Simptomat e përbashkët të artritit

Artriti është patologjia më e zakonshme e strukturave artikulare. Në varësi të shkakut të sëmundjes, dallohen 5 nga format kryesore të saj: reumatoid, reaktiv, infektiv, përdhes dhe psoriatik. Simptomat e artritit dhe manifestimet e tij në secilin rast do të varen saktësisht nga varianti klinik i sëmundjes.

Sëmundja mund të ndikojë në nyje të ndryshme

Simptomat e artritit reaktiv

Artriti reaktiv është një sëmundje inflamatore e një natyre jo purulente, e cila manifestohet pas një infeksioni akut gjenitourinar ose të zorrëve. Kjo patologji shpesh prek të rinjtë.

Shenjat e para zakonisht shfaqen në formën e një sëmundjeje të përgjithshme: dobësi, lodhje e shtuar, dhimbje koke. Ndonjëherë ka një rritje të temperaturës totale të trupit, e cila rrallë tejkalon 38 ° C.

Një simptomë karakteristike e kësaj forme të sëmundjes është dëmtimi asimetrik i nyjeve të këmbëve (për shembull, kyçin e këmbës, gju ose hip), i cili shfaqet disa ditë pas shenjave jo specifike (d.m.th., shenja të sëmundjes që nuk janë te shoqeruara me demtime te nyjeve). Ndonjëherë nyjet midis eshtrave të legenit janë të përfshirë në procesin patologjik. Shpesh ligamentet dhe tendonat e përflakur (për shembull, dëmtimi i tendinit të Akilit). Dhimbjet kanë shkallë të ndryshme të ashpërsisë, por rrallë janë të forta.

Këto simptoma paralelisht mund të shoqërohen me një proces inflamator në organet e sistemit gjenitourinar. Në këtë rast, ekziston një nxitje e vazhdueshme për të urinuar (një dëshirë e mprehtë për të urinuar) – mund të ketë gjithashtu një ndjesi djegie dhe dhimbje në këtë moment.

Dhimbje, acarim dhe skuqje e syve, si dhe një shkelje e mprehtësisë vizuale, shoqërohen me shfaqjen e konjunktivitit (procesi inflamator i mukozës që mbulon qepallën dhe qafën e syrit), i cili mund të ndodhë si para fillimit të dëmtimit të nyjeve dhe në të njëjtën kohë.

Sytë e kuq mund të jenë një shenjë e artritit, megjithëse në shikim të parë, dëmtimi i syve dhe nyjeve nuk lidhet në asnjë mënyrë.

Simptomat e artritit reumatoid

Artriti reumatoid (RA) është një sëmundje kronike sistemike, simptomat e së cilës çojnë në një rënie të konsiderueshme të cilësisë së jetës, kryesisht për shkak të dhimbjes dhe ndryshimeve në formën e nyjeve. Kjo patologji shpesh bëhet një paaftësi kauzore.

Artriti reumatoid klasik (ai mund të quhet gabimisht në mënyrë reumatike) ka simptoma mjaft karakteristike:

Shenjat e para: nyjet metakarpophalangeal në gishtat e mesëm dhe tregues bëhen të fryrë dhe të përflakur. Shpesh kjo është e kombinuar me një lezion të ngjashëm të nyjës së krahut.

Në pothuajse çdo rast, nyjet preken në mënyrë simetrike (d.m.th., e njëjta, për shembull, në këmbën e djathtë dhe të majtë).

Dhimbja e artritit intensifikohet gjatë natës, afër mëngjesit. Quiteshtë mjaft intensive deri në mesditë, dhe më pas pothuajse ndalon. Nëse patologjia është në fazën fillestare, atëherë ndjesitë e dhimbshme zhduken pas ushtrimit. Por ndjenja e lehtësimit nuk është asnjëherë e gjatë – pas disa orësh ose në mëngjes, sulmi i dhimbjes rinis.

Ngurtësia e trupit në mëngjes, ndjenja e dobësisë. Një pacient mund të ankohet për një "ndjenjë të trupit të mpirë", "doreza të ngushta në duar" ose "një korse të ngushtë në trupin e tij", me të cilën njerëzit përshkruajnë gjendjen e tyre. Këto ndjesi zhduken 1-2 orë pas zgjimit, por në rast të një forme të rëndë të sëmundjes, ato mund të shqetësojnë një person gjatë gjithë ditës.

Shpesh së bashku me nyjet e përflakura të duarve, preken edhe nyjet e vogla të këmbëve që janë në bazën e gishtërinjve. Procesi është gjithashtu simetrik. Në ekzaminim, pacienti vëren dhimbje ndërsa shtyp në majë të gishtave të këmbëve.

Nëse sëmundja përparon, atëherë inflamacioni kalon në nyje më të mëdha (për shembull, gju, shpatull, bërryl ose kyçin e këmbës). Por ndodh që në fazën fillestare, tendonet kalkaneale dhe nyjet më të mëdha bëhen të përflakur, dhe pas kësaj procesi përhapet në këmbë dhe duar – kjo formë e sëmundjes shpesh manifestohet tek njerëzit e moshuar.

Nyjet reumatoid lindin – formacione të vogla të dendura nën lëkurë në zonat ku bërrylat, duart dhe këmbët janë të përkulura. Këto nyje mund të ndryshojnë vazhdimisht në madhësi, pastaj të zhduken, pastaj të rishfaqen, dhe nganjëherë të mos ndryshojnë me vite. Ata nuk shkaktojnë asnjë ndjesi, ato thjesht krijojnë një defekt kozmetik.

Me fazën e përparuar të sëmundjes, simptomat intensifikohen, ndodh deformim i rëndë i duarve dhe gishtërinjve. Një shkelje e tillë mund të ndodhë kur duart dhe gishtat fillojnë të devijojnë nga jashtë, dhe kyçi i dorës fiksohet në pozicionin e gabuar – për shkak të kësaj, lëvizshmëria në nyjet e kyçit zvogëlohet. Si rezultat, qarkullimi i gjakut dhe brendësia * e duarve janë të shqetësuar: ato kthehen të zbehtë, shfaqet atrofia e muskujve.

* Innervation – lidhja e organeve dhe indeve me sistemin qendror nervor përmes nervave.

Sëmundja shoqërohet me shenja periodike të dehjes së trupit, të cilat përfshijnë simptomat e mëposhtme: dobësi, të dridhura, dobësi, humbje peshe, humbje të oreksit, ethe deri në 38,5 ° C.

Me kalimin e kohës, sëmundja prek të gjitha sipërfaqet artikulare. Ato më të mëdha mund të acarohen pa shqetësime të mëdha, por lëvizshmëria e tyre është dukshëm më e keqe.

Mund të shfaqet një kist Baker – një simptomë që shfaqet kur një lëng i tepërt grumbullohet në kapsulën e gjurit, i cili e shtrin atë. Nëse ka shumë të këtij lëngu (eksudati), atëherë kjo mund të çojë në këputje të formimit cistik. Si rezultat, lëngu impregnon indet në sipërfaqen e pasme të këmbës së poshtme, ka ënjtje dhe dhimbje në këtë zonë.

Mund të ketë edhe shenja të tjera që shoqërojnë artritin reumatoid:

 • pezmatimi i gjëndrave të pështymës,
 • mpirje e gjymtyrëve
 • dhimbje në sy
 • dhimbje gjoksi gjatë frymëmarrjes.

Dëmtimi i nyjeve reumatoid ndryshon nga reumatizmi në atë që procesi inflamator është më i vazhdueshëm, sepse ndjesitë e dhimbshme dhe ënjtja e indeve mund të shqetësojnë për shumë vite. Sëmundja ndryshon nga artroza në atë që ndjesitë e dhimbshme nuk intensifikohen nën ushtrime, por përkundrazi zbriten pas ushtrimeve aktive.

Simptomat e artritit infektiv

Një variant infektues i sëmundjes, i quajtur gjithashtu septik ose pyogjenik, është një sëmundje infektive serioze. Ajo bazohet në depërtimin e mikroorganizmave në strukturat artikulare, e ndjekur nga inflamacioni aktiv i këtyre të fundit. Kjo gjendje ka nevojë për vëmendje urgjente mjekësore.

Shenjat më të zakonshme të artritit me origjinë infektive:

 • Një fillim i mprehtë. Në raste të rralla, një rritje graduale dhe intensifikim i simptomave gjatë tre javësh (për shembull, sëmundja tek foshnjat).
 • Simptomat e dehjes: ethe (zakonisht mbi 38,5 ° C), të dridhura, dhimbje në muskuj, dhimbje koke. Fëmijët e vegjël mund të kenë të vjella ose nauze.
 • Ellingnjtje e rëndë e bashkimit të prekur, në rritje të vazhdueshme dhe duke shkaktuar një ndryshim në formën e saj.
 • Më shpesh të prekur janë gjuri, bërryli, shpatulla, hip, nyjet e kyçeve dhe sipërfaqet artikulare të gishtërinjve.
 • Dhimbje e shtuar gjatë lëvizjes. Për shembull, kur nyja e hip është prekur, dhimbja rrezaton në rajonin inguinal dhe intensifikohet gjatë ecjes.
 • Lëvizja bëhet e kufizuar, dhe pozicioni i gjymtyrëve është i detyruar: ai në të cilin dhimbja ndjehet më pak.
 • Një rritje e temperaturës në zonën mbi bashkimin e prekur (lëkura është e nxehtë).
 • Në njerëzit e moshuar, simptomat mund të fshihen më shumë, dhe tek fëmijët e vegjël, përkundrazi, klinika është shumë e stuhishme.

Artriti Reaktiv i Hipit

Simptomat e Artritit Gouty

Përdhes – një sëmundje e shoqëruar me çrregullime metabolike dhe akumulimin në trup të një sasie të tepruar të kripërave të acidit urik. Si rregull, sëmundja prek indin e përbashkët.

Simptomat e mëposhtme janë karakteristike për këtë formë të sëmundjes:

 • Një fillim i mprehtë i një sulmi dhimbje, më shpesh gjatë natës dhe pas një gabimi të rëndësishëm në dietë – ngrënia e sasive të mëdha të mishit dhe alkoolit.
 • Më shpesh, nyja e parë e gishtit të madh preket, më rrallë në gju ose bërryl është i përflakur.
 • Zona e prekur bëhet e kuqe, e fryrë, duke prekur atë shkakton dhimbje të forta.
 • Zgjidhja e shpejtë e sulmit. Edhe pa trajtim, të gjitha manifestimet klinike zhduken pas disa ditësh.
 • Gjendja e përgjithshme e pacientit nuk shqetësohet shumë, temperatura e trupit nuk rritet.

Një manifestim tipik i përdhes është dëmtimi i nyjës së gishtit të madh.

Simptomat e artritit psoriatik

Varianti psoriatik i sëmundjes zhvillohet në sfondin e një lezioni specifik të lëkurës dhe thonjve. Mund të prekë absolutisht çdo nyje në trupin e njeriut, por më shpesh manifestimet e saj gjenden në gishta.

Inflamacioni në indet e kyçeve zhvillohet gradualisht, me ënjtje dhe skuqje të zonave të prekura (kur gishtat dëmtohen, ato bëhen "salcice"), si dhe me një rritje lokale të temperaturës. Në fazat fillestare, dhimbja dhe kufizimi i lëvizshmërisë nuk janë karakteristike. Ndërsa procesi përparon në orët e mëngjesit, shfaqet ngurtësia e lëvizjeve, e cila zhduket gjatë orës së parë. Inflamacioni gjithashtu mund të përhapet në strukturat periartikulare, duke shkaktuar dëme në tendonet dhe ligamentet.

Manifestimet e përbashkëta të sëmundjes shoqërohen me shfaqjen e njollave të kuqe me luspa, kruajtje dhe siklet në lëkurë dhe kokës.

përfundim

Përveç formave të zakonshme të artritit, të shqyrtuara në këtë artikull, ekzistojnë variante më të rralla të artritit: për shembull, idiopatike, endokrine. Për më shumë informacion rreth tyre, shihni seksionin "Artriti".

Siç mund ta shihni, artriti është një sëmundje serioze me një shumëllojshmëri të manifestimeve. Shtë e rëndësishme për të diagnostikuar sëmundjen në kohë, dhe trajtimi duhet të bëhet nën drejtimin e specialistëve të kualifikuar. Vetë-mjekimi mund të çojë në komplikime serioze ose madje edhe paaftësi.

artrit

Përmbledhje

Artriti është një gjendje në të cilën ndodh një proces inflamator në nyjet e një personi. Në pacientët e diagnostikuar me artrit, simptomat manifestohen me dhimbje gjatë lëvizjes ose gjatë ngritjes së peshave. Lidhjet gradualisht bëhen më pak të lëvizshme, ato mund të ndryshojnë formën. Ndonjëherë me artrit, shfaqen tumoret, mund të shfaqet skuqje e lëkurës mbi nyje, ethe.

Me një manifestim të mprehtë të sëmundjes, pacienti diagnostikohet me artrit akut, me formimin e tij gradual – artrit kronik.

Artriti mund të jetë një sëmundje e pavarur, dhe të shfaqet si një manifestim i një sëmundje tjetër. Sipas statistikave, artriti vërehet në çdo person të qindtë në botë. Sëmundja diagnostikohet në njerëz të grupmoshave të ndryshme, por më shpesh artriti prek të moshuarit dhe gratë e moshës së mesme.

Ndër faktorët e rrezikut për sëmundjen, dallohen gjenetikët (seksi, prania e problemeve trashëgimore me nyje) dhe të fituara (mbipesha, pirja e duhanit, tendenca alergjike).

Shenjat e Artritit

Simptomat e kësaj sëmundjeje janë më shpesh një ndjenjë e ngurtësisë në nyje, si dhe një rritje e temperaturës së indeve mbi nyje. Një person ndjen dhimbje në një nyje të prekur nga artriti, më vonë shfaqet një ënjtje, kyçja fillon të lëvizë më pak qartë.

Nëse pacienti ka artrit akut të theksuar, simptomat mund të jenë më të larmishme. Në rrethana të tilla, pacienti ka periudha të etheve, një ndjenjë të vazhdueshme të keqësie të përgjithshme dhe dobësi, leukocitozë. Inflamacioni shfaqet kryesisht në rreshtimin e brendshëm të nyjes. Ndonjëherë në zgavrën e përbashkët ka një akumulim të difuzionit inflamator – eksudat. Më vonë, patologjia rritet në kockat e kyçeve, kërc, kapsulë të përbashkët, përhapet në indet afër nyjeve – ligamenteve, tendinave.

Lexo artikullin:  A lejohet të varet në shiritin horizontal me skoliozë

Llojet e artritit

Nga numri i nyjeve të prekura, artriti zakonisht ndahet në monoartrit (një nyje e prekur), oligoartriti (dy ose tre nyje të prekura), poliartriti (shumë nyje të prekura).

Artriti akut karakterizohet nga dhimbje mjaft të forta në nyje. Artriti kronik, i cili zhvillohet gradualisht, shoqërohet me dhimbje të shfaqura periodikisht, më pak të rënda sesa në formën akute të sëmundjes.

Sipas llojeve të dëmtimit të nyjeve, dallohen disa lloje të sëmundjes. Artriti traumatik manifestohet në prani të dëmtimeve të nyjeve të hapura dhe të mbyllura dhe në rast të shfaqjes së rregullt të lëndimeve të vogla.

Artriti distrofik manifestohet për shkak të ndryshimeve në proceset metabolike, me ftohje të fortë, stres të tepërt fizik, mungesë të vitaminës.

Artriti infektiv manifestohet nën ndikimin e një infeksioni specifik.

Nëse pacienti manifeston artritin, simptomat e sëmundjes mund të reduktohen në një intensitet më të ulët për disa ditë ose për një kohë më të gjatë. Më e rëndësishmja për pacientët me artrit është të parandaloni që procesi inflamator të intensifikohet përsëri. Prandaj, me këtë sëmundje kërkon monitorim dhe mbikëqyrje të vazhdueshme të një mjeku me përvojë.

trajtimi i artritit

Shtë e rëndësishme të merret në konsideratë që trajtimi i artritit është kohë dhe i vështirë. Detyra kryesore në trajtimin e artritit është zvogëlimi i manifestimeve të sëmundjes, rifillimi i proceseve metabolike në nyje. Të gjitha përpjekjet duhet të drejtohen gjithashtu në ruajtjen e funksioneve të nyjeve të prekura nga artriti në maksimum.

Një numër i faktorëve që ndikojnë negativisht në procesin e shërimit janë theksuar gjithashtu. Ato duhet të parashikohen gjatë trajtimit. Pra, është e rëndësishme të kryhet një trajtim efektiv i sëmundjes që është bërë shkaku kryesor i artritit, ose shkaku i artritit duhet të eliminohet.

Sot, përdoren disa lloje të trajtimit të artritit, të cilat përzgjidhen në varësi të llojit dhe karakteristikave të sëmundjes. Terapia e artritit mund të jetë komplekse, afatgjatë, sistematike.

Në këtë rast, trajtimi i kësaj sëmundje pa dështim përfshin metoda që synojnë rivendosjen e proceseve në indin e kërcit, si dhe metodat e efekteve komplekse në trupin e pacientit.

Në trajtimin e sëmundjes, përdoren si metodat farmakologjike ashtu dhe jo-farmakologjike, si dhe metodat kirurgjikale. Kur përdorni metodën farmakologjike të trajtimit të artritit, pacienti përshkruhet terapi lokale duke përdorur ointments jo-steroide ose kremra me efekte anti-inflamatore. Barnat glukokortikosteroide administrohen gjithashtu intartartikulare ose periartikulare. Nëse dhimbja në nyje nuk është shumë e rëndë, atëherë përdorimi periodik i analgjezikëve konvencionale (për shembull, paracetamoli) është i mundur. Me rëndësi të madhe në procesin e trajtimit të artritit me ndihmën e agjentëve farmakologjikë janë ilaçet që jo vetëm anestezojnë, por gjithashtu ngadalësojnë ose mbrojnë proceset patologjike në nyje. Këto ilaçe, të quajtura kondroprotektorë, ndalojnë prodhimin e një enzimë që shkatërron kërcin, dhe në të njëjtën kohë përmirësojnë sintezën e substancës kryesore të kërcit. Ilaçet e tilla ulin ndjeshëm dhimbjen dhe praktikisht nuk shkaktojnë efekte anësore.

Si metoda jo-farmakologjike të trajtimit, përdoret përdorimi i këpucëve ortopedike speciale, pads gju, mbështetje harku, një kallami gjatë ecjes. Rekomandohet që pacienti të minimizojë ngarkesën në nyje, nëse është e nevojshme, të humbasë peshë, të ushtrojë terapi fizike dhe t'i nënshtrohet një kursi të trajtimit fizioterapeutik të zgjedhur individualisht. Në asnjë rast nuk duhet të bëni ushtrime që përfshijnë mbledhje, si dhe ushtrime në gjunjë të përkulur. Kjo e fundit është veçanërisht e rëndësishme për ata që diagnostikohen me artrit të nyjës së gjurit. Sporti ideal për pacientët me artrit është noti.

Një hap i rëndësishëm në trajtimin e artritit është lufta kundër zakoneve të këqija. Pra, një pacient me artrit duhet të ndalojë pirjen e duhanit, të mos abuzojë me kafenë.

Si një trajtim kirurgjik, përdoret metoda e zëvendësimit të nyjeve. Një trajtim i tillë këshillohet ekskluzivisht në forma të rënda të sëmundjes.

Nëse një person tashmë ka zhvilluar artrit, ai duhet të jetë shumë kompetent në zgjedhjen e ushtrimeve për sport. Nuk ka nevojë të qëndrojë shumë gjatë. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet zgjedhjes së produkteve për dietën e përditshme. Yndyrnat shtazore, mielli, pikante duhet të përjashtohen. Në të njëjtën kohë, fibra e drithërave është një ushqim jashtëzakonisht i dobishëm për artritin.

Farë është artriti i përbashkët: simptomat, metodat e diagnostikimit dhe trajtimit

Artriti është një nga sëmundjet e shek. Ndikon në nyjet e një personi dhe organet e tij të brendshme.

Sëmundja shfaqet në të rinj dhe të moshuar, shoqëruar nga një gjendje e përgjithshme e pakëndshme.

Artriti prek të gjitha moshat

Shfaqja e sëmundjes nuk shoqërohet me lëvizshmëri të ulët, këto janë keqfunksionime të brendshme të trupit, si rezultat i të cilave infeksioni depërton në indet e eshtrave. Si të diagnostikoni artritin e përbashkët dhe a është e nevojshme të trajtoni sëmundjen?

Artriti – çfarë është?

Kjo është një sëmundje e trupit në të cilën nyjet bëhen të përflakur.

Ata fryhen (rriten në madhësi), nuk janë në gjendje të përkulen dhe të drejtohen, lëndojnë.

Inflamacioni i përbashkët i artritit

Shkaqet

Shkaqet e artritit janë të ndryshme – infeksioni, hipotermia, dështimi imunitar, neurologjia ose stresi.
Gjithashtu, shfaqja e artritit lehtësohet nga kequshqyerja, çrregullimet metabolike, dëmtimet (shpesh tek atletët ose njerëzit profesioni i të cilëve shoqërohet me mbingarkesë të vazhdueshme dhe trauma te nyjet e kyçeve).

Inflamacioni i qeseve artikulare është qartë i dukshëm me sy të lirë. Manifestimet e tjera të sëmundjes nuk janë gjithmonë të dukshme (inflamacioni i organeve të brendshme në fazën fillestare ndodh pa simptoma).

Inflamacion i qeseve të përbashkëta

Parandalimi kryesor i inflamacionit të dhimbshëm është ruajtja e imunitetit, ushqimi i mirë, refuzimi i kontracepsionit hormonal, një mënyrë jetese e shëndetshme. Dhe trajtimi kryesor është ilaçet anti-inflamatore, antimikrobet dhe anestetikët (qetësues, ointments, pluhur).

Llojet e inflamacionit të nyjeve

Klasifikimi i llojeve të artritit bazohet në ndryshimet në rrjedhën e tyre, lokalizimin e inflamacionit dhe numrin e nyjeve të prekura:

 • Monoartriti – pezmatimi i njërës të përbashkët;
 • Oligoartriti – 2 ose më shumë nyje janë të përflakur, por jo më shumë se 4;
 • Poliartriti është një lezion i disa nyjeve.

Me përhapjen e përhapur të infeksionit, artriti i duarve ose i këmbëve mund ose nuk mund të jetë simetrik.
Nëse përhapja simetrike e sëmundjes prek të njëjtat nyje në gjymtyrët e kundërta (dy kyçin e këmbës, ose nyjet e gishtërinjve, ose artriti i nyjeve të gjurit), atëherë një sëmundje e tillë shpesh është artriti reumatoid. Në zemër të procesit imunitar.
Do të mësoni më shumë rreth artritit reumatoid nga video:

Nëse nyjet preken në mënyrë asimetrike, atëherë mund të jetë artrit reaktiv. Me të, inflamacionet në nyje të ndryshme artikulare janë të mundshme, për shembull – artriti i nyjës së kyçit të këmbës së këmbës së djathtë dhe hip i majtë.

Arsyeja është reagimi i gabuar i antitrupave ndaj qelizave të kyçeve.

Për sëmundjet shoqëruese, dallohet inflamacioni psoriatik, i cili shfaqet në sfondin e psoriasis. Gjithmonë është asimetrike, shpesh prek gishtërinjtë, shkatërron pjatën e thonjve.
Pothuajse gjithmonë, inflamacioni është akut. Por ndonjëherë mund të shndërrohet në një formë të ngadaltë kronike me acarime periodike.
Një kurs i tillë kronik i sëmundjes është i mbushur me ndërlikime – shkatërrim të pakthyeshëm të nyjeve.

Sidomos shpesh kjo vlen për artritin e këmbëve, të cilat përjetojnë ngarkesë maksimale motorike.

Sëmundjet klasifikohen gjithashtu sipas kohës së manifestimit dhe moshës së pacientit.
Në klasifikimin e moshës, inflamacioni i nyjeve tek fëmijët quhet artrit i të miturve. Artriti tek fëmijët është pasojë e një infeksioni të mëparshëm, shpesh ndodh kundër një sfondi të alergjive ose traumave. Ajo gjithashtu është formuar në sfondin e ndryshimeve hormonale (për shkak të një rënie të imunitetit). Prandaj, konsiderohet një sëmundje adoleshente.

Simptomat e sëmundjes

Ne rendisim simptomat e artritit:

 • Dhimbje.Me artrit, forma të forta pa shkak të dhimbjes. Ata nuk zhvishen në pushim dhe shpesh intensifikohen gjatë natës. Dhimbja gjithashtu mund të “bredh” mbi trup, të shfaqur në gjymtyrë të ndryshme, kyçin e këmbës, gjunjët, ijet, supet, gishtat, shpinë;
 • Deformimi: Deformimi i dukshëm i bashkimit ndodh për shkak të ënjtjes së rëndë. Vetë indet artikulare nuk ndryshojnë madhësinë e tyre (kërc nuk është i veshur, nuk varfërohet, nuk shkatërrohet). Gjithashtu, nyja bëhet e kuqe dhe bëhet e nxehtë (në prekje);
 • Përtyp. Një krizë e fortë e thatë shfaqet për shkak të shkatërrimit të shtresës së kërcit dhe fërkimit të eshtrave brenda nyjes.

Meqenëse artriti është një sëmundje e të gjithë organizmit, përveç ndryshimeve të artikulacioneve, vërehen simptoma të një sëmundje të përgjithshme:

 • temperature;
 • dobësi;
 • me lloje të caktuara të artritit, mund të ketë rrjedhje nga sytë dhe organet gjenitale;
 • dridhura.

Inflamacioni akut shpesh ndikon në nyje të mëdha. Pra, inflamacioni i nyjes së gjurit ose hipit formohet më shpesh sesa artriti i gishtërinjve ose i këmbës.

f, bllokada 19,0,0,1,0 ->

Metodat e diagnostikimit

Metodat moderne të diagnostikimit bëjnë të mundur përcaktimin e pranisë së ndryshimeve artikulare në fazat e hershme.
Diagnoza e artritit përdor metodat e mëposhtme:

 • Inspektimi vizual – prania e edemës, skuqjes;
 • Testi i gjakut – përcakton numrin e leukociteve dhe ROE, që tregon inflamacion;
 • Test i gjakut për reumatizëm>

Artroskopia ju lejon të diagnostikoni saktë

Lexoni më shumë rreth metodave të diagnostikimit të pajisjeve në këtë artikull.

Trajtimi: parime të përgjithshme

Kur diagnostikon ndonjë artrit, mjeku përshkruan një trajtim gjithëpërfshirës:

 • Farmaci ilaçe anti-inflamatore për trajtimin e artritit (jo-steroide dhe hormonal). Ilaçet josteroidale – zvogëlojnë temperaturën dhe trajtojnë inflamacionin (aspirinë, diklofenak);
 • Ilaçet hormonale ose glukokortikoidet – të përshkruara për inflamacion të rëndë dhe alergji të përgjithshme. Ato duhet të përdoren vetëm në rast nevoje urgjente. Nëse glukokortikoidet mund të shpërndahen, ata përpiqen të mos i përshkruajnë ato (veçanërisht nëse trajtojnë adoleshentët dhe fëmijët);
 • Anestetikë – përdoret për dhimbje të forta, për të zvogëluar dhimbjen në artrit;
 • Enzimat e tretjes – Përmirësoni thithjen e ushqimit dhe ushqimin e indeve të varfëra.

Rekomandimet e mjekut për trajtimin e artritit mund t’i gjeni në video:

Shtë e rëndësishme të dini: inflamacioni i patrajtuar i kyçeve mund të shkaktojë zhvillimin e artrozës, e cila shpesh është një sëmundje që lidhet me moshën dhe formohet për shkak të veshjes së kërcit të nyjes.

Parashikim

Artriti është një sëmundje akute inflamatore. Kërkon trajtim të menjëhershëm. Përndryshe, bëhet kronike.

Format e lënë pas dore të sëmundjes janë shkaqet e artrozës, e cila shkakton ndryshime distrofike (destruktive) në nyje. E cila privon një person nga gëzimi dhe shton dhimbje.

Shtë e nevojshme për të trajtuar inflamacionin akut dhe kronik. Shtë e rëndësishme të zgjidhni mjetet e duhura për trajtim, në mënyrë që sa më pak të jetë e mundur të dëmtojë organet e tjera të trupit të njeriut.

Shenjat më të zakonshme të artritit janë simptomat e artritit.

Në këtë kapitull, unë do t'ju tregoj për simptoma të veçanta "alarmante" që nuk janë karakteristike për artrozën, por tipike për artritin. Këto simptoma mund të shërbejnë si aluzion dhe të drejtojnë kërkimin tuaj diagnostikues në drejtimin e duhur.

Shenjat e artritit.

1. Ndjeheni dhimbje të shtuar në nyje gjatë natës, midis tre dhe pesë në mëngjes – dhimbja e rritur në këtë kohë shpesh tregon origjinën e tyre reumatike, inflamatore dhe mund të jetë një simptomë e një lloj artriti. Ju duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm nëse dhimbjet janë aq të forta sa zgjojnë një person në mes të natës në mes të pushimit të plotë. Por nëse dhimbja ndodhi në mes të natës nga lëvizja, kur rrokulliset nga njëra anë në tjetrën ose qëndroni në tualet, atëherë dhimbja e tillë nuk është tregues i inflamacionit. Mund të jetë një simptomë e çdo sëmundjeje – nga artroza deri tek inflamacioni i tendinit.

2. Duhet të jeni të kujdesshëm nëse ndjeni ngurtësi në të gjithë trupin dhe nyjet gjatë mëngjesit, menjëherë pas zgjimit, i cili zhduket brenda një ore ose gjatë gjysmës së parë të ditës – ngurtësia e tillë është karakteristike për sëmundjet inflamatore të nyjeve, veçanërisht reumatoid artriti, spondiliti ankiloz dhe polimilgjia reumatike. Një shenjë shumë alarmante është ngurtësia e mëngjesit e duarve, ndjenja se dorezat e ngushta janë vënë në duar. Simptoma e "dorezave të ngushta" është një nga manifestimet e artritit reumatoid. Sidoqoftë, të njëjtat ndjesi ndodhin me disa sëmundje jo inflamatore të duarve – në veçanti, me sindromën e tunelit karpal.

3. Duhet të jeni të kujdesshëm nëse keni inflamacion dhe ënjtje të nyjeve metakarpofalangeal, d.m.th. nyjeve të vendosura në bazën e gishtërinjve (kocka të fryra të një grushti të shtrënguar). Ellingnjtja dhe pezmatimi i këtyre nyjeve më shpesh është një shenjë e artritit reumatoid, më rrallë një shenjë e artritit psoriatik. Në qoftë se, natyrisht, ajo u ngrit si rezultat i një dëmtimi ose një goditjeje në mur.

4. Duhet të jeni të kujdesshëm nëse nyjet e kyçeve tuaja janë të përflakur dhe të fryrë. Inflamacioni i nyjeve të kyçeve është më shpesh një shenjë e artritit reumatoid, më rrallë një shenjë e artritit reaktiv ose psoriatik, reumatizëm, ose një formë periferike e spondylitit ankiloz. Veçanërisht alarmante është inflamacioni i dy nyjeve të kyçeve menjëherë. Një inflamacion i tillë në 99% të rasteve është një shenjë e artritit.

5. Duhet të jeni të kujdesshëm nëse të paktën njëra prej gishtërinjve ose gishtërinjve tuaj është e kuqe dhe e fryrë nga baza në majë dhe duket si një sallam. Kjo "konfigurim i ngjashëm me sallam" i gishtërinjve është më shpesh një simptomë e artritit psoriatik, ndonjëherë dhe artrit reaktiv. Më rrallë, një deformim i ngjashëm i gishtërinjve, me skuqje dhe ënjtje, ndodh me përdhes – por më pas kombinohet me dhimbje akute të pakonceptueshme në gishtin e prekur. Ndërsa me artritin psoriatik, dhimbja mund të jetë mjaft e durueshme.

6. Njëri duhet të jetë i kujdesshëm nëse inflamacioni i nyjeve është “i paqëndrueshëm” – kur njëra nyjëtohet në fillim, atëherë pas disa ditësh pezmatimi i saj kalon pa gjurmë, por menjëherë pas kësaj nyja tjetër bëhet e përflakur, atëherë e treta, etj. "Ndezje" e tillë e nyjeve me rikuperimin e plotë të tyre të mëvonshëm është më së shpeshti rezultat i reumatizmit artikular. Ose një shenjë e artritit të përdhes – por atëherë inflamacioni i nyjeve kombinohet pothuajse gjithmonë me dhimbje akute të pakonceptueshme dhe skuqje të një nyje të përflakur. Me reumatizëm artikular, skuqja e nyjeve është pothuajse jo ekzistente.

7. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse keni disa dhimbje të forta në nyjet e gishtërinjve të mëdhenj, ose në nyjet e gjurit ose nyjeve të kyçit të këmbës, shoqëruar nga ënjtja e tyre dhe skuqja e dukshme, të cilat ndodhin pa asnjë arsye dhe gjithashtu papritmas zhduken pas 3– 7 ditë, dhe pastaj përsëri përsëritet rregullisht në afërsisht të njëjtat intervale. Sulme të tilla janë 90% një shenjë e artritit përdhes. Me përdhes, dhimbja është zakonisht aq e rëndë sa pacienti është i gatshëm të "ngjitet në mur" për shkak të tyre.

8. Një duhet të jetë i kujdesshëm nëse dhimbja e nyjeve zvogëlohet qartë nga lëvizjet aktive, energjike. Më shpesh, dhimbja e nyjeve nga lëvizjet energjike zvogëlohet saktësisht me artritin. Por me artrozën dhe sëmundjet e tjera jo-inflamatore të nyjeve, lëvizjet shumë energjike shpesh çojnë, përkundrazi, në rritjen e dhimbjes në nyjen e dëmtuar.

9. Një duhet të jetë i kujdesshëm nëse dhimbja e nyjeve eliminohet shpejt dhe pothuajse plotësisht nga ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Një efekt i tillë i prekshëm i marrjes së ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide ndodh vetëm me lloje të caktuara të artritit: më shpesh me spondilit ankiloz, dhe më rrallë me përdhes. Në këto sëmundje, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide ndonjëherë zvogëlojnë dhimbjen pothuajse 90-100%. Me artrosis dhe sëmundje të tjera jo-inflamatore të nyjeve, një efekt i tillë i theksuar nga marrja e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide është e rrallë, dhimbja zvogëlohet vetëm me 50-60 përqind. Me artrosis, pothuajse kurrë nuk ndodh që dhimbja në nyjet e prekura nga ilaçet anti-inflamatore të largohet plotësisht.

10. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse për disa muaj ose vite ndjen një ngurtësi të qartë në pjesën e poshtme të shpinës dhe sakrumin, dhe një kufizim të fortë të lëvizshmërisë në palcën lumbare ose në tërë shpinë. Ky kufizim i lëvizshmërisë kurrizore mund të jetë një shenjë e spondilitit ankiloz. Me spondilitet ankilozues, aftësia për t'u kthyer në të dy drejtimet, në të djathtë ose të majtë, dhe për t'u përkulur përpara, prapa ose anash zvogëlohet ashpër. Një person i sëmurë zakonisht kthehet ose përkulet me gjithë trupin e tij, me një 'shpinë të drejtë'.

11. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse nodulet e dendura me madhësi bizele shfaqen nën lëkurën e nyjeve në zonën e bërrylës nën lëkurën tuaj – ato mund të jenë rezultat i artritit reumatoid. Ndonjëherë tofuse të përdhes formohen gjithashtu në zonën e bërrylës.

12. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse inflamacioni i nyjeve tuaja kombinohet me një rritje të zgjatur të temperaturës në 37 ° C ose më të lartë (për më shumë se 4 javë). Një kombinim i etheve të zgjatura dhe inflamacionit të nyjeve mund të jetë një shenjë e artritit reumatoid ose reaktiv, spondilitit ankiloz ose reumatizmës artikulare.

13. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse inflamacioni i nyjeve tuaja kombinohet me pezmatim të zgjatur të syve, një ndjesi kruajtjeje ose "rërë" në sy. Fenomene të tilla shpesh janë një simptomë shtesë e artritit reaktiv, ose, më rrallë, spondiliti ankilozues.

14. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse inflamacioni juaj i përbashkët është i kombinuar me sëmundjen tuaj të lëkurës – psoriasis. Ose nëse e ardhmja juaj e afërt merr psoriasis. Në këtë rast, inflamacioni i nyjeve mund të jetë për shkak të artritit psoriatik.

15. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse keni një dobësi të qartë gjatë sëmundjes suaj. Sidomos nëse, përveç kësaj, ju keni humbur peshë në mënyrë dramatike, pavarësisht nga fakti që dieta juaj nuk ka ndryshuar. Ose nëse keni një rënie të ndjeshme të oreksit ose një ndryshim të qartë të shprehive të ngrënies gjatë sëmundjes tuaj. Simptoma të tilla, të shoqëruara me dobësi të rëndë, shpesh janë simptomë e reumatizmës polymyalgia ose një ndërlikim i artritit reumatoid.

16. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse inflamacioni i nyjeve është kombinuar për një kohë të gjatë me të dridhura ose "djersitje të rrëmbyeshme" të shpeshta – ky kombinim është shpesh rezultat i artritit reaktiv ose reumatoid, spondilitit ankiloz ose reumatizmit artikular (përveç nëse "djersa e rrëmbyeshme") dhe të dridhura janë pasojë e ristrukturimit të trupit të menopauzës).

17. Ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse inflamacioni i nyjeve kombinohet me shkarkime anormale nga trakti gjenital, ose nëse fillimit të sëmundjes iu paraprinë një shkelje e zgjatur e zorrëve (ne po flasim vetëm për jashtëqitje të lirshme). Ose nëse dëmtimi juaj i përbashkët është i kombinuar me pezmatimin e lëkurës së këmbëve, pa kruajtje, por me formimin e fshikëzave dhe skuqjes në lëkurë (natyrisht, ne nuk po flasim për infeksione kërpudhore të këmbëve – është më shpesh i pranishëm me infeksione kërpudhore). Të gjitha këto simptoma mund të jenë një manifestim i artritit reaktiv.

Një artikull nga Dr. Evdokimenko © për librin Artriti, botuar në 2003.
Redaktuar në 2011.
Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Arthrosis dhe artriti – çfarë është ajo. Cili është ndryshimi midis artrozës dhe artritit. Artriti dhe artriti janë sëmundje në të cilat paraqiten dëmtime të nyjeve. Kjo është arsyeja pse, dhe gjithashtu për shkak të bashkëtingëllimit të emrave, shumë njerëz nuk e kuptojnë ndryshimin midis artrozës dhe artritit, dhe i perceptojnë ato si diçka të ngjashme në natyrë. Ndërkohë, artriti dhe artriti janë larg nga e njëjta gjë.

Shenjat e artrozës (simptoma të artrozës). Osteoartriti më shpesh prek nyjet e gjurit dhe hip, si dhe nyjet e shputës së madhe. Pak më rrallë – nyjet e kyçit të këmbës dhe ato nyje të gishtërinjve që janë më afër thonjve (nyjet distale interfalangeal).

Ekzaminimet e kërkuara për diagnozën diferenciale midis artritit dhe artrozës. Testi klinik i gjakut, testi biokimik i gjakut dhe analiza për testet reumatike, rrezet e nyjeve, rrezet X të nyjeve sakroiliac, në disa raste, rrezet e shtyllës kurrizore, skanimet e skeletit radioizotopik, tomografia e llogaritur ose imazhet e rezonancës magnetike (CT ose MRI) .

Shkaqe të tjera të dhimbjes në nyje. Dhimbje të dhimbshme të tendinit. Dhimbje me bllokadë ose pinch të nyjes. Dhimbje në nyje për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut.

Simptomat dhe metodat e trajtimit të artritit të nyjeve

Artriti i nyjeve: simptomat, trajtimi, diagnoza, parandalimi.

Një sëmundje e përhapur që nuk ka asnjë tendencë, incidenca ka qenë gjithmonë e lartë.

Komplikimet janë kritike, duke pamundësuar lëvizshmërinë e përbashkët dhe çojnë në paaftësi.

Për shkak të simptomave parësore të qëndrueshme, që shfaqen në mënyrë periodike dhe jo mbizotëruese, sëmundja diagnostikohet vonë dhe fillon të mjekohet.

Kryesisht preken gjymtyrët e poshtme, gjë që shpjegon ngarkesën më të madhe dhe nyjet e vogla në lidhje me një gamë të gjerë lëvizjesh: gju, bërryl, kyçin e këmbës dhe interfalangal.

Më shpesh gratë vuajnë nga artriti.

Artriti është një koncept i përgjithësuar i procesit inflamator në të gjithë elementët e kyçit: elementët kockor, çanta artikulare dhe disku kartilaginoz që rrethon aparatin ligamentoz.

Shkaqet e artritit

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Faktorët etiologjikë kanë një efekt predispozues lokal dhe të përgjithshëm në zhvillimin e sëmundjes:

 • Dëmtimi infektiv – me infeksione specifike: tuberkulozi, gonorrea, bruceloza, borellioza, hepatiti. Infeksion bakterial me komplikime postoperative. Me ftohjet e shpeshta, sëmundjet virale – bajamet, adenoiditi dhe bajamet, cistiti.
 • Disordersrregullime metabolike – përdhes (depozitimi i kripërave të acidit urik), mbipesha (pasojat e tretjes së dëmtuar dhe thithjes së lëndëve ushqyese).
 • Lëndime akute ose kronike – subluksione të zakonshme dhe dislokacione, mavijosje dhe plagë të hapura. Pasojat e dëmeve shtëpiake dhe sportive.
 • Proceset autoimune – sëmundje të indit lidhës: reumatizëm, psoriasis, eritematoz sistemik i lupusit.
 • Sëmundjet e gjakut – çrregullime qelizore – hemokromatoza, granulomatoza, purpura (çrregullimi i koagulimit).
 • Hipotermia kronike e përgjithshme dhe lokale – tendenca e ngrirjes, veshje e papërshtatshme për sezonin, qëndrimi në një dhomë të ftohtë gjatë punës, kushte sportive (patinazh figurash, hokej, patinazh me shpejtësi).
 • Kushtet imunosupresive që nuk lejojnë forcat mbrojtëse të ruajnë shëndetin e organeve dhe indeve periferike janë sëmundje kronike mposhtëse për një kohë të gjatë.
 • Disordersrregullime endokrine – diabeti, periudha premenopauzale dhe menopauza.
 • Artriti alergjik – në përgjigje të ekspozimit lokal ndaj një alergjeni ose si rezultat i gëlltisë.
 • Istrregullimi i qarkullimit të gjakut periferik dhe dëmtimi i kullimit limfatik.
 • Sëmundjet e sistemit nervor qendror që shkelin intrigimin adekuat dhe transmetimin e duhur të impulsit në organe janë çrregullime pas goditjes së ndjeshmërisë proprioceptive.
 • Rreziqet e profesionit – midis masazheve, rrobaqepësive, floktarëve, atletëve (gjimnastikës) dhe ndërtuesve.
 • Efekti i moshës ndikon në rrallimin dhe humbjen e elasticitetit të indeve, thithjen e dëmtuar të përbërësve minerale dhe mungesën e vitaminave.
 • Mosbalancimi i ekuilibrit ujë-kripë – ënjtje e trupit dhe gjymtyrëve.

Klasifikimi i artritit

Ekzistojnë disa klasifikime.

Nga numri i nyjeve të prekura:

 • monoarthritis;
 • polyarthritis.

Në anën e lezionit:

 • simetrike;
 • asimetrike.

Nga koha e ndodhjes:

 1. parësore – osteoartroza, spondiliti, artriti idiopatik i të miturve, sëmundja e Stillos;
 2. sekondare – për shkak të aderimit të sëmundjes themelore.

Për nga rëndësia nosologjike: si sëmundja kryesore e pavarur dhe artriti reaktiv (si një manifestim i një sëmundje tjetër).

Simptomat e artritit

Simptomat e artritit janë karakteristike në të gjitha fazat e inflamacionit:

 1. Dhimbja është një dhimbje periodike, në pushim dhe intensifikohet me lëvizje, intensiteti i së cilës varet nga faza dhe ashpërsia e procesit.
 2. Skuqje e lëkurës nga rozë në burgundy.
 3. Rritja e temperaturës lokale në nyje. Lëkura është e tensionuar, e butë dhe e tretur.
 4. Edemë perifokale (përreth zonës së pezmatimit) me edemë me intensitet të ndryshëm.
 5. Dëmtimi i funksionit të përbashkët: kontraktim inflamator i indeve të buta përreth dhe një proces shkatërrues degjenerues në elementet artikulare.
 6. Ngurtësia e mëngjesit, ashpërsia dhe ngurtësia, e cila në procesin e “ecjes” shndërrohet në dhimbje.
 7. Dobësi në këmbë, pakontrollueshmëri kur ecni, vështirësi teknike kur përpiqeni të dilni nga një pozicion i ulur.
 8. Shpesh ka një shkelje të gjendjes së përgjithshme – temperaturën subfebrile, dobësi dhe të dridhura.

Diagnoza e artritit

Për të bërë një diagnozë, është e nevojshme një test laboratorik: një test i përgjithshëm dhe biokimik i gjakut për faktorë dhe tregues të ndryshëm specifikë të gjendjes së trupit, një urinalizë e përgjithshme.

Metodat instrumentale: Ekografia e llogaritur me ultratinguj dhe imazhet e rezonancës magnetike.

trajtimi i artritit

Trajtimi i artritit në shtëpi

 • Ulja e ngarkesës në bashkim – përdorimi i elementeve ndihmëse të imobilizimit – veshje, fashë, shkopinj, goma, thembra dhe gjunjëza, orthoses.
 • Gjimnastikë terapeutike dhe vetë-masazh pas stërvitjes profesionale.
 • Metodat e mjekësisë tradicionale – fasha, locione, fërkime, ointments dhe xhel mbi baza natyrale: mumje, balte, barëra medicinale.
 • Humbja e peshës, normalizimi i ekuilibrit ujë-kripë dhe metabolizmi.
 • Korrigjimi i dietës – përjashtimi i alkoolit, ulja e konsumit të ushqimeve pikante të kripura, një bollëk e produkteve proteinike.
 • Terapi me lëng – rekomandohen lëngje të tilla të shtrydhura të freskëta në mëngjes: spinaq me karota, sallata dhe gjethe lakre me karrota, dhe trio-karota, kastravec dhe panxhar.
 • Nxehtësia e thatë – vishni çorape të punuar me shtiza ose doreza të njomura në solucion të përqendruar kripë (200 ml ujë dhe kaq shumë gram kripë tryeze) në duar ose këmbë.
 • Vetë-masazh me vajra esencialë – përbërja e parë: në 15-20 g vaj farë rrushi shtoni 4 pika eukalipt dhe livando, dhe 5 pika vaj limoni. Përbërja e dytë: në 15-25 g të çdo vaji neutral (luledielli, ulliri ose vaji i bajamesh të ëmbël) shtrydhni 3 pika vaj limoni dhe livando, dhe 5 pika pishë. Pas masazhit, kërkohet nxehtësi e thatë, për shembull, dorashka prej leshi për tërë natën.

Ilaçet e artritit

Ai konsiston në emërimin e trajtimit konservator, i cili përfshin disa fusha kryesore:

 • Eleminimi i shkakut – trajtimi i sëmundjes themelore (me ilaçe specifike ose antibiotikë), i cili çoi në zhvillimin e artritit.
 • Pritja e multivitaminave dhe mineraleve.
 • Zvogëlimi i dhimbjes me qetësues të ndryshëm: solpodein, analgin, aspirinë, paracetamol.
 • Eliminimi i procesit inflamator lokal me jo-stero>

Ato zhvillohen në faza dhe ngadalë, me çdo fazë që bëhen më pak të kthyeshme:

 • Kontraktimi distrofik i ligamenteve dhe kapsulave të kyçeve.
 • Deformim i përbashkët dhe shkelje e pakthyeshme e funksionit të tij.
 • Arthrosis dhe ankylosis që çojnë në paaftësi.
 • Atrofia degjenerative e aparatit të muskujve, për shkak të së cilës është e mundur zhvendosja e vazhdueshme e kokës artikulare nga kyçja.
 • Kur ndodh suppurimi, eksudati inflamator grumbullohet në çantën artikulare vetë dhe indet përreth, ekziston një simptomë e luhatjes – "ënjtje", që konfirmon praninë e difuzionit në hapësirat ndërqytetëse, një dhimbje të mprehtë pulsuese, mprehtësinë e lëkurës, formimin e një absces dhe flegmon i mëtutjeshëm, i cili mund të çojë në gjymtyrët e nekrozës septike, osteomielitin ose sepsën.
 • Artriti reumatoid ka pasojat e veta specifike – formimin e nyjeve në nyje të vogla, çlodhje të çantës së përbashkët me subluxations kronike, osteoporozë dhe osteartroza. Lidhjet e bashkimit të lëkurës në formën e skuqjes, perikarditit dhe miokarditit, konjunktivitit, aterosklerozës gjithashtu bashkohen.

Parandalimi i artritit

Shtë më e lehtë, me qëllim parandalimin, për të parandaluar zhvillimin e artritit, duke e ditur një predispozitë për të.

artrit

Artriti është një term kolektiv, i cili manifestohet nga dëmtimi dhe pezmatimi i nyjeve, mund të diagnostikohet si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Sipas statistikave, afro 70% e popullsisë vuajnë nga artriti i trupit të poshtëm, në krahasim me sëmundjet e trupit të sipërm: bërrylat, nyjet e shpatullave. Gjysma femërore e njerëzimit është më e prekur nga artriti i ekstremiteteve të sipërme, burrat më shumë ankohen për dhimbje në gjunjë dhe këmbë.

Njerëzit shpesh shkojnë te mjeku vonë, më shumë kur artriti e bën veten të ndjehet dhe pacientët pushojnë së ecuri. Pastaj artriti kalon në artrozë, dhe kjo është një sëmundje më serioze.

Shpesh në praktikën mjekësore, bëhet një gabim në diagnostikimin e artritit. Pa kuptuar ankesat e pacientit, mjeku mund të diagnostikojë artrozën, kur në fakt sëmundja është në fazën e artritit. Ky fenomen quhet “overdiagnosis” – një vlerësim i mbivlerësuar i sëmundjes, pacientit nuk i është caktuar trajtimi adekuat, por edhe operacioni në përgjithësi.

Simptomat e artritit

Simptomat e artritit manifestohen kryesisht nga lëvizja e kufizuar e nyjes së përflakur, ënjtja e saj. Shpesh, ndryshimet në formën e nyjes, skuqje dhe ethe shtohen në simptomat e artritit.

Nëse temperatura e trupit është e ngritur dhe dhimbja ndihet në të gjithë trupin, mund të flasim për artritin infektiv.

Artriti mund të jetë edhe një inflamacion i një nyje, monoartriti dhe disa nyjeve – poliartriti.

Nëse simptomat shprehen dhe dhimbja është e rëndë dhe pacienti ndjen dhimbje të mëdha, atëherë ata flasin për zhvillimin e simptomave të artritit akut.

Nëse dhimbja me artrit nuk shprehet, e shurdhër, dhemb dhe zhvillohet gradualisht – kjo është më shumë një formë kronike e rrjedhës së sëmundjes.

Artriti kronik është disi i ngjashëm me dhimbjen me një dhëmb të keq, gjithashtu dhemb dhe dhemb. Lëvizja e bashkimit është më shpesh e kufizuar dhe e dëmtuar.

 • Ngurtësia e bashkimit
 • ënjtje
 • Dhimbje
 • Skuqje dhe nxehtësi në një nyje të lënduar

Video: Artriti – Simptomat, shkaqet dhe trajtimi

Dallimi midis artritit dhe artrozës

Artriti është një inflamacion i nyjeve, nga greqishtja do të thotë "arthron" – një nyje. Me artrit, sipërfaqja e nyjeve mbetet e paprekur. Kyçja mund të dëmtojë, personi është i çalë, kyçja nuk përkulet, ai rrjedh, por kyçja është e tërë në rreze x.

Me artrozën, të ashtuquajturat dhimbje fillestare janë karakteristike, kur dhimbja në nyje rritet në fillim të lëvizjes, dhe pastaj zvogëlohet ose zhduket. Një dhimbje e tillë mund të ndodhë në mëngjes kur dilni nga shtrati. Pastaj pacienti "largohet" dhe dhimbja zhduket.

Ndërsa sëmundja zhvillohet, dhimbja shfaqet pas një ngarkese në nyje, dhe së shpejti bëhet e përhershme. Pacienti mund të ankohet për çoroditje, vështirësi në ngjitjen e shkallëve, ngurtësi në nyje. Nëse vendosni dorën në nyjë dhe në të njëjtën kohë bëni lëvizje në të, ndjehet një ngërç i veçantë.

Me artrozë, një rreze x tregon shkelje dhe deformim të nyjes (shkelje e kongruencës). Lidhja është shumë e përkulur dhe e palarë, dhemb me dhimbje të forta. Vetëm atëherë mjeku mund të përshkruaj një operacion, duke përgatitur nyjen për zëvendësim me një endoprostezë.

Shkaqet e artritit

Shkaqet e artritit janë zakonisht një mënyrë jetese e ulur, veçanërisht në njerëzit, profesioni i të cilëve është i lidhur me punën e ulur, arkëtarët, llogaritarët, programuesit, etj. Me një mënyrë jetese të ulur, me kalimin e viteve, nyjet humbasin lëvizjen e tyre, një person në moshë dhe nyje mosha.

Procesi i nyjeve të plakjes fillon pas 40 vjetësh,

 • nyjet thahen
 • muskujt humbasin fleksibilitetin e tyre të mëparshëm
 • ngërçe dhe kërcitje
 • atëherë simptomat e para të artritit fillojnë të manifestohen.

Ndërsa fjala shkon, një njeri bëhet i mpirë jo me vite, por për këmbët e tij. Këmbët thahen, muskujt nuk zhvillohen. Këmbët normalisht duhet të jenë më të fortë se krahët, 2-3 herë, dhe jo anasjelltas. Ndonjëherë ju shihni një njeri me muskuj të zhvilluar të krahut, por këmbët e tij janë të ndezura.

Ajo që nyja përfaqëson, para së gjithash, muskujt dhe ligamentin, plus lëngun e përbashkët. Nëse muskujt dhe kyçja punojnë dhe lëvizin, atëherë kyçja merr lëngun e nevojshëm, kyçja funksionon, ndërsa ora.

Parandalim

Për të parandaluar artritin, duhet të kryeni ushtrime fizike, duke kërcyer, kërcyer, këmbë të lëkundura. Edhe nëse punoni si llogaritar ose zyrtar dhe bëni ushtrime fizike, do të thotë që artriti nuk ju kërcënon, nëse jo, rrezikoni të zhvilloni artritin. Artriti shpesh ndodh pas dëmtimeve të nyjeve, bruizimeve të shpeshta ose operacionit të përbashkët.

Sigurisht, artriti ka disa shkaqe; midis tyre mund të përmenden:

 1. Artriti traumatik
 2. Artriti infektiv
 3. Artriti distrofik

Në total, aktualisht njihen deri në 150 lloje të artritit. Spurs (rritjet e kockave), përdhes (kone në këmbë) janë gjithashtu lloje të artritit të ekstremiteteve të poshtme.

Artrit rheumatoid

Artriti reumatoid është një sëmundje inflamatore kronike.

para së gjithash, dëmtimi i nyjeve me artrit reumatoid – një ose shumë nyje mund të përfshihen në proces.

inflamacion të përbashkët

Jointsdo nyje mund të bëhet e përflakur: më shpesh nyjet e vogla të duarve dhe këmbëve, por edhe gju, bërryl, hip, nyje tempordibibulare, nyje intervertebrale të shpinës së qafës së mitrës dhe të tjerët.

Shkaqet e artritit reumatoid

Nxitja për zhvillimin e kësaj sëmundje mund të jetë një nga faktorët e mëposhtëm ose një kombinim i tyre:

 • predispozicion gjenetik – rreziku i zhvillimit të artritit reumatoid është rritur me rreth 4 herë në të afërmit e gjakut të pacientëve me artrit reumatoid. Nuk është vetë sëmundja që është e trashëguar, por reagimi i shqetësuar i sistemit imunitar ndaj veprimit të infektivëve dhe agjentëve të tjerë, gjatë së cilës zhvillohet artriti.
 • agjentë infektivë – janë identifikuar disa agjentë infektues që mund të shkaktojnë zhvillimin e artritit reumatoid (rubeola, herpesi, viruset Epstein-Barr, retroviruset, citomegalovirus, mikoplazma, etj.). Sidoqoftë, asnjë nuk mund të jetë arsyeja e vetme për zhvillimin e artritit reumatoid. Ato janë vetëm mekanizmi nxitës i procesit patologjik.
 • stresi psiko-emocional dhe aktiviteti i tepërt fizik – lindja e fëmijëve ose aborti, telashet në sferën familjare ose shoqërore, ndikimi i kimikateve, rrezatimit, faktorëve toksikë në trup – gjithashtu provokojnë zhvillimin e artritit reumatoid.

Artriti reaktiv

Artriti reaktiv është një sëmundje inflamatore, jo purulente e kyçeve që zhvillohet pas një infeksioni akut të zorrëve ose gjenitourinar.

Shkaqet e artritit reaktiv

Një nga shkaqet më të zakonshme të artritit reaktiv është infeksioni klamidial. Në fëmijëri, artriti klamidial është deri në 80%.

Fëmijët dhe të rriturit mund të infektohen nga klamidia në kontakt me njerëzit që janë bartës të infeksionit, si dhe nga kafshët (macet, qentë), zogjtë. Infeksioni ndodh nga pikat e ajrit, pluhuri i ajrit, seksi, familja me kontakte, si dhe gjatë kalimit të fetusit përmes kanalit të infektuar të lindjes së nënës.

Agjenti i dytë më i zakonshëm shkaktar i artritit reaktiv është mikroorganizmat e zorrëve. Yersinia, salmonella, shigella, campylobacter janë ndër agjentët shkaktarë të artritit reaktiv të zorrëve.

Shpesh mjekët dhe klinikat private që nuk janë të ndërgjegjshëm në dispozicion i gjejnë shkaqet e pretenduara të artritit në natyrën infektive të sëmundjes. Chladidia zbulohet dhe një kurs shumë i shtrenjtë me antibiotikë dhe imunomodulues përcaktohet.

Në praktikë, artriti infektiv është shumë i rrallë dhe duhet të trajtohet me një skepticizëm.

Shtë më mirë të rimarrni testet në një klinikë tjetër për të konfirmuar diagnozën.

Ka artrit reumatoid, por ato nuk janë sëmundje infektive, por si një sëmundje autoimune. Me artrit reumatoid, fagocitet, qelizat e sistemit imunitar të trupit, dalin në pah. Fagocitet veprojnë si mbrojtës për çdo inflamacion dhe për këtë arsye nuk janë shkaku, por rezultat i artritit. Shpesh, fagocitoza mund të jetë një ndërlikim pas terapisë me antibiotikë.

A shfaqet artriti tek fëmijët

Shfaqja e artritit tek fëmijët shpesh manifestohet si një ndërlikim pas një sëmundjeje infektive dhe terapisë me antibiotikë; mund të jetë një ndërlikim pas vaksinimeve.

Artriti tek fëmijët nuk duhet të jetë në natyrë, tek fëmijët mund të ndodhë një sëmundje siç është sëmundja Perthes.

Sëmundja shoqërohet me vdekjen e kokës së femurit (nekroza e kokës së femurit) për shkak të kësaj, kyçja mund të mos funksionojë mirë.

Këtu prindërit mund të këshillohen që të mos pajtohen menjëherë me operacionin dhe të gjitha llojet e terapive antibakteriale dhe ilaçeve hormonale. Nuk është një trajtim adekuat që mund të jetë shkaku i shfaqjes së artritit reumatoid te fëmijët, tashmë në moshën 12 vjeç.

Antibiotikët shpesh shkatërrojnë sistemin e vetë-rregullimit të fëmijës dhe nyjet mund të preken si një efekt anësor i një trajtimi të tillë. Me fëmijët, ju duhet të bëni forcim, stërvitje, të zhvilloni imunitetin e tyre, atëherë nuk do të ketë probleme me nyjet. Trajtoni gjithçka në mënyrë të arsyeshme dhe pa fanatizëm.

ExpertNews Shqipëri