Dhimbja e shpatullave dhemb, me cilin mjek duhet të kontaktoj

Dëmtime dhe probleme, Dhimbje në nyje – Dhimbje në nyjen e shpatullave: me cilin mjek duhet të konsultoj nëse dhemb shpatulla

Dhimbje në nyjen e shpatullave: me cilin mjek duhet të konsultoheni nëse shpatulla dhemb – Plagosje dhe probleme, Dhimbje në nyje

Dhimbja ose dhimbja akute në nyjen e shpatullave ndikon në gjendjen shpirtërore, gjallërinë dhe aftësinë e personit. Në këtë rast, lëvizshmëria është shpesh e kufizuar, dhe siklet shtrihet në tehët e shpatullave ose duart.

Si rregull, siklet në shpatull tregon praninë e patologjive të nyjës së shpatullave. Sidoqoftë, në raste të caktuara, ky fenomen tregon një sëmundje serioze, për shembull, infarkt miokardi.

Si është e përbashkët supi?

Shpatulla është një nyje sferike e trupit të njeriut. Formohet nga koka e humerusit dhe zgavra artikulare e skapulës.

Në këtë rast, humerus është shumë herë më i madh se zgavra, prandaj, për të arritur integritetin e sipërfaqeve të skapulës ekziston një formim i veçantë lidhës – sfungjeri artikular. Kjo e fundit është ngjitur në skajet e zgavrës së skapulës, duke rritur kështu lakimin dhe thellësinë e saj.

Lidhja e shpatullave ka një kapsulë të madhe të nevojshme për të kryer lëvizje të ndryshme. Në mes të kyçit është tendoni i bicepsit.

Nga ana e jashtme, shpatulla është e rrethuar nga muskuj që formojnë një pranga rrotulluese: muskuj të rrumbullakët, periosteal, hipodermik dhe nënkapular. Skajet e muskujve janë të lidhura me një tendin dhe ngjitur në një tuberkul të madh të kockave të shpatullave.

Për shkak të muskujve periosteal dhe të rrumbullakët të vegjël, sigurohet një përshtatje e ngushtë e kokës së shpatullës në zgavrën artikulare, e cila ju lejon të bëni lëvizje të ndryshme.

Përveç kësaj, në rajonin artikular ka degë të mëdha të arterieve dhe mbaresa nervore të plexusit brachial.

Shkaqet e dhimbjes

Dhimbja në nyjen e shpatullave e bën një person të shohë një mjek që përcakton faktorët e pamjes së tij. Pra, siklet në shpatull ndahet në dy kategori:

 1. Dhimbje në lidhje me strukturën e përbashkët të shpatullave dhe strukturat përreth.
 2. Ndjesi të dhimbshme që zhvillohen për shkaqe të tjera.

Kategoria e parë përfshin lloje të tilla dhimbjeje si kapsuliti. Karakterizohet nga ngurtësi e dhimbshme, në rritje e muskujve në shpatull. Për më tepër, dhimbja nuk ju lejon të ngrini dorën, kështu që bëhet e vështirë për një person që madje të sjellë një lugë në gojë.

Procesi inflamator që ndodh në pranga rrotulluese të shpatullave kryesisht shfaqet pas një pune fizike intensive. Në këtë rast, nëse ngrini gjymtyrën lart në nyjen e shpatullave, shfaqet dhimbje akute. Shtë interesante, edhe nëse shkoni te mjeku, një ekzaminim me rreze X nuk do të tregojë asgjë.

Përveç kësaj, bursiti i shpatullave (pezmatimi i çantave të kyçeve) dhe tendonët e muskujve i referohen kategorisë së parë të dhimbjes. Shpesh, këto kushte shfaqen për shkak të depozitave të kripës së kalciumit në tendonet.

Këto patologji karakterizohen nga dhimbje të forta, duke i dhënë qafës dhe krahut. Sidoqoftë, lëvizshmëri e kufizuar vërehet në nyjen e shpatullave.

Proceset degjenerative dhe inflamacioni në shpatull i referohen gjithashtu grupit të parë të dhimbjeve. Së bashku me këtë, nyja fryhet, dhemb dhe dëgjohet një çarje gjatë lëvizjes së saj.

Kategoria e dytë përfshin herninë ndërvertebrale të shpinës së qafës së mitrës dhe osteokondrozën. Në raste të tilla, dhimbja lokalizohet në parakrah dhe vetë nyjen.

Përveç kësaj, shkaku i shqetësimit në nyjen e shpatullave, duke detyruar një person të konsultohet me një mjek, mund të jenë dhimbje të largëta që shtrihen përgjatë fibrave nervore. Për shembull, shpatulla e majtë mund të dëmtojë me anginë pectoris ose me infarkt të miokardit.

Për më tepër, sindroma e dhimbjes mund të shfaqet për shkak të faktorëve të tillë:

 • jetesa joaktive;
 • sjellje e shtrembëruar;
 • sjellje të pakëndshme gjatë gjumit;
 • dëmtimet e shpatullave të vjetra;
 • ushtrim intensiv.

Sëmundje që shkaktojnë dhimbje në nyjen e shpatullave

Sëmundjet që shkaktojnë siklet në shpatull përfshijnë bursitin dhe tendinitin. Këto sëmundje shfaqen në rastin e një ngarkese të rëndë të nyjeve ose për shkak të kryerjes së lëvizjeve uniforme.

Për më tepër, dhimbja në gjymtyrë gjatë rrëmbimit ose ngritjes mund të ndodhë me sindromën "përplasje". Kjo patologji karakterizohet nga akumulimi i kalciumit në tendinin nën klavikulën dhe skapulën. Si rregull, sëmundja shfaqet pas 30 vjetësh.

Lëndimet sportive dhe të shpatullave shtëpiake janë një tjetër faktor në shfaqjen e sikletit. Dhe kur plagosni mbaresa nervore ose enë të mëdha, mpirje të gjymtyrëve ndodh dhe formohen hematoma.

Shkaqet e mëposhtme të dhimbjes në nyjen e shpatullave janë prania e një tumori. Por, me cilin mjek duhet të këshillohet për edukim të dyshuar malinj ose beninj? Një onkolog është i përfshirë në trajtimin e patologjive të tilla.

Me një periartrosis të një shpatullash të shpatullave, intensiteti i dhimbjes rritet ngadalë, dhe lëvizshmëria e nyjeve pengohet ndjeshëm.

Sidoqoftë, disa sëmundje të organeve të brendshme gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje në nyje:

 1. sciatika e qafës së mitrës;
 2. sëmundja e mëlçisë;
 3. alergji;
 4. infarkti miokardial;
 5. sindromi miofascial;
 6. pneumoni;
 7. neuropati;
 8. angina pectoris;
 9. artroza dhe artriti;
 10. sindromi pulmonar;
 11. reumatizma;
 12. tumoret e mediastinum.

Tofarë duhet të bëni nëse ka dhimbje në shpatull dhe me cilin mjek duhet të kontaktoj?

Me dhimbje në nyje, duhet të bëni një takim me një mjek për të përcaktuar shkakun e shfaqjes së tij. Pas ekzaminimit, mjeku do të zhvillojë një diagnozë më të plotë, e cila mund të përbëhet nga:

 • ultratinguj;
 • radiografi;
 • Arthroscopy;
 • EKG;
 • Biografia dhe tomografia e emisioneve pozitron me onkologji të dyshuar;
 • CT, MRI;
 • testi i gjakut (testet reumatike).

Pra, me cilin mjek duhet të kontaktoj nëse ka dhimbje në nyjen e shpatullave? Në këtë rast, pacienti vjen tek terapisti ose mjeku i familjes.

Dhe atëherë mjeku mund të këshillojë me cilin mjek duhet të konsultohet në të ardhmen. Mund te jete:

 1. rheumatologist;
 2. allergist;
 3. neurologist;
 4. oncologist;
 5. kardiolog;
 6. traumatolog ortoped.

Trajtim

Metoda për trajtimin e dhimbjeve që përqendrohen në shpatull varet nga shkaku i shfaqjes së tyre. Pra, në prani të inflamacionit, mjeku mund të përshkruajë NSAID, dhe lëndime të rënda – kirurgji.

Terapia e dhimbjes për shkak të proceseve degjenerative përfshin përdorimin e kondroprotektorëve, futjen e përgatitjeve enzimë dhe substancave intraartikulare artificiale.

Dhe nëse ka një shpërthim ose zhvendosje, atëherë ju duhet të imobilizoni dorën tuaj me një hedhur suva. Tumoret trajtohen me rrezatim ose kimioterapi dhe kirurgji.

Përveç kësaj, sëmundjet e kyçeve mund të trajtohen duke përdorur receta të mjekësisë tradicionale. Sidoqoftë, një terapi e tillë nuk mund të zëvendësojë trajtimin kirurgjik, ilaç ose trajtim kompleks. Onlyshtë vetëm një metodë ndihmëse, e cila përdoret për dhimbje kronike.

Pra, për të hequr siklet, ata përdorin fletë lakër, të cilat aplikohen në nyjen e prekur gjatë natës, duke u mbështjellur me një leckë të ngrohtë. Përdorimi i një komprese të tillë është veçanërisht e efektshme në prani të proceseve inflamatore.

Përveç kësaj, për sëmundjet e nyjeve, është e dobishme të pini çaj të prodhuar nga lëvorja e shelgut. Ka një efekt analgjezik dhe anti-inflamator.

Lexo artikullin:  Plexiti i nyjes së shpatullës pse shfaqen simptomat, trajtim

Edhe në shpatull, ju mund të fshij një vaj, i përbërë nga 2 vezë pule, 2 lugë gjelle. l terpentinë dhe amoniak. Kremi fërkohet në nyjen e lënduar në mbrëmje.

Rreth asaj se si të ndihmoni me dhimbjen e shpatullave me ushtrime, në videon në këtë artikull.

Dhimbje në nyjen e shpatullave: cilin mjek duhet të kontaktojë, dhimbje shpatullash, cilin mjek për të shkuar

Farë është nyja e shpatullave?

Kjo është një lidhje e madhe midis krahut dhe trupit. Kyçja është përgjegjëse për lëvizje të sakta dhe ka lëvizshmëri maksimale.

Për shembull, te kafshët, nyja e shpatullave shërben si mbështetëse, prandaj është joaktive dhe më e fortë se herë njeriu.

Kyçja përbëhet nga koka e humerusit dhe zgavra e skapulës. Struktura e mekanizmit të shpatullave konsiderohet e thjeshtë për shkak të formimit të vetëm dy eshtrave. Forma është sferike me një numër të madh boshtesh për lëvizje më të mirë.

Mjekët të specializuar në trajtimin e shkaqeve të dhimbjes së shpatullave

Fatkeqësisht, dhimbja për shumë herë bëhet një gjendje e natyrshme.

Kjo nuk e anashkalon nyjën e shpatullave. Ka shumë njerëz që jetojnë me ndjenja të tilla.

Për disa, ata janë shumë të dobët, dhemb, për dikë më të fortë, për dikë të mprehtë, të mprehtë dhe të padurueshëm.

Në rastin e fundit, një person thjesht detyrohet të vizitojë një mjek, por shumica e njerëzve me probleme të tilla thjesht ulen në shtëpi dhe presin se si përfundon gjithçka.

Dhe gjithçka shpesh përfundon në rezultate katastrofike, dhe të jetosh me dhimbje të vazhdueshme është thjesht e pamundur – të paktën sistemi nervor do të tronditet seriozisht.

Lidhja e shpatullave na shërben vazhdimisht. Pavarësisht se çfarë bëjmë – ne gatuajmë, punojmë nëpër shtëpi, mbajmë çanta – janë duart tona që janë të përfshira. Prandaj, nëse jeni një nga ata që tashmë jeni mësuar të provoni ndjesi të tilla të pakëndshme, është koha që të shkoni te mjeku për një diagnozë – në fund të fundit, të dish problemin tuaj do të ndihmojë për të përballuar atë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Cilat mund të jenë shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave?

Për të filluar, konsideroni situatat kur nyja e shpatullave dhemb. Diagnostifikimi diferencial nuk varet nga cila anë shfaqeshin problemet – në shpatullën e djathtë ose të majtë.

Por së pari mund të dëgjoni ndjenjat tuaja në mënyrë që të dini se me çfarë po përballeni dhe nëse është e mundur të vononi trajtimin fare.

Pranga rrotulluese e shpatullave është një grup muskujsh dhe tendinash që rrethojnë nyjen e shpatullës. Tendonët janë një formim i dendur, elastik i indit lidhës, përmes të cilit muskujt ngjiten në kocka. Një pranga rrotulluese mban nyjën e shpatullave në pozicionin e duhur dhe lejon që ajo të lëvizë brenda kufijve të pranueshëm.

Diagnoza e dhimbjes së shpatullave

Diagnoza e dhimbjes së shpatullave bëhet më shpesh nga mjekët e profilit kirurgjikal: traumatologë ortopedikë ose kirurgë të përgjithshëm. Mund të kontaktoni cilindo nga këta specialistë në varësi të disponueshmërisë së tyre.

Për të përcaktuar shkakun e dhimbjes, ekzaminimi fizik dhe tregimi juaj se kur dhe në çfarë rrethanash u mor sëmundja e shpatullave ka një rëndësi thelbësore. Mjeku duhet të përcaktojë me saktësi vendndodhjen e dhimbjes, si dhe disa informacione shtesë:

 • A jeni plagosur kohët e fundit?
 • pse dhimbja përkeqësohet ose largohet;
 • A dhimbja përkeqësohet gjatë natës;
 • nëse dhimbja shfaqet gradualisht ose ashpër;
 • A ju ndalon të jetoni një jetë normale – për shembull, të punoni ose të luani sport?
 • a ka simptoma të tjera.

Gjatë ekzaminimit, mjeku do të krahasojë shpatullën e djathtë dhe të majtë, do të ekzaminojë lëkurën për skuqje, ënjtje ose bruizim, do të eliminojë mundësinë e zhvendosjes, frakturës ose dëmtimit tjetër. Si teste të thjeshta, mjeku juaj mund t'ju kërkojë të vendosni duart pas kokës dhe t'i vendosni bërrylat në anët. Pasi të përcaktojë se cilat lëvizje ju shkaktojnë dhimbje, mjeku do të jetë në gjendje të përcaktojë shkakun e tij.

Sidoqoftë, përveç ekzaminimit të zakonshëm, shpesh përshkruhet një ekzaminim shtesë, i cili ju lejon të konfirmoni diagnozën dhe të sqaroni natyrën dhe llojin e dëmtimit të nyjeve. Ju mund të merrni një rreze x të shpatullës, nëse keni nevojë të vlerësoni gjendjen e eshtrave të fortë dhe kërc të nyjës së shpatullave.

Imazhet e rezonancës magnetike (MRI) përshkruhen në rastet kur mjeku duhet të ekzaminojë indet e buta që formojnë nyjen. Ekzaminimi me ultratinguj (ultratinguj) gjithashtu ndihmon për të identifikuar problemet me nyje, ligamente dhe tendona.

Për të përjashtuar sëmundjet e zakonshme që gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje në shpatullën e djathtë dhe të majtë, mjeku mund të përshkruaj një test gjaku. Ky studim zbulon:

 • reumatizma polymyalgia – një sëmundje e karakterizuar nga dhimbje dhe ngurtësi në muskujt e shpatullës dhe zonës së legenit;
 • tumori kanceroz;
 • diabeti.

Shumë pacientë vijnë tek mjeku me ankesa për dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë. Shkaqet e sëmundjes mund të gjenden vetëm pas një ekzaminimi të plotë.

Shtë shumë e rëndësishme të mos humbasë fillimin e procesit patologjik. Kur shfaqen simptomat e para, këshillohuni me një specialist.

Palpacioni, ekzaminimi fizik është faza fillestare e diagnozës. Pastaj mjeku, bazuar në tablonë klinike, udhëzon pacientin për ekzaminim të mëtejshëm për të konfirmuar ose hedhur poshtë diagnozën fillestare.

Zakonisht përfshin procedurat e mëposhtme.

 1. Roentgenography. Ju lejon të përcaktoni ashpërsinë e ndryshimeve në kërc, praninë e bruises dhe dëmtimin e eshtrave.
 2. MRI Kjo metodë diagnostike ka për qëllim studimin më informues të brezit të shpatullave. Me të, ju mund të identifikoni artritin, osteoartritin dhe sëmundjet e tjera.
 3. CT Ky studim është një skanim i përbashkët pa dhimbje për të identifikuar proceset distrofike, inflamatore dhe degjeneruese.
 4. Studimi laboratorik i gjakut dhe urinës.

Pas një diagnoze gjithëpërfshirëse, mjeku mund të përshkruajë një trajtim individual për dhimbjen në nyjen e shpatullave të krahut. Për emërimin e një kursi të terapisë, është e rëndësishme të merren parasysh mosha e një pacienti të veçantë, prania e sëmundjeve shoqëruese të një natyre kronike, si dhe karakteristikat e organizmit.

Trajtimi konservativ

Një nga pjesët më aktive të sistemit muskulor skeletik të njeriut është shpatulla.

Dhe më së shpeshti vuan nga lëndime, tendosje të muskujve ose sëmundje.

Kyçja në të njëjtën kohë fillon të shkaktojë dhimbje të padurueshme për personin.

Për të përcaktuar shkakun e saktë të lezionit, është e nevojshme të bëhet një ekzaminim dhe, bazuar në të dhënat, të përshkruhet terapi e përshtatshme.

Nga vjen dhimbja?

Ka shumë arsye për dhimbje në nyjen e shpatullave. Pavarësisht nga natyra e dëmtimit, dhimbja në rast të dëmtimit të shpatullave është e mprehtë dhe e mprehtë, rritet kur përpiqeni të lëvizni krahun, dhe nganjëherë është thjesht e pamundur të bëhet. Lidhja e shpatullave mund të ruajë aktivitetin motorik vetëm me një mavijosje të lehtë.

Në raste të buta, kur dhimbja shkaktohet nga hipotermia ose ngarkesa e tepërt, nuk kërkohet terapi specifike. Për tu rikthyer më shpejt, mund të aplikoni një vaj të ngrohtë në zonën e prekur ose të bëni një kompresë.

Në rast dëmtimi, është e nevojshme të aplikoni akull në shpatull, të imobilizoni krahun dhe të drejtoheni te traumatologu. Pas ekzaminimit me rreze x, mjeku përshkruan trajtimin e duhur.

Lexo artikullin:  Përgatitja e përbashkët Don - një përshkrim i plotë i ilaçit

Shenja e parë e bursitit, artritit dhe artrozës është dhimbja në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë. Trajtimi fillimisht duhet të ketë për qëllim luftimin e patologjisë themelore, pas së cilës siklet kalon vetë.

Si rregull, është përshkruar terapi komplekse e barnave, qëllimi kryesor i së cilës është të eliminojë mekanizmat e zhvillimit të sëmundjes. Për këtë, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (Nise, Ketorol, Diclofenac).

Këto fonde janë shumë efektive, rrallë shkaktojnë efekte anësore.

Mos i fshini fondet e njerëzve. Kombinimi i recetave të ilaçeve alternative me trajtimin konservativ ju lejon të shpejtoni rikuperimin e nyjes dhe të parandaloni zhvillimin e komplikimeve.

Masat parandaluese

Anydo sëmundje është më e lehtë për t'u parandaluar sesa për t'u trajtuar më vonë. Ky rregull vlen për të gjitha patologjitë që ndikojnë në nyjen e shpatullave. Dhimbja e ngritjes së një dore, e cila shpesh shoqëron artritin dhe kapsulitin, mund të parandalohet duke ndjekur rregulla të thjeshta.

Para së gjithash, mjekët këshillojnë ushtrime të rregullta. Nuk është e nevojshme të futeni në sport profesionalisht, mjafton të bëni ushtrime në mëngjes. Yoga dhe noti janë të shkëlqyera për forcimin e nyjeve.

Përveç kësaj, ju duhet të ndiqni dietën. Duhet të jetë i ekuilibruar, i pasur me vitamina dhe elementë gjurmë. Trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive është një garanci për shëndetin e mirë. Nëse vishni veshje të ngrohtë në mot të keq, mund të shmangni hipoterminë.

Nëse keni dhimbje të dhimbshme në nyjen e shpatullave të dorës së majtë ose të djathtë, duhet të zbuloni shkakun e patologjisë. Për të zgjidhur këtë problem, pa ndihmën e një specialisti të kualifikuar nuk mund ta bëjë.

Vetëm pas një ekzaminimi gjithëpërfshirës, ​​një mjek mund të bëjë një diagnozë përfundimtare dhe të garantojë një terapi adekuate. Nuk rekomandohet të vetë-mjekoni, sepse kjo vetëm do të përkeqësojë rrjedhën e procesit patologjik.

Dhimbja në nyjen e shpatullave dhemb. Me cilin mjek duhet të kontaktoj

Kapsuliti ngjitës është një nga sëmundjet më të zakonshme që prek nyjën e shpatullave. Emri popullor për këtë sëmundje është "sup i ngrirë".

Whatfarë lloj sëmundje është kjo? Cilat janë simptomat e saj? A është e mundur të trajtohet kapsuliti i nyjës së shpatullave me mjete juridike popullore? Sa efektiv janë ushtrimet terapeutike?

Simptomat

Kapsuliti ngjitës ndikon në kapsulën e përbashkët të shpatullës. Membrana sinoviale dhe ligamentet e saj bëhen të përflakur, formohen plagët dhe ngjitjet.

Gjatë sëmundjes, dallohen tre faza të njëpasnjëshme:

 1. Faza e dhimbjes është fillimi i sëmundjes kur ndryshimet në nyje shprehen minimalisht.
 2. Faza e kufizimit të lëvizshmërisë është lartësia e sëmundjes.
 3. Faza e rikuperimit dhe pasojave.

Në pjesën dërrmuese të rasteve, edhe pa ndërhyrjen e mjekëve, faza akute e sëmundjes kalon në një periudhë të caktuar.

Por në këtë rast, rikuperimi është rrallë i plotë, ekziston rreziku i paaftësisë për shkak të pasojave të procesit patologjik.

Faza e dhimbjes

Kapsuliti i nyjes së shpatullave fillon spontanisht, domethënë, në shumicën e rasteve, pacientët nuk mund të mbajnë mend ndonjë faktor provokues që mund të shkaktojë sëmundjen. më shpesh, simptomat zhvillohen gradualisht.

Simptomat e fazës së parë shoqërohen me procesin inflamator në kapsulën e përbashkët:

 1. Shpatulla më dhemb shumë. Dhimbja po rritet gradualisht. Veçanërisht dhimbje të mprehta vërehen gjatë lëvizjeve në nyjen e prekur. Ndjesitë e dhimbshme janë shpesh aq të forta sa pa analgjezikë është e pamundur të bini në gjumë.
 2. Ka siklet me lëvizjet aktive në shpatull. Gama e lëvizjes mund të jetë paksa e kufizuar.
 3. Në palpim, dhimbja intensifikohet.
 4. Ndoshta prania e ënjtjes së lehtë të nyjës.

Faza e parë zgjat nga 2 deri në 8 muaj. Kjo gjë varet nga karakteristikat e trupit dhe kur supi do të fillojë të shërohet.

Faza e kufizimit të lëvizshmërisë

Faza e kufizimit të lëvizshmërisë, ose grumbullimi, është për shkak të pasojave të procesit inflamator. Seksionet e përflakura të membranës sinoviale mund të ngjiten së bashku, duke formuar kontraktime ose ngjitje që pengojnë lëvizjen.

Simptomat gjatë kësaj periudhe shprehen sa më shumë që të jetë e mundur, gjë që bën të mundur që një mjek me përvojë të diagnostikojë kapsulitin ngjitës edhe pa diagnozë shtesë:

 1. Dhimbje e mprehtë në çdo përpjekje për të lëvizur dorën, nëse supi është i përfshirë. Në këtë rast, lëvizjet në bërryl dhe kyçet e kyçit janë të lira dhe nuk shkaktojnë siklet më të vogël.
 2. Ekziston një ndjenjë e ngurtësisë në shpatull, lëvizjet janë shumë të kufizuara deri në një mungesë të plotë. Ky është një simptomë karakteristike për shkak të së cilës njerëzit e quajnë sëmundjen "sup i ngrirë".
 3. Në ekzaminim, mund të vëreni një ulje të vëllimit të muskujve supraspinatus, deltoid dhe infraspinatus. Sa më gjatë që një person është i sëmurë, hipotrofia më e rëndë është.
 4. Disa pacientë, për shkak të dhimbjes së vazhdueshme dhe lëvizjes së kufizuar, që ndërhyn edhe me vetë-kujdesin, zhvillojnë sindromën psikastenike. Kjo periudhë zgjat nga 4 muaj deri në një vit. Pastaj ndjek fazën e rikuperimit dhe pasojave.

shërim

Në periudhën e fundit të sëmundjes, dhimbja zvogëlohet, amplituda e lëvizjeve në nyjen e shpatullave rritet gradualisht. Kjo fazë ndodh pothuajse në të gjithë pacientët. Por në mungesë të një trajtimi racional, ka shumë pak shanse që pasojat e sëmundjes të mos ndikojnë në cilësinë e jetës.

Kohëzgjatja mesatare e tërë sëmundjes është nga një deri në një vit e gjysmë. Sipas burimeve të ndryshme, nga një e katërta e gjysmës së njerëzve që i janë nënshtruar kapsulitit ngjitës nuk mund të rivendosin plotësisht gamën e tyre të mëparshme të lëvizjes.

Trajtim

Ekzistojnë dy lloje të trajtimit të kapsulitit: konservator dhe kirurgjik. Në shumicën e rasteve, tregohet opsioni i parë. Me fillimin me kohë të trajtimit, metodat konservative janë shumë efektive.

Metodat kryesore të trajtimit konservator:

 1. Aplikimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide në nyje (Diklofenac, Indomethacin).
 2. Analgjezikë jo narkotikë.
 3. Injeksione të glukokortikosteroideve në nyjen e shpatullave.
 4. Procedurat fizioterapeutike: ekspozimi i alternuar ndaj temperaturave të larta dhe të ulëta, terapi magnetike ose ultratinguj, masazh (më së shpeshti përdoret në fazën e rikuperimit).
 5. Pas heqjes së inflamacionit, ushtrimet e fizioterapisë janë shumë të rëndësishme për të rikthyer funksionimin e përbashkët.

Vlen të mjekohet kapsuliti me anë të operacionit vetëm në ato raste kur, me përdorimin e saktë të të gjitha metodave të tjera, nuk vërehen ndryshime pozitive për dy ose tre muaj. Operacioni quhet artroskopi. Thelbi i saj qëndron në faktin se komisaret dhe zonat ku rrudhet kapsula e përbashkët hiqen nën kontrollin e një artroskopi me plazma të ftohtë. Si rezultat, lëvizjet duhet të bëhen të lehta dhe të mos shkaktojnë dhimbje ose siklet.

ushtrimet

Ushtrimet terapeutike janë metodat kryesore të rehabilitimit gjatë periudhës së rikuperimit me kapsulit ngjitës. Imobilizimi i nyjes është i ndaluar edhe gjatë lartësisë së sëmundjes, pasi kjo do të komplikonte më tej rikthimin e lëvizshmërisë.

Ushtrimet e para kryhen nën mbikëqyrjen e një mjeku. Ai gjithashtu zgjedh kompleksin e nevojshëm.

Idealisht, në vendin ku kryhet rehabilitimi, duhet të ketë simulatorë specialë. Kur të ketë përparim të konsiderueshëm, rehabilitologu do të përshkruaj ushtrime që do të duhet të vazhdojnë të bëhen në shtëpi.

Disa nga ushtrimet më të zakonshme të përshkruara për të trajtuar sëmundjen e ngrirë të shpatullave janë:

Lexuesit tanë me sukses përdorin SustaLife për të trajtuar nyjet. Duke parë popullaritetin e këtij produkti, vendosëm ta ofrojmë atë në vëmendjen tuaj.
Lexoni më shumë këtu.

 1. Duke u përkulur përpara, uleni dorën për tu zhvilluar poshtë. Relaksohuni dhe përpiquni të vizatoni qarqe të vogla në ajër. Përsëriteni 10-15 herë në drejtim të akrepave të orës dhe kundër tij. Rritni gradualisht diametrin e rrethit të përshkruar.
 2. Me të dy duart, kapni një litar ose një peshqir pas shpinës. Pastaj ngrini dorën tuaj të shëndetshme dhe tërhiqeni litarin në mënyrë që dora tjetër të tërhiqet dhe të ngrihet pak.
 3. Përballeni murit, përkulni krahun në bërryl dhe përdorni gishtat për të "ngritur" murin. Kur të arrini lartësinë maksimale që lejon tani supi, ulni dorën poshtë dhe filloni përsëri.
 4. Merrni krahun e sëmurë shëndetshëm nga nyja e bërrylit dhe ngrini lart. Pastaj përpiquni të merrni krahun tuaj të drejtuar në anën.
 5. Shtrihuni në një sipërfaqe horizontale, merrni pacientin deri në bërryl me një dorë të shëndetshme dhe vendoseni mbi kokën tuaj. Pastaj, me lëvizje të lehta të presionit, përpiquni të rregulloni dorën.
Lexo artikullin:  Shqyrtime të endoprostetikës së hip

Kur kryeni ushtrime, duhet të përpiqeni të arrini amplituda maksimale të lëvizjeve, por nuk mund t'i bëni ato përmes dhimbjes. Kjo vetëm do të dëmtojë, por nuk do të përshpejtojë zhvillimin e bashkimit. Ngroheni shpatullën tuaj përpara se të bëni ushtrimet. Për ta bërë këtë, thjesht bëni një dush ose banjë të ngrohtë.

Metodat popullore

Shumë njerëz nuk kanë nxitim për të shkuar në spital dhe përpiqen të përpiqen të kurojnë çdo sëmundje me mjete popullore. Sa e përshtatshme është kjo qasje për kapsulën ngjitëse të nyjës së shpatullave?

Nëse pyetni gjyshet e miqve tuaj ose kërkoni në Internet, mund të gjeni shumë receta për trajtimin e sëmundjes së ngrirë të shpatullave me mjete juridike popullore. Në thelb, këto janë banja të ndryshme për ngrohje, mbështjellje, fasha dhe fërkime. Efekti i tyre është për shkak të faktit se ato shkaktojnë një përmirësim të rrjedhës së gjakut në nyje dhe lehtësojnë pak dhimbjen. Receta:

 1. Nxehen 500 g kripë tryeze në një gjendje mesatarisht të nxehtë. Kaloni kripën e ndezur në një qese të indeve të dendura, mbështilleni në një peshqir dhe ngjiteni në shpatullën e lënduar për 15-20 minuta. Ngrohja nuk mund të përdoret në fazën e inflamacionit akut.
 2. 2 tbsp. l kripë, 2 lugë gjelle. mjaltë dhe 2 tbsp. l përziej mustardën. Aplikoni përzierjen në shpatullën e lënduar, mbuloni me një leckë dhe polietileni nga lart. Për të rritur efektin, shpatulla duhet të mbështillet në një shall prej leshi. Lëreni të punojë për 20-30 minuta.
 3. 5 tbsp. l rrepkë të integruar me rrikë ose me erëza të përzier me 1 tbsp. l vaj vegjetal. Përzierja aplikohet në inde dhe aplikohet në shpatullën e lënduar. Mbuloni kompresën në krye me letër pergamene ose petë dhe mbështilleni atë me një leckë të ngrohtë. Lini të punojë për një orë.

Për një rikuperim të plotë, vetëm metodat e tilla nuk janë të mjaftueshme. Përkundrazi, përpjekjet për të trajtuar këtë sëmundje ekskluzivisht me mjekësinë tradicionale çojnë në një vizitë të mëvonshme në spital, gjë që rrit rrezikun e ndryshimeve të pariparueshme në kapsulën e përbashkët.

Mjetet juridike popullore për kapsulitin mund të përdoren për të lehtësuar simptomat e sëmundjes dhe për të rritur efektivitetin e trajtimit kryesor, i cili mund të përshkruhet vetëm nga një specialist. Prandaj, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të aplikoni ndonjë recetë të mjekësisë tradicionale.

Mjekët të specializuar në trajtimin e shkaqeve të dhimbjes së shpatullave

shpatullFarë dhemb

Nëse diçka ka ndodhur me shpatullën, specialistët e kirurgjisë ortopedike dhe mjekësisë sportive do t'ju ndihmojnë. Në varësi të shkakut, mjekët e mëposhtëm janë gjithashtu të përfshirë në problem: terapist, ortoped, osteopat, artritolog, reumatolog, fizioterapist dhe kirurg.

Shpatulla është një bashkim me një gamë lëvizjeje më të madhe se çdo tjetër në trup. Megjithatë, ai gjithashtu e bën atë shumë të ndjeshëm ndaj dëmtimeve. Dhimbja në shpatull mund të çojë në probleme serioze që vijnë nga shkaqe të ndryshme.

Artriti është shkaku kryesor i dhimbjes së shpatullave. Ndërsa zhvillohet, kërci mbrojtës në skajet e eshtrave në nyje fshihet. Pa një shtresë mbrojtëse në kërc, ndodh një fërkim i dhimbshëm i kockave. Rastet e rënda të artritit janë lëvizje shumë të dhimbshme dhe kufizojnë. Shkaqe të tjera të dhimbjes së shpatullave dhe bërrylave janë lëndimet, sprains, dëmtimet sportive dhe fraktura.

Ekspertët në diagnostikimin dhe trajtimin e dhimbjes së shpatullave janë kirurgë ortopedikë, duke përfshirë një gamë të plotë të çrregullimeve sportive, degjeneruese dhe traumatike, siç janë:

 1. Thyerje.
 2. Zhvendosjet dhe spërkatjet.
 3. Arthritis.
 4. Bursiti dhe tendoniti.
 5. Dëmtimi i manshetës rrotulluese të shpatullës.
 6. Goditje
 7. Paqëndrueshmëria e shpatullave.
 8. Shpatulla e ngrirë.
 9. Frakturë klavikulare.

Kurdo që të jetë e mundur, mjekët preferojnë të trajtojnë dëmtimet me metoda jo kirurgjikale, injeksione kortizoni ose terapi fizike. Sidoqoftë, nëse nevojitet një operacion, ai kryhet:

 1. Arthroscopy
 2. Rivendosja e prangos rrotulluese të shpatullës.
 3. Zëvendësim i plotë i përbashkët.
 4. Zëvendësim i kundërt.
 5. Kirurgjia e frakturës.

Mos lejoni që dhimbja t'ju kufizojë. Për të marrë një ndihmë gjithëpërfshirëse, bëni një takim duke kontaktuar departamentin ortopedik të spitalit.

Shumë atletë dhe njerëz që ushtrojnë stërvitje në kohën e tyre të lirë, fundjavave, përballen me dhimbje krahu në shpatull, veçanërisht nëse aktiviteti i tyre shoqërohet me lëvizje të përsëritura. Pavarësisht nëse është gjuajtje bejsbolli, noti flutur apo thjesht pikturë në mur. Lëvizjet përsëritëse janë shumë të dhimbshme nëse pranga e rotatorit nuk funksionon siç duhet. Ajo ngjitet midis humerusit dhe skapulës. Shoku është një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes.

Anatomia e shpatullave

Pranga rrotulluese e shpatullave përbëhet nga 4 muskuj: supraspinatus, infraspinatus, rrumbullak dhe subcapularis. Puna e këtij kuarteti ngarkon nyjen e shpatullave kur kryen lëvizje. Akromion – pjesa e përparme e skapulës. Ai ulet pak sipër kokës humale dhe pranga. Kur krahu është ngritur mbi kokë, diapazoni për manshetën e rotatorit nuk është i mjaftueshëm, akromioni fërkon ose hyn në tendinat, duke shkaktuar dhimbje dhe inflamacion.

Faktoret e rrezikut

Ekzistojnë 3 faktorë kryesorë të rrezikut për dhimbjen në nyjen e shpatullave. E para është anatomia. Nëse keni ulje akromioni, jeni më të prirur për sëmundje. Së dyti, dobësia në pjesën e prapme të prapanicës (infraspinatus) mund të shkaktojë mekanikë anormalë të shpatullave që çojnë në lëndime. Kjo nuk ndryshon nga një udhëtim i gomave të sheshtë. Nëse një gomë ulet, makina do të tërhiqet në anën. Nëse njëri nga muskujt e prapanicës së rotatorit nuk funksionon siç duhet, kyçja do të jetë në pozicion të gabuar kur lëviz. Mundësia e dëmtimit rrit gamën e zvogëluar të lëvizjes (veçanërisht rotacionin e brendshëm). Studimet e fundit tregojnë se atletët me një deficit prej 20% në intervalin e lëvizjes së rrotullimit të brendshëm në shpatullën mbizotëruese kanë më shumë të ngjarë të marrin lëndime në pranga.

Diagnostics

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, këshillohuni me mjekun tuaj. Një ortoped do të përcaktojë gjendjen e hendekut në hapësirën e nyjeve nën-kromiale dhe llojin e akromionit për t'ju dërguar një rreze x. Nëse simptomat nuk përmirësohen, bëhet një skanim MRI për të parë nëse ka ndonjë dëmtim të muskujve të prapanicës rrotulluese.

Trajtim

Trajtimi konservativ konsiston në modifikimin e aktivitetit, përdorimin e akullit dhe ilaçeve anti-inflamatore ndërsa simptomat ndërpresin. Një podiatrist mund të japë gjithashtu injeksione të kortizonit për të zvogëluar inflamacionin (mos u shqetësoni, nuk është shumë e dhimbshme). Rekomandohet të kufizoni aktivitetet e përditshme. Mbështetja përpara dhe qëndrimi shtrëngues zvogëlon hapësirën nën-kromiale dhe çon në dhimbje të shpatullave, e cila korrigjohet lehtësisht nga terapia fizike. Trajtimi fizioterapeutik konsiston në forcimin dhe shtrirjen e muskujve të manshetës rrotulluese.

Nëse të gjitha masat konservatore nuk kanë ndihmuar, kirurgu ortoped do të propozojë dekompresim subakromial, i cili do të krijojë më shumë hapësirë ​​për tendonet e prapanicës së rotatorit të përbashkët. Duhet të theksohet se procedurat kirurgjikale krijojnë 1 cm hapësirë, dhe përmirësim postural prej 2,5 cm të hapësirës relative të bashkimit subakromial. Prandaj, në fazën fillestare, këshillohet përdorimi i trajtimit konservator.

ExpertNews Shqipëri