Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ilaçe në të majtë

Shpesh, një mjek i përgjithshëm vizitohet nga pacientë të moshuar dhe të moshës së mesme, të cilët ankohen për periudha të dhimbjes ngacmuese në zonën e gjoksit. Për më tepër, shumë argumentojnë se shkaku i shqetësimit, sipas mendimit të tyre, qëndron me shumë gjasë në një problem me sistemin kardiovaskular. Por një terapist kompetent nuk do të përshkruajë menjëherë trajtim, por do t'i referojë pacientit në një ekzaminim të hollësishëm, dhe jo vetëm te një kardiolog, por edhe te një neurolog. Dhe shumë shpesh kjo e fundit, pas kryerjes së një studimi të plotë, zbulon nevralgji interkostale te pacienti – sëmundja nuk është e rrezikshme, por përkundrazi e pakëndshme dhe e dhimbshme.

Isfarë është nevralgjia interkostale?

Neuralgjia ndërkostale nuk është gjë tjetër veçse një patologji e nervave ndërkostal të rajonit të kraharorit, e shoqëruar me humbjen ose acarimin e tyre si rezultat i ngjeshjes ose proceseve inflamatore. Shtrydhja mund të jetë rezultat i dëmtimeve ose mund të jetë e një natyre kompresive (për shembull, me peshë të tepërt, hernie ndërvertebrale). Më rrallë, shkaqet e sëmundjes mund të jenë helmimi, çrregullime në sistemin imunitar ose onkologji.

Ka raste kur edhe fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje, megjithëse kryesisht sëmundja prek njerëzit e moshuar. Për të parandaluar zhvillimin e mëtutjeshëm të patologjisë dhe të mos vuani nga sulmet, rekomandohet të konsultoheni me një mjek. Specialisti do të përshkruaj një sërë procedurash mjekësore që eliminojnë në mënyrë efektive nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi (subjekt i rekomandimeve të mjekut) është, si rregull, lloji kryesor i luftës me sëmundjen.

Simptomat

Dhimbja është simptoma kryesore që karakterizon nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi është pikërisht qëllimi për të hequr qafe, para së gjithash, nga sindromi i dhimbjes. Dhimbja mund të jetë ose e shurdhër, e dhimbshme, konstante ose e shfaqur në formën e konfiskimeve të mprehta, të djegura në hapësirën ndërnostale. Ndonjëherë intensifikohet kur përpiqeni të ktheni trupin, lëvizjen më të vogël ose ecjen, dhe madje edhe kur kolliteni dhe teshtitni.

Zonat e prekura janë të dhimbshme nga palpimi, lëkura e kësaj zone mund të ketë skuqje ose, anasjelltas, të jetë e zbehtë e panatyrshme. Gjatë sulmit, pacienti ndjen kërcitje të muskujve, që është rezultat i spazmës së tyre. Irrigon dhimbjen zakonisht në rajonin e mesit, zemrën dhe nën tehun e shpatullave. Herë pas here, vërehet një rritje e temperaturës së trupit.

Diagnostics

Diagnoza e nevralgjisë interkostale, si dhe sëmundje të tjera, duhet të kryhet pa dështuar. Kjo duhet të bëhet jo vetëm në mënyrë që të përcaktohen shkaqet kryesore të sëmundjes për eliminimin e tyre të mëtejshëm, por edhe për të përcaktuar ashpërsinë e sëmundjes.

Në shtëpi, nevralgjia interkostale, e cila vazhdon në një formë të butë, i jep vetes mirë trajtimit. Në raste ekstreme – ashpërsia e moderuar. Forma të rënda, akute, të shoqëruara nga një rritje e temperaturës së trupit dhe të rënduar nga patologji të tjera serioze (të tilla si onkologjia ose diabeti mellitus), duhet të trajtohen në një spital. Për më tepër, me sëmundje të tilla shoqëruese, si rregull, ekzistojnë kundërindikacione për shumë metoda dhe receta të mjekësisë tradicionale. Për më tepër, në raste të tilla kërkohet monitorim i vazhdueshëm nga një mjek.

Dhe nëse nja dy dekada më parë, diagnoza e sëmundjes që ne po konsideronim përfshinte vetëm intervistimin e pacientit, ekzaminimin e tij dhe palpimin e hapësirave interkostale, tani shkenca moderne i jep diagnostikuesit një numër pajisjesh speciale mjekësore. Këto janë tomografë, dhe makina me ultratinguj, dhe elektrospondilograf, etj. Myelografia, MRI, diskografia e kontrastit, radiografia – të gjitha këto metoda mund të identifikojnë shkaqet e sëmundjes, të përcaktojnë lokalizimin e saktë të dhimbjes, tonin e muskujve.

Komplekset e procedurave të përdorura në trajtimin e nevralgjisë ndërkostale

Të dyja mjekësia tradicionale dhe ato tradicionale kanë zhvilluar komplekse të tëra, të cilat janë përdorur për të trajtuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat, trajtimi në shtëpi ose në spital, metodat, ilaçet – të gjitha këto çështje duhet të merren parasysh dhe duhet të merret një vendim i ekuilibruar për ta, natyrisht, mjeku.

Detyra e parë në këtë sëmundje është heqja e dhimbjes. Vetëm pas kësaj, është e mundur të aplikohen metoda komplekse të trajtimit që synojnë eliminimin e jo simptomave, por shkaqet aktuale që provokuan një sëmundje të quajtur nevralgji interkostale. Kjo është ajo që duhet së pari të identifikojë një neurolog.

Një trajtim i plotë kompleks i nevralgjisë interkostale duhet të përfshijë fizioterapi dhe ilaçe. Kjo e fundit përfshin përdorimin e ilaçeve në formën e tabletave, injeksioneve dhe ointments të ndryshme. Përdorimi i saktë i këtyre metodave në kombinime të ndryshme të vendosura nga mjeku jo vetëm që do të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe plotësisht të shpëtoj nga një sëmundje e tillë e pakëndshme si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi mund të plotësohet me ilaç efektiv tradicional, i cili ofron shumë receta për përgatitjen e zierjeve bimore, infuzioneve dhe ointimeve.

Fizioterapi për nevralgjinë interkostale

Siç u përmend më lart, dhimbja është shkaku kryesor i shqetësimit dhe shëndetit të dobët me një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Simptomat (trajtimi në shtëpi është mjaft i pranueshëm) hiqen shpejt me ndihmën e një procedure të tillë të thjeshtë si ngrohja e zakonshme. Especiallyshtë veçanërisht e efektshme në rastet kur shkaku i patologjisë janë proceset inflamatore, sëmundja vazhdon në një formë të butë, pa temperatura të larta.

Ndonjëherë është e mjaftueshme që vetëm të aplikoni diçka të ngrohtë në zonën e prekur. Mund të jetë një shall i leshtë, një shall ose një shall. Mjekësia tradicionale rekomandon përdorimin e gjërave të bëra nga flokët e qenve: ato mbajnë nxehtësinë më gjatë. Përdorimi i suva me spec spec ose suva të mustardës është gjithashtu i përshtatshëm. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se ato nuk mund të vendosen direkt në shpinë!

Në trajtimin e nevralgjisë interkostale, rezultate shumë të mira tregohen në procedurat e terapisë manuale, refleksologjisë dhe masazhit special, i cili ndihmon për të qetësuar muskujt dhe për të lehtësuar dhimbjet.

Terapia fizike dhe procedurat e ujit ndihmojnë për të përballuar sëmundjet. Ushtrimet e zgjedhura posaçërisht normalizojnë proceset në shpinë, rajone të kraharorit dhe qafës së mitrës, gjë që lehtëson shumë gjendjen e pacientit.

Një trajtim harduerik i përshkruar nga një mjek mund të përfaqësohet me elektroforezë, terapi lazer ose rrezatim ultravjollcë.

Cilat pilula dhe injeksione mund të përshkruajë një mjek për nevralgji interkostale?

Mjeku, duke hartuar një regjim trajtimi, shumë shpesh zgjedh pilula nga arsenali i ilaçeve. Sidoqoftë, ndonjëherë përdorimi i formave të tabletave prodhon një efekt të pamjaftueshëm për të eleminuar simptomat dhe për të përmirësuar mirëqenien e pacientit. Pastaj drejtohuni në ndihmë të injeksioneve.

Lexo artikullin:  Lidhje të fryra në gishta

Të gjitha ilaçet janë të përshkruara duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit, një reagim i mundshëm ndaj një ilaçi të veçantë. Mjeku bën një zgjedhje bazuar në raportin e dëmit të mundshëm të ilaçit dhe përfitimin e pritur nga ai.

Sigurisht, pacientët janë të interesuar në pyetjen se sa shpejt do të fillojë të përsëritet nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi (tableta, injeksione) ka për qëllim lehtësimin ose eliminimin e sindromës së dhimbjes. Një skemë e ndërtuar saktë do t'ju lejojë të përballeni me sëmundjen brenda disa ditësh. Por vetë-mjekimi ndonjëherë vonon procesin e shërimit.

Më shpesh, për të arritur këtë qëllim, përdoren analgjezikë dhe antispazmatikë: Sedalgin, Analgin, Paracetamol ose Spazgan. Këto fonde duhet të merren me kujdes dhe të mos merren prej tyre, pasi trupi ka një tendencë të mësohet me ilaçe të tilla, dhe më pas ata pushojnë së përmbushuri funksionin kryesor (lehtësimin e dhimbjes).

Përveç kësaj, përdoren ilaçe anti-inflamatore (si në formën e tabletave ashtu edhe në formën e injeksioneve):

Domosdoshmërisht për të ruajtur dhe rivendosur sistemin nervor, nga i cili janë një pjesë e nervave ndërkostal të prekur, është e nevojshme të përdoren ilaçe që përmbajnë vitamina B: "Neurobeks" ose "Neurovitan".

Me spazma të rënda dhe paaftësi për t'u çlodhur muskujt e zonës së prekur, relaksuesit e muskujve mund të përshkruhen shtesë:

Ndonjëherë, nëse ilaçet e zakonshme anti-inflamatore nuk ndihmojnë, përshkruani injeksione të hormoneve jo-steroide dhe steroide të përdorura në çdo proces inflamator, përfshirë ato që shoqërojnë nevralgjinë ndërnjerëzore. Trajtimi (injeksione) mund të shkaktojë disa dëm në shëndetin e pacientit, pasi ilaçet hormonale sigurisht që do të kenë një numër efektesh anësore. Prandaj, kjo metodë është përdorur në raste ekstreme.

Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ointments

Të gjitha llojet e ointments dhe gels janë të përhapura në përdorimin shtëpiak të njerëzve që vuajnë nga sëmundje të ndryshme të nyjeve, muskujve dhe ligamenteve. Përfshirë që ato përdoren me dëshirë nga pacientë që janë të mërzitur nga nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi me ointments nuk është vetëm efektiv, por gjithashtu, në një farë mënyre, dhe i këndshëm. Në fund të fundit, ointments zakonisht kanë një efekt ngrohjeje, dhe kjo jo vetëm që zvogëlon dhimbjen dhe ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, por gjithashtu jep kënaqësi nga një ndjenjë e ngrohtësi dhe relaksim i muskujve.

Një efekt i tillë i theksuar mund të ushtrohet nga fondet e bazuara në helmet e gjarpërinjve ose bletëve:

Por kjo listë nuk kufizon zgjedhjen e barnave të përdorura për të luftuar sëmundjen e quajtur nevralgji ndërkostale. Trajtimi, vaji në të cilin mjeku i zgjedhur individualisht për pacientin, do të jetë më efektiv. Ilaçi zgjidhet duke marrë parasysh substancën kryesore aktive, vetitë e tij anti-inflamatore ose analgjezike, reagimin e mundshëm të trupit ndaj tij.

Pra, diklofenaku, klofesoni, ketorolac, tramadoli, pyoksecam, ibuprofen, indomethacina mund të veprojnë si përbërësi kryesor aktiv.

Ointments bërë në bazë të këtyre substancave përfaqësohen nga një gamë edhe më e gjerë:

ethnoscience

Gjatë shekujve të ekzistencës së saj, mjekësia tradicionale ka dhënë një kontribut të paçmuar në procesin e vështirë të luftimit të sëmundjeve të ndryshme. Recetat e bazuara në dhuratat e natyrës së nënës ndihmojnë për të përballuar një sëmundje të tillë si nevralgjia ndërnjerëzore. Trajtimi në shtëpi, rishikimet e njerëzve për të cilët zakonisht janë pozitivë, përfshin përdorimin e shumë bimëve, frutave, farave, lëvore dhe veshkave të ndryshme të bimëve të ndryshme.

Shëruesit e popullit përgatisin ilaçe nga lëvorja e shelgut, thupra, dafina, trumza, farat e farës, yarrow, barbarozë, aspen. Duke gjykuar nga rishikimet e njerëzve që preferojnë terapinë e ilaçeve me mjete juridike natyrore, dhimbja e shkaktuar nga nevralgjia ndërnjerëzore zvogëlohet nga lëngu i rrepkës së zezë, vaji i gjirit, tretësira e specit dhe madje edhe terpentina. Trajtimi në shtëpi me ilaçin tradicional është një shtesë e shkëlqyeshme e grupit të masave të përshkruara nga një mjek. Ilaçi bimor rekomandohet të shoqërohet dhe të jetë i sigurt për të përfunduar trajtimin e nevralgjisë ndërnjerëzore.

Si trajtohet nevralgjia interkostale në të majtë>Nëse një person shqetësohet nga dhimbja në anën e majtë të gjoksit, është e mundur që ai të shqetësohet nga nevralgjia ndërnjerëzore, e lokalizuar në anën e majtë. Gjithashtu, dhimbja mund të përhapet në të gjithë nervin. Sëmundja përcaktohet tek të moshuarit, dhe nganjëherë në punonjësit e zyrës për shkak të aktivitetit të ulët motorik.

Shihni gjithashtu: Simptomat dhe trajtimi i neurasthenia

Si saktësisht dëmtohet nevralgjia midis brinjëve në të majtë dhe si mund të shërohet, më shumë në atë më poshtë.

Simptomat e nevralgjisë interkostale në të majtë

Sëmundja që bie në gjoks është:

 • shkelja e përbërësve nervorë të vendosur në hapësirën ndërkostale,
 • shkelja e rrënjëve të nervave pektorialë kurrizorë në shpinë.

Lista e simptomave të sëmundjes duket si kjo:

 1. Ajo dhemb në zgavrën ndërkostale. Dhimbja mund të heqë dorë nga rajoni lumbar, shpina, hapësira nënkapullore.
 2. Dhimbja dallohet nga një ndjesi e fortë djegieje në të majtë. Me patologji nevralgjike, dhimbja nuk varet nga pozicioni i trupit të pacientit, rrallë ndalet dhe kap anët. Sepse fjalë për fjalë plagos një person.
 3. Sulmet akute të dhimbjes nuk ndodhin.
 4. Muskujt kontraktohen në mënyrë spastike.
 5. Lëkura kthehet e zbehtë dhe e kuqe.
 6. Gjatë rrjedhës së nervit të prekur, lëkura humbet ndjeshmërinë e saj të mëparshme.

Shihni gjithashtu: Si të shpëtoni në mënyrë efektive nga nevralgjia ndërnjerëzore

Si të përcaktohet nevralgjia ndërkostale

Kardiologët shpesh konstatojnë inflamacion ndërkostal. Isshtë për ta ata që pacientët kthehen, duke u ankuar për dhimbje në zemër. Në vend të sëmundjes kardiovaskulare, studimet tregojnë nevralgji. Një person nuk mund të diagnostikojë në mënyrë të pavarur pa njohuri të veçanta. Sidoqoftë, ekziston një metodë e provuar:

 1. Merrni frymë thellë dhe nxehni. Nëse ka dhimbje në sternum, atëherë nuk është zemra.
 2. Kollë, teshtitje, çdo ushtrim fizik çon në dhimbje.

Me patologji të sistemit kardiovaskular, dhimbja nuk zhduket kur ndryshohet pozicioni i trupit të pacientit, e njëjta gjë më së shumti vlen për lëvizjet e frymëmarrjes. Një zemër e sëmurë shkakton simptoma të lidhura karakteristike të një mosfunksionimi në sistem:

 • pulsi bëhet aritmik
 • pacienti mundohet nga një rritje dhe rënie e mprehtë e rrahjeve të zemrës.

Një opsion i thjeshtë për të mbytur dhimbjet në zemër dhe për të lehtësuar gjendjen patologjike para se të arrijë ambulanca është të pini nitroglicerinë. Nëse marrim këtë ilaç të padëmshëm, dhimbja nuk është ulur, mund të supozojmë nevralgji të njëanshme të majtë. Sigurohuni që të kaloni nëpër një elektrokardiogram. Ajo do të tregojë rezultatin e saktë dhe shkakun e dhimbjes në sternum.

Shihni gjithashtu: Si dhe me çfarë trajtimi të neuratit të nervit femor

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore në të majtë

Metodat e trajtimit për nevuralgjinë ndërkostale të majtë mund të jenë të ndryshme. E cila është e përshtatshme në një rast të veçantë klinik është një detyrë që duhet të adresohet nga mjeku që merr pjesë. Sigurisht, në fazën e parë, është e nevojshme të lehtësoni dhimbjen dhe gjendjen akute. Vetëm pas kësaj ata kryejnë një kurs terapeutik, i cili ndihmon për të hequr qafe procesin inflamator.

Ndonjëherë duhet të trajtoni menjëherë një nerv të shtypur në shpinë të qafës së mitrës. Shpina është një sistem i vetëm. Nëse njëra departament ul, atëherë tjetri nuk qëndron mënjanë. Farë mund të bëhet në shtëpi?

 1. Merrni leje të sëmurë në punë, refuzoni të ushtroheni, përpiquni të pajtoheni me pushimin në shtrat. Përndryshe, dhimbja do të bëhet më e fortë.
 2. Pushoni dhe flini në një sipërfaqe të vështirë. Mundësia ideale është të vendosni një mburojë nën dyshek.
Lexo artikullin:  Reumatizma e këmbëve çfarë është Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Cilat ilaçe konsiderohen të efektshme në luftën kundër nevralgjisë interkostale të majtë?

 1. Kategoritë anestezike të NSAID-ve, me efekt anti-inflamator.
 2. Relaksues muskulor që lehtësojnë ngërçet e muskujve.
 3. Droga qetësuese me një efekt të butë, për të ruajtur sistemin nervor. Persen, Novo-Passit do të bëjë.
 4. Vitaminat B1, B6, B12, në gjendje të rivendosin mbaresa nervore të dobësuara.
 5. Shmangni hipoterminë. Shmangni hartimet.

A është e mundur të bëhet masazh

Kur ka kaluar periudha akute, mjekët rekomandojnë një masazh të muskujve paravertebral. Doesfarë jep ai?

 1. Normalizon metabolizmin.
 2. Lehtëson ënjtjen.
 3. Ajo largon dhimbjen.
 4. Muskuli kthehet në tonin e tij të mëparshëm.

Masazhi fillon me pjesën e përparme të gjoksit, dhe pastaj shkoni në pjesën e prapme. Ata gjithashtu punojnë në anën e djathtë të shëndetshme të gjoksit. Masazh i aftë ju lejon të përballeni me sëmundjet shoqëruese të organeve të brendshme. Për shembull, nëse lëvizshmëria e zorrëve është e dobët, pacienti vuan nga kapsllëku.

Masazhi ka disa faza:

 1. Lëvizjet goditëse përgjatë akseve paralele që kalojnë nga sakrumi deri në brezin e shpatullave.
 2. Pushups.
 3. Gjunjëzimi i muskujve të mëdhenj të sipërfaqes së pasme dhe të përparme të sternumit.

Gjatë masazhit, specialisti pyet se çfarë ndjehet pacienti. Nëse dhimbja rritet, është më mirë të lini vetëm këtë zonë ose të zvogëloni presionin.

Receta efektive popullore

Mjetet efektive popullore për dhimbjen e shpinës, dorsalgjinë dhe nëse gjoksi lëndon në të majtë për shkak të nevralgjisë ndërnostale:

 1. Steam liri dhe vendosi në një qese liri. Aplikoni në një vend të lënduar për 5 minuta. Kryeni manipulime gjatë ditës disa herë.
 2. Lubrifikoni zonën e dhimbshme me lëng të freskët rrikë ose rrepkë.
 3. Avulloni karremin e freskët të copëtuar dhe shtoni vajin e detit. Bashkangjitni në të majtë>

Neuralgjia ndërkostale – dhimbje akute, intensive midis brinjëve. Mund të rrezatojë në rajonin e zemrës ose tehut të shpatullave.

Ato ndodhin kur nervi ndërkostal është irrituar, rrahur ose i përflakur. Ato janë një ndërlikim i osteokondrozës së gjirit, skoliozës ose sëmundjeve virale. Trajtim mjekësor. Shtë gjithashtu e mundur të përdoren mjete juridike popullore.

Droga të përdorura

Neuralgjia ndërkostale trajtohet me ilaçe të grupeve të mëposhtme:

 • Analgesics.
 • Anti-inflamator josteroid.
 • Anesthetics.
 • Antispasmodics.
 • Glukokortikoide.
 • Relaksues të muskujve.
 • Qetësues.
 • Antivirale.
 • Chondroprotectors.
 • Vitamina.

Trajtimi i rekomanduar me injeksione, tableta, ointments, krem ​​ose xhel. Në raste të rënda, kryhen bllokada. Zgjedhja e formës dozuese të barnave kryhet nga mjeku bazuar në shkallën e dëmtimit nervor, mirëqenien e pacientit, praninë e patologjive shoqëruese.

analgesics

Ato ndihmojnë për të ndaluar sindromën e dhimbjes që është shfaqur në sfondin e:

 • Nevralgji.
 • dhimbje të nervit shiatik
 • Inflamacion ose spazëm i muskujve.

Mund t'i atribuohet dhimbje koke dhe dhimbje dhëmbi, si dhe sëmundje infektive të shoqëruara nga ethe. Nuk zbatohet për:

 • Shtatzënia.
 • Mosfunksionimet e mëlçisë.
 • Ushqyerja me gji.
 • Spazma e bronkeve.
 • Hematopoiesis.
 • Intoleranca individuale ndaj përbërësve të tyre.

Për të lehtësuar shpejt dhimbjen me nevralgjinë ndërnostale, analgjezikët administrohen në mënyrë intramuskulare. Kjo metodë e përdorimit të tyre konsiderohet më efektive. Efekti i ilaçeve zgjat deri në 3-4 orë. Pasi të ndjehen më mirë, ata kalojnë në pilula dhe mjetet juridike lokale.

Analgjezikë të përshkruar për nevralgji interkostaleForma e dozimitKostoja (minimale)
Rusia (në rubla)Ukrainë (në UAH)
AnalginInjeksion5119
Pills115
Brlgin950175
Injeksion302128
SedalginPills13533
Finalgonkrem29384
pjepër27387
Nikofleks300132
Viprosal30775

Me përdorim të zgjatur të analgjezikëve, efektet anësore nga trakti digjestiv mund të manifestohen: jashtëqitja e mërzitur, përkeqësimi i gastritit dhe ulçerave. Për këtë arsye, ato përdoren në kurse të shkurtra:

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Reduktoni inflamacionin e nervit ndërkostal dhe ashpërsinë e dhimbjes, lehtësoni ënjtjen. Me nevralgji, ato mund të përdoren në mënyrë intramuskulare, gojore ose të jashtme.

Indikacione të përgjithshme për terapinë me ilaçe anti-inflamatore josteroide:

 • Kolik renal, hepatik.
 • Temperatura e lartë (nëse nuk bie brenda 3 ditëve).
 • Rreziku i zhvillimit të trombozës arteriale.
 • Sëmundjet neurologjike.
 • Dhimbje të etiologjive të ndryshme.
 • Sëmundjet e nyjeve, shpinë.

Pacientët me citopenia, mosfunksionime të mëlçisë dhe veshkave, ulçera të sistemit të tretjes, si dhe gra shtatzëna dhe nëna infermiere, nuk u përshkruhen ilaçe të këtij grupi në formën e tabletave dhe injeksioneve.

Ilaçet anti-inflamatore që përdoren në trajtimin e nevralgjisë ndërkostaleForma e lëshimitçmimi minimal
Rusia (në rubla)Ukrainë (në UAH)
KetonalInjeksion235176
Krem29680
Xhel32290
Pills189141
Kapsula114152
KetorolInjeksion140
Pills5056
Xhel23667
Diclofenac4010
Injeksion5914
Pills468
indomethacin2316
krem5014
nimesulidePills4520
VoltarenXhel21365

Anestetikë dhe glukokortikosteroide

Aplikoni me dhimbje të shpeshta dhe të zgjatura. Përdoret për bllokimin e nervit të prekur. Anestetikët lehtësojnë dhimbjen, glukokortikosteroidet – kanë një efekt të theksuar anti-inflamator, imunosupresiv, desensitues.

Përgatitjet për bllokimin e nervit ndërkostalKostoja minimale, në rubla. dhe UAH, përkatësisht
RusiUkrainë
Novocaine2911
Lidocaine169
Phlosterone249418
hydrocortisone148103
Dexamethasone19221

Bllokada me glukokortikosteroide është kundërindikuar në pacientët e moshuar dhe ata që kanë:

 • Hipertensionit.
 • Diabetes.
 • Thromboembolism.
 • Tuberkulozi (formë aktive).
 • Dështim i rëndë i veshkave.
 • Sifilisi.
 • Sëmundja Itsenko-Cushing.

Kundërindikimet për përdorimin e anestetikëve për nevralgjinë ndërnjerëzore janë:

 • Tumoret e gjëndrave mbiveshkore.
 • Glaukoma me kënd të mbyllur.
 • Luhatjet në presionin e gjakut.
 • Diabeti i pakontrolluar ose hipertiroidizmi.
 • Periudha e rikuperimit pas një sulmi në zemër.
 • Inflamacioni i lëkurës në vendin e injektimit.
 • Bradykardia e rëndë, hipotensioni.
 • Dështim i rëndë kronik i zemrës.
 • Sëmundjet e veshkave.

Ilaçet për nevralgji interkostale

Ju po shikoni një nga një seri artikujsh mbi nevralgjinë ndërnjerëzore, ajo përshkruan trajtimin mjekësor të sëmundjes. Ju mund të interesoheni për artikuj të tjerë për këtë temë:

 • Diagnoza e nevralgjisë interkostale ka të bëjë me këtë diagnozë, si diagnostikohet dhe çfarë është.
 • Shkaqet dhe simptomat e nevralgjisë interkostale – në detaje në lidhje me simptomat dhe shkaqet e sëmundjes.
 • Trajtimi i nevralgjisë interkostale me mjete juridike popullore – në lidhje me tiparet e trajtimit në shtëpi.

Një sëmundje e tillë si nevralgjia ndërnjerëzore sjell shumë dhimbje dhe shoqërohet me perspektivën e të gjitha llojeve të komplikimeve, pasi lidhet me sistemin vertebral. Hedhja e dhimbjeve në brinjët është simptoma kryesore e nevralgjisë, e cila është një arsye e mirë për t'u konsultuar me një mjek.

Sëmundja prek njerëzit me imunitet të dobësuar, humbje të elasticitetit të kockave, të cilët kanë kaluar një ushtrim të madh fizik, më shpesh se gratë sesa burrat. Dhe më të vjetër se 27-30 vjet. Në pleqëri, shenjat e nevralgjisë ngatërrohen me një sulm në zemër, simptomat janë aq identike, por megjithëse nevralgjia nuk është aq e rrezikshme sa keqfunksionimet funksionale të muskujve të zemrës, duhet të dëgjoni trupin tuaj. Patologji të tjera shpesh fshihen pas nevralgjisë.

Kur një person mendon se çfarë të bëjë, si të shpëtoj nga nevralgjia ndërnjerëzore, ai ka dy mënyra – të përdorë metoda jo tradicionale të trajtimit ose t'i drejtohet mjekësisë. Të gjithë zgjedhin vetë, në varësi të diagnozës dhe kompleksitetit të sëmundjes, por është e rëndësishme të merren parasysh rekomandimet e mjekut.

Thirrje klinike

Trajtimi i ilaçeve fillon me një konsultë ku mjeku përshkruan ilaçe, ointments dhe procedura të përshtatshme bazuar në vëzhgimet dhe analizat e tij. Një kriter dallues për trajtimin e nevralgjisë interkostale është një qasje e integruar – një pa tjetrën është thjesht e paimagjinueshme në standardet farmaceutike mbizotëruese.

Ndonjëherë nevralgjia është aq agresive saqë bëhet e pamundur të tolerohet dhimbja në gjoks në të majtë, në këtë rast nevojitet ndihma e parë. Shtë e nevojshme të lubrifikoni zonën e prekur me vajin e ngrohtë dhe të shtrëngoni torzën me një leckë pambuku për të lehtësuar pak dhimbjen.

Aktiviteti fizik i përjashtuar, keni nevojë për pushim në shtrat. Dhe, natyrisht, të shkosh te neuropatologu mbetet përparësi.

Ilaçet e mëposhtme lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin:

 • spazma;
 • Analgin;
 • sedalgin;
 • piroksikam;
 • indometacin;
 • voltaren;
 • Diclofenac.

Ekzistojnë disa kundërindikacione, të cilat mund të gjenden në udhëzimet e bashkangjitura me ilaçin. Zgjidhja më e mirë është që të këshilloheni me një specialist, të paktën me telefon, përpara se të përdorni çdo qetësues për dhimbjen për një sulm të nevralgjisë interkostale, në mënyrë që të shmangni pasojat e padëshiruara të vetë-trajtimit.

Metodat medicinale të trajtimit përfshijnë përdorimin e ilaçeve jo-steroide, qetësues kundër dhimbjeve, ilaçeve anti-inflamatore, ointments, fizioterapi, dhe shumë më tepër, përsëri siç përcaktohet nga mjeku. Relaksuesit e muskujve janë lidhja më e rëndësishme në terapi, pasi ato ndihmojnë në lehtësimin e ngërçeve të muskujve në gjoks në të majtë, duke shkaktuar dhimbje:

Për të stimuluar fibrat nervore dhe për të zvogëluar hipoksinë e tyre, ndihma e vitaminave B (B12, B1, B6) është e detyrueshme, sepse në shumë raste mungesa e vitaminës luan një rol të madh në zhvillimin e nevralgjisë ndërkostale.

Një avantazh tjetër i trajtimit të ilaçeve është bllokada e sindromës së dhimbjes me ilaçe speciale që nuk janë në dispozicion në barnatore pa recetë. Me fjalë të tjera, nëse dhimbja është e padurueshme dhe duhet të hiqet, injeksione (injeksione) nuk mund të shmangen – lidokainën, novokainën, glukokortikosteroidet (ilaçe hormonale).

Si të trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore, me cilat metoda, vendoset jo vetëm nga një neurolog, por edhe nga një neurolog dhe specialist i TB. Fizioterapia përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

 • terapi lazer;
 • akupunkturë;
 • phonophoresis;
 • rrymat diadynamic dhe sinusoidally modulated;
 • elektroforeza e ilaçeve;
 • moxibustion
 • rrezatimi ultravjollcë.

Por para shërimit, duhet të diagnostikoni sëmundjen, për këto qëllime ekzistojnë shumë pajisje laboratorike, siç janë:

 • radiografi – duhet të bëni për të ekzaminuar sistemin skeletor në projeksion për praninë e lëndimeve dhe tumoreve;
 • Tomografia e llogaritur – studimi i ndërrimeve anormale dhe ndryshimet në rruazat;
 • Ultratinguj – kërkoni një shkak tjetër të burimit të dhimbjes;
 • myelografia – diagnoza profesionale e kanalit kurrizor;
 • discografia e kontrastit – analiza e injektimit;
 • elektrospondilografia – një metodë kompjuterike për studimin e patologjive të shtyllës kurrizore në fazat e hershme të sëmundjes;
 • Imazhe rezonancë magnetike (MRI) – merrni një imazh të hollësishëm të eshtrave dhe indeve.

Me këtë arsenal të pajisjeve, zbulohet shkaku i vërtetë i nevralgjisë. Në rastin e një të ftohti ose një reaksioni alergjik, infeksioni dhe stresi, duke eleminuar burimin kryesor të dhimbjes shëron automatikisht nevralgjinë. Në rast të një problemi të sistemit vertebral, një kompleks trajtimi rreptësisht mjekësor përdoret në ndërthurje me fizioterapi, ointments dhe masazh.

Ilaçi në lëndë

Ilaçi më i popullarizuar kundër sëmundjeve të tilla të shtyllës kurrizore si nevralgjia interkostale, spondiliti ankilozues, reumatizmi, osteoartriti, bursiti, etj është ilaçi “Nise”.

Në dispozicion në formën e një xhel, pezullimi dhe tableta. Mjeti ka veti të tilla të rëndësishme si:

 • analgjezik;
 • anti-inflamator;
 • antiaggregant;
 • reoksidimi i lipideve;
 • stimuluese;
 • lehtësues dhimbjesh.
 • Pomadë xhel "Nise" përdoret si një agjent ngrohës ndihmës për sëmundjet degjeneruese të sistemit muskulor dhe skeletor, të cilat përfshijnë nevuralgjinë ndërnjerëzore. Tabletat shpërndarëse duhet të merren me ushqim në formë të tretur. Doza për të rriturit është 100-400 mg në ditë në dy doza të ndara; për fëmijët, ilaçet llogariten bazuar në peshën e trupit. Pezullimi është krijuar për fëmijët 2-12 vjeç.

Ilaçi “Nise” ka kundërindikacione, kështu që duhet të merret vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku. Nuk duhet të pihet nga gratë shtatzëna dhe lactating, foshnjat deri në 2 vjeç. Kur përdorni tableta ose pezullime, përshkruhet pushimi në shtrat.

Medikamente dhe masazh

Trajtimi i nevralgjisë është për shkak të një numri veprimesh të synuara, njëra prej të cilave është masazhi manual. Seancat zvarritin muskujt e shtrënguar, duke sjellë lehtësim dhe ilaçet lehtësojnë inflamacionin dhe neutralizojnë lezionin.

Për procedurën e masazhit, përdoren kremra dhe vajra speciale për ngrohje, duke stimuluar gjithashtu fibrat nervore. Nervat e përmbajtur formojnë dështime që një specialist me përvojë rikthen duke përdorur teknikën e masazhit manual, duke parandaluar mundësinë e rikthimit.

Sidoqoftë, trajtimi i ilaçeve mbetet përparësi. Me nevralgji ndërnjerëzore, agjentët e mëposhtëm shpesh përshkruhen:

 • anti-inflamator – diklofenak, ibuprofen, voltaren, pyroxecam (injeksione dhe tableta);
 • stabilizues – virapinë, apizartron, viperalgin dhe vipratox (ointments with helm bletësh dhe gjarpri);
 • qetësues për qetësimin e dhimbjeve – sedalgin, analgin dhe spazgan;
 • Grupi i vitaminave B – ndihmë për të forcuar sistemin imunitar;
 • relaksues të muskujve – baclofen, sirdalud, clonazepam;
 • Ѓ Ѓ »» Њ Њ Њ Њ Њ – – – – – – ° ° "» »» »» »· · · · · · · · · · ·‹ ‹;
 • ° µ µ °

Në asnjë rast nuk mund të vetë-mjekoni – edhe pse nevralgjia është e një natyre sekondare dhe shpesh është mjaft e thjeshtë të heqësh qafe lezionin, përdorimi i mjeteve dhe ointimeve të paautorizuara mund të shkaktojë dëm, i cili do të jetë shumë më i vështirë për tu eleminuar. Si ta trajtoni nevralgjinë ndërnjerëzore, vetëm një specialist e di.

Vetë-mjekimi ka pak të bëjë me metodat jo-konvencionale të trajtimit, të cilat gjithashtu duhet të kryhen me këshillën e një mjeku të kualifikuar. Nuralgjia ndërnostale e nisur është e ndërlikuar nga proceset inflamatore, të cilat mund të kthehen vetëm me mjete dhe ointments mjekësore.

Kohët e fundit, ilaçi Neurodiclovit ka qenë i popullarizuar, gjithashtu përmban vitamina të diklofenakut dhe neurotropike, të cilat mund të ndihmojnë nëse përdoren në dozën e duhur.

Rëndësia e trajtimit të ilaçeve nuk mund të mbivlerësohet. Vetëm një kërkesë në kohë për ndihmë nga një mjek shpëton një person nga shumë probleme që lidhen me nevralgjinë ndërnjerëzore, përfshirë abuzimin me qetësuesit. Pasojat janë shumë të paparashikueshme për t'i lënë pas dore ato – është më mirë të mos bëni shaka me nyjet, dhe sindroma e dhimbjes është jashtëzakonisht irrituese për sistemin nervor, duke shtuar stresin dhe depresionin në të gjitha problemet.

Video e dobishme: si ta dalloni dhimbjen në nevralgjinë ndërkostale nga sëmundjet e rrezikshme?

Nëse videoja nuk ka ngarkuar, provoni të rifreskoni faqen (shtypni butonin F5 në tastierë), kjo mund të ndihmojë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri