Ushtrime për të trajtuar coxarthrosis e video hip

Coxarthrosis i hip është një sëmundje që çon në shkatërrimin gradual të kërc. Patologjia trajtohet gjithëpërfshirëse, ndërsa terapia e ilaçeve ka për qëllim të lehtësojë gjendjen e pacientit gjatë një përkeqësimi, për të lehtësuar dhimbjen. Terapia stërvitore për coxarthrosis e nyjës së hip luan një rol të madh. Ka ushtrime të veçanta. Ato ndihmojnë pacientët të rivendosin aktivitetin motorik, kthejnë muskujt në një gjendje normale fiziologjike.

Ushtrimi terapeutik

Përdoret në terapi komplekse për shumë sëmundje të ndryshme. Me coxarthrosis të nyjeve të hip, përshkruhen ushtrime të caktuara dhe ato varen nga faza e sëmundjes.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Gjimnastikë me coxarthrosis të shkallës 1

Në diagnozën e sëmundjes, ekziston një pikë e diskutueshme: shpesh përfundimi në lidhje me fazën fillestare të coxarthrosis të nyjës së hip bëhet në mënyrë të gabuar. Për shembull, simptomat tregojnë DOA (osteoartroza deformuese), por në fakt shkaku i manifestimeve të ngjashme qëndron në osteokondrozën e shtyllës lumbosakrale. Ky është mendimi i Dr Myasnikov për këtë temë (shiko videon më poshtë).

Nëse nuk ka dyshim në diagnozë, dhe pacienti me të vërtetë ka një patologji të shkallës së 1, atëherë mjeku përshkruan ushtrime për forcimin e muskujve. Një kornizë e fortë muskulore e zhvilluar mirë i mbështet nyjet, duke lehtësuar ngarkesën në to.

Ushtrimet më efektive tregohen në videon e mëposhtme:

Gjimnastikë terapeutike në fazën e 3-të të koksartrozës

Me formën e përparuar të sëmundjes, çdo ushtrim shkakton dhimbje, kështu që tregohet vetëm lëkundja e lehtë e këmbëve dhe ijet gjatë shtrimit. Para fillimit të gjimnastikës në fazën e 3-të të DOA, është e nevojshme të këshilloheni me mjekun që merr pjesë – lëvizjet e pahijshme vetëm sa do të përkeqësojnë gjendjen tashmë serioze të pacientit. Pas stërvitjes, është shumë e dobishme të bëni vetë-masazh – duke goditur lehtë vithet në anët dhe pjesën e përparme.

E rëndësishme. Ju nuk mund të bëni ushtrime terapeutike me përkeqësim të koksartrozës. Ushtrimi nuk duhet të shkaktojë siklet ose dhimbje. Në raste të tjera, terapia e ushtrimeve duhet të bëhet 1 orë në ditë, duke e ndarë atë në disa qasje për 10-15 minuta.

Në këtë teknikë, shumica e ushtrimeve janë statike, megjithatë ato janë shumë efektive për sëmundjet e kyçeve. Yoga ndihmon në forcimin e muskujve, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rikthen lëvizshmërinë e përbashkët.

Rivendosja e lehtësisë së lëvizjes me DOA nuk është e lehtë. Do të marrë gjithë këmbënguljen, durimin dhe këmbënguljen në rrugën drejt shërimit. Shtë shumë e rëndësishme që ushtrimet të kryhen rregullisht dhe saktë në mënyrë që të mos dëmtohen nyjet. Për të rritur efektin terapeutik, yoga mund të plotësohet me elementë të gjimnastikës tibetase. Një tarifë e tillë duhet të kryhet çdo ditë.

Në një shënim. Disa mjekë rekomandojnë gjarpërim me koxarthrosis. Ushtrime të tilla janë më të dobishme për shpinë mesit, por përfitimet e tyre do të jenë të dukshme edhe në artrozën e nyjeve të hip.

Qigong

Ushtrimet duhet të kryhen në mënyrë gjithëpërfshirëse. Praktika e qigongut është shumë e dobishme për shëndetin e trupit në tërësi. Ajo jo vetëm që lehtëson tensionin e muskujve dhe dhimbjen në nyje, por gjithashtu forcon sistemin imunitar dhe përmirëson funksionimin e zemrës. Shtë e rëndësishme të kryeni gjimnastikë rregullisht dhe vazhdimisht. Një efekt i menjëhershëm nuk duhet të pritet.

Metodat e autorit

Nga shumë metoda të trajtimit të osteoartritit, ia vlen të theksohen 3 më të njohurit. Ky është zhvillimi i autorit të ushtrimeve gjimnastike që synojnë zbutjen e gjendjes së pacientit:

 • Metoda Bubnovsky;
 • Bëni gjimnastikë;
 • Metoda Evdokimenko.

LFK në Bubnovsky

Profesori Bubnovsky zhvilloi një teknikë të veçantë, në sajë të së cilës ju mund të zvogëloni ndjeshëm dhimbjen gjatë koksartrozës dhe të fitoni lirinë e lëvizjes. Fatkeqësisht, tashmë në fazën e dytë të sëmundjes, ndodhin ndryshime në nyjen e hip që nuk mund të kthehet. Kërkohet endoprostetikë. Por është e nevojshme të përgatiteni për operacionin në mënyrë që periudha e rehabilitimit të jetë e suksesshme dhe aktiviteti motorik i bashkimit të restaurohet plotësisht. Gjatë kryerjes së ushtrimeve shtrirëse, Profesor Bubnovsky rekomandon të ndiqni rregulla të caktuara:

 1. Kushtojini vëmendje të veçantë frymëmarrjes gjatë ushtrimit. Raporti i saktë inspirues / ekspirues do të ngop trupin me oksigjen.
 2. Ndiqni përgjigjen e trupit ndaj lëvizjeve të kryera – në siklet më të vogël, klasat duhet të ndalen menjëherë.
 3. Rritni ngarkesën gradualisht. Nëse pas stërvitjes ndjeheni shumë të lodhur, intensiteti i ushtrimeve duhet të zvogëlohet.
 4. Asnjëherë mos bëni gjimnastikë përmes forcës – vetëm emocione pozitive dhe shpirtra të mirë.
 5. Ushtrohu rregullisht. Efekti terapeutik ndodh vetëm me një kurs të gjatë të terapisë stërvitore, pas orëve rreth 1-2 muajsh.
 6. Gjithmonë rregulloni rezultatin me një seancë masazhesh (mund ta bëni mjaltë).

Një grup ushtrimesh sipas metodës së SM Bubnovsky kryhet duke përdorur simulatorë të fuqisë.

E rëndësishme. Gjatë orëve të mësimit, duhet të filloni gradualisht të përfshiheni dhe nyjet e gjurit. Ushtrimi duhet të bëhet të paktën një orë në ditë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për pacientët me coxarthrosis të rëndë të hip. Profesori gjithashtu rekomandon një dietë gjatë gjithë trajtimit.

Shkoni në gjimnastikë

Terapia e ushtrimeve është një përbërës i detyrueshëm i trajtimit të artrozës së lokalizimit të ndryshëm. Shumë mjekë të njohur të përfshirë në trajtimin e patologjive të sistemit muskulor dhe skeletit, zhvillojnë grupe ushtrimesh të autorit. Vitaly Demyanovich Gitt, specialist i terapisë manuale, ka metodologjinë e tij. Gjimnastika e gitt është shumë e efektshme në bashkëkartrozën e nyjeve të hip. Ushtrimet tregohen për çdo shkallë të sëmundjes dhe janë njësoj të arritshme si për të moshuarit ashtu edhe për ata që i nënshtrohen rehabilitimit pas lëndimeve.

Thelbi i teknikës është të kryej mikromotivë të caktuar që synon të rivendosë lëvizshmërinë e nyjeve në kombinim me masazh perkusioni dhe një dietë me proteina të ulët. Vitaly Demyanovich Gitt në thelb nuk pajtohet me mendimin se artriti është një sëmundje e pashërueshme. Teknika e zhvilluar nga ai lejon jo vetëm që të ndalojë proceset shkatërruese në nyje, por edhe t'i kthejë ato.

Metodologjia e Evdokimenko

Gjimnastika terapeutike përdoret gjatë periudhave të lëshimit dhe është krijuar për të përmirësuar trofizmin e indeve, si dhe forcimin e muskujve dhe ligamenteve. Ushtrimet e zhvilluara nga Dr. Evdokimenko janë krijuar posaçërisht për nyje të mëdha.

Ekzistojnë disa kundërindikacione për gjimnastikë:

 • hipertension;
 • sëmundjet kronike të organeve të brendshme;
 • hernia inguinale;
 • periudha pas operacionit;
 • patologji të rënda të sistemit kardiovaskular;
 • menstruacione;
 • temperaturë e ngritur e trupit.

Lejohet të studiojë në mënyrë të pavarur, në shtëpi. Si udhëzues, mund të përdorni videon e mëposhtme:

Teknika të tjera

Ndër metodat e tjera të trajtimit të coxarthrosis, vlen të përmendet:

 • ushtrime në një biçikletë të palëvizshme;
 • Ecje finlandeze
 • not.

Biçikletë stërvitje

Në ndryshim nga çiklizmi, ky lloj trajnimi për koksartrozën e nyjeve të hip është i dobishëm sepse lëvizjet e bëra nga pacienti janë të qetë. Këtu nuk mund të biesh, shkundur ashpër, të dëmtosh nyjën e hip. Në simulatorin mund të vendosni një program specifik. Kushti kryesor për stërvitje është mungesa e plotë e dhimbjes gjatë stërvitjes. Në shfaqjen më të vogël të sikletit, duhet menjëherë të ndaloni stërvitjen.

Lexo artikullin:  Deformimi i artrozës së nyjës së hip 2 gradë

Ecje finlandeze

Barra të moderuara gjatë ecjes kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e nyjeve të hip, por vetëm ecja Nordike me shkopinj ka një numër avantazhesh:

 • ngarkesa në nyje është zvogëluar;
 • të gjitha grupet e muskujve janë të përfshirë, shtypi dhe shpina forcohen;
 • pesha e trupit është ulur (kjo është veçanërisht e rëndësishme për pacientët me mbipeshë);
 • gjendja e përgjithshme e trupit përmirësohet.

Metoda është një parandalim i shkëlqyeshëm i sëmundjeve të kyçeve dhe është mjaft i thjeshtë për t’u zbatuar.

E rëndësishme. Nëse ecja është e dobishme dhe ndihmon në trajtimin e koksartrozës, atëherë vrapimi është kundërindikuar në të kundërt.

not

Forma ideale e aktivitetit fizik për çdo patologji të nyjeve. Gjatë notit, pacienti thjesht nuk mund të bëjë fizikisht lëvizje të papritura, të cilat kategorikisht janë kundërindikuar në koaksartrozën e nyjës së hip. Mjekët rekomandojnë të vizitoni pishinën menjëherë pas përfundimit të një seance të çdo lloj ushtrimesh terapeutike.

Sportet ujore ndihmojnë për të mbajtur muskujt "në gjendje të mirë", kontribuojnë në humbjen e peshës, e cila është veçanërisht e rëndësishme për sëmundjet e nyjeve. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme të notosh në gjoks, por ushtrimet e thjeshta, për shembull, kungujt e lëmuar në ujë, janë mjaft të përshtatshme për shërim.

Qasja e saktë në kryerjen e ushtrimeve të gjimnastikës terapeutike me koxarthrosis të nyjës së hip lejon që të arrihet efekti maksimal terapeutik. Do të bëhet më e lehtë për pacientin të lëvizë, dhimbja në nyje do të largohet, gjendja e përgjithshme do të përmirësohet. Në moshën e vjetër, nuk ka gjasa që nyja e prekur të mund të restaurohet plotësisht, por terapia e ushtrimeve do të ndihmojë në ndalimin e procesit degjenerues-distrofik, dhe gjithashtu të minimizojë shpeshtësinë e relapsit të sëmundjes, të shoqëruar me dhimbje akute.

Gjimnastikë në trajtimin e koksartrozës së nyjeve të hip 2 gradë

Në sëmundjet e eshtrave dhe kërcit, është e nevojshme t'i nënshtrohet trupit aktivitet fizik. Disa sëmundje zvogëlojnë gamën e lëvizjes. Përparimi i sëmundjes ngadalësohet nëse, me bashkëkartrozë të nyjeve të hip të shkallës 2, ushtroni çdo ditë. Kjo ndihmon në zbutjen e simptomave dhe rritjen e gjendjes emocionale të pacientit.

Përfitimet e gjimnastikës

Shtë e nevojshme të stërviteni në çdo fazë të sëmundjes. Përfitimet e stërvitjes për nyjet e hip me koksartrozën janë si më poshtë:

 • dhimbja zhduket;
 • rritja e qarkullimit të gjakut në kockat e dëmtuara;
 • proceset inflamatore janë zvogëluar;
 • ngërçet e muskujve largohen;
 • forcohen ligamentet dhe indet elastike;
 • parandalohet zhvillimi i atrofisë së muskujve;
 • përmirësimi i ecjes;
 • procesi degjenerues ngadalësohet.

Ata fillojnë të përfshihen në edukimin fizik sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse kjo do të sjellë më shumë përfitime për trupin. Por në fazat e mëvonshme të gjimnastikës mund të përmirësojë gjendjen e pacientit. Nëse rreziku i sëmundjeve të kyçeve është i lartë, atëherë trajnimi vepron si një parandalim.

Klasat terapeutike duhet të kryhen së bashku me fizioterapinë dhe një dietë të veçantë.

Ushtrimet e ujit – gjimnastika e ujit meriton vëmendje të veçantë. Kjo metodë nuk ka pothuajse asnjë kundërindikacion, përjashtimi është vetëm sëmundje e rëndë patologjike e zemrës. Gjimnastika e ujit është e përshtatshme edhe për pacientët me forma akute të osteoartritit ose gjatë një përkeqësimi të sëmundjes. Uji masazhon butësisht nyjet, lehtëson dhimbjen dhe eliminon siklet, trajnon ligamentet dhe muskujt. Ushtrimet me ujë për koksartrozën e nyjës së hip të shkallës së 2-të janë krijuar për të ulur peshën, sepse pesha e tepërt e trupit dëmton kockat e dëmtuara dhe kërcin.

Tregimet dhe ndalimet

Tregimet dhe ndalimet

Mjekët rekomandojnë stërvitje gjimnastike gjatë remizionit në faza të rënda të artrozës ose në kohën e përkeqësimit të mushkërive.

Ushtrimet kryhen duke marrë parasysh shkallën e sëmundjes, moshës dhe patologjive shoqëruese.

Edhe pse terapia e ushtrimeve për artrozën e nyjës së hip ka shumë veti të dobishme, ekzistojnë disa kundërindikacione në trajnim. Ato përfshijnë disa sëmundje:

 • Sëmundjet e frymëmarrjes;
 • periudha menstruale;
 • faza akute e artritit;
 • hipertension i rëndë;
 • shërim nga një sulm në zemër ose goditje në tru;
 • hernia inguinale;
 • gjendja pas operacionit;
 • dështimi i rëndë i zemrës.

Pas eliminimit të kundërindikacioneve, mund të rifilloni aktivitetin fizik. Por para stërvitjes, duhet të konsultoheni me një mjek, t'i nënshtroheni një ekzaminimi dhe të prisni udhëzimet e tij.

Llojet e trajnimit

Llojet e trajnimit

Ngarkoni çdo ditë. Mjekët dallojnë dy lloje të ushtrimeve – dinamike dhe statike. E para përfshin lëvizje të vazhdueshme. Në rastin e dytë, pacienti merr një pozicion të caktuar dhe e mban atë për disa sekonda. Ju mund të bëni gjimnastikë në pozicione të ndryshme – ulur, gënjyer, në këmbë. Gjatë trajnimit, përdoren pajisje të ndryshme – topa, thundra, shkopinj.

Pacientët kryejnë ushtrime si në shtëpi ashtu edhe në palestra. Nëse është e mundur, atëherë disa herë në javë duhet të vizitoni pishinën. Noti ka një efekt terapeutik efektiv për sëmundjen.

Edhe pse ekzistojnë shumë komplekse të ushtrimeve gjimnastike për zhvillimin e nyjeve në internet, nuk duhet të ndërtoni vetë trajnimin tuaj. Kjo bëhet më së miri nga mjeku ose instruktori special. Gradualisht, pacienti duhet të kalojë nga ushtrime të thjeshta në ato më komplekse.

Rregullat e klasës

Shtë e pamundur të arrish një efekt të caktuar nga ushtrimi fizik nëse nuk i respekton rregullat për stërvitje. Të gjitha ushtrimet diskutohen me mjekun, vetëm ai mund të zgjedhë kompleksin e duhur.

Gjimnastika kryhet çdo ditë në mëngjes ose gjatë ditës. Përdorni pajisje pa nevojë për stërvitje fizike. Pacienti mund të merret vetëm me një gjendje të mirë emocionale. Nëse gjendja shpirtërore është e keqe ose ka siklet ose dhimbje në këmbë, atëherë mos e detyroni veten të ushtroheni.

Të gjitha lëvizjet kryhen ngadalë dhe pa probleme. Hedhjet, kërcimet, lëkundjet e mprehta të krahëve dhe këmbëve nuk lejohen. Intensiteti i ushtrimeve është në të njëjtin nivel, nuk mund ta ndryshoni vetë. Vetëm një instruktor ose mjek pas një ekzaminimi të plotë të pacientit mund të rrisë ose ulë ngarkesën. Shtë e nevojshme të vëzhgoni dietën gjatë klasës. Ju nuk mund të stërviteni menjëherë pas ngrënies, dhe nuk duhet të hani pas gjimnastikës.

Kompleksi duhet të jetë i tillë që të përfshijë të gjithë muskujt njëherësh. Kjo është mënyra e vetme për të arritur efektivitetin e gjimnastikës me artrozë hip. Trajnimi fillon me një shëtitje të shpejtë ose vrapim. Atëherë ju duhet të bëni masazh në gju dhe të ngrohni nyjet – kjo do të rrisë rrjedhën e gjakut. Pas gjimnastikës, bëni një dush ose dush të ngrohtë, pastaj përsëri ngrohni kockat dhe kërcin. Nëse është e vështirë ta bëni atë vetëm, atëherë mund të vizitoni grupe speciale ku karikimi kryhet për koksartrozën e nyjës së hip.

Komplekset mjekësore

Për të përmirësuar gjendjen e nyjeve, përshkruhen grupe të ndryshme të ushtrimeve. Ato dallohen nga përdorimi i pajisjeve, shkalla e kompleksitetit. Trajnimi varet nga përgatitja fizike e pacientit dhe nga rrjedha e sëmundjes. Grupi i ushtrimeve që duhet të aplikoni me shkallën e parë të artrozës:

 • pacienti shtrihet në shpinë, përkul këmbën në nyje, e shtrin atë lart, pastaj përsëritet për gjymtyrën e dytë;
 • shtrirë në shpinë, ju duhet të zgjasni të dy këmbët, nga ana tjetër, për t'i përkulur ato në stomak dhe të ktheheni në gjendjen e tyre origjinale;
 • atëherë gjymtyrët duhet të përkulen në gjunjë dhe të ngrenin legenin sa më lart, të zbresin dhe të përsërisin ushtrimin disa herë;
 • shtrirë në anën e saj, ngrini gjymtyrën e sipërme lart, kthejeni në anën tjetër dhe përsërisni për këmbën e dytë;
 • pacienti ulet në një karrige, vendos gjunjët dhe këmbët së bashku, kthen çorapët dhe thembrat e tij;
 • një top gome kapet midis këmbëve, shtrydhur nga tensioni i muskujve të femurit.

Kompleksi përfundon në një pozicion të prirur. Pacienti duhet të shtrihet në barkun e tij dhe të zgjasë këmbët, të pushojë muskujt e tij dhe të shtrihet mirë. Do ushtrim përsëritet 8-10 herë.

Gjimnastika do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe ngadalësimin e përparimit të artrozës.

Në shkallën e dytë të sëmundjes, është e nevojshme të stimulohet prodhimi i lëngut artikular. Trajnimi përfshin ushtrimet e mëposhtme:

 • pacienti shtrihet në barkun e tij dhe ngre duart lart, shtrëngon muskujt e kofshës, rrokulliset majtas dhe djathtas;
 • atëherë duhet të shtriheni mbi shpinë, të vendosni gjerësinë e shpatullave të këmbëve, dhe t'i ktheni gjymtyrët një nga një nga jashtë dhe nga brenda;
 • të ulesh në një karrige të lartë në mënyrë që gjymtyrët të ulen, këmbët të kthehen për të bërë lëvizje të lavjerrësit;
 • atëherë ju duhet të uleni në një vend të ulët, të pushoni këmbët tuaja në sipërfaqe, të shtrini gjunjët dhe të hiqni thembrat tuaja, duke lënë gishtin e këmbës në dysheme;
 • qëndroni në dysheme dhe kryeni një lëvizje rrethore me pellgun në drejtim të akrepave të orës dhe në të kundërt të akrepave të orës;
 • në një pozicion në këmbë, këmbët janë edukuar në gjerësinë e shpatullave, bëni gjysmë kunguj dhe qëndroni në këtë pozicion për 5-7 sekonda.
Lexo artikullin:  Metodat e trajtimit të nxitjes së thembra

Kompleksi përfundon me një shëtitje të shpejtë pesëmbëdhjetë minuta. Gjatë ushtrimeve, një fashë elastike duhet të vishen në gju, por qetësuesit e qetësimit nuk përdoren. Nëse pacienti ka një fazë të tretë të sëmundjes, atëherë gjimnastika ka për qëllim ruajtjen e lëvizshmërisë së gjymtyrëve. Pothuajse asnjë shtresë e kërcit në nyje nuk ka, kështu që çdo lëvizje mund të shkaktojë dhimbje të forta. Aktiviteti fizik duhet të jetë minimal. Më mirë të bëni ushtrime statike:

 • duhet të shtriheni në shpinë, të shtrini dhe të ngrini këmbët, duke rregulluar çdo pozicion për disa sekonda;
 • në të njëjtin pozicion, gjymtyrët janë të përkulura në gjunjë nga ana tjetër;
 • pastaj uluni në një karrige, ngrini ngadalë dhe ulni ijet;
 • pacienti qëndron në dysheme, ngjitet në mbështetëse, në mënyrë të alternuar i merr këmbët në anët.

Do ushtrim duhet të bëhet 10-12 herë. Përfundoni stërvitjen me një masazh ngrohjeje. Në faza të rënda të sëmundjes, duhet të merreni me pishinën. E gjithë gjimnastika zhvillohet në një pozicion në këmbë. Shtë e nevojshme të mbash anën dhe të kryesh një sërë ushtrimesh të lehta fizike. Së pari, bëni lëkundje të lëmuara me këmbët në anën, pastaj ngadalë shtypni dhe ngrihuni. Pas kësaj, gjymtyrët ngrihen dhe ulen nga ana tjetër, duke i përkulur ato në nyjet e gjurit.

Gjimnastika e lehtë është mënyra më e mirë për të trajtuar artrozën, e cila ndihmon për të zvogëluar siklet në ijet. Një pacient me këtë sëmundje duhet të ushtrojë periodikisht, gjë që do t'i lejojë atij të mbajë një gjendje normale të trupit. Zgjedhja se cili kompleks është i përshtatshëm është më së miri me mjekun.

Ushtrimet e përbashkët të hip për koksartrozën ndihmojnë në rivendosjen e aktivitetit!

Ushtrimi për coxarthrosis e nyjës së hip është një metodë konservative e trajtimit. Falë tij, ka më shumë të ngjarë të ruani një lëvizje të plotë në nyjen e hip.

Karakteristikat e stërvitjes me coxarthrosis

Edukimi fizik për koxarthrosis është terapeutik, me pak fjalë quhet terapi ushtrimore. Efektive në shkallë 2 dhe 1. Prandaj, ushtrimet terapeutike për koksartrozën e nyjës së hip kanë këto tipare dhe dallime nga edukimi fizik i zakonshëm:

 1. Me artrozë të ndryshme të nyjeve, lëvizjet duhet të jenë të lëmuara, në një ritëm rrëshqitës. Meqenëse nyja është e sëmurë, lëvizjet e papritura mund të dëmtojnë një person dhe të dëmtojnë nyjen.
 2. Ky lloj edukimi fizik gjatë trajtimit nuk kryhet kurrë në muzikë dinamike, përndryshe ekziston rreziku që të filloni të lëvizni shumë ashpër.
 3. Loaddo ngarkesë në nyjen e prekur nga sëmundja është e përjashtuar. Në rastin e coxarthrosis, këto janë kunguj dhe goditje të mprehta.
 4. Në kohën e kryerjes së ushtrimeve me artrozë, duhet të përpiqeni t'i kryeni ato vetëm me gjymtyrë, pa përdorur legenin.
 5. Pasi ta ktheni gjymtyrin në pozicionin e tij origjinal, mos e hidhni fort, por uleni gradualisht në relaks.
 6. Klasat duhet, kur është e mundur, të mbahen nën mbikëqyrjen e rreptë të një traineri i specializuar në një gjimnastikë të tillë.
 7. Paindo dhimbje gjatë ushtrimit sinjalizon se është shumë herët për të filluar ushtrime për nyjen e hip me koxartrozë.

Shtë e rëndësishme të dini diagnozën tuaj të saktë, fazën e sëmundjes, në mënyrë që specialisti të zgjedh një kompleks individual që plotëson të gjitha karakteristikat e pacientit.

Për të hequr ngarkesën nga legeni, duhet të kryhen gjimnastikë me coxarthrosis të nyjës së hip nën këto kushte:

Nëse është e mundur, pas ushtrimit ju duhet të masazhoni zonën e legenit ose të bëni një banjë të ngrohtë, nëse sëmundja e lejon atë.

Kompleksi terapeutik i ushtrimeve për coxarthrosis

Qëllimi i terapisë stërvitore për koxartrozën e nyjës së hip është zhvillimi i nyjës, ndërsa ju duhet të përpiqeni të mos e dëmtoni atë.

Këshilla! Nëse nuk mund ta përfundoni të gjithë kursin nën mbikëqyrjen e një specialisti të terapisë fizike me koxartrozë të nyjës së hip të shkallës 2 nuk ka mundësi, atëherë duhet ta bëni këtë të paktën 2-3 herë të parë, dhe më pas të merreni me video të ndryshme të aprovuara nga mjeku pjesëmarrës.

Shtrihet në anën e pasme

Shtë e rëndësishme të filloni ushtrime me ngrohjen e të gjitha nyjeve të gjymtyrëve, duke filluar me kyçin e këmbëve. Kështu që gjaku do të përshpejtohet, dhe prodhimi i lëngut ndër-artikular stimulohet. Pastaj ata bëjnë lëvizje të tilla:

 1. Të dy këmbët shtrihen. Pa i ngritur ato nga sipërfaqja, bëni lëvizje gjarpëruese të nyjës së këmbëve. Kthimi i këmbëve dhe dilja. Legeni në këtë ushtrim nuk preket, lëvizin vetëm këmbët.
 2. Sillni këmbët së bashku, pa ngritur një gjymtyrë të vetme nga dyshemeja, tërhiqni këmbët drejt vetvetes.
 3. Ngrini këmbët e lidhura në gjunjë në një pozicion prej 90 °, ndërsa pëllëmbët janë shtypur pak mbi kofshë, duke i rezistuar lëvizjes së këmbëve.
 4. Një këmbë është e përkulur, tjetra është e drejtë. Butësisht ngrini vijën e drejtë lart, duke e mbajtur atë nga një pozicion 45 ° mbi tokë. Dhe pastaj thjesht uleni atë ngadalë. Pasi ta keni bërë këtë 10-20 herë, përsërisni të njëjtën gjë me këmbën tjetër.
 5. Përkulni menjëherë dy këmbë në gjunjë dhe vendosni gjerësinë e shpatullave. Ngrini legenin lart me këmbët tuaja. Deri në fund të ushtrimit, legeni nuk duhet të prekë dyshemenë.
 6. Nga një pozicion në shpinë, uluni dhe rrëmbeni çorapët e gishtave me gishta. Të qetësohesh i qetë në këtë pozicion, jo të shtrirë. Vetë përpjekja do të pushojë në këtë pozicion dhe do të jetë një barrë e nevojshme.

Pas karikimit nuk mund të ngriheni ashpër, duhet të shtriheni për 3-4 minuta, pastaj ngadalë të ngriheni, duke filluar nga kthimi në anën.

Pozicioni në shpinë

Ata gjithashtu fillojnë të bëjnë pas një ngrohje të shkurtër paraprake:

 1. Këmbët janë pak të përkulur. Pa i hapur këmbët në zonën e këmbëve, ngrini këmbën e sipërme, ngadalë uleni.
 2. E poshtme është e përkulur, e sipërme drejt. Butësisht ngrini këmbën e lirë derisa legeni të jetë e rehatshme. Në këtë ushtrim, vetëm pjesa e sipërme e këmbës del nga sipërfaqja. Kryeni të njëjtën lëvizje me këmbën e dytë.

Upohuni ngadalë, pas një pushimi të shkurtër.

Ushtrime barku

Një gjimnastikë e tillë duhet të bëhet ekskluzivisht në një sipërfaqe të ngurtë, mundësisht në dysheme:

 1. Ngrini njërën nga këmbët në një gjendje të rehatshme të legenit. Për ca kohë, mund të përpiqeni ta mbani atë në këtë pozicion. Përsëriteni me këmbën tjetër.
 2. Si në ushtrimin e mëparshëm, ngrini këmbën, por jo drejt, por të përkulur në një kënd prej 90 °.

Ju duhet të mbani këmbën tuaj për 4-5 llogari, jo më gjatë. Nuk ka nevojë të mbivlerësoni ose të jepni ngarkesë të shtuar.

Ushtrime topi

Lloji i tretë është ushtrime me fitball:

 1. Këpucët e këmbëve të veshura me fitball. Ngrini legenin nga dyshemeja me forcën e këmbëve.
 2. Kapni topin me këmbët tuaja nga pozicioni i supit. Ngrini futbollin në mënyrë që të mos prekë dyshemenë.
 3. Shtytje në fitball me fokus në duar. Por jo shtytje standarde, por shumë të qetë, pa ndonjë lëvizje të papritur.

Filloni të bëni të gjitha ushtrimet 5 herë, duke u rritur gradualisht në 20. ngarkesa nuk duhet të rritet ndjeshëm, dhe vetëm duke ndjerë se ushtrimet jepen shumë lehtë.

Këshilla! Klasat fillohen më së miri në mëngjes, ngrohja mund të fillojë pikërisht në shtrat. Ky do të jetë një ushtrim i shkëlqyeshëm dhe pjesë e trajtimit. Dhe nyjet do të zhvillohen para ditës së punës.

Lidhjet në mëngjes mund të plasariten kjo është mjaft normale. Në kundërshtim me besimin popullor, kjo nuk u bën dëm atyre. Lidhja është e dëmtuar ose nga palëvizshmëri e plotë, ose nga lëvizje të papritura dhe duke kërcyer në një sipërfaqe të vështirë.

Aktivitetet në ujë me koxartrozë

Gjimnastika në ujë me coxarthrosis e nyjës së hip të shkallës 2 do të përmbushë në mënyrë të përkryer qëllimin e saj. Ushtrimi në ujë me koxartrosis e nyjës së hip 2 dhe madje ndonjëherë edhe 3 gradë. Përfitimet e aktiviteteve të ujit janë si më poshtë:

 1. Duke qenë në qafë në ujë, trupi pëson një ngarkesë prej vetëm 10% të peshës totale.
 2. Duke qenë në ujë, është pothuajse e pamundur të bësh një lëvizje të mprehtë.
 3. Me ndihmën e gjimnastikës në ujë, humbja e peshës është e shkëlqyeshme.
 4. Presioni i ujit relakson në mënyrë të përkryer muskujt dhe rrit qarkullimin e gjakut.

Ushtrimi i tillë është gjithashtu një parandalim i shkëlqyeshëm i sëmundjeve të kyçeve.

Si ndihmojnë ushtrimet me koksartrozën?

Këto ushtrime, kur kryhen rregullisht, japin efektet e mëposhtme:

 1. Gjatë ushtrimit, nyja, në lëvizje aktive, furnizohet me gjak.
 2. Muskujt përreth dhe mbështetës janë forcuar.
 3. Muskujt shtrihen dhe bëhen më plastikë, që do të thotë se kyçja do të funksionojë me amplituda më të madhe.
 4. Si me çdo gjimnastikë, në kombinim me ushqimin e vendosur, pesha e tepërt humbet, gjë që i jep një ngarkesë të madhe në nyjen e hip.
Lexo artikullin:  Simptomat dhe trajtimi i trokhanteritit të përbashkët të hip

Duhet mbajtur mend se gjimnastika është e mundur vetëm me bashkëkartrozë të nyjeve të hip të shkallës së 2-të. Me patologji të shkallës së 3-të, një proces inflamator i vazhdueshëm shpesh është tashmë në vazhdim, dhe është i mundur vetëm pas periudhës së operacionit dhe rikuperimit.

Si me çdo metodë të trajtimit, terapia fizike ka kundërindikacione. Ata janë faktorët e mëposhtëm:

 • periudha pas operacionit;
 • përkeqësimi i sëmundjes;
 • proceset inflamatore në trup;
 • tendenca për të rritur presionin;
 • pesha dukshëm më e lartë se normale.

Nëse nuk ka kundërindikacione të dukshme, atëherë thjesht duhet të dëgjoni trupin tuaj. Dhe nëse pas gjimnastikës me coxarthrosis nyjet e hip ndihen më mirë dhe nuk ka dhimbje, atëherë metoda zgjidhet saktë.

Parashikimi për përmirësimin e mirëqenies

Ndërsa kërc artikular akoma funksionon të paktën pjesërisht dhe nuk ka pësuar ndryshime shkatërruese të pakthyeshme shkatërruese, ushtrimet terapeutike me coxarthrosis janë mjaft të afta për të dhënë rezultate shumë të mira në kombinim me trajtimin e ilaçeve dhe fizioterapinë. Gradualisht, ndjesitë e pakëndshme në nyje dhe shumë simptoma pas trajtimit me edukim fizik mund të vijnë keq.

Gjëja kryesore nuk është të dëshpëroheni dhe t'i qaseni trajtimit gjithëpërfshirës. Në rast se kjo është tashmë faza përfundimtare e shkallës së 3-4-të dhe sëmundja fillohet në mënyrë që kërci të jetë lodhur plotësisht, vetëm operacioni ose zëvendësimi i nyjës së hip do të ndihmojë.

Ne do të jemi shumë mirënjohës nëse e vlerësoni dhe e ndani në rrjetet sociale

Trajtimi i koksartrozës së nyjës së hip sipas metodës Bubnovsky – gjimnastikë terapeutike

Gjimnastika përdoret në mënyrë aktive për të trajtuar koksartrozën. Ekzistojnë disa lloje të komplekseve gjimnastike, njëra prej të cilave u propozua nga Dr Bubnovsky, një specialist në kinesitherapy. Kështu që ata e quajnë trajtim lëvizjeje, stërvitje. Përveç gjimnastikës, specialisti rekomandon personat me artrozë të ndjekin një dietë.

Këshilla të Bubnovsky

Dr Bubnovsky beson se ushtrimet fizike kanë një rëndësi të madhe në trajtimin e artrozës së nyjës së hip. Sipas ekspertit, jeta konsiston në lëvizje të vazhdueshme dhe nuk duhet të ketë ndalesë në këtë proces. Onshtë mbi këtë bazë që bazohet teknika e kinesiterapisë. Diseasedo sëmundje është e shërueshme me lëvizje. Kinesiterapia ndikon në proceset e brendshme patologjike që ndodhin në nyje. Ato lindin për shkak të zvogëlimit të gamës së lëvizjes.

Bubnovsky tregon gjithashtu nevojën për ushqim të duhur për koksartrozën. Dieta ju lejon të heqni qafe peshën e tepërt, gjë që ndikon negativisht në rrjedhën e sëmundjes. Rekomandohet të përfshini ushqime në dietë që kontribuojnë në restaurimin dhe forcimin e eshtrave dhe kërc. Këto produkte përfshijnë:

Ato përmbajnë sasi të mëdha kalciumi dhe xhelatine. Rekomandohet të përjashtoni nga dieta ushqimore që kontribuon në mbipeshë – kifle, mish yndyror, ushqime të tymosura dhe të konservuara, ëmbëlsirat. Mjeku rekomandon të përmbaheni ushqimit të pjesshëm – ushqimi 5-6 herë në ditë, në pjesë të vogla.

Trajtimi i koksartrozës së nyjës së hip sipas metodës Bubnovsky bazohet në një kombinim të ushqyerjes së duhur me ushtrime të rregullta. Për secilin person, është e nevojshme të zgjidhni një kompleks individual gjimnastik, që korrespondon me moshën, gjendjen shëndetësore dhe shkallën e artrozës.

Duke aplikuar teknikën Bubnovsky, nuk mund të refuzojë trajtimin tradicional mjekësor. Kinesiterapia ju lejon të ruani lëvizshmërinë e nyjeve të hip, por nuk mund të parandaloni përparimin e sëmundjes.

Efektiviteti i kinesitherapy

Ushtrimet terapeutike për koksartrozën e nyjës së hip sipas Bubnovsky kanë efektet e mëposhtme:

 • Përmirësimi i furnizimit me gjak në nyje;
 • Ushqimi i kërcit;
 • Zbutja e dhimbjes;
 • Ruajtja e elasticitetit të ligamenteve;
 • Forcimi i muskujve;
 • Parandalimi i lëvizshmërisë së përbashkët.

E gjithë kjo kontribuon në rivendosjen dhe ruajtjen e gamës së lëvizjes në të përbashkët, normalizimin e mirëqenies njerëzore. Ushtrimet e rregullta ngadalësojnë përparimin e sëmundjes, zvogëlojnë rrezikun e komplikimeve.

Aktiviteti fizik ndihmon për të hequr qafe peshën e tepërt, gjë që zvogëlon ngarkesën në nyjet e hip. Gjimnastika e realizuar në ajër të pastër, ngop gjakun me oksigjen, përmirëson funksionin e mushkërive dhe zemrës.

dëshmi

Gjimnastika Bubnovsky tregohet për njerëzit me ndonjë fazë të koksartrozës. Në fazën fillestare, ushtrimet ndihmojnë në ngadalësimin e përparimit të ndryshimeve degjenerative. Me coxarthrosis të rëndë, gjimnastika zvogëlon dhimbjen. Aplikoni gjimnastikë sipas Bubnovsky mund njerëz të çdo moshe dhe gjini.

contraindications

Ekzistojnë situata në të cilat ushtrimet me artroza të nyjës së hip sipas Bubnovsky janë kundërindikuar – përkohësisht ose përgjithmonë. Këto situata përfshijnë:

 • Deformime të rënda të hip;
 • Patologji kardiovaskulare ose pulmonare në fazën e dekompensimit;
 • Sëmundje akute e frymëmarrjes;
 • Inflamacion në nyjet e hip;
 • Shtatzënia.

Shumica e kundërindikacioneve janë relative.

Para se të filloni mësimet, duhet të bëni një ekzaminim mjekësor për të identifikuar kundërindikacionet.

Rregullat e sjelljes

Bubnovsky hartoi udhëzime për kryerjen e ushtrimeve gjimnastike. Të gjitha pikat e saj kanë për qëllim rritjen e efektivitetit të klasave dhe krijimin e rehati maksimale për pacientin:

 • Kryerja e orëve rekomandohet çdo ditë, në të njëjtën kohë;
 • Për klasat, duhet të ndahet një dhomë e veçantë në mënyrë që asgjë të mos shkëpuset nga ushtrimet;
 • Gjimnastika kryhet në përputhje të rreptë me udhëzimet e mjekut;
 • Për stërvitje, do t'ju duhet disa pajisje – një qilim gjimnastikor, një shkop, një top dhe një kunj;
 • Ushtrimet bëhen me veshje të lehta që nuk kufizojnë lëvizjet;
 • Eachdo stërvitje fillon me një ngrohje dhe përfundon me një masazh të lehtë të nyjeve dhe një dush të freskët.

Pajtueshmëria me këto rregulla duhet të bëhet zakon. Bubnovsky zhvilloi simulatorë specialë që zvogëlojnë ngarkesën boshtore në nyje gjatë stërvitjes. Përdorimi i këtyre simulatorëve multifunksional rrit ndjeshëm efektivitetin e gjimnastikës në koxarthrosis.

Në të njëjtën kohë me ushtrimet fizike, Bubnovsky rekomandon ushtrime të frymëmarrjes. Fillimisht, mund të ketë një rritje të dhimbjes, siklet në nyje, por pas 3-5 klasave mirëqenia e personit fillon të përmirësohet.

Ushtrime në fazën e parë ose të dytë

Fazat e para të coxarthrosis karakterizohen nga ndryshime të moderuara degjenerative dhe fillimi i deformimeve. Ushtrimet e Bubnovsky kundër coxarthrosis në këtë fazë kryhen me një ngarkesë të plotë. Aplikoni teknika dinamike dhe statike.

Kompleksi i gjimnastikës përfshin ushtrime që kryhen nga pozicione të ndryshme, para fillimit të mësimit, rekomandohet të bëni një ngrohje të lehtë dhe vrapim:

 • Ushtrimi i shtrirë në dysheme. Përkulni gjunjët. Duke pushuar kundër thembrave dhe shpinës, ngrini legenin dhe qëndroni në këtë pozicion për disa sekonda;
 • Shtrirë me këmbë të shtrira. Kthejeni legenin në të djathtë dhe të majtë;
 • Shtrihuni në shpinë, ngrini këmbët lart dhe shtrini ato në tavan;
 • E shtrirë në stomakun e tij, përpiquni të tërheqni thembrat në pjesën e pasme të kokës;
 • Ulur në dysheme në gjunjë, këmbët e ulëta nën mollaqe. Lëvizni djathtas dhe majtas në mënyrë alternative, ulur në dysheme me mollaqe;
 • Ulur në dysheme me këmbë të shtrira, lëviz përpara në mollaqe;
 • Të shtrirë në anën e saj, ngrini këmbën e zgjatur dhe uleni. Përsëriteni në anën tjetër;
 • Në këmbë, vendosni gjerësinë e shpatullave të këmbëve veç e veç. Squat ngadalë, duke i dhënë ngarkesë maksimale nyjeve të hip;
 • Në këmbë, mbani lunges përpara dhe qëndroni në atë pozicion;
 • Në këmbë, vendosni këmbën tuaj në një karrige dhe shtrini.

Përfundoni me një masazh të nyjeve të hip dhe një dush të freskët.

Ushtrime në skenë

Coxarthrosis në fazën e tretë shoqërohet me deformime më të theksuara dhe dhimbje të forta. Ushtrimet kryhen me një ngarkesë minimale.

Rëndësi më të madhe i kushtohet teknikave statike. Rekomandohen orët e gënjeshtrës dhe uljes:

 • Shtrirë në dysheme me këmbë të shtrira. Përhapjen e vitheve në anët dhe për t'i bashkuar;
 • Shtrihen, rrëshqasin thembrat në dysheme, duke i tërhequr në mollaqe;
 • Shtrirë me këmbë të shtrira. Kthejeni legenin në të djathtë dhe të majtë me një amplitudë minimale;
 • Shtrihuni me këmbë të shtrira, imitoni shtytjen e një kazani ose sendi tjetër të rëndë me këmbët tuaja;
 • Shtrihuni, përkulni gjunjët, paksa përhapini ato larg dhe përkuluni në dysheme në të djathtë dhe të majtë;
 • Ulur në dysheme, zvogëloni dhe ngritni ijet;
 • Ulur, tërhiqni gjunjët në gjoks.

Mësimi përfundon me një masazh të lehtë të nyjeve të hip. Mjeku vëren se një qëndrim pozitiv është shumë i rëndësishëm për klasat. Për ta krijuar atë, ai rekomandon të përfshini muzikë të këndshme.

Ushtrimet për koksartrosis sipas Bubnovsky në shtëpi është një nga metodat e trajtimit të një sëmundje dhe parandalimin e komplikimeve. Indikacioni për stërvitje është coxarthrosis në çdo fazë. Një grup ushtrimesh përzgjidhet individualisht, në varësi të ashpërsisë së patologjisë dhe mirëqenies së pacientit.

ExpertNews Shqipëri