Simptomat e artritit poliartrit shkaktojnë trajtim parandalues

Poliartriti është një sëmundje që karakterizohet nga zhvillimi i procesit inflamator njëkohësisht në disa nyje (më shpesh simetrike). Sëmundja përparon me shpejtësi, prish stilin e jetës normale të një personi dhe mund të çojë në paaftësi.

Procesi inflamator në nyje mund të zhvillohet për shumë arsye, më të zakonshmet prej tyre janë:

 • Sëmundjet infektive të transferuara (për shembull, bajamet), si rezultat i të cilave patogjeni infektiv me rrjedhën e gjakut hyn në bashkim dhe provokon zhvillimin e një procesi patologjik në të;
 • Mori lëndime të rënda në nyje;
 • Hipotermia;
 • Sëmundjet autoimune;
 • Predispozita gjenetike;
 • Prania në trupin e fokuseve të infeksionit kronik;
 • Sëmundjet alergjike;
 • Ruptionrregullimi i furnizimit me gjak të nyjeve.

Zbulimi i shkakut dhe formës së sëmundjes është i rëndësishëm për përcaktimin e taktikave efektive për trajtimin e polartartritit; simptomat shërbejnë si një kriter i rëndësishëm diagnostik.

Përmbajtja e artikullit
 1. Shenjat dhe format e poliartritit
 2. Trajtimi i poliartritit, ilaçeve
 3. Komplikimet e poliartritit
 4. Parandalimi i poliartritit
 5. Rheumato>
 6. Poliartriti Reumatoid – çfarë është?
 7. Llojet e polarartritit reumatoid të nyjeve
 8. seropozitivë
 9. negativiteti
 10. Simptomatologjia
 11. Trajtimi i artritit reumatoid
 12. polyarthritis
 13. Shkaqet e poliartritit
 14. Simptomat e poliartritit
 15. Diagnoza e poliartritit
 16. Komplikimet e poliartritit
 17. Trajtimi i poliartritit
 18. Parandalimi i poliartritit
 19. Poliartriti: Trajtimi me mjete juridike popullore
 20. Rheumato>
 21. Shkaqet e poliartritit
 22. Diagnostics
 23. Si ta trajtojmë poliartritin e duarve?
 24. Parandalim
 25. Klasifikimi i Artritit Reumatoid si Sëmundje
 26. Trajtimi i artritit reumatoid me mjete juridike popullore dhe ushqim
 27. Shkaqet e artritit reumatoid
 28. Simptomat e sëmundjes
 29. Pse shfaqet sëmundja?
 30. Si shfaqet sëmundja?
 31. Diagnostics
 32. Poliartriti në pediatri
 33. Parandalim
 34. Artikuj të ngjashëm
 35. Përshkrime të përgjithshme të sëmundjes
 36. Format e sëmundjes
 37. Shkaqet e poliartritit
 38. Si të trajtohet
 39. Metodat tradicionale të trajtimit
 40. Poliartriti: simptoma dhe shkaqe
 41. Parandalimi i poliartritit
 42. Artrit rheumatoid
 43. Poliartriti reaktiv
 44. Shkëmbim poliartriti (kristalor)
 45. Poliartriti psoriatik
 46. Poliartriti Infektiv Specifik
 47. Poliartriti i Brucelozës
 48. Poliartriti Gonorheal
 49. Poliartriti Dizenterik
 50. Poliartriti sifilitik
 51. Poliartriti jo-specifik infektiv
 52. Diagnoza e poliartritit
 53. Trajtimi i poliartritit
 54. Kursi dhe prognoza e poliartritit
 55. Poliartriti i nyjeve – simptoma dhe trajtim. Detaje dhe këshilla
 56. Klasifikimi, lista e arsyeve
 57. Fotografi simptomatike
 58. Teknika terapeutike
 59. Mjekësia tradicionale: receta
 60. Poliartriti (reumatizëm)Poliartriti (artriti reumatoid) është një sëmundje inflamatore kronike me dëmtim të nyjeve dhe deformim progresiv, ndonjëherë edhe një ndryshim në organet e tjera. Një sëmundje mjaft e zakonshme sistemike që mund të shkaktojë inflamacion të nyjeve në të gjithë trupin. Lidhjet përmbajnë shumë struktura që bëjnë lëvizjet të lira. Skajet e kockave në nyje mbrohen nga fërkimi kundër njëri-tjetrit nga një shtresë elastike e quajtur kërc. E gjithë nyja është e rrethuar nga një kapsulë e quajtur një qese sinoviale. Një shtresë e hollë indi (membrana sinoviale) drejton qesen dhe lëshon lëng sinovial, i cili siguron vajosje për të lehtësuar lëvizjen.
 61. Simptomat
 62. Shkaqet
 63. Diagnostics
 64. Trajtim
 65. Profilaksia dhe prognoza
 66. Poliartriti reumatoid shkakton, simptoma, metoda të trajtimit dhe parandalimit
 67. Përmbajtja e artikullit
 68. Simptomat e poliartritit reumatoid
 69. Shkaqet
 70. Faza e zhvillimit të poliartritit reumatoid
 71. varieteteve
 72. Poliartriti reumatoid i të miturve
 73. Poliartriti Reumatoid sistemik
 74. Diagnostics

Shenjat dhe format e poliartritit

Klinikisht, poliartriti, pavarësisht nga shkaku, ndodh pothuajse identikisht, megjithatë, në varësi të faktorëve që ndikojnë në zhvillimin e procesit inflamator në nyje, dallohen format e mëposhtme të sëmundjes:

  Rheumato>

Simptomat e poliartritit, foto

Shenjat e procesit inflamator në nyje me çfarëdo forme të sëmundjes janë pothuajse të njëjtat simptoma klinike të poliartritit:

 1. Dhimbje në nyje, të rënduara nga ushtrimi, lëvizja;
 2. Ellingnjtje dhe skuqje e lëkurës mbi nyjen e përflakur dhe të prekur;
 3. Hipertermia lokale, nganjëherë një rritje në temperaturën e trupit në treguesit subfebrile;
 4. Ngurtësia e lëvizjeve, e cila është më e theksuar pas gjumit në mëngjes, është për shkak të akumulimit të lëngut patologjik gjatë natës në zgavrën e nyjes së prekur, duke kufizuar lëvizjen e plotë;
 5. Ftohtësia e gjymtyrëve, mpirja;
 6. Deformimi gradual i gjymtyrëve (me poliartritin e gishtërinjve dhe poliartritin e këmbëve)

Me poliartritin kristal, si rezultat i akumulimit dhe depozitimit të kripërave minerale, lëvizjet e gjymtyrëve të pacientit bëhen të kufizuara ashpër, nën vulat e lëkurës në formën e nyjeve janë qartë të dukshme, kjo është arsyeja pse kjo formë quhet edhe poliartriti nodular.

Nëse shfaqen simptoma të tilla klinike të poliartritit, pacienti duhet të këshillohet me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur për një ekzaminim të hollësishëm.

Nuk është e vështirë të bësh një diagnozë për një specialist me përvojë – një anamnezë e jetës së pacientit, shenja karakteristike dhe simptoma të polartartritit dhe një ekzaminim i hollësishëm do të ndihmojë në përcaktimin e formës së sëmundjes, përfshirë:

 • Testet reumatike;
 • Testet e gjakut – të përgjithshme dhe biokimi;
 • Ekzaminimi me rreze X.

Trajtimi i poliartritit, ilaçeve

Për secilën formë të poliartritit të përbashkët, trajtimi mund të jetë i ndryshëm në varësi të simptomave:

 1. Barnat jostoidale anti-inflamatore – lehtësojnë shpejt ënjtjen e lëkurës mbi nyjen e prekur, zvogëlojnë dhimbjen, normalizojnë temperaturën, rritin gamën e lëvizjes;
 2. Glukokortikosteroidet – përshkruhen për sëmundje të rëndë, ndonjëherë në formën e injeksioneve direkt në zgavrën e nyjes së përflakur. Ilaçet e këtij grupi lehtësojnë shpejt inflamacionin, dhimbjen, ënjtjen, normalizojnë aftësinë motorike të nyjes;
 3. Imunomoduluesit – rrisin imunitetin dhe stimulojnë rigjenerimin e indeve;
 4. Procedurat fizioterapeutike jashtë periudhës së acarimit – mund të përmirësojnë ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit, të rrisin lëvizshmërinë e nyjeve të prekura.

Në trajtimin e poliartritit kristal, pacienti përshkruhet barna shtesë që normalizojnë proceset metabolike në trup, si dhe ushqimin terapeutik.

Dieta me është që të kufizojë konsumin e kifit, çokollatën, erëzat, pjatat pikante, mishin yndyror, nënproduktet, kafenë, alkoolin. Dieta duhet të përfshijë më shumë perime dhe fruta të freskëta sezonale, peshk, produkte të qumështit.

Si të trajtoni polartartritin mund të shpjegohet në mënyrë efektive vetëm nga një specialist, pas një diagnoze gjithëpërfshirëse, duke përcaktuar shkaqet dhe formën e sëmundjes. Mos harroni se asnjë metodë popullore nuk do t'ju shpëtojë nga problemi, por vetëm të çojë në përparimin e patologjisë dhe zhvillimin e komplikimeve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Komplikimet e poliartritit

Më shpesh, komplikimet zhvillohen me formën reumatike të poliartritit dhe shkaktohen nga përfshirja e muskujve të bashkuar në nyjet e prekura në procesin patologjik. Si rezultat i përhapjes së patologjisë në fibrat e indeve të muskujve, funksionimi i organeve të brendshme të afërt është i ndërprerë, si rezultat i të cilit pacienti ka ndërlikimet e mëposhtme të polartartritit:

 • Sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut – inflamacion i membranave të zemrës, furnizim i dëmtuar i muskujve të zemrës dhe ishemisë;
 • Atrofia e muskujve, ulje e lëvizshmërisë dhe kujdesit për veten;
 • Humbja e oreksit dhe çrregullimeve në punën e traktit digjestiv, kundër të cilit pacienti humb peshë dhe dobësohet;
 • Deformimi i gjymtyrëve;
 • Humbja e ndjeshmërisë në majë të gishtave, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje;
 • Hemorragji të vogla nën lëkurë;
 • Djersitje e rritur;
 • Shkelja e proceseve metabolike, osteoporoza, tendenca për thyerje.
Lexo artikullin:  Deformimi i artrozës së nyjës së hip 2 gradë

Parandalimi i poliartritit

Meqenëse shkaku i zhvillimit të poliartritit mund të jenë shumë faktorë, për të parandaluar procesin inflamator në nyje, pacienti duhet të përpiqet të parandalojë ndikimin e tyre në trup, përkatësisht:

 • Hani plotësisht dhe ekuilibruar;
 • Drejtoni një mënyrë jetese aktive dhe lëvizëse;
 • Trajtoni me kohë sëmundjet infektive, parandaloni kalimin e tyre në një formë kronike;
 • Shmangni dëmtimet dhe dëmtimet e nyjeve;
 • Shmangni hipoterminë e trupit;
 • Mos i nënshtroni nyjet në stres të tepërt.

Personat me një predispozitë të trashëgueshme për zhvillimin e poliartritit, pas 45 vjetësh, rregullisht, për të parandaluar, të vizitojnë një mjek dhe të bëjnë teste gjaku.

Rheumato>

Poliartriti Reumatoid – çfarë është?

Llojet e polarartritit reumatoid të nyjeve

Sëmundja klasifikohet në dy lloje – seropozitive dhe seronegative.

seropozitivë

Përbërja biokimike e gjakut ndryshon menjëherë dhe tregon një indeks reumatoid, i cili përcakton llojin e poliartritit.

Manifestimet simptomatike janë të gjera:

negativiteti

Duket si artrit reumatoid, mos filloni sëmundjen para kësaj, mjekohuni!

Sëmundja vetë përparon gradualisht. Do fazë e patologjisë ndikon në organe dhe nyje të reja.

Gjithsej janë 4 faza:

Simptomatologjia

 • Ndjenja e lodhjes së vazhdueshme;
 • Dhimbje në nyje;
 • Humbje e papritur e peshës;
 • Temperatura e rritur;
 • Ngurtësia në trup.

Simptomat e mëposhtme janë tashmë karakteristike për njërën nga fazat e sëmundjes dhe kërkojnë vëmendje të menjëhershme mjekësore:

Trajtimi i artritit reumatoid

Kërkon përgjegjësi maksimale dhe durim të pacientit. Kursi i trajtimit zgjat të paktën 6 muaj me ilaçe të disa grupeve:

I domosdoshëm për luftën gjithëpërfshirëse kundër poliartritit reumatoid.

Më e zakonshme:

Rekomandime të përgjithshme për respektimin e regjimit ushqyes për pacientët me poliartrit reumatoid:

Kur sëmundja është e ndaluar të hahet:

polyarthritis

Shkaqet e poliartritit

Në varësi të shkaqeve të polartartritit, mund të klasifikohet si më poshtë.

Poliartriti kristal (polartartiti i këmbimit)

Simptomat e poliartritit

Simptomat e poliartritit të duarve

Simptomat e poliartritit të nyjës së shpatullave

Simptomat e poliartritit reumatoid

Simptomat tipike të artritit reumatoid në duar janë deformimi progresiv i kyçeve në formën e një "qafë të arrës" ose "qafës së mjellmës".

Poliartriti reumatoid i këmbëve shkakton deformim dhe devijim drejt gishtërinjëve, zhvillimin e këmbëve të sheshta.

Diagnoza e poliartritit

Komplikimet e poliartritit

Trajtimi i poliartritit

Si të zvogëloni dhimbjen

Trajtimi i artritit brachial

Trajtimi i poliartritit të duarve

Për të lehtësuar simptomat e poliartritit të duarve dhe për të mbajtur lëvizjen e duarve dhe gishtërinjve, mund të kryeni ushtrimet e mëposhtme:

Trajtimi i artritit reumatoid

Parandalimi i poliartritit

Poliartriti: Trajtimi me mjete juridike popullore

Unë sjell në vëmendjen tuaj historinë e një burri të moshuar se si shëroi poliartritin reumatoid me trajtim alternative.

Rheumato>

Për shumë vite, duke luftuar pa sukses me dhimbje në nyje.

Shefi i Institutit për Sëmundje të Përbashkët: “Do të mahniteni se sa e lehtë është të kuroni nyjet tuaja vetëm duke i marrë çdo ditë.

Shkaqet e poliartritit

Diagnostics

Si ta trajtojmë poliartritin e duarve?

 • Terapia me ultratinguj;
 • Magnetotherapy;
 • Fono- dhe elektroforezë;
 • Cryotherapy;
 • Terapia parafine;
 • Ozokeritotherapy.

Parandalim

Klasifikimi i Artritit Reumatoid si Sëmundje

Sipas formave klinike anatomike, sëmundja ndahet në:

Sipas natyrës së kursit, sëmundja ndahet në:

Sipas shkallës së dëmtimit të sistemit muskuloskeletor, RA është e ndarë në fazat e mëposhtme:

Sipas rezultateve të një ekzaminimi me rreze X, sëmundja ndahet në:

Trajtimi i artritit reumatoid me mjete juridike popullore dhe ushqim

Shkaqet e artritit reumatoid

Sëmundje të ndryshme infektive, si dhe depresioni dhe stresi i zgjatur mund të provokojnë një veprim të tillë të trupit.

Simptomat e sëmundjes

Më shpesh, në pacientët me artrit reumatoid, shenjat e mëposhtme gjenden:

Për më tepër, llojet e mëposhtme të deformimeve mund të përfshihen në listën e simptomave:

 • ndryshimet strukturore të gishtit të parë;
 • flektori reumatizmues>

Pse shfaqet sëmundja?

Shkaqet kryesore të poliartritit:

Le të flasim për shkaqet më të zakonshme të polartartritit – reumatizmi, sindroma e Reiter dhe përdhes.

Si shfaqet sëmundja?

Kontrata është kufizimi i lëvizjes në bashkim. Ankylosis është palëvizshmëri e plotë e bashkimit.

Sindroma e Reiterit mund të provokojë disa infeksione të zorrëve – yersiniosis, dizenteria, salmoneloza.

Diagnostics

Poliartriti në pediatri

Për të trajtuar sëmundjen, është e nevojshme të përcaktohet shkaku i saj kryesor. Në trajtimin e sëmundjes përdoren:

Parandalim

Tendenca për shfaqjen e artritit reumatoid dhe sindromës së Reiter është e natyrshme në gjenotipin njerëzor.

Shampanja dhe birra janë veçanërisht të dëmshme për përdhes.

Artikuj të ngjashëm

Përshkrime të përgjithshme të sëmundjes

Një sëmundje e tillë si polartartiti mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh:

E rëndësishme! Përveç infeksionit, produktet jetike të mikroorganizmave depërtojnë në nyjen me gjak.

Format e sëmundjes

 1. bruceloza;
 2. tuberculosis;
 3. sifilizi;
 4. gonorrea;
 5. fruth i keq;
 6. rubeola
 7. klamidia;
 8. dizenteri;
 9. influenza;
 10. bajamet kronik.

Shkaqet e poliartritit

Si të trajtohet

Rezultatet e shkëlqyera ofrojnë një kurs të trajtimit në banjë. Por gjëja më e rëndësishme është që të eliminohen me kohë shkaqet e sëmundjes.

Metodat tradicionale të trajtimit

Poliartriti: simptoma dhe shkaqe

 • rritje e temperaturës së trupit;
 • dobësi e përgjithshme;
 • djersitje në rritje;
 • ulje e oreksit;
 • humbje peshe;
 • hipotension arterial.

Parandalimi i poliartritit

Artrit rheumatoid

Poliartriti reaktiv

Shkëmbim poliartriti (kristalor)

Gjatë ekzaminimit të pacientit, mjeku mund të vërejë shfaqjen e ndryshimeve trofike në lëkurë në nyjen e prekur:

 • pigmentim i rëndë;
 • amyotrophy;
 • rrallimi i pllakës së thonjve;
 • Renia e flokeve.

Komplikimet që mund të ndodhin në sfondin e zhvillimit të polartartritit kristalor:

 • anemi e vazhdueshme;
 • lezione kronike të mushkërive – pneumoni;
 • dëmtimi i aktivitetit kardiak;
 • albuminurija.

Poliartriti psoriatik

Në raste shumë të rralla, kjo patologji nuk manifestohet në formën e skuqjes, atëherë vërehet zhvillimi i simptomave të tilla:

Poliartriti Infektiv Specifik

Poliartriti i Brucelozës

Patologjia e përbashkët me këtë formë të sëmundjes manifestohet më shpesh në një formë kronike, e shoqëruar nga simptoma të tilla:

Poliartriti Gonorheal

Poliartriti Dizenterik

Poliartriti sifilitik

Poliartriti jo-specifik infektiv

Diagnoza e poliartritit

Sa i përket metodave diagnostikuese instrumentale, më informatorët janë:

Trajtimi i poliartritit

Kursi dhe prognoza e poliartritit

Nuk dini si të zgjidhni një klinikë apo mjek me çmime të përballueshme? Një qendër e vetme regjistrimi me telefon +7 (499) 519-32-84.

Poliartriti i nyjeve – simptoma dhe trajtim. Detaje dhe këshilla

Klasifikimi, lista e arsyeve

Klasifikimi i poliartritit sipas llojit të faktorëve që shkaktojnë patologji:

Fotografi simptomatike

Teknika terapeutike

Bazuar në rezultatet e ekzaminimit, përshkruhet trajtimi individual.

Regjimi i trajtimit për poliartritin përfshin ilaçet e mëposhtme:

Mjekësia tradicionale: receta

Para se të përdorni tinkturat popullore ose ointments, rekomandohet një konsultë me një mjek.

Poliartriti (reumatizëm)Poliartriti (artriti reumatoid) është një sëmundje inflamatore kronike me dëmtim të nyjeve dhe deformim progresiv, ndonjëherë edhe një ndryshim në organet e tjera. Një sëmundje mjaft e zakonshme sistemike që mund të shkaktojë inflamacion të nyjeve në të gjithë trupin. Lidhjet përmbajnë shumë struktura që bëjnë lëvizjet të lira. Skajet e kockave në nyje mbrohen nga fërkimi kundër njëri-tjetrit nga një shtresë elastike e quajtur kërc. E gjithë nyja është e rrethuar nga një kapsulë e quajtur një qese sinoviale. Një shtresë e hollë indi (membrana sinoviale) drejton qesen dhe lëshon lëng sinovial, i cili siguron vajosje për të lehtësuar lëvizjen.

Studimet e fundit sugjerojnë që artriti reumatoid është një sëmundje autoimune e shkaktuar nga një sulm i sistemit imunitar në disa nga qelizat në trup. Me sëmundjen, zbulohen një numër çrregullimesh autoimune, në veçanti i ashtuquajturi faktori reumatoid. Sëmundja zakonisht zhvillohet midis moshës 20 dhe 50 vjeç, dhe gjasat e saj rriten me moshën. Gratë vuajnë prej saj rreth tre herë më shpesh se burrat. Trajtimi ka për qëllim lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit, parandalimin e deformimit të përbashkët dhe mirëmbajtjen e funksionimit të tyre. Si të trajtoni mjetet juridike popullore për këtë sëmundje, shihni këtu.

Simptomat

• Simptomat e hershme që paraprijnë sëmundjet e kyçeve: lodhje dhe dobësi; temperaturë pak e ngritur; ndjenja e përgjithshme e ndjenjës së keqe; humbje e oreksit dhe peshës. Në fazat e hershme të artritit reumatoid, membrana sinoviale bëhet e përflakur dhe trashet, duke shkaktuar dhimbje dhe duke kufizuar lëvizjen e përbashkët. Ndërsa sëmundja përparon, kërc dhe skajet e eshtrave janë shkatërruar. Si rezultat, ndodh dëmtim i rëndë dhe deformim i nyjeve. Dhimbja e nyjeve shpesh paraprihet nga simptoma të përgjithshme, jo specifike: ethe, lodhje dhe humbje e oreksit. Para fillimit të dhimbjes, ngurtësia e nyjeve gjithashtu mund të vërehet, veçanërisht në mëngjes.

• Lidhje të kuqe, të fryrë, të dhimbshme që mund të jenë të ngrohta në prekje. Me artrit reumatoid të zgjatur, nyjet mund të bëhen të lakuara dhe të përdredhura. Një shenjë e rëndësishme e sëmundjes është dhimbja, ënjtja, skuqja dhe ethet e nyjeve të vogla të duarve dhe kyçeve. Procesi gjithashtu mund të mbulojë bërrylat, shpatullat, gjunjët, ijet, këmbët, këmbët dhe qafën. Simptomat zakonisht ndodhin në mënyrë simetrike, domethënë, nyjet në të dy anët e trupit zakonisht preken në një kohë. Në disa raste, sistemet e tjera të organeve, përfshirë sytë, zemrën dhe mushkëritë, gjithashtu mund të bëhen të përflakur.

• Ngurtësi, veçanërisht pas zgjimit në mëngjes (kjo simptomë shpesh shfaqet me acarime të përsëritura të sëmundjes).

Simptomat shfaqen në formën e konfiskimeve të gjata, të cilat mund të interspresohen me periudha të dobësimit të sëmundjes me një ulje ose mungesë të plotë të dhimbjes dhe ngurtësisë.

• Trashje të kuqe, pa dhimbje në lëkurë, të njohura si nyje reumatizmale, në bërryla, gjunjë ose gishtërinj.

• Dhimbje në gjoks dhe vështirësi në frymëmarrje.

• Gojë e thatë dhe sy të thatë dhe të dhimbshëm.

Ndonjëherë vërehen vetëm ndryshime të vogla në nyje me inflamacion të butë dhe deformim të moderuar, pa përparim të rëndësishëm. Në raste të tjera, ka përsëritje të zgjatura të sëmundjes, të cilat mund të fillojnë me dëmtimin e një nyje, por shpejt çojnë në deformim të shumë nyjeve. Lezione të nyjeve të vogla të ekstremiteteve me një trashje të nyjeve proximal interfalangeal, nyjet e kyçeve, ankylosis dhe devijimi tipik ulnar i dorës, përfshirja e nyjeve të tjera të gjymtyrëve, shpinë dhe nofullës janë karakteristike. Në periudhën e përkeqësimit, ënjtje, skuqje të nyjeve përcaktohet dhimbja e tyre gjatë lëvizjes dhe palpimit. Ndonjëherë sëmundja përparon pa acarime të rënda me deformim gradual në rritje të nyjeve. Një simptomë e rëndësishme e sëmundjes është një ndjenjë e ngurtësisë së mëngjesit në nyje. Gradualisht, për shkak të lëvizjes së dëmtuar, ndodh atrofia e muskujve. Gjatë një ekzaminimi me rreze X, në fillim vërehet një rrallim i lehtë i indit kockor, më vonë ka një ngushtim të nyjeve të artikulacioneve, subluxation, osteoporozë të rëndë.

Ndonjëherë, veçanërisht tek individët e rinj, vërehet një lezion sistemik: përveç artritit, vërehet një rritje e nyjeve limfatike, shpretkë, mëlçi, ndryshime në veshkat (zhvillimi i nefritit ose amiloidozës), seroziti (pleurit, perikarditi). Dëmtimi i mundshëm i zemrës me zhvillimin e insuficencës së valvulës mitrale ose aortale.

Shkaqet

Ndryshimet në reaktivitetin e trupit me artrit reumatoid mund të vijnë nga faktorë të ndryshëm, në veçanti hipotermia, trauma mendore ose fizike, infeksioni, por kjo e fundit zakonisht nuk ka domethënie domethënëse në zhvillimin e sëmundjes.

• Shkaku i artritit reumatoid është i panjohur.

• Faktorët gjenetikë luajnë një rol.

• Përhapja e artritit reumatoid mund të shkaktohet nga stresi emocional ose sëmundje të tjera.

Diagnostics

Procesi inflamator në artritin reumatoid karakterizohet nga ethe, një rritje në ESR, leukocitozë dhe ndërrime në fraksionet e proteinave. Përkufizimi i të ashtuquajturit faktor reumatoid është me vlerë diagnostikuese (reagimi pozitiv i Waaler – Rose, testi i latex, testi i dermatolit). Dinamika e këtyre treguesve është gjithashtu e rëndësishme për vlerësimin e efektivitetit të trajtimit.

• Histori mjekësore dhe ekzaminim fizik. Nuk ka ndonjë analizë specifike për të përcaktuar artritin reumatoid; vëzhgimi afatgjatë i ndryshimeve në nyje mund të jetë i nevojshëm për të bërë një diagnozë përfundimtare.

• Testet e gjakut për faktorët autoimune reumatoid; në pothuajse gjysmën e pacientëve, anemia mund të zbulohet.

• X-ray e nyjeve të prekura.

• Analiza e lëngut synovial. Nën anestezinë lokale, lëngu synovial merret nga nyja e prekur.

Trajtim

Me një përkeqësim të sëmundjes, butadione është përshkruar në 0,15 g 3-4 herë në ditë, acidi acetilsalicilik 1 g 3-4 herë në ditë. Në vend të butadione, indometacina mund të përdoret në 0,025 g 3–6 herë në ditë. Me shenja të rënda të inflamacionit dhe dëmtimit të organeve të brendshme, prednisoni (15-20 mg / ditë) tregohet, në raste të rënda, në kombinim me imunosupresantë (azathioprine, cyclophosphamide 100-150 mg / ditë).

• Për të zvogëluar ethe dhe dhimbje, mjeku juaj mund të përshkruaj doza të mëdha të aspirinës ose një nga shumë ilaçe të tjera anti-inflamatore jo-steroide, të tilla si ibuprofen, naproxen, nabumeton, salsalate, ose frenuesit e ciklooksigjenazës-2 (një klasë e re e jo- recetë ilaçe anti-inflamatore që zvogëlojnë dhimbjen dhe inflamacionin) në një rrezik më të ulët të gjakderdhjes ose ulçerave të stomakut, të cilat janë efektet anësore të zakonshme të ilaçeve të tjera anti-inflamatore pa recetë).

• Tendenca aktuale në trajtimin e artritit reumatoid është një transferim më i shpejtë i pacientëve te ilaçet e tjera anti-reumatike më të forta, nëse ilaçet fillestare anti-inflamatore nuk i përballojnë simptomat.

• Për shkak të efekteve anësore të mundshme, pacientët që marrin këtë terapi duhet të monitorohen nga një mjek.

• Hydroksilklorina, një ilaç që zakonisht jepet për malarinë, gjithashtu mund të përdoret për të lehtësuar simptomat e artritit reumatoid. Efekti i ilaçit vërehet jo më herët se pas tre deri në gjashtë muaj.

• Zgjidhjet që përmbajnë kripëra ari mund të merren me gojë ose si injeksion për të zvogëluar inflamacionin dhe dhimbjen.

• Metotreksati, një ilaç anti-metabolik, mund të përshkruhet për të kontrolluar sistemin imunitar. Nëse simptomat vazhdojnë, mund të provoni të merrni imunosupresivë.

• Sulfasalazina vepron duke shtypur përgjigjen e sistemit imunitar, i cili bëhet aktiv në artritin reumatoid, si dhe siguron një efekt anti-inflamator.

• Minociklina me antibiotikë vepron më shumë si një agjent anti-inflamator; ajo ka një efekt të moderuar te pacientët në fazat e hershme të sëmundjes.

• Kortikosteroidet oralë si prednizoni lehtësojnë shpejt simptomat e artritit reumatoid. Meqenëse përdorimi afatgjatë i prednizonit ka efekte anësore të forta, ai shpesh jepet vetëm me shpërthime akute të sëmundjes ose kur trajtimet e tjera janë joefektive. Futja e kortikosteroideve në nyjen e prekur gjithashtu mund të sjellë lehtësim.

• Ilaçet janë duke u zhvilluar për të kontrolluar mekanizmat e zhvillimit të sëmundjes; ata mund të jenë në gjendje të parandalojnë dëmtimin e përbashkët. Trajtimet e përparuara të zhvilluara së fundmi përfshijnë: leflunomide, një imunomodulator që ka efekte antiproliferative si dhe anti-inflamatore; etanercept dhe inflix-simab, të cilat shtypin faktorin e nekrozës së tumorit, një substancë që prodhohet në sasi të tepërt tek pacientët me artrit reumatoid.

• Kompresat e nxehta ose të ftohta mund të lehtësojnë dhimbjen.

• Personat me artrit reumatoid shpesh kanë nevojë për më shumë se 10 orë gjumë gjatë natës ose tetë orë gjumë gjatë natës dhe dy orë gjumë gjatë ditës.

• Kremrat ose locionet që përmbajnë capsaicin mund të përdoren për të lehtësuar dhimbjen e lehtë të nyjeve. Barnat që përmbajnë kamfor, mentol ose terpentinë mund të lehtësojnë dhimbjen dhe simptomat e buta.

• Në kundërshtim me besimin popullor, nuk ka asnjë provë që helmi i bletëve dobëson ose shëron artritin reumatoid.

• Gomat mund të përdoren për të zvogëluar dhimbjen duke imobilizuar nyjet gjatë sulmeve të rënda.

• Mjeku juaj mund të përshkruajë një program ushtrimi ose t'ju këshillojë të vizitoni një fizioterapist. Meqenëse ushtrimet tepër energjike mund të përkeqësojnë simptomat, programe të tilla përfshijnë ushtrime që mund të kryhen për të rritur gamën e lëvizjes së nyjeve.

• Disa ushtrime janë më të lehta për t'u kryer në pishinë ose në vaskë të nxehtë, pasi uji ndihmon në mbështetjen e trupit; Këto ushtrime duhet të diskutohen me mjekun ose fizioterapistin tuaj.

• Kirurgjia por heqja e membranës synoviale të prekur nga një nyje e sëmurë mund të kërkohet me zhvillim të rëndë të sëmundjes.

• Operacioni për të hequr një nyje të dëmtuar dhe për ta zëvendësuar atë me një bashkim mekanik (artroplasty) mund të kryhet në raste të rënda. Gati 90 përqind e 150 operacioneve të zëvendësimit të kyçeve janë në nyjet e hip ose gjurit, por nyjet e shpatullave dhe bërrylave të krahëve dhe këmbëve gjithashtu mund të zëvendësohen. Diskutimi i lëvizjeve që pacienti do të dëshironte të kryente pas zëvendësimit të nyjës ndihmon kirurgun që të zgjedh protezën e duhur dhe teknikën për zbatimin e saj, dhe pacienti do të mësojë më shumë rreth rreziqeve dhe kufizimeve të operacionit.

Profilaksia dhe prognoza

• Nuk ka asnjë mënyrë të njohur për të parandaluar artritin reumatoid.

Për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjes, përgatiten përgatitje të quinolinës (rezokhin, delagil 0,25 g një herë në ditë). Pas 1-1,5 muajsh, bëhet një pushim në trajtim për 2-10 ditë për të shmangur komplikimet e syrit (errësira e kornesë). Me dëmtim të rëndë të një ose dy nyjeve të mëdha, tregohet administrimi intra-artikular i hidrokortizonit (14-50 mg). Nëse shfaqet ankyloza, trajtimi kirurgjik është i mundur.

Pa acarim, janë të nevojshme gjimnastikë terapeutike, trajtim fizioterapeutik, masazh, trajtim në banjë (Tskhaltubo, Matsesta).

Për parandalimin e sëmundjes, trajtimi në kohë i fokuseve kronike të infeksionit (për shembull, dhëmbët e kujdesshëm) ka njëfarë rëndësie.

Këshillohuni me një mjek nëse dhimbja e kyçeve ndërhyn në veprime normale.

Sëmundja mund të zgjasë me vite dhe dekada, ndonjëherë duke çuar në imobilizim të pacientit. Prognoza përkeqësohet ndjeshëm me amyloidosis renale, e cila mund të çojë në zhvillimin e dështimit kronik të veshkave.

Poliartriti reumatoid shkakton, simptoma, metoda të trajtimit dhe parandalimit

Poliartriti Reumatoid është një sëmundje inflamatore që prek indin lidhës të nyjes. Patologjia prek organet e brendshme, nyjet e vogla dhe të mëdha të indit artikular. Procesi inflamator shoqërohet me kufizim të lëvizjes, një përkeqësim të cilësisë së jetës.

Përmbajtja e artikullit

Simptomat e poliartritit reumatoid

Ka disa shenja të zhvillimit të inflamacionit:

 • ngurtësi e lëvizjeve në mëngjes, e cila gradualisht zhduket në mbrëmje;
 • dhimbje gjatë lëvizjes së nyjes;
 • nyjet preken në mënyrë simetrike në të dy gjymtyrët;
 • ndërsa sëmundja zhvillohet, mundësia e subluksimit rritet;
 • këmbët e sheshta;
 • rritje e punës së gjëndrave të djersës;
 • presioni i ulët i gjakut;
 • lodhje kronike;
 • pacienti ha më pak;
 • humbur ndjeshëm peshën e trupit;
 • dhimbja rritet me ndryshimin e kushteve të motit dhe gjatë natës;
 • nyjet e dendura në inde të buta formohen pranë bashkimit të prekur;
 • skuqje e lekures;
 • rritje e humbjes së flokëve;
 • përkeqësimi i gjendjes së pllakave të thonjve;
 • temperatura e rritur e zonës së prekur;
 • dhimbje qafe;
 • deformimi i nyjes së prekur, kockave dhe indeve të muskujve marrin një formë të panatyrshme;
 • gishtat e prekur rriten në madhësi;
 • me dëmtimin e indeve të përbashkëta të laringut, gulçim zhvillohet, zëri bëhet më i ashpër, siklet shfaqet gjatë gëlltitjes.

Shkaqet

Shkaqet e sakta të përparimit të sëmundjes nuk janë kuptuar plotësisht. Më shpesh zhvillohet në kundërshtim me sistemin imunitar. Ekzistojnë disa faktorë që rrisin mundësinë e poliartritit reumatoid:

 • faktori trashëgues;
 • hipotermia e nyjeve;
 • ekspozimi i zgjatur ndaj rrezatimit ultravjollcë;
 • çrregullime hormonale;
 • situata të shpeshta stresuese;
 • dëmtimi fizik i nyjës;
 • ekspozimi ndaj patogjenëve;
 • ilaçe të pahijshme;
 • sëmundjet infektive;
 • ekspozimi ndaj substancave toksike në trup;
 • dietë e përgatitur në mënyrë jo të duhur;
 • pirja e alkoolit, pirja e duhanit, marrja e drogës;
 • aktivitet fizik intensiv;
 • trajtimi kirurgjik;
 • ndjeshmëri e lartë e sistemit imunitar, i cili çon në formimin e antitrupave.

Më shpesh diagnostikohet tek gratë. Probabiliteti i shfaqjes është i njëjtë në çdo kohë të vitit.

Faza e zhvillimit të poliartritit reumatoid

Ekzistojnë 4 faza të përparimit të artritit.

 1. Faza e parë karakterizohet nga mungesa e simptomave. Shenja e vetme është ënjtja e nyjes së prekur. Faza e parë përfshin rrallimin e indeve të eshtrave, dëmtimin e muskujve.
 2. Faza e dytë karakterizohet nga formimi i fokave erozive. Atrofia e indeve muskulore, dhe vulat formohen nën lëkurë. Bashkimi i prekur rritet në madhësi.
 3. Faza e tretë karakterizohet me deformim të përbashkët dhe lëvizshmëri të dëmtuar. Indi i butë rreth zonës së prekur bëhet më i trashë. Një dorë e përflakur merr një pozicion të panatyrshëm.
 4. Faza e katërt karakterizohet nga fokale të shumta, lëvizja e zonës së prekur është e pamundur. Inflamacioni shtrihet në organet e brendshme. Mëlçia është e prekur, funksionaliteti i zemrës dhe enëve të gjakut është i shqetësuar. Lëkura bëhet e verdhë.

varieteteve

Dallohen llojet e mëposhtme të sëmundjes:

Poliartriti reumatoid i të miturve

Karakterizohet nga përhapja e procesit inflamator vetëm në indet e kyçeve, strukturat e tjera nuk preken.

Poliartriti Reumatoid sistemik

Karakterizohet nga përhapja e procesit inflamator në organet e brendshme të pacientit.

Diagnostics

Diagnostifikimi në kohë do të shmangë komplikimet. Procedurat laboratorike kërkohen për të zbuluar poliartritin. Pacienti është i përshkruar një ultratinguj sipas metodës Doppler. Për të përcaktuar dëmtimin e nyjeve në fazat e mëvonshme, përdoret radiografia. Imazhet e rezonancës magnetike përshkruhen për diagnostikimin e polartartritit në një fazë të hershme. Gjithashtu, pacienti dërgohet për teste gjaku. Procedurat e mëposhtme përdoren në rrjetin e klinikave MDRT për diagnostikim:

ExpertNews Shqipëri