Si të përdorni comfrey medicinale për vetitë shëruese të nyjeve, recetat

Comfrey përdoret për trajtimin e patologjive të kyçeve inflamatore dhe degjenerative-distrofike. Shtë pjesë e një larmie të aditivëve biologjikisht aktiv, është një përbërës i mjeteve juridike popullore. Një bimë shumëvjeçare përdoret për të trajtuar artritin, përdhes, osteoartrozën, osteokondrozën e çdo lokalizimi. Ilaçet me comfrey në mënyrë efektive eliminojnë dhimbjen, ngurtësinë e mëngjesit të nyjeve.

Përbërja kimike e comfrey

Karakteristikat terapeutike të një bime të dobishme janë për shkak të veprimit analgjezik, anti-inflamator, anti-edematoz të substancave nga përbërja e tij.

Lëndë bioaktive nga përbërja kimike e comfreyVeprimi terapeutik
FlavonoidsPolifenolet bimore kanë një efekt antimikrobial të theksuar, mbrojnë strukturat e kyçeve nga dëmtimet nga radikalët e lirë
AllantoinParaqet aktivitet antiseptik, merr pjesë në proceset metabolike dhe rigjeneruese.
Alkaloide cinoglossin (simfitocinoglossin), konsolidSubstancat bioaktive kanë veti analgjezike, antiexudative, vazodiluese
Vitamina BCyanocobalamin, thiamine, piridoxine përmirësojnë trofizmin, normalizojnë transmetimin e impulseve nervore në sistemin nervor qendror dhe periferik
Niseshte, inulin, hidhërimin, mukozën, taninetPërbërjet kimike kanë një efekt rrethues, parandalojnë depërtimin e mikroorganizmave patogjenë në inde

Karakteristikat shëruese të bimës

Bioflavonoids, allantoin, vitamina B gjenden në të gjitha pjesët e qetësisë. Por ka sidomos shumë prej tyre në rrënjë të trasha dhe të degëzuara me procese të shumta. Bima medicinale përdoret në trajtimin e sëmundjeve të pothuajse të gjitha sistemeve jetësore. Zierje dhe infuzione pastrojnë rrugët e frymëmarrjes së mukusit, përmirësojnë tretjen, shkatërrojnë bakteret patogjene dhe kërpudhat, ndalojnë gjakderdhjen e brendshme.

Ilaçet më të njohura me comfrey në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve dhe sistemit muskulor skeletik. Substancat bioaktive të bimës kanë një efekt pozitiv të shumëanshëm në nyje:

  • ndaloni proceset inflamatore kronike, të ngadalta;
  • zvogëloni ashpërsinë e dhimbjes dhe ënjtjen;
  • eliminoni ngurtësinë dhe ngurtësinë e mëngjesit, rrisni gamën e lëvizjes.

Përdorimi i kursit të fondeve të comfrey ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në zonën e kërcit të dëmtuar, indeve të eshtrave, ligamenteve, muskujve dhe tendinave. Rezervat e ushqyesve të domosdoshëm për rigjenerimin e strukturave të prekura nga artriti ose artroza, plotësohen. Si rezultat, metabolizmi dhe proceset e rikuperimit përshpejtohen.

Prokurimi dhe ruajtja

Lëndët e para medicinale korrren gjatë vjeshtës, përpara një ftohjeje të qëndrueshme. Gjatë kësaj periudhe, bima ka grumbulluar në rrënjë një sasi të madhe të substancave bioaktive që i nevojiten për një dimër të gjatë. Vjelja kryhet në mot të thatë, në orët e mëngjesit ose të mbrëmjes. Rrënjët janë gërmuar, pastruar nga toka, të shtruara në vende të thata dhe të ngrohta me një rrjedhë të pakufizuar të ajrit të pastër.

Lexo artikullin:  Si të trajtojmë sindromën e arteries vertebrale në osteokondrozën e qafës së mitrës

Në varësi të regjimit të temperaturës, tharja zgjat nga 7 deri në 10 ditë. Pastaj rrënjët janë grumbulluar në kuti kartoni, shtresat e letrave të trasha. Për lehtësinë e ruajtjes, materialet bimore shpesh janë para-grimcuar, prerë në copa të vogla. Ata vendosen në qese prej liri dhe ruhen në pezullim.

Indikacionet për përdorim

Mjetet juridike Comfrey përdoren në trajtimin e patologjive kronike të nyjeve dhe shtyllës kurrizore. Indikacionet për përdorimin e tyre janë siklet të dobët, i cili zakonisht ndodh kur ndryshon moti, pas hipotermisë ose ushtrimit fizik. Një bimë shumëvjeçare është menduar për trajtimin e sëmundjeve të tilla:

Comfrey përdoret në formën e fasha dhe ointments pas trajtimit kryesor të bursitit, sinovitit, tendinititit, tenosynovitis. Përdorimi i agjentëve të jashtëm promovon riparimin më të shpejtë të indeve pas prishjes së muskujve, dëmtim të aparatit ligament-tendin.

Metodat e përdorimit në trajtimin e nyjeve

Për trajtimin e nyjeve, përdoren gjithashtu pjesë ajrore të thata të comfrey, por fondet e marra janë shumë më pak efektive sesa zierje, ointments, tinkturat bazuar në rrënjët e grimcuara. Përdorimi i çdo forme dozimi të një shumëvjeçare duhet patjetër të diskutohet me mjekun tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë për produktet për përdorim të brendshëm. Substancat bioaktive të përfshira në to mund të ndryshojnë efektin e ilaçeve – të zvogëlojnë ose të rriten. Një ulje në efektivitetin klinik do të shkaktojë përkeqësim të artritit ose artrozës. Një forcim i veprimit farmakologjik mund të provokojë zhvillimin e reaksioneve anësore lokale ose sistemike.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Shërimi i tretësirës së bimëve

Në një enë me gotë të errët derdhni 100 g rrënjë, derdhni vodka ose 90-96% etanol të holluar me një sasi të barabartë me ujë të zier. Këmbëngulni 2-3 muaj në një vend të ngrohtë, shkundni kavanozin çdo ditë për nxjerrjen më të mirë të substancave bioaktive. Lëngu që rezulton me kafe të errët nuk filtrohet, dhe nëse është e nevojshme, vëllimi i kërkuar hidhet.

Lexo artikullin:  Effectsfarë efektesh anësore mund të shkaktojë Metipred

Para marrjes, një lugë çaji tretësirë ​​hollohet në 50 ml (rreth një çerek filxhan) ujë të ngrohtë. Pini 2-3 herë në ditë me vakte. Me dhimbje, tretësira e alkoolit fërkohet në nyje deri në 3 herë në ditë. Lejohet përdorimi i njëkohshëm i produktit për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Supë e Comfrey

100 g rrënjë të copëtuara ose 200 barishte futen në tigan, derdhet një litër ujë të nxehtë. Silleni në një çiban, mbulojeni dhe ziejini mbi nxehtësinë e ulët për 10-15 minuta. Hiqeni tiganin nga sobë, ftohni supën, filtroni. Hidhni në një enë qelqi, të ruajtur në raftin e poshtëm të frigoriferit.

Supë fërkohet në lëkurë mbi nyjet e lënduara në rast të ndjesive të pakëndshme, përfshirë ngurtësinë. Pas një ore, mbetjet e produktit lahen, dhe çdo krem ​​ushqyes ose hidratues aplikohet në lëkurë.

Comfrey Compress

Kur shfaqet dhimbja, një pecetë e gjerë sterile është lagur në zierje të rrënjëve ose barit të comfrey, e aplikuar në nyje. Ngrohni me një film, një leckë të trashë, rregulloni me një garzë ose fashë elastike. Kohëzgjatja e procedurës së trajtimit është 1-2 orë.

Një përzierje për fasha përgatitet gjithashtu nga rrënjët e freskëta. Materialet bimore janë grimcuar në një gjendje të holluar, të mbështjellë në një pecetë sterile. Aplikoni në bashkim, rregulloni me një fashë, lini disa orë ose tërë natën.

Njerëzit me lëkurë të ndjeshme këshillohen që së pari të aplikojnë pak vaj perimesh në të.

Recetë e lëngut

Për të përgatitur vajin, rrënjët e thatë të comfrey janë me kujdes tokë. Në një llaç grijini 20 g lanolinë me një lugë çaji çamçakëz terpentinë, shtoni një pikë vajra thelbësorë dëllinjë, pishë, rozmarinë. Pa ndaluar të bluajeni, në pjesë të vogla futni 2 lugë pluhur nga rrënjët e thata. Gradualisht shtoni 50 g lëng derri dhe vazelinë mjekësore. Produkti transferohet në një kavanoz, ruhet në frigorifer, fërkohet në nyje për dhimbje.

Lexo artikullin:  Gjunjët lëndojnë kur ecin lart shkallëve si të trajtohen

Me osteoartrozën deformuese, vaji përgatitet në një mënyrë tjetër. Në një llaç, përzieni një lugë pluhur nga rrënjët e comfrey, një lugë çaji tretësirë ​​alkooli të kapsusit, 20 ml vaj kozmetik bajamesh. Në pjesë të vogla, një krem ​​yndyror për fëmijë injektohet derisa të formohet një masë e salcë kosi të trashë.

Infuzion i qumështit

Derdhni një lugë gjelle me rrënjë të comfrey të copëtuara në një termos, derdhni një gotë qumësht të zier, insistoni 3-4 orë. Filtro, merrni 0,3 gota 2-3 herë në ditë me vakt. Kohëzgjatja e kursit të trajtimit është 10 ditë, pas së cilës është e nevojshme të bëni një pushim javë.

Në rast të dëmtimit të tuberkulozit në nyje, një lugë çaji gjalpë, një vezë pule dhe një lugë gjelle mjaltë me lule të trashë shtohen në supë para përdorimit. Përziejini, pini gjysmë ore para një vakt.

Karakteristikat e përdorimit të mjeteve juridike popullore

Format e dozimit të jashtëm dhe të brendshëm të ilaçeve me comfrey nuk përdoren në periudhën subakute ose akute të sëmundjes. Ato përdoren vetëm si terapi simptomatike për të eleminuar shenjat e buta të patologjive artikulare.

Substancat bioaktive të Comfrey nuk ndikojnë në rrjedhën e artritit, artrozës, prandaj, infuzionet dhe zierjet nuk zëvendësojnë përdorimin e kondroprotektorëve, ilaçeve për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe brendësimin.

Me një përkeqësim të patologjisë inflamatore, është rreptësisht e ndaluar përdorimi i tretësirës së alkoolit ose ointments me terpentinë, ekstrakt i specit të nxehtë. Kjo mund të shkaktojë përfshirjen e strukturave të shëndetshme të përbashkët në procesin patologjik.

Kundërindikimet e mundshme

Të gjitha mjetet juridike me comfrey medicinale nuk janë të destinuara për terapi gjatë gestacionit ose laktacionit. Ato nuk përdoren në fëmijëri, në prani të patologjive të rënda të mëlçisë, veshkave, traktit gastrointestinal. Një kundërindikacion absolut për trajtim është intoleranca individuale e bimëve ose përbërësve për prodhimin e mjeteve juridike popullore.

Ointments, fasha nuk mund të aplikohen në lëkurë nëse ajo ka djegie, gërryes, prerje, mole, papilloma. Tinkturat e alkoolit nuk përdoren për presionin e lartë të gjakut, diabet mellitus, sëmundjet kardiovaskulare.

ExpertNews Shqipëri