Efekti i ilaçit Gialgan dhe përdorimi i tij

"Gialgan Phidia" është një stimulues i proceseve të rigjenerimit dhe restaurimit të indeve, i cili paraqitet në formën e një solucioni steril të acidit hialuronik të shkallës më të lartë të pastrimit, i vendosur në një shiringë për një injeksion të vetëm në nyje. Ilaçi përmirëson aktivitetin e përbashkët, eliminon çrregullimet serioze të sistemit muskulor, rivendos aktivitetin lokomotor, rrit nivelin e elasticitetit të lëngut sinovial, promovon rigjenerimin e indeve të kërcit, eliminon ngurtësinë e nyjeve, dhe trajton artrozën pas traumatike.

Ky ilaç është në dispozicion si injeksion:

 1. 2 mililitra të një zgjidhje të acidit hialuronik në një ampulë qelqi;
 2. Pesë ampula prej 2 mililitra të një solucioni të acidit hialuronik në një paketë;
 3. 2 mililitra të një solucioni të acidit hialuronik në një shiringë qelqi;
 4. Pesë shiringa prej 2 mililitra zgjidhje të acidit hialuronik për pako.

Acidi hialuronik është një mukopolizakarid, një polimer që është pjesë e indit nervor, lidhës dhe epitelial. Kjo substancë vepron si përbërësi kryesor i lëngut synovial, është përgjegjës për viskozitetin e saj, dhe gjithashtu është pjesë e kërcit, ku është i pranishëm në formën e një kondrociti, i cili është përgjegjës për elasticitetin e tij. Acidi hialuronik është gjithashtu pjesë e lëkurës, merr pjesë në rigjenerimin e tij. Ky polimer i përket sistemit të imunitetit të lindur njerëzor.

Kjo substancë merret duke rritur, sintetizuar, fermentuar dhe pastruar baktere të llojeve të ndryshme. Acidi i përftuar në këtë mënyrë ka veti identike me natyrën. Isshtë në gjendje të depërtojë shpejt në qeliza dhe të veprojë mbi to sa më shumë që të jetë e mundur.

"Gialgan" është përshkruar për osteoartritin, patologjitë e kyçeve që kanë ndodhur si rezultat i traumës, për të eleminuar dhimbjen, për të përmirësuar lëvizjen e kyçeve, dhe gjithashtu si një mjet shtesë në ortopedi dhe kirurgji.

Droga “Gialgan” shpërndahet pa recetë; çmimi i tij në farmaci mesatarisht katër e gjysëm mijë rubla për shiringë me një zgjidhje.

Ruajeni ilaçin në një vend të thatë dhe të errët në një temperaturë ajri jo më shumë se njëzet e pesë gradë Celsius. Ndalohet ngrirja e zgjidhjes. Jeta e raftit është tre vjet nga data e lëshimit, duke iu nënshtruar ruajtjes në paketë. Fëmijët, kafshët dhe njerëzit që kanë çrregullime mendore nuk duhet të lejohen të drogës. Pas datës së skadimit, ilaçi duhet të hidhet, përdorimi i tij në këtë rast mund të jetë kërcënues për jetën.

Ilaçi

Ilaçi kompenson mungesën e lëndës qelizore homogjene të nyjeve dhe lëngut synovial. Normalizimi i sasisë së acidit në boshllëqet midis strukturave bën të mundur normalizimin e viskozitetit dhe lëngut synovial dhe elasticitetin e indit të kërcit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për osteoartritin, në të cilin ka një mangësi të rëndë të kësaj substance. Me përdorimin e rregullt të ilaçit, funksionaliteti i kërcit dhe i përbashkët përmirësohet, procesi i ndryshimit të tyre patologjik ndalet. Acidi Hyaluronic gjithashtu korrigjon metabolizmin në kocka dhe kërc, eliminon dhimbjen dhe inflamacionin.

Ilaçi "Gialgan", kostoja e të cilit është relativisht e lartë, ka një efekt të mirë, do të vërehet pas injektimit të parë. Përqendrimi më i lartë i acidit vërehet në kërc. Substanca në mëlçi metabolizohet, produktet e kalbjes ekskretohen së bashku me urinën një ditë pas injektimit. Efekti terapeutik vazhdon për gjashtë muaj të tjerë pas trajtimit.

Udhëzimet për përdorim

Injeksioni duhet të bëhet intartartikularisht, prezantimi i tij kryhet në nyjen e gjurit ose legenit. Mjeku do të përcaktojë shkallën e zhvillimit të patologjisë për të identifikuar numrin e injeksioneve të nevojshme për të arritur një rezultat pozitiv të qëndrueshëm. Injeksioni kryhet një herë në shtatë ditë. Kursi i trajtimit është pesë javë.

Së pari, zona ku do të dezinfektohet injeksioni është dezinfektuar, për këtë mund të përdorni alkool ose një zgjidhje tjetër antiseptike.

Pastaj mjeku heq efuzionin nga çanta e përbashkët, fut me kujdes gjilpërën, atëherë lëngu synovial aspirohet, dhe vetëm atëherë administrohet ilaçi. Bëni mjaft ngadalë.

E njëjta gjilpërë përdoret për të hequr efuzionin dhe administruar ilaçin. Heqja e efuzionit është një procedurë në të cilën lëngu është thithur me një shiringë. Në rast dhimbjeje, ilaçi duhet të ndalet. Ajri nuk duhet të hyjë në zgavrën e shiringës, si dhe vetë gjilpërën dhe bashkimin.

Pas injektimit, rekomandohet të mos ngarkoni nyjen për dyzet e tetë orë. Shtë e mundur të bëhet një test i lëngshëm për praninë e baktereve që u mor gjatë aspirimit. Ilaçi nuk ndikon në aftësinë për të drejtuar një makinë dhe për t'u përfshirë në aktivitete të tjera të rrezikshme.

Lexo artikullin:  Si të trajtoni artritin reumatoid të gjurit

Kur pacienti përshkruhet "Gialgan", udhëzimet për përdorim na tregojnë se nuk mund të përdoret pas datës së skadimit. Gjilpërat pas injektimit duhet të hidhen. Pas injektimit, ënjtja mund të shfaqet në zonën ku është bërë, ose dhimbje në indet që ndodhen afër nyjes. Produkti i papërdorur nuk mund të ruhet.

contraindications

Para përdorimit të "Gialgan", është e nevojshme të studioni udhëzimet, duke i kushtuar vëmendje kufizimeve në përdorimin e tij. Kjo perfshin:

 • Ndjeshmëri e lartë ndaj përbërësve të ilaçit;
 • Ndjeshmëri e lartë ndaj proteinave të shpendëve;
 • Sëmundje e rëndë e mëlçisë;
 • Prania e infeksionit në vendin ku kërkohet injeksion;
 • Dëmtimi i lëkurës në vendin e procedurës;
 • Përdorimi i njëkohshëm i injeksioneve të tjera intartartikulare;
 • Përdorimi i ilaçeve bazuar në kripërat e amoniumit;
 • Fëmijëria;
 • Dëmtimi i paketimit, përfshirje të ndryshme në vetë zgjidhjen.

Efektet anësore

Ilaçi tolerohet mirë nga pacientët, përfshirë njerëzit në moshë të përparuar. Ndonjëherë mund të vërehen reagimet e mëposhtme negative:

 • Ndjesi të dhimbshme që kalojnë shpejt;
 • Ellingnjtje ose hipertermi në vendin e injektimit;
 • Shfaqja e djegies dhe kruajtjes;
 • Skuqje, urtikarie;
 • Anafilaksia në raste të izoluara;
 • Një rritje në sasinë e lëngut në zgavrën e përbashkët;
 • Një rritje e lehtë e temperaturës;
 • Skuqje e lëkurës në vendin e injektimit.

Të gjitha këto reagime anësore janë shumë të rralla, ato zhduken brenda një dite. Nëse ndodhin simptomat e mësipërme, rekomandohet të aplikoni të ftohtin në vendin e injektimit dhe të lehtësoni plotësisht nyjen.

Në praktikën mjekësore, rastet e mbidozimit nuk janë regjistruar. Por mjekët rekomandojnë të respektohen dozat e përshkruara për të shmangur pasojat negative të shëndetit.

Analoge dhe rishikime

Në mjekësi, ekzistojnë disa analoge të "Gialgan", të cilat përfshijnë acidin hialuronik, i cili duhet të injektohet në nyjen e prekur. Analistët "Gialgan" kanë këto: "Adant", "Singial", "Hialubrix", "Suplazin", "Fermatron", "Ostenil". Ilaçi "Gialgan" është një ilaç i thjeshtë në përbërjen e tij, ai zëvendëson lëngun sinovial, i cili prodhohet në mënyrë të pavarur në një trup të shëndetshëm. Prandaj, ekzistojnë shumë analoge të ilaçeve sot, nuk duket e vështirë të gjesh një ilaç të ngjashëm. Disa prej tyre madje kanë një kosto relativisht të ulët.

Disa shënojnë shfaqjen e peshës në këmbë ditën e dytë pas injektimit, gjë që shkaktoi parehati. Por ndjesi të tilla kaluan në ditën e gjashtë, përpara injeksionit tjetër. Efekti terapeutik u ndje dy javë pas përfundimit të trajtimit dhe zgjati deri në gjashtë muaj. Prandaj, pacientët vërejnë efektin kumulativ të ilaçit. Në disa raste, pati një përmirësim të ndjeshëm në patologjitë e rënda të nyjeve të gjurit, ilaçi vendosi njerëz të sëmurë rëndë në këmbë.

Lexo artikullin:  Simptomat e tendinit të Akilit dhe trajtimi

Disa pyesin nëse Gialgan apo Fermatron është më i mirë. Fermatron është një analog i Gialgan, por ndryshe nga ajo, është bërë nga bakteret streptokokë Streptococcus equi, prandaj është përshkruar për ata që kanë reaksione alergjike ndaj proteinave të shpendëve. Gjithashtu, mjeku, kur përshkruan ilaçin, duhet të marrë parasysh mundësinë e një reagimi imunologjik të trupit në përgjigje të futjes së materialit biologjik. Në çdo rast, zgjedhja e ilaçit kryhet nga mjeku që merr pjesë pas studimit të karakteristikave individuale të trupit të pacientit. Pacienti duhet të ndjekë vetëm të gjitha emërimet dhe rekomandimet e një specialisti. Vetë-mjekimi është rreptësisht i ndaluar.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri