Si të trajtoni ilaçet për artrozën e gjurit

Osteoartriti i nyjes së gjurit (syn. – gonarthrosis) është një proces kronik degjenerues-distrofik që prek indin kërc në sipërfaqet artikulare. Në fazat e avancuara, çrregullime të rënda strukturore dhe funksionale të pakthyeshme formohen në nyjen e gjurit. Trajtimi gjithëpërfshirës i artrozës së gjurit ka për qëllim parandalimin e këtyre çrregullimeve.

Drejtimet kryesore të trajtimit

Trajtimi për artrozë të gjurit përfshin:

 • Eleminimi i dhimbjes;
 • Përmirësimi i ushqimit të kërcit;
 • Përmirësimi i mikroqarkullimit lokal të gjakut;
 • Eliminimi i inflamacionit shoqërues – artriti;
 • Zgjatja e gamës së lëvizjes në gju;
 • Forcimi i muskujve të gjymtyrëve të poshtme;
 • Rivendosni konfigurimin origjinal të nyjës së gjurit.

Për këtë qëllim, përdoren metoda të ndryshme të trajtimit, ndër të cilat:

 • Medicines;
 • Procedurat e masazhit dhe fizioterapisë;
 • Ushtrime të fizioterapisë (LFK);
 • Pajisjet speciale ortopedike;
 • Receta të mjekësisë tradicionale;
 • Ndërhyrja kirurgjikale.

ilaç

Trajtimi i ilaçeve të artrozës së gjurit përfshin grupet kryesore të mëposhtme të barnave:

 • Barnat jostoidale anti-inflamatore (NSAIDs);
 • Kondroprotektorët – ilaçe që rivendosin kërcin artikular;
 • Hormonet steroide;
 • Mjetet e të ashtuquajturës terapi shpërqendruese;
 • Ilaçet që përmirësojnë mikrocirkulimin e gjakut;
 • Vitamina dhe komplekse minerale.

NSAID-të besohet të jenë grupi kryesor i ilaçeve në trajtimin e artrozës së gjurit. Këto fonde, të përdorura kryesisht në vend, në formën e xhelave dhe ointimeve (xhel Diclac, Voltaren Emulgel, vaj ilaçi Ketoprofen dhe Indomethacin) në mënyrë efektive eliminojnë simptomën kryesore të artrozës – dhimbjen, dhe me të edhe inflamacionin shoqërues. Një efekt i ngjashëm ushtrohet nga ointments irrituese lokale – Finalgon, Gevkamen, Apizartron. Por të gjitha këto mjete juridike në asnjë mënyrë nuk e eliminojnë shkakun rrënjësor – degjenerimin e kërcit. Për më tepër, sipas disa vëzhgimeve, NSAIDs ndikojnë negativisht në proceset metabolike në indet e nyjes.

Me një kombinim të artrozës dhe inflamacionit (artritit), lëngu mund të grumbullohet në zgavrën e përbashkët (eksudat). Në këto raste, tregohet një birë (birë) e bashkimit dhe heqja e eksudatit. Në vend të eksudatit të hequr, injeksione të antibiotikëve (në prani të infeksionit) ose hormoneve steroide (Diprospan, Kenalog), të cilat pengojnë inflamacionin lokal, bëhen në zgavrën e përbashkët. Por edhe këto ilaçe kanë një efekt citostatik (ngadalësojnë rritjen e qelizave), dhe, prandaj, pengojnë restaurimin e kërcit artikular.

Përdorimi i kondroprotektorëve është baza e trajtimit të ilaçeve për artrozën. Këto ilaçe përmirësojnë trofizmin e kërcit artikular, dhe në këtë mënyrë kontribuojnë në shërimin e tyre. Në këtë drejtim, ilaçet e bazuara në Glukosamine dhe Chondrotin, përbërësit kryesorë të indeve të kërcit – Struktum, Arthra, Chondrolone, Elbona e kanë provuar veten në mënyrë të shkëlqyeshme. Ilaçi më i efektshëm nga ky grup është Chondroitin Kompleksi në tableta. Duhet pasur parasysh se për të arritur efektin, të gjitha barnat nga grupi i kondroprotektorëve duhet të merren rregullisht për një kohë të gjatë. Përveç të gjitha këtyre ilaçeve, në trajtimin e gonarthrosis përdoren ilaçe imunostimuluese, mikrokirulacion në kapilarë, komplekse vitaminash, dhe përgatitje të kalciumit.

Masazhe dhe trajtime të fizioterapisë

Masazhi ndihmon në forcimin e muskujve të gjymtyrëve të poshtme, përmirësimin e qarkullimit lokal të gjakut dhe deri diku në stabilizimin e nyjes së gjurit. Teknika e masazhit parashikon lloje të ndryshme të efekteve në zonat e masazhuara në formën e stroking, përgjimi, dridhje, shtrydhje. Secila prej këtyre efekteve përsëritet 4 deri në 6 herë. Për më tepër, së pari ata masazhojnë kofshën, dhe pastaj gjurin me anë të lëvizjeve rrethore ose koncentrike. Pastaj ata përsëri kalojnë në kofshë, por numri i përsëritjeve është përgjysmuar, dhe pas kësaj ata kthehen në nyjen e gjurit, ku masazhin sipërfaqet anësore të saj. Faza e fundit – disa flexion-shtrirje në gju dhe goditje koncentrike të nyjes në vendet e dhimbjes më të madhe.

Trajtimi efektiv i gonarthrosis përfshin përdorimin e integruar të procedurave fizike, ndër të cilat janë stimulimi elektrik i muskujve, elektroforeza, fonoforeza, parafina, ozokerite. Të gjitha këto metoda çojnë në forcimin e muskujve, heqjen e inflamacionit intra-artikular, edemën e jashtme dhe përmirësimin e mikrokirulacionit lokal të gjakut. Magnetoterapia ndërthur të gjitha këto efekte. Kjo metodë përfshin qëndrimin e gjurit për 15-20 minuta. në një fushë magnetike alternative të krijuar nga pajisje speciale. Tani, në vend të pajisjeve të palëvizshme tradicionale për magnetoterapi, përdoren pajisje speciale portative për përdorim individual.

As me ilaçe, as me masazh, as me procedura fizioterapeutike nuk mund të forcojë plotësisht muskujt e ekstremiteteve të poshtme, të stabilizojë gjurin dhe të rivendosë vëllimin e motorit. Për këtë, është e nevojshme gjimnastikë terapeutike. Duhet të kihet parasysh se lëvizjet aktive që përfshijnë përkuljen e zgjatjes së gjurit, kërcimin dhe kthesat, vrapimin, rritjen e ngarkesës në gju dhe në një masë të madhe çojnë në veshin e kërcit artikular të gjurit. Prandaj, të gjitha lëvizjet me intensitet të gjerë dhe të gjerë me amortizëm të gjurit janë të papranueshme.

Theksi kryesor është tek ngarkesat statike, në një masë më të madhe forcimi i muskujve të kofshëve. Ushtrimet kryhen në pozicionin e shpinë. Së pari, këmba e drejtuar është ngritur 15-20 cm mbi dysheme, dhe menjëherë ulet. Pastaj këmba e ngritur mbahet në një pozicion fiks për disa sekonda, duke rritur gradualisht kohëzgjatjen e fiksimit. Në fillim, ushtrimet zgjasin jo më shumë se 10 minuta, dhe pastaj kohëzgjatja e tyre mund të rritet në gjysmë ore. Por në të njëjtën kohë, pacienti nuk duhet të përjetojë dhimbje.

Mjetet juridike popullore

Trajtimi alternative i gonarthrosis kryesisht përfshin përdorimin e përgatitjeve të ndryshme barishtore në formën e fasha, infuzione dhe zierje. Këtu janë disa prej tyre:

 • 3 limona, 120 g hudhër dhe 250 g rrënjë selino ose hithre. Përziejini të gjitha këto, të prera paraprakisht në një mulli mishi. Pastaj vendoseni në një kavanoz me 3 litra dhe derdhni ujë të valë, pastaj mbështilleni. Këmbëngulni për rreth një ditë në formë të mbështjellur. Pastaj tendosje. Merrni 70 g 3 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies.
 • 3 lugë gjelle. lugë uthull molle të përzier me 1 lugë gjelle. një lugë mjaltë dhe trajtojeni një gju të lënduar. Mbulojeni me një gjethe të freskët lakër. Vishni të gjitha me polietileni ose një leckë të ngrohtë. Kjo kompresë mund të mbahet për disa ditë.
 • 1,5 kg artichoke e copëtuar në Jeruzalem derdhni 8l. ujë të valë. Fusha pasi uji ftohet pak dhe bëhet e ngrohtë, përdorni si vaska, duke ulur gjurin e lënduar.
 • Grind 1 fletë ficus në një mulli mishi dhe derdh 100 g vodka të zakonshme në të. Këmbëngulni për 3 javë. në një vend të errët të errët. Pastaj tendosje. Përdorni si bluarje për gju, para ngrohjes.

Përkundër garancive të "shëruesve" të shumtë, është e pamundur të kurohet plotësisht artroza me mjete juridike popullore – ky është një proces kronik i pakthyeshëm që mund të ndalet. Por këtu, përveç mjeteve juridike popullore, nevojiten metoda të tjera të trajtimit.

Metoda të tjera

Artriti gjithashtu mund të mjekohet duke përdorur metoda jo tradicionale, ndër të cilat përfshihen akupunktura, terapia manuale dhe osteopatia. Akupunktura përfshin ekspozimin ndaj gjilpërave (ose lazerit, rrymave elektrike) në pika të caktuara që korrespondojnë me nyjen e gjurit. Terapia manuale kryhet me veprim direkt manual mbi nyjen e prekur dhe në shpinë lumbosakrale.

Osteopatia është disi e ngjashme me terapinë manuale, por ajo kryhet më me kursim, dhe, ndryshe nga kjo e fundit, praktikisht nuk ka kundërindikacione. Gjatë periudhës së përkeqësimit të dhimbjes, për të zvogëluar ngarkesën në gju kur ecni, rekomandohet të përdorni pajisje të posaçme, duke përfshirë një kallam, paterica ose orthoses, produkte ortopedike të bëra nga lloji i gomave, por, ndryshe nga këto të fundit , i vendosur fort dhe fikson mirë gjurin.

Fatkeqësisht, metodat konservatore jo gjithmonë çojnë në rezultatin e dëshiruar. Ndryshimet strukturore të shënuara në gju, ankiloza (palëvizshmëri e plotë) e nyjës së gjurit, atrofia e muskujve të ekstremiteteve të poshtme – e gjithë kjo është një tregues për ndërhyrjen kirurgjikale. Tani ata përdorin metodat e fundit të kirurgjisë plastike intartartikulare duke përdorur një pajisje optike të veçantë – një endoskop. Trajtimi restaurues i çdo forme të artrozës së gjurit kryhet mundësisht në vendpushimet klimatike ose baltë.

Cilat ilaçe trajtojnë në mënyrë efektive arthrozën e gjurit?

Osteoartriti i nyjes së gjurit diagnostikohet te pacientët e moshës së re dhe të moshuar. Në fillim, simptomat e shkatërrimit patologjik të indit të kërcit nuk janë të dukshme dhe nuk shkaktojnë shqetësim serioz, por trajtimi i parakohshëm, pasojat mund të jenë të pakthyeshme dhe një person mund të bëhet i paaftë. Roli kryesor në trajtimin e sëmundjes i përket terapisë me ilaçe. Në mënyrë që ajo të ketë efektin e dëshiruar, është e nevojshme të keni një ide për listën e barnave dhe ointments më efektive të përdorura për të eleminuar simptomat dhe trajtimin e artrozës së nyjes së gjurit.

Lexo artikullin:  Cila është higroma e rrezikshme në gishtin e dorës dhe si të shpëtoj prej saj

Cilat janë qëllimet e trajtimit me ilaçe dhe ointments

Simptomat e sëmundjes zhvillohen gradualisht dhe bëhen më të forta si shkalla e shkatërrimit të indeve të kërcit. Në fazën 1, një person mund të pësojë siklet të lehtë pas gjumit, i cili shpejt kalon dhe nuk shqetësohet gjatë ditës.

Me shkallën e dytë të shkatërrimit të kërcit, simptomat bëhen të theksuara, dhimbja e fortë shqetësohet edhe gjatë periudhës së pushimit dhe mund të bëhet e padurueshme me lëvizjen. Një ngërçe mund të dëgjohet periodikisht në nyjen e gjurit, dhe gjatë palpimit pacienti ndjen dhimbje.

Me shkallën e tretë të artrozës, dhimbja bëhet acaruese, çmenduri dhe kufizim në lëvizje mund të vërehet.

Sa më parë vërehen simptomat e artrozës së gjurit dhe fillohet trajtimi me ilaçe dhe ointments efektive, aq më pak të dëmshme do të jenë pasojat për nyjen e gjurit.

Emërimi i ilaçeve efektivë dhe vajrave të gjeneratës së fundit ju lejon të merrni efektet e mëposhtme:

 • ndaluar dhimbjen;
 • hiqni ashpërsinë e proceseve inflamatore;
 • përmirësimi i qarkullimit të gjakut, i cili kontribuon në ushqimin më të mirë dhe restaurimin e kërcit, si dhe indet që rrethojnë nyjen e gjurit;
 • forconi tonin e muskujve, i cili zvogëlon shkallën e ngarkesës në nyjen e gjurit;
 • për të rivendosur lëvizshmërinë e nyjeve për shkak të riparimit të indeve dhe ndryshimeve në përbërjen e lëngut të përbashkët.

Sot ekzistojnë disa grupe të barnave dhe ointments efektive për trajtimin e artrozës së nyjes së gjurit. Në mënyrë konvencionale, ilaçet mund të klasifikohen sipas parimit të veprimit ndaj qetësuesve, duke përmirësuar furnizimin me gjak, duke stimuluar proceset e rigjenerimit. Një kategori e veçantë është komplekset e vitaminave dhe shtojcat dietike që veprojnë në artrozë në mënyrë indirekte.

Marrja e ilaçeve dhe ointimeve të tilla efektive normalizon proceset metabolike në trup dhe përmirëson ushqimin e qelizave, gjë që parandalon shkatërrimin e nyjes së gjurit. Sipas parimit të përdorimit, droga mund të ndahet në varietetet e mëposhtme:

 • injeksione që vendosen në zgavrën e nyjës së gjurit;
 • përgatitjet orale në formën e kapsulave dhe tabletave;
 • injeksione intramuskulare;
 • përgatitjet aktuale në formën e ointments, gels, krem.

Do grup ilaçesh dhe ointments ka një numër indikacionesh dhe kundërindikacionesh që duhet të merren parasysh gjatë marrjes së një kursi të terapisë.

Droga jo steroide

Kategoria jo-steroide e barnave në trajtimin e artrozës së gjurit siguron një efekt anti-inflamator. Ilaçet e tilla nuk kanë përbërës hormonal dhe konsiderohen mjetet e para efektive për të luftuar sëmundjen. Përdorimi i tyre mund të eliminojë shpejt simptomat e artrozës dhe të zvogëlojë sikletin e dhimbjes.

Përgatitjet e këtij grupi përfshijnë një numër të madh artikujsh. Në varësi të përbërjes, ndryshimet në drejtimin e veprimit të ilaçit janë të mundshme. Ekzistojnë dy kategori sipas kriterit të mbizotërimit:

 • anti-inflamator – Aspirin, Amidopyrine, Ibuprofen;
 • qetësues për dhimbjet – indomethacin, ketoprofen, diklofenak, siklet

E veçanta e trajtimit me ilaçe të tilla është se ato ju lejojnë vetëm të largoni simptomat e pakëndshme të artrozës së nyjës së gjurit, por ato nuk mund ta kurojnë plotësisht sëmundjen. Në disa raste, pacienti e percepton zhdukjen e dhimbjes me artrozë si një shenjë të rimëkëmbjes, e cila është e gabuar.

Pas heqjes së sikletit, duhet menjëherë të ndaloni rrjedhën e trajtimit me barna. Nëse kjo rekomandim nuk ndiqet, efektet anësore të mëposhtme ka shumë të ngjarë të shfaqen:

 • shkelje e ekuilibrit ujor të trupit, i cili është i mbushur me dehidrim të indit kartilaginoz të nyjës së gjurit dhe përkeqësim të shkallës së shkatërrimit;
 • kur merren me gojë, ilaçet ndikojnë negativisht në stomak, gjë që mund të çojë në patologji erozive, ulcerative dhe gastrit, kështu që pacientët me prirje ndaj problemeve të tilla duhet të jenë të kujdesshëm në marrjen e medikamenteve;
 • dëmtuar qarkullimi i gjakut në veshkat, gjë që provokon akumulimin e kripërave dhe presionin e rritur.

Grupi i fundit i pasojave të terapisë afatgjatë me ilaçe jo-steroide konsiderohet si një nga pasojat më të rrezikshme, pasi patologjia kardiovaskulare që rezulton mund të shkaktojë trombozë, goditje në tru ose sulm në zemër.

Në këtë drejtim, trajtimi me ilaçe efektive për artrozën e nyjeve të gjurit duhet të bëhet me emërimin e mjekut, të ndiqni rregullat e pranimit dhe të mos shkelni rekomandimet për kohëzgjatjen e kursit të terapisë.

Ilaçet kondroprotektive për të lehtësuar simptomat

Kondroprotektorët konsiderohen të efektshëm në trajtimin e artrozës së gjurit. Barnat e grupit kanë për qëllim eliminimin e simptomave të sëmundjes, por ndryshe nga ilaçet jo-steroide, ato kanë një efekt shërues. Trajtimi me kondroprotektorët konsiderohet relativisht i sigurt dhe nuk provokon shfaqjen e një numri të konsiderueshëm të efekteve anësore.

Mekanizmi për trajtimin e simptomave është të stimulojë proceset e rimëkëmbjes përmes veprimit të përbërësve aktivë të ilaçeve. Në fushën e seksionit të gjurit, furnizimi me gjak përmirësohet, prodhimi i lëngut artikular është normalizuar, si rezultat i të cilit rikthehet aftësia motorike e bashkimit. Kur trajtoni me kondroprotektorë, pikat e mëposhtme duhet të merren parasysh:

 • Përkundër rezultatit efektiv nga përdorimi i drogës, nuk duhet të prisni një kurë të menjëhershme, kursi i terapisë është gjithmonë i gjatë në kohë dhe mesatarisht kohëzgjatja e tij është nga 6 muaj në 1 vit;
 • trajtimi i nyjes së gjurit këshillohet me ilaçe të tilla për artrozën prej 1 ose 2 gradë, në fazat e mëvonshme, administrimi i tyre nuk ka një efekt terapeutik;

Ekzistojnë dy lloje të kondroprotektorëve në tregun farmaceutik sot:

Mjekët nuk erdhën në një mendim të qartë se trajtimi me të cilin ilaçet për artrozën e nyjës së gjurit është më efektive. Disa ekspertë besojnë se këto dy komponentë çojnë në një dobësim të efektit terapeutik.

Injeksione efektive intraartikulare

Injeksionet tani njihen si një nga mjetet më efektive për të eleminuar shpejt simptomat e artrozës dhe trajtimin e saj. Doza e barit llogaritet për secilin pacient individualisht nga mjeku bazuar në ashpërsinë e sëmundjes.

Mekanizmi i veprimit të injeksioneve është i thjeshtë. Ilaçi dorëzohet në zgavrën e gjurit duke përdorur një gjilpërë të hollë speciale. Një shpërndarje e tillë e përbërësve aktivë dhe veprimi i saj i synuar parandalon shumë efekte anësore që janë të pranishme në trajtimin e artrozës me llojet e tjera të ilaçeve. Sot ekzistojnë disa grupe ilaçesh për injeksione të përbashkëta:

 • Hialuronat natriumi – ilaçi është përdorur në mënyrë aktive për shumë vite për të trajtuar artrozën, pas administrimit një lloj formash të shtresave mbrojtëse, i cili më tej parandalon efektin negativ në indet e kërcit;
 • Hydrocortisone – një ilaç hormonal përshkruhet në mungesë të efektit të ilaçeve jo-steroide, aplikacioni ndihmon për të hequr shpejt sindromat;
 • Phlosterone – përdoret për procese të rënda inflamatore në nyjen e gjurit;

Injeksione të tilla ndihmojnë për të hequr shpejt simptomat e ënjtjes dhe për të zvogëluar shqetësimin e dhimbjes. Pavarësisht nga rezultati efektiv i injeksioneve, është e pamundur të përdorësh metoda të tilla të përmirësimit të mirëqenies mbi baza të përhershme për shkak të mundësisë së reaksioneve anësore.

Droga për lehtësimin e simptomave dhe terapinë e artrozës

Sot, lista e barnave për trajtimin e artrozës është mjaft e gjerë, kështu që rekomandohet t'i përmbahen recetës së mjekut. Kostoja e drogës varet nga shumë faktorë, duke përfshirë popullaritetin e prodhuesit dhe përbërësit e përbërjes. Vlen të merret në konsideratë që në shumicën e rasteve ekzistojnë analoge të ilaçeve të reklamuara gjerësisht në tregun e përgatitjeve farmakologjike, të cilat ndryshojnë pak në përbërje dhe rezultat efektiv prej tyre, por janë disa herë më të lira.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Diclofenac

Përbërësi kryesor aktiv është një përbërës me të njëjtin emër.

Lexo artikullin:  Trajtimi i nevralgjisë interkostale me ilaçe në të majtë

Një ilaç jo-steroide siguron ndihmë efektive në proceset inflamatore, zvogëlon ashpërsinë e simptomave dhe shkallën e proceseve destruktive në artrozë.

Përdorimi i ilaçit në formën e tabletave brenda ndihmon në uljen e temperaturës dhe siguron një efekt anestezik.

Artra

Përbërja përfshin kondroitin sulfate dhe hidroklorur glukozamine, të dy përbërësit janë të përfshirë në mënyrë aktive në biosintezën e qelizave të indit lidhës. Kur trajtoni nyjen e gjurit me një ilaç të tillë, proceset shkatërruese të indeve të kërcit bllokohen dhe simptoma e dhimbjes eliminohet. Tabletat merren me gojë dhe përshkruhen vetëm nga 15 vjeç. Nuk përdoret gjatë shtatëzënësisë dhe problemet e sistemit të tretjes.

Mjetet juridike për përdorim lokal

Për trajtim, ilaçe efektive përdoren për të trajtuar artrozën e gjurit në formën e xhel, ointments dhe fasha. Një rekomandim i mirë iu bashkua locioneve bazuar në bischofite dhe dimexide. Për të rivendosur qarkullimin e gjakut dhe për të zvogëluar ënjtjen, përdoret biliare mjekësore. Shqyrtimet e pacientëve konfirmojnë rezultatin efektiv të ilaçeve të mëposhtëm:

 • Pomë indomethacin;
 • Pomadë butadionike;
 • diklofenak;
 • Menovazin

Përgatitjet në formën e xhel dhe ointments – Fastum, Voltaren, Nikofleks, Espol kanë një efekt të mirë analgjezik dhe qetësues.

Në simptomat e para të artrozës së gjurit, duhet të shihni një mjek për emërimin e një trajtimi adekuat. Një rezultat efektiv mund të merret me një qasje të integruar në trajtimin e sëmundjes, përfshirë emërimin e ilaçeve jo-steroide, kondroprotektorëve, ointments dhe kompresave në kombinim me fizioterapi. Për të ndaluar kushtet akute dhe lehtësimin e inflamacionit, shpesh përdoren injeksione në zgavrën e përbashkët të gjurit. Për trajtimin e artrozës, lista e aplikueshme e barnave dhe ointments është mjaft e gjerë, ndërsa nuk duhet të përpiqeni të blini të shtrenjta dhe të reklamuara, pasi ka shumë analoge jo më pak të efektshëm në treg.

Cilat ilaçe janë të përshkruara për trajtimin e artrozës së nyjës së gjurit

Mënyra më e mirë për të trajtuar artrozën e gjurit është operacioni. Por nëse sëmundja nuk është shumë e lënë pas dore, trajtimi me ilaçe i artrozës së nyjës së gjurit mund të ndalojë proceset shkatërruese dhe t'ju lejojë të jetoni pa operacion.

Sëmundja dhe trajtimi i saj

Përndryshe, kjo sëmundje quhet gonarthrosis. Më e zakonshme tek gratë. Fakti është se ka edhe më shumë ngarkesa në nyjet e gjurit sesa në nyjet e hip. E gjithë kjo e bën atë të prekshëm. Sëmundja është kronike dhe shkatërruese, fillon në nivelin molekular. Kjo paraprihet nga kequshqyerja e indeve të kërcit dhe një rënie në prodhimin e lëngut të përbashkët.

Gjithashtu në nyje gjatë proceseve të tilla, kripërat e kalciumit grumbullohen, gjë që provokon osteoartritin dhe ossifikimin. Më poshtë mund të çojë në procese shkatërruese në gju:

 • Menopauza;
 • mbipesha;
 • Sëmundjet endokrine;
 • Sëmundjet e venave;
 • Dobësi e ligamenteve;
 • Sëmundjet e kyçeve
 • Ilaçet hormonale që provokojnë shqetësime në metabolizmin e kalciumit;
 • Ordersrregullime në metabolizmin e mineraleve;
 • Lëndimet në gju (sidomos tek të rinjtë);
 • Një ngarkesë e madhe në gjunjë;
 • Heqja e meniskut;
 • Problemet e sjelljes.

Ndër simptomat, është e nevojshme të theksohet jo vetëm dhimbja, por edhe deformimi i gjurit, grumbullimi i lëngjeve në nyje (sinoviti), shtypje e rëndë dhe lëvizshmëri e kufizuar e kyçeve. Gjithashtu, shumë varet nga shkalla e sëmundjes:

 • Në shkallën e parë, indi i kërcit është i dëmtuar, por deformimi nuk është ende i dukshëm nga jashtë. Dhimbja shfaqet vetëm pas stërvitjes, sinoviti shfaqet mjaft shpesh;
 • Në shkallën e dytë, hendeku i përbashkët është ngushtuar tashmë, indet janë dëmtuar ndjeshëm. Gju përkulet më keq dhe më keq, dhe ky proces shoqërohet me një krizë;
 • Me shkallën e tretë, indi hollohet plotësisht, kocka është e ekspozuar. Ka dhimbje tani kur një person është në pushim, dhe në zgavrën e përbashkët ka shumë zona me depozitimin e kripës. Deformimi i kockave ndodh dhe nyja ndryshon nga jashtë.

Me shkallën e tretë të patologjisë, vetëm operacioni i zëvendësimit të përbashkët mund të korrigjojë situatën, me dy të parat është e mundur për të trajtuar sëmundjen dhe në mënyrë konservatore. Shtë e pamundur të ndaloni proceset degjeneruese, por ato mund të frenohen vetëm me ndihmën e një sërë masash.

Kjo është gjimnastikë terapeutike, dhe të gjitha llojet e metodave të fizioterapisë, masazhit, notit, dhe dieta, dhe metodat janë krejtësisht të pazakonta. Pra, ndonjëherë efekti jepet me injeksione të gazit dhe injeksione nga plazma e gjakut të tyre.

Por askush nuk e ka anuluar trajtimin e artrozës së nyjeve të gjurit me ilaçe, kështu që ne do të përqendrohemi në mjetet juridike më të mira kundër artrozës. Ato hyjnë në disa kategori.

Anti-inflamator josteroid

Ata lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin, gjë që ju lejon të trajtoni më tej nyjen. Kështu, NSAID-të mund të jenë ndihma e parë, por jo të kufizuara në to. Vështirësia është se shumë njerëz, në vend që të shkojnë te mjeku, pinë diklofenak ose ketoprofen, duke lejuar që sëmundja të zhvillohet në mënyrë aktive. Ilaçet e mëposhtme përdoren më së shpeshti për trajtimin e këtij lloji të artrozës së gjurit:

Veprimi i të gjithë atyre bazohet në bllokimin e prostaglandinave, domethënë ndërmjetësve inflamatorë që lëshohen nëse indet dëmtohen. Mjetet lehtësojnë inflamacionin, dhimbjen dhe temperaturën.

Inflamacioni trajtohet më së miri me flurbiprofen, indomethacin dhe diklofenak. Efekti minimal anti-inflamator është ibuprofen dhe aspirina.

Sa për lehtësimin e dhimbjes, ato më të mirat janë diclofenac tashmë i përmendur, ketoprofeni, indomethacina dhe ketorolac. Më pak anestetizohen janë aspirina, naprokseni dhe ibuprofeni.

Disavantazhi i barnave të tilla është prania e acideve në përbërje, kështu që ilaçet jo-steroide mund të çojnë në sëmundje të traktit tretës dhe veshkave. Për të minimizuar dëmin, mund të përdorni mjete për të zvogëluar aciditetin e stomakut, ose të drejtoni vëmendjen tuaj në tabletat më të sigurt. Këto përfshijnë nimesulide dhe meloxicam.

Ilaçet e tjera kanë efekte të tjera anësore, siç janë komplikimet vaskulare. Të paktën janë ibuprofen dhe naproxen.

Për të minimizuar rrezikun e komplikimeve, mos merrni ilaçe jo-steroide për shumë kohë. Përveç kësaj, si çdo ilaç tjetër, ato i përshkruajnë mjeku, dhe jo vetë.

Përgatitjet për restaurimin e kërcit të shkatërruar

Nëse më parë besohej se kërc i artikulacionit nuk mund të vetë-rinovohej, sot të gjithë ekspertët besojnë se kërc është mjaft i aftë për restaurim. Por përgatitje të caktuara do ta ndihmojnë atë në këtë. Këto janë kondroprotektorë dhe acidi hialuronik. Sidoqoftë, ekzistojnë disa karakteristika të aplikimit të tyre.

Pra, kondroprotektorët punojnë ngadalë por me siguri. Rezultatet e terapisë mund të shihen vetëm tre muaj pas fillimit të përdorimit të rregullt të tyre, dhe kursi i terapisë mund të zgjasë nga gjashtë muaj në një vit.

Përveç kësaj, tableta të tilla për artrozën e nyjës së gjurit, si dhe injeksione, janë efektive për 1-2 gradë artrosis dhe jo më vonë.

Glukozamina gjithashtu stimulon proceset e restaurimit të indeve të kërcit dhe ndikon pozitivisht në proceset metabolike në to. Përveç kësaj, ajo rikthen një nyje të dëmtuar dhe të ngurtësuar, në mënyrë që inflamacioni dhe dhimbja të largohen. Ekspertët besojnë se glukozamina për artrozë është më efektive sesa kondroitina.

Polemika është vetëm si t’i marrim ato, së bashku ose veçmas. Disa ekspertë besojnë se këto dy substanca neutralizojnë efektin e njëri-tjetrit.

Sidoqoftë, shumë ilaçe për artrozën e nyjës së gjurit me veprim kondroprotektiv janë vetëm një kombinim i këtyre dy substancave. Më të njohurit:

 1. Kondroloni (nga prodhuesi rus Microgen) është një agjent intramuskular në formën e ampulave me një substancë të thatë. Përmban vetëm kondroitinë;
 2. Chondroitin AKOS (nga prodhuesi rus Sinteza) .Gjithashtu vetëm kondroitina. Në dispozicion si kapsula dhe si vaj. Shtë e nevojshme të merrni 4 kapsula në ditë;
 3. Struktura nga Pierre Fabre Franceze – kapsula vetëm me kondroitinë. Merrni 1000 mg në ditë.

Ndër ilaçet me glukozaminë vlen të përmendet:

 1. Elbona nga Fabrika Farmaceutike në Moskë. Futet në mënyrë intramuskulare, në një ampulë, 400 g glukozaminë;
 2. Don. Prodhuesi – Rottapharm Italian. Shiten si pluhur dhe kapsula per administrim oral. Ekziston edhe një zgjidhje për administrimin intramuskular.

Ndër ilaçet me glukozaminë dhe kondroitinë, më të njohurit janë Teraflex nga Bayer gjerman dhe Arthra nga Unipharm Amerikane. Sidoqoftë, ju mund të gjeni mundësi më të lira, si dhe glukozaminë dhe kondroitinë në formën e shtesave dietike.

Kondroitina dhe glukozamina gjithashtu administrohen në mënyrë intraartikulare. Ata përshpejtojnë rrjedhën e trajtimit dhe japin një efekt të prekshëm. Droga më e njohur mund të quhet Alflutop. Nëse artroza nuk është shumë e përparuar, ju mund të rregulloni gjithçka në pesë injeksione. Dobësitë janë se mjeti nuk është i lirë.

Acidi hialuronik është një kondroprotektor po aq efektiv. Por ajo nuk është caktuar brenda. Të gjitha ilaçet për artrozën e nyjës së gjurit me acid hialuronik injektohen në vetë nyjen.

Hialuronati i natriumit është përbërësi kryesor i lëngut intartartikular, domethënë i njëjti lubrifikues artikular. Lëngu bëhet viskoz dhe i dendur, procesi i rigjenerimit të kërcit përshpejtohet, dhe proceset inflamatore pësojnë. Kursi zakonisht përbëhet nga tre deri në pesë injeksione përafërsisht një herë në javë (të paktën pesë ditë). Me shkallën e parë të artrozës, kursi është i mjaftueshëm, me kursin e dytë ose të tretë ju duhet ta merrni atë çdo vit (tre deri në katër vjet).

Lexo artikullin:  Pse gjuri dhemb dhe fryhet

Mjetet e jashtme

Përsëri, ata nuk trajtojnë, por vetëm lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjen. Por ata nuk kërkojnë më shumë prej tyre. Ointments janë përdorur në disa lloje.

Para së gjithash, ointments bazuar në të gjithë agjentët e njëjtë jo-steroide janë të njohura. Këto janë Fastum, Dicloran, Butadionic dhe Indomethacin, Voltaren, Dolgit. Ato përdoren nëse artroza nuk është e ndërlikuar nga sinoviti. Efektiviteti i tyre, mjerisht, nuk është shumë i lartë, sepse shumë pak substancë aktive "vjen" në vendin e inflamacionit. E njëjta gjë mund të thuhet për ointments që përmbajnë kondroitin. Ata kanë të drejtë të ekzistojnë, por vetëm në kombinim me kapsulat e kondroitinës dhe glukozaminës.

Nëse nuk ka sinovit, vajrat e ngrohjes që përmirësojnë rrjedhën e gjakut në nyje janë të përshtatshme. Këto përfshijnë Gevkamen, Nikofleks, Espol, Menovazin dhe të tjerët. Efektet anësore prej tyre janë të rralla, por nëse ka dëmtime në lëkurë, është më mirë të përmbaheni nga përdorimi i tyre.

E jashtme gjithashtu përfshijnë fasha. Më e efektshmja prej tyre:

 • Dimexide. Ka aftësi të shkëlqyeshme depërtuese, vepron brenda trupit, heq inflamacionin dhe përmirëson proceset metabolike në nyje;
 • Bischofite. Thith nyjet artritike, ka, edhe pse jo të forta, por veti anti-inflamatore, ngroh, lehtëson dhimbjen;
 • Bile mjekësore. Aksioni është i ngjashëm me bischofite, por biliare mjekësore është kundërindikuar në pustula dhe inflamacion të lëkurës, me temperaturë të lartë dhe probleme me nyjet limfatike. Kompresat me fonde të tilla bëhen natën.

Glukokortikoide

Arthrosis gjithashtu nuk trajtohet me këta agjentë hormonalë, është mjaft e dëmshme dhe ka shumë efekte anësore. Por ata lehtësojnë shpejt dhimbjet e forta dhe inflamacionin. Ato përdoren vetëm si pjesë e një kompleksi të barnave dhe procedurave për trajtimin e artrozës. Injeksione nuk rekomandohen më shpesh se një herë në 14 ditë.

Përgatitjet e hormonit kortikosteroid përfshijnë diprospan, kenalog, hidrokortizon, celeston dhe flosteron.

methylsulfonylmethane

Një mjet që përmirëson rrjedhën e ushqyesve nëpër membranat qelizore. Produkti përmban squfur dhe përdoret automatikisht në ushqimin sportiv. Shpesh kombinohet me glukozaminë dhe kondroitinë.

Shtë e vështirë të thuhet se cila shërim për artrozën e nyjës së gjurit është më e mira. Me këtë sëmundje, është e nevojshme një qasje individuale për zgjedhjen e drogave dhe një gamë e tërë masash. Thjesht vaji ose pilula nuk mund të përballojnë telashet.

Ilaç për artrozën e gjurit: do të ndihmojë?

Osteoartriti i nyjës së gjurit (gonarthrosis), nëse lihet i patrajtuar, ul ndjeshëm cilësinë e jetës – dhimbja e vazhdueshme dhe lëvizshmëria e kufizuar jo vetëm që mund t'ju parandalojnë të bëni gjërat tuaja të preferuara, por gjithashtu ndikojnë në natyrën.

Gonarthrosis prek rreth 10% të popullsisë totale, kështu që pothuajse të gjithë kanë një rrezik të hasin këtë sëmundje. Më shpesh, artriti i gjurit fillon të zhvillohet pas 50 vjetësh, por ndonjëherë ndodh në të rinjtë.

Interesante! Sipas statistikave, 65% e njerëzve që bëjnë artroplastinë në gju nuk e mbushën moshën 60 vjeç – ky fakt tregon gjithashtu se sëmundja po bëhet më e re.

Shkaku i sëmundjes mund të jetë puna intensive në këmbë, sportet aktive dhe faktorë të tjerë të shoqëruar me një ngarkesë të madhe jo të nyjeve.

Hapat e parë në trajtim?

Si ta trajtoni artrozën e gjurit? Sa më shpejt të zbulohen shenjat e para të sëmundjes, aq më lehtë do të jetë trajtimi dhe kontrolli i dinamikës. Në fazën fillestare, ka mjaft ilaçe jo-steroide në kombinim me ato të jashtme, si dhe një korrigjim të vogël të mënyrës së jetesës.

Për trajtimin e fazave 2 dhe 3, kërkohet një trajtim më serioz kompleks (injeksione për artrozë, terapi, pilula, etj.), Në ​​disa raste, mund të kërkohet ndërhyrje kirurgjikale.

Isshtë e mundur të filloni trajtimin e gonarthrosis vetëm pasi të konsultoheni me një mjek që jo vetëm bëri një diagnozë, por edhe e di historinë mjekësore.

Shtë e rëndësishme të kuptohet që vetëm trajtimi i ilaçeve do të japë një rezultat të vërtetë, sepse asnjë barishte dhe ilaç homeopatik nuk mund t'i vendosin nyjet në rregull.

Faza të rëndësishme të trajtimit janë fizioterapia, masazhi për artroza, UVT, gjimnastikë për artrozë dhe fasha, por atyre u duhen forca për tu përkthyer.

Trajtimi i drogës i artrozës së gjurit me ilaçe jo-steroide

Arthrosis shfaqet për shkak të ngarkesave të vazhdueshme ose dëmtimeve, si rezultat i të cilave indi i kërcit shkatërrohet dhe mbulohet me mikrokrava. Këto procese shoqërohen me inflamacion, i cili zhvillohet në një sëmundje.

Ilaçet jo-hormonale janë të përshkruara për të lehtësuar inflamacionin në gonarthrosis dhe për të zvogëluar dhimbjen, duke ndihmuar në lehtësimin e simptomave dhe thjeshtimin e jetës.

Doza duhet të respektohet dhe të mos mbahet larg duke marrë ilaçe të këtij grupi, sepse me përdorim të zgjatur, ato mund të bëhen Addictive dhe të çojnë në faktin se simptomat kryesore të sëmundjes do të maskohen dhe gjendja shëndetësore do të përkeqësohet (kërc është dehidratohen, çarjet bëhen më të thella dhe sëmundja bëhet shumë më e vështirë për t’u kontrolluar).

E rëndësishme! Nëse gonarthrosis është mbajtur larg nga eliminimi mjekësor i dhimbjes, shkatërrimi aktiv i kockave mund të ndodhë nën maskën e mirëqenies imagjinare.

Efekti terapeutik siguron vetëm trajtim patogjenetik që prek pjesë të ndryshme të procesit shkatërrues.

Ilaçet më të zakonshme për lehtësimin e simptomave të gonarthrosis janë aspirina, brufen, voltaren, methindole dhe ilaçe të tjera me një efekt të ngjashëm.

Objektivat kryesore të trajtimit të ilaçeve të gonarthrosis të nyjës së gjurit:

 • eleminimi i dhimbjes;
 • normalizimi i rrjedhës së gjakut në gju;
 • përmirësimi i ushqimit të kërcit;
 • rritjen e lëvizshmërisë së përbashkët.

Në rast të gonarthrosis, në një situatë kur trupi është mësuar me të dhe është koha për të ndryshuar ilaçin, duhet të shikoni përbërjen – nëse është i ngjashëm ose pothuajse i njëjtë për ilaçet, nuk do të ketë rezultat nga "ndryshim".

Kur zgjidhni një ilaç të ri, duhet të përqendroheni në rekomandimet e mjekut dhe ndjenjat tuaja, por jo në madhësinë e tabletave.

Më shpesh, këshillohet që mjekimi i gonarthrosis me tableta në kombinim me agjentë të jashtëm – ointments dhe krem. Ato ndihmojnë për të eleminuar shpejt shqetësimin dhe në kuptimin e mirëfilltë të "hipni në këmbët tuaja" – lehtësoni ënjtjen, zvogëloni dhimbjen, rritni lëvizshmërinë.

Shumica e përgatitjeve kremoze kanë një efekt ngrohjeje, i cili ka një efekt të dobishëm jo vetëm në kërc, por edhe në muskuj.

Dhe gjithashtu ju duhet t'i kushtoni vëmendje përbërjes – shpesh në farmacitë në vendin më të shquar janë fonde të shtrenjta dhe të reklamuara që janë më fitimprurëse për t'u shitur.

Për më tepër, përbërja e analogëve më të lirë mund të jetë plotësisht identik.

Duke përdorur ointments, është e rëndësishme të ndiqni dozën e rekomanduar, pasi disa përbërës të ilaçeve nuk hiqen nga gjaku për një kohë të gjatë, si rezultat, trupi thjesht pushon t'i përgjigjet ilaçit.

Gjithashtu, në vend të kremrave dhe xhelave (ose përveç tyre), kompresat mund të përdoren – ato kanë një aftësi depërtuese më të thellë dhe sigurojnë hidratim më intensiv të indeve të kërcit.

Interesante! Si bazë e kompresës, mund të përdorni bischofite, biliare mjekësore dhe ilaçe të tjera.

Nuk është e nevojshme të kufizoheni vetëm në përdorimin e kremrave ose kompresave, sepse aftësia e tyre depërtuese është mjaft e vogël: për kremrat dhe xhelët nuk është më shumë se 7%, për kompresat nuk është më shumë se 15-20%.

Trajtimi i artrozës së gjurit me agjentë selektivë

Në faza të rënda të sëmundjes, kur marrja e ilaçeve jo steroide nuk ka efektin e dëshiruar, ia vlen të kaloni në ilaçe selektive anti-inflamatore që veprojnë shumë më thellë dhe kanë më pak efekte anësore.

Përveç kësaj, ilaçet selektive nuk ndikojnë në metabolizmin e indeve të kërcit si jo-steroide.

Produkte për riparimin e kërcit

Ilaçet për trajtimin e gonartrozës së kërcit duhet të përmbajnë glukozaminë dhe kondroitinë sulfat – këto substanca janë pjesë e kërcit natyral të një personi, prandaj, përgatitjet në bazë të tyre janë shumë efektive.

Për më tepër, këto produkte nuk shkatërrojnë indin e kërcit, por e ushqejnë atë dhe nxisin rigjenerimin.

Droga të tilla quhen kondroprotektorë për artrozën, ato injektohen.

Injeksione të tilla janë mjaft të dhimbshme, por rezultati ia vlen.

Shtë e rëndësishme të kuptohet që edhe ilaçet e tilla të fuqishme nuk do të ndihmojnë në rivendosjen e një nyje plotësisht të shkatërruar, prandaj përdorimi i tyre është efektiv vetëm deri në fazën 3, kur ka ende diçka për të trajtuar.

Për të arritur rezultatin e dëshiruar, kondroprotektorët duhet të përdoren rregullisht, pasi ato veprojnë mjaft ngadalë: për të përmirësuar ndjeshëm cilësinë e kërcit, mund të jetë e nevojshme të jepni injeksione për disa muaj (nganjëherë ky proces zgjat deri në 1,5-2 vjet) .

ExpertNews Shqipëri