Shkaqet dhe trajtimi i dhimbjes së shpinës në shtatzëninë e hershme

Shumica e grave kanë dhimbje të ulët mbrapa në shtatzëninë e vonë. Ato lindin për shkak të shtrirjes së tepërt të ligamenteve të mitrës, ngarkesës së tepërt në shpinë ose sëmundje të veshkave. Të gjitha këto fenomene shfaqen për shkak të një rritje të fortë të madhësisë së mitrës, duke çuar në ngjeshje të organeve të brendshme. Për shkak të rritjes së barkut, qendra e gravitetit të gruas shtatzënë zhvendoset, bëhet e vështirë për të ecja, gjë që shkakton dhimbje të vazhdueshme të dhimbjes në shpinë.

Në shikim të parë, duket e pakuptueshme për çfarë arsyesh dhimbjet e shpinës në fillim të shtatëzanisë. Duket se një grua nuk ka arritur ende të fitojë peshë, gjë që mund të shkaktojë tension të muskujve të shpinës ose mbingarkesë të shtyllës kurrizore. Dhe mitra në tremujorin e parë është ende madhësi e vogël.

Do të zbulojmë pse nënat në pritje kanë dhimbje në shpinë gjatë shtatëzanisë së hershme, si ta shmangin këtë simptomë dhe çfarë të bëni kur të shfaqet.

A kanë shumë gra dhimbje të shpinës në shtatzëninë e hershme? Sipas statistikave, në 12 javët e para, ndjesi të pakëndshme shfaqen në gjysmën e grave. Këto dhimbje janë të buta dhe kanë karakter dhimbës ose tërheqës.

Pse dhimbjet shfaqen në fazat e hershme

Shumë nëna të pritshme ankohen se në fillim të shtatëzanisë kanë dhimbje, dhembje ose tërheqje në shpinë. Më shpesh, shkaku i këtij fenomeni janë ndryshimet natyrore në trupin e një gruaje. Sidoqoftë, dhimbja mund të ndodhë për shkak të kompresimit ose dëmtimit të organeve të brendshme. Në fazat e hershme të shtatëzanisë, pjesa e poshtme e shpinës mund të jetë e sëmurë për shkak të funksionimit të dëmtuar kontraktor të mitrës, sëmundjeve të shtyllës kurrizore ose sistemit urogjenital.

Do të kuptojmë për cilat arsye më shpesh ka dhimbje prapa në fillim të shtatëzanisë.

Tabela 1. Shkaqet e mundshme të dhimbjes në tremujorin e parë

Faktori provokuesShkaqet e dhimbjesPërshkrimi i sindromës së dhimbjesSimptomat e njëkohshme
Implantimi i embrionitShtojca e një veze të fekonduar në endometrium në sipërfaqen e brendshme të mitrësDhimbje në barkun e poshtëm të ashpërsisë së ndryshme, që rrezatojnë në sakrum dhe pjesën e poshtme të shpinësNjë sasi e vogël e gjakut të kuq të ndritshëm mund të lirohet nga vagina (e ashtuquajtura gjakderdhje implantimi)
Formimi i korionitGermim i indeve korionike në murin e mitrës, i shoqëruar nga dhimbje fiziologjikeNjë grua ka një dhimbje të lehtë në pjesën e poshtme të shpinës, sakrumin dhe barkun e poshtëm në shtatzëninë e hershme (4-5 javë)Gruaja shtatzënë nuk ka ndonjë simptomë tjetër shqetësuese.
Rritja e rrjedhës së gjakut të mitrësPërshpejtimi i rrjedhës së gjakut në mitër, me qëllim mbrojtjen e fetusit nga uria e oksigjenitDhimbje në dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, së pari shfaqen në 6-7 javë të shtatzënisëMungesa e simptomave të tjera që mund të jenë shqetësuese
Ndryshimet hormonale në trupRritja e niveleve të hormonit relaksues që çon në relaksimin e ligamenteve dhe rritjen e lëvizshmërisë së nyjeve të shtyllës kurrizoreKarakter i dhimbshëm. Në një grua, sikur duke tërhequr shpinën e ulët në shtatzëninë e hershmeNdjesitë e dhimbshme mund të intensifikohen pas shëtitjeve të gjata, të ulur ose të fjetur në një pozitë të pakëndshme.
Toni i rritur i mitrësTkurrja patologjike e muskujve të mitrës për shkak të mungesës së progesteronitDhimbjet janë spastike ose paroksizmale. Lokalizuar nga barku i poshtëm dhe në rajonin sakral, që rrezaton në lumbaleShfaqja e njollosjes nga vagina që tregon një kërcënim ose një abort ka filluar
Shtatzëni ektopikeImplantimi i embrionit në tubin fallopian, duke çuar në shtrirje ose madje këputje të këtij të funditDhimbje në dhimbje, prerje ose ngërçe në sakrum dhe shpinë të poshtme (në anën e djathtë ose të majtë)Dhimbje kur përdorni tualetin. Shfaqja e njollave të pakta nga vagina për një kohë të gjatë
KapsllëkKompresimi i zorrës së trashë me një mitër të zgjeruar, duke prishur lëvizjen e zorrëveNjë grua tërheq në pjesën e poshtme të shpinës dhe sakrumin në shtatzëninë e hershmeShkelja e lëvizjes së zorrëve, një ndjenjë e lëvizjes jo të plotë të zorrëve
Pirelonefriti GestacionalInflamacioni i veshkave që shkakton dhimbjeDhimbjet janë mjaft të rënda, rrezatojnë në pjesën e poshtme të barkut, labitë e jashtme apo edhe ijetEthet, të dridhura, dhimbje koke, dobësi e përgjithshme, urinim i shpeshtë i dhimbshëm
Sëmundjet e sistemit muskuloskeletorDëmtimi i shtyllës kurrizore ose tensioni i tepërt i muskujve të shpinësDhimbje në dhimbje, të rënduara pasi të uleni në të njëjtin pozicion. Në rast të dëmtimit të rrënjëve kurrizore ose nervave, dhimbjet janë akute, të shtënaLëvizshmëri e kufizuar në pjesën e poshtme të shpinës, tension i vazhdueshëm i muskujve. Radikuliti karakterizohet nga çrregullime motorike, shqisore dhe autonome

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Zhvillimi fiziologjik i shtatzënisë

Dhimbja e butë në pjesën e poshtme të shpinës dhe në pjesën e poshtme të barkut në fazat e hershme shpesh ndodh në ditën e 6-7 të shtatëzanisë. Nga organet gjenitale të një gruaje, mund të qëndrojnë disa pika gjaku, të cilat nuk mpiksin dhe nuk formojnë mpiksje. Të gjitha këto simptoma tregojnë implantimin e një veze të fekonduar, domethënë lidhjen e saj në murin e mitrës.

Lexo artikullin:  Barnat e inflamacionit të përbashkët

Në fillim të shtatëzanisë, pjesa e poshtme e shpinës mund të jetë e sëmurë për shkak të formimit të korionit. Nga kjo e fundit, në të ardhmen formohet një placentë përmes së cilës fetusi merr nga nëna të gjitha ushqyesit e nevojshëm. Germimi i indit korionik në murin e mitrës bën që një grua të ndiejë dhimbje në 4-5 javë.

Duke filluar nga 6-7 javë, dhimbjet e dhimbjes në bark dhe mbrapa lindin për shkak të rrjedhës aktive të gjakut në mitër. Ky proces është fiziologjik, domethënë plotësisht i natyrshëm. Rrjedha e përshpejtuar e gjakut ndihmon në ngopjen e fetusit me sasinë e duhur të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese. Kjo siguron rrjedhën normale të shtatzanisë dhe mbajtjen e një fëmije të shëndetshëm.

Nëse keni dhimbje të shpinës gjatë shtatëzanisë në fazat e hershme, mos nxitoni të frikësoni. Dhimbja e vogël mund të jetë një dukuri e zakonshme. Nëse dhimbja është shumë e rëndë, shkoni tek gjinekologu për një ekzaminim. Ai do t'ju ekzaminojë dhe përcaktojë shkakun e simptomave të pakëndshme.

Ndryshimet hormonale

Në trupin e grave shtatzëna ndodhin një numër ndryshimesh hormonale. Trupi i tyre është duke u rindërtuar, duke u përgatitur të durojë dhe të sigurojë një fëmijë të sigurt. Në nënat në pritje, relaksi i hormonit fillon të sintetizohet në mënyrë aktive. Në tremujorin e parë, prodhohet nga vezoret. Roli kryesor i relaksimit është zbutja e indeve të bashkimit pubik, duke parandaluar dëmtimin e tij gjatë lindjes.

Hormoni pak relakson ligamentet e shtyllës kurrizore, gjë që çon në hipermobilitet të nyjeve ndërvertebrale. Për shkak të kësaj, një grua mund të ketë dhimbje të shpinës gjatë shtatëzanisë në fazat e hershme (në fund të tremujorit të parë). Dhimbjet janë të dhimbshme në natyrë dhe nuk shkaktojnë ulje të performancës. Ato nuk paraqesin asnjë kërcënim për shëndetin e nënës së ardhshme.

Dhimbja fiziologjike e shpinës gjatë shtatzanisë së hershme duhet të dallohet nga patologjike. Kjo e fundit është e një natyre intensive dhe shoqërohet me shfaqjen e shkarkimeve purulente ose të përgjakshme nga vagina, ethe dhe simptoma të tjera shqetësuese.

Hipertoni i mitrës

Disa gra ankohen se në mënyrë periodike tërheqin pjesën e poshtme të shpinës në shtatzëninë e hershme. Shkaku i ndjesive të pakëndshme mund të rritet aktiviteti kontraktor i muskujve të mitrës. Ajo zhvillohet për arsye të ndryshme dhe çon në abort, abort spontan.

 • çrregullime hormonale. Një mungesë e progesteronit, e cila prodhohet në fazat e hershme nga corpus luteum, çon në një ulje patologjike në miometri. Hipertoniteti shkaktohet gjithashtu nga hipo- ose hipertiroidizmi – një shkelje e funksionimit të gjëndrës tiroide;
 • infeksione gjenitale. Klamidia, mykoplazmoza, ureaplazmoza, herpesi gjenital dhe disa sëmundje të tjera infektive çojnë në zhvillimin e endometritit – inflamacionit të rreshtimit të brendshëm të mitrës. Kjo provokon lirimin e substancave biologjikisht aktive, të cilat rrisin aktivitetin kontraktues të muskujve;
 • sëmundja e mitrës. Nyjet adenomatoze, fibroids, polipet dhe formacione të tjera të ngjashme me tumorin ndërhyjnë në rritjen normale të mitrës, duke shkaktuar hipertonicitetin e saj. Aktiviteti i rritur kontraktues është rezultat i kthesave të kaluara dhe abortit;
 • faktorët socio-ekonomikë. Zhvillimi i patologjisë mund të shkaktohet nga streset e shpeshta, puna e vështirë fizike, kequshqyerja, mungesa e gjumit, pirja e duhanit ose abuzimi me alkoolin. Aktiviteti në rritje kontraktues i mitrës është vërejtur shpesh tek vajzat më të reja se 18 vjeç dhe më të vjetër se 35 vjeç.
Lexo artikullin:  Si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore në shtëpi

Në gratë me hipertonizëm në shtatzëninë e hershme, jo vetëm që tërheq pjesën e poshtme të shpinës, por gjithashtu ka dhimbje dhimbjeje në barkun e poshtëm dhe në rajonin sakral. Sindroma e dhimbjes ngjason me ndjesitë që ndodhin gjatë menstruacioneve.

Shfaqja e gjakderdhjes nga vagina është një simptomë alarmante. Gjakderdhja tregon një rrezik të lartë të abortit ose abortit spontan që tashmë ka filluar.

Shtatzëni ektopike

Nëse keni një shpinë të dhimbshme në njërën anë në fazat e hershme (duke filluar nga 3 javë të shtatëzanisë), ka njollë nga vagina – mund të dyshoni për një shtatzëni ektopike. Sipas statistikave, ndodh në 2% të rasteve. Patologjia më së shpeshti ndodh kundër një sfondi të ngjitjes ose pengimit të tubave fallopian. Sëmundjet infektive dhe inflamatore të organeve gjenitale (klamidia), endometrioza, ndërprerjet hormonale, tumoret, operacionet e mëparshme, etj çojnë në këtë.

Shenjat karakteristike të shtatzënisë tubale:

 • dhimbje të forta në pjesën e poshtme të barkut nga njëra anë, që rrezatojnë në pjesën e poshtme të shpinës;
 • siklet gjatë lëvizjeve të zorrëve dhe urinimit;
 • gjakderdhje e shpeshtë nga vagina në një sasi të vogël;
 • dobësi e përgjithshme, apatia, nervozizmi;
 • një rritje e shtojcave me ekzaminim dyvjecar;
 • mospërputhja e madhësisë së mitrës me shtatzëninë.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Një shtatëzani ektopike është e rrezikshme sepse në mungesë të trajtimit ajo çon në këputje të tubit fallopian. Kjo shkakton gjakderdhje të brendshme dhe zhvillimin e peritonitit. Në mungesë të kujdesit mjekësor në kohë, këputja e tubit mund të çojë në vdekjen e një gruaje shtatzënë.

Nëse e gjeni veten duke simptoma të një shtatëzënie ekktopike, shkoni menjëherë te mjeku. Një specialist do t'ju ekzaminojë, konfirmojë ose mohojë diagnozën. Atëherë ai do të përshkruaj trajtimin e nevojshëm për ju. Një shtatëzani ektopike e konfirmuar kërkon kirurgji. Fetusi hiqet laparoskopikisht.

Nëse e kuptoni që jeni shtatzënë, shkoni menjëherë në takimin e gjinekologut. Mjeku juaj do t'ju ekzaminojë dhe përcaktojë nëse shtatzënia juaj po ecën normalisht. Pas kësaj do të regjistroheni dhe do të lëshoni një kartë shkëmbimi.

Gjatë shtatëzanisë së foshnjës, do t'ju duhet ekzaminime periodike të mjekëve të ndryshëm dhe duke kaluar teste të caktuara. E gjithë kjo do të ndihmojë në identifikimin e komplikimeve të rrezikshme dhe marrjen e masave të duhura.

Sistemi i tretjes

Në disa raste, pjesa e poshtme e shpinës në shtatzëninë e hershme është dhemb për shkak të kapsllëkut. Kjo e fundit zhvillohet për shkak të kompresimit të zorrës së trashë nga mitra në rritje. Ushqimi i duhur dhe marrja e mjeteve të caktuara bimore do të ndihmojë në heqjen e problemeve dhe normalizimin e jashtëqitjes. Përdorimi i laksativëve sintetikë gjatë shtatëzanisë është i padëshirueshëm.

Nëse shfaqet kapsllëku, këshillohuni me një mjek. Ai do t'ju tregojë se si të hani më mirë, çfarë ilaçesh për të marrë. Mundohuni të shmangni vetë-mjekimin, pasi mund të dëmtojë ju ose fëmijën tuaj.

Sëmundjet e sistemit urinar

Në gratë shtatzëna, veshkat preken mjaft shpesh. Më shpesh, zhvillohet pyelonefriti gestacional – inflamacion akut i sistemit pyelocaliceal. Sipas statistikave, sëmundja zbulohet në 12-17% të nënave në pritje. Patologjia ndodh në tremujorin e dytë të shtatëzanisë (veçanërisht në javët 22-27), më rrallë – në fund të së parës.

Nëse keni ethe, një dhimbje në shpinë të ulët gjatë shtatëzanisë është shumë e dhimbshme – mund të keni pyelonephritis. Nëse keni simptoma të dyshimta, drejtohuni menjëherë tek mjeku. Referimi në kohë në spital do të ndihmojë në shmangien e komplikimeve.

Gjatë shtatëzanisë, një numër ndryshimesh ndodhin në trupin e një gruaje që kontribuojnë në zhvillimin e pyelonephritis. Së pari, veshkat e një gruaje shtatzënë rriten në madhësi. Së dyti, për shkak të rritjes graduale të mitrës dhe veprimit të progesteronit në nënën që pret, ureterët dhe legeni renal zgjerohen. Së treti, në sfondin e ndryshimeve hormonale në një grua, peristaltika e traktit urinar të sipërm ngadalësohet. Kjo shkakton një shkelje të urodinamikës dhe ngecjen e urinës në veshkat. Në kushte të tilla, pyelonephritis zhvillohet me lehtësi të veçantë.

Lexo artikullin:  Dhimbje në nyje - shenja të sëmundjes, shkaqe, trajtim

Simptomat karakteristike të sëmundjes:

 • urinim i shpejtë dhe i dhimbshëm;
 • rritje e temperaturës së trupit në 38-40 gradë;
 • dhimbje koke të forta, të dridhura dhe shenja të tjera të dehjes;
 • dhimbje prapa që rrezatojnë në rajonin inguinal, labia, kofshët e brendshme;
 • palpitacione, rënie e presionit të gjakut;
 • dhimbje të mprehta kur goditen në vendin e projeksionit të veshkave (simptoma e goditjes kontrollohet nga një mjek).

Në 30% të grave me pyelonefrit gestacional, lind lindja e parakohshme. Vdekshmëria perinatale është 25%. Kjo do të thotë që çdo fëmijë i katërt vdes gjatë lindjes së fëmijës dhe menjëherë pas lindjes. Në fazat e hershme të shtatëzanisë, sëmundja mund të çojë në abort spontan.

Sëmundjet e sistemit muskulor

Nëse një grua më parë kishte probleme me shpinë, gjatë periudhës së lindjes së fëmijës gjendja e saj mund të përkeqësohet. Në fazat e hershme të shtatëzanisë, pjesa e poshtme e shpinës mund të jetë e sëmurë për shkak të osteokondrozës, spondilozës, spondilitit ose radikulitit. Në moshë të re, këto sëmundje janë të rralla.

Ndjesitë e pakëndshme në pjesën e poshtme të shpinës shpjegohen duke ulur në një pozitë të pakëndshme ose duke ecur në thembra të larta. Në këtë rast, dhimbja shfaqet për shkak të tensionit të muskujve të shpinës (i ashtuquajturi sindromi i dhimbjes miofasciale).

Diagnostics

Për të zbuluar një shkak të besueshëm, një grua duhet t'i nënshtrohet një ekzaminimi nga një gjinekolog. Pas një bisede me pacientin, mjeku do të jetë në gjendje të dyshojë për praninë e një patologjie të veçantë. Një studim dyvjecar do ta ndihmojë atë të identifikojë neoplazma të ndryshme, hipertonizmin e mitrës ose një rritje të shtojcave të saj gjatë shtatëzanisë tubale.

Për të dalluar dhimbjen fiziologjike nga patologjike, mjeku tërheq vëmendjen:

 • prania e shkarkimit patologjik nga vagina;
 • lloji, forca dhe natyra e dhimbjes;
 • gjendja e mitrës dhe shtojcave gjatë ekzaminimit bimanual;
 • shfaqja e simptomave të tjera patologjike (ethe të larta, vështirësi në urinimin dhe defekimin, kufizimin e lëvizjeve në shpinë, etj).

Me rëndësi të madhe në diagnostikimin e shtatzanisë së ndërlikuar është një ekzaminim me ultratinguj (ultratinguj) i organeve të legenit, i cili lejon të vlerësohet gjendja e embrionit, mitrës dhe shtesave të tij. Për të identifikuar sëmundjet infektive të sistemit gjenitourinar, një grua duhet të kalojë një test urina dhe një njollë në mikroflora nga vagina. Nëse është e nevojshme, shtatzëna caktojë studime ose konsultime shtesë me specialistë të tjerë.

Si të lehtësoni dhimbjen fiziologjike të shpinës

Ju mund të shpëtoni ose lehtësoni sikletin me ndihmën e masave elementare. Nëse keni shtyllë të ulët në shtatzëninë e hershme, provoni ushtrime të thjeshta. Ata do të forcojnë muskujt, do të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në organet e legenit, do të ndihmojnë në formimin e frymëmarrjes së duhur në mënyrë që të durojnë me siguri dhe të lindin një fëmijë të shëndetshëm.

Shtë gjithashtu e mundur që të lehtësohen ndjesitë e dhimbshme me ndihmën e fitnesit, gjimnastikës, gjimnastikës së ujit, yogës, etj. Kurse të krijuara posaçërisht për gratë shtatzëna janë gjithashtu të dobishme. Ju duhet të zgjidhni programin më tërheqës dhe ta bëni atë për argëtim.

Trajtimi i dhimbjes patologjike të shpinës në shtatzëninë e hershme

Shqyrtoni opsionin kur një grua filloi të thyejë pjesën e poshtme të shpinës në fazat e hershme të shtatëzanisë, ajo shkoi te mjeku, por asaj iu dha një diagnozë zhgënjyese. Awfarë i pret asaj dhe foshnjës në të ardhmen? A ka ajo një shans të lindë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm?

Hipertoniteti i mitrës mund të çojë në aborte spontane, por aborti mund të shmanget me një trajtim adekuat. Sëmundjet e veshkave, shpinë, zemra dhe organet e sistemit endokrin gjithashtu përkeqësojnë prognozën dhe e bëjnë më të vështirë rrjedhën e shtatëzënësisë. Sidoqoftë, terapia adekuate ndihmon për të shmangur pasojat e pakëndshme.

Një shtatëzani ektopike ka një prognozë të dobët për fëmijën. Kërkon ndërprerje artificiale dhe gjithmonë përfundon në vdekjen e fetusit. Trajtimi i parakohshëm mund të çojë në pasoja të rënda për një grua.

Tabela 2. Metodat e trajtimit të sëmundjeve të ndryshme tek gratë shtatzëna

ExpertNews Shqipëri