Plexiti i nyjes së shpatullës pse shfaqen simptomat, trajtim

Procesi patologjik është formuar në gjymtyrë, e cila përbën një ngarkesë të madhe. Plexiti i nyjes së shpatullave shpesh prek seksin mashkull nga 20 deri në 60 vjeç, në mungesë të trajtimit, sëmundja provokon probleme me aktivitetin e punës, shkakton vështirësi me vetë-kujdesin, zhvillimi i paralizës së duarve konsiderohet si një ndërlikim. Dëmtimi i nervave nga proceset inflamatore mund të çojë në paaftësi të pjesshme ose absolute.

Cfare eshte?

Inflamacioni i pleksusit nervor në dorë dallon disa mundësi për problemin:

 • dëmtimi i plotë ose paraliza e Kerer;
 • me kapjen e vetëm seksionit të sipërm – paraliza e sipërme proksimale;
 • përfshirja e vetëm departamentit të fundit – plexiti i poshtëm.

Specialistët ndajnë plexitin e nyjës së shpatullave nga origjina:

 • infektive;
 • toksik;
 • shtrëngimi ishemik;
 • dysmetabolic;
 • lloji autoimun.

Forma e specifikuar e plexitit është më e zakonshme se varietetet e tjera: varianti i qafës së mitrës, sakral-lumbare.

Sëmundja është e përhapur, në sfondin e shumë burimeve të formimit, sëmundja tërheq vëmendjen e ortopedëve, obstetërve, gjinekologëve, reumatologëve, toksikologëve.

Shkaqet

Burimi i zhvillimit konsiderohet një larmi dëmtimesh që provokuan dëme në nyjen nervore:

 1. Klavikul i thyer;
 2. Zhvendosja e shpatullave, duke përfshirë formën e zakonshme të sëmundjes;
 3. Dëmtimi i aparatit ligamentoz ose tendinit të nyjës së shpatullave;
 4. Plagë të një natyre të ndryshme të zonës së problemit.

Sëmundja mund të provokohet nga dëmtime të vazhdueshme të vogla të zonës së problemit – kur jeni të zënë me pajisje vibruese, nevoja për të përdorur paterica. Lindjet komplekse mund të bëhen burimi kryesor i zhvillimit të paralizës superiore proksimale, një patologji mjaft e njohur në praktikën obstetrike dhe gjinekologjike.

Vendet e ardhshme në numrin e pacientëve janë plexiti, i shoqëruar me presion në zonën e problemit dhe zhvillimin e formës kompresim-ishemike. Sëmundja shfaqet kur njeriu është në një pozicion statistikor për një kohë të gjatë – në pacientë të shtrirë ose gjatë pushimit të natës, në prani të zgjatjes së arteries subklaviane, procesit të ngjashëm me tumorin, hematomave të formuara pas traumave, me nyjet limfatike të zgjeruara, kongjenitale shtesë brinjët, onkologjia Pancost dhe presioni i ushtruar prej tyre në plexusin nervor.

Shkaqet infektive të sëmundjes përfaqësohen nga tuberkulozi, bruceloza, lezioni herpetik, citomegalia, sifilisi. Plexiti i shpatullës formohet pas gripit, dhimbjes së fytit dhe patologjive të tjera virale. Forma dismetabolike gjendet në diabet mellitus, përdhes, një shkelje e raportit të fraksioneve të proteinave dhe sëmundjeve të tjera në proceset metabolike. Ekziston mundësia e një sëmundjeje që vjen nga procedurat kirurgjikale në zonën e nyjës së shpatullave.

Simptomatologjia

Shenja kryesore klinike e patologjisë është dhembja e rëndë, e një natyre të ndryshme. Ndjesitë e pakëndshme janë të vendosura në rajonin klavikular, të shpatullave, mund të kapin tërë krahun. Një rritje e dhimbjes regjistrohet gjatë natës, me lëvizje të pavullnetshme të një gjymtyrë të sëmurë.

Lexo artikullin:  Si të trajtojmë sindromën e arteries vertebrale në osteokondrozën e qafës së mitrës

Gjatë zhvillimit të sëmundjes, dobësia e rëndë e muskujve bashkohet me sindromën.

Patologjia Duchenne-Erb karakterizohet nga një rënie në presionin e gjakut, një rënie në forcën e muskujve në pjesën proximal të gjymtyrëve, probleme me lëvizjet e saj të lira: kur përpiqeni të mbani sende të fleksionit në bërryl.

Patologjia Dejerine-Klumpke karakterizohet nga dobësi e muskujve në pjesët distale të krahut. Pacienti nuk është në gjendje të mbajë objekte në të për një kohë të gjatë ose të kryejë veprimet më të thjeshta: fiksim, butona të zhbllokimit, hapjen e dyerve me çelësa, etj. Nëse dëmtimi ndodh tek fibrat simptomatike, atëherë ptoza, enofalmet, dhe zgjerimi i nxënësve bashkohen në simptomat.

Procesi patologjik mund të shoqërohet me çrregullime trofike, si rezultat i një shkelje të funksionalitetit të nervave autonome periferike:

 • ndryshimi i ngjyrës së gjymtyrëve të sipërme në tonet ngjitëse ose mermeri;
 • funksionalitet i rritur i gjëndrave të djersës me lëshimin e sekrecioneve të bollshme;
 • thatësi dhe hollësi e lëkurës;
 • rritje e brishtësisë së pllakave të thonjve.

Ekziston një traumë e lehtë tek dermisi me ekspozim minimal, sipërfaqet që rezultojnë plagë nuk shërohen për një kohë të gjatë. Një formë bilaterale e lezionit është e natyrshme në llojin infektiv, dismetabolik, toksik të plexititit të shpatullave.

Diagnostics

Kur kontaktoni një klinikë lokale, pacienti është referuar për konsultim me një neurolog. Specialisti kryen një ekzaminim vizual, ekzaminim të palpacionit dhe zbulon të gjitha nuancat e problemit: kohën e shfaqjes së simptomave parësore, natyrën e manifestimit të tyre, sëmundjet e kaluara, dëmtimet, lëndimet.

Pasi të bëhet një diagnozë paraprake, pacienti merr drejtimin:

 • në neuromografinë, elektromografinë – procedurat ju lejojnë të vlerësoni gjendjen e sistemit nervor periferik dhe indeve të muskujve;
 • MRI, CT – metodat ndihmojnë në zbulimin e vendeve me integritet të fibrave të dëmtuara, burimet e kompresimit nervor: neoplazmat, aneurizmat;
 • Imazhet me rreze X – tregojnë vendndodhjen e frakturave, zonat e akumulimit të eksudatit;
 • testet klinike dhe biokimike të gjakut – ndihmojnë për të vlerësuar gjendjen e përgjithshme të trupit, për të identifikuar proceset e fshehura inflamatore, për të përcaktuar llojin e patogjenit që ka depërtuar.

Në rast të të dhënave të dyshimta, pacienti gjithashtu mund të referohet tek një traumatolog, urolog, gjinekolog. Specialistët përshkruajnë një ekzaminim me ultratinguj të organeve të brendshme, një rreze X të kolonës kurrizore.

Trajtim

Regjimi i trajtimit përshkruhet sipas një studimi diagnostik, ashpërsisë së procesit patologjik, sëmundjeve ekzistuese të njëkohshme. Ata praktikisht nuk aplikojnë për ndihmë profesionale në fazat fillestare të zhvillimit të sëmundjes, ekspertët përballen me procese vrapimi kur nuk ka shpresë për një kurë të shpejtë.

Lexo artikullin:  Farë është gonarthrosis e gjurit - trajtimi, simptomat, shkaqet e sëmundjes

Detyrat kryesore të zonës terapeutike përfshijnë:

 • lehtësim i plotë ose zvogëlim i ashpërsisë së dhimbjes;
 • stabilizimi i qarkullimit të gjakut në indet e muskujve të dobësuar;
 • ndalimi i zhvillimit të mëtutjeshëm të procesit inflamator;
 • restaurimi i ndjeshmërisë së humbur të fibrave nervore;
 • kthimi i lëvizshmërisë së gjymtyrëve të sipërme të prekura;
 • rritjen e tonit të muskujve, zgjidhjen e problemit të relaksimit të tyre.

Terapia me ilaçe përfshin përdorimin e nëngrupeve të caktuara farmakologjike nga mjeku juaj:

 1. NSAIDs – kanë për qëllim lehtësimin e reaksioneve inflamatore, shtypjen e dhimbjes. Droga ka një numër të madh të efekteve anësore, merren në mënyrë rigoroze sipas algoritmit të rekomanduar. Me plexitin e nyjës së shpatullave, terapia kryhet me Diclofenac, Piroxicam, Meloxicam, Nimesulide, Ortofen, Movalis.
 2. Për trajtimin lokal, kremrat, xhelat dhe vajrat me një spektër veprimi anti-inflamator përdoren për të ndihmuar në uljen e ënjtjes së indeve, përmirësimin e qarkullimit lokal të gjakut. Trajtimi i sëmundjes kryhet nga Voltaren-emulgel, Fastum-gel, Troxerutin, Lyoton, Troxevasin, gel Fort, gel Arthrum, Nise.
 3. Mjetet hormonale – emërimi i një nëngrupi të glukokortikosteroideve ndodh me një kurs kompleks të patologjisë. Ilaçet lehtësisht eliminojnë procese të gjera inflamatore, por kërkojnë kujdes të shtuar në përdorim. Të caktuar zakonisht përfshijnë: Betnovate, Hydrocortisone, Cortonitol-Darnitsa, Gyoksizon.
 4. Anestetikë – ju lejojnë të zvogëloni treguesit e dhimbjes, të normalizoni gjendjen e trupit. Për të marrë efektin, përdoren Analgin, Baralgin, Spazmalgon, Spazgan, Tempalgin. Analgjezikët ndryshojnë në forcën e veprimit, me dhimbje të padurueshme, ngacmuese, droga narkotike mund të përshkruhet.
 5. Antispasmodics – zvogëloni spazmat e muskujve, ndaloni ndjesitë e pakëndshme: Midokalm, Tolperizon, Sirdalud, Miolgin.
 6. Komplekset multivitamine – rivendosin funksionalitetin e sistemit autoimunitar, përmirësojnë funksionimin e organeve të brendshme, përshpejtojnë procesin e rikuperimit për shkak të një numri të mjaftueshëm të vitaminave dhe mineraleve: Centrum, Vitrum, MultiMax, Alfabeti, Komplimenti.

Procedurat fizioterapeutike përshkruhen vetëm pasi të zgjidhet problemi i procesit inflamator. Mjeku pjesëmarrës zgjedh teknikën më të përshtatshme.

Të caktuara shpesh përfshijnë:

 • electroanalgesia – indet preken nga pulsione të shkurtra, gjë që ndihmon për të zvogëluar dhimbjen;
 • UHF – procedurat parandalojnë akumulimin e lëngjeve në indet problematike dhe zgavrat e aparatit ligjor;
 • ekspozimi tejzanor, infra të kuq – përshpejton rigjenerimin e elementeve të dëmtuar;
 • neuroelektrostimulimi – ndihmon në rivendosjen e fibrave nervore të dëmtuara;
 • magnetoterapi – në këtë proces ka një zgjerim të enëve të gjakut, gjë që rrit nivelin e furnizimit të ushqyesve dhe oksigjenit në vendet e zonave të dëmtuara.
Lexo artikullin:  Përkeqësimi i trajtimit të simptomave të osteokondrozës së kraharorit

Një lloj sëmundjeje relaksuese kërkon caktimin e trajtimit në banjë në vendpushimet e specializuara shëndetësore.

Parandalim

Ekspertët rekomandojnë respektimin e rregullave të caktuara për parandalimin e zhvillimit të plexitit të shpatullave:

 • parandalimi i dëmtimeve të mundshme;
 • refuzimi i lindjes në shtëpi pa përkujdesje obstetrike;
 • trajtimi në kohë i Sëmundjeve infektive dhe inflamatore, dëmtimet, sëmundjet autoimune;
 • korrigjimi i çrregullimeve metabolike ekzistuese.

Për të rritur rezistencën e indeve nervore ndaj ndikimeve të jashtme negative, pacienti duhet të rregullojë orarin e tij të punës dhe pushimit, të përfshihet në mënyrë periodike në sport, të kalojë në një dietë, mos harroni për terapinë me vitaminë sezonale.

Me kërkesë në kohë për ndihmë profesionale, eleminimi i plotë i burimeve të zhvillimit të procesit patologjik, trajtimi i zgjedhur në mënyrë korrekte ju lejon të rivendosni plotësisht strukturat e indeve të dëmtuara të plexusit nervor. Diagnostifikimi i mëvonshëm i sëmundjes nuk garanton rimëkëmbje absolute – shpesh kalon në forma kronike.

Brendësia e pamjaftueshme provokon ndryshime të pakthyeshme, me formimin e formave të muskujve të atrofisë, deformimit të nyjeve. Duke pasur parasysh humbjen e gjymtyrës kryesore të sipërme, pacienti humbet mundësinë e kujdesit për veten, kryerjen e detyrave të punës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri