Përkeqësimi i trajtimit të simptomave të osteokondrozës së kraharorit

Shenja kryesore e osteokondrozës është një fund mbaresa nervore. Kjo provokon mpirje të ekstremiteteve të sipërme, ndjesi shpimi gjilpërash, dhimbje në zonën e gjoksit, e cila i jep krahut.

Llojet e rrjedhës së sëmundjes:

 • regresive – në fazat e hershme të osteokondrozës, kur ekziston një trajtim i duhur, çdo acarim është më i lehtë se ai i mëparshmi;
 • në mënyrë tipike të qëndrueshme – kur ka komplikime, por pacienti ndjek rekomandimet e një specialisti, çdo relaps ka një kurs të njëjtë;
 • progresive – nëse një person nuk mjekohet, sulmet shpesh vërehen, rritet intensiteti, shfaqen patologji të pashërueshme të kreshtës.

Simptomat kryesore të acarimit të osteokondrozës së kraharorit:

 • dhimbje gjoksi;
 • muskujt e shpinës janë të tensionuar;
 • dridhje e duarve, mungesë e koordinimit të lëvizjeve;
 • mpirje e krahëve, shpatullave dhe qafës (shkaku i rrënjëve nervore të pincosura);
 • ekstremitetet e ftohta (përmes çrregullimeve të qarkullimit të gjakut);
 • migrenë, marramendje;
 • është e vështirë të ktheni trupin;
 • ndjesia e një “gjendje kome” në fyt, e cila ndërhyn në frymëmarrje, një person fillon gulçim
 • lodhje e përgjithshme e trupit, përgjumje.

Sëmundja është e vështirë të zbulohet në fazat e hershme. Vështirësia qëndron në faktin se kondroza e kraharorit mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me manifestimet e patologjive të tjera. Ndërsa një person trajton çrregullimet e traktit të stomakut ose zemrës, disqet ndërvertebral vazhdojnë të kolapsohen. Sëmundja e kreshtës po përparon.

Shenjat unikarakteristike të përkeqësimit të osteokondrozës së gjirit:

 • problemet e traktit gastrointestinal;
 • ulje e fuqisë tek burrat;
 • dhimbje në gjysmën e majtë të diafragmës (i ngjan një sulmi në zemër);
 • nevralgjia interkostale;
 • dhimbje në mëlçi dhe traktin biliare;
 • nauze, të vjella, urth;
 • herpes;
 • cardiopalmus;
 • siklet në gji tek gratë;
 • pagjumësi;
 • problemet e kujtesës;
 • dhimbje në frymëmarrje, e cila mund të ngatërrohet me sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes ose kardiak.

Relapsi mund të shoqërohet me një rritje të lehtë të temperaturës (37-38 gradë), ënjtje dhe inde blu në gjoks. Simptomat atipike kërkojnë diagnozë diferenciale. Për të identifikuar ose përjashtuar mundësinë e sëmundjeve të tjera.

Osteokondroza e kraharorit ka dy lloje dhimbjesh:

 • dorsago – dhimbje akute interkostale, ose në zonën e diafragmës kur lëviz, kalon pas disa minutash;
 • dorsalgia – dhemb, dhimbje e butë, e manifestuar me frymëmarrje, gulçim te një person, fillon gradualisht, mund të jetë shqetësuese për disa javë.

Faza fillestare e sëmundjes vazhdon në mënyrë të konsiderueshme, ata mund të mos i kushtojnë vëmendje dhimbjes së butë. Sulmet e rënda janë të vështira për t'u trajtuar. Dorsago shqetëson pacientin gjatë natës.

Si të lehtësoni një acarim?

Kondroza e kreshtës shkel integritetin dhe funksionalitetin e indeve të kreshtës, ky proces është i pakthyeshëm. Prandaj, trajtimi i përkeqësimit të osteokondrozës së shpinës së kraharorit kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse – është e rëndësishme të lehtësoni sindromën e dhimbjes, të hiqni simptomat kryesore dhe të transferoni sëmundjen në fazën e recensionit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Pills

Shtë e rëndësishme të filloni terapinë me ilaçe në fazat e hershme. Në këtë rast, ata parandalojnë komplikimet e sëmundjes. Forma e lënë pas dore nuk është e shërueshme, tabletat mund të lehtësojnë vetëm përkeqësimin e osteokondrozës së gjirit, të largojnë simptomat kryesore.

Klasifikimi sipas parimit të veprimit:

 • relaksues të muskujve – lehtësojnë tensionin në indet e muskujve, veprojnë në sistemin nervor;
 • analgjezikë – anestezojnë;
 • ilaçe jo-steroide – hiqni inflamacionin, luftoni me enzima që prodhohen gjatë procesit inflamator;
 • chondroprotectors – për të rivendosur indin kockor;
 • qetësuesit – forconi efektin e qetësuesve, ndihmojnë në relaksimin e muskujve.

Relaksuesit e muskujve ndikojnë në sistemin nervor qendror, veprojnë në neuronet e palcës kurrizore. Nën veprimin e tyre, indet e muskujve relaksohen rreth zonës së prekur. Mjekët përshkruajnë ilaçet e mëposhtme për osteokondrozën:

Me ndihmën e analgjezikëve, ata eliminojnë dhimbjen. Në varësi të kompleksitetit të sëmundjes, aplikoni:

 • ilaçet jo-narkotike – jo Addictive, ndihmojnë në fazat e hershme të osteokondrozës ("Analgin", "Citramon");
 • narkotike – pilula të fuqishme për dhimbje akute, të padurueshme, të përshkruara për forma të përparuara të sëmundjes, trupi shpejt mësohet me të (Pentazocine, Tramal, Fentanyl).
 • "Aspirina";
 • "Diklofenac" – është kundërindikuar tek pacientët me çrregullime të traktit gastrointestinal;
 • Nurofen është një nga mjetet më të padëmshme;
 • "Intometacin" – vepron shpejt, por ka një numër kundërindikacionesh.

Kondroprotektorët ndihmojnë në rritjen e elasticitetit të kërcit dhe normalizimin e metabolizmit. Përcaktoni ilaçe të tilla:

 • "Aflutop" – natyral, bazuar në kërc dhe palcën kockore të kafshëve, mund të shkaktojë një reaksion alergjik;
 • “Mucosat” – përbërja përfshin përbërës kimikë;
 • "Kondroitina" është një ilaç kompleks, përmban anti-inflamator, rigjenerues dhe vitamina.
 • "Valerian" – ilaç bimor;
 • Prozac është një antidepresant;
 • Diazepam është një qetësues.

Tabletat përdoren në kombinim me metodat e tjera të terapisë.

injeksione

Ju mund të lehtësoni përkeqësimin e osteokondrozës së gjirit me injeksion. Për zgjidhjet që përdorin të njëjtat substanca aktive që merren në tableta. Hodroprotectors:

Injeksionet veprojnë në vendin e lokalizimit të sëmundjes më shpejt.

Vaji ka një efekt lokal, përdoret si ndihmës. Specialistët përshkruajnë:

 • "Nurofen" është një ilaç anti-inflamator jo-steroidal i bazuar në ibuprofen;
 • "Apisatron" – ngroh, anestezon;
 • "Kondroksidi" – një vaj i rigjeneruar;
 • "Zhivokost" – një vaj homeopatik i bazuar në përbërës natyralë, i përdorur për masazh.

Aplikoni vaj për të pastruar lëkurën e shëndetshme. Nëse ka dëmtime në trup, procedura duhet të anulohet.

Ilaçet e tjera

Metodat e njohura popullore të trajtimit.

Receta numër 1:

 • urtë – 2 lugë;
 • nenexhik – 2 lugë;
 • ujë – 1 litër.

Derdhni ujë të valë mbi barishte dhe lëreni të krijojë për disa orë. Bëni një kompresë në zonën e prekur.

Receta numër 2:

 • mjaltë – 1 lugë gjelle;
 • uthull molle – 1 lugë çaji;
 • ujë – 250 ml.

Sillni ujin në një çiban, shtoni mjaltë dhe uthull, llokoçiseni mirë. Pini 3 herë në ditë.

Lexo artikullin:  Traineri i hip

ushtrimet

Gjatë fazës akute të sëmundjes, mjekët këshillohen të vëzhgojnë pushimin në shtrat. Ushtrime me përkeqësim të osteokondrozës së kraharorit ndihmojnë në stimulimin e qarkullimit të gjakut, relaksimin e muskujve. Ju nuk mund ta bëni nëse lëvizjet shkaktojnë siklet tek një person.

Klasat mbahen në shtrat. Për lehtësi, mund të përdorni rollers, jastëkë ortopedikë. Ushtrimi më i thjeshtë:

 • shtrihuni i sheshtë, vendosni një jastëk nën tehët e shpatullave;
 • tendos muskujt e shpatullës, pastaj krahët;
 • shtrëngoni dhe zhbllokoni grushtat;
 • ktheni pak shpatullat.

Përsëritni të gjitha lëvizjet nga ana tjetër 3-4 herë. Ata nuk duhet të shkaktojnë siklet. Nëse gjatë seancës pacienti nuk ndjehet mirë, pushoni menjëherë.

Kur dhimbja është dobësuar, ju mund të kryeni gjimnastikë në një pozicion ulur:

Ushtrimi numër 1:

 • uluni në një karrige, mos e prekni shpinën në shpinë;
 • duart përgjatë trupit;
 • sillni bladat e shpatullave, duke shtrënguar muskujt, pastaj ktheheni në pozicionin e tyre origjinal.

Mos e përkulni shtyllën kurrizore, funksionojnë vetëm shpatullat dhe shpatullat e shpatullave. Përsëriteni lëvizjen 5 herë.

Ushtrimi numër 2:

 • pozicioni fillestar është i njëjtë;
 • merre dorën e majtë në krah, mbaje për disa sekonda;
 • ngriteni lart, mbajeni atë dhe kthehuni në pozicionin e tij origjinal;
 • përsërisni procedurën me dorën tuaj të djathtë.

Përsëriteni ushtrimin 3-4 herë.

përfundim

Osteokondroza e kraharorit është e rëndësishme për të diagnostikuar në fazat e hershme. Me një përkeqësim të sëmundjes, është e nevojshme të ndiqni rekomandimet dhe kundërindikimet e mjekut.

Terapia e duhur komplekse do të ndihmojë në shpëtimin e simptomave të pakëndshme, zgjatjen e periudhës së faljes dhe lehtësimin e sulmit tjetër të acarimit.

Osteochondrosis – ajo që fshihet nën maskë

Diagnostifikimi i osteokondrozës, për mendimin tim, nuk është aq i trishtuar sa encefalopatia disqarkuluese dhe dystonia vegjetative-vaskulare.

Po, "osteochondrosis" këtu dhe jashtë do të thotë një patologji krejtësisht e ndryshme. Jashtë vendit – këto janë lezione të rënda skeletore, kryesisht në fëmijë. Për ne, mjafton të ankoheni për dhimbje në qafë, të bëni një rreze X ose një skanim të MRI (ku gjithmonë ka ndryshime degjenerative) – dhe këtu keni diagnozën e "osteokondrozës".

Duhet të them menjëherë se një seksion i veçantë i veçantë i kushtohet dhimbjeve të shpinës, kështu që tani do të kalojmë shpejt në sëmundjet më të zakonshme.

Shkaqet kryesore të dhimbjes së shpinës

Në shumicën e rasteve, pacienti është diagnostikuar me osteochondrosis me dhimbje prapa. Por në fakt, arsyet janë të ndryshme:

1. Dhimbje jospecifike të shpinës

Shkaktohet nga muskujt, ligamentet, tendinet. Nuk kërkon MRI. Ky është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së shpinës dhe opsioni më i favorshëm, sepse mjekët zakonisht përshkruajnë një terapi shumë të përshtatshme – ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, ilaçe për relaksimin e muskujve, ushtrime fizioterapie. Duhet të theksohet se për dhimbjet kronike që zgjasin më shumë se 3 muaj, nevojiten ilaçe krejtësisht të ndryshme.

Një shkak mjaft i rrallë i dhimbjes së shpinës. Habitur? Dhe nëse një hernie u gjet në një MRI dhe kurrizi dhemb, a nuk është hernia shkaku i dhimbjes? Në shumicën e rasteve, jo. Me një hernie, përveç dhimbjes, duhet të ketë simptoma të tjera: dobësia e muskujve të caktuar, një rënie e reflekseve të tendinit, një shkelje e ndjeshmërisë në zonën e brendësimit të rrënjës. Nuk ka këto simptoma – një hernie si shkak i dhimbjes mund të harrohet.

3. Spondiliti ankiloz

5. Stenoza kurrizore, tumoret, tuberkulozi kurrizor, frakturat kurrizore, abscesi, osteomieliti.

Shkaqet serioze, përveç dhimbjes, manifestohen nga simptoma të tjera, përjashtohen në bazë të MRI.

Muchshtë shumë më keq kur diagnoza e osteokondrozës bëhet me ankesa krejt të ndryshme: presion i shtuar, marramendje, dobësi, ankth, dhimbje koke. Shouldfarë duhet të përjashtojmë në këtë rast?

1. Dhimbje koke tensioni dhe migrene.

Nuk ka lidhje me qafën tuaj. Të shërosh qafën do të thotë të shkosh në rrugë të gabuar, duke e afruar kronizimin e dhimbjes tënde. Një dhimbje koke e tensionit mund të shoqërohet me tension të muskujve, por gjithsesi është një dhimbje koke tensioni dhe jo osteokondrozë.

Nuk shkaktohet nga kondroza akute. Shkaqet e vërteta të marramendjes janë: vertigo beninje paroxysmal e pozicionit, dëmtimet vestibulare, migrena vestibulare, sëmundja e Meniere, patologjia paroksizmal vestibulare e tru dhe trungu, marramendja psikogjenike, mungesa e hekurit dhe vitaminës B 12, zemra, mushkëritë dhe shumë më tepër.

3. Hipertensioni arterial.

Ndonjëherë takohem me mendimin se nëse pacienti ngrihet në presion, atëherë ju duhet të kontrolloni qafën e tij dhe, natyrisht, enët e qafës. Gjeni hipoplazinë arteriale, torturozitetin, ndryshimet distrofike në rajonin e qafës së mitrës? Le t’i fajësojmë ata për rritjen e presionit. Kjo është absurde. Në realitet, nuk ka asnjë lidhje midis presionit të rritur dhe qafës.

4. ordersrregullime depresive ankthi.

A keni ankth, marramendje, dobësi dhe lodhje, shqetësim të gjumit? Le të marrim përsëri qafën e Benim. Dhe pacienti i varfër, në vend që të këshillohet me psikiatër me antidepresantë dhe qetësues, merr fizioterapi, masazh dhe një lloj homeopatie.

5. Mungesa e hekurit, funksioni i dëmtuar i tiroides.

Ne gjithmonë mbajmë mend kur ankohen për lodhje, dobësi, ulje të përqendrimit, marramendje, dhimbje koke.

Në neurologjinë ruse, dhimbja e shpinës shpesh i atribuohet zgjatjes ose hernisë. Por e gjithë bota mendon ndryshe, dhe unë përpiqem t'ju përcjell pikëpamjet moderne të botës në gjuhë të thjeshtë

Në trupin tonë, ndryshimet po ndodhin me kalimin e viteve. Lëkura e foshnjës është e butë, e butë. Në moshën 30 vjeç, pavarësisht se si iu drejtuam procedurave kozmetike, ajo nuk është më si ajo. Imagjinoni një marinar që e kaloi tërë jetën duke notuar: lëkura e tij është e përafërt dhe e rrudhur. E njëjta gjë ndodh me shpinë. Në shumicën e rasteve, zgjatja dhe hernia janë ndryshime natyrore të lidhura me moshën. Nëse në jetën tuaj ka shumë faktorë provokues, për shembull, mbajtja e ngarkesave të rënda, atëherë probabiliteti për të marrë një hernie të madhe rritet.

Studime të shumta kanë zbuluar se zgjatja e diskut ndodh tek njerëzit e shëndetshëm: në 20 vjeç – deri në 40% të pacientëve (kujtoj, këta janë pacientë pa dhimbje prapa), në 70 vjeç – deri në 90%. Përveç kësaj, ashpërsia e ndryshimeve në MRI nuk ka të bëjë me shkallën e dhimbjes: me një hernie të madhe, nuk mund të ketë dhimbje fare, dhe me zgjatje të vogla pacienti mund të ketë dhimbje të forta (sepse arsyeja nuk është zgjatje, por në një tjetër).

A nuk shkakton kurrë një hernie dhimbje?

Sigurisht që bën! Rreth 1-4% të të gjitha rasteve të dhimbjes së shpinës. Si ta njohim atë?

Një hernie çon jo vetëm në dhimbje, por edhe në çrregullime të tjera: një shkelje e ndjeshmërisë, një ndryshim në reflekset dhe nganjëherë një rënie në forcën e muskujve. Një mjek kompetent i përcakton të gjitha këto gjatë një ekzaminimi neurologjik.

Nëse forca e muskujve është e mjaftueshme, reflekset kur prekni me një çekiç janë simetrike, jo të dobësuara, nuk ka shqetësime shqisore, atëherë është jashtëzakonisht e pamundur që dhimbja e shpinës të shkaktohet nga një hernie.

Përveç kësaj, duke shtrydhur rrënjën kurrizore në një nivel të caktuar (nëse lexoni rezultatet e MRI, do të shihni që zgjatjet dhe herniet përshkruhen në një nivel, për shembull C3-C5 ose L5-S1), hernia nuk ul vetëm ndjeshmërinë kudo, por në segmente të caktuara, dhe ndryshime të përcaktuara rreptësisht në reflekset. Një neurolog korrelon nivelin e dëmtimit me të dhënat e MRI.

Por, pse shpina dëmton nëse faji / zgjatja nuk është fajtore? Rreth kësaj në artikullin tjetër.

Trajtimi i osteokondrozës së gjirit me përkeqësim

Në mënyrë që të mos hasni në një përkeqësim të osteokondrozës së rajonit të kraharorit, duhet të kontaktoni me kohë spitalin për ndihmë dhe të mos refuzoni trajtimin. Përndryshe, dhimbja dhe sikleti i përkohshëm mund të zhvillohen në spazma, qetësim të nervave, vështirësi në frymëmarrje dhe gjumë.

Lexo artikullin:  Kirurgjia e meniskut

Si shkon osteokondroza e kraharorit?

Me osteokondrozën torakale, pacientët përballen me inflamacion, lëshimin e disqeve ndërvertebrale të gjoksit.

Si rezultat, pacientët vuajnë nga migrena, vështirësi në frymëmarrje, nerva të rrahur, rëndim dhe siklet. Me kalimin e kohës, mungesa e vitaminës zhvillohet, një rënie në elasticitetin e indeve, lëvizshmëri të nyjeve.

Kur disqet dhe kërc fillojnë të deformojnë, osteokondroza shkon në një fazë përkeqësimi kur pacientët vuajnë nga një hernie.

Mënyra më e lehtë për të kuruar sëmundjen me përkeqësim është vetëm në fazat e hershme, pasi që më vonë osteochondrosis përparon në fazën kronike.

Përkeqësimi i osteokondrozës së kraharorit

Manifestimet e vazhdueshme të dhimbjes, migrenës, lodhjes, hipertensionit, mpirjes së gishtërinjve tregojnë një përkeqësim të osteokondrozës së rajonit të kraharorit. Me një gjendje përkeqësimi, pacientët vuajnë nga dhimbje në rajonin e qafës, krahëve dhe zemrës.

Simptomat e osteokondrozës së rajonit të kraharorit gjatë acarimit janë më të theksuara para gjumit, gjatë stërvitjes, me kollitje ose me punë të gjatë ulur. Ndonjëherë përqendrimi i inflamacionit mund të shkojë i mpirë, të ndryshojë temperaturën dhe tonin e lëkurës.

Nervat e shtypur gjatë përkeqësimit të sëmundjes

Në mungesë të trajtimit dhe diagnozës së përkeqësimit të osteokondrozës së rajonit të kraharorit, sëmundja përparon, ndikon në të gjithë kolonën kurrizore.

Por vetëm një mjek mund të bëjë një diagnozë të saktë, të zhvillojë një kurs të trajtimit dhe parandalimit, i cili përfshin procedurat e akupunkturës, masazhit, ilaçeve dhe pajisjeve.

Shkaqet e acarimeve

Përkeqësimi i osteokondrozës së rajonit të kraharorit ndodh për arsye të ndryshme, të cilat vendosen vetëm nga një mjek pasi kalojnë testet:

 1. Puna ulur;
 2. Ulur metabolizmin;
 3. Akumulimi i kripërave;
 4. Astma, epilepsia;
 5. Përdorimi i jastëkëve dhe dyshekëve shumë të butë;
 6. Lëndimet e kraharorit;
 7. Hipotermia ose mbinxehja e gjoksit;
 8. Disordersrregullime hormonale;
 9. Refuzimi i trajtimit dhe parandalimi.

Ndonjëherë një rehabilitim i gjatë pas dëmtimeve, sëmundjeve kronike ose patologjive të nyjeve, gjendja e shtatzënisë, fiksimi i pahijshëm i gjirit gjatë sporteve çon në përkeqësim të osteokondrozës. Prandaj, është e rëndësishme t'i përmbaheni rregullave të përgjithshme kur zbuloni një sëmundje më herët.

Si të përcaktohet se osteochondrosis është përkeqësuar?

Simptomat e mëposhtme mund të konsiderohen simptoma standarde të përkeqësimit të osteokondrozës së kraharorit:

 • Letargji, lodhje, nervozizëm;
 • Dhimbje prerëse dhe e vazhdueshme në gjoks dhe zemër;
 • Frymëmarrje e vështirë;
 • Crunch e eshtrave dhe tensioni i nyjeve gjatë lëvizjeve;
 • Enderr e keqe.

Nëse manifestime të tilla u shfaqën pas një qëndrimi të gjatë në të ftohtë ose në dhomën e avullit, pas lëndimeve ose një shtrëngimi të gjatë fizik, atëherë duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek dhe të filloni trajtimin për acarimin e problemeve me rajonin e kraharorit.

Simptomat gjatë përkeqësimit

Një numër simptomash mund të tregojnë për praninë e përkeqësimit të problemeve të rajonit të kraharorit, nëse madje keni një palë prej tyre për tre ditë, duhet të shkoni në spital:

 1. Dhimbje në qafë, gjoks dhe shpinë;
 2. Nuhatje dhe paralizë e gishtërinjve, duarve;
 3. Dridhje e duarve dhe humbje e koordinimit;
 4. Frymëmarrje e vështirë;
 5. Gjendje e rëndë, siklet në gjoks;
 6. Marramendje dhe migrene, humbje e vetëdijes;
 7. Kujtim i dëmtuar, vizion dhe dëgjim;
 8. Enderr e keqe;
 9. Mungon i pikëpamjeve

Rekomandohet për shikim:

Ndër simptomat e zakonshme të përkeqësimit të problemeve të rajonit të kraharorit, vërehet gjithashtu një rritje e temperaturës, ënjtje, një ndryshim në hijen e lëkurës në zonën e prekur, shfaqja e vula, hipertension dhe anemi.

Kulmi i sëmundjes zgjat deri në tre ditë, megjithëse sëmundja ndonjëherë shfaqet dhe nja dy javë. Dhe në mungesë të trajtimit, relapset përsëriten çdo javë me një lezion gradual të pjesëve të reja të shtyllës kurrizore.

Tofarë duhet të bëni me një përkeqësim?

Nëse pacienti ka një dyshim për acarim të sëmundjes së rajonit të kraharorit, atëherë përveç ekzaminimit të jashtëm, atij i janë përshkruar një numër procedurash diagnostikuese:

 • tomography;
 • Roentgenography;
 • ultratinguj;
 • Analizë e përgjithshme e gjakut dhe urinës;
 • Elektrokardiogramë.

Vetëm në bazë të të gjitha analizave mund të konkludojmë dhe të bëjmë një diagnozë të saktë. Tjetra, mjeku zhvillon një kurs të trajtimit, duke filluar nga mosha e pacientit, fiziologjia, prania e kundërindikacioneve dhe patologjive, vendndodhja e lezionit të rruazave.

Vlen të dihet:

Trajtimi i osteokondrozës akute të gjoksit

Shumica e ekspertëve rekomandojnë fillimin e trajtimit në fazat e para të rëndimit të osteokondrozës torakale, kur një rezultat pozitiv mund të arrihet në 90% të rasteve pas tre javësh.

Nga metodat e trajtimit, mund të ofrohen disa mundësi:

 1. Marrja e ilaçeve;
 2. Procedurat e harduerit;
 3. fizioterapi;
 4. Masazh dhe gjimnastikë;
 5. Acupuncture;
 6. Terapia e dridhjeve;
 7. Bllokada e nyjeve;
 8. Terapia manuale;
 9. Pritja e vitaminave, imunostimulantëve dhe qetësuesve të qetësuesve;
 10. Electrostimulation.

Zakonisht, mjekët përshkruajnë terapi komplekse për dy javë në një ambient spitalor. Edhe pse duhet të filloni me bllokadën e nyjeve, lehtësoni dhimbjen në muskuj dhe vetëm atëherë të drejtoheni në masazhe dhe gjimnastikë.

Spazma me injeksione

Trajtimi ka për qëllim eliminimin e shkaqeve rrënjësore, domethënë, rikthimin e metabolizmit në qeliza, përmirësimin e ekuilibrit të oksigjenit, resorbimin e fokave të inflamacionit. Ekziston gjithashtu një rivendosje e lëvizshmërisë së përbashkët, imuniteti i rritur dhe parandalimi i deformimit të diskut kurrizor.

Gjithashtu, në trajtimin e përkeqësimit të rajonit të kraharorit, ilaçi alternative është efektiv, i cili përfshin fërkimin, fasha dhe tinkturat nga rodhe, pelena, rrënjë selino, luledielli.

Atëherë kursi i trajtimit për përkeqësimin e osteokondrozës së kraharorit do të zgjasë të paktën një muaj, duke përfshirë masazhet, akupunkturën dhe terapinë manuale në shtëpi. Rekomandohet gjithashtu të bëni gjimnastikë para gjumit, të braktisni një shtrat të butë, të merrni ilaçe në kohë dhe mund të bëni masazh.

Do të jetë e dobishme të rishikoni:

Shtë e rëndësishme që mjeku të merret me trajtimin bazuar në problemin e pacientit. Pas kësaj, rekomandohet t’i nënshtrohen profilaksisë dhe rehabilitimit në mënyrë që të shmangen relapsi, në mënyrë që të kurohen plotësisht problemet e kyçeve.

Osteokondroza e kraharorit

Osteokondroza e kraharorit është një sëmundje kronike, e cila bazohet në lezione degjenerative-distrofike të disqeve të kërcit intervertebral, gjë që çon në ndryshime reaktive në trupat vertebrorë dhe indet e buta që i rrethojnë. Sëmundja është e përhapur dhe prek kryesisht njerëzit e moshës më të madhe të punës (25-45 vjet).

Neuralgjia ndërkostale karakterizohet nga paroksizma të dhimbshme, që zgjasin nga disa sekonda deri në disa minuta. Gjatë një sulmi, dhimbja bëhet e padurueshme.

Osteokondroza e kraharorit është shumë më pak e zakonshme sesa lumbale ose qafës së mitrës. Kjo për faktin se kjo pjesë e shtyllës kurrizore ka më pak ngarkesa statike dhe motorike se të tjerët. Sidoqoftë, osteokondroza e shpinës së kraharorit është shumë më e vështirë për t’u diagnostikuar, pasi në shumicën e rasteve ajo vazhdon duke imituar sëmundjet e mushkërive, zemrës dhe organeve të sistemit të sipërm të tretjes.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Aktualisht, nuk janë vërtetuar shkaqet e sakta të zhvillimit të osteokondrozës së gjirit. Specialistët kanë propozuar shumë teori (infektive-alergjike, trashëgimore, mekanike, hormonale, vaskulare), por asnjëra prej tyre nuk jep një shpjegim të qartë dhe të plotë të ndryshimeve patologjike që ndodhin në shpinë dhe çojnë në degjenerim të indeve. Me shumë mundësi, disa faktorë të ndryshëm përfshihen njëkohësisht në mekanizmin patologjik të zhvillimit të osteokondrozës së kraharorit. Por rëndësia kryesore i përket mbingarkesës së gjatë statodinamike të segmentit kurrizor.

Faktorët që shkaktojnë mbingarkesa të tilla janë:

 • anomalitë në strukturën e shtyllës kurrizore;
 • rregullimi asimetrik i hapësirave të përbashkëta në nyjet ndërvertebrore;
 • ngushtimi kongjenital i kanalit kurrizor;
 • dhimbje të muskujve spondilogjenikë (miofascial, reflektuar) dhe / ose somatik (reflektohen, që lindin nga një numër sëmundjesh të enëve të gjakut dhe organeve të brendshme);
 • ekspozimi i zgjatur ndaj dridhjeve të shtyllës kurrizore, për shembull, në drejtuesit e automjeteve motorike;
 • mbivlerësim fizik;
 • obeziteti;
 • pirja e duhanit;
 • jetesa e ulur (mungesa e stërvitjes);
 • faktorët psikosocial.

Lëvizshmëria kurrizore sigurohet nga disqet ndërvertebrorë, të cilët gjithashtu luajnë një rol jastëk. Në qendër të tyre është një bërthamë elastike xhelatinoze, e cila përfshin ujin në sasi të mëdha. Në osteokondrozën, bërthama fillon të humbasë ujin si rezultat i demineralizimit të polisakarideve. Me kalimin e kohës, bërthama është rrafshuar, dhe me të disku ndërvertebral vetë është rrafshuar. Nën ndikimin e stresit mekanik, unaza fibroze e zgjatur, ky proces quhet zgjatje. Më pas, shfaqen çarje në disk përmes të cilit bien fragmente të bërthamës xhelatinoze, d.m.th., formohet një hernie e diskut intervertebral.

Nuk ka rëndësi të vogël në trajtimin e osteokondrozës së kraharorit është aktiviteti i rregullt fizik i moderuar (noti, joga, tai chi) dhe normalizimi i peshës trupore.

Ulja e lartësisë së diskut çon në konvergjencën e rruazave fqinje, një shkelje e anatomisë së nyjeve të fytyrës. E gjithë kjo shkakton inflamacion reaktiv në nyjet e fytyrës dhe indet e buta përreth. Përveç kësaj, konvergjenca e trupave vertebral shoqërohet me një shtrirje të kapsulave të kyçeve, dhe segmenti i prekur i shtyllës kurrizore bëhet i paqëndrueshëm. Në këtë rast, organet vertebrale marrin lëvizshmëri të tepërt, e cila mund të bëhet shkak i shkeljes së rrënjëve kurrizore dhe zhvillimit të sindromës radikulare.

Lexo artikullin:  Pse dhimbja e shpinës jep arsye në këmbë, trajtim, çfarë të bëjmë kur dhimbje prapa

Në sfondin e osteokondrozës së kraharorit, indi kockor i trupave vertebral rritet gradualisht dhe formon dalje të eshtrave (osteofite). Ato gjithashtu mund të shkaktojnë sindromën radikulare ose mielopatinë e kompresionit (kompresimi i palcës kurrizore).

Klasifikim

Klasifikimi i osteokondrozës së gjirit bazohet në parimin sindromik. Në varësi të formacioneve nervore strukturat e prekura të shtyllës kurrizore kanë një efekt, dallohen sindromat e mëposhtme:

 • kompresimi – baza e zhvillimit të tij është tensioni, deformimi ose kompresimi i rrënjës nervore, pjesë e palcës kurrizore ose enës së gjakut, në varësi të të cilave zhvillohen sindromat kurrizore, vaskulare ose radikulare;
 • refleksi – i shoqëruar me tension refleks të muskujve të brendshëm, çrregullime distrofike dhe vaskulare;
 • myoadaptive.

Simptomat e osteokondrozës së kraharorit

Shenja kryesore e osteokondrozës së kraharorit është dhimbja. Në shumicën e rasteve, është e shurdhër e moderuar.

Acarimi afatgjatë i rrënjëve kurrizore shkakton një shkelje të përtypjes së organeve të brendshme. Në varësi të nivelit të dëmtimit, osteokondroza e kraharorit mund të ndodhë nën maskën e patologjive somatike:

Tofarë duhet të bëni me përkeqësimin e osteokondrozës së kraharorit, qafës së mitrës, lumbrës

Osteokondrozë – ndryshime distrofike në disqet ndërvertebral dhe kërc në vendet me stres të tepërt fizik. Deformimet patologjike të këtij lloji mund të ndodhin pothuajse në çdo nyje, megjithatë, vrimat e qafës së mitrës, mesit dhe kraharorit më shpesh vuajnë.

Simptomat dhe trajtimi i përkeqësimit të osteokondrozës së kraharorit

Osteokondroza e kraharorit ndodh me simptomat më të pakta, kur krahasohet me llojet e tjera të sëmundjes. Shenjat kryesore të rëndimit janë:

Me qëndrimin e zgjatur të një personi në një pozicion, kur heq peshat ose ushtrimin fizik, mund të ndodhin dhimbje në gjoks. Dhimbja mund të ndodhë me lëvizje aktive të gjymtyrëve të sipërm. Në zonën e teheve të shpatullave ka dhimbje të vazhdueshme dhe të dhimbshme që quhen dorsalgia. Gjithashtu, dhimbja shpesh lokalizohet në pjesën e prapme në nivelin e rajonit të kraharorit.

Shtë e rëndësishme të mbani mend se shenjat e osteokondrozës së gjirit mund të maskohen nga sëmundje të tjera: sulmi në zemër, kolecistiti, gastriti.

Muskujt sektorë dhe sektorë mund të jenë në gjendje tensioni si përgjigje ndaj dhimbjes. Ndjenja e mpirjes, pacientët ankohen për “gunga të dhjamit”, kruajtje dhe djegie në pjesën e sipërme të barkut, gjoksit ose ekstremiteteve të poshtme. Ndoshta një shkelje e funksioneve të organeve të legenit.

 1. Simptoma të tjera, të cilat përfshijnë një shkelje të funksioneve të traktit gastrointestinal (vërehet dispepsi); zhvishem i lëkurës, ndryshimi i strukturës së pllakës së thonjve; problemet me funksionin seksual.

Trajtimi i osteokondrozës në rajonin e kraharorit është i pamundur, pasi sëmundja është degjenerative dhe nuk mund të mjekohet. Sidoqoftë, gjatë periudhave të rëndimit, mund të ndaloni një sulm nëse respektoni rekomandimet e mëposhtme:

 • pushimi i shtratit për të siguruar palëvizshmëri të shtyllës kurrizore, ose kufizim në aktivitetin fizik;
 • vendosni ushqimin, duke e bërë atë më të ekuilibruar;
 • përdorimi i ilaçeve të përshkruara nga një mjek (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide dhe steroidale, diuretikë, kondroprotektorë);
 • procedurat manuale ose vetë-masazh;
 • ushtrime fizioterapie (nën mbikëqyrjen e rreptë të një mjeku);
 • fizioterapi (siç përshkruhet nga mjeku pjesëmarrës).

Simptomat dhe trajtimi i përkeqësimit të osteokondrozës së mesit

Simptomat e përkeqësimit të osteokondrozës së mesit janë si më poshtë:

 • dhemb dhimbje në rajonin e mesit, rrezaton në ekstremet e poshtme dhe intensifikohet me ushtrimin fizik, ndryshimin e pozicionit të trupit, teshtitjen;
 • tension i vazhdueshëm i muskujve;
 • lumbago (dhimbje akute, "dhimbje shpine" në pjesën e poshtme të shpinës) me zgjatje, dhe në disa raste edhe ekspozim jetëshkurtër ndaj acar;
 • shkelje e ndjeshmërisë në mollaqe dhe ekstremet e poshtme;
 • "Goosebumps", duke u tundur në ekstremet e poshtme;
 • ishemia e këmbës;
 • shkelje e rregullimit të djersitjes, thatësisë dhe qërimit të lëkurës në vendet e dhimbshme.

Gjatë një përkeqësimi, pushimi në shtrat rekomandohet me lëvizje të kufizuar të shtyllës kurrizore. Kjo ju lejon të zvogëloni presionin në zonën e prekur, zvogëlon inflamacionin.

Tjetra, kryhet trajtimi simptomatik i acarimit. Për të lehtësuar dhimbjen, përdoren Ibuprofen, Diclofenac, Celecoxib, Nimesulide dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore jo-steroide (ato përdoren si në formën e tabletave ashtu edhe në formën e injeksioneve). Me një efekt të pamjaftueshëm të këtyre ilaçeve, glukokortikoidet janë të përshkruara: Prednisolone, Dexomethasone, Betamethasone dhe të tjerët.

Përveç kësaj, bllokadat e novokainës (administrimi i analgjezikëve në vendin e dëmtimit) mund të përdoren për të lehtësuar dhimbjen.

E detyrueshme për emërimin, si gjatë acarimit ashtu edhe gjatë faljes, është terapia me vitamina: vitaminat B1, B6, B12.

Ilaçet qetësuese dhe antikonvulsante, ilaqet kundër depresionit mund të përdoren për të eleminuar çrregullimet refleksogjenike. Sipas indikacioneve, diuretikët dhe substancat antikolinesterazë janë të përshkruara (me sindromën konvulsive).

Mjeku mund t’i përshkruaj pacientit terapi fizike, gjimnastikë, fizioterapi, megjithatë, këto metoda janë të zbatueshme pasi të ndaloni përkeqësimin.

Cilat janë simptomat e osteokondrozës akute të qafës së mitrës?

Përkeqësimi i osteokondrozës së qafës së mitrës ndodh si rezultat i ngjeshjes së enëve të gjakut dhe nervave të qafës nga rruazat e deformuara. Kohëzgjatja e një sulmi dallon:

 • Një sulm i shkurtër që zgjat nga disa sekonda deri në disa minuta. Sulmi përsëritet tre deri në shtatë herë në ditë, ndoshta më shpesh. Pacienti ndjen një dhimbje drithëruese kryesisht në rajonin okupital.
 • Një sulm i gjatë i ngjan një migrene. Mund të zgjasë disa ditë.

Osteokondroza e qafës së mitrës ka një pamje të ndryshme simptomatike, e cila klinikisht përfshin:

 • Qafa e mitrës – dhimbje akute me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës. Dhimbje e një karakteri djegës, të lokalizuar në rajonin okupital dhe që rrezaton në pjesën e prapme të qafës. Shpesh fillon natën (pozicioni i gjatë fiks i kokës), mban një karakter paroxysmal. Shpesh, nauzeja dhe të vjellat bashkohen me sindromën e dhimbjes.
 • Shkelje në aparatin vestibular. Pacienti ndihet i marramendur, shpesh humbet ekuilibrin, staggers.
 • Shkeljet e aparatit vizual: vizion i dyfishtë, "fluturon" para syve, ulje e mprehtësisë vizuale.
 • Përkeqësimi i dëgjimit.
 • Dhimbje kur gëlltitet, hipestezi e gjuhës, qiellza; ngurtësi, deri në humbjen e zërit; ndjesi e një objekti të huaj në fyt.
 • Simptomat e zakonshme: dobësia, lodhja, pakënaqësia, pagjumësia, ulja e kujtesës dhe gatishmëria.

Si është trajtimi i përkeqësimit të osteokondrozës së qafës së mitrës

Gjatë një sulmi të osteokondrozës akute të qafës së mitrës, një mjek duhet të thirret pa dështuar. Duke pritur një specialist, është më mirë të kufizoni plotësisht lëvizjen dhe të shkoni në shtrat. Isshtë e mundur të përdorni analgjezikë për të zvogëluar dhimbjen. Këto mund të jenë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, glukokortikoide.

Mjeku do të përshkruajë terapi, e cila duhet të përfshijë përdorimin e kondroprotektorëve, anti-inflamatorëve, qetësuesve qetësues, vitaminat, diuretikët, ilaçet vaskulare, nootropics. Shpesh, terapia e drogës është e kombinuar me masazh, fizioterapi dhe gjimnastikë.

ExpertNews Shqipëri