Pomadë menisk

Ekzistojnë 3 lloje kryesore të ilaçeve kremoze që përdoren direkt në sipërfaqen e lëkurës në meniskun e prekur. Avantazhi i tyre qëndron në faktin se ata veprojnë pa u futur në gjak, prandaj ato janë madje të përshtatshme për lëndime në fëmijë ose gra gjatë periudhës së gestacionit. Llojet e ointments:

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Petë e ngrohtë

Kremrat sipërfaqësorë me një efekt ngrohjeje përdoren gjatë periudhës së rehabilitimit disa ditë pas marrjes së një dëmtimi në gju. Droga nuk është e përshtatshme për dëmtimin e shkaktuar vetëm për shkak të acarimit. Aplikoni në mungesë të dëmtimit të lëkurës. Nuk përjashtohet përdorimi i vajrave të ngrohjes për qëllime profilaktike ose për të parandaluar dëmtimin e gjurit. Efekti i ngrohjes ndihmon në përmirësimin e hemodinamikës në vendin e lezionit dhe në këtë mënyrë ndihmon në lehtësimin e dhimbjes. Kremrat janë në gjendje t'i rezistojnë ngurtësisë, për të rritur amplituda e lëvizjes së nyjës së gjurit. Vajra të tilla përfshijnë Menovazin, Kapsikam. Linjati i ngrohjes me bazë helmi duhet të përdoret me kujdes, dhe nëse ndodh një reaksion alergjik, ndërpresni përdorimin.

Droga anti-inflamatore

Emri i ilaçeve tregon efektin e tyre kryesor në dëmtim. Mjetet lehtësojnë inflamacionin në meniskun e prekur. Karakteristikat e tyre mund të kenë një efekt të dobishëm në eleminimin e proceseve inflamatore në gju (indin e kërcit). Gjendja e pacientit përmirësohet për shkak të heqjes së ënjtjes dhe ënjtjes në vendin e dëmtimit. Ointments anti-inflamator ndihmojnë në përshpejtimin e resorbimit në zonën e prekur, duke përfshirë bruises, bruises dhe bruises. Në mesin e këtyre ilaçeve, mund të dallohen "Xhel Fastum", "Dolgit".

Linjat e ftohjes

Ointments të këtij veprimi kanë një efekt ftohës në nyjen e gjurit, për shkak të pranisë së mentolit, eukalipt ose nenexhikut në përbërje. Për shkak të mungesës së irritimit të indeve, ato përdoren menjëherë pas dëmtimit për të zvogëluar dhimbjen në gju. Efekti i dobishëm karakterizohet nga një përmirësim i gjendjes, duke zvogëluar ndjenjën e ngurtësisë dhe duke rritur amplituda, me metodën e eliminimit të dhimbjes. Xhel të tilla përfshijnë "Gevkamen", "Troxevasin".

Lista e Barnave

Për të rritur efektin shërues dhe për të përshpejtuar rezultatin, mjekët përshkruajnë ilaçe për përdorim të brendshëm. Veprimi i kondroprotektorëve në kombinim me një agjent të jashtëm mund të eliminojë në mënyrë më efektive dhimbjen, si dhe të përshpejtojë rigjenerimin e indeve të dëmtuara të kërcit, duke përmirësuar proceset metabolike në nivelin qelizor. Me ndihmën e ilaçeve të tilla, menisk i gjurit shërohet më shpejt. Ka ilaçe jo-steroide që kundërshtojnë inflamacionin dhe manifestimet e tij në formën e ënjtjes, dhimbjes dhe hematomave.

Në rast të dëmtimeve të rënda, përdorimi i barnave steroide është i mundur, por ekskluzivisht me recetë. Për trajtimin dhe parandalimin e indeve kërc dhe indeve periartikulare, përdoren aditivë biologjikisht aktivë dhe vitamina. Vitaminat A, C, E, si dhe kolagjeni, glukozamina dhe kondroitina, që janë blloqet ndërtuese të qelizave të kërcit, janë të përshtatshme për përmirësimin e gjendjes së sistemit muskulor.

Vajra popullore

Shpesh njerëzit trajtojnë meniskun me mjete shtëpiake që mund të përmirësojnë gjendjen e tyre dhe të shpejtojnë shërimin. Për terapi, ata mund të përdorin mjaltë. Përzihet në gjysmë me alkool dhe nxehet. Pastaj përbërja aplikohet në gjurin e dëmtuar. Një vaj i tillë ka një efekt analgjezik, anti-inflamator. Përdorimi i tij rekomandohet vetëm pas një testi të alergjisë në dore ose brenda bërrylit. Në rast të një reaksioni alergjik, ndaloni trajtimin.

Nëse mjetet juridike nuk lehtësojnë gjendjen, duhet të konsultoheni me një mjek për procedurat terapeutike para acarimit.

Versioni tjetër i vajit është përgatitur në bazë të vajrave thelbësorë të perimeve. Për ta bërë këtë, ju duhet vaj karafili, mentol ose eukalipt, kamfor dhe aloe. Shtë e rëndësishme që të përzieni këtë përzierje derisa të jetë e lëmuar, ndonjëherë është e nevojshme të ngroheni për përzierjen më të mirë të përbërësve. Pomadë aplikohet edhe në vendin e dëmtimit të gjurit, heq dhimbjen, ënjtjen dhe ënjtjen. Ndonjëherë një përzierje me bazë shkumës përdoret për të pasuruar nyjen e dëmtuar me kalcium. Isshtë i grirë në një mulli kafeje dhe përzihet me një pije me qumësht të thartë. Pas vendosjes në një vend të lënduar, mbuloni me film ngjitës në majë dhe mbështilleni atë me një shall ose shall.

Pomadë menisk

Një këputje e meniskut shoqërohet me dhimbje të forta dhe ngurtësi në lëvizjen e nyjes. Për të hequr qafe simptomat e pakëndshme të një dëmtimi pa operacion, përshkruhet trajtim kompleks, i cili përfshin përdorimin e xhel dhe ointments. Spektri i tyre i veprimit ka për qëllim përmirësimin e gjendjes së pacientit në një kohë të shkurtër.

Tregimet dhe përfitimet

Shtë e mundur për të trajtuar një këputje të meniskut të nyjes së gjurit pa operacion nëse pacienti është ekzaminuar nga një mjek dhe, bazuar në rezultatet e imazheve me rreze X, arriti në përfundimin se trajtimi konservativ mund të shpërndahet. Mjetet e jashtme duhet të përdoren në kombinim me procedurat fizioterapeutike, masazhin dhe ilaçet. Karakteristikat e dobishme të kremrave dhe xhelave:

 • përmirësimi i mikrocirkulacionit të gjakut;
 • anestezi;
 • inflamacionin;
 • resorbimi i mavijosjeve;
 • rifillimi i lëvizshmërisë.

Përdorimi i pavarur i ilaçeve kur dëmtohet pa u konsultuar më parë me një mjek mund të përkeqësojë gjendjen e nyjes.

Llojet e Ointments

Zgjedhja e përdorimit të jashtëm duhet të bazohet në simptomat e sëmundjes dhe rezultatet e ekzaminimit. Trajtimi i meniskut përshkruhet gjithëpërfshirës. Por përdorimi i njëkohshëm i ointments të grupeve të ndryshme në një zonë të dëmtuar është e ndaluar. Pushimi duhet të jetë së paku 4-5 orë. Mundësia më e mirë është kombinimi i tabletave dhe xhelave.

ngrohja

Një grup ilaçesh që përdoren gjatë periudhës së rehabilitimit pas operacionit, disa ditë pas një dëmtimi ose për parandalim. Vajrat e ngrohjes kanë një efekt vazodilues, për shkak të të cilit metabolizmi në gju është përmirësuar dhe depërtimi i përbërësve të ilaçeve në inde është i përshpejtuar. Karakteristikat përfituese:

 • ndërprerja e dhimbjes;
 • lëvizshmëri e përmirësuar;
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut.

Ointments ngrohjes përfshijnë:

Chondroprotectors

Një grup ilaçesh që përmbajnë substancat aktive glukozaminë, kondroitinë dhe kolagjen. Ato kontribuojnë në restaurimin e indeve të kërcit, në normalizimin e proceseve metabolike në të dhe në përmirësimin e elasticitetit të kërcit dhe aktivitetit motorik të përbashkët. Për më tepër lehtësoni dhimbjen dhe ënjtjen. Përfaqësuesit e zakonshëm të këtij grupi janë:

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

NSAID-të përfaqësohen nga një grup ilaçesh që tolerohen mirë nga trupi, me përdorimin lokal praktikisht nuk shkaktojnë reaksione anësore dhe janë jo-hormonale. Përdoret për të arritur efektet terapeutike të mëposhtme:

 • lehtësim i dhimbjes;
 • inflamacionin;
 • duke hequr qafe ënjtje dhe ënjtje;
 • rritja e gamës së lëvizjes;
 • resorbimi i mavijosjeve dhe bruizave.

Më së shpeshti përdoret:

Dolgit do të eliminojë procesin inflamator në nyje dhe simptomat e tij shoqëruese.

Mjetet juridike popullore

Një ilaç popullor për qetësimin e dhimbjes kur dëmtohet një menisk i gjurit është uthulla dhe vaji i vezëve. Për ta përgatitur atë, duhet të merrni thelbin e uthullit dhe 1 vezë të tërë. Vendoset në një enë dhe mbushet me uthull për ta mbuluar nga lart me 1 centimetër. Tjetra, duhet ta vendosni enën në kabinet për 5 ditë. Në fund të periudhës shtoni 200 ml vaj luledielli dhe ekspozojeni në dritë. Këmbëngulni që ilaçi gjithashtu duhet të jetë 5-6 ditë. Në fund të kësaj kohe, vaji është gati për përdorim. Duhet të aplikohet në nyjen e gjurit të dëmtuar me lëvizje masazhi, pastaj të mbështjellë me një leckë të ngrohtë.

Përdorimi i ilaçit alternative në trajtimin e dëmtimit të meniskut është në përputhje me mjekun.

Aplikacion

Ju duhet të jeni të vetëdijshëm që çdo vaj ose krem ​​aplikohet në lëkurën e pastër dhe të thatë pa dëmtime. Ndalohet përdorimi i përgatitjeve të jashtme për plagë të hapura. Sasia e ilaçeve dhe intensiteti i terapisë përcaktohet nga mjeku në secilin rast individualisht. Si rregull, një rrip me vaj të gjatë 3-4 cm aplikohet në zonën e nyjës së gjurit dhe fërkohet me lëvizje të lehta masazhesh, derisa të zhytet plotësisht. Përkundër faktit se fonde të tilla kanë një shkallë të ulët të përthithjes në gjak, ato përshkruhen me kujdes për përdorim gjatë shtatëzanisë ose gjidhënies. Por përveç kësaj, secili grup ilaçesh ka kundërindikacionet e tij. Nuk duhet të blihet në mënyrë të pavarur, pa rekomandimin e një mjeku.

Lexo artikullin:  Përkeqësimi i trajtimit të simptomave të osteokondrozës së kraharorit

Treatmentfarë trajtimi në shtëpi për meniskun e gjurit parandalon operacionin?

A ju ndihmon trajtimi i meniskut të gjurit me mjete juridike popullore në shtëpi, apo mund të bëj pa ndonjë operacion në asnjë rast? Kjo temë është e rëndësishme për këdo që ka dëmtuar meniskun – kërcin fibroze të vendosur në nyjen e gjurit, i cili është krijuar për të mbrojtur patelën gjatë lëvizjes. Si të gjithë kërc në trup, menisku luan rolin e një lloji të amortizatorit, duke ndihmuar të lëvizni dhe të përfshiheni në sporte pa dëmtime.

Shkaqet e dëmtimit të meniskut

Menisku mund të dëmtohet në procesin e lojës sportive dhe madje edhe kur bie. Kjo është një dukuri mjaft e zakonshme. Problemi që mund të lindë me meniskën është një hendek ose fryrje. Dëmtimi i meniskut të nyjes së gjurit ndodh me një ngarkesë të mprehtë dhe rrotullim të nyjës në të njëjtën kohë, si dhe me veshin në lidhje me moshën e indit të kërcit. Nëse dëmtimi nuk është kritik, menisku nuk është shqyer, nuk kërkohet operacion, trajtimi në shtëpi është mjaft i përshtatshëm.

E rëndësishme! Madhësia e dëmtimit mund të përcaktohet vetëm nga mjeku që merr pjesë.

Simptomatologjia

Nëse ndodh një dëmtim i gjurit, një këputje e meniskut mund të diagnostikohet nga simptomat e mëposhtme:

 1. Dhimbje të mprehtë nga një dëmtim që përkeqësohet me kalimin e kohës.
 2. Pamundësia për të përkulur ose unbend plotësisht një gju. Arsyeja është pjesa e shqyer e meniskut, e cila ndërhyn në lëvizjen normale të nyjes. Gjithashtu, kufizime të tilla në lëvizje mund të flasin për probleme me ligamentet që gjithashtu mund të prishen.
 3. Ënjtje në patelë. Gjuri bëhet vizualisht më i madh, bymehet, ndërhyn në lëvizjen e këmbës.
 4. Hematoma nënlëkurore në zonën e dëmtimit. Ndodh nga dëmtimi i kapilarëve në zonën e gjurit.
 5. Në vendin e dëmtimit, temperatura e trupit gjithashtu mund të rritet.

Thyerja e meniskut nuk kalon vetvetiu; ajo ka nevojë për trajtim. Hematoma dhe ënjtja në vendin e një mavijosje janë simptoma në të cilat menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek. Ndihma e një mjeku është gjithashtu e domosdoshme në rast të pinching të meniskut, i cili ndërhyn në lëvizjen e lirë të nyjes.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e meniskut

Si të trajtoni një këputje të meniskut të gjurit do t'ju tregojë mjeteve juridike popullore. Përdoren të gjitha llojet e fasha dhe ointments, që synojnë ngrohjen dhe restaurimin e shpejtë të nyjës.

Si të trajtojmë fasha të meniskut?

Këto procedura ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe përshpejtimin e procesit të rimëkëmbjes së meniskut:

 1. Kompresë mjalti. Përzieni mjaltin dhe alkoolin në një raport 1: 1, përhapet në gju dhe lëreni për disa orë. Një metodë shumë e dobishme, e provuar nga shumë.
 2. Kompresa e gjetheve të perimeve. Mund të përdorni lakër ose lakër. Një kompresë e tillë ndihmon në uljen e dhimbjeve të nyjeve dhe lehtësimin e ënjtjes. Bashkangjitni gjethen e perimeve në vendin e lënduar dhe erën për një periudhë nga 6 deri në 8 orë.
 3. Fasha baltë. Metoda shpesh përdoret në klinikat e baltës, por është gjithashtu e mundur të blini papastërti në një farmaci për përdorim shtëpiak. Përhapni një sasi të vogël të papastërtisë në gju, izoloni, lëreni për disa orë. Lani me ujë të ngrohtë.
 4. Compress qepë e ëmbël. Grini qepën e mesme në një rende të imët, përzieni me një lugë sheqer. Bëni një kompresë në mbrëmje, lëre deri në mëngjes.
 5. Kompresë argjile natyrale. Një kompresë e tillë do të ndihmojë që shpejt të heqni qafe dhimbjen dhe të përshpejtoni shërimin e pjesëve të prekura të meniskut. Bëni një përzierje të trashë (shtoni ujë në argjilë), përhapeni në gju dhe mbështilleni. Bëni procedurën gjatë natës, pije me ujë të ngrohtë në mëngjes.
 6. Kompresa e luleve. Ne kemi nevojë për lule jargavan dhe luleradhiqe. Derdhni lule me alkool, insistoni për rreth dy javë në një vend të errët. Përbërja e sezonit rekomandohet të shtoni gështenja. Aplikoni një fashë të lagur me tretësirën që rezulton. Mbështilleni dhe lëreni deri në mëngjes.
 7. Me edemë, një kompresë nga calendula do të ndihmojë. Ziejini degët e kalendulave në ujë, zbatojini ato në njolla të lënduara dhe i mbështillni. Përsëriteni për tre ditë.

Të gjitha kompresat janë të mbuluara (në mënyrë që të mos lagin shtresat e sipërme, të ngrohta) së pari me film ngjitje, pastaj të fiksuara me një fashë elastike dhe të mbështjellë me diçka të ngrohtë.

Lexoni se si të merreni me sprain.

Tinkturat për përdorim të brendshëm

Tinktura të tilla ndihmojnë trupin të luftojë më shpejt problemin, të veprojë nga brenda dhe të ndihmojë kur trajtimi i meniskut kërkohet me mjete juridike popullore:

 1. Tinkturë e parafabrikuar për përdorim të brendshëm. Llokoçis hithër të thatë me bar të vjollcë dhe gjethe thupër. Hidh ujë të vluar. Këmbëngulni për rreth gjysmë ore dhe merrni 100 g katër herë në ditë çdo ditë.
 2. Grind rrënjën rrikë dhe derdh ujë të valë. Këmbëngulni gjysmë ore. Merrni për 20 ditë një lugë gjelle dy herë në ditë.
 3. Gjethet e gjirit (rreth 50 g) derdhni ujë të ftohtë të zier. Silleni në një çiban ngadalë. Pini përzierjen brenda katër ditësh, të ndarë në pjesë të barabarta. Përsëriteni jo më shumë se gjashtë muaj.
 4. Merrni lëvore shelgun, thithjen e hithrës dhe rrënjën e majdanozit të copëtuar. Derdhni 150 ml ujë të nxehtë, lëreni për 70 orë dhe merrni 100- ml të ngrohtë çdo ditë.

Mos merrni tinktura në sasi më të mëdha se sa janë shkruar në udhëzime. Doza të mëdha mund të dëmtojnë trupin.

Tinkturat për përdorim të jashtëm

Tinkturat për përdorim të jashtëm duhet të jenë të lëngshëm, si uji. Sigurohuni të insistoni para përdorimit – ky është rregulli themelor:

 1. Tretësirë ​​e hudhrës. Grini nja dy kokë hudhër dhe derdhni uthull molle në sasinë 300-400 g. Lini për një javë në një vend të errët dhe të ngrohtë, pastaj fërkoni gjurin e dëmtuar për 20 minuta.
 2. Tinkturë e jodit. Merrni alkool dhe jod në përmasa të barabarta, përzieni. Pas një dite, tinkturë do të jetë gati për përdorim, fërkoni gjunjët, por mos përfundoni pas procedurës.
 3. Tretësirë ​​e luleve të patates. Pastroni vetëm lulet e mbledhura në mënyrë që të mos ketë gjelbërim. Derdhni me alkool dhe lëreni në një vend të ftohtë për 10 ditë. Ju duhet të përdorni tinkturën dy herë në ditë, të përfundoni procedurën pasi dhimbja të zhduket (por përdorni tinkturën për jo më shumë se një muaj).

Tinkturat e tilla ngrohin nyjen, duke zvogëluar dhimbjen. Para fërkimit, testoni tinkturën në një zonë të vogël të lëkurës, në mënyrë që të shmangni alergjitë.

Ointments shtëpi

Në kundërshtim me stereotipet, ointments mund të përgatiten në shtëpi. Fondet e tilla do të jenë efektive nëse ndiqni udhëzimet e gatimit:

 1. Kombinoni mjaltin, kripën, pluhurin e mustardës dhe ujin. Për 100 g mjaltë, një lugë çaji përbërësit e mbetur. Pomadë rezulton të jetë ngrohëse dhe analgjezike.
 2. Për të bërë produktin, ju duhet të kombinoni lythën e tharë të Shën Gjonit, hithra dhe yarrow të marrë në përmasa të barabarta. Shtoni vazelinë (në sasinë e një lugë gjelle). Thyej para gjumit.
 3. Merrni një vezë pule, vendoseni në një tas, duke copëtuar guaskën. Hidh thelbin e uthullit në mënyrë që të mbulojë plotësisht vezën. Këmbëngulni 4-5 ditë në një vend të errët. Shtoni 200 ml vaj perimesh, përzieni dhe vendoseni në një vend të ngrohtë për dy ditë. Pas kësaj, ruajeni në një vend të freskët.

Vajra të tilla janë të lehtë për t’u përgatitur në shtëpi, pa harxhuar shumë kohë dhe përpjekje.

Përveç fasha, ekzistojnë metoda të tjera për të luftuar këputjen e meniskut. bathtubs:

 1. Banja halore. Ato ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, duke kontribuar kështu në trajtimin e nyjës së sëmurë dhe forcimin e tij. 500 g gjilpëra të freskëta (700 g të thata) derdhin ujë në një sasi prej 2 litra. Vlim për 30 minuta, pastaj shtoni në ujë. Bëni dush 20-30 minuta para gjumit, çdo ditë tjetër.
 2. Banja me kripë deti. Heqni stresin dhe qetësoni. Përdorni sipas udhëzimeve në paketë, në varësi të sasisë së ujit në banjë.
  Vaska e thatë të urtë. Përgatitur nga analogji me një recetë halore.
Lexo artikullin:  Spondilolisteza - çfarë është ajo Shkaqet, simptomat, trajtimi

Uji duhet të jetë i ngrohtë, koha e qëndrimit nuk është më shumë se 20 minuta.

gjimnastikë

Ushtrimet terapeutike për gjunjët janë një pjesë tjetër e restaurimit të meniskut dhe funksioneve të tij. Ushtrimet kryhen në fazën e shërimit për të forcuar nyjen, dhe përshpejtimin e shërimit. Ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për t'ju thënë rreth masave paraprake dhe kundërindikacioneve.

Ushtrime në shtëpi për trajtimin e meniskut:

 1. Uluni në një karrige të ulët me gjunjë të përkulur. Drejtoni këmbën e majtë, ngrini sa më lart që të jetë e mundur. Pasi ta keni mbajtur në ajër për gjysmë minutë, uleni me kujdes dhe kryeni ushtrimin me këmbën e duhur.
 2. Shtrihuni në stomak, këmbët drejtohen. Ngadalë ngrini këmbën e majtë të drejtë dhe mbajeni në ajër për gjysmë minutë. Tjetra, uleni ngadalë këmbën në vend dhe relaksohuni. Përsëriteni me këmbën e djathtë. Pas këtij ushtrimi, lejoni që këmbët të pushojnë dhe të bëjnë të njëjtën gjë, por duke mbajtur këmbët në ajër për një kohë të shkurtër.
 3. Ndryshoni pozicionin. Shtrihuni në anën e majtë, përkulni këmbën e majtë, mbajeni këmbën e djathtë drejt. Ngrini këmbën e djathtë dhe mbajeni në ajër për gjysmë minutë. Përsëriteni ushtrimin me këmbën e dytë.

Pas stërvitjes, mund të grisni njollat ​​e lënduara me tretësirë ​​(për shembull, nga hudhra) ose një vaj i ngrohtë. Lejohet gjithashtu një kompresë. Pas procedurës, fshihni këmbët tuaja në ngrohtësi dhe relaksohuni.

Fact! Ushtrimi do të ndihmojë vetëm nëse nuk ka çehre të meniskut. Nëse ushtrimet dhe mjetet juridike popullore nuk ju ndihmojnë, ju duhet të këshilloheni me një mjek për këshilla.

Të gjitha mjetet do të ndihmojnë në kurimin e meniskut, nëse nuk ka dëme të mëdha dhe lot. Ju nuk duhet të përdorni një numër të madh metodash në të njëjtën kohë. Mjafton të bëni ushtrime, ngrohni zonat e dëmtuara me vaj ose kompresë dhe merrni tretësira brenda. Kështu, trajtimi do të jetë më efektiv. Në trajtimin e meniskut, duhet pasur kujdes që të mos i tendosni gjunjët.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

Pomadë menisk

Një këputje e meniskut shoqërohet me dhimbje të forta dhe ngurtësi në lëvizjen e nyjes. Për të hequr qafe simptomat e pakëndshme të një dëmtimi pa operacion, përshkruhet trajtim kompleks, i cili përfshin përdorimin e xhel dhe ointments. Spektri i tyre i veprimit ka për qëllim përmirësimin e gjendjes së pacientit në një kohë të shkurtër.

Tregimet dhe përfitimet

Shtë e mundur për të trajtuar një këputje të meniskut të nyjes së gjurit pa operacion nëse pacienti është ekzaminuar nga një mjek dhe, bazuar në rezultatet e imazheve me rreze X, arriti në përfundimin se trajtimi konservativ mund të shpërndahet. Mjetet e jashtme duhet të përdoren në kombinim me procedurat fizioterapeutike, masazhin dhe ilaçet. Karakteristikat e dobishme të kremrave dhe xhelave:

 • përmirësimi i mikrocirkulacionit të gjakut,
 • anestezi,
 • heqja e inflamacionit,
 • resorbimi i mavijosjeve,
 • rifillimi i lëvizshmërisë.

Përdorimi i pavarur i ilaçeve kur dëmtohet pa u konsultuar më parë me një mjek mund të përkeqësojë gjendjen e nyjes.

Llojet e Ointments

Zgjedhja e përdorimit të jashtëm duhet të bazohet në simptomat e sëmundjes dhe rezultatet e ekzaminimit. Trajtimi i meniskut përshkruhet gjithëpërfshirës. Por përdorimi i njëkohshëm i ointments të grupeve të ndryshme në një zonë të dëmtuar është e ndaluar. Pushimi duhet të jetë së paku 4-5 orë. Mundësia më e mirë është kombinimi i tabletave dhe xhelave.

ngrohja

Një grup ilaçesh që përdoren gjatë periudhës së rehabilitimit pas operacionit, disa ditë pas një dëmtimi ose për parandalim. Vajrat e ngrohjes kanë një efekt vazodilues, për shkak të të cilit metabolizmi në gju është përmirësuar dhe depërtimi i përbërësve të ilaçeve në inde është i përshpejtuar. Karakteristikat përfituese:

 • ndërprerja e dhimbjes
 • përmirësimi i lëvizshmërisë
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut.

Ointments ngrohjes përfshijnë:

Chondroprotectors

Një grup ilaçesh që përmbajnë substancat aktive glukozaminë, kondroitinë dhe kolagjen. Ato kontribuojnë në restaurimin e indeve të kërcit, në normalizimin e proceseve metabolike në të dhe në përmirësimin e elasticitetit të kërcit dhe aktivitetit motorik të përbashkët. Për më tepër lehtësoni dhimbjen dhe ënjtjen. Përfaqësuesit e zakonshëm të këtij grupi janë:

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

NSAID-të përfaqësohen nga një grup ilaçesh që tolerohen mirë nga trupi, me përdorimin lokal praktikisht nuk shkaktojnë reaksione anësore dhe janë jo-hormonale. Përdoret për të arritur efektet terapeutike të mëposhtme:

 • lehtësim i dhimbjes
 • heqja e inflamacionit,
 • duke hequr qafe ënjtje dhe ënjtje,
 • rritja e amplituda e lëvizjeve,
 • resorbimi i mavijosjeve dhe bruizave.

Më së shpeshti përdoret:

Mjetet juridike popullore

Një ilaç popullor për qetësimin e dhimbjes kur dëmtohet një menisk i gjurit është uthulla dhe vaji i vezëve. Për ta përgatitur atë, duhet të merrni thelbin e uthullit dhe 1 vezë të tërë. Vendoset në një enë dhe mbushet me uthull për ta mbuluar nga lart me 1 centimetër. Tjetra, duhet ta vendosni enën në kabinet për 5 ditë. Në fund të periudhës shtoni 200 ml vaj luledielli dhe ekspozojeni në dritë. Këmbëngulni që ilaçi gjithashtu duhet të jetë 5-6 ditë. Në fund të kësaj kohe, vaji është gati për përdorim. Duhet të aplikohet në nyjen e gjurit të dëmtuar me lëvizje masazhi, pastaj të mbështjellë me një leckë të ngrohtë.

Përdorimi i ilaçit alternative në trajtimin e dëmtimit të meniskut është në përputhje me mjekun.

Aplikacion

Ju duhet të jeni të vetëdijshëm që çdo vaj ose krem ​​aplikohet në lëkurën e pastër dhe të thatë pa dëmtime. Ndalohet përdorimi i përgatitjeve të jashtme për plagë të hapura. Sasia e ilaçeve dhe intensiteti i terapisë përcaktohet nga mjeku në secilin rast individualisht. Si rregull, një rrip me vaj të gjatë 3-4 cm aplikohet në zonën e nyjës së gjurit dhe fërkohet me lëvizje të lehta masazhesh, derisa të zhytet plotësisht. Përkundër faktit se fonde të tilla kanë një shkallë të ulët të përthithjes në gjak, ato përshkruhen me kujdes për përdorim gjatë shtatëzanisë ose gjidhënies. Por përveç kësaj, secili grup ilaçesh ka kundërindikacionet e tij. Nuk duhet të blihet në mënyrë të pavarur, pa rekomandimin e një mjeku.

Metoda të ndryshme për trajtimin e meniskut të gjurit

Përmbajtja e artikullit:

Mjeku përshkruan trajtimin e meniskut të gjurit në bazë të rezultateve të marra pas pacientëve që i nënshtrohen CT, MRI, artroskopisë ose ultrazërit (në raste të rralla). Në varësi të vendndodhjes dhe ashpërsisë së dëmtimit, mosha e pacientit përdoret:

 • trajtim konservativ – bazuar në përdorimin e ilaçeve, përdorimin e pajisjeve fizike, tërheqje manuale në kombinim me ushtrime terapeutike dhe masazh. Isshtë e përshkruar për lot (lot), pinching menisci;
 • ndërhyrje kirurgjikale – përdoret për shkëputjen e indit kartilaginoz të nyjeve të gjurit, joefektivitetin e metodës së trajtimit të ilaçeve;
 • mjetet juridike popullore – ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes, eliminimin e edemës në të gjitha llojet e lëndimeve (nëse zbulohet vetëm një zhvendosje e meniskut të nyjës së gjurit, nuk kryhet trajtim me metoda popullore);
 • plazmolifikimi është një lloj trajtimi relativisht i ri për meniskun e gjurit, thelbi i të cilit është futja e gjakut të pasur me trombocitet në indet e dëmtuara.

Pavarësisht nga udhëzimet e mëtutjeshme të mjekut, në simptomat e para të dëmtimit të meniskut, pacienti ka nevojë për ndihmën e parë: aplikoni një kompresë të ftohtë në gjurin e dëmtuar, përfundojeni atë me një fashë elastike.

Lëndimet e meniskut: Ilaçet

Këputja ose shqyerja e pjesshme e meniskës është shumë më e zakonshme, në krahasim me dëmtimin e saj tjetër – ndarjen. Në mënyrë tipike, këto lloje të dëmtimeve trajtohen mirë dhe, në shumicën e rasteve, pacientët nuk kanë nevojë për kirurgji. Kur përdoret trajtimi konservativ i meniskut:

 1. Ngjitësit e dhimbjeve (analgjezikët) – të përshkruara në periudhën akute të sëmundjes. Këto përfshijnë: Diklofenac, Ibuprofen, Meloxicam.
 2. Kondroprotektorët (Don, Arthra, Chondrolon). Glukozamina dhe kondroitina sulfati i përmbajtur në përgatitjet e këtij grupi normalizojnë proceset metabolike në kërc dhe indet lidhëse, përmirësojnë vetitë e lëngut intartartikular. Doza e rekomanduar e glukozaminës dhe e kondroitinës sulfatit është 1000 mg në ditë.
 3. Barnat jostoidale anti-inflamatore – zvogëlojnë dhimbjen, lehtësojnë ënjtjen në gjurin e dëmtuar. Për trajtimin e meniskut, përshkruhen përgatitjet aktuale: xhel, krem ​​dhe ointments.
 4. Vitaminat (A, C, E), aditivë biologjikisht aktiv (për shembull, kolagjen ultra) – kontribuojnë në restaurimin e indeve të meniskut.

Para se të trajtoni meniskun me medikamente, ju duhet të eliminoni shkakun kryesor të dhimbjes dhe ënjtjes – pinching (bllokim) të meniskut midis kërcit të gjurit. Lëshimi i tij kryhet duke përdorur tërheqje manuale ose harduerike.

Ointments dhe gels për dëmtimin e meniskut

Për trajtimin e meniskut të nyjës së gjurit, përdoren ointments dhe gels:

 1. Ngrohja (Menovazin, Kapsikam) – përdoret gjatë periudhës së rehabilitimit, disa ditë pas dëmtimit dhe për parandalimin e tyre. Aksioni i tyre ka për qëllim:
  • përmirësimi i qarkullimit të gjakut në inde;
  • rifillimi i lëvizshmërisë së përbashkët;
  • ulje dhimbjeje.
 2. Anti-inflamator (krem Dolgit, xhel Fastum, vaj Heparin) – veproni direkt në vendin e dëmtimit. Ata janë:
  • brushet dhe bruges shpërndahen;
  • lehtëson ënjtjen në gju;
  • zvogëloni inflamacionin në kërc të nyjes së gjurit.
 3. Ftohja (xhel Venoruton) – aplikohet menjëherë pas lëndimit. Ato përdoren për:
  • lehtësimin e dhimbjes;
  • eliminojnë ngurtësinë në lëvizje.
Lexo artikullin:  Ushtrime të përbashkëta

Në një metodologji konservatore për trajtimin e meniskut të nyjës së gjurit, përdoren ointments për masazh, të cilat përfshijnë helmin e bletëve dhe gjarprit (Apizartron, Viprosal, Virapin). Ata ngrohin muskujt dhe ligamentet, përmirësojnë elasticitetin e tyre dhe qarkullimin e gjakut në nyjet e prekura. Megjithë efektivitetin e tyre të lartë, ilaçe të tilla duhet të përdoren me kujdes: mund të shfaqen reaksione alergjike dhe inflamacione në lëkurë. Pas aplikimit të tyre, duhet të lani plotësisht duart tuaja me sapun.

Para se të trajtoni meniskun me barna aktuale, duhet të konsultoheni me një mjek. Ai do të përcaktojë natyrën e dëmit dhe do të përshkruajë llojin e saktë të vajit.

Dëmtimi i meniskut: kur është e nevojshme operacioni?

Trajtimi kirurgjik i meniskut të nyjes së gjurit nuk përdoret gjithmonë (për shembull, çarjet mund të shërohen vetë). Shtë e nevojshme nëse pacienti zbuloi zhvendosjen, shtypjen dhe ndarjen e tij (të brirëve dhe trupit), hemorragji në zgavrën e përbashkët ka ndodhur. Si rregull, mjekët i drejtohen artroskopisë (ndërhyrje minimale kirurgjikale). Edhe me dëmtimet më komplekse, ajo kryhet pa rrezikuar integritetin e çantës së përbashkët. Gjatë operacionit, vetëm zonat e dëmtuara të meniskut hiqen, dhe skajet e dëmtuara mbeten.

Lloje të ndryshme të dëmtimit të meniskut

Trajtimi kirurgjik i meniskut të gjurit ka përparësitë e mëposhtme:

 • madhësia e vogël e prerjeve;
 • lehtësia e përdorimit (këmba nuk ka nevojë të fiksohet);
 • shkarkimi i shpejtë nga një institucion mjekësor (trajtimi spitalor zgjat vetëm 1-3 ditë);
 • periudha e shkurtër e rehabilitimit.

Në disa raste, trajtimi kirurgjik i meniskut të patellës nënkupton restaurimin ose transplantimin e tij. Lloji i parë i operacionit rekomandohet për njerëzit e përfshirë në sport aktiv. Në këtë rast, indet e dëmtuara nuk hiqen: integriteti i shtresave të kërcit rinovohet duke qepur ato (nga brenda në pjesën e jashtme dhe anasjelltas) ose fiksim brenda bashkimit. Nëse përdorni këtë metodë të trajtimit, menisku shërohet më shpejt.

Transplantimi është një operacion i rrallë dhe i shtrenjtë. Zbatimi i tij është i pashmangshëm kur një dëmtim i gjurit parandalon ngjitjen e kërcit dhe mungesa e meniskut dëmton ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit. Në prani të kundërindikacioneve të diagnostikuara, kirurgjia nuk kryhet.

Mjekësi tradicionale për dëmtimet e meniskut

Ka shumë mënyra për të trajtuar meniskun e nyjës së gjurit me mjete juridike popullore. Kompresat bazuar në:

 • biliare mjekësore. Produkti i ndezur aplikohet në gjurin e dëmtuar dhe izoluar. Pas 2 orësh, kompresa hiqet. Kursi i trajtimit është 10 ditë;
 • mjaltë dhe alkool. Përbërësit janë përzier plotësisht, nxehen në një banjë me ujë. Kompresa aplikohet për 2 orë. Kohëzgjatja e përdorimit – 2 muaj;
 • rodhe. Gjethet e bimës janë të mbështjellura rreth një gjuri të sëmurë, të fiksuar dhe të izoluar (me një shall të leshtë, batanije). Kompresoni mbajtjen e 8 orëve. Përdoret derisa dhimbja të zhduket plotësisht.

Për të kuruar meniskun e gjurit, përdoren gjithashtu zierje dhe infuzione nga barërat medicinale, tinkturat dhe ointments.

Një teknikë e jashtëzakonshme për trajtimin e një menisk në gju

Në mjekësinë moderne, trajtimi i meniskut të nyjës së gjurit kryhet nga orthoplazma. Pas injektimit të vetë plazmës së pacientit, enët e gjakut fillojnë të formohen në indet e prekura, metabolizmi dhe qarkullimi i gjakut në përgjithësi normalizohen. Përveç kësaj, përdorimi i burimeve të trupit ju lejon të rritni në mënyrë natyrale sasinë e lëngut synovial në nyje.

Kur dëmtohet menisku i nyjës së gjurit, trajtimi me këtë teknikë nxit rigjenerimin e indeve, restaurimin e metabolizmit natyror. Pas procedurave, dhimbja zhduket, mobiliteti i nyjeve rifillon.

Në përgjithësi, ka shumë mënyra për të kuruar një menisk të gjurit. Zgjedhja e metodës së trajtimit kryhet nga mjeku pasi të ekzaminojë pacientin. Nëse menisku i nyjës së gjurit është i dëmtuar, trajtimi duhet të jetë i menjëhershëm, por nuk duhet të drejtoheni në vetë-mjekim.

Ju mund të shikoni procesin e operacionit të meniskut në video:

Inflamacion i meniskut të gjurit

Gjuri është një pjesë shumëkomponente dhe shumë e ngarkuar e këmbës. Nuk është për t'u habitur që pjesët e ndryshme të saj dështojnë. Shpesh, sëmundjet e meniskut, këputja e saj, çojnë në dhimbje në gju. Indi i kërcit që formon këtë pjesë të nyjës është krijuar për të ndihmuar në mbështjelljen dhe stabilizimin. Nëse ndodh ndonjë dëmtim i meniskut, atëherë inflamacioni do të jetë pasoja e tyre. Rreziku i kësaj gjendje është në shkatërrimin e kërcit.

Pse dhemb menisku në gju?

Mjekët dallojnë disa faktorë që çojnë në patologji:

 • lëndime të gjata që janë bërë kronike;
 • ndryshime të lidhura me moshën në kërc;
 • ngarkesa të rënda që varfërojnë meniskun (nganjëherë mund të çojë në këputje, për shembull, të bririt të pasmë ose të përparmë të meniskut të nyjës së gjurit);
 • ushqimi i dobët i indeve të gjurit.

Fakti që diçka ndodh me artikulacionin dhe meniskun sugjerohet nga simptoma që nuk mund t'i atribuoni lodhje:

 • gju i fryrë;
 • ngërçe, klikon kërcitje kur lëviz;
 • dhimbja e mprehtë i jep rrugë shurdhimit;
 • kufizimi i funksionit të përbashkët;
 • këmba mund të përkulet vetvetiu, e cila është e mbushur me rënie dhe këpucë;
 • rritja e temperaturës lokale;
 • nëse menisk është dëmtuar shumë, gjuri ndalon së lëvizuri;
 • ndjesi që një objekt ka goditur në nyje.

Problemet me meniskun janë shumë të ngjashme me sëmundjet e tjera të nyjës së gjurit. Prandaj, për të përcaktuar në mënyrë të pavarur atë që ndodhi, nuk duhet të pikturoni një regjim trajtimi për veten tuaj, sepse sprains dhe bruises kërkojnë një trajtim krejtësisht të ndryshëm sesa inflamacioni i kërcit. Sigurohuni që të shihni një mjek, përndryshe ekziston rreziku i artrozës dhe deformimit të gjurit.

Si të diagnostikoni një sëmundje

Për shkak të faktit se me inflamacion të meniskut të nyjës së gjurit, simptomat ngjajnë me patologji të ndryshme, diagnoza më e saktë është e nevojshme. Mjeku ekzaminon pacientin, heton nyjen, shtron pyetje në lidhje me stilin e jetës, dëmtimet dhe jep udhëzime për testet e pajisjeve. Radiografia është ende në kërkesë. Edhe pse nuk tregon kërc, ju lejon të veproni duke eleminuar sëmundjet e tjera, siç janë tendoniti dhe bursiti. Për të marrë një pamje të qartë, pacienti dërgohet në:

Metoda e dytë është dëshmuar mjaft mirë. Me ndihmën e një pajisjeje miniaturë – një artroskop – është e mundur që të "shikoni" në mes të një nyje dhe të vlerësoni gjendjen e saj. Por kjo nuk është e gjitha mundësitë e tij. Duke përdorur një artroskop, droga injektohet dhe kryhet operacioni i meniskut, duke hequr dëmtimet.

Trajtimi i inflamacionit të meniskut të gjurit

Në klinikat moderne, kjo patologji zakonisht trajtohet në tre drejtime në të njëjtën kohë.
Së pari, ilaçet atribuohen. Së dyti, menisku i prekur trajtohet nga jashtë me ointments të ndryshme, locione, fërkime, xhel, fasha. Zona e tretë është fizioterapia, e dizajnuar për të rivendosur lëvizjen e gjurit, për të përmirësuar mikrocirkulimin e gjakut dhe oksigjenit, të cilat shpërndajnë lëndë ushqyese në inde.

Nëse menisku dëmtohet ndjeshëm, ai hiqet dhe artificial. Ndodh që pas operacionit në menisk, gjuri është i fryrë. Një fenomen i tillë mund të jetë një reagim natyror i trupit ndaj veprimeve të kirurgëve ose të themi se procesi inflamator nuk zhvishet. Në çdo rast, e vetmja gjë që mund të bëni vetë është të shihni një mjek. Kur meniskusi i nyjës së gjurit dhemb, është vetëm një mjek – kirurg, traumatolog, ortoped – që mund të thotë me saktësi se çfarë të bëjë dhe çfarë nuk mund të bëhet.

Kur një person hyn në një klinikë me probleme të meniskut, mund të jetë e nevojshme të aplikoni metodat e mëposhtme të ndihmës së parë:

 1. Hiq lëngun e grumbulluar në gju;
 2. Imobilizoni këmbën.

Pastaj terapia hyn në lojë. Ilaçet më të zakonshme që mjekët përshkruajnë për këtë patologji janë:

  nonstero> Emri i ilaçit, shpeshtësia e përdorimit, kohëzgjatja e kursit, specialisti që merr pjesë emëron individualisht, bazuar në rastin specifik. Sëmundjet e kyçeve nuk mund të trajtohen në mënyrë të pavarur – ato kanë një pronë jashtëzakonisht të pakëndshme për të përkeqësuar dhe shkatërruar nyjet dhe kockat. Prandaj, vetëm një regjim i verifikuar i trajtimit do të sigurojë sukses.

Fizioterapia, zhvillimi i përbashkët duke përdorur ushtrime terapeutike dhe masazh fillon pas heqjes së fashës.

Për të mbrojtur gjunjët dhe të gjitha pjesët e tyre nga sëmundjet, ekspertët japin disa këshilla të thjeshta. Për shembull:

 • ju duhet të lëvizni – të angazhoheni në not, ecje, sporte aktive, duke mbajtur një ekuilibër midis relaksimit dhe stresit;
 • këpucët e sakta janë një mjet pasiv, por i paçmueshëm për gjymtyrët e shëndetshme, sepse një ngarkesë e shpërndarë siç duhet nuk lejon kërc dhe ligamentet të lodhen më shpejt sesa natyra e synuar;
 • pajisjet mbrojtëse për sportet ndihmojnë për të shmangur dëmtimet e padëshiruara;
 • pesha normale – një rrugë e drejtpërdrejtë për mirëmbajtjen e nyjeve të shëndetshme;
 • duhet të përpiqet të lëvizë me masë, të braktisë kthesat e mprehta, kërcimet, mbingarkesat.
ExpertNews Shqipëri