Trajtimi i simptomave të hernisë së rritur

Mund të ketë disa, një nga më të mundshmet është një defekt i lindur anatomik në unazën e kërthizës. Shpesh diagnostikohet me një predispozitë trashëgimore ndaj anomalive të tilla, çrregullime të tilla kërkojnë trajtim të menjëhershëm në foshnjëri.

Shpesh, hernia kërthizore ndodh tek gratë shtatzëna me dy ose më shumë fëmijë, si dhe në shtatëzënitë e dyta dhe ato pasuese. Presioni që rritet brenda mureve të peritoneumit prish unazën e kërthizës dhe shtrydh organet e brendshme. Një anomali e tillë nuk kërkon trajtim të veçantë dhe nuk ka një pamje klinike karakteristike; kërkon një fashë për të mbështetur barkun dhe të brendshmet e kompresimit.

Shkaku tjetër më i zakonshëm i zhvillimit të sëmundjes është një shtim i mprehtë në peshë, si dhe mënyra e jetesës së shoqëruar ulur. Muskujt e barkut janë të relaksuar, theksi i unazës së kërthizës dobësohet, organet fillojnë të shtypen nga jashtë. Me kapsllëk të shpeshtë dhe probleme me traktin e tretjes, komplikimet e hernisë kërthizore tek të rriturit dhe një përkeqësim në gjendjen e përgjithshme të pacientit janë të mundshme.

Një patologji e tillë mund të shkaktojë një formë të përparuar të adenomës së prostatës, kur urinimi është i dhimbshëm dhe kërkon përpjekje, gjë që shkakton tension të peritoneum dhe zgjatje të zorrëve.

Sëmundje të ndryshme të zgavrës së barkut mund të provokojnë një hernie, për shembull, cirroza e mëlçisë, të çojë në akumulimin e lëngjeve të tepërta në organet përreth. Nën ndikimin e faktorëve negativë, mëlçia mund të fillojë të zgjerohet, ndërsa dëbimin e zorrëve përmes unazës së kërthizës.

Kujdes! Mos harroni se veshja e vazhdueshme e peshave mund të provokojë përfundimisht një hernie, si dhe dëmtime të ndryshme mekanike të barkut. Të gjitha shkaqet janë të përkohshme dhe të përhershme, ndihmojnë në përcaktimin e saktë të diagnozës për një trajtim gjithëpërfshirës të sëmundjes.

Shenjat e sëmundjes

Fotografia klinike karakterizohet nga manifestime të jashtme të zgjatjes së rritjes në kërthizë. Në një fazë të hershme, ënjtja mund të shtypet në mënyrë të pavarur, dhe gjithashtu të zhduket në një pozicion horizontal. Gjatë një kollë ose një teshtitje të fortë, hernia rritet në madhësi dhe bëhet e dhimbshme.

Kur patologjia fiton madhësi mbresëlënëse, atëherë simptoma shtesë të sëmundjes mund të vërehen:

 • Dhimbje akute në kërthizë, me tension bëhet e padurueshme;
 • Lëkura e barkut bëhet e kuqe, përfundimisht fitoni një nuancë kaltërosh;
 • Ka sulme të nauze, të vjella, një rritje në temperaturën bazale;
 • Hedhje në presionin e gjakut;
 • Marramendje, humbje e vetëdijes;
 • Mungesa e oreksit;
 • Humbje e papritur e peshës;
 • Stool i lëngshëm me ngjyra të lehta;
 • Kalimi i vështirë i feçeve nëpër zorrë.

Një shkelje e tillë është e rrezikshme për zhvillimin dhe funksionimin efektiv të shumë organeve të brendshme, në mungesë të trajtimit mund të shkaktojë vdekje

Ngjarjet mjekësore

Përmirësimi i trupit gjatë eliminimit të një hernie mund të ndodhë në disa forma.

 1. Trajtimi konservativ, duke përfshirë veshjen e një fashë, kufizimin e aktivitetit fizik, masazh, kontrollin e peshës së trupit.
 2. Kirurgjia kryhet për të eliminuar një defekt hernial dhe për të përmirësuar mirëqenien e përgjithshme të pacientit.

Si dhe mjekësia tradicionale dhe fizioterapia, do të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes gjatë zhvillimit të sëmundjes.

Kur hernia është e vogël, ekziston mundësia që zgjatja patologjike të mund të zgjidhet me kalimin e kohës, nëse kontribuoni në forcimin e indit lidhës në unazën e kërthizës.

Në forma të rënda, trajtimi mund të jetë vetëm kirurgjik, që kryhet me disa metoda:

 • Hernioplastika tradicionale, mbyll hapësirën herniale me indin e vetë pacientit. Metoda është e shkëlqyeshme për eleminimin e formacioneve të vogla.
 • Hernioplastia e tensionit përfshin një proces kompleks, kur një qese herniale hiqet përmes një prerje në rajonin e kërthizës dhe forcohet një implant rrjetë. Operacioni është i shtrenjtë. Varet nga lloji i materialit nga i cili është bërë futja artificiale.

Këto trajtime nuk kanë defekte serioze, efektive dhe të përshtatshme. Ata kanë rezultate të shkëlqyera kozmetike, pacienti brenda një kohe të shkurtër rikthen plotësisht vitalitetin e tij dhe kthehet në aktivitete me trup të aftë.

Kirurgjia plastike laparoskopike e hernisë kërthizore gjithashtu është e izoluar, operacioni kryhet në pajisje të shtrenjta, dhe është kundërindikuar për njerëzit me patologji kardiopulmonare.

Periudha e rikuperimit pas operacionit për trajtimin e hernisë është mjaft e shkurtër, të dalësh nga shtrati lejohet 3-4 orë pas operacionit. Pas 2 javësh, tregohet aktivitet fizik i moderuar, i veshur me një fashë elastike pas operacionit.

Asnjë operacion

Receta e mjekësisë tradicionale:

 • Pini 50 g qumësht dy herë në ditë në stomak bosh me disa pika vaj terpentinë. Fshini hernie me të njëjtën përzierje nga jashtë. Kursi i shërimit është një javë pas një jave.
 • Për të lehtësuar dhimbjen, bëni fasha me kripë, e cila duhet të vendoset në një leckë të dendur dhe të njomet me ujë. Aplikoni në zgjatje gjatë dhimbjes akute.
 • Ash vepron si një agjent antibakterial dhe anti-inflamator. 1 lugë llokoçis produktin në një gotë me ujë të valë, kullojeni dhe pijeni një të tretën e gotës në ditë pas ngrënies.
 • Për të zvogëluar formimin, përdoret lëvorja e larshit. Për të përgatitur një kompresë, duhet të merrni 6 tbsp. l lëndë të parë, vendoseni në një termos dhe derdhni 4 gota ujë të valë, lëreni për një ditë. Fshini vendin e lënduar tri herë në ditë me infuzionin që rezulton, dhe gjithashtu merrni me gojë 3 herë pas një vakt.
 • Farat e bimëve janë provuar mirë, ato duhet të shtypen në një gjendje pluhuri dhe të konsumohen çdo ditë derisa të ndjehen më mirë dhe simptomat e dhimbjes eliminohen.
 • Rekomandohet të bëni një kompresë qepë çdo ditë për një muaj. Pritini qepën në gjysmë dhe vendoseni në hernie, fiksoni në rrip me një shall. Qëndroni për gjysmë ore.
 • Një hernie e vogël kërthizore mund të eleminohet me gjethe të farës, duke i vendosur ato çdo ditë në një vend të trazuar. Kohëzgjatja e trajtimit është 1 muaj.

Ushtrimi i muskujve abdominal

Me hernie kërthizore rekomandohet goditje e përditshme, shpëlarje, fërkim i zonës së dëmtuar. Si dhe ushtrime të thjeshta nën mbikëqyrjen e një specialisti.

 1. Tilts mbrapa dhe me radhë, majtas dhe djathtas.
 2. Pozicioni – shtrirë në shpinë, ngjitni gjunjët në mënyrë alternative në drejtime të ndryshme, ndërsa i mbani këmbët së bashku.
 3. Duke qëndruar në një karrige, merrni këmbën në njërën anë, dhe pastaj në anën tjetër.
 4. Lëvizjet rrotulluese në nyjen e hip.
 5. Squats, jo më shumë se 10 herë në ditë.
 6. Ushtrime të lehta me shtangë dore në pozicionin shërues.
 7. Ngritja e legenit, e shtrirë në shpinë.
 8. Ushtrime të frymëmarrjes pa pjesëmarrjen e barkut, duke thithur plotësisht, duke nxitur me goditje të shkurtra.

Këto ushtrime nuk do të çojnë në zhdukjen e hernisë, por do të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e përgjithshme të pacientit. Tregohet gjithashtu not, vrapim i lehtë në mëngjes, gjimnastikë, çiklizëm. Shtë e rëndësishme të zhvilloni klasa pas konsultimit me mjekun tuaj!

Aplikimi i fashës

Një trajtim efektiv për hernie kërthizore ka një fashë që mund të parandalojë shfaqjen e qeseve të padëshiruar brenda një personi. Isshtë përshkruar për sprains, dobësim të muskujve të barkut. Përdoret për parandalim dhe ka avantazhet e saj të rëndësishme.

 • E padukshme kur vishet, aplikuesi është ngjitur në qesen herniale, fashë është vendosur dhe fiksuar.
 • Mund të vishet për një kohë të gjatë, pa dëmtuar shëndetin.
 • Heq simptomat e dhimbjes dhe përmirëson rrjedhën e sëmundjes.
 • Isshtë zgjedhur indiv>

Emëruar pas operacionit, fashë mund të blihet lirshëm në çdo farmaci me një çmim të përballueshëm. Ai përbëhet nga një material elastik dhe vepron si një përshtatje e sigurt.

Gratë shtatzëna gjithashtu janë treguar një fashë për hernie kërthizore tek të rriturit, një dizajn efektiv ju lejon të vishni pajisjen për një kohë të gjatë dhe të mos përjetoni siklet të konsiderueshme.

Mund të shkaktojë acarim, veçanërisht në verë. Për ta parandaluar këtë, duhet ta hiqni produktin çdo dy deri në tre orë dhe t'i jepni trupit pak pushim. Për të përmirësuar efektin kur vishni një fashë, duhet të masazhoni kordonin e kërthizës, duke e kryer atë vetë nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Parandalimi i patologjisë

Për të parandaluar shkeljen e një hernie kërthizore, është e rëndësishme t'i përmbahen rregullave të thjeshta parandaluese. Para së gjithash, është një mënyrë jetese aktive, vrapim i lehtë në mbrëmje, ushtrime në mëngjes, not, gjimnastikë jo intensive. Ushtrime ditore për forcimin e zgavrës së barkut.

Normalizimi i peshës, dhe për këtë arsye, kontrolli i ushqimit, i cili do të ndihmojë në mbajtjen e trupit në gjendje të mirë, duke e ngopur atë me vitamina dhe minerale të dobishme.

Gjatë shtatëzënësisë, mos refuzoni të vishni një fashë, veçanërisht në tremujorin e tretë. Kjo do të ndihmojë në uljen e ngarkesës në të dy kolonën kurrizore dhe zvogëlimin e presionit brenda zgavrës së barkut.

Vëmendje e veçantë për parandalimin e përsëritjes së hernisë duhet t'u kushtohet atyre personave që tashmë i janë nënshtruar një operacioni për të eleminuar zgjatjen e organeve të brendshme. Shtë e rëndësishme t'i përmbaheni të gjitha udhëzimeve të mjekut tuaj dhe të monitoroni peshën tuaj. Vishni gjithmonë një fashë postoperative dhe në asnjë rast mos ngrini peshat.

Hernia epigastrike tek të rriturit: simptoma dhe trajtim

Hernia epigastrike te burrat në moshë pune është një sëmundje mjaft e zakonshme. Kjo patologji është pak më pak e zakonshme tek gratë. Hernia epigastrike (kodi për ICD K43) shfaqet në bark dhe i referohet defekteve në vijën e bardhë.

pamje klinike

Hernia epigastrike tek gratë dhe burrat mund të mos ketë simptoma të theksuara. Në prani të një defekti të vogël, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • dhemb dhimbje në pjesën e sipërme të barkut;
 • shfaqja e një ndjesie djegieje në stomak, e cila heq qafën;
 • përçarje e zorrëve, e cila manifestohet me rritje të formimit të gazit, bloating, dispepsi, kapsllëk;
 • shfaqja e një ndjenje të rëndimit, të përzier dhe belching pas çdo vakt.

Kur kryen një palpim të barkut, mjeku arrin të identifikojë një hernie epigastrike. Shtë një zgjatim i rrumbullakët i madhësive të ndryshme. Në palpimin e defektit, pacienti mund të ndiejë dhimbje, e cila intensifikohet gjatë ushtrimit, kur ecën.

Në rast të shkeljes së hernisë, shfaqen shumë simptoma shtesë. Dhimbjet bëhen të dhimbshme. Intensiteti i tyre rritet me lëvizje të papritura dhe me aktivitet fizik të çdo lloji. Pacienti ndjen dobësi të rëndë, ka një rritje të temperaturës së trupit. Të vjella intenzive gjithashtu ndodhin, shpesh me gjak.

Varieteteve të patologjisë

Në varësi të fazës së zhvillimit të një hernie, ekzistojnë:

 • Lipoma peritoneale. Në fazën fillestare të sëmundjes, një zgjatje e indit yndyror preperitoneal ndodh përmes një defekti në vijën e bardhë të barkut.
 • Hernia fillestare. Gradualisht formohet një qese herniale, e cila tregon përparimin e sëmundjes.
 • Formuar hernie. Patologjia shoqërohet me një divergjencë të muskujve të rektumit abdominis – diastazë. Kjo çon në depërtimin e një pjese të omentumit, sythe të zorrëve të vogla në qesen herniale.

Në varësi të vendndodhjes së defektit, mund të jetë supra kërthizore, para kërthizës, nën kërthizë.

Shkaqet e

Shfaqja e një hernie në pjesën e sipërme të barkut tek një i rritur ose një fëmijë lehtësohet nga mungesa e ngarkesave të moderuara që mbështesin në ton muskujt e barkut. Si rezultat, ata nuk janë në gjendje të kundërveprojnë me faktorët negativë të jashtëm që çojnë në zhvillimin e zgjatjeve. Një hernie shfaqet në zonën epigastrike për arsyet e mëposhtme:

 • tiparet e zhvillimit kongjenitale të indit lidhës;
 • prania e peshës së tepërt;
 • tendosje e tepruar fizike;
 • qarja e zgjatur (në fëmijë);
 • kapsllëk kronik;
 • kollë e fortë e zgjatur.

Trupi i femrës është veçanërisht i ndjeshëm ndaj zhvillimit të një hernie gjatë shtatëzanisë (veçanërisht e shumëfishtë, me polihidramnios), kur ndodh shtrirje e tepruar e indeve të murit të barkut. Një defekt i tillë mund të ndodhë edhe si rezultat i një lindjeje të vështirë.

Diagnostics

Kirurgu është përgjegjës për studimin e simptomave, diagnozën dhe trajtimin e hernisë epigastrike tek të rriturit. Ai studion në detaje historinë dhe stilin e jetës së pacientit, pas së cilës palpon defektin. Mjeku përcakton madhësinë e zgjatjes herniale, dendësinë e saj, praninë brenda organeve.

Palpimi dhe auskultacioni kryhen kur pacienti ka marrë një pozicion horizontal. Gjatë ekzaminimit, mjeku gjithashtu përcakton nëse është e mundur të vendosni organet ose indin dhjamor brenda hernisë në pozicionin e tyre fiziologjik.

Për të sqaruar diagnozën, pacientit i është caktuar një ekzaminim me ultratinguj dhe rreze x.

Karakteristikat e trajtimit

Ju mund të shpëtoni plotësisht nga një hernie në epigastrium duke përdorur operacionin. Kirurgjia e këtij lloji quhet hernioplastikë. Trajtimi kirurgjikal bëhet nën anestezi të përgjithshme ose lokale. Ai përfshin veprimet e mëposhtme:

 1. Hapet herniale.
 2. Mjeku shqyrton përmbajtjen e hernisë. Nëse çanta përmban vetëm ind dhjamor, formimi hiqet.
 3. Nëse organet gjenden brenda hernisë, ngjitjet janë jashtë. Vetëm pas kësaj, indet kthehen në pozicionin e tyre fiziologjik.
 4. Porta e hernies është e qepur. Nëse është e nevojshme, pëlhurat janë përforcuar shtesë me rrjeta speciale që parandalojnë përsëritjen e sëmundjes.

Ndërhyrja kirurgjikale në prani të një hernie shpesh kryhet duke përdorur laparoskopinë. Një operacion i tillë është më pak traumatik. Ai përfshin kryerjen e disa prerjeve 2-3 cm të gjata përmes të cilave futen instrumentet kirurgjikale.

Pas përfundimit të operacionit, pacienti ndodhet në një strukturë mjekësore për disa ditë nën mbikëqyrjen e mjekëve. Ai është i përshkruar pushimi në shtrat dhe një dietë për të parandaluar formimin e rritur të gazit. Nëse ka një formacion të madh, pacientit rekomandohet të veshi fashë për 3 muaj. Për të rivendosur pas operacionit dhe për të parandaluar rikthimin, terapia fizike përshkruhet nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Në prani të diastazës së muskujve të rektumit abdominis, është e rëndësishme të heqësh qafe këtë defekt. Përndryshe, hernia do të shfaqet përsëri. Nëse diastaza është e parëndësishme, ushtrime të veçanta mund të përdoren për ta trajtuar atë. Në raste të avancuara, do të kërkohet ndërhyrje shtesë kirurgjikale.

Komplikime dhe parandalime të mundshme

Hernia epigastrike është e rrezikshme sepse dëmtimi i indeve mund të ndodhë. Organet brenda tij pësojnë ishemi dhe nekrozë. Kjo çon në peritonit, tronditje septike dhe vdekje. Vdekja e pacientit ndodh në 100% të rasteve nëse operacioni për të eleminuar shkeljen nuk kryhet në kohën e duhur.

Parandalimi i hernies së zonës epigastrike konsiston në respektimin e rregullave të thjeshta:

 • Shtë e nevojshme të monitoroni peshën tuaj.
 • Ushtrimi sistematik i moderuar është i dobishëm. Ushtrime veçanërisht të dobishme që synojnë forcimin e shtypit të barkut. Gjatë kryerjes së edukimit fizik, është e rëndësishme t'i përmbaheni rekomandimeve të specialistëve, të shpërndani në mënyrë të barabartë peshën në trup, për të mos ngritur pesha të tepërta.
 • Këshillohet që të shmangeni një ushtrim fizik intensiv, veçanërisht në mungesë të përgatitjes së duhur.
 • Shtë e rëndësishme të normalizohet funksionimi i organeve të tretjes – stomaku, mëlçia, zorrët, pankreasi. Në prani të sëmundjeve gastrointestinale, ato plotësojnë të gjitha rekomandimet e mjekëve në lidhje me ushqimin, stilin e jetës, dhe marrin ilaçe të përshkruara.
 • Patologjitë e frymëmarrjes duhet të trajtohen në kohën e duhur, kjo do të parandalojë shfaqjen e një kollë të fortë.

Gratë gjatë shtatëzanisë këshillohen të blejnë një korse të veçantë. Ndihmon për të mbajtur në pozitë organet e brendshme, zvogëlon tensionin në zgavrën e barkut. Për të njëjtën arsye, një fashë korseje rekomandohet të vishet pas ndërhyrjeve kirurgjikale në bark.

Si të identifikoni hernie kërthizore tek të rriturit

Ekzistojnë disa lloje të hernies që ndodhen në bark (epigastrike, inguinale, femorale). Por më e zakonshme është hernia kërthizore, për shkak të dobësisë së indit lidhës të murit anterior të zgavrës së barkut, mungesës së plotë të muskujve dhe indit nënlëkuror (dhjamit) në unazën e kërthizës. Deri në 10% të popullsisë i nënshtrohen zhvillimit të kësaj patologjie, shumica prej të cilave janë gra.

Një hernie kërthizore është një gjendje patologjike, në të cilën prolapsimi i organeve dhe indeve të peritoneumit ndodh përmes një hendeku në unazën e kërthizës dhe formimin e një tuberkulle apo tumori estetik, përkundrazi të madh, në rajonin e kërthizës.

Një hernie përbëhet nga tre përbërës:

1 Porta Herniale – një vrimë e formuar në indin lidhës përmes së cilës del jashtë një pjesë e indit ose organit.

2 Përmbajtja Herniale – një organ ose një pjesë e indit nënlëkuror, i cili, nën veprimin e presionit intra-abdominal, përparohet përmes portës herniale.

3 Qeskë Herniale – inde që mbulojnë përmbajtjen herniale dhe formojnë një zgjatje të ngjashme me një tumor.

Shkaqet

Një hernie kërthizore ndodh nëse ekuilibri midis presionit të ushtruar nga organet dhe lëngjet e trupit në muret e peritoneumit dhe aftësinë e muskujve të murit të barkut për t'i bërë ballë këtij presioni është i shqetësuar. Ose shfaqen faktorë të tjerë që kontribuojnë në një rritje të ngarkesës në muskujt e peritoneumit. Në të rriturit, ekzistojnë disa arsye që çojnë në shfaqjen e një hernie kërthizore:

1 Karakteristikë strukturore kongjenitale e unazës së kërthizës. Normalisht, unaza e kërthizës tek të sapolindurit është e hapur dhe mbyllet vetëm nga 2 deri në 3 vjet. Por ndodh që indi lidhës është i dobët, vrima nuk mund të shërohet plotësisht dhe mbetet një vrimë e vogël, e cila është e padukshme në fëmijëri. Me kalimin e kohës dhe nën ndikimin e faktorëve të tjerë, vrima gradualisht mund të zgjerohet.

2 Patologji trashëgimore. Arsyeja më e rrallë, por në disa raste, ekziston një pazhvillim i trashëguar i indeve lidhës të trupit për shkak të mungesës së elementëve gjurmë minerale dhe vitaminave për ndarjen e sasisë së kërkuar të kolagjenit.

3 Shtatzënia. Për 9 muaj, indet e barkut të një gruaje shtatzënë janë shtrirë, dhe foshnja në rritje bën presion në muret e mitrës dhe organeve të tjera, duke rritur kështu presionin intra-abdominal. Gratë me shtatzëni të shumëfishta dhe një sasi e madhe e lëngut amniotik janë në rrezik për humbjen e kërthizës kërthizore. Situata mund të përkeqësohet nga kapsllëku i shpeshtë dhe përpjekjet e zgjatura të zgjatura gjatë lindjes së fëmijëve gjatë shtatëzanisë.

4 Mbipesha ose mbipesha. Një rritje e masës së yndyrës në bark çon në shtrirje dhe dobësim të muskujve të barkut, si dhe në një rritje të presionit intra-abdominal. Më shpesh, problemi i peshës së tepërt lind për shkak të kequshqyerjes dhe një jetese të ulur, e cila mund të jetë një faktor vendimtar për formimin e një hernie kërthizore.

5 Sëmundjet që shkaktojnë kërcime të papritura ose një rritje të vazhdueshme të presionit intra-abdominal. Sëmundje të tilla përfshijnë sëmundje të traktit gastrointestinal, të shoqëruara me vështirësi në defeksion dhe sëmundje të frymëmarrjes, duke shkaktuar një kollë të fortë dhe të shpeshtë. Me kapsllëk, si me kollitjen kronike, një person shpesh duhet të provojë përpjekje të zgjatura dhe mjaft të forta, të cilat rritin në mënyrë dramatike presionin në murin e përparmë të zgavrës së barkut.

6 ngritje peshe ose ushtrime jonormale. Nëse në mënyrë të mprehtë dhe pa trajnime shtesë filloni të ngrini ndonjë peshë, atëherë kjo mund të çojë në një kërcim në presionin intra-abdominal dhe formimin e një hernie.

7 Operacione në organet e zgavrës së barkut. Një hernie mund të ndodhë në vendin e qepjes pas operacionit nëse pacienti shkel rekomandimet e mjekut për pushim.

8 lëndime. Këputja ose shkelja e korse dhe muskulit lidhës të muskujve mund të çojë në formimin e një hendeku në unazën e kërthizës dhe zgjatjen e hernies.

9 Humbje e papritur e peshës. Për shkak të uljes së shpejtë të peshës trupore, e cila mund të shkaktohet nga një sëmundje serioze ose nga një qasje e pasaktë e të ushqyerit (uria, dieta shteruese), ndodhin çrregullime metabolike dhe dobësi të muskujve. Në veçanti, muskujt abs që mbështesin unazën e kërthizës vuajnë.

Simptomat

Hernia kërthizore shfaqet gradualisht dhe në zhvillimin e saj kalon në dy faza: e lirë (ose e korrigjueshme) dhe e papërdorshme. Do fazë ka karakteristikat e veta:

1 Hernia e përforcuar zbulohet menjëherë, sepse mund të shihet dhe ndjehet si një tumor i vogël i rrumbullakosur në kërthizë, i cili zhduket në pozicionin e shpinë dhe shfaqet kur muskujt e barkut janë të tensionuar. Në këtë fazë, hernia nuk shkakton ndonjë shqetësim, vetëm se ndonjëherë mund të ndjehen dhimbje të butë gjatë kollitjes dhe provës.

2 Hernia e pakthyeshme rritet në madhësi, nuk zhduket në një pozicion horizontal, gjë që tregon formimin e bashkimit dhe shtrëngimit të indeve. Vizualisht, qesja herniale ndryshon: bëhet edematoze dhe fiton një ngjyrim të kuqërremtë. Pacienti fillon të shqetësohet për dhimbjen, natyra e së cilës varet nga cili organ hyri në përmbajtjen herniale dhe nëse procesi inflamator ka filluar. Nëse një lak i zorrëve është brenda, atëherë pacienti do të shqetësohet nga kapsllëku, nauze, të vjella dhe probleme të tjera në traktin e tretjes. Nëse një pjesë e fshikëzës gjendet në përmbajtjen herniale, atëherë pacienti do të ketë vështirësi dhe urinim të dhimbshëm.

Foto hernia kërthizore tek një mashkull i rritur.

Diagnostics

Në pamje të parë, diagnostikimi i një hernie kërthizore është e lehtë dhe e thjeshtë, sepse mund të shihet dhe ndihet në mënyrë të pavarur. Por sëmundje të tjera serioze kanë një pamje të ngjashme – tumoret e hipodermës (indi nënlëkuror), manifestimet sekondare të tumoreve kanceroze të stomakut dhe devijimet në zhvillimin e indeve të rajonit të kërthizës. Për tu siguruar në korrektësinë e supozimeve dhe për të ditur diagnozën e saktë, duhet të kërkoni ndihmë nga një kirurg i cili do të kryejë një numër studimesh të nevojshme:

  Inspektimi dhe biseda. Gjatë ekzaminimit, pacienti do të duhet të marrë një pozicion në këmbë dhe të shtrirë. Para ekzaminimit, duhet të hiqni rrobat në bel, në mënyrë që kirurgu të sigurojë që nuk ka zgjatje të tjera herniale në bark. Mjeku palpon kërthizën, ndërsa i kërkon pacientit të tendoset ose kollitet, në mënyrë që të kuptojë ndryshimet karakteristike të një hernie. Gjatë bisedës, kirurgu zbulon të gjitha rrethanat që do të ndihmojnë për të përshkruar trajtimin më efektiv: a ka pacienti të afërm të menjëhershëm të cilët janë diagnostikuar me një hernie; nëse operacionet në organet e zgavrës së barkut ishin transferuar më parë; a ka ndonjë ndryshim tjetër në gjendjen e përgjithshme të trupit dhe në punën e traktit tretës; përcakton kohën dhe rrethanat e shfaqjes së një hernie; nëse sindromi i dhimbjes është i pranishëm (dhe sa shpesh). Ekzaminimi me ultratinguj (abdominal). Ultratingulli është i përshkruar në mënyrë që të përcaktohet madhësia e përmbajtjes, nëse ndonjë organ është i pranishëm në qesen herniale, nëse ka vula dhe ngjitje të indit lidhës. Herniography. Pacienti anestetizohet, pastaj një zgjidhje kontrasti injektohet me një gjilpërë, atyre u kërkohet të rrokullisen në stomak dhe të tendosen ose kolliten, në mënyrë që zgjidhja të depërtojë në qesen herniale. Pastaj bëni rrezet x. Ky studim kryhet për të përcaktuar se cili organ depërtoi në përmbajtjen herniale nëse mjeku ka ndonjë dyshim. Ndonjëherë kjo metodë diagnostike zëvendësohet nga radiografia e stomakut dhe duodenit duke përdorur një lëng kontrasti (në këtë rast, sulfati i bariumit është dhënë për të pirë).

Në raste të rralla, mjeku gjithashtu përshkruan tomografinë e llogaritur dhe ekzaminimin endoskopik të stomakut.

Trajtim

E vetmja mënyrë efektive për të hequr qafe plotësisht këtë patologji është një operacion që nuk duhet të shtyhet, pasi ekziston një probabilitet i lartë për shkelje, i cili kërcënon me pasoja të rënda dhe një proces shërimi më të shtrenjtë dhe kompleks. Asnjë nga metodat e përshkruara në mjekësinë tradicionale nuk mund të garantojë asgjësimin e plotë të një hernie. Kundërindikimi ndaj operacionit mund të jetë vetëm prania e një sëmundje infektive, e cila mund të bëhet një rrezik i dëmtimit edhe më të madh për shëndetin e pacientit.

Sipas metodologjisë së operacionit, ato ndahen në ato që kryhen në mënyrë të hapur dhe që përdorin endoskopë me pajisje për monitorimin vizual të operacionit (operacioni laparoskopik).

Një metodë e hapur konsiston në prerjen e seksioneve të nevojshme të rajonit të kërthizës për të hyrë në qesen herniale. Kohëzgjatja e një operacioni të tillë është rreth 30 minuta dhe mund të ndryshojë në varësi të kompleksitetit të situatës.

Një operacion duke përdorur endoskopi kryhet pa dëmtim serioz të indeve (gjë që thjeshton shumë periudhën e rehabilitimit), bëhen disa prerje të vogla për të hyrë në endoskopin në zgavrën e barkut. Endoskopët kanë instrumente kirurgjikale dhe instrumente optikë që ju lejojnë të kontrolloni procesin nga brenda. Kohëzgjatja e operacionit është 10 deri në 15 minuta.

Operacioni kryhet në tre faza:

I Një prerje është bërë në inde për të siguruar qasje në përmbajtjet herniale.

II Një thes hernial me përmbajtje është i ngacmuar ose i vendosur.

III Fiksimi (ose sutura) e portës së hernies. Ekzistojnë dy metoda të qepjes: tensioni – pasi qese është riparuar, qepja është qepur me indin e vetë pacientit, pa tension – portat janë qepur duke përdorur një implant të rrjetës sintetike me një diferencë që krijon një pengesë shtesë dhe ndihmon në parandalimin e relapsi derisa hernia të restaurohet dhe shërohet plotësisht. Shumica e kirurgëve preferojnë një metodë jo-tensionuese të qepjes, sepse implanti i qepur nuk shkakton shqetësim për pacientin dhe garanton një rezultat pozitiv të operacionit

Mimi i transaksionit

Kur llogaritni koston e operacionit, merren parasysh kompleksiteti dhe urgjenca e operacionit, mënyra e kryerjes, cilësia e materialeve të përdorura, kualifikimet e specialistit të operacionit. Mimet janë në rubla.

Hernia kërthizore tek të rriturit: simptoma, trajtim, operacion

Hernia kërthizore – dalja e zgavrës së barkut në kërthizë. Zgjatja që shfaqet me sy të lirë, quhet qese herniale. Hernia është një dukuri e zakonshme tek të porsalindurit, megjithatë, ka raste të shfaqjes së saj tek njerëzit e moshuar.

Shkaqet e hernie kërthizore

Arsyeja për këtë mund të jetë dobësia e muskujve të barkut, një rritje e mprehtë e peshës trupore, ose, anasjelltas, një humbje e mprehtë e peshës, ngritje peshe, dëmtim i zgavrës së barkut, disa sëmundje të organeve të brendshme. Më shpesh, hernia kërthizore diagnostikohet tek gratë që kanë pasur disa shtatëzëna në jetën e tyre. Në prani të muskujve të dobët të barkut, shtysa për zhvillimin e sëmundjes mund të jetë një kollë e fortë, teshtitje, tendosje gjatë vizitës në tualet për kapsllëk.

Një hernie kërthizore tek një i rritur mund të jetë i drejtë ose i zhdrejtë. Në rastin e parë, ne po flasim për hyrjen e organeve (zorrë të vogla, të mëdha, stomak) në qesen herniale për shkak të rrallimit të indeve ngjitur me unazën e kërthizës direkt përmes këtij unazë. Në rastin e një hernie të zhdrejtë të kërthizës, vërehet një zgjatje e qeses herniale ose nën kërthizë ose pikërisht sipër saj.

Simptomat e para të sëmundjes

Simptoma e parë e zhvillimit të sëmundjes është shfaqja e një formimi të vogël sferik në kërthizë. Një formacion i tillë mund të rritet në madhësi, për shembull, me një kollë të fortë. Completelyshtë plotësisht pa dhimbje dhe lehtësisht e vendosur brenda. Me kalimin e kohës, komisaret formohen brenda zgavrës së barkut midis hernisë dhe murit andominal të barkut, duke e bërë të pamundur kthimin e formës.

Shfaqja e simptomave të caktuara varet nga madhësia e hernisë, shpejtësia e zhvillimit të saj. Prania e një zgjatje të lehtë në kërthizë zakonisht nuk e shqetëson pacientin dhe nuk çon në një ulje ose humbje të aftësisë së tij për të punuar. Një hernie e vogël mund të shoqërohet me dhimbje të vogla, një ndjenjë shqetësimi në bark gjatë ecjes. Hernia kërthizore, e cila ka arritur një madhësi të madhe, mund të bëhet pengesë për lëvizjen e fecesit nëpër zorrë. Në këtë rast, pacienti ka kapsllëk, nauze, dhimbje barku, humbje të oreksit.

Një ndërlikim i shpeshtë i hernisë kërthizore tek të rriturit është shkelja e tij, domethënë shtrydhja e organeve që përbëjnë qesen e hernisë, kundër së cilës mund të zhvillohet bllokimi i zorrëve. Mbipesha, një rritje e mprehtë e peshës kontribuon në dëmtimin. Kompresimi i çdo organi të brendshëm çon në prishje të procesit të qarkullimit të gjakut në to, gjë që nga ana tjetër çon në vdekjen e indeve të tyre. Prandaj, kujdesi mjekësor për shkelje të dyshuar të një hernie duhet të jetë i menjëhershëm.

Shenjat kryesore të shkeljes së një hernie kërthizore janë:

 • dhimbje të forta në kërthizë;
 • skuqje, pastaj errësim i lëkurës përreth tij;
 • periudha të nauze;
 • të vjella.

Trajtimi i hernisë kërthizore tek të rriturit

Kirurgu është i përfshirë në diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjes. Diagnoza zakonisht nuk është e vështirë. Për të përcaktuar saktësisht se cilat organe gjendeshin në qesen herniale, kryhet një ekzaminim me ultratinguj dhe një rreze x e zgavrës së barkut. Një hernie kërthizore duhet të diagnostikohet nga një lloj tjetër i hernies (vija e bardhë e barkut), endometrioza kërthizore dhe kanceri i stomakut (metastazat e tij në rajonin e kërthizës).

Metoda kryesore për trajtimin e hernisë tek të rriturit sot është heqja e saj me operacion. Kjo sëmundje nuk është kërcënuese për jetën, megjithëse është shumë e pakëndshme dhe mund të ul ndjeshëm cilësinë e saj. Përveç kësaj, pasojat e hernisë, të tilla si obstruksioni i zorrëve, përbëjnë një kërcënim të vërtetë për shëndetin e njeriut. Prandaj, nuk duhet të ndërtoni iluzionin se një takim me një mjek nuk është aspak i nevojshëm, që një hernie e vogël mund të trajtohet në mënyrë të pavarur duke përdorur metodat e mjekësisë tradicionale.

Metodat e tilla nuk kanë një efekt të rëndësishëm pozitiv në trajtimin dhe mund të ndihmojnë vetëm në eliminimin e simptomave të pakëndshme të sëmundjes. Të besosh shëndetin e vet në këtë rast rekomandohet akoma te një specialist.

Një ndërhyrje kirurgjikale (hernioplastikë) zakonisht përshkruhet paraprakisht (përjashtimi është shkelja e saj). Para se të kryhet, pacienti kalon një numër testesh, i nënshtrohet një ekzaminimi të plotë të trupit. Kjo procedurë përfshin kthimin e organeve të brendshme që kanë rënë në qesen herniale në vendndodhjen e saktë. Pasi organet të hiqen nga qesja herniale, muri anterior i barkut forcohet me inde tensionuese të vendosura në afërsi të tij ose me vendosjen e një proteze polipropileni rrjetë. Metoda e dytë konsiderohet më e besueshme, rikthimi i sëmundjes pas vendosjes së një rrjetë artificiale në zgavrën e barkut është jashtëzakonisht e rrallë.

Kundërindikimet kryesore për hernioplastikë janë:

 • prania e sëmundjeve të organeve të brendshme;
 • infeksion kronik
 • tumori malinj i organeve të barkut.

Në rast se operacioni është i pamundur për ndonjë arsye, pacientit rekomandohet të veshin një fashë – një pajisje të veçantë që është e veshur në stomak. Fashë parandalon shfaqjen e shkeljes së hernisë, mbështet muskujt e zgavrës së barkut, ndihmon në eliminimin e simptomave kryesore të sëmundjes.

Sidoqoftë, veshja e zgjatur e fashës mund të ndikojë negativisht në gjendjen e muskujve të barkut, kjo pajisje duhet të hiqet në kohën e gjumit. Fashë është zgjedhur në mënyrë rigoroze individuale, në varësi të madhësisë së trupit të njeriut.

Nëse hernia kërthizore është shkelur, operacioni duhet të kryhet menjëherë. Në rast se vdekja e indeve të organeve të brendshme tashmë ka filluar, këto inde duhet të hiqen. Pjesa tjetër e operacionit nuk ndryshon nga ajo e planifikuar. Kohëzgjatja e periudhës pas operacionit varet nga faktorë të tillë si mirëqenia e pacientit, mosha e tij, prania ose mungesa e komplikimeve. Personave që i janë nënshtruar trajtimit kirurgjikal të një hernie nuk u lejohet të ngrenë peshat. Prognoza e trajtimit është përgjithësisht e favorshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri