Reumatizma e këmbëve çfarë është Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Shumica e qytetarëve tradicionalisht e perceptojnë reumatizmin e këmbëve, duke imagjinuar simptomat e dhembjeve në gjunjë, bërryla dhe nyje të tjera. E gjithë faji për këtë sëmundje pothuajse gjithmonë bie mbi këpucë me cilësi të dobët, mot të lagësht dhe kushte jo të kënaqshme pune. Në fakt, kjo patologji është shumë më e gjerë, më e rrezikshme dhe më e ndërlikuar. Dhe themeli i zhvillimit të tij në trup është një kompleks i tërë faktorësh etiologjikë. Sidoqoftë, me të gjitha përshkrimet dhe parashikimet e frikshme, është e mundur që të luftoni këtë sëmundje mjaft me sukses. Si ta bëni këtë, si dhe shkaqet dhe pasojat e mundshme, simptomat dhe metodat e zbulimit të sëmundjes do të diskutohet në kuadrin e këtij rishikimi.

Reumatizmi – një rrezik për të gjithë trupin

Reumatizmi i këmbëve i takon kategorisë së sëmundjeve autoimune, dhe në kundërshtim me mendimin mbizotërues, ajo manifestohet jo vetëm tek njerëzit e moshuar, të cilët kanë punuar gjithë jetën e tyre në kushte zhvlerësuese. Sëmundja shpesh regjistrohet në pacientët e moshës 30-45 vjeç.

Me dinamikën e tanishme të jetës, ngarkesat e tepruara dhe rrethanat e tjera të lidhura me të, rastet e reumatizmit të këmbëve filluan të shfaqen edhe tek adoleshentët dhe fëmijët 8-16 vjeç.

Sëmundja karakterizohet nga rrallimi i indit të kërcit dhe formimi i erozioneve të gjera ose lokale mbi të. Si rezultat, ndodh inflamacioni i indeve të tjera artikulare, gjë që çon në ndryshime destruktive-degjeneruese dhe distrofike në muskulaturën në zonën e përbashkët.

Me reumatizëm, kokat dhe baza e eshtrave preken – përbërja strukturore e tyre është shkelur, fillon procesi i shkatërrimit dhe ndarjes së fragmenteve të vogla. Ata, duke krijuar presion mbi indet e buta, provokojnë dhimbje. Tendonët dhe mbaresat nervore preken gjithashtu nga procesi inflamator. Muret e çantës sinoviale dhe membrana sinoviale e bashkimit trashen dhe pushojnë së përmbushuri funksionin e tyre fiziologjik.

Të gjitha këto ndryshime patologjike ndodhin në një periudhë të shkurtër, nën ndikimin e një infeksioni që ka depërtuar në trup. Provokohet nga betta-streptokoket që i përkasin kategorisë së grupit A.

Këto patogjenë depërtojnë në trupin e njeriut gjatë infeksioneve të frymëmarrjes dhe përparimit të sëmundjeve të frymëmarrjes – bronkitit, bajametit, pneumonisë, rinitit, si dhe tuberkulozit, ose ndërlikimeve të sëmundjeve të tjera të një natyre infektive. Rreth 2,5-3,0% të pacientëve që kanë qenë të sëmurë nga këto sëmundje marrin një ndërlikim në formën e reumatizmit.

Lexo artikullin:  Zëvendësim unik i lëngut synovial

Një tipar tjetër i kësaj sëmundje është se prek jo vetëm këmbët, siç besohet zakonisht. Sëmundja manifestohet në patologji të organeve të brendshme, veçanërisht në mushkëri, mëlçi, zemër, shpretkë.

Si duket?

Faktorët shkakorë në këtë sëmundje mund të ndikojnë si gjithëpërfshirës, ​​ashtu edhe individualisht. Për shfaqjen e patologjisë, trashëgimia gjenetike ka. Një sistem imunitar i dobët ose keqfunksionime të përkohshme në punën e tij po provokojnë rrethana. Në këtë sfond, infeksioni streptokoksik është më lehtë të ndikojë në organet e frymëmarrjes.

Së bashku me këtë arsye kryesore, ekzistojnë rrethana dhe kushte të tjera për zhvillimin e reumatizmit të këmbëve:

 • Prania në trupin e komponimeve proteinike të grupit B;
 • Ndjeshmëria alergjike ndaj përbërësve toksikë të lëshuar nga bakteret patogjene ose viruset;
 • Pasojat e infeksioneve të patrajtuara, një diagnozë e vendosur gabimisht e sëmundjeve të frymëmarrjes, një kurs joefektiv i trajtimit;
 • Sëmundjet e shpeshta për shkak të hipotermisë;
 • Kirurgji e leshuar dentare;
 • Shkelje të standardeve sanitare gjatë injeksioneve, nxjerrjes së dhëmbëve, trajtimit të ftohjes.

Të gjithë këta faktorë shërbejnë si një bazë e rehatshme për depërtimin e patogjenit streptokoksik në trup.

Sistemi imunitar e kundërvepron atë, antitrupat e të cilave gjatë një sulmi imunitar ndaj agjentëve të huaj shkaktojnë dëme në organet parenkimale (zemrën, shpretkën, gjëndrat, mëlçinë, mushkëritë), dhe gjithashtu dëmtojnë indet e eshtrave dhe të kërcit, dhe dëmtojnë elementët artikularë të poshtëm dhe ekstremet e sipërme.

pamje klinike

Lidhjet e para me këtë patologji vuajnë nyje të mëdha – nyjet e gjurit, bërrylës dhe hip. Më vonë, nyjet e tjera të sistemit muskulor skeletik preken në pjesë të ndryshme të trupit, si dhe në organe të brendshme.

Reumatizmi i këmbëve manifestohet nga simptoma të tilla:

 1. Zhvillimi intensiv i procesit inflamator;
 2. Dhimbje e karakterit tërheqës, prerje, shurdhër. Dhimbjet e reumatizmit zakonisht janë bredhëse – pacienti i ndjen ato në njërën ose pjesën tjetër të këmbës;
 3. Forcimi i dhimbjes gjatë lëvizjes ose aktivitetit fizik, kur ngrini peshat ose gjatë punës manuale;
 4. Shenjat e skuqjes dhe lëkurës së lëkurës në zonën e nyjeve të prekura;
 5. Lidhja e fryrë e nxehtë;
 6. Skuqje të vogla të kuqërremta të një natyre puçrrash;
 7. Dëmtimi i oreksit;
 8. Insomnia;
 9. Sulmet e etheve dhe një rritje e temperaturës së përgjithshme të trupit.
Lexo artikullin:  Traineri i hip

Gjatë përparimit të sëmundjes, sulmet e migrenës bëhen të shpeshta. Karakteristike për reumatizmin e këmbëve është një shenjë simetrie. Nëse nyja dëmtohet në njërën gjymtyrë brenda 10-14 ditësh, të njëjtat simptoma shfaqen në këmbën tjetër në të njëjtën nyje.

Në të njëjtën kohë, shenjat sekondare të reumatizmit të këmbëve zhvillohen – një rrahje e shpejtë e zemrës, tension në gjoks me një frymë të thellë, kollitje, dhimbje në zemër dhe eritema në formë unaze të lëkurës.

Procedurat diagnostike

Për të përcaktuar faktorët e vërtetë shkaktarë, intensitetin e zhvillimit të sëmundjes dhe shkallën e dëmtimit të nyjeve, reumatologu bën një ekzaminim klinik. Zona e dhimbjes më të madhe themelohet nga palpimi, zona e proceseve patologjike më intensive përcaktohet përgjatë kufijve të tumorit.

Për të konfirmuar supozimet fillestare, pacienti është i ftuar t'i nënshtrohet një seri procedurash diagnostikuese-instrumentale dhe të kalojë teste për ekzaminim laboratorik. Radiografia konsiderohet metoda më informuese dhe më e shpejtë – ju lejon të vendosni devijime të tilla patologjike:

 • Vula në membranat sinoviale;
 • Trashje e indeve të buta;
 • Hendeku jonormal i hendekut artikular;
 • Depozitat e kripërave të kalcinuara.

Së bashku me këtë metodë, bëhen testet e mëposhtme diagnostikuese:

 • Imazhe rezonancë magnetike;
 • Skanimi i CT;
 • ultratinguj;
 • Përcaktimi i ESR;
 • Punksion për zgjedhjen për studimin e lëngut synovial;
 • Mostra reumatike e gjakut;
 • Arthroscopy;
 • EKG e zemrës.

Këto metoda të diagnozës njëkohësisht hedhin dritë mbi shkallën e deformimit të elementeve artikulare, praninë e një procesi inflamator, intensitetin e dëmtimit të enëve të gjakut në rajonin artikular.

Trajtim

Për të lehtësuar vuajtjet e shkaktuara nga dhimbja në nyje ndihmon agjentët farmakologjikë – Ibuprofen, Analgin, Ketanov, Aspirin, Nimesulide. Në të njëjtën kohë, terapia anti-inflamatore kryhet me përdorimin e barnave të tilla:

Për të rivendosur përbërësit strukturorë të elementeve artikulare, terapia me ilaçe kryhet me emërimin e:

Përveç rrjedhës së përdorimit të këtyre barnave, një reumatolog mund të përshkruajë trajtim simptomatik të reumatizmit të këmbëve, duke përfshirë përdorimin e komponentëve metabolikë dhe imunosupresantëve – Metotreksate dhe Ciklofosfamide, si dhe glikozide kardiake – Asparkam, Pumpan.

Ato rrisin efektin terapeutik dhe zgjasin kohëzgjatjen e tij të fizioterapisë – aplikime me parafinë terapeutike, efekt magnetoterapie, elektroforezë.

Lexo artikullin:  Llojet e frenave për fiksimin e nyjës së shpatullave

Masat parandaluese

Për të eliminuar rrezikun e përhapjes së shkakut rrënjësor të sëmundjes – infeksionit streptokoksik – pacienti duhet të përputhet me regjimin e karantinës. Për të parandaluar zhvillimin e reumatizmit, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet parandalimit të ftohjes dhe sëmundjeve të sistemit të frymëmarrjes.

Me një rritje të temperaturës dhe shenjat e para – dhimbje në nyje, simptoma të tjera – menjëherë duhet të shihni një reumatolog.

Si përfundim i rishikimit – një dëshirë për të gjithë ata që, për shkak të rrethanave, janë përballur me shkaqet e mundshme të reumatizmit të këmbëve. Në asnjë rast nuk duhet të bëni një diagnozë bazuar në supozimet tuaja. Dhe akoma më shumë, trajtimi në shtëpi i diktuar nga këshillat e të afërmve ose fqinjëve është i papranueshëm. Vetëm kujdesi i kualifikuar mjekësor është në gjendje të kufizojë zhvillimin e sëmundjes dhe ta parandalojë atë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri