Tregimet e shtrirjes së shtyllës kurrizore, efektiviteti, ushtrimet më të mira

Para se të kryeni ushtrime të ushtrimeve të fizioterapisë dhe pas përfundimit të tyre, mjekët e terapisë ushtrimore rekomandojnë shtrirjen e shtyllës kurrizore. Kjo stimulon rrjedhën e gjakut në strukturat e tij të dëmtuara, dhe, rrjedhimisht, rikuperimin e tyre. Shtrirja mund të bëhet në një qilim të dendur, përdorni shiritin kryq, shiritin horizontal, simulatorin Evminov ose lakin e Glisson.

Farë është shtrirja e muskujve të shpinës

Shtrirja e shtyllës kurrizore është një grup ushtrimesh për të përmirësuar gjendjen e muskujve të shpinës, për të rritur forcën e tyre dhe në të njëjtën kohë elasticitetin. Zbatimi i tij ka një efekt restaurues, tonik në muskujt skeletorë të të gjithë sistemit muskulor skeletik. Shtrirja, ose shtrirja e shtyllës kurrizore në shtëpi, është një pjesë e rëndësishme e trajtimit të sëmundjeve, duke përfshirë osteochondrosis e qafës së mitrës, kraharorit, lumbale, spondilarthrosis deformuese. Muskujt e fortë stabilizojnë në mënyrë të besueshme disqet dhe rruazat dhe parandalojnë zhvendosjen e tyre.

Cili është përdorimi i shenjave të shtrirjes për shpinë?

Shumë patologji të shtyllës kurrizore ende nuk janë shëruar plotësisht. Në mënyrë që pacienti të mos vuajë nga dhimbja e shpinës dhe ngurtësia, rekomandohen analgjezikë. Por me përdorimin e zgjatur të barnave, efektet anësore të theksuara të tyre manifestohen. Prandaj, mjekët rekomandojnë që pacientët ta zgjidhin rrënjësisht problemin duke shtrirë shtyllën kurrizore:

  • eleminojë të gjitha simptomat;
  • ndaloni përhapjen e sëmundjes në inde të shëndetshme.

Me shtrirje, boshllëqet midis disqeve dhe rruazave rriten. Ata pushojnë të shtrydhin enët e gjakut, rrënjët kurrizore. Dhe rritjet që sjellin kockat (osteofitet) nuk dëmtojnë më indet e buta, duke provokuar zhvillimin e inflamacionit.

Indikacionet për stërvitje

Shtrirja e muskujve të shpinës mund të rekomandohet si për osteokondrozën ashtu edhe për komplikimet që janë zhvilluar tashmë – zgjatje ose hernie ndërvertebrale. Dhe tërheqja e shtyllës kurrizore me zgjatje herniale, të kryera nga kiropraktorët, shpesh shmang ndërhyrjen kirurgjikale. Në cilat raste është shtrirja e muskujve të shpinës efektivisht terapeutikisht:

Zgjatja e rregullt e muskujve kurrizorë është e domosdoshme si një parandalim i osteokondrozës për njerëzit në rrezik. Sëmundja zhvillohet për shkak të peshës së tepërt, qëndrimit të zgjatur në një pozicion të trupit, ngarkesave të tepërta në shpinë.

Rregulla të përgjithshme shtrirjeje

Shumica e ushtrimeve shtrirëse janë statike. Kjo do të thotë që kur ato kryhen, nuk ka nevojë të bëni lëvizje intensive. Sidoqoftë, një ngrohje paraprake është e nevojshme për të përgatitur muskujt për ngarkesat e ardhshme. Mjekët e terapisë së ushtrimeve këshillojnë të ecin nëpër dhomë, duke ngritur lart gjunjët e tij, të ligët përpara, mbrapa, të kthehen në të dy drejtimet. Rregullat e mëposhtme duhet të respektohen:

  • lëvizjet duhet të ngadalësohen;
  • me shfaqjen e ndjesive të dhimbshme, trajnimi duhet të ndalet dhe të vazhdojë vetëm pas pushimit;
  • kryerja e ushtrimeve, ju duhet të qëndroni në pozicionin shtrirës për 10-20 sekonda;
  • frymëmarrja duhet të jetë e qetë, e thellë, ritmike.

Nuk është e nevojshme që menjëherë të kryhen të gjitha ushtrimet – ngarkesa duhet të rritet gradualisht. Nëse ndonjë lëvizje shkakton një ndjesi të këndshme në muskujt e shpinës, atëherë mund të përsëritet në 2-3 qasje.

Trajnerët dhe pajisjet

Qendrat e rehabilitimit janë të pajisura me simulatorët më modernë për shtrirjen e shtyllës kurrizore. Por ka pajisje që mund të blihen në dyqane të specializuara për trajnime në shtëpi.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Bar horizontale

Vizita në shiritin horizontal tregohet për pacientët me zgjatje zgjatje ose hernie ndërvertebrale të rajonit lumbar dhe kraharor. Me dëmtimin e disqeve të qafës së mitrës dhe rruazave, ky lloj shtrirjeje nuk përdoret për shkak të rrezikut të lartë të tendosjes së muskujve, përkeqësimit të mirëqenies. Ju duhet të varni në shiritin horizontal për disa minuta 3-4 herë në ditë.

Lexo artikullin:  Cili mjek trajton një hernie lumbare

Simulator Evminova

Simulatori Evminov është një bord pishash e gjerë, mjaft fleksibël, e pajisur me disa kllapa ose doreza për të mbajtur gjymtyrët. Në mënyrë tipike, ushtrimet kryhen ndërsa shtrirë fytyrën poshtë ose lart. Një burrë mbështet këmbët në dysheme dhe zhvendos pa probleme trupin, së pari lart dhe pastaj poshtë.

Lak i Glisson

Lak i Glisson, ose lak tërheqës, është krijuar për të rritur distancën midis rruazave dhe forcimin e muskujve të trupit të sipërm. Pajisja është më e kërkuar tek osteokondroza, osteoartriti, skolioza, herniet ndërvertebrale. Lak i Glisson është një kornizë për vendosjen e kokës me një sistem kompleks të rripave dhe fasteners. Isshtë ngjitur me një kabllo në një lartësi të caktuar. Kur ngarkesa është zhvendosur, pesha e së cilës llogaritet nga mjeku, muskujt kurrizorë janë shtrirë.

Gjimnastikë për shtrirjen e shpinës dhe shpinë

Një grup ushtrimesh gjimnastike bëhet nga një mjek i terapisë ushtrimore duke marrë parasysh llojin e sëmundjes, ashpërsinë e kursit të saj dhe shëndetin e përgjithshëm të pacientit. Ai zhvillon klasat e para, tregon se si të kryhen siç duhet lëvizjet dhe doza dozojnë ngarkesat që lindin në muskujt e shpinës. Pas 1-2 javësh, ju mund të stërvitni me sukses në shtëpi.

Macja e deveve

Merrni të katër anët, drejtojini shpatullat, lëkundni pak nga njëra anë në tjetrën. Ngadalë përkuleni shpinën e poshtme, duke simuluar një mace të marrë, dhe pastaj përkuleni atë, duke e rrumbullakosur. Do pozicion duhet të vonohet për 10 sekonda. Numri i qasjeve është arbitrar.

Këmbët e kryqëzuara

Shtrihuni në shpinë, shtrini krahët përgjatë trupit ose vendosni nën kokën tuaj. Përkulni gjunjët, pushoni këmbët në dysheme. Zgjatni këmbën e djathtë dhe hidhni mbi të gjurin e majtë, duke u përpjekur të prekni me të sipërfaqen e mat. Përsëriteni ushtrimin 7 herë, dhe pastaj bëni atë në mënyrë tjetër.

Lexo artikullin:  Inflamacioni i meniskut - shkaqet, simptomat, diagnoza, trajtimi

Kthen shpinën në karrige në drejtime të ndryshme

Uluni në një karrige ose në një karrige, kapeni ulësen me duart tuaja. Rrotulloni ngadalë strehimin, së pari në një drejtim, pastaj në drejtimin tjetër, duke mbajtur në këtë pozicion për 20 minuta. Përsëritni lëvizjet 10-15 herë. Me ushtrimin e duhur, ngarkesa bie në muskujt e brezit të shpatullave.

Squats

Qëndroni drejt, këmbët larg në gjerësinë e shpatullave, në mënyrë që gishtat të jenë drejtuar pak nga anët, dhe jo nga brenda. Uluni, duke prekur dyshemetë me duart tuaja, dhe pastaj drejtojini këmbët pa ngritur thembrat dhe pëllëmbët nga dyshemeja. Numri i qasjeve është 5-10.

"Mermaid"

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Uluni në dyshek, vendosni këmbët tuaja të përkulura në gjunjë në të djathtën tuaj, duke i mbajtur ato me dorën tuaj të djathtë. Zgjatni krahun e majtë lart dhe ngjiteni atë në anën e djathtë derisa të ndjeni tensionin maksimal të muskujve të shpinës anësore. Mbajeni në këtë pozicion për 20 sekonda, pa probleme kthehuni në pozicionin e tij origjinal. Përsëritni ushtrimet 5 herë në secilin drejtim.

Bending përpara ndërsa ulur

Uluni në dysheme, drejtoni këmbët, poziciononi duart tuaja në mënyrë arbitrare. Në nxjerrje, anoni trupin përpara, prekni këmbët me pëllëmbët. Rrotulloni pa probleme, duke provuar ta afroni stomakun te këmbët. Pas 20 sekondash, përshpejtoni, relaksohuni dhe kryeni ushtrimin edhe 7 herë.

kicking

Shtrihuni në shpinë, përkulni këmbët në gjunjë, shtypni këmbët në qilim, vendosni duart tuaja me pëllëmbët poshtë. Ndërsa nxjerrni lart, ngjitni gjunjët së pari në njërën anë, pastaj në anën tjetër, duke u përpjekur t'i prekni ato në dysheme. Mbani këmbët në këtë pozicion për 20 sekonda. Numri i qasjeve është 5-10.

Shtrirja e murit

Për të qëndruar në këmbë, mbështetuni në mur, supet, shpinën, mollaqe, kyçin e këmbës, thembra. Shtrije krahët lart, duke u përpjekur të mos zhvendosësh pjesët e tjera të trupit. Mbajeni në këtë pozicion për 10-15 sekonda, ngadalë kthehuni në pozicionin e tij origjinal. Përsëriteni lëvizjen 10 herë.

Ulur mbrapa kthehet

Uluni, shtrini këmbët, pushoni kundër krahëve tuaj të kthyer mbrapa. Përkuleni gjurin e djathtë dhe hidheni mbi kofshën e majtë. Me dorën e djathtë, butësisht shtypni mbi gju për ta sjellë sa më afër sipërfaqes së dyshemesë. Përsëriteni ushtrimin në çdo drejtim 5 herë.

Ne e përdorim topin për palestër

Merrni në gjunjë, përkuluni, duke vendosur topin e fitnesit nën gjoks. Shtrihuni përpara, duke rrëshqitur në top derisa duart tuaja të prekin dyshemenë. Mbajeni në këtë pozicion për 15 sekonda, kthehuni në pozicionin e fillimit. Përsëriteni të rrëshqitni në top 7 herë.

Paraqisni "Vula"

Qëndroni drejt, këmbët larg gjerësisë së shpatullave larg. Lëvizni duart pas shpinës, duke sjellë tehun e shpatullave së bashku me gishtat në kyçje. Nxjerr dhe përkul përpara, duke shtrirë krahët sa më shumë që të jetë e mundur. Këmbët duhet të qëndrojnë drejt, dhe gjoksi dhe stomaku duhet të drejtohen drejt tyre në një kënd të duhur. Kreu poshtë, relaksoh muskujt e qafës. Mbajeni në këtë pozicion për 20 sekonda, ngadalë kthehuni në pozicionin e tij origjinal. Numri i përsëritjeve është 5-10.

Lexo artikullin:  Sëmundjet kryesore të nyjës së hip si të instaloni dhe trajtoni

Shtrihet në vendin e punës

Pas një kohe të gjatë në kompjuter ose tavolinë në pjesën e pasme, ka rëndim, tension. Deri në fund të ditës së punës, shpesh ka dhimbje të dobëta dhimbjeje që zhduken vetëm pas një pushimi të gjatë. Për të parandaluar këtë gjendje gjatë pushimit të drekës, ia vlen të kaloni disa minuta shtrirje.

Rrotullim i ulur

Lëvizni karrigen pak larg nga tryeza, uluni drejt, zgjasni duart para jush dhe vendosni takat tuaja në dysheme. Kthejeni strehimin e parë në një drejtim, pastaj në drejtimin tjetër, pa ngritur këmbët. Kryeni tilts me krahët e ngritur majtas dhe djathtas. Përsëritni të gjitha ushtrimet 5-10 herë.

Rrotullimi i nyjeve të shpatullave

Uluni, shtrini pak këmbët, vendosni duart rastësisht. Bëni 5 rrotullime rrethore, së pari me një, pastaj me shpatullën e dytë. Me ushtrimin e duhur, ngarkesa duhet të qëndrojë në muskujt e brezit të shpatullave, dhe jo në qafë. Në fazën përfundimtare, rrotullohen mbrapa dhe me radhë me dy shpatulla.

Në një pozicion ulur, kap trupin, vendosni duart tuaja në sipërfaqet e pasme të parakrahëve. Stretch, sikur duke u përpjekur të prekni pëllëmbët e njëri-tjetrit. Mbajeni në këtë pozicion për 15 sekonda, duke tendosur muskujt e shpinës, kthehuni në pozicionin e fillimit. Përsëriteni 10 herë.

Përqafime këmbësh

Kaloni në buzë të karriges, përkuleni dhe kapni kyçin e këmbës me gishta. Shtrihet, shtrëngimi i muskujve të qafës, këmbëve, shpinës, mollaqeve. Numri i shpateve është deri në 10.

shpatet

Qëndroni drejt, këmbët larg gjerësisë së shpatullave larg. Përkuluni përpara me duart tuaja në dysheme. Mbajeni në këtë pozicion për 10 sekonda, drejtohuni. Pastaj përkuleni në mënyrë të alternuar 5 herë në këmbën e majtë dhe në të djathtë në mënyrë alternative.

Zgjatja e parakrahut dhe e shpatullave

Uluni, vendosni pëllëmbët në gjunjë. Lakimi i dorës së djathtë pak, përpiquni ta merrni sa më shumë që të jetë e mundur mbi shpatullën e majtë. Shtrihuni për 15-20 sekonda, duke ndjerë tensionin e muskujve të shpatullave, parakrahëve, shpinës së poshtme. Përsëriteni ushtrimin 10 herë.

Për pjesën e sipërme të shpinës

Uluni drejt, shtrini krahët para jush, gishtat e kryqëzuar në kështjellë. Shtrihet përpara 10-15 sekonda. Mbrapa duhet të jetë pa lëvizje, dhe muskujt e qafës duhet të qëndrojnë të qetë. Numri i qasjeve është 5-7.

Squatting

Ngrihuni, shtrini krahët përpara, përhapni gjerësinë e shpatullave të këmbëve. Kryeni 10 mbledhje të cekëta. Efektiviteti i ushtrimit do të jetë më i lartë nëse, gjatë mbledhjes, ktheni krahët tuaj së pari në një drejtim, pastaj në drejtimin tjetër.

contraindications

Shtrirja e muskujve të shpinës është kundërindikuar në osteoporozë, një sëmundje në të cilën ekziston një probabilitet i lartë i frakturave spontane. Ushtrimi është i ndaluar në forma të rënda të trombozës, gjatë një përkeqësimi të artritit. Kundërindikimet relative janë patologji të sistemit kardiovaskular dhe të frymëmarrjes, për shembull, hipertensioni arterial, sulmet e astmës.

Ju nuk mund të stërviteni gjatë infeksioneve të frymëmarrjes, zorrëve, urogjenitale, veçanërisht në temperaturën e ngritur të trupit, të dridhura.

Mjekët e terapisë së ushtrimeve nuk rekomandojnë fillimin e klasave me dobësi të përgjithshme, thjesht në një humor të keq. Kjo gjendje do të ndikojë negativisht në efektivitetin terapeutik të shenjave të shtrirjes.

ExpertNews Shqipëri