Artriti i duarve – fotografia klinike dhe metodat e trajtimit

Humbja e nyjeve të vogla sjell jo më pak siklet sesa patologjia e nyjeve të mëdha të kockave. Kufizimi i lëvizjeve në gishta dhe në dorë shkel aftësinë për të punuar dhe parandalon një person të kryejë aktivitete të përditshme. Përparimi, sëmundja përkeqëson situatën dhe pacienti ka nevojë për ndihmë nga jashtë.

Një situatë e tillë mund të ndodhë me artritin e dorës. Kjo sëmundje ka një kompleks shkaqesh dhe shoqërohet me një kufizim të konsiderueshëm të lëvizshmërisë së duarve. Për të parandaluar pasojat, është e nevojshme të filloni trajtimin në kohën e duhur dhe të merrni masa parandaluese.

Cila është sëmundja?

Procesi patologjik në këtë sëmundje është inflamator në natyrë dhe ndikon në nyjet e gishtërinjve. Inflamacioni i këtij lokalizimi vazhdon më rëndë sesa në pjesët e tjera të sistemit muskuloskeletor. Madhësia e vogël e vetë bashkimit dhe sasia minimale e indeve të buta rreth tij çon në ashpërsinë e inflamacionit, dhimbjes. Dhe kufizimi i lëvizjeve dhe ngurtësia e tyre është një shkak i zakonshëm i aftësisë së kufizuar.

Ndryshimet patologjike në artritin e dorës çojnë në një rritje në prodhimin e lëngut të nyjeve dhe ndryshimet e tij. Një sasi e madhe e eksudatit inflamator shfaqet në zgavrën e përbashkët, e cila prish metabolizmin në kërc, rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenit.

Pse zhvillohet artriti i duarve?

Arsyeja e vetme për patologjinë nuk ekziston – janë identifikuar faktorët e rrezikut që rrisin mundësinë e shfaqjes së saj.

Rreziku i zhvillimit të sëmundjes së duarve është më i lartë në moshë më të madhe. Kjo lehtësohet nga ndryshimet degjeneruese të lidhura me moshën në indet e kërcit, furnizimi i dëmtuar i gjakut dhe stresi i rëndësishëm mekanik. Metabolizmi i dëmtuar dhe ndryshimet hormonale vetëm përkeqësojnë situatën dhe indet e kyçeve gradualisht bëhen të përflakura. Nëse më parë një person ishte plagosur, kyçja mbetet e dëmtuar për jetën. Ndryshimet cikatrikiale dhe deformimet pas shumë vitesh mund të shfaqen në formën e artritit.

Lexo artikullin:  Dhimbje të përbashkët në nofulla shkakton dhe trajtimin

Me rëndësi të madhe është lloji i veprimtarisë njerëzore, kushtet e punës së tij. Artriti i dorës është karakteristik për ata që kanë provuar tendosje të madhe në duar. Tensioni i vazhdueshëm i nyjeve të dorës kontribuon në një ndryshim në indet e kyçeve dhe inflamacionin. Në sfondin e imunitetit të ndryshuar, procesi inflamator ndodh më shpesh, pasi trupi nuk është në gjendje t'i rezistojë, dhe proceset autoimune gjithashtu mund të ndodhin.

Rrezik i lartë i sëmundjes tek ata, të afërmit e të cilëve gjithashtu vuanin nga artriti. Varësia trashëgimore është një nga faktorët kryesorë të rrezikut.

Një sëmundje zhvillohet nëse një agjent infektiv vazhdon në trup. Sëmundja mund të ndodhë pas një infeksioni ose në sfondin e saj. Më shpesh, kjo ndodh për shkak të trajtimit të pahijshëm ose një forme të rëndë të sëmundjes.

Studime të shumta shkencore kanë treguar që pacientët me alergji kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjes. Patologjitë si psoriasis, diabeti, tuberkulozi, përdhes, infeksionet gjenitourinar dhe eritematoza sistemike e lupusit rrisin këtë mundësi. Një faktor që përkeqëson procesin dhe rrit mundësinë e një sëmundjeje – stresi emocional. Stresi prek të gjithë trupin – metabolizmi vuan, qarkullimi i gjakut në inde dhe ndryshimet inflamatore ndodhin më shpesh.

Siç mund ta shihni, mund të ketë shumë arsye. Shpesh ka një efekt kompleks të disa faktorëve. Duke ditur për disponueshmërinë e tyre, është e nevojshme të merren masa parandaluese për të minimizuar rrezikun.

Si të njohim një sëmundje?

Fotografia klinike e patologjisë varet nga shkaku i zhvillimit dhe faza e sëmundjes. Më shpesh, pacientët ankohen për dhimbje gjatë punës mekanike. Shfaqet në mëngjes dhe mbahet gjatë gjithë ditës, duke shkaktuar ngurtësi dhe kufizim të lëvizjes. Pacienti për një kohë të gjatë zhvillon në mënyrë të pavarur gishtat dhe një furçë për të filluar lëvizjen.

Lexo artikullin:  Efekti i ilaçit Gialgan dhe përdorimi i tij

Pamja e duarve ndryshon – ato bëhen të fryra, skuqje, ënjtje dhe vërehet një rritje lokale e temperaturës. Lëvizja mund të shoqërohet me tinguj karakteristikë që nuk ishin aty përpara sëmundjes. Nodulat e vegjël shfaqen në lëkurë, të ngjashme me nyjet.

Ka dobësi të përgjithshme, ulje të performancës dhe oreks. Në fazat e mëvonshme, vërehen deformime të nyjeve dhe kufizim të lëvizjeve në to.

Trajtimet moderne

Konsideroni grupet e ilaçeve që përdoren për trajtimin e artritit të dorës:

 • citostatikët (metotreksat, leflunomide, sulfasalazine);
 • glukokortikosteroide (prednisone, metilprednisolone);
 • agjentë jo-steroide (etoricoxib, nimesulide, meloxicam);
 • përgatitjet biologjike (tocilizumab, etanercept, adalimumab).

Veprimi i barnave simptomatike ka për qëllim zvogëlimin e simptomave të patologjisë, eliminimin e procesit inflamator, rivendosjen e gamës së lëvizjes dhe lehtësimin e dhimbjes. Ilaçet biologjike moderne mund të eliminojnë vetë mekanizmin e zhvillimit të sëmundjes dhe të veprojnë në vetë procesin patologjik, më shumë sesa simptomat. Trajtimi i patologjisë kryhet në mënyrë të palëvizshme dhe ambulatore, për të eleminuar rëndimet dhe për të ruajtur trupin midis sulmeve.

Përveç trajtimit konservator, përdoret edhe fizioterapia. Përdoren elektroforeza, masazhi, magnetoterapia, ushtrime terapeutike. Në fazat e mëvonshme të procesit patologjik, kërkohet trajtim kirurgjikal. Kjo kërkohet në prani të deformimeve, kontraktimeve. Baza e çdo terapie është një modifikim i mënyrës së jetës, mënyra e motorit.

masat parandaluese

Parandalimi kërkohet për të parandaluar sëmundjen dhe pasojat e saj.

Masat e mëposhtme duhet të merren:

 • Dietë të ekuilibruar;
 • gjumë të plotë;
 • trajtimi në kohë i patologjisë infektive;
 • normalizimi i peshës së trupit;
 • Shmangia e dëmtimeve të duarve
 • normalizimi i kohës së punës dhe kushteve të punës;
 • stresi fizik adekuat në nyje;
 • rrisin imunitetin.

Metoda më e mirë e parandalimit është një vizitë në kohë te një mjek. Kjo do t'ju lejojë të filloni trajtimin në kohë dhe të zvogëloni rrezikun e komplikimeve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri