Trajtimi me nyje lazer, kundërindikacione, efekte anësore

Terapia me nyje lazer është një metodë mjaft e efektshme e trajtimit që përfshin përdorimin e një rryme të zgjeruar të dritës në zonën e indit të prekur. Trajtimi përdoret në mënyrë aktive për artrozën, artritin dhe patologjitë e tjera degjenerative të nyjeve.

Si të përgatiteni për terapi me lazer, si kryhet, kujt kujt është kundërindikuar ky lloj trajtimi?

Karakteristikat e trajtimit të përbashkët lazer

Lidhjet njerëzore janë nyje në skelet, të cilat formohen nga kocka dhe kërc. Zgavra midis tyre është e mbushur me lëng sinovial. Vetë kyçi ndodhet në të ashtuquajturin çanta artikulare, e cila është e rrethuar nga enët, ligamentet, muskujt dhe fibrat nervore. Të gjithë këta elementë fiziologjikë mbrojnë, ushqejnë, forcojnë, japin ndjeshmëri në nyje.

Lidhjet njerëzore janë të prirur ndaj dëmtimeve dhe sëmundjeve. Arsyet kryesore:

 • pesha e tepërt;
 • ndikimi i sëmundjeve të rënda kronike;
 • jetesa e pamjaftueshme aktive;
 • prania e zakoneve të këqija (pirja e duhanit, pirja);
 • predispozicion trashëgues ndaj patologjive të përbashkëta;
 • tendosje e tepruar fizike në trup.

Si rezultat i përparimit të sëmundjeve në zonën e përbashkët, indi i kërcit gradualisht po hollohet. Shumë shpesh, proceset inflamatore çojnë në kequshqyerjen e indeve, ngërçe, dhembje dhe shkatërrimin gradual të strukturave të kockave.

Në një gjendje të ngjashme, zhvillohen ndryshime degjenerative në të përbashkët, të cilat mund të çojnë jo vetëm në humbjen e aftësive fizike: madje edhe aftësia e kufizuar është e mundur. Vlen të kushtohet vëmendje e veçantë ndaj patologjive të përbashkëta dhe, në simptomat e para të procesit inflamator, konsultohuni me një mjek me përvojë (mjek i përgjithshëm, kirurg, ortoped, traumatolog).

Trajtimi me lazer mund të praktikohet si si terapi parësore ashtu edhe ndërvepron me metoda të tjera. Efekti mbrojtës është të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve në pacient pas marrjes së kortikosteroideve. Ky lloj trajtimi konsiderohet të jetë shumë i popullarizuar në fushën e patologjive të sistemit muskuloskeletor.

Trajtimi me lazer i nyjës së gjurit është pjesë e të gjithë gamës së procedurave të nevojshme. Më shpesh, kjo lloj terapie kombinohet me terapi ushtrimore, terapi manuale, masazh, fiksues ortopedik.

Efekti terapeutik i terapisë me lazer

Trajtimi lazer i nyjeve, kundërindikimet e të cilave përfshijnë të gjitha llojet e sëmundjeve të gjakut, nëse kryhen siç duhet, mund të kenë efektet terapeutike të mëposhtme:

 1. Përmirësimi i proceseve metabolike në qelizat e indeve disa herë.
 2. Përshpejtimi i reaksioneve kimike (lazeri vepron si përcjellës kur përdorni metoda të tjera të terapisë).
 3. Ulje efektive e dhimbjes dhe ënjtje e nyjes së prekur.
 4. Eleminimi i procesit inflamator akut me përparimin e patologjive.
 5. Zhvillimi i antitrupave nga trupi për të shtypur reaksione alergjike, foci inflamatore.
 6. Përshpejtimi i procesit të riparimit të indeve pas humbjes së tyre.
 7. Përmirësimi i furnizimit të përgjithshëm të gjakut.
 8. Ndikimi në formimin e enëve të reja të gjakut.
 9. Efekt imunomodulues i shqiptuar në trup në tërësi.
 10. Përshpejtimi i procesit të riparimit dhe rigjenerimit të indeve.
Lexo artikullin:  Kush trajton osteokondrozën e qafës së mitrës Cili mjek

Një lazer për trajtimin e nyjeve në shtëpi ose në një ambient spitalor mund të sigurojë efektet e mëposhtme terapeutike shtesë:

 1. Përmirësimi i aktivitetit të strukturave qelizore.
 2. Stabilizimi i procesit të prodhimit të proteinave.
 3. Përshpejtimi i rrjedhës së gjakut.
 4. Largimi i spazmës në enët e gjakut dhe tensioni në fibrat e muskujve.
 5. Përmirësimi i funksioneve të përgjithshme në sistemin muskuloskeletor.
 6. Ulje e viskozitetit të gjakut (efekt antithrombolytic).
 7. Ulja e kolesterolit në gjak.
 8. Resorbimi i depozitave të kripës.
 9. Ulja e ndikimit negativ të marrjes së drogës.
 10. Nevojë e shtuar për glukozë.

Indikacionet për trajtimin me lazer

Trajtimi me lazer mund të përdoret për të identifikuar patologjitë e mëposhtme të sistemit muskuloskeletor:

  Arthritis. Terapia me lazer do të jetë efektive për forma të ndryshme të sëmundjes (reumatizmi>)

Trajtimi me lazer është efektiv në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve dhe patologjive të tjera. Lejohet të përdoret si terapi ndihmëse për ulcerat trofike, funksionimi i dobët i traktit gastrointestinal dhe patologjitë e sistemit të frymëmarrjes dhe nervave.

Metodat e terapisë me lazer

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Tre metoda të trajtimit me lazer të patologjive:

Emri i metodësParimi i procedurësRezultatet kryesore
Kontaktoni trajtimin e kompresimitPërçuesi lazer do të shtypet kundër zonës së prekurLargimi i edemës, dhimbjes, inflamacionit
Metoda e kontaktitPrekje e lehtë e LED-ve në zonën e përflakurPërmirësimi i qarkullimit të gjakut, lehtësimi i dhimbjes
Metoda e ekspozimit në distancëRrezja do të ndikojë në trupin e njeriut në një distancë të caktuarRiparimi i indeve

Zgjedhja e një metode specifike për terapinë me lazer gjithmonë zgjidhet individualisht nga mjeku që merr pjesë për secilin pacient. Specialisti duhet të marrë parasysh etiologjinë e sëmundjes së njeriut, neglizhencën e tij, praninë e komplikimeve.

Përmirësimet e para

Pas seancës së parë të terapisë me lazer, shumë pacientë shqetësohen se është metoda e trajtimit që nuk ndikon në to. Dhe pa arsye: kursi hyrës i terapisë me lazer thjesht nuk është në gjendje të sjellë menjëherë përmirësimet e pritura.

Lexo artikullin:  Struktura e ligamentit të gjurit

Në mënyrë që të ndjehet dinamika pozitive e sëmundjes, pacientit rekomandohet të kalojë një kurs të plotë të terapisë me lazer, ose të paktën 7-10 seanca.

Pas trajtimit me lazer, 25% e pacientëve pësojnë dhimbje koke dhe marramendje të lehtë. Kjo është për shkak të aktivizimit të proceseve metabolike, të cilat në të ardhmen do të ndihmojnë në largimin e substancave toksike nga trupi. Këto simptoma pas terapisë konsiderohen një normë relative. Me paraqitjen e tyre të shpeshtë, pacienti duhet të vëzhgohet nga një terapist në mënyrë që të kontrollojë gjendjen e tij.

Shtë e mundur që të stabilizohet plotësisht mirëqenia juaj dhe të eliminohet procesi akut inflamator në nyjen e sëmurë jo më herët se pesë muaj më vonë, kur të gjitha fazat e trajtimit kanë përfunduar.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Pajisjet e përdorura

Diseasedo sëmundje individuale e përbashkët kërkon përdorimin e pajisjeve të ndryshme për terapi lazer. Më e efektshmja midis tyre:

 1. Rrezja e skanimit praktikohet në mënyrë aktive për të trajtuar artritin. Rrezatimi në zonën e prekur furnizohet nga koordinatat e përcaktuara posaçërisht.
 2. Terapia magnetike me lazer përdoret për format e përparuara të artrozës dhe artritit. Thellësia e rrezatimit arrin 90 mm.
 3. Një lloj neoni lazeri përdoret për periartritit akut. Rrezja ka një efekt elektromagnetik të theksuar.
Lexo artikullin:  Shenjat e para të përdhes

Disa pacientë kanë frikë nga dhimbja dhe siklet gjatë trajtimit me lazer. Ju nuk duhet të keni frikë nga procedura, pasi është plotësisht pa dhimbje: pacienti ndjen vetëm efektin e nxehtësisë në zonën e prekur.

Parimet e terapisë

Parimet e terapisë me lazer për trajtimin e përbashkët:

 1. Periudha e ekspozimit në një moment nuk duhet të jetë më e gjatë se shtatë minuta.
 2. Kohëzgjatja e tërë seancës mund të jetë deri në tridhjetë minuta.
 3. Kursi minimal i trajtimit është dhjetë seanca.
 4. Për të parandaluar ri-acarimin e sëmundjes, trajtimi me lazer duhet të përsëritet pas gjashtë muajsh.
 5. Për të eliminuar inflamacionin në indet e kyçeve, duhet të përdoret vetëm lloji i rrezeve infra të kuqe.
 6. Shtë më mirë t’i kryeni këto seanca në gjysmën e parë të ditës, kur sistemi nervor qendror i pacientit është më aktiv.
 7. Me kalimin e sëmundjes në një formë kronike, efekti i rrezeve duhet të rritet.

Kush është i ndaluar nga trajtimi me lazer

Jo të gjithë do të jenë në gjendje të trajtojnë nyjet me një lazer: kjo metodë e terapisë ka kundërindikacione serioze.

Ndalohet praktikimi i trajtimit me lazer për sëmundje të tilla:

 • lloji i dekompensuar i diabetit;
 • prania e shenjave të mëdha të lindjes në zonën e nevojshme për ekspozimin ndaj rrezes;
 • serioze tyro>

Kundërindikimet shtesë në të cilat është e padëshirueshme të kryeni terapi me lazer:

 • periudha e shtatzanisë;
 • anemia;
 • sëmundjet e sistemit nervor qendror, në të cilin një person nuk mund t'i rezistojë lehtë rrjedhës së seancës;
 • intoleranca individuale ndaj ekspozimit ndaj rrezeve;
 • përkeqësimi i sëmundjeve të rënda kronike.

Rezultatet e trajtimit

Pas përfundimit të kursit të plotë të terapisë me lazer, rezultatet e mëposhtme të terapisë mund të arrihen:

 1. Eleminimi i dhembjes.
 2. Largimi i procesit inflamator.
 3. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut.
 4. Restaurimi i nyjës artikulare në nivelin qelizor.
 5. Eliminimi i spazmës së muskujve.
 6. Ndalimi i proceseve degjenerative që shkatërrojnë indet e përbashkëta.

Trajtimi me lazer mund të përdoret vetëm pasi të përshkruhet një mjek. Vetë-mjekimi është rreptësisht i ndaluar, pasi këto veprime mund të përkeqësojnë vetëm gjendjen e një personi.

ExpertNews Shqipëri