Medikamente për listën e përdhes

Nëse pacienti dëshiron të zgjedhë ilaçin më të përshtatshëm për përdhes, këshillohet që të kërkojë ndihmën e një mjeku. Vetë-mjekimi për këtë sëmundje nuk rekomandohet. Kjo shpjegohet me faktin se shpesh është e nevojshme jo vetëm për të ndaluar simptomat e sëmundjes, por edhe për të identifikuar shkakun e saj.

Shtë e pamundur të rekomandohet një ilaç efektiv i përdhes për të gjithë pacientët. Shtë e nevojshme që mjeku të marrë parasysh shumë faktorë kur zgjedh ilaçin optimal. Për më tepër, një kombinim i disa ilaçeve të ndryshme shpesh kërkohet për të arritur qëllime të ndryshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

allopurinol

Pacientët nga artriti i përdhes shpesh përshkruhen allopurinol. Ky medikament është një përfaqësues i mrekullueshëm i klasës së ilaçeve urikodepresive. Kjo do të thotë që për shkak të tij, sinteza e acidit urik zvogëlohet, kristalet e së cilës përcaktojnë dëmtimin e nyjeve.

Shtë e nevojshme për të trajtuar sëmundjen me Allopurinol gjatë gjithë jetës, vetëm ndonjëherë nën mbikëqyrjen e një mjeku duke marrë pushime prej disa javësh për të rivendosur trupin. Reagimet anësore janë minimale, më së shpeshti shprehen në alergji. Në shumicën e rasteve, terapia tolerohet mirë.

Lexo artikullin:  Shkaqet dhe trajtimi i dhimbjes së shpinës në shtatzëninë e hershme

Tabletat për përdhes Allopurinol ndihmojnë në shpërndarjen e tofusit, zvogëlojnë ashpërsinë dhe shpeshtësinë e sulmeve të përdhes.

Ilaçi rekomandohet të përdoret me kujdes ekstrem në sëmundjet e mëlçisë. Meqenëse Allopurinol nuk ka efekt analgjezik, ia vlen ta kombinoni atë me ilaçe të tjera.

Full Flex

Një kurë efektive për përdhes, e rekomanduar shpesh nga mjekët, është Fullflex, e cila është në thelb një shtesë dietike. Ilaçi është në dispozicion në dy forma dozimi. Ka kapsula të destinuara për administrim oral, si dhe një vaj për përdorim të jashtëm.

E veçanta e këtij ilaçi për përdhes është se ai mund të veprojë njëkohësisht në mënyrë sistematike dhe lokale në trup duke përdorur kapsula dhe vaj. Si rezultat, rritet efikasiteti. Efekti terapeutik mesatarisht manifestohet pas 30 ditësh nga fillimi i administrimit.

colchicine

Kolchicina mund të përfshihet në trajtimin e përdhes me medikamente. Sipas mjekëve, kjo përgatitje bimore ju lejon të ndaloni simptomat e acarimit. Për të arritur efektin, duhet të merrni 1 tabletë në rast të shqetësimit. Pasi të kenë kaluar disa orë, merret një pilulë tjetër. Pastaj, pas së njëjtës periudhë kohore, një tjetër, etj., Derisa të zhduken simptomat e pakëndshme.

Tableta për përdhes në këmbë. Kolchicina nuk është një trajtim i përhershëm, i cili është i rëndësishëm për t'u mbajtur mend. Do ditë jashtë sulmeve të përdhes ato nuk përdoren. Përdorimi lejohet vetëm nëse shfaqen simptoma të rëndimit. Mesatarisht, efekti i kolchicine manifestohet 2-3 orë pas aplikimit të tabletës së parë. Sidoqoftë, në raste komplekse, numri i tabletave mund të sillet deri në 10 në ditë.

Diclofenac

Kur preken gjymtyrët, ilaçe të ndryshme anti-inflamatore jo-steroide kanë treguar se janë efektive. Diclofenac është një përfaqësues i spikatur i NSAIDs, i përshkruar nga mjekët për përdhes. Diklofenac ka një efekt anti-inflamator, dhe gjithashtu prodhon një efekt antipiretik. Falë kësaj, është e mundur të përballeni me ënjtje, skuqje, dhembje në zonat me probleme.

Injeksione nga përdhes Diclofenac vendosen në muskul gluteal. Mesatarisht, mjekët rekomandojnë dy injeksione në ditë, njëra prej të cilave duhet të ndodhë në mëngjes dhe tjetra në mbrëmje. Nëse rekomandohet Diclofenac në tableta për trajtimin e përdhes, mjeku zgjedh dozën individualisht. Me sëmundje të avancuar, doza mund të jetë deri në 75 mg tre herë në ditë.

Lexo artikullin:  Ushtrime efektive për forcimin e gjurit

indomethacin

Ilaçet efektive nga grupi NSAID nuk përfundojnë me Diklofenac. Indomethacina është një përfaqësues i ilaçeve anti-inflamatore josteroide që përdoret për këtë dëmtim të përbashkët për të njëjtat arsye. Me ndihmën e ilaçit, sindromi i dhimbjes eliminohet, ënjtja, hiperemia është ndalur, gjendja e përgjithshme e pacientit lehtësohet.

Këto pilula për përdhes, si NSAID-të e tjera, monitorohen nga mjeku juaj. Në shumicën e rasteve, nuk rekomandohet të merrni më shumë se 75 g të drogës në ditë nëse është planifikuar trajtim afatgjatë. Shtë e rëndësishme të mbani mend se Indomethacin mund të ndikojë negativisht në traktin e tretjes.

Me një përkeqësim të sëmundjes, shpesh rekomandohet që Indomethacin të injektohet në trup. Injeksione duhet të jenë standarde, intramuskulare. Shumësia dhe doza përcaktohen nga mjeku që merr pjesë.

naproxen

Naproxen është një ilaç tjetër NSAID. Si të gjithë ilaçet e këtij grupi, është e nevojshme ta përdorni me kujdes në mënyrë që të mos provokoni zhvillimin e efekteve anësore në traktin tretës. Ilaçi prodhon një efekt analgjezik të theksuar, dhe gjithashtu zvogëlon hipereminë lokale.

Aplikoni naproxen goxha standarde. Përdorimi i këtij ilaçi për përdhes rekomandohet dy herë në ditë në formën e injeksioneve ose dy tableta në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Sidoqoftë, nëse pacienti ka një sulm të fortë të dhimbjes, mjeku mund të rekomandojë një dozë të madhe.

Ibuprofen

Ky ilaç mund të përdoret në formën e tabletave dhe injeksioneve. Zakonisht, mjeku rekomandon pacientin katër herë në tablet. Herën e parë që tableta pihet para mëngjesit, dhe më pas gjatë ditës çdo herë pas ngrënies.

Falë Ibuprofen, është e mundur të zvogëlohet reagimi inflamator, temperatura lokale dhe të eliminohet dhimbja.

butanedione

Nëse përdhes ndikon në këmbë, Butadion mund të përdoret. Ky ilaç nga mekanizmi i veprimit është i ngjashëm me Ibuprofen, por mënyra e përdorimit, sipas mjekëve, është ende paksa e ndryshme. Butadion pihet disa herë në ditë mesatarisht në një dozë prej 0,1 deri 0,15 g. Një formë vaji e ilaçit mund të jetë një alternative për tabletat. Rekomandohet të aplikohet në zonat e prekura të lëkurës, duke mos fërkuar.

Ekzistojnë gjithashtu skema injeksioni për përdorimin e Butadione. Zgjedhja e formës optimale të barit, rekomandohet të konsultoheni me një mjek.

Zurampik

Trajtimi më i ri për përdhes është Zurampik. Ilaçi u aprovua për përdorim në shkallë të gjerë jo shumë kohë më parë. Efekti më i mirë, siç tregon praktika, ai tregoi nëse është përshkruar së bashku me frenuesit xanthine oxidase. Sot është një nga kurat më të mira për përdhes, megjithatë, mund të jetë e vështirë për ta blerë atë në Rusi.

Lexo artikullin:  Dhimbja në ijë kur shkaktohet ecja

Para përdorimit të Zurampik, pacientit rekomandohet t'i nënshtrohet një vlerësimi të gjendjes së veshkave. Kjo është e nevojshme për të siguruar që ilaçi nuk dëmton funksionimin e aparatit renal. Zurampik gjithashtu nuk rekomandohet për përdorim si monoterapi, pasi që ilaçet si ai, kur përdoren pa frenues të xanthine oxidase, mund të provokojnë një numër të madh të efekteve anësore.

Doza standarde e barit është 200 mg në ditë. Shtë e rëndësishme të mbani mend se nëse pacienti vuan nga dështimi i veshkave, ilaçi përdoret me kujdes, dhe në disa raste është plotësisht e ndaluar të përdoret. Në shtatzëni dhe laktacion, ilaçi është kundërindikuar kategorikisht.

Canakinumab

Një tjetër ilaç relativisht i kohëve të fundit në treg është Canakinumab, i cili i përket klasës së imunosupresuesve. Ilaçi është një antitrup monoklonal njerëzor i klasës IgG. Agjenti përdoret gojarisht. Ky është ndoshta ilaçi më i mirë për trajtimin e artritit të përdhes në periudhën akute.

E vërtetë, si të tjerët, ajo ka efektet e veta anësore dhe kundërindikacionet. Për shembull, Kanakinumab është rreptësisht i ndaluar gjatë laktacionit dhe gjatë shtatëzanisë. Gjithashtu midis ilaçeve për përdhes në këmbë, Kanakinumab është ilaçi i vetëm që nuk përshkruhet gjatë sëmundjeve akute infektive. Kjo është për shkak të faktit se ilaçi ka një efekt të theksuar imunosupresiv. Kjo mund të çojë në komplikime të infeksionit, përkeqësimin e tij.

Yeardo vit, gjithnjë e më shumë ilaçe të reja për trajtimin e përdhes shfaqen në treg. Aktualisht është e pamundur të zgjidhni një ilaç që do të jetë po aq efektiv ndaj çdo pacienti. Secila prej ilaçeve të përdorura në trajtimin e kësaj sëmundje ka kufizimet e veta, të cilat mjeku duhet të marrë parasysh.

Kur zgjedh një terapi për një pacient, mjeku i kushton vëmendje:

  • ashpërsia e simptomave të sëmundjes;
  • gjendja e përgjithshme e pacientit;
  • prania e sëmundjeve akute ose kronike të organeve dhe sistemeve të tjera;
  • faza e procesit të përdhes;
  • përputhshmëria e ilaçeve të ndryshme, duke lejuar arritjen e efekteve të ndryshme klinike;
  • kundërindikacionet për përdorimin e një mjeti të veçantë.

Trajtimi i përdhes me ilaçe nuk është detyrë e lehtë. Vetë-mjekimi në këtë sëmundje është rreptësisht i ndaluar.

ExpertNews Shqipëri