Deformimi i artrozës së nyjës së hip 2 gradë

Coxarthrosis i hip (TBS për shkurt) është një sëmundje në të cilën kërc që formon sipërfaqet artikulare të TBS dhe më pas kocka është shkatërruar. Këto ndryshime çojnë në dhimbje gjatë lëvizjes dhe përkeqësojnë lëvizjen e përbashkët, gjë që ndikon pa ndryshim në cilësinë e jetës.

Në përputhje me të dhënat e një ekzaminimi me rreze X të pacientëve, dallohen 4 faza të koxartrozës:

Shkalla e parë: shenjat janë të parëndësishme, bëjnë të mundur dyshimin në diagnozë.

Coxarthrosis e nyjës së hip të shkallës 2: ndryshime minimale janë të dukshme në rreze x. Hendeku midis kokës së femurit dhe acetabulës është ngushtuar pak, ka rritje të vetme të kockave (osteofite).

Faza e tretë karakterizohet nga ndryshime të moderuara: në këtë fazë, osteofitet gjenden në një numër të madh, dhe hendeku i përbashkët është ngushtuar shumë.

E katërta është faza e fundit e sëmundjes, në të cilën ndryshimet e theksuara janë të dukshme në radiografi: hendeku i përbashkët praktikisht zhduket, ndodhin rritje bruto të eshtrave.

Coxarthrosis është më pak e zakonshme se artroza e gjurit; 3-5% e njerëzve mbi 50 vuajnë nga kjo sëmundje.

Trajtimi për coxarthrosis i shkallës së 2 përbëhet nga masa që pacienti mund të kryejë vetë: terapi ushtrimore, ecje, fizioterapi me ilaçe.

Më tej në artikull do të flasim në detaje rreth sëmundjes: kush e zhvillon atë, e cila ka simptoma karakteristike, si ta trajtojë sëmundjen.

Përmbajtja e artikullit
 1. Happensfarë ndodh me koxartrozën e shkallës 2
 2. Shkaqet e sëmundjes
 3. Simptomat
 4. Trajtimi i koksartrozës së shkallës së 2-të
 5. 1. Ilaçet kundër dhimbjes dhe inflamacionit
 6. Ilaçe jo-selektive jo-selektive anti-inflamatore (NSAIDs)
 7. Paracetamol
 8. NSAID-të vepruese selektive
 9. Puçrra narkotike
 10. 2. Kondroprotektorët për riparimin e kërcit
 11. Trajtimi jo-ilaç
 12. Për të përmbledhur
 13. Terapia e artrozës deformuese të nyjës së hip në faza të ndryshme
 14. Shkaqet e sëmundjes
 15. Fazat e artrozës deformuese
 16. Faza e parë
 17. Faza e dytë
 18. Faza e tretë
 19. Regjimi themelor i trajtimit për koxarthrosis
 20. painkillers
 21. Chondroprotectors
 22. Relaksues të muskujve
 23. Ndërhyrja operative
 24. Coxarthrosis e nyjes hip në shkallën e 2: shkaqet, simptomat, trajtimi, komplikimet
 25. Shkaqet e patologjisë
 26. Simptomat e coxarthrosis të nyjës së hip 2 gradë
 27. Diagnostics
 28. Trajtimi i koksartrozës së nyjës së hip 2 gradë
 29. Mjekim
 30. Droga anti-inflamatore nonsteroidal
 31. Chondroprotectors
 32. Mjetet e jashtme
 33. Kortikosteroidet
 34. fizioterapi
 35. Kirurgji
 36. Prognoza dhe komplikimet
 37. Parandalim
 38. Video
 39. Trajtimi i artrozës së nyjës së hip 2 gradë
 40. Arthroza deformuese e hip
 41. Karakteristikat e zhvillimit të DA të nyjës së hip
 42. Cilat shkaqe mund të shkaktojnë artrozë deformuese?
 43. Shkallët e koksartrozës dhe simptomat e tyre
 44. Shkalla e parë
 45. Shkalla e dytë
 46. Shkalla e tretë
 47. Si trajtohet coxarthrosis?
 48. Isfarë përfshihet në terapinë e ilaçeve?
 49. Format e dozimit të ilaçeve
 50. Përfitimet e fizioterapisë
 51. fizioterapi
 52. Ushqyerja për koxarthrosis
 53. Parandalim
 54. Deformimi i artrozës së nyjës së hip 1,2,3 gradë
 55. Arthroza deformuese e hip
 56. Shkaqet e sëmundjes:
 57. Simptomat e sëmundjes
 58. Shkallët e koksartrozës

Happensfarë ndodh me koxartrozën e shkallës 2

Në këtë fazë të sëmundjes, kërc artikular sapo fillon të shembet. Ajo bëhet e lirshme, e mbuluar me çarje.

Qelizat kondrocite, përgjegjëse për formimin e kërcit, nuk funksionojnë me forcë të plotë në osteoartrit, kjo është arsyeja pse kërc vazhdon të shembet pa trajtim. Ato gjithashtu prodhojnë substanca që provokojnë inflamacion, si dhe enzima që shpërndajnë kërc dhe prishin edhe më shumë strukturën e saj.

Për të ndaluar funksionimin e procesit në trup, kërkohet mjekim.

Shkaqet e sëmundjes

Coxarthrosis i hip është një sëmundje kronike që në mënyrë të pashmangshme përparon pa terapi.

Mungesa e trajtimit ose trajtimi jo i duhur i sëmundjes në fazën e 1 është arsyeja e zhvillimit të shkallës së dytë të sëmundjes.

Njerëzit me mbipeshë, fermerët dhe lojtarët e futbollit (i cili shoqërohet me dëmtime profesionale në fushën e TBS gjatë punës dhe stërvitjes) kanë një tendencë të rritur për fillimin e sëmundjes.

Në rrezik – njerëz mbipeshe, fermerë dhe futbollistë

E megjithatë, është gjenetikë ajo që përcakton nëse një person do të vuajë nga coxarthrosis në moshën madhore apo jo. Studimet e fundit kanë vërtetuar bindshëm: në 80% të rasteve, nyjet e hip preken nga osteoartriti tek ata njerëz që kanë keqformime kongjenitale të TBS (subluxation ose dysplasia hip).

Simptomat

Simptomat klasike të sëmundjes:

 • dhimbje në nyjen e hip kur lëviz;
 • ngurtësi në nyje pasi zgjoheni për 5-30 minuta;
 • ulje në vëllimin e lëvizjeve të mundshme në TBS.
 • është e vështirë për pacientin që të mbështetet në këmbë nga ana e lezionit: gjymtyrë është e paqëndrueshme, ose dhimbja intensifikohet;
 • crunching mund të ndodhë gjatë lëvizjes.

Gjithashtu, me koxartrozë të nyjës së hip të shkallës së 2-të, simptomat mund të mungojnë krejt.

Trajtimi i koksartrozës së shkallës së 2-të

Metoda kryesore e trajtimit të koksartrozës deformuese të shkallës së 2-të është mjekimi.

zvogëlon dhimbjen dhe inflamacionin,

rikthen kërcin e shkatërruar.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

1. Ilaçet kundër dhimbjes dhe inflamacionit

Zakonisht është dhimbje ajo që çon pacientët me koxarthrosis të shkallës së 2-të në një takim me një ortoped ose reumatolog. Si një mjet për kujdes të shpejtë, një reumatolog zakonisht përshkruan një ilaç në një nga 4 grupet e mëposhtme:

Ilaçe jo-selektive jo-selektive anti-inflamatore (NSAIDs)

Këto janë diklofenaku, indometacina, ibuprofeni. Këto ilaçe ndihmojnë mirë me dhimbjen dhe inflamacionin, por nuk rekomandohet përdorimi i tyre për një kohë të gjatë, sepse të gjitha ato provokojnë gjakderdhje në aparatin tretës.

Prodhuesit e këtij grupi prodhojnë ilaçe në tableta, si dhe xhel dhe ointments për përdorim të jashtëm. Nëse dhimbja është e moderuar, dhe rrezet x zbuluan ndryshime karakteristike për shkallën e 2-të të sëmundjes – përdorimi i barnave madje lokale mund të lehtësojë dhimbjen dhe të rivendosë shëndetin e mirë.

NSAID-të janë në dispozicion në formën e tabletave, solucioneve injektuese dhe ointments

Paracetamol

Një ilaç i njohur i ndihmon të gjithëve jo vetëm në një temperaturë, por edhe në dëmtimin e nyjeve. Me coxarthrosis të shkallës së II, kur dhimbja zakonisht nuk është shumë e theksuar, është paracetamoli që mund të bëhet “mjeti i zgjedhjes”, sepse është mjaft i sigurt me përdorim afatgjatë, jep një efekt të mirë analgjezik, dhe është i lirë. Shqyrtimet e trajtimit me paracetamol për koksartrozën e shkallës 2 tregojnë se në shumicën e rasteve pacientët nuk kanë nevojë për ilaçe më të fuqishme.

NSAID-të vepruese selektive

Nëse me ndihmën e paracetamolit nuk është e mundur të zvogëlohen simptomat e sëmundjes, përdoren ilaçet e këtij grupi të veçantë: nimesulide, celecoxib, rofecoxib, etoricoxib. Ata anestezojnë me forcë dhe shtypin inflamacionin dhe nuk kanë pothuajse asnjë efekt në funksionimin e stomakut dhe zorrëve.

Puçrra narkotike

Analgjezikë shumë të fortë narkotikë, siç është tramadoli, rrallë përdoren për bashkëkartrozën e nyjës së hip të shkallës së 2-të. Në mënyrë tipike, indikacionet për këtë janë një prag shumë i ulët i dhimbjes për pacientin ndërsa zhvillon një përkeqësim të sëmundjes, e cila manifestohet si dhimbje e fortë.

2. Kondroprotektorët për riparimin e kërcit

Për të ndaluar shkatërrimin e kërcit dhe për ta rikthyer atë, përdoren kondroprotektorët: përgatitjet e kondroitinës (kondroitinës sulfate) dhe glukozaminës.

Si ato, ashtu edhe ilaçet e tjera kanë vërtetuar efektivitetin: me përdorim të zgjatur afatgjatë, ato përmirësojnë në mënyrë të besueshme gjendjen e nyjeve të hip me koksartrozën e hip prej 2 dhe madje 3 gradë.

Kondroitina sulfati prodhohet nën emrin tregtar "Structum", një kombinim i dy ilaçeve të listuara me emrin "Teraflex".

Kondroprotektorët janë të sigurt për shëndetin, praktikisht nuk kanë kundërindikacione, prandaj ato përdoren për vite me radhë, përfshirë personat e moshuar me sëmundje të njëkohshme serioze.

Nëse glukozamina dhe kondroitina sulfati nuk japin efektet e tyre pozitive në formën e dhimbjes qetësuese dhe restaurimin e kërcit – përveç tyre, mjeku mund të përshkruaj avokados dhe përgatitjet e sojës, të cilat gjithashtu veprojnë si kondroprotektorë, duke mbrojtur dhe rikthyer kërcin TBS.

Trajtimi jo-ilaç

Ju mund të ndihmoni veten në fazën e dytë të sëmundjes duke kryer një grup të thjeshtë ushtrimesh të ushtrimeve të fizioterapisë pa një ngarkesë statike në nyje. Për shembull, ushtrime të tilla si një "biçikletë" në një pozicion të prirur janë të përshtatshme. Noti në pishinë, ecja dhe ski gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e nyjës së hip.

Nga fizioterapia, dhimbja mund të lehtësohet nga një jastëk i ngrohtë ose i ftohtë i ngrohjes, efektet ultratinguj në nyje, akupunkturë.

Për të përmbledhur

Coxarthrosis i shkallës 2 është një sëmundje që kërkon vëmendje. Quiteshtë mjaft e mundur për të trajtuar coxarthrosis e nyjës së hip në shtëpi: për këtë është e mjaftueshme për të marrë një konsultë një herë me një reumatolog dhe të ndiqni rekomandimet e zhvilluara nga ai. Ekzaminimet e kontrollit çdo 6-12 muaj do të ndihmojnë në kontrollin e sëmundjes dhe rregullimin në kohë taktikat e trajtimit (nëse është e nevojshme).

Me një qasje serioze ndaj sëmundjes nga vetë pacienti, mund të arrihen rezultate shumë të mira deri në zhdukjen e plotë të dhimbjes në rajonin e legenit dhe kthimin e lëvizshmërisë së mirë në nyje.

Terapia e artrozës deformuese të nyjës së hip në faza të ndryshme

Arthroza deformuese e nyjes së hip është një patologji e zakonshme, e cila është inflamacion i nyjës, ngushtimi i boshllëkut të tij dhe funksioni i dëmtuar. Në këtë gjendje, indi i kërcit është shkatërruar, dhe lëvizshmëria e gjymtyrëve të prekura është e kufizuar. Si të njohim një sëmundje në një fazë të hershme, dhe si ta trajtoni atë për të shmangur paaftësinë?

Shkaqet e sëmundjes

Patologjia në mjekësi është e ndarë në formë fillore dhe sekondare. Në rastin e parë, sëmundja ndodh në mënyrë të pavarur për shkak të ndryshimeve në strukturën artikulare. Në këtë rast, faktorët e mëposhtëm mund të jenë shkaqet e artrozës deformuese:

 1. Predispozicioni gjenetik.
 2. Ngarkesa të rregullta në zonën e përbashkët.
 3. Jetesa pasive.
 4. Lëndim i përbashkët
Lexo artikullin:  Artriti i duarve - fotografia klinike dhe metodat e trajtimit

Me coxarthrosis sekondare, shkaku i zhvillimit të tij janë patologji të tjera:

 1. Zhvendosja e hip-it nga lindja.
 2. Nekroza e kokës së femurit.
 3. Artrit rheumatoid.
 4. Zhvillimi i përbashkët i defektit.
 5. Inflamacion dhe sëmundje infektive në nyje.
 6. Sëmundja e Perthes

Arthroza e hip mund të ndodhë gjithashtu për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën.

Per referim! Gratë shpesh vuajnë nga patologjia, pasi ato më shpesh kanë displazi të nyjeve të hip. Statistikat e tilla janë gjithashtu për faktin se te meshkujt kërc është më rezistent ndaj stresit sesa te gratë.

Fazat e artrozës deformuese

Ekzistojnë 3 shkallë të ashpërsisë së sëmundjes. Secili ka manifestimet e veta.

Faza e parë

Simptomat e mëposhtme janë karakteristike për artrozën deformuese të nyjës së hip të shkallës 1:

 1. Një sindromë e butë e dhimbjes që shfaqet kryesisht gjatë ushtrimit dhe në fund të një vrapimi ose ecjeje të gjatë. Dhimbja fillon në zonën e përbashkët, ndonjëherë ndjehet në rajonin e gjurit dhe të femurit.
 2. Në fazën e parë, dhimbja zakonisht qetësohet në pushim. Në disa raste, çmenduri mund të ndodhë pas ecjes për një kohë të gjatë.
 3. Bashkimi vazhdon të funksionojë normalisht.

Arthroza e shkallës 1 të nyjës së hip karakterizohet nga një ngushtim i lehtë i hendekut.

E rëndësishme! Në këtë fazë, është më e lehtë për të kuruar sëmundjen, por mungesa e simptomave të tjera të theksuara shpesh nuk e shqetëson personin. Prandaj, për fat të keq, shkalla e parë e patologjisë shpesh injorohet nga pacientët.

Faza e dytë

Osteoartriti i nyjës së hip të shkallës 2 manifestohet në shenjat e mëposhtme:

 1. Pacienti ndjen dhimbje të shpeshta dhe të mprehta. Ata shkaktojnë bezdi dhe në pushim, shpesh duke lëvizur në pjesën e tëmthit ose të femurit.
 2. Funksioni i përbashkët është i dëmtuar dukshëm, dhe çmenduri vërehet gjatë ecjes.
 3. Lënia e gjymtyrëve në anë shkakton vështirësi.

Një ekzaminim me rreze X në fazën e dytë tregon një lakim të dukshëm të kokës dhe rritje të madhe të osteofiteve (rritjet e kockave).

Faza e tretë

Karakterizohet nga manifestimet e mëposhtme:

 1. Në këtë fazë, sindroma e dhimbjes vërehet pothuajse vazhdimisht, përfshirë natën.
 2. Ecja shkakton vështirësi serioze, dhe lëvizjet në nyje janë dukshëm të kufizuara.
 3. Fillon atrofia dhe letargjia e muskujve të femurit, gluteal.
 4. Gjymtyrja e prekur është shkurtuar, gjë që provokon ndryshime në ecje dhe rritje të ngarkesës në zonën e dëmtuar.

Në këtë rast, rritjet e kockave mund të rriten derisa zhduket hendeku artikular. Arthrosis mund të deformojë shumë nyjen, dhe për këtë arsye pacienti bëhet i paaftë.

Regjimi themelor i trajtimit për koxarthrosis

Terapia e artrozës deformuese kryesisht ka për qëllim pikat e mëposhtme:

 1. Ruajtja e lëvizshmërisë artikulare.
 2. Eleminimi i dhimbjes.
 3. Ndaloni përparimin e shkatërrimit të strukturës së përbashkët.

Trajtimi konservativ ose kirurgjik përdoret në varësi të fazës së sëmundjes.

Terapia konservatore është efektive në fazat e hershme të artrozës deformuese. Para së gjithash, ekspertët rekomandojnë të korrigjoni stilin e jetës dhe të eliminoni ngarkesën në zonën e dëmtuar. Pacientët shpesh këshillohen të përdorin një kallam për ta shpërndarë atë në mënyrë korrekte.

painkillers

Për të qetësuar dhimbjen, si rregull, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, veçanërisht ilaçet e mëposhtme:

Droga të tilla ndalojnë mirë sindromën e dhimbjes dhe ndalojnë procesin e inflamacionit. Ato ndihmojnë veçanërisht në situatat kur sindroma e dhimbjes nuk lejon procedurat e nevojshme, përfshirë gjimnastikë, masazh. Por ata nuk janë në gjendje të trajtojnë coxarthrosis.

E rëndësishme! Duhet mbajtur mend se fondet nga kategoria NSAID me përdorim të zgjatur mund të provokojnë efekte të caktuara anësore.

Chondroprotectors

Fondet e tilla bëjnë të mundur eliminimin e simptomave të artrozës së nyjës së hip, veprimi i tyre ka për qëllim rivendosjen e indeve të kërcit dhe prodhimin e lëngut të përbashkët. Në mënyrë tipike, farmaceutikat e mëposhtëm përdoren në trajtim:

Këto ilaçe konsiderohen më të efektshmet në fazat e para të koksartrozës, megjithatë, për të marrë rezultatin, është e nevojshme t'i aplikoni ato në kurse dhe gjatë një periudhe të gjatë.

Relaksues të muskujve

Sirdalud dhe Midokalm zakonisht përdoren për të lehtësuar spazmën e muskujve karakteristike të artrozës deformuese. Por nganjëherë është një spazëm i tillë që mbron trupin e njeriut nga proceset shkatërruese në nyje. Nëse stresi hiqet, procesi i shkatërrimit mund të përshpejtohet.

Në fazat e para të coxarthrosis, së bashku me ilaçet, llojet e mëposhtme të trajtimit mund të përshkruhen:

 1. Fizioterapi.
 2. Trajtimet e masazhit.
 3. Fizioterapi.
 4. Dietë.
 5. Terapi manuale

Kombinimi i metodave të tilla mund të japë rezultate shumë të mira, por procedurat e tilla nuk do të jenë në gjendje të kursejnë një nyje të deformuar.

Ndërhyrja operative

Tregohet për forma të përparuara të sëmundjes, kryesisht në fazën e saj të fundit ose për joefektivitetin e terapisë konservatore. Përdoren tre metoda kryesore të trajtimit të artrozës deformuese:

 1. Manipulime që ruajnë bashkimin dhe synojnë eliminimin e deformimeve.
 2. Arthrodesis: mbyllja kirurgjikale e nyjes.
 3. Endoprostetikë: zëvendësimi i një nyje me një protezë.

Endoprostetika përdoret më shpesh tek pacientët e moshuar si mënyra e vetme për të eleminuar artrozën deformuese të nyjës së hip dhe për të rikthyer lëvizshmërinë.

Për të shmangur përparimin e sëmundjes, duhet të trajtoheni rregullisht sipas rekomandimeve të mjekut dhe të bëni ushtrime terapeutike.

Ne do të jemi shumë mirënjohës nëse e vlerësoni dhe e ndani në rrjetet sociale

Coxarthrosis e nyjes hip në shkallën e 2: shkaqet, simptomat, trajtimi, komplikimet

Coxarthrosis e shkallës 2 të nyjës së hip është një sëmundje kronike degjenerative, në të cilën kërc deformohet në kërc. Shkaku i sëmundjes është një shkelje e ushqyerjes së strukturave intartartikulare.

Në shumicën e rasteve, sëmundja shfaqet te njerëzit mbi 40 vjeç. Osteoartriti i hip (TBS) mund të jetë i njëanshëm dhe dypalësh. Në varësi të lokalizimit, dalloni arthroza të njëanshme ose të majtë.

Sipërfaqet e përbashkëta të kockave të nyjës së hip shpërndajnë në mënyrë të barabartë ngarkesën. Nën ndikimin e faktorëve negativë, mund të ndodhë deformimi ose rirregullimi i kërcit të hialinës, gjë që çon në një shkelje të shpërndarjes së ngarkesës gjatë lëvizjes. Një pjesë e bashkimit fillon të ndryshojë si nga pikëpamja funksionale ashtu edhe anatomike.

Mikrokritjet ndodhin në kërc, dhe sipërfaqet e eshtrave bëhen të përafërt. Fillimisht, indi i kërcit në fushën e dëmtimit rritet, me kalimin e kohës, ai bëhet i ossifikuar me formimin e osteofiteve – dalje të eshtrave në zgavrën e përbashkët. Ata ndryshojnë formën e bashkimit dhe e deformojnë atë. Në procesin e sëmundjes, indet fibroze formojnë në kapsulën e përbashkët, ligamentet e bashkimit humbasin forcën e tyre.

Shkaqet e patologjisë

Dallohen format fillore dhe dytësore të sëmundjes. Në rastin e parë, shkaku i sëmundjes nuk mund të identifikohet.

Osteoartriti sekondar i TBS mund të jetë pasojë e sëmundjeve / kushteve të mëposhtme:

 • dëmtimet e nyjeve të hip: zhvendosjet, frakturat e qafës së femurit ose legenit;
 • sëmundjet autoimune: artriti reumatoid ose psoriatik;
 • zhvendosje kongjenitale e hip;
 • dysplasia hip;
 • sëmundjet infektive: osteomieliti;
 • Sëmundja Perthes: nekroza aseptike e kokës së femurit.

Ekzistojnë faktorë të caktuar që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes. Ato përfshijnë mbipeshë, pasi në këtë rast, ngarkesa në TBS rritet ndjeshëm.

Gjithashtu, sëmundja shpesh ndodh kundër një sfondi të sëmundjeve endokrine (hipotiroidizëm ose diabeti mellitus). Njerëzit që janë të përfshirë profesionalisht në sporte apo vallëzime janë të predispozuar për zhvillimin e artrozës.

Simptomat e coxarthrosis të nyjës së hip 2 gradë

Ekzistojnë tre shkallë të sëmundjes. Në fazën fillestare, pacienti pëson dhimbje në zonën TBS pas një vrapimi të gjatë ose ecjes, e cila zhduket nëse një person pushon edhe për një kohë të shkurtër.

Coxarthrosis i shkallës 2 karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje Ato lindin si rezultat i një rënie të sasisë së lëngut intraartikular dhe fërkimit të sipërfaqeve artikulare të eshtrave. Dhimbja mund të jetë dhembja, qepja ose të shtënat. Ajo intensifikohet pas stërvitjes dhe në fund të ditës së punës. Pas pushimit, dhimbja zvogëlohet ose zhduket, por pastaj kthehet përsëri. Dhimbja mund të jepet në ijë ose këmbë;
 • shtypje dhe klikim në bashkim. Kjo simptomë shfaqet si rezultat i fërkimit të sipërfaqeve artikulare. Gjithashtu, fërkimi në sipërfaqet artikulare të osteofiteve mund të bëhet shkak. Në shkallën e 2-të të sëmundjes, vërehet një krizë mjaft e ashpër, e cila shoqërohet me dhimbje;
 • lëvizshmëri e kufizuar në nyje. Heqja e kërcit të hialinës çon në ngushtimin e hapësirës së përbashkët. Gradualisht, indi i kërcit rritet, dhe lëngu synovial ndryshon vetitë e tij. Fillimisht, lëvizjet rrotulluese (aktive dhe pasive) janë shkelur;
 • spazma e muskujve. Deformimi i përbashkët (i cili mund të shihet në foto) dhe një dobësim i ligamenteve mund të çojë në një zhvendosje të kokës së femurit, duke rezultuar në spazëm të rëndë të muskujve. Në mënyrë tipike, muskujt e mesit dhe gluteal janë spazmatikë, më rrallë, muskul rrëmbimi i kofshës. Procesi shoqërohet me dhimbje të forta;
 • çalim. Arsyeja për këtë është dhimbja që shfaqet në TBS me çdo lëvizje. Po ashtu, rritja e madhe e osteofiteve mund të çojë në çmenduri, si rezultat i së cilës ekziston një kontraktim përkuljeje, gjë që e bën të pamundur rregullimin e plotë të këmbës. Shtë e vështirë për një person të ruajë ekuilibrin gjatë ecjes, kështu që ai fillon të çalojë.

Diagnostics

Sëmundja diagnostikohet bazuar në shenjat klinike dhe të dhënat e radiografisë. Në shumicën e rasteve, imazhi bën të mundur përcaktimin jo vetëm të shkallës së koksartrozës, por edhe arsyet për të cilat ndodhën ndryshimet degjenerative (sëmundja e Perthes, dysplasia, lëndimet).

Të dhënat me rreze X ju lejojnë të shihni një ngushtim të theksuar të hapësirës së përbashkët, osteofiteve në femurit dhe acetabulum, si dhe subluksim të kokës së femurit.

Për më tepër, mund të caktohet:

Për të vlerësuar ndryshimet e kockave

Për të identifikuar patologjinë e indeve të buta

Shpesh atrofia e muskujve, e cila ndodh në fazën 2 të sëmundjes, mund të shkaktojë dhimbje në nyjen e gjurit. Shtë më e theksuar sesa në zonën e prekur, kështu që coxarthrosis duhet të diferencohet nga gonarthrosis.

Trajtimi i koksartrozës së nyjës së hip 2 gradë

Mjekim

Në fazën e parë, trajtimi i drogës kryhet.

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Pacienti është i përshkruar ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAID) bazuar në diklofenak, nimesulide, ibuprofen.

Ilaçet në këtë grup mund të lehtësojnë dhimbjen dhe ngurtësinë e mëngjesit. Ato gjithashtu lehtësojnë inflamacionin dhe rrisin gamën e lëvizjes në nyjet e prekura.

Chondroprotectors

Përgatitjet e këtij grupi pengojnë zhvillimin e proceseve degjeneruese, stimulojnë rigjenerimin e kërcit dhe ruajnë viskozitetin e lëngut synovial. Si rezultat, ndodh restaurimi i pjesshëm i indit të kërcit. Baza e ilaçeve të tilla është kondroitina dhe glukozamina (Teraflex, Don, Arthra).

Lexo artikullin:  Shtesat më të mira dietike për rivendosjen e kërc në nyje

Për të marrë efektin e dëshiruar, droga duhet të merret për një periudhë të gjatë.

Mjetet e jashtme

Për të zvogëluar dhimbjen, përdoren ointments, gels ose kremrat bazuar në ketorolac, diklofenak ose nimesulide.

Shpesh në terapi komplekse, droga të bazuara në helmin e bletëve ose gjarprit, specin e kuq ose traktin gastrointestinal përdoren. Procedurat kryhen 2-4 herë në ditë, duke aplikuar fonde në zonën e dëmtuar.

Kortikosteroidet

Në disa raste, kortikosteroidet janë të përshkruara për të trajtuar inflamacionin akut. Ilaçet hormonale të bazuara në mometasone eliminojnë shpejt procesin inflamator, ndërsa dhimbja bëhet më pak e theksuar.

fizioterapi

Që nga momenti i diagnostikimit, pacienti duhet të përfshihet rregullisht në ushtrime terapeutike. Kjo do të bëjë të mundur shmangien e rritjes së osteofiteve dhe formimin e kontrakturës në nyje.

Ushtrimet mund të kryhen vetëm gjatë faljes në shkallën 1 dhe 2 të sëmundjes. Me coxarthrosis të TBS të klasës 3, ushtrimet terapeutike nuk janë të përshkruara, pasi ndryshimet janë të pakthyeshme dhe mund të hiqen vetëm kirurgjikale.

Kirurgji

Më shpesh, me koxartrozë të shkallës së 2-të, kryhet TBS. Gjatë operacionit, sipërfaqet artikulare të kokës së femurit dhe acetabulumit hiqen, dhe një bashkim mekanik ngulitet në femurit.

Proteza është bërë nga një material poroz i veçantë, është i fiksuar në kockë duke përdorur zam të veçantë. Më pas, indet e eshtrave rriten në poret e strukturës, duke u shkrirë në një tërësi të vetme dhe duke siguruar stabilitet.

Prognoza dhe komplikimet

Nuk do të jetë e mundur të heqësh qafe plotësisht sëmundjen me ndihmën e terapisë së ilaçeve. Nëse TBS fillon të prishet, sëmundja do të përparojë.

Në mungesë të një trajtimi në kohë dhe adekuat, operacioni është i domosdoshëm. Zhvillimi i coxarthrosis mund të shërohet vetëm kirurgjikale.

Në shkallën e dytë të coxarthrosis, një person mund të pësojë dhimbje mjaft të forta, por performanca e tij është ruajtur. Me shkallën e tretë të sëmundjes, kërc artikular është shkatërruar plotësisht, kështu që pacienti humbet aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur pa pajisje të improvizuara. Në këtë rast, një grup i aftësisë së kufizuar mund t'i caktohet atij.

Nëse sëmundja nuk fillohet të trajtohet me kohë, komplikimet e mëposhtme mund të zhvillohen:

 • deformimi acetabular;
 • nekroza aseptike e kokës së femurit;
 • pezmatimi i qeses periartikulare (bursiti);
 • artriti i nyjeve të gjurit;
 • shkrirje e plotë e sipërfaqeve artikulare;
 • deformimi artikular i kockave.

Parandalim

Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes, është e nevojshme të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme. Aktiviteti fizik i moderuar bën të mundur përmirësimin e mikroqarkullimit në fushën e TBS. Ju gjithashtu duhet të ndiqni një dietë, pasi pesha e tepërt e trupit kontribuon në shkatërrimin e nyjes.

Nëse identifikohen shenja të sëmundjes, këshillohuni me një traumatolog ose reumatolog.

Video

Ne ju ofrojmë të shikoni një video mbi temën e artikullit.

Trajtimi i artrozës së nyjës së hip 2 gradë

Shpesh coxarthrosis (ose artroza e nyjës së hip) prej 2 gradësh ngatërrohet me sëmundje të tjera. Arthoza mund të përkeqësohet për shkak të traumës, pas një sëmundjeje të rëndë ose një ushtrimi të tepërt fizik, dhe kjo maskon shkakun e vërtetë të dhimbjes së shtuar dhe lëvizshmërisë së kufizuar. Shpesh mjekët mashtrojnë dhe lokalizojnë dhimbjen. Një diagnozë e pasaktë dhe një kurs i rikuperimit i zgjedhur në mënyrë të gabuar përkeqësojnë rrjedhën e procesit patologjik, kështu që është e rëndësishme të kërkoni ndihmë nga një mjek me përvojë sa më shpejt të jetë e mundur, i cili do të jetë në gjendje të përcaktojë saktë shkakun e dhimbjes.

Arthroza deformuese e shkallës së 2-të të nyjës së hip

Patologjia zakonisht diagnostikohet te pacientët 35-50 vjeç. Në 40% të rasteve, sëmundja shkaktohet nga lëndime ose nga ushtrime të tepërta fizike, në 20% të rasteve – nga sëmundje të tjera të indit lidhës ose kockor.
Në fazën e dytë të coxarthrosis, koka e femurit është deformuar, mund të shfaqen cista, hendeku i nyjës së hip është i kontraktuar dhe ngushtuar në mënyrë të pabarabartë.

Shenjat dhe simptomat

Pacientët përjetojnë dhimbje pothuajse vazhdimisht, madje edhe në pushim. Dobësi e dukshme mund të vërehet në mëngjes pas gjumit, si dhe në mbrëmje. Dhimbje të pasqyruara në ijë, kofshë, gjunjë ose shpinë janë të mundshme. Për shkak të kësaj, mjekët shpesh bëjnë diagnoza të gabuara, duke sugjeruar se shkaku i problemeve shëndetësore është patologjia kurrizore. Prandaj, është e nevojshme të këshilloheni për ndjesi të tilla të dhimbshme me një specialist mjaft të kualifikuar i cili do të përshkruajë të gjitha studimet e nevojshme dhe do të përcaktojë saktë shkakun.

Ekziston edhe një përkeqësim i lëvizshmërisë së gjymtyrëve të prekura (ose të dy gjymtyrëve në rast të osteoartrozës bilaterale). Kjo mund të shprehet në:

 • ndryshime në ecje;
 • fillimi i shpejtë i lodhjes kur ecni;
 • dobësuar, lakim i vështirë i këmbës;
 • shfaqja e çmendurisë;
 • shkelje e përkohshme e koordinimit.

Kur qëndroni në këmbë ose qëndroni në këmbë, pacientët në mënyrë refleksive përpiqen të transferojnë peshën në një pjesë të shëndetshme të trupit. Në të njëjtën kohë, bëhet e vështirë të marrësh anën në anë për shkak të dobësisë së muskujve. Gjatë periudhës së acarimit, pacienti kërkon përdorimin e një kallami.

Arthrosis i hip, Shkalla 2: Trajtimi

Nëse nuk keni qenë diagnostikuar më parë me koksartrozë, duhet të konsultoheni me një specialist nëse keni një ndryshim në lëvizje, dhimbje në zonën e hip, ulje të lëvizshmërisë së njërës ose të dy këmbëve, si dhe probleme me hipin që lëviz në anën. Kujdesi urgjent mjekësor kërkohet me dhimbje të vazhdueshme të fortë, humbje të ndjeshmërisë së këmbës ose paaftësi për t'u mbështetur në një gjymtyrë të lënduar.
Një rol të madh në diagnostikimin e suksesshëm dhe trajtimin e mëtutjeshëm të sëmundjes luhet nga përvoja dhe kualifikimet e mjekut. Ortopedistët shpesh shoqërojnë simptomat e osteoartritit me sëmundjet e shpinës dhe fillojnë të trajtojnë shtyllën kurrizore, duke anashkaluar një hap të rëndësishëm diagnostik – studimin e nyjës së hip. Zakonisht, radiografia, MRI, ultratingulli ose CT përdoren për këtë. Imazhet me cilësi të lartë të marra me metoda të ndryshme na lejojnë të marrim të dhëna të sakta mbi gjendjen e indeve, lokalizimin dhe fazën e zhvillimit të procesit patologjik.
Nëse konfirmohet diagnoza e artrozës së hip në shkallën 2, trajtimi do të përfshijë ilaçe, terapi ushtrimore dhe fizioterapi.

U tregua efikasitet i lartë:

 • cryotherapy;
 • nxemje;
 • ekspozimi ndaj ultrazërit;
 • terapi baltë;
 • electroprocedures;
 • terapi parafine;
 • dhe disa teknika të tjera.

Këto procedura shpejtojnë procesin e riparimit të indeve, normalizojnë qarkullimin e gjakut, rrisin lëvizshmërinë, zvogëlojnë dhimbjen dhe lehtësojnë tensionin e muskujve. Ato gjithashtu rrisin efektin e ilaçeve.
Pa diagnozë në kohë dhe trajtim të duhur, coxarthrosis shkatërron kockat dhe kërc dhe çon në dhimbje të vazhdueshme dhe probleme me lëvizshmërinë deri në paaftësinë e pacientit. Me kalimin e kohës, patologjia mund të identifikohet vetëm nga mjekë të kualifikuar dhe praktikë e gjerë.
Klinika Hello është e specializuar në trajtimin e sëmundjeve të kyçeve, dhe specialistët tanë janë në gjendje të bëjnë diagnozën e saktë edhe në raste të vështira klinike. Pacientët marrin një kujdes efektiv duke përdorur metodat më moderne të trajtimit konservator dhe kirurgjik. Bëni një takim me mjekun tuaj nëse gjeni shenja të artrozës.

Arthroza deformuese e hip

Pavarësisht se si ndryshon cilësia dhe ritmi i jetës njerëzore, disa sëmundje na ndjekin me këmbëngulje gjatë tërë ekzistencës së njerëzimit. Për mundësinë e ecjes në dy këmbë, ne i paguajmë sëmundjet e sistemit muskulor dhe skeletit. Sot, artroza deformuese e nyjës së hip diagnostikohet në 50% të pacientëve që ankohen për dhimbje në këmbë dhe pjesën e poshtme të shpinës.

Karakteristikat e zhvillimit të DA të nyjës së hip

Zyrtarisht, sëmundja quhet coxarthrosis. Sëmundja vazhdon ngadalë, duke prekur fillimisht vetëm zona të vogla të nyjës së hip. Sëmundja fillon nga momenti kur qarkullimi i gjakut në rajonin e legenit është i shqetësuar dhe indet e kërcit janë shkatërruar. Shumica e diagnozave ndodhin në pleqëri, gjë që është mjaft e natyrshme. Kërc dhe kockat, të cilat janë nën një ngarkesë të vazhdueshme, lodhen dhe dobësohen me moshën, dhe artriti i gjen ato këtu.

Për shumë vite, duke luftuar pa sukses me dhimbje në nyje.

Lexoni artikullin ku i thashë SI KUJTOJN JO PINRBASHKT duke përdorur katër bimë dhe teknologji Sovjetike të vitit 83

E gjitha fillon me një rënie në prodhimin e lëngut synovial, i cili shërben si lubrifikant për nyjet tona. Pastaj kërc bëhet më i hollë, koka e bashkimit është e ekspozuar, hendeku i përbashkët zhduket dhe ndodh fërkimi i dhimbshëm. Përparimi i procesit shkatërrues çon në deformim të përbashkët.

Diagnoza, që tingëllon si artrozë deformuese e nyjës së hip, në 10 mb, është nën kodin M16. Për më tepër, nëngrupet janë përpiluar, duke përfshirë lloje të ndryshme të koksartrozës.

Cilat shkaqe mund të shkaktojnë artrozë deformuese?

Ne kemi përmendur tashmë shkakun kryesor të deformimit të artrozës së nyjës së hip, në pleqëri. Sidoqoftë, jo vetëm mosha ndikon në gjendjen e nyjeve tona. Lista e arsyeve për mjekët përfshin:

 • predispozita trashëgimore;
 • pesha e rëndë;
 • mikrotrauma e marrë në periudha të ndryshme;
 • ngarkesë në rritje të vazhdueshme;
 • tiparet e profesionit;
 • sport profesional.

Secili nga këta faktorë mund të shkaktojë një sëmundje, por shpesh ato kombinohen, duke rritur rrezikun e artrozës. Më shumë informacione rreth sëmundjes mund të gjeni këtu:

Shkallët e koksartrozës dhe simptomat e tyre

Mjekët konsiderojnë simptomat e sëmundjes, duke pasur parasysh fazën e artrozës deformuese të nyjës së hip. Për lehtësinë e diagnozës, përcaktohet ndarja e sëmundjes në 1,2 dhe 3 gradë.

Shkalla e parë

Në simptomat e artrozës deformuese të nyjës së hip të shkallës 1, shfaqen manifestimet e mëposhtme:

 • Dhimbje në kofshë që shtrihet në gju. Si rregull, dhimbja shfaqet pas ushtrimit dhe zhduket gjatë periudhës së pushimit.
 • Mobilja dhe lëvizshmëria e legenit mbetet e pandryshuar.

Trajtimi i fazës fillestare të sëmundjes jep rezultate pozitive dhe ju lejon të kurseni funksionet motorike.

Shkalla e dytë

Për artrozën deformuese të nyjës së hip të shkallës së 2-të, karakteristikë është një rritje e ashpërsisë së simptomave. Pacienti ndjen:

 • dhimbje të forta që nuk ndalen në momentin e pushimit;
 • ekziston një kufizim i funksionit motorik;
 • formimi i kontratës.

Masat e trajtimit të filluara me kohë ndihmojnë në mbytjen e shenjave të sëmundjes dhe ndalimin e përparimit të saj.

Shkalla e tretë

Shenjat e artrozës deformuese të nyjës së hip të shkallës së 3-të janë aq të theksuara dhe të dhimbshme për pacientin, saqë jeta e tij ndryshon në mënyrë dramatike për keq. Kjo fazë karakterizohet nga:

 • dhimbje e vazhdueshme, njeri i bezdisshëm dhe natë;
 • kur ecin, pacienti detyrohet të përdorë ndihmën e një patericë;
 • indet e muskujve të atrofisë së kofshës;
 • hapësira e përbashkët zhduket;
 • kyçja humb plotësisht lëvizshmërinë.
Lexo artikullin:  Willfarë do të ndodhë nëse nuk trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore

Efekti destruktiv i artrozës është qartë i dukshëm në një rreze X, e cila tregon osteofite të shumta të mbingarkuara me një nyje dhe prishjen e plotë të indeve të kërcit. Në këtë fazë, vetëm operacioni mund të ndihmojë pacientin.

Si trajtohet coxarthrosis?

Taktikat për trajtimin e artrozës deformuese të nyjës së hip është ndërtuar sipas një plani të caktuar, specialisti zmbrapset nga faza e sëmundjes. Kompleksi mjekësor përfshin ilaçe, fizioterapi dhe fizioterapi.

Për shumë vite, duke luftuar pa sukses me dhimbje në nyje.

Lexoni artikullin ku i thashë SI KUJTOJN JO PINRBASHKT duke përdorur katër bimë dhe teknologji Sovjetike të vitit 83

Detyra e mjekut është të arrijë qëllimet e mëposhtme si rezultat i veprimeve të tij:

 • dhimbja dhe siklet në të përbashkët u zhduk;
 • rivendosja e ushqimit normal të indeve kërc, dhe filloi rigjenerimi i tyre;
 • mikrocirkulimi i përmirësuar në nyjet artikulare;
 • parandalojnë deformimin dhe rivendosin lëvizshmërinë natyrore.

Me rëndësi të madhe në trajtimin e artrozës i jepet ndryshimi i stilit të jetës së pacientit.

Isfarë përfshihet në terapinë e ilaçeve?

Kur planifikoni medikamente, mjeku harton një regjim të trajtimit të kombinuar të barnave me efekte të ndryshme. Lista e barnave në trajtimin e koksartrozës përfshin:

 1. NSAID (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide) – përdoren për të eleminuar dhimbjen dhe inflamacionin. Përfaqësohen nga ilaçe të tilla si Brufen, Diclofenac, Piroxicam, Indomethacin.
 2. Kondroprotektorët, veprimi i të cilave ka për qëllim rivendosjen e kërcit (Chondroitin, Glukosamine). E detyrueshme për pranim në fazat 1 dhe 2 të sëmundjes. Kursi i trajtimit përsëritet gjatë dhe në mënyrë periodike.
 3. Relaksues muskulor që eliminojnë ngërçet e muskujve dhe normalizojnë qarkullimin e gjakut në zonën e prekur (Midokalm, Sirdalud).
 4. Vasodilating (Trental, Theonikol, Tsinarezin), të cilat shërbejnë për zgjerimin e enëve në zgavrën e përbashkët, e cila rrit ushqimin e saj.

Format e dozimit të ilaçeve

Përveç tabletave dhe kapsulave tradicionale, medikamentet për trajtimin e coxarthrosis përfaqësohen nga ointments dhe gels. Ointments me një efekt ngrohjeje kanë një efekt të dobishëm në nyjen e sëmurë. Sigurisht, mjetet juridike të jashtme nuk janë në gjendje të kurojnë sëmundjen, por ato plotësojnë në mënyrë të përsosur ilaçet kryesore dhe ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të shërimit.

Për të lehtësuar shpejt dhimbjen dhe për të garantuar restaurimin e kërcit, specialistët përdorin injeksionin e ilaçeve në zgavrën e përbashkët. Sot, përgatitjet bazuar në acidin hialuronik përdoren gjerësisht. Sipas rishikimeve të shumta të pacientëve, mund të thuhet se pas 3-5 injeksioneve shënohet përparim i konsiderueshëm, simptomat negative zhduken, kthehet lëvizshmëria e gjymtyrëve. Këshilla për trajtimin e sëmundjes në këtë video:

Përfitimet e fizioterapisë

Qëllimi i fizioterapisë është forcimi i punës së ilaçeve dhe arritja e dinamikës pozitive në luftën kundër sëmundjes. Në fizioterapinë e koksartrozës përdoren:

 • magnetotherapy;
 • UHF;
 • elektroforeza;
 • masazh;
 • banjot e radonit;
 • terapi e valës së shokut.

Fizioterapia ndihmon për të përmirësuar mikroqarkullimin e gjakut në enët e zonës së hip, ndalimin e inflamacionit dhe zvogëlimin e intensitetit të dhimbjes.

fizioterapi

Ushtrimet e terapisë fizike mbështesin funksionet motorike të nyjës, forcojnë tërë trupin, stërvitin muskujt dhe ligamentet. Për coxarthrosis, janë zhvilluar ushtrime speciale që duhet të kryhen me një ritëm të ngadaltë në mënyrë që të përjashtohet një ngarkesë e mprehtë dhe e tepërt në nyjen e lënduar.

Këshillohet që klasat e para të zhvillohen nën mbikëqyrjen e një specialisti. E gjithë sfera e lëvizjeve zgjidhet në përputhje me shkallët e artrozës deformuese të nyjës së hip dhe gjendjen e shëndetit të pacientit. Natyrisht, një pacient me një shkallë të parë të artrozës është në gjendje të kryejë ushtrime më komplekse sesa ai që diagnostikohet me një shkallë të dytë të sëmundjes.

Terapia e ushtrimeve nuk kryhet gjatë një përkeqësimi të sëmundjes. Me kujdes, ata fillojnë gjimnastikë terapeutike në rast të problemeve serioze me zemrën dhe organet e tjera.

Ushqyerja për koxarthrosis

Duke folur për ndryshimet e stilit të jetës me artrozën, mjekët nënkuptojnë disa detyra që një pacient duhet të zgjidhë: të heqësh qafe peshën e tepërt, zakonet e këqija dhe një dietë të ekuilibruar. Ata pacientë që kanë zhvilluar artrozë mes aktiviteteve profesionale do të duhet të mendojnë për ndryshimin e vendeve të punës.

Sa i përket ushqimit, ekspertët rekomandojnë përfshirjen në dietë:

 • pelte të bëra nga produkte natyrale, pa ngjyra artificiale;
 • ushqime të pasura me vitamina dhe minerale (peshk me pak yndyrë, produkte të qumështit, perime, fruta, mish me pak yndyrë);

Lista e produkteve që do të duhet të hiqen nga menyja ditore përfshin:

 • enët yndyrore;
 • ushqime pikante dhe të kripura;
 • çdo mish i tymosur;
 • pije të gazuara;
 • kafe dhe çaj të fortë.

Ju duhet të hani në mënyrë të pjesshme, domethënë, të merrni ushqim 5-6 herë në ditë në pjesë të vogla. Në këtë mënyrë, produktet do të përvetësohen më mirë dhe kilogramët shtesë do të largohen.

Parandalim

Mbajtja e nyjeve në gjendje të mirë nuk është e vështirë nëse fillimisht i trajtoni me vëmendje dhe kujdes. Mundohuni të mos krijoni situata që çojnë në dëmtim të nyjës së hip, hani drejt, drejtohuni në një veprimtari të arsyeshme fizike. Kontrolloni peshën e trupit. Nëse ndjeni dhimbje në zonën e hip, mos e vononi vizitën te mjeku.

Deformimi i artrozës së nyjës së hip 1,2,3 gradë

Arthroza deformuese e hip

Shkaqet e sëmundjes:

Arsyet për origjinën e kësaj patologjie mund të jenë shumë të ndryshme. Shpesh shkaku është një mënyrë jetese e ulur, pasi lëvizja e nyjeve në situata të tilla është gjithmonë e kufizuar, dhe për këtë arsye sëmundja shfaqet. Në këtë rast, pacienti duhet të ndryshojë stilin e jetës së tyre të zakonshme ose sëmundja do të kthehet gjatë gjithë kohës.

Një ngarkesë e tepërt e vazhdueshme në nyje gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje, dhe kjo vlen edhe për dëmtimet e nyjeve. Kjo është arsyeja pse coxarthrosis shpesh manifestohet te atletët. Në situata të tilla, gjatë trajtimit të coxarthrosis, ngarkesa duhet të jetë e kufizuar.

Shkaku i zhvillimit të sëmundjes është shpesh sëmundje trashëgimore, për shembull, zhvendosje kongjenitale e hip dhe dysplasia e nyjës së hip.
Në përgjithësi, një formë sekondare dhe parësore e patologjisë është e izoluar. Forma dytësore manifestohet për shkak të efekteve të sëmundjeve të tjera:
• procese inflamatore;
• dëmtime të ndryshme të nyjeve;
• nekroza aseptike e kokës së femurit;
• Sëmundja e Perthes;
• zhvendosje kongjenitale e hip;
• dysplasia hip.
Forma kryesore e sëmundjes zhvillohet kryesisht vetë, për shkak të çrregullimeve që ndodhin në nyje (për shembull, të lidhura me moshën).

Simptomat e sëmundjes

Shtë e mundur të theksohen një numër i simptomave të zakonshme të coxarthrosis, por ju duhet të dini se shfaqja e tyre varet plotësisht nga ajo fazë e sëmundjes. Pra, simptomat më të zakonshme janë:
• atrofi ose dobësim i muskujve të kofshës;
• këmba e prekur është shkurtuar;
• ngurtësi, lëvizje të kufizuara në nyje, çalim;
• dhimbje në ijë, në vetë nyje, gju, hip. Në këtë rast, dhimbja mund të ndihet gjatë stërvitjes, si dhe në pushim.

Dhimbja është ankesa kryesore në koxarthrosis. Natyra e saj (lokalizimi, forma, intensiteti) varet nga faza e sëmundjes. Në fillim, dhimbjet janë të parëndësishme dhe zhduken vetë, kështu që shumë pacientë nuk duan të shohin një mjek. Por ky është shpesh një gabim i rëndë, pasi shkatërrimi i bashkimit vazhdon. Dhimbja rritet ngadalë, këmba bëhet më pak lëvizëse dhe simptomat rriten. Në të njëjtën kohë, ia vlen të dihet se trajtimet alternative për artrozën e nyjës së hip nuk janë gjithmonë mjaft të efektshme, kështu që shpresat e shumë pacientëve për t'u rikuperuar më vete nuk janë realizuar kurrë.

Për të kuptuar se si zhvillohet sëmundja, duhet të merrni parasysh tre shkallë të koksartrozës (artroza e nyjës së hip).

Shkallët e koksartrozës

Tre shkallë të rrjedhës së kësaj sëmundjeje janë të ndara.
Pra, me coxarthrosis të shkallës 1, dhimbja periodike mund të shfaqet pas një ushtrimi të rëndë fizik. Zakonisht dhimbja ndjehet drejt në nyjen e hip, dhe mund të ndihet edhe në nyjet e hip dhe gjurit. Pas pushimit, dhimbja zakonisht zhduket. Problemi kryesor është se nuk zbulohen më shenja – muskujt nuk dobësohen, liria e lëvizjes nuk është e kufizuar, dhe ecja nuk është e dëmtuar. Prandaj, njerëzit shpesh injorojnë simptomën e parëndësishme që është shfaqur, ata nuk drejtohen te një specialist, dhe sëmundja gradualisht zhvillohet. Por në këtë fazë, sëmundja është më e lehtë për t’u kuruar.
Në këtë fazë, ndodhin edhe rritje të vogla të kockave, të cilat ndodhen pranë skajeve të brendshme dhe të jashtme të sipërfaqes artikulare. Një formë ngushtimi e pabarabartë në hapësirën e përbashkët, dhe qafa dhe koka e femurit nuk janë thyer ende. Ndryshime të tilla të vogla tek pacienti nuk ndërhyjnë në jetë, lëvizshmëria e nyjes nuk është e kufizuar.

Në fazën e dytë të sëmundjes, dhimbjet ndihen shumë më të forta, ato rriten dhe bëhen më të forta. Dhimbja mund të ndihet edhe në pushim, jepni ijë dhe kofshë. Performanca e bashkimit është dëmtuar tashmë, me shfaqje të zgjatjes në këmbë, rotacioni i brendshëm i kofshës dhe rrëmbimi i hipit janë qartë të kufizuara. Muskujt rrëmbues dhe zgjatës të kofshës humbasin forcën e tyre.

Shumë të qarta janë leximet në radiografi. Pra, rritjet e kockave janë shumë të dukshme, ato gjithashtu mund të shkojnë përtej buzës kërc. Në këtë rast, koka e femurit ndryshon, vëllimi i saj rritet, dhe kontura gjithashtu shtrembërohet. Cistat mund të ndodhin në zonat e ngarkuara të nyjes. Në të njëjtën kohë, hendeku i nyjës së hip është i pabarabartë dhe shumë i ngushtuar, duke humbur deri në 2/3 të lartësisë origjinale.

Në fazën e tretë, dhimbja është e natyrshme në një natyrë të vazhdueshme, ato mund të ndjehen edhe gjatë natës. Ecja e pacientit gjithashtu bëhet më e vështirë, duhet të përdorni një kallam. Lëvizjet e nyjës së hip janë shumë të kufizuara, muskujt e mollaqes, kofshës dhe atrofisë së këmbës së poshtme, këmba e prekur bëhet më e shkurtër. Për shkak të zvogëlimit të këmbës, ecja ndryshon dhe ngarkesa në bashkimin e dëmtuar rritet.

Një nga problemet kryesore është se rritjet e eshtrave rriten shumë, hendeku i përbashkët zhduket dhe kyçja bëhet një strukturë kockore, si rezultat i së cilës humbet lëvizshmërinë.

ExpertNews Shqipëri