Zhurma në kokë dhe veshë me trajtimin e qafës së mitrës me osteokondrozën, simptomat, shkaqet

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje e pakëndshme dhe e përhapur. Ai ka shumë simptoma, por një nga më të zakonshmet është zhurma dhe kumbimi në kokë dhe veshë.

Kumbimi i jashtëm në vesh shkakton shumë telashe, nuk ju lejon të relaksoheni dhe të pushoni. Kjo shpesh e çon pacientin në depresion.

Arsyet e zhurmës

Kjo është për shkak të ndryshimeve degjeneruese në diskun e kërcit. Enët e gjakut të shtyllës kurrizore të qafës së mitrës janë mbështjellë, gjë që prish qarkullimin e gjakut. Truri vuan për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të oksigjenit, dhe dëgjimi përkeqësohet, duke kapur zhurmën që nuk duhet. Dhe kjo vjen nga qelizat nervore pa "sinjale të trurit". Duke lëshuar sinjalet e tyre të vazhdueshme, ata mbushin këtë boshllëk.

Por ka faktorë që ndikojnë në shfaqjen e zhurmës me një hakmarrje. domethënë:

 • abuzimi me alkoolin;
 • konsumimi i tepërt i kafesë dhe çajit të fortë;
 • trauma në kokë;
 • infeksione virale;
 • osteochondrosis;
 • sëmundjet endokrine;
 • zemra dhe k>

Shtë e rëndësishme të bëni një ekzaminim për të bërë diagnozën e saktë! Trajtimi i filluar në një “skenar të rremë” do të jetë joefektiv dhe madje edhe i rrezikshëm.

Simptomat

Në osteochondrosis, pamja e pacientit shpesh flet vetë: "hijet" nën sytë, zbehjen e lëkurës ose, anasjelltas, skuqjen. Zile dhe zhurma në kokë plotësojnë simptoma të tjera të osteokondrozës së qafës së mitrës:

Dhimbje koke, siklet dhe dhimbje në pjesën e prapme të kokës dhe qafës, veshët e mbushur, kumbues. Intensifikimi i dhimbjes regjistrohet në mëngjes, si dhe si rezultat i lëvizjeve të papritura.

Natyra e dhimbjes varet nga shkaku i shfaqjes së saj. Në shkelje të rrjedhjes venoze, ajo po dhemb, me një ndjenjë të rëndë në kokë. Me rritjen e presionit intrakranial, dhimbja lokalizohet në zonën e syrit. Presioni i gjakut nën normal, i manifestuar nga marramendje, nauze dhe dobësi e përgjithshme. Presioni i ngritur manifestohet nga pulsimi në tempuj.

Ngjarjet mjekësore

Pasi të bëhet diagnoza, mjeku do të përshkruaj trajtimin e nevojshëm që ka për qëllim eliminimin e shkakut të zhurmës në kokë. Zhdukja e sëmundjes themelore, ju mund të shpëtoni nga simptomat shoqëruese. Prescribedshtë përcaktuar trajtim kompleks, i cili përfshin një numër masash:

Të gjitha fazat e trajtimit duhet të mbikëqyren nga mjeku që merr pjesë. Ai do të monitorojë gjendjen e pacientit, duke vërejtur dinamikën pozitive ose negative.

Kur shfaqet tringëllimë në veshët, vëmendje e veçantë i kushtohet zonës së jakës. Forcimi i muskujve në këtë zonë çon në falje me zhdukjen e simptomave të pakëndshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapia e mjekimit

Me ndihmën e ilaçeve të duhura, proceset biokimike kthehen në normale, metabolizmi dhe furnizimi i oksigjenit në tru përmirësohen. Trenit ndalet. Simptomat e osteokondrozës bëhen më pak të dukshme.

Komponenti kryesor i terapisë së ilaçeve është përdorimi i ilaçeve që i përkasin grupeve të tilla: diuretikë, NSAID, metabolikë. Për të përmirësuar qarkullimin venoz, përdoren të ashtuquajturat venotonikë. Me ndihmën e tyre, presioni intrakranial zvogëlohet, qarkullimi cerebral përmirësohet. Lista e barnave që përdoren për të trajtuar dhe eliminuar siklet në kokë dhe veshë:

Ekzistojnë një numër i ilaçeve të tjera që eliminojnë me sukses zhurmën e kokës në osteochondrosis. Por mjeku duhet t’i emërojë ato.

Aktivitetet fizioterapeutike

Për të lehtësuar spazmën e muskujve, tensionin, fizioterapia përshkruhet si një agjent anti-inflamator. Në kombinim me ilaçet, ato japin një efekt të qëndrueshëm pozitiv, veçanërisht për të eleminuar komplikimet e osteokondrozës. Këto procedura përfshijnë:

 • elektroforeza e drogës;
 • magnetoterapi me frekuencë të ulët;
 • terapi lazer me intensitet të ulët;
 • stimulim elektrik ndëryesor;
 • akupunkturë.

Edhe OSTEOCHONDROSIS “e“ lënë pas dore ”mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Terapi manuale, masazh dhe vetë-masazh

Hapi tjetër në rrugën për shërim do të jetë vizita te një mjek manual. Ju duhet vetëm ta bëni këtë pasi të hiqni inflamacionin akut dhe përkeqësimin e osteokondrozës së qafës së mitrës.

Masazhi terapeutik do të përmirësojë rrjedhën e gjakut në venat, lehtëson tensionin e muskujve, do të ndalojë zhurmën dhe kumbon në veshë. Teknika standarde e masazhit:

Ky trajtim është një kurs, ai përshkruhet nga një vertebrolog individualisht, në varësi të kompleksitetit dhe neglizhencës së sëmundjes.

E rëndësishme: masazhi duhet të kryhet nga një teknik manual që është i njohur me teknikën dhe pikat e ekspozimit në osteokondrozë.

Në shtëpi, ju mund të bëni vetë-masazh të rajonit të qafës së mitrës. Lëvizjet duhet të jenë të lëmuara, stroking, në drejtim nga baza e qafës deri në kokë. Zonat e dhimbshme masazhohen në lëvizje rrethore. Vetë-masazhi përmirëson qarkullimin e gjakut, eliminon ndjenjën e "mpirjes" të qafës, lehtëson kongjestionin dhe tringëllimë në veshët. Përparësitë e këtij trajtimi janë të dukshme: ju mund ta bëni atë në çdo kohë të lirë (2-3 herë në ditë do të jetë e mjaftueshme).

Ushtrimi terapeutik

Masat terapeutike do të konsiderohen jo të plota pa ushtrime fizioterapie. Ushtrimet përzgjidhen individualisht, duke marrë parasysh faktorët e lidhur me të: praninë e një sëmundjeje që shkaktoi zhurmë dhe kumbues në kokë, moshën e pacientit, aftësinë fizike. Kushti kryesor është rregullsia e klasave. Për të shmangur marramendjen, fillimisht ushtrimet bëhen ndërsa jeni ulur. Lëvizjet duhet të jenë të lëmuara, pa zhurmë.

Një grup i përafërt i ushtrimeve duket si ky:

 1. Tilts kokë përpara dhe mbrapa.
 2. Kthen kokën dhe qafën majtas dhe djathtas.
 3. Rrotullon kokën në shpatullën e majtë dhe të djathtë.
 4. Lëvizjet rrethore të kokës.

Klasat e vazhdueshme do të ndihmojnë të heqin qafe zile dhe tringëllimë në veshët që shfaqen me osteokondrozën e qafës së mitrës.

Masat që synojnë parandalimin e osteokondrozës së qafës së mitrës

Një qasje e integruar ndaj trajtimit mund të eliminojë një manifestim të tillë të osteokondrozës si një zhurmë në kokë. Por trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës duhet të fillohet që në shenjat e para. Atëherë ekziston një shans për të shmangur dëmtimin e veshit të brendshëm.

Por vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet parandalimit. Në shumicën e rasteve, manifestimi i osteokondrozës së qafës së mitrës është kostoja e profesionit. Ajo zhvillohet nga të qenit i vazhdueshëm në një pozicion, për shembull, të ulur në një kompjuter.

Një profilaksi e mirë për osteokondrozën e qafës së mitrës do të jetë gjimnastikë industriale që synon lehtësimin e tensionit të muskujve. Masazhi periodik i zonës së qafës do të rrisë rrjedhjen e gjakut, duke parandaluar ngecjen e tij.

Shtë mirë që të rinjtë të përfshihen në ndonjë sport aktiv. Mund të jetë tenisi ose noti – gjëja kryesore është që muskujt e shpatullave janë të përfshirë në procesin e punës. Ky do të jetë një parandalim i mirë i osteokondrozës.

Nëse nuk ka mundësi për të luajtur sport, si dhe për të moshuarit, shëtitjet e qeta në ajër të pastër janë të dobishme, mbase një udhëtim jashtë qytetit, për në natyrë.

Shtë e rëndësishme të kuptoni që zhurma në kokë nuk është një fjali, dhe ju mund dhe duhet ta luftoni atë! Trajtimi i filluar në fazën fillestare jep një rezultat pozitiv.

ExpertNews Shqipëri