Cilat janë sëmundjet e listës së përbashkët të gjurit nga më të zakonshmet

Lezione të ndryshme të nyjës së gjurit janë patologji të shpeshta të sistemit muskuloskeletor. Rreth 15% e pacientëve në spitalet ortopedike dhe të traumave arrijnë atje pikërisht për shkak të problemeve të gjurit. Le të shohim se cilat janë sëmundjet e nyjes së gjurit.

Nëse nuk mjekohet, disa lëndime dhe sëmundje të gjurit mund të çojnë në ulje të aftësisë për të punuar dhe madje edhe paaftësi. Nëse jeni të shqetësuar për dhimbjen, ngurtësinë ose simptomat e tjera të pakëndshme, vizitoni menjëherë një mjek! Kujdesi në kohë do t'ju ndihmojë të shmangni pasojat serioze.

Klasifikimi i sëmundjeve

Në varësi të shkaqeve, të gjitha sëmundjet e nyjeve të gjurit mund të ndahen në disa grupe të mëdha. Secila prej tyre ka mekanizmin dhe simptomat e veta zhvillimore.

Llojet e sëmundjeve të nyjeve të gjurit:

 • inflamatore. Ato karakterizohen nga zhvillimi i inflamacionit infektiv ose aseptik të strukturave të ndryshme të nyjës së gjurit. Mund të ndodhë në çdo moshë. Shkaqet e patologjisë janë infeksioni në nyje ose prania e një procesi inflamator në trup. Inflamacioni mund të jetë akut dhe kronik. Proceset inflamatore gjithashtu mund të zhvillohen përkundër sfondit të një kursi të gjatë të osteoartrozës;
 • degjenerative-distrofike. Më e zakonshme tek të moshuarit dhe njerëzit që vazhdimisht kryejnë punë të rënda fizike. Proceset degjenerative janë pasojë e plakjes së trupit, i cili shoqërohet me një ngadalësim të metabolizmit dhe qarkullimin e gjakut në nyje. Nën ndikimin e faktorëve provokues (aktiviteti fizik, mungesa e kalciumit, shqetësimet metabolike), kërcet artikulare fillojnë të shemben, gjë që çon në zhvillimin e patologjisë. Sëmundjet degjenerative-distrofike kanë një kurs kronik, që ecën ngadalë;
 • traumatik. Ato ndodhin menjëherë pas një dëmtimi ose më vonë, në një periudhë më të largët. Shkaku mund të jetë një rënie, një mavijosje, një goditje në gju ose një shtrydhje e këmbës me një objekt të rëndë. Sëmundjet traumatike mund të çojnë në funksionim të dëmtuar të nyjeve të gjurit, vështirësi në ecje dhe madje edhe paaftësi. Trajtimi i tyre në kohë ndihmon për të shmangur pasojat e padëshirueshme;
 • tumor. Neoplazmat në gju mund të jenë beninje dhe malinje. Të parët përfshijnë osteoma dhe osteokondroma, të cilat reagojnë mirë në trajtim. E dyta përfshin myeloma të shumëfishtë, kondrosarkoma, sarkoma osteogjene. Si çdo tumor malinj, është e vështirë t'i trajtosh ato. Ata rrallë zhvillohen.

Nuk është plotësisht e saktë të klasifikohen lëndimet si një grup sëmundjesh, pasi ato nuk janë. Një sëmundje traumatike është një grup simptomash që ndodhin si përgjigje të frakturave të shumta të kockave ose dëmtimit të rëndë të organeve të brendshme.

Sipas kohëzgjatjes së kursit dhe ashpërsisë së figurës klinike, mjekët dallojnë sëmundjet akute dhe kronike të gjurit. Të parat karakterizohen nga një fillim i papritur, simptoma të theksuara, një reagim i mirë ndaj trajtimit. Këto të fundit zhvillohen gradualisht, për një kohë të gjatë ato janë asimptomatike, të dobët në përputhje me terapinë konservatore dhe shpesh çojnë në paaftësi.

Tabela 1. Sëmundjet më të zakonshme të gjurit dhe simptomat e tyre

GrupSëmundjekarakteristika
nxitëssinovitiAkumulimi i efuzionit patologjik në zgavrën artikulare, fletëvotimin e patelës dhe shfaqjen e një simptome të luhatjes
BursitEllingnjtje e rëndë, skuqje e lëkurës, një rritje lokale e temperaturës, rënie e gamës së lëvizjes në gju
Bukëpjekësi kistShfaqja e një formacioni të ngjashëm me tumorin në fosën popliteal. Siklet të lehta, vështirësi të vogla në ecje dhe përkulje të gjymtyrëve
artritDhimbje, ënjtje të lehtë dhe skuqje të lëkurës. Ulur gamën e lëvizjes, thërrime gjatë përkuljes dhe zgjatjes së gjurit
periarthritisDhimbje, ënjtje të lehtë, vula nodulare në zonën e gjurit, të cilat zbulohen nga palpimi
tendonitisDhimbje të shurdhër në pjesën e përparme të gjurit, të rënduara nga lëvizjet dhe presioni mbi ligamentin e patellës
degjenerativegonartrozeFillimi i dhimbjeve që ndodhin drejtpërdrejt kur ngrihen në këmbë. Ellingnjtje e butë dhe lëvizje e përbashkët e dëmtuar progresive
Sëmundja e KoenigArthralgjia periodike, e cila me kalimin e kohës shfaqet më shpesh dhe bëhet më e theksuar
Osgood-SchlatterDhimbje në pjesën e poshtme të gjurit përpara, që lind nga presioni mbi tibia. Ndjesitë e dhimbshme intensifikohen me përkulje të rëndë dhe shtrirje të gjymtyrëve, mbledhje
TraumatikLotët e meniskutNjë dhimbje e mprehtë lokale në gju që shfaqet menjëherë pas një dëmtimi. Vështirësitë në ecje, kufizimi i lëvizshmërisë në nyje
Dëmtimi i ligamenteveDhimbje, rritje e temperaturës lokale dhe ënjtje në zonën e gjurit nga jashtë ose brenda, prapa gjurit ose përpara
HemarthrosisHiperemia e rëndë, rritja e vëllimit të nyjeve, dhimbja e fortë, simptoma pozitive e luhatjeve
Pasojat dhe komplikimet e lëndimeveSiklet, dhimbje dhe siklet në gju që shfaqet disa kohë pas dëmtimit

sinoviti

Sinoviti është një inflamacion akut i membranës synoviale të nyjes, e cila shoqërohet nga një akumulim i lëngjeve në zgavrën e përbashkët. Transudati ose ekudati i mbledhur shkakton një ndjenjë të plotësisë, dhimbjes së fortë, kufizimit të lëvizshmërisë së gjurit. Për shkak të gjithë kësaj, bëhet e vështirë për pacientin të ecë.

Simptomat karakteristike të sëmundjes janë një fletëvotim patellar dhe prania e luhatjeve gjatë palpimit të nyjës së gjurit. Një mjek me përvojë mund të identifikojë dhe identifikojë këto shenja. Për ta bërë këtë, ai vetëm duhet të ekzaminojë dhe të ndjejë gjurin e lënduar.

 • lëngshëm. Karakterizohet nga një akumulim i transudatit jo-inflamator. Ajo zhvillohet pas dëmtimeve të lehta, bruges, bie në gju. Mund të ketë një natyrë alergjike ose të ndodhë në sfondin e sëmundjeve kronike degjeneruese-destruktive të nyjeve;
 • purulent. Ajo shoqërohet nga një akumulim i eksudatit inflamator në zgavrën artikulare. Shkaku i synovititit purulent është infeksioni (zakonisht nga mjedisi i jashtëm). Thyerjet e plagëve të gjurit, sëmundjet inflamatore të lëkurës dhe indet e buta të ekstremiteteve të poshtme mund të provokojnë zhvillimin e patologjisë;
 • fibrinoze seroze. Shoqerohet me formimin e nje difuzioni seroz, ne te cilin ka filamente fibrine. Zhvillohet pas bruizave të rënda, hemartrosis, dislokimeve, subluksacioneve të nyjes së gjurit;
 • pigmentim-villeny. Ndodh për shkak të dëmtimeve të vogla, çon në ndryshime proliferative-displastike në membranën sinoviale. Deri në 200 ml efuzion mund të mblidhen në zgavrën e përbashkët.
Lexo artikullin:  Trajtimi me nyje lazer, kundërindikacione, efekte anësore

Me grumbullimin e një sasie të vogël të lëngut jo-inflamator, synoviti trajtohet në mënyrë konservatore. Lidhja e sëmurë është e lidhur fort, dhe gjymtyrja e poshtme është e palëvizshme, duke i dhënë asaj një pozicion të ngritur. Pacienti është i përshkruar UHF, elektroforezë me novokainë ose rrezatim UV. Nëse ka shumë efuzion në zgavrën e përbashkët, një person po kalon birë mjekësor për ta hequr atë.

Me një kurs të zgjatur të synovitit, pacientët përshkruhen elektroforezë me hialuronidazë ose fonoforezë me kortikosteroide. Nëse patologjia ka një formë kronike dhe i jep personit shumë vuajtje, kryhet një sinovektomi. Gjatë operacionit, mjekët heqin membranën e përflakur sinoviale.

Bursit

Bursiti është një sëmundje akute, subakute ose kronike e karakterizuar nga pezmatimi i qeskave të nyjeve të nyjeve të gjurit. Baganta e tendinit nënlëkurës, subfascial ose të thatë mund të preket. Për nga natyra e efuzionit, bursiti është purulent, seroz, hemoragjik dhe fibrinoz. Fotografia klinike e sëmundjes varet nga shkaku i saj, forma dhe natyra e lëngut të akumuluar.

 • dhimbje në patellë, të rënduar nga lëvizja;
 • dhimbje gjatë përkuljes dhe zgjatjes së gjurit;
 • ënjtje, skuqje e lëkurës, ethe në nyjen e gjurit;
 • ulje e aftësisë për të punuar, dëmtim i gjumit;
 • dhimbje koke, ethe, dobësi, apatia, humbje e oreksit dhe shenja të tjera të dehjes (me bursit purulent).

Cilat janë taktikat për trajtimin e bursitit? Me një kurs të butë të sëmundjes, një fashë presioni aplikohet në gju, dhe gjymtyrja e poshtme siguron pushim të plotë. Së bashku me këtë, mund të përdoren ilaçe dhe fizioterapi.

Në bursitin akut purulent dhe të rëndë kronik, bëhet birë mjekësor. Gjatë manipulimit, rrjedhja e akumuluar hiqet, dhe zgavra e përbashkët është larë me zgjidhje të antiseptikëve dhe antibiotikëve. Pas operacionit, personi i nënshtrohet një rehabilitimi të shkurtër.

Midis gjithë bursitit, dallohet kistja e Bakerit. Patologjia zhvillohet në sfondin e sëmundjeve inflamatore të nyjeve të gjurit. Shkaqet mund të jenë trauma, gonarthrosis, artriti reumatoid, sinoviti kronik. Në njerëzit me kist Baker, një formim i madh tumori formohet në fosën popliteal. Shkakton siklet dhe disa vështirësi në ecje. Sëmundja ka një kurs kronik.

periarthritis

Patologjia karakterizohet nga pezmatimi i indeve periartikulare (tendonet, ligamentet, muskujt, kapsulat) pa përfshirë vetë bashkimin në proces. Patologjia është më e zakonshme tek njerëzit më të vjetër se 50 vjet. Sëmundja shoqërohet shpesh me depozitimin e kripërave të kalciumit në ligamentet dhe tendonët e muskujve.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e periartritit:

 • hipotermi konstante;
 • punë e vështirë fizike;
 • qëndrimi i gjatë ditor në këmbë;
 • dëmtime të shpeshta të gjurit;
 • jetesa e ulur;
 • çrregullime endokrine dhe hormonale;
 • ateroskleroza;
 • artriti kronik, artriti.

Për këtë sëmundje të nyjës së gjurit, një kurs kronik është më karakteristik. Ata trajtojnë patologjinë me ndihmën e ilaçeve, procedurave termike dhe fizioterapeutike. Në raste të rënda të sëmundjes, indikohet ndërhyrja kirurgjikale. Gjatë operacionit, mjekët heqin ngjitjet dhe kalcifikimet që kufizojnë lëvizshmërinë e përbashkët.

Mos i ngatërroni termat periatrit dhe poliartrit. Këto janë koncepte të ndryshme. Me periartritit, indet periartikulare bëhen të përflakur, me poliartrit – disa nyje të lokalizimit të ndryshëm njëherësh.

Gonartriti akut dhe kronik

Termi "artrit" bashkon një grup të gjerë të lezioneve inflamatore të nyjës së gjurit. Gonartriti i izoluar është mjaft i rrallë. Ato zhvillohen pas dëmtimeve traumatike ose në sfondin e sëmundjeve të tjera të nyjeve të gjurit. Mund të jenë rezultat i sinovitit, hemartrozës, këputjes së meniskut, osteoartrozës deformuese, etj.

Më shpesh, gonartriti ndodh në individë me poliartrit – lezione të shumta të nyjeve të lokalizimit të ndryshëm. Sëmundjet infektive dhe IST (klamidia, ureaplazmoza, mikoplazmoza) mund të çojnë në inflamacion akut. Proceset inflamatore kronike zakonisht zhvillohen në sfondin e artritit reumatoid, përdhes, osteoartritit dhe disa patologjive të tjera.

Simptomat kryesore të këtij grupi të sëmundjeve të nyjeve të gjurit:

 • kufizimi i lëvizshmërisë së gjurit;
 • dhimbje, intensiteti i së cilës varet nga ashpërsia e patologjisë;
 • ënjtje e butë e indeve të buta;
 • skuqje e lëkurës rreth gjurit;
 • rritja e temperaturës lokale
 • ngërç i pakëndshëm në gju gjatë lëvizjeve.
Lexo artikullin:  Nyjet e krahëve dhe këmbëve dëmtojnë simptomat, diagnozën, trajtimin

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Në varësi të shkakut dhe mekanizmit të zhvillimit, dallohen disa lloje të gonartritit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Infektive (septike)

Ndodh për shkak të depërtimit të mikroorganizmave patogjenë në zgavrën e përbashkët. Mikrobet mund të futen nga mjedisi gjatë dëmtimeve ose ndërhyrjeve kirurgjikale. Ata gjithashtu mund të arrijnë atje nga fokuset e infeksionit në trup me rrugë hematogjene ose limfogjene. Artriti infektiv zakonisht shoqërohet nga një akumulim qelb, i cili mund të hiqet me një birë.

Reaktive (aseptike)

Zakonisht zhvillohet pas infeksioneve të mëparshme urogjenitale dhe të zorrëve. Patologjia më shpesh prek burrat e moshës 20-40 vjeç. Shkaku i artritit reaktiv është dëmtimi i indeve të kyçeve nga komplekset imune. Transudati jo purulent grumbullohet në zgavrën artikulare. Gonartriti reaktiv zakonisht i jep vetes mirë trajtimit konservator.

Rheumatoid

Prek kryesisht gratë që vuajnë nga artriti reumatoid i nyjeve të vogla të dorës për më shumë se 10 vjet. Gonartriti i tillë ka një kurs kronik, që ngadalë po përparon. Terapia me ilaçe mund të lehtësojë mirëqenien e pacientit dhe të ngadalësojë zhvillimin e sëmundjes. Sidoqoftë, është e pamundur të kurosh plotësisht sëmundjen.

e ënjtur nga cerma

Përdhesi karakterizohet nga artriti akut i përsëritur i nyjes metakarpophalangeal të shputës së madhe. Në disa raste, gonartriti mund të zhvillohet. Arsyeja është depozitimi i kripërave të acidit urik në indet e nyjeve. Për të luftuar me sukses formën e përdhes, kërkohet një dietë e veçantë dhe terapia me ilaçe.

Post-traumatik

Inflamacioni i nyjes së gjurit ndodh për shkak të hemoragjive në zgavrën sinoviale, ligamenteve të grisura, meniskit të grisur, dëmtimit të kërcit ose kapsulës së përbashkët. Shkaku i menjëhershëm i zhvillimit të patologjisë është futja e infeksionit ose traumave mekanike në nyje.

tendonitis

Tendoniti është një lezion inflamator i tendinave me degjenerimin e tyre të mëvonshëm. Procesi përfshin ligamentin e vet të patellës. Patologjia prek kryesisht atletët dhe njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese aktive. Tendoniti konsiderohet një sëmundje profesionale e futbollistëve, tenistëve, basketbollistëve, atletëve, etj.

 • dhimbje që intensifikohen me lëvizje aktive dhe zhduken pas pushimit;
 • siklet me presionin në ligamentin patellar;
 • ënjtje lokale, skuqje e lëkurës;
 • kufizim i lehtë i lëvizjeve në gju.

Për të hequr qafe tendinitin, pacienti duhet të braktisë përkohësisht aktivitetin fizik dhe stërvitjen. Pushimi i rekomandohet personit, dhe nyja e prekur është imobilizuar me një suva ose gjuhë plastike. Nga ilaçet, ilaçet anti-inflamatore josteroide (Diclofenac, Ibuprofen) zakonisht përshkruhen në ointments ose tableta. Pas ndërprerjes së proceseve inflamatore, terapisë stërvitore, masazh, fizioterapi i shtohen trajtimit.

Nëse sëmundja shoqërohet me dhimbje të padurueshme në nyjen e gjurit, pacientit i jepet bllokada e drogës. Thelbi i saj qëndron në injeksionin e hormoneve steroide (Hydrocortisone, Diprospan). Kortikosteroidet kanë një efekt të fuqishëm anti-inflamator dhe analgjezik, duke ndihmuar në mposhtjen e shpejtë të sëmundjes.

Deformimi i osteoatrozës

Sëmundja më e zakonshme e nyjeve të gjurit. Sipas statistikave, çdo person i tretë me probleme të gjurit vuan pikërisht nga kjo patologji. Osteoatroza deformuese zakonisht zhvillohet në moshën më shumë se 40 vjeç. Më shpesh vuajnë gratë, sportistët, njerëzit me mbipesha dhe njerëzit që kryejnë punë të rëndë fizike.

Gonarthrosis deformuese është një sëmundje kronike degjenerative-distrofike që çon në shkatërrimin gradual të kërcit intraartikular. Në mungesë të terapisë adekuate, patologjia çon në një ulje progresive të kapacitetit të punës dhe madje edhe paaftësi. Por trajtimi i duhur në kohë nuk ju lejon të heqni qafe osteoartrozën, por vetëm ngadalëson zhvillimin e saj.

Në fazat fillestare, simptomat e kësaj sëmundje të nyjës së gjurit janë të buta ose plotësisht mungojnë. Me kalimin e kohës, pacienti fillon të shqetësohet për dhimbjen e dhimbjes në nyje që shfaqet pasi ngrihet papritmas nga një karrige, gjatë ecjes, kur ngjitet shkallët. Së shpejti, sëmundja çon në një shkelje të theksuar të lëvizshmërisë së gjurit.

Lexo artikullin:  Karakteristikat e kontrollit të sëmundjes së osteoporozës difuze

Tabela 2. Shkalla e zhvillimit të gonarthrosis

Fuqijapamje klinikeTrajtimKursi dhe parashikimi
IDhimbje të butë periodike, duke u zhdukur pas pushimit. Minnjtje e vogël, e shpejtë. Asnjë deformimKorrigjimi i stilit të jetës, ushtrimet e fizioterapisë, veshja e këpucëve ortopedike. Oointments analgjezik, chondroprotectors në formën e tabletaveNuk e pengon një person të udhëheqë një mënyrë jetese të njohur. Shkakton një siklet gjatë ushtrimit fizik. Me trajtim adekuat, ai nuk përparon dhe nuk çon në komplikime
IIDhimbje të shpeshta të forta, thërrime karakteristike. Shfaqja e ngurtësisë, vështirësisë në lëvizje. Deformimi fillestar i gjuritTerapi ushtrimore, fizioterapi, masazh. Përdorimi i qetësuesve, ilaçeve anti-inflamatore, kondroprotektorët, përgatitjet e kalciumit. Fonoforeza me hidrocortizon ose administrim intartartikular të kortikosteroideveAi ndërlikon zbatimin e veprimeve të thjeshta dhe parandalon një person të udhëheqë një mënyrë jetese të njohur. Trajtimi korrekt konservator përmirëson gjendjen e pacientit, ndalon shkatërrimin e kërcit artikular
IIIDhimbje e fortë e vazhdueshme kur ecni, një përkeqësim i mprehtë në lëvizjen e gjurit. Rritje e dukshme e vëllimit, deformim i përbashkëtIlaçet, terapia e ushtrimeve, terapia e ilaçeve janë joefektive. Ato lehtësojnë pak mirëqenien e një personi, por nuk ndihmojnë plotësisht të heqin qafe simptoma të pakëndshmeShkakton një rënie të mprehtë të aftësisë së kufizuar. Për të hequr qafe dhimbjen e vazhdueshme, për të filluar përsëri ecjen normalisht, një person ka nevojë për kirurgji

Sëmundja e Koenig

Një tipar i patologjisë është zhvillimi i saj në një moshë të re. Sëmundja e Koenig prek burrat 15-30 vjeç. Besohet se sëmundja ndodh për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në kocka të shkaktuara nga një ushtrim fizik ose dëmtim i rëndë. Kjo çon në shfaqjen e një zone të nekrozës (nekrozës) në kërc artikular. Më pas, pjesa e dëmtuar e kërcit fiket dhe fillon të migrojë nëpër zgavrën sinoviale.

Simptoma kryesore e sëmundjes së nyjeve të gjurit është arthralgia. Në fillim, dhimbja shfaqet periodikisht, ka një karakter të dhimbshëm. Me kalimin e kohës, ajo intensifikohet, dhe së shpejti bëhet konstante. Nëse nuk mjekohet, një person zhvillon sinovitin dhe osteoartritin deformues.

Trajtimi më modern efektiv për sëmundjen e Koenig është artroskopia e gjurit. Me ndihmën e këtij operacioni mund të hiqen fragmente të kërcit dhe të inspektohet zgavra e përbashkët.

Osgood-Schlatter

Patologjia i referohet osteokondropatisë – sëmundjeve të nyjës së gjurit, të cilat shoqërohen me shkatërrim aseptik të indit kockor. Bërthama e tibisë është e dëmtuar. Arsyeja është trauma e shpeshtë e ekstremiteteve të poshtme gjatë periudhës së rritjes aktive skeletore. Sëmundja Osgood-Schlatter prek kryesisht djem dhe djem të moshës 10-18 vjeç. Një ose të dy gjunjët mund të preken.

 • dhimbje të mprehtë në gju me përkulje ekstreme / shtrirje të këmbës;
 • siklet me presionin ndaj tuberozitetit tibial;
 • ënjtje e butë e indeve të buta, rritje e temperaturës lokale;
 • vështirësi në ngjitjen e shkallëve, mbledhje, çiklizëm.

Sëmundja në të shumtën e rasteve largohet vetvetiu pas 1-2 vjetësh. Fëmijët shërohen sa më shpejt që të përfundojnë formimin e skeletit – nga 17-19 vjet. Në disa raste, fëmija ka nevojë për trajtim. Me shkatërrim të rëndë të tibisë, indikohet ndërhyrja kirurgjikale. Gjatë operacionit, mjekët heqin fragmentet e shkatërruara të kockave.

Pasojat e dëmtimeve

Lëndimet traumatike të meniskit, ligamenteve ose strukturave të tjera nuk mund t'i atribuohen sëmundjeve të nyjeve të gjurit. Siç kemi zbuluar tashmë, "trauma" dhe "sëmundja" janë koncepte të ndryshme. Sidoqoftë, i pari mund të çojë në këtë të fundit. Për shembull, pas një fryrje apo rënie, një person mund të zhvillojë sinovit, tendinit, bursit, artrit, osteoartrit, etj. Te të rinjtë, trauma e rregullt në gjunjë mund të çojë në zhvillimin e sëmundjes Koenig ose Osgood-Schlatter.

Metodat për të ndihmuar në përcaktimin e shkakut të dhimbjes së gjurit

Para se të vazhdoni me trajtimin e ndonjë sëmundjeje të nyjeve të gjurit, është e nevojshme të bëni diagnozën e saktë. Vetëm një mjek (traumatolog, ortoped ose kirurg) mund ta bëjë këtë pas një ekzaminimi dhe ekzaminimi të plotë. Në shumicën e rasteve, shkaku i dhimbjes në gju mund të përcaktohet vetëm duke përdorur metoda instrumentale të hulumtimit.

Metodat që përdoren për të diagnostikuar sëmundjet e nyjeve të gjurit:

 • inspektimi dhe palpimi. Ato zbulojnë hipereminë, ënjtje të indeve të buta, dhembje në vende të caktuara. Karakteristikat e sindromës së dhimbjes ju lejojnë të dyshoni për një patologji të caktuar, të bëni një diagnozë paraprake;
 • radiografi. Shtë informues për thyerjet e eshtrave, artritin kronik, osteoartritin, etj. Mundëson të zbulohet një shkelje e integritetit ose fokuseve të shkatërrimit në kockat që formojnë nyjen e gjurit;
 • CT dhe MRI. Metodat më informuese të hulumtimit të imazheve. Lejoni të identifikoni pothuajse çdo ndryshim patologjik në kockat, kapsulën e nyjeve, ligamentet, meniskin, etj.
 • birë diagnostikuese dhe trajtimi. Tregohet në prani të difuzionit në zgavrën sinoviale. Ekzaminimi i lëngut të hequr ndihmon për të marrë një ide mbi natyrën e procesit inflamator;
 • Arthroscopy. Ai bën të mundur që të shihen dëme në strukturat brendaartikulare. Gjatë ndërhyrjes, mjekët zakonisht rregullojnë problemin e zbuluar. Operacioni është minimalisht invaziv, domethënë zhvillohet me traumë minimale të indeve.
ExpertNews Shqipëri