Barnat jostoidale anti-inflamatore për listën e trajtimeve të përbashkëta

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore (NSAIDs) janë bllokues të ciklooksigjenazës, një grup enzimesh përgjegjëse për zhvillimin e simptomave të dhimbjes dhe inflamacionit. Ilaçet kanë një efekt të theksuar analgjezik dhe anti-inflamator, por, ndryshe nga glukokortikoidet, kanë më pak efekte anësore.

Dallohen grupet e mëposhtme të NSAID-ve. Sipas përbërjes kimike:

 • Acidik – përbërësi kryesor aktiv është derivatet e acideve organike (salicilik, indoleacetik, feniacetik, propionik);
 • Jo-acid – alkanonet ose sulfonamidet përdoren si përbërës aktiv.

Sipas mekanizmit të veprimit:

 • Jo-selektive – pengojnë të gjitha llojet e ciklooksigjenazës;
 • Në mënyrë selektive – pengon në mënyrë selektive vetëm ciklooksigjenazën-2, duke zvogëluar kështu mundësinë e zhvillimit të patologjive nga sistemi tretës.

Me formularin e lëshimit:

 • Barna për administrim oral (tableta, kokrriza, kapsula);
 • Zgjidhje për injeksion intramuskular;
 • Ilaçet për përdorim të jashtëm.

NSAIDs

Më poshtë është një listë e ilaçeve kryesore jo-steroide për trajtimin e nyjeve të vendosura nga forca e veprimit anti-inflamator:

 • Indomethacin (Metindol, Indocollyr);
 • Diklofenac (Diclovit, Ortofen);
 • Piroxicam (Xhel Final);
 • Ketoprofeni (Flamax, Flexen);
 • Naproxen (Apranax, Sanaprox);
 • Ibuprofen (Dolgit, Faspik, Nurofen);
 • Aspirin dhe derivatet e tij.

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore janë më efektive për dëmtim të butë deri të moderuar të nyjeve. Në rast të dhimbjes së vazhdueshme, glukokortikoidet injektohen në zgavrën sinoviale. Në rast të dëmtimit serioz të pakthyeshëm të nyjes, indikohet ndërhyrja kirurgjikale.

Indikacionet për përdorimin e NSAID-ve

Në praktikën ortopedike, indikacionet kryesore për marrjen e NSAID-ve janë:

  Patologjitë reumatike (reumatizëm)

Skema e trajtimit

Të gjitha përgatitjet anti-inflamatore dhe analgjezike për nyjet duhet të përdoren në mënyrë rigoroze siç përcaktohet nga orthopedist ose reumatolog. Kohëzgjatja dhe regjimi i trajtimit zhvillohen individualisht, duke marrë parasysh moshën e pacientit, tablonë klinike, praninë e sëmundjeve shoqëruese.

NSAID për administrim oral:

 • Indomethacin. Një tabletë përmban 25 mg të substancës aktive. Përdorni një njësi të barit deri në tre herë në ditë për 5-10 ditë. Me efikasitet të pamjaftueshëm të terapisë anti-inflamatore, lejohet një rritje e dozës ditore në 75-100 mg siç përshkruhet nga një specialist. Kostoja e një pakete është 60-250 rubla, në varësi të dozës dhe numrit të tabletave;
 • Diclofenac. Tabletdo tabletë përmban 50 ose 100 mg natrium diklofenak. Përdorni 50 mg të barit tre herë në ditë. Mimi mesatar është 15-50 rubla, në varësi të dozës;
 • Piroksikam. Ilaçi është në dispozicion në formën e kapsulave dhe tabletave që përmbajnë 10 ose 20 mg të substancës aktive. Me artrozë dhe artrit reumatoid, duhet të pini 10-30 mg analgjezik për një kohë të gjatë. Në një sulm akut të gjendrës, 40 mg të barit përshkruhet një herë në 2 ditët e para, pastaj për 4-6 ditë – 20 mg dy herë në ditë. Kostoja e paketimit të ilaçit në kapsula është 50-60 rubla, në formë tabletash – 85-100 rubla;
 • Ketoprofen. Një tabletë përmban 100 mg përbërës aktiv. Pini një njësi të barit dy herë në ditë. Mimi mesatar për një paketë është 130-160 rubla;
 • Nimesulide. Tabletdo tabletë përmban 100 mg përbërës aktiv. Për sëmundjet e sistemit muskuloskeletor, është e nevojshme të pini deri në 200 mg të ilaçit në ditë. Kostoja e një pakete është 65-80 rubla;
 • Ibuprofen. Një ilaç anti-inflamator është në dispozicion në tableta që përmban 0,2 g përbërës aktiv. Pacientët e rritur përshkruhen deri në 0,6 g ilaçe tre herë në ditë. Mimi është 25-95 rubla, në varësi të vëllimit të paketimit;
 • Arcoxia. Ilaçi i gjeneratës së fundit është në dispozicion në tableta prej 60, 90 dhe 120 mg. Dozimi caktohet individualisht. Kur përdorni një produkt që përmban 120 mg të përbërësit aktiv, kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet të kalojë 8 ditë. Kostoja mesatare është 300-600 rubla, në varësi të dozës dhe vëllimit të paketimit.
Lexo artikullin:  Si të trajtoni nevralgjinë shiatike

Për të zvogëluar rrezikun e komplikimeve nga trakti gastrointestinal, duhet të pini përgatitje me një sasi të madhe uji ose qumështi akoma dhe në të njëjtën kohë të merrni antacidë.

Për sëmundjet e kyçeve, NSAIDs përshkruhen sa më shpejtë që të jetë e mundur. Nëse 5-7 ditë pas fillimit të trajtimit me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide nuk ka përmirësim të dukshëm, kërkohet një ndryshim në regjimin e trajtimit ose emërimi i një grupi tjetër të ilaçeve.

Për relapsat e artritit, unë përdor Diclofenac në formën e tabletave si ilaçi kryesor. Ilaçi shpejt anestetizon, lehtëson simptomat e inflamacionit të nyjeve dhe përmirëson gjendjen e përgjithshme.

Maria, 47 vjeç, Shën Petersburg.

NSAID për përdorim topik

Më shpesh, ilaçet anti-inflamatore lokale jo-steroide përdoren për të trajtuar nyjet e këmbëve dhe nyjeve të tjera të mëdha. Ointments, gels dhe krem ​​janë efektive për sëmundjet dhe dëmtimet e nyjeve me simptoma të butë, si dhe në periudhën pas operacionit. Mimi mesatar është 150-400 rubla, në varësi të substancës aktive dhe sasisë së paketimit. Produktet më të njohura për përdorim të jashtëm janë:

 • Nurofen, Dolgit – bazuar në ibuprofen;
 • Diclovit, Voltaren, – me diklofenak;
 • Fastum, Ketonal – me ketoprofen;
 • Xhel përfundimtar – bazuar në piroksicam;
 • Indovazinum – me indometacinë.

Të gjitha vajrat jo-steroide për trajtimin e nyjeve shpërndahen në mënyrë të barabartë me një shtresë të hollë mbi zonat e prekura të trupit dhe fërkohen lehtë. Një dozë e vetme është 2-5 g, frekuenca e përdorimit është deri në 4 herë në ditë. Kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet të kalojë 2 javë.

Për të eliminuar dhimbjen e moderuar me artrozën e gjurit, unë përdor ilaçe lokale anti-inflamatore Voltaren dhe Finalgel. Të dy ilaçet në mënyrë efektive lehtësojnë ënjtjen dhe siklet në nyje, thithen mirë dhe nuk shkaktojnë zhvishem të lëkurës.

Lexo artikullin:  Si të trajtoni një hernie të shtyllës kurrizore në shtëpi

Evgeny Mikhailovich, 65 vjeç, Samara.

Zgjidhje për injeksion

NSAID zakonisht përshkruhen për dhimbje të forta, kur fondet për administrim oral ose përdorim lokal nuk janë mjaft efektive. Më shpesh përdoren Diclofenac, Ibuprofen ose analogët e tyre. Injeksione të një ilaçi anti-inflamator jo-steroide për dhimbje në nyje administrohen në mënyrë intramuskulare, kursi standard i trajtimit është 8 ditë.

contraindications

Kundërindikimet e mëposhtme për terapinë e përbashkët me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide dallohen:

 • Ndjeshmëri e tepruar ndaj ilaçit;
 • Sëmundjet e traktit tretës (veçanërisht kur përdorni brenda NSAIDs);
 • Hematopoezë, tendencë për gjakderdhje;
 • Patologji të rënda të organeve të brendshme, zemrës, enëve të gjakut;
 • Fëmijëria;
 • Shtatzënia dhe ushqyerja natyrale.

Anydo ilaç anti-inflamator i përshkruar nga mjeku juaj duhet të përdoret me kujdes në rast të astmës, sëmundjeve të sistemit gjenitourinar, në pleqëri dhe pas operacionit.

Efektet anësore dhe mbidozimi i NSAID-ve

Efektet anësore të mëposhtme vërehen gjatë trajtimit të nyjeve NSAID:

 • Siklet dhe dhimbje në bark, nauze;
 • Disorderrregullimi i jashtëqitjes (kapsllëk, diarre), rritje e formimit të gazit;
 • Reaksione alergjike të një natyre të ndryshme;
 • Dhimbje koke, ankthi, nervozizmi, shqetësime të gjumit;
 • Takikardia, kërcime në presionin e gjakut;
 • Urinim i shpejtë;
 • Rritja e djersitjes, etja, dridhura.

Kur përdorni NSAIDs lokale, skuqjet, thatësia dhe zhvishem i lëkurës në zonën e kontaktit me ilaçin shpesh diagnostikohen. Tejkalimi i dozës terapeutike rrit rrezikun e shfaqjes dhe intensitetin e efekteve anësore. Trajtimi për një mbidozë është simptomatik.

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore janë zgjidhja e parë për sëmundjet e kyçeve të shoqëruara me dhimbje dhe ënjtje. Ilaçet janë më efektive në fazat e hershme të patologjisë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri