Si të trajtoni nevralgjinë shiatike

Nervi shiatik, i formuar nga disa fibra të pleksusit sakral, është më masivi në trupin e njeriut. Me inflamacion ose pinching (dhimbje të nervit shiatik), dhimbja përhapet nga sakrumi në këmbën e poshtme, duke komplikuar ndjeshëm lëvizjen dhe përkeqëson cilësinë e jetës.

Në shumicën e rasteve, trajtimi i nervit shiatik përshkruhet në shtëpi duke përdorur metoda të ndryshme: marrja e medikamenteve, injeksione, masazhe, gjimnastikë. Recetat e mjekësisë tradicionale gjithashtu mund të përdoren në varësi të sigurisë së tyre dhe me miratimin e mjekut që merr pjesë. Spitalizimi dhe operacioni tregohen vetëm për forma veçanërisht të rënda.

Simptomat dhe shkaqet

Si ta njohësh vetë dhimbjen e nervit shiatik? Vetë-diagnostikimi nuk është i vështirë, pasi sëmundja më shpesh fillon me një dhimbje të papritur dhe shumë të mprehtë në sakrum dhe një nga mollaqet – i ashtuquajturi lumbago. Ndjesitë e dhimbshme përhapen shpejt përgjatë anës së prekur poshtë, duke kapur sipërfaqen e pasme të kofshës, këmbën e poshtme. Patologjia në shumicën e rasteve është e njëanshme, por herë pas here mund të jetë bilaterale.

Dhimbja në të ardhmen bëhet e vazhdueshme, duke u intensifikuar me lëvizje, ose shfaqet periodikisht, në përshtatje. Ai manifestohet nga impulse të mprehta të shkallëve të ndryshme të intensitetit – nga shumë i fortë deri në mjaft i tolerueshëm – në varësi të shkallës së dëmtimit ose pinchit të nervit. Shtë e lehtë për të dalluar dhimbjen e nervit shiatik nga neuropatitë e tjera, por është e mundur vetëm të zbulohet shkaku specifik me simptoma të përgjithshme përmes një ekzaminimi gjithëpërfshirës në një institucion mjekësor.

Më të zakonshmet janë këto:

 • Lëndime në shpinë sakrale dhe lumbare që vijnë nga një rënie ose ndikim. Këto përfshijnë zhvendosje dhe fraktura të rruazave.
 • Osteochondrosis e të njëjtave pjesë të kolonës kurrizore, duke çuar në distrofi të indit kërc në disqet ndërvertebrale dhe herniet.
 • Neoplazma të një natyre të ndryshme (tumore beninje ose malinje), abscese.
 • Proceset infektive dhe inflamatore që shkaktojnë lezione organike të nervave, përfshirë infeksionet herpetike.
 • Hipotermia, si rezultat i së cilës zhvillohet inflamacioni.
 • Injeksion i kryer në mënyrë të gabuar, intramuskulare, gjatë së cilës dëmtohet nervi shiatik.

Për të zbuluar shkakun e dhimbjes së nervit shiatik, duhet të kontaktoni një kirurg ose një neurolog, i cili pasi të ekzaminoni dhe mbledhë një anamnezë, të përshkruajë procedura shtesë diagnostike (radiografi, ultratinguj, teste laboratorike).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Lexoni gjithashtu në temë

Ndihma e parë

Tofarë duhet të bëni nëse ndodh një sulm për herë të parë? Për të lehtësuar dhimbjen akute, duhet të merrni një pozë në të cilën minimizohet ngarkesa në shtyllën kurrizore. Pozicioni optimal është i shtrirë në stomakun tuaj (mundeni në dysheme) me një jastëk të vogël nën kokën tuaj. Për të zvogëluar dhimbjen, rekomandohet të merrni Ibuprofen ose një analgjezik tjetër me efekt anti-inflamator.

Lejohet të përdorin mjete juridike lokale me një efekt të ngjashëm – ointments analgjezik, por ngrohja në këtë fazë është kundërindikuar. Sa më shpejt të jetë e mundur, ju duhet të kërkoni ndihmë të kualifikuar mjekësore.

Faqja Mjekimi

Nëse diagnostikohet një dhimbje nervi shiatik i ashpër ose i moderuar dhe nuk ka indikacion për kirurgji, përshkruhet trajtimi ambulant. Bazohet në terapinë e ilaçeve, ilaçet specifike dhe një skemë zgjidhen nga mjeku në përputhje me shkaqet e patologjisë.

Efektive është gjithashtu një masazh i zonës së prekur, e kryer në mënyrë të pavarur me rekomandimin e një mjeku. Pas zhdukjes së simptomave akute, përcaktohet gjimnastikë speciale, dhe gjatë sulmeve ngrohja është e dobishme (nëse nuk ka kundërindikacione).

Metodat e listuara të trajtimit mund të plotësohen me receta të mjekësisë tradicionale të aprovuara nga një specialist.

ilaç

Para së gjithash, përshkruhen ilaçe oralë nga grupi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Këto përfshijnë Indomethacin, Ketorol, Diclofenac, dhe analoge të tjerë. Një konsum i rregullt siguron lehtësim nga inflamacioni dhe një efekt analgjezik i theksuar.

Vetë-mjekimi me ilaçet e listuara është i papranueshëm, pasi ka kundërindikacione, efekte anësore. Paraqitet vajrat e jashtëm të bazuar në të njëjtat substanca aktive ose kanë një efekt ngrohjeje.

Nëse gjatë diagnostikimit është zbuluar një proces inflamator i shkaktuar nga viruse ose baktere, përshkruhen ilaçet e duhura. Injeksione për shtypjen e nervit shiatik tregohen nëse terapia e përshkruar më parë me ilaç nuk jep rezultat. Për injeksione, përdoren të njëjtët analgjezikë jo-narkotikë, NSAIDs (ampula Diclofenac, për shembull), të cilat janë më efektivë kur administrohen në mënyrë intramuskulare. Nëse nuk ka rezultat, përdoren zgjidhje glukokortikosteroide – Dexamethasone, Prednisolone.

Si masë shtesë e terapisë rehabilituese, aditivët biologjikisht aktiv mund të përdoren:

 • Acidi lipoik alfa ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Përmirëson furnizimin e gjakut në indet nervore.
 • Sipas rezultateve të hulumtimit, resveratrol u zbulua se ishte një ilaç më i mirë anti-inflamator sesa ilaçe të tilla si aspirina ose ibuprofen.
 • Krehja e iriqit në formën e micelit të tharë me ngrirje është i përfshirë në mënyrë aktive në restaurimin e indit nervor, dhe gjithashtu ka një efekt të përgjithshëm imunostimulues.

Këto dhe shtesa të tjera dietike dhe komplekse vitaminash mund të blihen në iherb me një zbritje në këtë lidhje.

Masazh

Meqenëse lëvizja e kufizuar për shkak të dhimbjes çon në ngërç dhe atrofi të muskujve, duhet të masazhoni rregullisht këmbën tuaj. Zierja e butë rikthen qarkullimin e gjakut dhe tonin e muskujve, ndihmon në uljen e inflamacionit.

Gjatë një sulmi, goditja në këmbë mund të zvogëlojë dhimbjen. Në rast të osteokondrozës, masazhi i zonave mesatare dhe sakrale duhet të kryhet nga një specialist.

Nxemje

Nëse procedurat fizioterapeutike përshkruhen për të ngrohur zonën e prekur (rrezatimi infra të kuqe, aplikime nga dylli ose parafina), në shtëpi ato mund të plotësohen me metoda të disponueshme.

Lexo artikullin:  Shqyrtime të trajtimit të artrozës së peroksidit të hidrogjenit

Banja efektive ditore të ulur, fasha ngrohëse. Në ujë të nxehtë, ju mund të shtoni zierje bimore, vajra esencialë ose kripëra, duke dhënë lehtësim shtesë të dhimbjes.

Receta tradicionale

Meqenëse dhimbja e nervit shiatik është një sëmundje mjaft e përhapur dhe shumë e njohur, mjekësia alternative ka grumbulluar shumë metoda të trajtimit. Recetat e mëposhtme konsiderohen më të efektshmet:

 • Gështenjë kali. Supë përgatitet nga një litër ujë dhe 2 lugë gjelle. lugë të lëndëve të para para-tokës 15 minuta në një banjë me ujë. Pas ftohjes dhe filtrimit, 100 ml merret deri në tre herë në ditë.
 • Calendula. Për të përgatitur infuzionin, ju duhen 2 lugë gjelle. lugë lule në 0,5 litra ujë të valë. Pas pjekjes, insistoni nja dy orë, tendosni, ndani në 4 doza.
 • Rodhe. Tinkturë përgatitet në Cahors (1 filxhan), në të cilën shtohet një lugë bimësh të copëtuara. Përzierja duhet të ngrohet, por jo të sillet në çiban, dhe pastaj të filtrohet dhe pihet në dy doza të ndara në ditë.
 • Lilac. 100 g lule (të bardha) për një javë injektohen me 300 mg vodka, pas filtrimit përdoret për bluarje të përditshme.
 • Si një përzierje masazhi, në vend të vajrave specialë, mund të përdorni një përbërje të mjaltit dhe alkoolit (6: 1). Për homogjenitetin në procesin e përzierjes, duhet të ngrohet paksa.
 • Nga aditivët terapeutikë për banjot e sitit, mund të përdorni një zierje të koneve të pishave. Tre litra ujë do të kërkojnë rreth 1 kg. Pas 10 minutash zierje, përzierja filtrohet dhe shtohet në banjë.
 • Për fasha me veprim anti-inflamator rekomandohen gjethet e lakrës, të skalitura më parë me ujë të valë. Shtroni fletën në një vend të lënduar, rregulloni salcën për 3 ose 4 orë. Një efekt ngrohje merret nga një përzierje e kore të bukës dhe terpentinë, por një kompresë e tillë është e mbushur me një djegie, kështu që ju duhet ta përdorni me kujdes dhe jo më shumë se 15 minuta.

Nëse do të përdorni një nga këto receta ose ndonjë tjetër, ju patjetër që duhet të informoni mjekun tuaj. Kundërindikimet individuale ose efektet anësore janë të mundshme, prandaj, pa lejen e një specialisti, mjetet juridike popullore nuk mund të përdoren.

gjimnastikë

Aktiviteti fizik i moderuar është një mënyrë e shkëlqyeshme për të trajtuar dhe parandaluar shumë sëmundje. Kur pinch dhe pezmatimi i nervit shiatik, një grup ushtrimesh speciale tregohet për të rikthyer tonin e muskujve, aktivizimin e qarkullimit të gjakut, rritjen e fleksibilitetit të shtyllës kurrizore. Për të mos përkeqësuar gjendjen dhe për të shmangur komplikimet, gjimnastika mund të praktikohet vetëm pas heqjes së simptomave të dhimbshme.

Një grup individual i ushtrimeve duhet të zgjidhet nga një specialist duke marrë parasysh ashpërsinë e sëmundjes dhe tiparet e saj. Kompleksi standard zakonisht përmban disa lëvizje që kryhen nga një pozicion i shpinë (ngritja e gjunjëve në gjoks), në stomak (ngritja e trupit), si dhe ulja dhe qëndrimi në këmbë. Në rastin e fundit, qoshet rrotullohen dhe përkulen. Një tipar kryesor i gjimnastikës mjekësore është kujdes dhe lëvizje të qetë. Numri i rekomanduar i përsëritjeve respektohet, dhe në rast dhimbjeje, seanca pushon menjëherë.

përfundim

Nëse këshilloheni me mjekun në kohën e duhur, dhimbja e nervit shiatik mund të kurohet mjaft shpejt dhe pa pasoja. Mungesa e terapisë ose trajtimi i pakontrolluar çon në atrofi muskulore, parestezi dhe aktivitet motorik të dëmtuar. Ekzistojnë gjithashtu masa të caktuara parandaluese që zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit ose pinching të nervit shiatik.

Këto përfshijnë veshjen e këpucëve të rehatshme (me takë të ulët), ushtrime të moderuar dhe ushqim të shëndetshëm. Edukimi fizik do të ndihmojë në mbajtjen e muskujve në gjendje të mirë, sigurimin e shëndetit të shtyllës kurrizore, dhe në kombinim me një dietë – për të kontrolluar peshën. Shpesh është mbipesha që provokon dëmtime kurrizore. Ata që punojnë ulur duhet të mbajnë shpinën drejt dhe të ngrohen çdo dy orë. Gjatë pushimit të një nate, pozicioni "nga ana juaj" konsiderohet optimale, pasi kjo minimizon ngarkesën në shpinë.

Identifikimi i simptomave dhe trajtimi i nevralgjisë shiatike

Rreth njerëzve ka një numër i madh i irrituesve që ndikojnë negativisht në shëndet. Neuralgjia nervore shiatike manifestohet në momentin më të pahijshëm, si çdo sëmundje tjetër. A është e mundur të kapërceni ndjesitë e pakëndshme në ekstremet e pasme dhe të poshtme, dhe si manifestohet sëmundja?

Whatfarë është sëmundja?

Neuralgjia shiatike ose nervi shiatik është një gjendje e trupit të njeriut në të cilën fiksohet dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës ose ekstremet e poshtme. Ndodh për shkak të acarimit të nervit më të madh të trupit të njeriut – sciatic. Meqenëse rrënjët e tij shpërndahen në skajet e poshtme, dhimbja shpesh kalon në këmbë, kështu që siklet më së shpeshti manifestohet kur lëviz ose ulur.

Shkaqet e nervit të shtypur?

Nga shkelja e nervit blu, nervi shiatik është shumë e rrallë. Shpesh shkaku është një sëmundje e fituar më parë.

 1. Disk i huazuar.
 2. Stenoza e kanalit kurrizor.
 3. Osteochondrosis.
 4. Sëmundja Piriformis.
 5. Spondylolisthesis.

Përveç këtyre sëmundjeve, nervat e shtypur mund të ndodhin për shkak të infeksioneve në zonën e legenit, mpiksjen e gjakut, tumoret dhe një numër shkaqesh të tjera. Me fjalë të tjera, çdo sëmundje që shfaqet në rajonin e mesit mund të shkaktojë nevralgji nervore shiatike.

Sëmundja e diskut intervertebral

Me një hernie të kësaj pjese të shtyllës kurrizore, diskut i saj disi rritet në gjerësi, duke filluar të shtrydh enët ngjitur dhe mbaresa nervore. Me rrjedhën e sëmundjes, shfaqet çehre e nervit shiatik.

Stenozë kurrizore

Sëmundja shfaqet për shkak të ngushtimit të këtij kanali tek të moshuarit. Kjo ndodh për shkak të një rritje në nyjet e fytyrës së rruazave, sepse të gjitha rrënjët nervore që kalojnë afër kreshtës së trupit janë të ngjeshur dhe vuajnë.

osteochondrosis

Me këtë sëmundje, ndodh një rritje në gjerësi dhe grumbullim nga proceset nga kockat vertebrale, të cilat irritojnë të gjithë nervat ngjitur, përfshirë edhe shiatikun.

Sëmundja Piriformis

Kjo semundje nenkupton zhurmimin e nervit shiatik me muskulin piriformis, pasi kalon direkt poshte tij. Sëmundja shfaqet për shkak të mbivendosjes së organit ose tipareve anatomike të trupit, kështu që shpesh nuk përfshihet në listën e shkaqeve të nevralgjisë nervore shiatike.

Spondylolisthesis

Sëmundja është që një rruazë fillon të shtypë mbi një tjetër, ndërsa rrëshqet pak nga ajo. Si rezultat, anijet dhe kanalet nervore që ndodhen afër kreshtës vuajnë. Nëse kjo ndodh me pjesët lumbale dhe sakrale të shpinës, nervi shiatik vuan.

Simptomat

Me nevralgji nervore shiatike, ndjesitë e mëposhtme në trup mund të ndodhin, duke sinjalizuar një sëmundje:

 • dhimbje të mprehta në gjunjë;
 • kërcitje ose djegie në sakrum ose mbrapa;
 • dhimbje gjatë ecjes;
 • mpirje e gishtërinjve të ekstremiteteve të poshtme;
 • dhimbje në të gjithë këmbën;
 • dendësia e ndjeshmërisë së lëkurës në njolla të lënduara;
 • ngrirja e ekstremiteteve të poshtme pa asnjë arsye.

Si përcaktohet sëmundja?

Teknologjitë moderne mund të përcaktojnë sëmundjen nervore shiatike me procedura pa dhimbje të përshkruara nga një neurolog:

 • Ekzaminimi me rreze X të shtyllës kurrizore;
 • tomografia e llogaritur e shtyllës kurrizore;
 • testi i përgjithshëm i gjakut;
 • tomografia magnetike e kreshtës.

Pas këtyre procedurave, do të bëhet e qartë se si trajtohet pacienti dhe nëse është e nevojshme fare, pasi që shpesh sëmundjet e tjera maskohen si simptoma të sëmundjes.

Trajtim

Simptomat e sëmundjes mund të provohen për të kuruar në shtëpi ose nën mbikëqyrjen e specialistëve. Trajtimi me metodën e parë mund të përkeqësojë gjendjen e përgjithshme, por nga ana tjetër mund të sigurojë ndihmën e parë kur një neurolog nuk është afër.

Lexo artikullin:  Spitalet që trajtojnë artritin reumatoid

Shërimi në shtëpi

Trajtimi në shtëpi kërkon lehtësimin e shtyllës kurrizore, kështu që ulja vetëm në karrige të ngurta të forta ose jashtëqitje është thelbësore. Përveç kësaj, është e ndaluar të ngrihet objektet e rënda, pasi kjo do të sigurojë vetëm mbingarkesë të mëtejshme të trupit.

Përveç kësaj, pacientët që janë imun ndaj alergjive mund të përpiqen të qetësojnë dhimbjen me ilaçet e mëposhtme:

Një i ftohtë mund të ndihmojë. Nëse aplikoni veshjet e akullit në vendet e dhembjes, atëherë dhimbja disi do të qetësohet. Përveç kësaj, masazhimi i zonave të prekura me një akullore është gjithashtu një trajtim i mirë. Nëse alternoni ftohjen dhe nxehtësinë, atëherë efekti pozitiv mund të rritet.

Një mënyrë tjetër e mirë për të qetësuar dhimbjen është të flini në një shtrat të fortë me një jastëk nën gjunjë.

Trajtimi profesional

Simptomat e sëmundjes mund të qetësohen në shtëpi, por alternativa më e mirë është t'u drejtohen specialistëve, pasi ato do të ofrojnë metodën më të përshtatshme të shërimit për pacientët e tyre.

Mjekët ofrojnë trajtim për sëmundjen me procedurat e mëposhtme:

 • përshkruhen ilaçe anti-inflamatore;
 • përdoret fizioterapia;
 • përdoren injeksione të ilaçeve;
 • ndërhyrje kirurgjikale.

Trajtimi nga një neurolog është se ai i përgjigjet simptomave të sëmundjes nervore shiatike duke përshkruar medikamente anti-inflamatore që nuk përmbajnë steroide, siç janë:

Këto ilaçe nuk janë të përshkruara për pacientët që vuajnë nga ulçera në stomak, presioni i lartë i gjakut, problemet me rrjedhjen e gjakut ose sëmundjet e mëlçisë dhe veshkave, pasi këto ilaçe kanë efekte anësore. Për shembull, ato mund të shkaktojnë acarim të stomakut dhe depresion në veshka. Përveç kësaj, mund të ketë probleme me koagulimin e gjakut.

Trajtimi zgjat 10-14 ditë, pasi përdorimi afatgjatë kërcënon problemet e trupit të njeriut. Ilaçet zvogëlojnë inflamacionin dhe lehtësojnë ënjtjen e njollave të lënduara

Përveç kësaj, mjekët mund ta dërgojnë pacientin në një dhomë fizike ose të përshkruajnë injeksione të barnave steroide. Në rastin e parë, procedurat përdoren për të përmirësuar qarkullimin e gjakut si masë ndihmëse në trajtimin e grupit të parë të barnave.

Trajtimi steroide kryhet direkt në një vend të lënduar, pasi kjo minimizon dëmtimin e trupit nga efektet anësore të ilaçeve.

Në rastin kur të gjitha masat e marra nuk janë në gjendje të zvogëlojnë dhimbjen dhe të lehtësojnë simptomat e sëmundjes, neurologët e dërgojnë pacientin për operacion, gjatë së cilës shkaku i sëmundjes eliminohet ose rruazat, të cilat janë rritur në drejtim të gabuar, korrigjohen.

Trajtimi i nervit shiatik do të kërkojë kthim maksimal nga pacienti, pasi sëmundja duhet të trajtohet jo vetëm nën mbikëqyrjen e specialistëve, por edhe në shtëpi. Sidoqoftë, një qasje e integruar dhe një reagim në kohë i sëmundjes do të ndihmojë në parandalimin e ndërhyrjes kirurgjikale.

nevralgjia e burrit nga nervi sialodal nuk e përkul këmbën, ne marrim pilula dhe shkojmë në procedura magnetike dhe rryma deri në gju dhe i vetëm, por asgjë nuk ndihmon atë që mund të bëhet në shtëpi, mjekët na drejtojnë nëpër klinikë dhe ai ecën tutje paterica të lodhur nga ky përndjekje askush nuk dëshiron që ai nuk ka nevojë të merret me të sepse ai nuk ka punuar se çfarë të bëjë

Farë është dhimbja e nervit shiatik: simptoma dhe trajtimi i nevralgjisë shiatike

Sëmundja e nervit shiatik, simptomat dhe trajtimi i të cilave përcaktohet nga mjeku pas diagnozës diferenciale, është një patologji neurologjike. Nervi shiatik preket dhe shfaqen simptoma të dhimbjes. Lokalizimi i tij varet nga zona e inflamacionit. Shiatik, çfarë është dhe si ta shpëtojmë, ne do të shkojmë më tej. Sa kohë që sëmundja trajtohet varet nga faza e kursit të saj.

Thelbi i sëmundjes dhe shkaqet e tij

Sëmundja shpesh vazhdon me praninë e simptomave të theksuara. Ajo që është dhimbja e nervit shiatik është interesante për shumë njerëz që janë përballur me një diagnozë të ngjashme. Kjo patologji zhvillohet në njërën nga seksionet e nervit shiatik. Shfaqet një proces inflamator karakteristik.

Sëmundja e nervit shiatik shfaqet për shkak të një numri faktorësh provokues. Patologjia mund të ndodhë pothuajse në çdo moshë. Shkaqet e dhimbjes së nervit shiatik mund të jenë të ndryshme. Nuk është një sëmundje e pavarur, por shpesh bëhet pasojë e patologjive të tjera.

Dhimbja e nervit shiatik, shkaqet e të cilave mund të jenë procese degjeneruese në shpinë, manifestohet me ndjesi të dhimbshme me intensitete të ndryshme. Faktorët kryesorë:

 • osteochondrosis;
 • hernia ndërvertebrale;
 • ënjtje;
 • pickimi;
 • trauma;
 • lakimi i shtyllës kurrizore.

Faktorët sekondarë të kësaj simptomatologjie mund të jenë sëmundje inflamatore të mitrës dhe shtojcave. Dhimbja e nervit shiatik gjatë shtatëzanisë shpesh ndodh me presion të konsiderueshëm në shpinë, e cila zhvillohet si rezultat i një rritje të peshës së fetusit.

Neuralgjia shiatike mund të rezultojë nga tensioni i vazhdueshëm në rajonin e mesit. Kjo ndodh për arsye të ndryshme. Njëra prej tyre është aktiviteti fizik afatgjatë, baza e së cilës bie në rajonin sakral. Heqja e peshës gjithashtu mund të shkaktojë një sindrom të ngjashëm. Gjithçka shpjegohet nga prekshmëria e veçantë e zonës lumbosakrale.

Fakti është se, ndryshe nga rajoni i kraharorit, i cili mbrohet gjithashtu nga skeleti i kushtueshëm, pjesa e poshtme e shpinës pëson ngarkesën më të madhe, ndërsa nuk ka asnjë mbështetje nga nyjet e tjera.

Neuralgjia nervore shiatike nuk është e vështirë të diagnostikohet. Veryshtë shumë e lehtë të përcaktohet, dhe për një specialist me përvojë ky manipulim nuk është i vështirë.

Simptomat e sëmundjes

Dhimbja e nervit shiatik ka simptoma të ndryshme, kryesore nga të cilat janë dhimbja në nervin shiatik. Siklet buron nga rajoni i mesit. Pastaj kalon pa probleme në zonën gluteal, nga atje – në kofshë, viç dhe këmbë. Dhimbja nervore shiatike shoqërohet me djegie, qepje dhe dhimbje në gjuajtje, të cilat mund të zgjasin për një kohë të gjatë.

Faktorët që mund të shkaktojnë një përkeqësim të simptomave janë si më poshtë:

 • hypothermia;
 • aktiviteti i tepërt fizik në pjesën e poshtme të shpinës;
 • lëvizje të mprehta të pakëndshme;
 • shtrihen;
 • tronditje psiko-emocionale;
 • kapsllëk.

Me dhimbje të nervit shiatik, dhimbja mund të përhapet në të gjithë këmbën ose të jetë e pranishme vetëm në një zonë të caktuar. Shumë njerëz pyesin se sa zgjat një sulm zakonisht. E gjitha varet nga fillimi i trajtimit dhe faza e sëmundjes themelore.

Mjeku përcakton gjithashtu shenjat e nervit shiatik nga mpirja në ekstremet e poshtme. Ndjesitë e pakëndshme shfaqen shpesh me lëvizje të ndryshme të këmbës, duke përkulur gjurin. Ekziston një ndjenjë tensioni, kohëzgjatja e së cilës varet nga koha e kaluar në një pozitë të pakëndshme.

Sëmundja e nervit shiatik nuk mund të largohet. Një proces i gjatë patologjik provokon shpesh shfaqjen e çmendurisë. Simptomat e nervit shiatik plotësohen nga disa atrofi e muskujve të gjymtyrëve kauzale. Kontaktimi në kohë i një mjeku është shumë i rëndësishëm në këtë proces patologjik. Sa më shpejt që të implementohet, aq më mirë është parashikimi i trajtimit.

Nëse kaloni një kohë të mjaftueshme me këtë sindromë dhe filloni patologjinë, atëherë shfaqen simptoma jashtëzakonisht të pakëndshme në formën e mosmbajtjes së urinës dhe fekalit. Shumë shpesh, një sëmundje e tillë prek çdo gjymtyrë. Edhe pse ka raste të humbjes dypalëshe që sjellin parehati të tmerrshme.

Prania e një sëmundje të tillë parashikon llojet e mëposhtme të diagnozës:

 • anketimi i pacientëve;
 • X-ray e shtyllës kurrizore;
 • Imazhe rezonancë magnetike.

Si rregull, është e mundur të identifikohet sëmundja tashmë nga fjalët e pacientit. Në këtë rast, bëhet një provë e thjeshtë, e cila konsiston në pjerrësinë e trupit në këmbët e drejta. Nëse një manipulim i tillë i jepet pacientit me vështirësi dhe shkakton dhimbje të konsiderueshme, atëherë mund të bëhet diagnoza. Metodat shtesë të hulumtimit përdoren për të identifikuar shkakun e sëmundjes, e cila shkaktoi simptoma të ngjashme.

Lexo artikullin:  Metodat për diagnostikimin dhe trajtimin e hipermobilitetit të përbashkët

Shpesh, dhimbja në këmbë shoqërohet me ndjesi të ngjashme në shpinë, veçanërisht në rajonin e mesit.

Ngjarjet mjekësore

Trajtimi i nevralgjisë nervore shiatike përbëhet nga një sërë masash që lejojnë:

 • eliminojnë dhimbjen;
 • lëshoni mbaresa nervore të shtypura;
 • hiqni procesin inflamator;
 • përmirësimi i aktivitetit motorik;
 • forconi muskujt e dobësuar.

Si ta kuroni dhimbjen e nervit shiatik, vetëm një mjek do t'ju tregojë. Metodat kryesore të efektit terapeutik:

 1. Trajtimi i drogës. Ajo ka për qëllim eliminimin e dhimbjes, përmirësimin e aktivitetit motorik të shtyllës kurrizore dhe eliminimin e proceseve degjeneruese. Ilaçet anti-inflamatore josteroide shpesh përdoren për trajtim: Diklofenac, Ibuprofen, Indomethacin. Fondet e tilla kontribuojnë në heqjen e edemës dhe dhimbjes. Shpesh përdorni Novocain dhe Lidocaine për bllokadën lokale. Trajtimi i nervit shiatik për të përmirësuar gjendjen e fibrave nervore dhe metabolizmin në to përfshin marrjen e komplekseve të vitaminave.
 2. Fizioterapi dhe masazh. Trajtimi i nervit shiatik përfshin lloje të ndryshme të stimulimit: UHF, fonoforezë, terapi parafine. Këto procedura mund të lehtësojnë inflamacionin duke prekur butësisht fibrat nervore. Fizioterapia dhe masazhi janë kundërindikuar në shtatzëni, tension të lartë, tuberkuloz dhe tumore malinje.
 3. Fizioterapi. Trajtimi i nervit shiatik përfshin zbatimin e një grupi të ushtrimeve fizike që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, forcimin e muskujve dhe përmirësimin e lëvizshmërisë së këmbës shkakore. Me përsëritje të rregullt të kompleksit, një përmirësim ndodh mjaft shpejt.

Shumë njerëz pyesin se si ta trajtojnë dhimbjen e nervit shiatik nëse osteokondroza është shkaku. Përgjigja është e qartë. Para së gjithash, duhet të shihni një mjek i cili do të përshkruaj terapi manuale, si dhe kondoprotektorë që mund të ndalojnë procesin shkatërrues në disqet ndërvertebral.

Trajtimi i nervit shiatik përfshin një gjithëpërfshirje. Shpesh përdoret akupunkturë, e cila stimulon proceset metabolike në fijet nervore dhe lehtëson dhimbjen.

Shumica e njerëzve janë të interesuar se si të kurojnë shpejt sëmundjen dhe nëse është e mundur. Fatkeqësisht, procesi patologjik i zgjatur eliminohet për disa muaj, ose edhe më gjatë. Në fazat fillestare, situata është shumë më e thjeshtë.

Me cilin mjek duhet të kontaktoj kur shfaqen shenjat e para? Këshillohet që të vizitoni disa specialistë menjëherë: një kirurg dhe një neurolog.

Neuralgjia dhe inflamacioni i nervit shiatik

Ku ndodhet nervi shiatik? Kjo pyetje shpesh shqetëson njerëzit larg anatomisë kur ato zhvillojnë simptomat e para të osteokondrozës së shpinës së mesit. Patologjia zakonisht prek disqet intervertebral, të cilët gjenden në pjesën më të prekshme – në kryqëzimin e rruazave të poshtme të mesit dhe sakumit. Në të njëjtën zonë kalojnë fijet e nervit shiatik, i cili shpesh është i përfshirë në këtë proces patologjik.

Zhvillimi i simptomave kundër sfondit të osteokondrozës së shtyllës kurrizore quhet nevralgji nervore shiatike – zhvillimi i saj shkaktohet nga mekanizma komplekse. Burimi i dhimbjes është rrënjët nervore që dalin në një nivel të caktuar nga shtylla kurrizore. Një kërc ose deformim i deformuar u bën presion atyre, gjë që çon në përhapjen e mëtejshme të stimujve të dhimbjes. Emri i vjetëruar për këtë sëmundje është dhimbja e nervit shiatik, i cili vjen nga emri latin për këtë nerv.

Një variant tjetër i sëmundjes shoqërohet me traumë ose hipotermi të rajonit gluteal – inflamacioni i nervit shiatik shpesh zhvillohet në sfondin e tyre. Përkundër simptomave të ngjashme, mekanizmi dhe rrjedhën e një patologjie të tillë është shumë e ndryshme nga dhimbja e nervit shiatik. Prandaj, për çdo dhimbje në rajonin gluteal, është e rëndësishme të bëhet diagnoza e saktë, dhe pastaj të fillohet trajtimi adekuat i nervit shiatik.

Anatomi

Për të kuptuar se si formohen simptomat e këtyre sëmundjeve, duhet të kuptoni strukturën e trungut nervor. Midis formacioneve të ngjashme, është më i madhi në trup – tek një i rritur, trashësia e tij mund të arrijë perimetrin e gishtit të madh. Aty ku ndodhet nervi shiatik, nuk do të jetë e mundur të specifikohet saktësisht. Ai së bashku me degët e tij shtrihet nga kurrizi i mesit deri në thembra:

 • Baza e arsimit të ardhshëm është rrënjët kurrizore që dalin nga kanali kurrizor në nivelin e lumbarit dhe sakrumit. Defeatshtë me humbjen e tyre që zhvillohet nevralgjia nervore shiatike.
 • Në murin e brendshëm të legenit, ata formojnë një plexus të fuqishëm që fshihet mirë pas indeve të buta. Isshtë krijuar për të siguruar plotësisht ndjeshmëri dhe lëvizshmëri të ekstremiteteve të poshtme.

Prandaj, nervi shiatik dhemb në secilën patologji në mënyra të ndryshme, për shkak të degëzimit të tij të gjerë në ekstremitetet e poshtme.

nevralgji

Dhimbja e nervit shiatik është një dhimbje shpine lumbare, simptomat e së cilës plotësohen me përhapjen e dhimbjes përgjatë pjesës së pasme të kofshës. Në këtë rast, mekanizmi i sëmundjes bazohet gjithmonë në osteokondrozën e rëndë të shtyllës kurrizore:

Neuralgjia nervore shiatike kërkon një qasje të përgjegjshme për diagnostikimin dhe trajtimin, pasi dy sëmundje fshihen në një pamje klinike.

Simptomat

Shenjat e sëmundjes varen plotësisht nga aktiviteti i shtyllës kurrizore – ato rriten ose zhyten nën ndikimin e stresit. Kjo dhimbje e nervit shiatik ndryshon nga neuriti – inflamacioni, i cili karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme dhe të lodhshme. Për nevuralgjinë, simptomat e mëposhtme janë të natyrshme:

Nëse pacienti nuk e kuron dhimbjen e nervit shiatik, atëherë lumbago mund të vazhdojë për një kohë të gjatë, duke ndodhur me secilën ngarkesë.

Trajtim

Si të trajtojmë nervin shiatik për çrregullime funksionale? Meqenëse manifestimet shkaktohen nga osteokondroza, është e nevojshme të stabilizohet kursi i saj. Për këtë, terapia e drogës përdoret për të eliminuar sindromën e dhimbjes:

Vetëm me një ulje të dhimbjes, UHF dhe një lazer i shtohen trajtimit – dhimbja e nervit shiatik mund të përkeqësohet ashpër me caktimin e hershëm të procedurave termike.

Pezmatim

Vendndodhja tepër sipërfaqësore e trungut të madh nervor në palcën gluteal e bën atë të prekshëm ndaj efekteve të ndryshme dëmtuese. Më shpesh ato zbatohen nga dy mekanizmat e mëposhtëm:

 1. Në rastin e parë, shkaku i dhimbjes është dëmtimi traumatik – indet e buta përreth janë shkatërruar. Kjo mund të jetë rezultat i një goditje të mprehtë ose presion të zgjatur që bie në zonën nën mollaqe. Në këtë pjesë ka shumë muskuj, shtrirja e të cilave gjatë aktivitetit fizik gjithashtu ngjan me simptomat e inflamacionit të nervit shiatik.
 2. Në rastin e dytë, mioziti bëhet një burim simptomash – inflamacion i indeve të muskujve, i cili është pasojë e hipotermisë. Ulja e zgjatur në një sipërfaqe të ftohtë dhe të vështirë shpesh bëhet shkaku i zhvillimit të kësaj patologjie.

Sqarimi i marrëdhënies midis ngjarjeve të tilla dhe dhimbjes në projeksionin e nervit shiatik ju lejon të kuroni shpejt sëmundjen, duke zgjedhur trajtimin e duhur.

Simptomat

Nervi shiatik lëndon mes inflamacionit vazhdimisht – nëse simptomat e sëmundjes janë lindur, atëherë ato gradualisht do të rriten. Në këtë rast, manifestimet do të jenë shumë të ndryshme nga simptomat e nervit shiatik:

Trajtimi i inflamacionit të nervit shiatik është më mirë të fillohet në shenjën e parë – shpesh në këtë fazë është e mundur të parandaloni fazën e zhvilluar të sëmundjes.

Trajtim

Si ta trajtojmë nervin shiatik me inflamacion? Për shërim të shpejtë, përdoret terapi kombinuese që prek të gjitha pjesët e procesit patologjik:

Trajtimi i inflamacionit të nervit shiatik zgjat një kohë më të gjatë, krahasuar me dhimbjen e nervit shiatik. Kjo shoqërohet me një rrezik të lartë të përsëritjes së sëmundjes, e cila zakonisht shkaktohet nga këmbëngulja e kursit kronik me taktikat e gabuara të kujdesit – për shembull, me një kurs shumë të shkurtër injeksionesh.

ExpertNews Shqipëri