Trajtimi i këputjes së tendinit të shpatullave

Ligamentet e nyjes së shpatullave janë formacione të dendura të indit lidhës që rregullojnë në mënyrë të sigurt humerus dhe eshtrat e brezit të shpatullave. Ato sigurojnë një lidhje të dendur sedentare të klavikulës me procesin akromial të skapulës, duke forcuar nyjen akromioklavikulare. Ligamentet janë thurur në kapsulën PS dhe gjithashtu e mbështesin atë.

Traumatologët dallojnë çarje të pjesshme dhe të plota të ligamenteve të nyjes së shpatullave. Në radhë të parë, vetëm fibrat individuale të indit lidhës janë copëtuar, dhe vazhdueshmëria anatomike e ligamenteve ruhet. Strukturat kockore të shpatullave mbeten në vend. Në rastin e dytë, ato janë plotësisht të grisura. Natyrisht, një hendek i tillë ka një kurs më të rëndë dhe kërkon trajtim afatgjatë.

Mos e ngatërroni dëmtimin e ligamenteve me këputjen e tendinave të nyjës së shpatullave. Këto janë dy patologji plotësisht të ndryshme. Shkelja e integritetit të tendinit çon në ndarjen e muskujve biceps, supraspinatus ose infraspinatus nga pikat e lidhjes. Për shkak të kësaj, ata nuk mund të kontraktojnë më normalisht. Një këputje e plotë e një tendoni të muskujve mund të njihet nga prania e një depresioni në indet e buta pranë nyjes së shpatullave.

Shkaqet e ligamenteve të grisura të shpatullave

Shkaku i patologjisë është pothuajse gjithmonë një dëmtim i rëndë. Shkëputja e ligamenteve të nyjes së shpatullave mund të ndodhë për shkak të ndryshimeve degjenerative trofike ose të lidhura me moshën në to. Sidoqoftë, në praktikë kjo ndodh mjaft rrallë.

Lëndime që mund të shkaktojnë dëmtimin e aparatit ligamentoz të PS:

 • një goditje e mprehtë në pjesën e përparme të shpatullës;
 • lëvizje e fortë dredhuese;
 • rrotullimi i jashtëm i gjymtyrës së sipërme;
 • duke rënë mbi një krah të shtrirë;
 • tërheqje e papritur e gjymtyrë lart.

Një këputje e ligamenteve të nyjes së shpatullave shoqëron gjithnjë dislocacionet e shpatullës dhe kolumbonit. Në këtë rast, një shkelje e integritetit të aparatit ligamentoz ndodh për shkak të zhvendosjes së kockave. Ata tërheqin ligamentet bashkangjitur tyre, për shkak të së cilës ata lehtë prishen. Me zhvendosjet e shpatullave, tendonët e muskujve gjithashtu vuajnë shpesh.

Në disa burime, mund të gjeni shkurtimin AKC – kjo është një lidhje akromioklavikulare. Isshtë këputja e ACS e nyjes së shpatullave që zakonisht çon në dislokimin e klavikulës. Nëse ligamentet e tjera dëmtohen, integriteti i lidhjes mund të ruhet.

Simptomat e këputjes së ligamenteve të nyjës së shpatullave

Dëmtimi i aparatit ligamentoz karakterizohet nga dhimbje në shpatull gjatë lëvizjeve, kufizim i lëvizshmërisë së nyjeve dhe ënjtje e lehtë e indeve të buta. Simptomat shfaqen menjëherë pas një dëmtimi. Kjo bën të mundur dallimin e patologjisë nga artriti, sinoviti, bursiti podakromial, kapsuliti ngjitës dhe sëmundjet e tjera të PS me një etiologji jo traumatike.

Por dhimbja në shpatull pas ekspozimit ndaj një faktori traumatik gjithashtu mund të tregojë dëme në tendons, muskuj, zhvendosje të PS ose ACS, fraktura, etj. Vetëm një specialist mund të bëjë diagnozën e saktë. Për ta bërë këtë, ai duhet të ekzaminojë pacientin dhe të analizojë rezultatet e metodave shtesë të kërkimit.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Simptomat e ankthit të frakturës ose zhvendosjes:

 • shfaqja e një krize në kohën e lëndimit;
 • deformimi i dukshëm ose zbutja e kontureve të shpatullës;
 • shkelje e ndjeshmërisë së lëkurës në ndonjë pjesë të gjymtyrëve të sipërme;
 • dhimbje të forta dhimbjeje në pushim;
 • paaftësia për të lëvizur gishtat e dorës së prekur.

Njerëzit shpesh përdorin termin "sprain". Në mënyrë të gabuar quhet dëmtim i vogël i tendoneve të muskujve të shkaktuara nga lëvizja e pasuksesshme, rënia, trauma, etj. Për patologjinë, një pjesë e vogël e fibrave të tendinit është e shqyer.

Metodat diagnostikuese të nevojshme për të sqaruar diagnozën

Frakturat dhe zhvendosjet mund të përjashtohen, një boshllëk mund të dallohet nga sëmundjet me një pamje të ngjashme klinike vetëm me ndihmën e metodave shtesë të kërkimit.

Tabela 1. Metodat diagnostikuese për dëmtimin e aparatit ligamentoz PS

MetodëKarakteristikat diagnostikueseRezultatet
radiografiLejon të shohin vetëm strukturat e kockave. Indet e buta nuk janë të dukshme në radiografi. Studimi u përshkruhet të gjithë pacientëve me dëmtime të shpatullave.Duke përdorur radiografi, zhvendosjet e PS dhe ACS, frakturat e gjymtyrëve të sipërme dhe brez sup mund të përjashtohen
USLuan një rol kryesor në diagnostikimin e dëmtimit të aparatit ligamentoz të shpatullës. Ultratingulli nuk është inferior në MRI informative, ndërsa është një metodë më e përballueshme dhe më e lirë e hulumtimitUltratingulli jep informacion të saktë mbi shkallën e dëmtimit, gjendjen e muskujve, tendinat, strukturat e shpatullave dhe nyjeve akromioklavikulare.
MRIMRI është një metodë e saktë dhe shumë informuese. Por me dëmtimet e shpatullave, përdoret më rrallë për shkak të kostos së lartë.Duke përdorur MRI, mund të merrni një imazh të qartë shtresor të indeve të buta të shpatullave

Parimet e përgjithshme të trajtimit

Taktikat terapeutike për dëmtimin e aparatit ligamentoz varen nga ashpërsia e tyre. Me një këputje të pjesshme të ligamenteve të nyjës së shpatullave, mjekët përshkruajnë trajtim konservativ. Zakonisht ndihmon për kthimin e një personi në kapacitetin e plotë të punës. Në rast të një këputje të plotë, pacienti kërkon ndërhyrje kirurgjikale.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Trajtimi konservativ

Përfshinë një korrigjim të përkohshëm të stilit të jetës, përdorimin e ilaçeve dhe procedurat e fizioterapisë. Trajtimi mund të përshkruhet vetëm nga një mjek pas ekzaminimit. Para mbërritjes në spital, ekspertët këshillojnë pacientët të aplikojnë akull në shpatullën e prekur dhe të rregullojnë gjymtyrën e prekur me një fashë ose mjete të improvizuara.

Sa mendoni se shërohet këputja e ligamenteve të nyjës së shpatullave? Në mungesë të komplikimeve, një person shërohet plotësisht në 2-3 javë.

Tabela 2. Metodat kryesore të trajtimit

MetodëTipar i aplikimitveprim
I ftohti i thatePara se të aplikoni akull në shpatull, duhet të mbështillet me një leckë të pastër dhe të thatë. Kompresat e ftohta rekomandohen 4 herë në ditë për 2-3 ditëFtohtë ka një efekt analgjezik dhe ndihmon në uljen e ënjtjes së indeve të buta.
Imobilizimi i një gjymtyrë të sëmurëNë ditët e para pas lëndimit, është e nevojshme të kufizoni lëvizjen e dorës së dëmtuar. Në këtë kohë, një fashë Deso ose një tel i fiksimit shpesh aplikohet në shpatullImobilizimi i shpatullave lejon që fibrat e indit lidhës të grisur të rriten së bashku
Marrja e qetësuesve dhe ilaçeve kundër inflamacionitPër të luftuar dhimbjen e fortë në shpatull, përdoren ilaçe nga grupi NSAID (Diclofenac, Ketoprofen, Ibuprofen, Meloxicam). Ato përshkruhen si tableta ose injeksione intramuskulareNSAID ndalojnë dhimbjen, parandalojnë zhvillimin e tendinitit dhe sëmundjeve të tjera inflamatore të shpatullave
Procedurat fizioterapeutikePërdoret për copëtimin e ligamenteve të nyjës së shpatullës së bashku me metodat e tjera. Nga procedurat fizioterapeutike, UHF dhe magnetoterapia përdoren më shpesh. Zbatimi i tyre nuk kërkon heqjen e fashës dhe nuk cenon imobilizimin e bashkimitPërshpejtoni rigjenerimin e indeve të dëmtuara, duke kontribuar në restaurimin e shpejtë të ligamenteve të dëmtuara
Ushtrimi terapeutikIsshtë përshkruar gjatë periudhës së rehabilitimit, 1-2 javë pas dëmtimit. Një grup ushtrimesh përzgjidhet nga një rehabilitolog ose ortoped dhe traumatologNdihmon në rivendosjen e plotë të funksionit të shpatullave dhe lëvizshmërisë normale

Zhvendosjet e shoqëruara nga dëmtimi i aparatit ligamentoz trajtohen gjithashtu konservativisht. Nën anestezi të përgjithshme, kocka e zhvendosur ripozicionohet. Pas kësaj, kyçja është imobilizuar për disa javë. Me zhvendosjet që nuk mund të korrigjohen në mënyrë të mbyllur, një person ka nevojë për kirurgji.

Ndërhyrja kirurgjikale

Ligamentet e mëparshme të grisura qepeshin hapur: mjekët duhej të shpërndanin indet e buta, për shkak të të cilave plaga pas operacionit shërohej për një kohë të gjatë.

Sot, operacionet artroskopike përdoren për të rivendosur integritetin e aparatit ligamentoz. Ata janë më pak traumatikë, sepse për zbatimin e tyre është e mjaftueshme për të bërë 2-3 prerje me një gjatësi prej 1-2 centimetra. Kështu, mjekët qepin ligamentet, duke dëmtuar minimalisht indin e butë të shpatullës. Tani, operacione të tilla nuk bëhen në të gjitha spitalet dhe klinikat.

Me një këputje të plotë të tendoneve të nyjës së shpatullave, pacienti kërkon trajtim kirurgjik. Operacioni duhet të bëhet menjëherë.

Prishja e nyjes së shpatullave

Trajtimi në klinikën tonë:

 • Këshillim mjekësor falas
 • Eleminimi i shpejtë i dhimbjes;
 • Qëllimi ynë: restaurimi i plotë dhe përmirësimi i funksioneve të dëmtuara;
 • Përmirësime të dukshme pas 1-2 seancave; Metoda të sigurta jo kirurgjikale.

Lëndime të tilla si këputja e nyjes së shpatullave shpesh diagnostikohen te të rinjtë që janë aktivisht të përfshirë në sport. Zakonisht zhvillohet si rezultat i një rënie të pasuksesshme, zhvendosjeje të një gjymtyrë, një mavijosje ose ngritjes së peshave të pazakonta. Ashpërsia e gjendjes është për shkak të dëmtimit masiv të shkaktuar.

Lidhja e shpatullave ka një strukturë mjaft të thjeshtë. Kjo është koka e humerusit dhe zgavrës artikulare të skapulës. Sidoqoftë, sfera e lëvizjes në këtë nyje të eshtrave është mbresëlënëse: rotacioni, rrotullimi, rrëmbimi, ngjitjet në drejtime të ndryshme. Lëvizjet sigurohen nga muskuj të shumtë të brezit të shpatullave. Stabiliteti i pozicionit të eshtrave fiksohet nga ligamentet dhe tendinat. Ato janë mjaft të dobëta dhe paraqiten në një sasi të vogël.

Tendoni dhe indi ligamentoz në shpatull duhet të jetë elastik dhe mund të shtrihet brenda normës fiziologjike. Sidoqoftë, në mungesë të një aktiviteti të rregullt fizik, me një mënyrë jetese të ulur, ky ind humbet vetitë e tij fiziologjike dhe fillon të mineralizohet gradualisht. Për shkak të depozitimit të kripërave minerale, ligamentet dhe tendinat bëhen të vështira dhe humbasin aftësinë për t'u shtrirë në mënyrë fleksibile.

Anydo, edhe dëmtim i vogël në këtë rast çon në këputje të plotë ose të pjesshme të ligamentit, tendinit ose fibrës së muskujve në rajonin e nyjës së shpatullave.

Nëse merrni një dëmtim të gjymtyrëve të sipërme, ju rekomandojmë që së pari të kontaktoni një traumatolog. Ky specialist do të kryejë një diagnozë diferenciale. Terapia manuale përdoret në fazën e rehabilitimit. Ne ju rekomandojmë që të regjistroni një takim jo falas me një chiropractor 10 deri në 14 ditë pas një dëmtimi të shpatullave.

Thyerje e plotë ose e pjesshme e tendinave të nyjës së shpatullave

Lëndimi mund të jetë i dy llojeve:

 1. shkelje e plotë e integritetit të ligamentit, muskujve ose tendinës (karakterizohet nga fakti se një person humb plotësisht aftësinë për të kryer lëvizje të caktuara me dorën e tij);
 2. këputja e pjesshme e nyjes së shpatullave ndodh gjatë mbajtjes së një pjese të fibrave në një gjendje normale (karakterizohet nga fakti se përkundër sindromës së dhimbjes së fortë, pacienti nuk e humb aftësinë për të lëvizur gjymtyrën).
Lexo artikullin:  Tofarë duhet të bëni nëse gjuri është i fryrë pa një fryrje dhe dëmton diagnozat dhe metodat e trajtimit

Këputja e pjesshme e tendinave të nyjës së shpatullës lejon trajtim të suksesshëm konservator me restaurimin e plotë të integritetit të indeve. Por këtu është e rëndësishme të kuptohet që rreziku i formimit të indeve të mbresë së trashë është shumë i lartë. Me një këputje të tendinit ose ligamentit, si dhe magjinë e muskujve, çon në faktin se një reagim inflamator zhvillohet në fokusin e efektit traumatik. Qelizat mastike, limfocitet dhe qelizat e bardha të gjakut tërhiqen këtu. Këta faktorë inflamator tërheqin një sasi të madhe të plazmës dhe lëngut limfatik, fibrinogjen, i cili është një lloj materiali ngjitës.

Depozitimi i tepërt i fibrinogjenit çon në formimin e indit lidhës të trashë. Nuk i ka tiparet fiziologjike tipike për një muskul të tendinit, ligamentit ose fascisë. Prandaj, edhe një këputje e pjesshme e indeve të nyjes së shpatullave me trauma të mëvonshme do të përkeqësojë situatën derisa të ndodhë një këputje e plotë.

Terapia e kryer siç duhet nuk lejon që fibrinogjeni të formojë një mbresë. Tendoni, indi ligamentoz ose muskul normal është rivendosur. Për këtë, është e nevojshme, duke filluar nga 6-7 ditë pas lëndimit, të fillohet rehabilitimi aktiv i nyjes. Kjo mund të bëhet me ndihmën e masazhit, fizioterapisë, osteopatisë dhe metodave të tjera të terapisë manuale.

Shkaqet e këputjes së ligamenteve, tendinave dhe muskujve të nyjes së shpatullave

Një këputje e ligamenteve të nyjes së shpatullave është gjithmonë pasojë e efektit traumatik. Mund të ndodhë kur bie me theks në një gjymtyrë të dëmtuar, zhvendosje, tronditje, heqjen e ashpërsisë së papërshtatshme për një person.

Por ka arsye që predispozojnë se do të ketë një këputje të tendinave të nyjës së shpatullave në një situatë të veçantë. Faktorët negativë përfshijnë:

 • zhvillim i dobët i aparatit muskulor të brezit të shpatullave dhe gjymtyrëve të sipërme;
 • mungesa e edukimit fizik të rregullt;
 • mbipesha;
 • prania e sëmundjeve muskulore, siç janë osteoartriti, artriti, deformimi i buzës artikulare, zhvendosja e zakonshme e shpatullës;
 • shkelje e strukturës anatomike të nyjës së shpatullave;
 • patologji e shoqëruar me ngjeshje të nervit radikular në shpinë të qafës së mitrës;
 • sëmundjet e sistemeve endokrine dhe vaskulare.

Për të parandaluar këputjen e muskujve të nyjes së shpatullave gjatë stërvitjes në sport ose peshëngritjes, është e nevojshme të kryeni një grup ushtrimesh para stërvitjes që synojnë ngrohjen dhe shtrirjen e të gjitha indeve të buta të nyjes artikulare. Nëse bie, për shembull, gjatë akullit, përpiquni të mos i çoni duart përpara. Kjo është e mbushur me lëndime të shumta, përfshirë një frakturë të rrezes në një vend tipik. Mësoni të bini si duhet, në mënyrë që të mos shkaktoni dëm të rëndë trupor.

Simptomat e këputjes së ligamenteve të nyjës së shpatullave

Simptomat klinike të këputjes së ligamenteve të nyjes së shpatullave nuk mund të anashkalohen. Menjëherë pas lëndimit, shfaqen dhimbje të forta në shpatull. Pas disa orësh, shfaqet puffiness, gjaku nga enët e gjakut të dëmtuara grumbullohet nën lëkurë dhe në trashësinë e indeve të buta. Pas një dite, hematoma jep manifestime të jashtme në formën e mavijosjeve dhe mavijosjeve.

Gama e lëvizjes në nyjen e shpatullave është rreptësisht e kufizuar. urgjentisht duhet të kontaktoni një traumatolog për të përjashtuar çarje dhe fraktura të kockave.

Simptomat e një këputje të ligamenteve të nyjës së shpatullave për një kohë të gjatë përfshijnë manifestimet e mëposhtme:

 • ngurtësia e lëvizjeve;
 • shfaqja e shtypjes, klikimit dhe shtrydhjes kur përpiqeni të bëni lëvizje aktive të duarve;
 • ulje në masën e muskujve në shpatull dhe parakrah;
 • ulje në forcën e muskujve.

Kur shfaqen manifestime të tilla, është e nevojshme që menjëherë të fillohet rehabilitimi gjithëpërfshirës. Ai konsiston në kthimin e gamës fiziologjike të lëvizjeve, eliminimin e ndryshimeve cikatriciale, rritjen e kapacitetit të punës të të gjithë muskujve të brezit të shpatullave.

Trajtimi i këputjes së pjesshme të ligamenteve dhe tendinave të nyjës së shpatullave

Shtë e nevojshme të filloni trajtimin për këputjen e nyjës së shpatullave me diagnozë diferenciale. Duke përdorur MRI dhe ultratinguj, këshillohet të përjashtoni mundësinë e një pushimi të plotë. Në këtë rast, kërkohet një operacion urgjent për të trajtuar plotësisht një këputje të ligamenteve të nyjes së shpatullave. Mund të kryhet duke përdorur një aparat artroskopie. Ekspozimi endoskopik kryhet nën kontrollin e gërshetave të anës së aparatit radiografik. Gjatë operacionit, kirurgu kryen qepje, duke rikthyer kështu integritetin e thyer të tendoneve dhe ligamenteve.

Sigurisht, trajtimi konservator i thyerjes së tendinit të nyjës së shpatullave është gjithashtu i mundur, por duhet të kuptohet se në këtë rast një sasi e madhe e indit mbresë fibroze do të formohet dhe funksionet e gjymtyrëve të sipërme do të dëmtohen. Prandaj, nëse pas një efekti traumatik, mjeku sugjeron të kryeni trajtim kirurgjikal me artroskopi, pajtohuni. Operacioni kryhet nën anestezi lokale, e cila nuk shkakton dëme të konsiderueshme në shëndetin e njeriut. Nuk aplikohen qepje të jashtme dhe nuk bëhen prerje. Rimëkëmbja ndodh shumë shpejt – brenda 10 deri në 14 ditë.

Këputja e pjesshme e ligamenteve të nyjës së shpatullave trajtohet gjithmonë në mënyrë konservatore (pa operacion). Për këtë, në orët e para pas lëndimit, ftohja aplikohet në vendin e lezionit. Kjo ju lejon të ngushtoni enët e gjakut të dëmtuara dhe të zvogëloni vëllimin e hematomave. Pas një dite, kompresat e nxehtësisë dhe ngrohjes aplikohen në vendin e lënduar. Ju mund të përdorni ilaçe anti-inflamatore jo-steroide në formën e një vaji të jashtëm dhe në tableta për administrim oral. Periudha maksimale e lejuar e përdorimit të këtyre ilaçeve është 3 ditë.

Pas 7-8 ditësh me këputje të pjesshme të ligamenteve dhe tendinave të nyjës së shpatullave, rehabilitimi mund të fillojë. Për ta bërë këtë, duhet të gjeni një mjek me përvojë, i cili specializohet në këtë proces mjekësor.

Nëse jeni të vendosur në Moskë, atëherë ju ftojmë në klinikat tona të terapisë manuale. Mjekët me përvojë punojnë këtu, duke pasur përvojë të madhe në rehabilitimin e pacientëve pas dëmtimeve të sistemit muskulor. Konsultimi fillestar është falas. Gjatë pritjes, do të mësoni për të gjitha rekomandimet dhe perspektivat e trajtimit duke përdorur metodat e terapisë manuale.

Si të trajtojmë ligamentet dhe tendinat e nyjës së shpatullave me terapi ushtrimore?

Para se të trajtoni një këputje të nyjës së shpatullave, inflamacioni akut duhet të hiqet. Pastaj, pas procesit fillestar të dhëmbëzimit, mund të shpejtoni procesin e formimit të indeve të reja. Ekzistojnë disa mënyra për të trajtuar një këputje të ligamenteve të nyjës së shpatullave duke përdorur metodat e terapisë manuale. Midis tyre, mund të përmenden metodat e mëposhtme:

 1. masazhi dhe osteopatia mund të përmirësojnë furnizimin me gjak në zonën e dëmtuar dhe në këtë mënyrë të përshpejtojnë procesin e rivendosjes së integritetit të indeve;
 2. refleksologjia (akupunkturë, farmakopunkturë) për shkak të ndikimit të pikës në pikat aktive biologjikisht fillon procesin e rigjenerimit të indeve përmes përdorimit të rezervave të fshehura të trupit;
 3. Kinesioterapia rrit funksionin e muskujve dhe forcon të gjithë sistemin muskuloskeletor.

Para se të trajtoni këputjen e tendinave të nyjeve të shpatullave me ndihmën e teknikave të terapisë manuale, është e nevojshme të siguroheni që nuk do të shkaktohen efekte të përsëritura traumatike. Shtë e pamundur të kryeni rehabilitimin vetë. Shtë e domosdoshme ta bëni këtë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të mjekut që merr pjesë.

Terapia e ushtrimeve për këputjen e ligamenteve të nyjës së shpatullës ju lejon të shpejtoni procesin e rimëkëmbjes, përmirësoni elasticitetin e indeve të dëmtuara, rrit performancën e fibrës së muskujve. Terapia fizike kryhet në formën e seancave, një grup ushtrimesh zhvillohen individualisht për secilin pacient.

Mos harroni! Vetë-mjekimi mund të jetë i rrezikshëm! Shikoni një mjek

Këputja e tendinit të shpatullave

Nga të gjitha strukturat e sistemit muskuloskeletor, nyja e shpatullave është më e lëvizshmja. Falë formës sferike, një person është në gjendje të lëvizë dorën në drejtime të ndryshme. Për të rritur qëndrueshmërinë e shpatullave dhe për të parandaluar zhvendosjen, ajo forcohet gjithashtu nga struktura të ndryshme anatomike, përfshirë tendinat.

Nga të gjitha strukturat e sistemit muskuloskeletor, nyja e shpatullave është më e lëvizshmja. Falë formës sferike, një person është në gjendje të lëvizë dorën në drejtime të ndryshme. Për të rritur qëndrueshmërinë e shpatullave dhe për të parandaluar zhvendosjen, ajo forcohet gjithashtu nga struktura të ndryshme anatomike, përfshirë tendinat.

 • Pritja e një traumatologu ortoped, Ph.D. nga 4000 rubla
 • Emërimi i shpejtë urgjent në ditën e trajtimit
 • Rreth 12 minuta nga metro Fonvizinskaya dhe Ulitsa Milashenkova
 • Takim i përshtatshëm individual me emërim

Autor-Doctor

Mekanizmi i lotëve

Për të stabilizuar shpatullën dhe për të parandaluar zhvendosjen e kokës së humerusit, nyja forcohet nga buzët e kërcit (strukturat që rrisin thellësinë e zgavrës artikulare), ligamentet, si dhe muskujt dhe tendinat e tyre që formojnë prapanicën rrotulluese .

Në rastin e stresit të tepruar mekanik, mund të ndodhë trauma në strukturat e manshetës rrotulluese. Me një rrëmbim të mprehtë të të gjithë krahut, si dhe përkulje të gjymtyrëve të sipërme në nyjen e bërrylit, kërkohet një këputje e tendinit distal të bicepsit të shpatullave, gjë që kërkon trajtim dhe rehabilitim më të gjatë.

Arsyet kryesore

Këputja e tendinit e muskujve të shpatullave është një gjendje poliologjike patologjike, zhvillimi i së cilës mund të shkaktohet nga disa faktorë provokues, të cilët përfshijnë:

 • Supi i dëmtuar, i cili përfshin një rënie në një krah të shtrirë, një lëvizje të mprehtë rrotulluese ose kërcitje të gjymtyrëve të sipërme. Lëndime të tilla shpesh ndodhin tek personat e përfshirë në lëvizje apo sporte me energji (tenis, atletikë, hedhje kali, gjuajtje, ngritje në peshë).
 • Ndikimi në shpatullën e ngarkesave sistematike të rritura, duke çuar në shfaqjen e mikrotraumës së tendinave. Në mënyrë tipike, ngarkesa të tilla përfshijnë kryerjen e të njëjtit lloj lëvizjeje me krahun e ngritur lart. Më shpesh, ndikimi në shpatullën e ngarkesave sistematike ndodh tek përfaqësuesit e profesioneve të caktuara (mësuesit, shkrimtarët e shkumës, piktorët, suvatuesit).
 • Dobësimi në lidhje me moshën e aparatit ligamentoz të nyjës së shpatullave, i cili ndodh tek të moshuarit. Në të njëjtën kohë, boshllëqet mund të zhvillohen edhe kur ekspozohen ndaj ngarkesave të vogla.
 • Dobësimi kongjenital i strukturave të indit lidhës të sistemit muskulor dhe skeletit, i zbatuar në nivelin gjenetik.
 • Ndryshimi patologjik i përvetësuar në tendonet që zhvillohet në sfondin e proceseve degjenerative-distrofike ose inflamatore. Në njerëzit në moshë pune, dobësimi i ligamenteve dhe tendinave më shpesh ndodh në sfondin e një reaksioni inflamator të quajtur tendonit.

Zbulimi i faktorit kryesor që çon në dëmtimin e ligamenteve dhe tendinave të nyjës së shpatullave i mundëson mjekut jo vetëm që të zgjedhë trajtimin më optimal, por edhe të marrë masa për të parandaluar rindërtimin e tij.

Kjo dëmtim traumatik ose patologjik i ligamenteve të shpatullës ka një klasifikim me ndarjen në lloje sipas disa kritereve. Bazuar në ashpërsinë e shkeljes së integritetit anatomik, dallohet një i plotë (dëmtimi prek të gjitha shtresat e tendinit) dhe një këputje e pjesshme e tendinave të shpatullave. Dëmtimi jo i plotë i fibrave pa shqetësuar strukturën e përgjithshme anatomike quhet gjithashtu shtrirje.

Sipas lokalizimit të dëmtimit, dallohen disa lloje kryesore: këputja e tendinit të bicepsit të shpatullave, muskujt supraspinatus dhe infraspinatus, muskujt e rrumbullakët të vegjël dhe skapular.

Vendndodhja e dëmtimit traumatik ose patologjik të këtyre strukturave të sistemit muskulor skeletik kryesisht varet nga drejtimi i ekspozimit ndaj forcës së tepërt mekanike në shpatull. Sipas parimit etiologjik (një grup faktorësh provokues që shkaktojnë shkelje të integritetit anatomik të strukturave të indit lidhës), dallohen dëmtimet traumatike dhe patologjike. Klasifikimi i këtij lloji të dëmtimit ose shkeljes së integritetit patologjik lejon mjekun të përcaktojë llojin e tij dhe të përshkruajë trajtim adekuat.

Lexo artikullin:  Artriti i simptomatologjisë së hip, shkaqet dhe trajtimi

Simptomat

Shkelja e integritetit anatomik të tendinave të shpatullës dhe prangos së saj shoqërohet me shfaqjen e disa simptomave klinike karakteristike, të cilat përfshijnë:

 • Dhimbje, e cila mund të jetë mjaft e fortë (rezultat i një dëmtimi akut) ose të rritet gradualisht (për shkak të një ngarkese sistematike të lartë në shpatull me trauma kronike në strukturat e saj të indit lidhës).
 • Skuqje (hiperemia) e lëkurës në zonën e shpatullave dhe një rritje lokale e temperaturës (lëkura bëhet e nxehtë në prekje).
 • Edemë e indeve të buta, që çon në ënjtje të nyjës së shpatullave dhe deformim të pjesshëm të saj (shkelja e integritetit të strukturave që stabilizojnë nyjen, me një zhvendosje në kokën e humerit shoqërohet me deformim të rëndë).
 • Kufizimi i lëvizshmërisë në nyjen e shpatullave deri në mungesën e plotë të lëvizjeve aktive dhe pasive. Përpjekja e tyre shpesh manifestohet me dhimbje të shtuar.

Manifestime të tilla klinike ndikojnë në funksionin e nyjës së shpatullave. Ata sjellin shqetësime të konsiderueshme, çojnë në një ulje të aftësisë së kufizuar të një personi dhe i detyrojnë ata të kërkojnë ndihmë të kualifikuar mjekësore.

Diagnostics

Fotografia klinike na lejon të dyshojmë për praninë e një lezioni patologjik ose traumatik të shpatullës. Për të sqaruar ashpërsinë, vendndodhjen e zonave të shkeljes së integritetit anatomik, diagnostikimi objektiv përdoret duke përdorur teknika të ndryshme për të marrë imazhe të strukturave të brendshme.

Sot, në qendrat e mira mjekësore, përdoret radiografia (studimi kryhet në projeksione të ndryshme), MRI, CT, diagnostifikim me ultratinguj dhe artroskopi. Zgjedhja e metodologjisë përcaktohet nga rezultatet e një ekzaminimi klinik (marrja në pyetje, ekzaminimi, palpimi i indeve dhe testet diagnostikuese), si dhe aftësitë teknike të departamentit të diagnostikimit të një institucioni mjekësor.

radiografi

Në qendrën e traumës menjëherë pas trajtimit të të dëmtuarit, radiografia më së shpeshti kryhet. Metoda ju lejon të vizualizoni shkelje të mëdha të integritetit anatomik dhe raportin e strukturave kockore të nyjës së shpatullës (fraktura e kockave, zhvendosja) dhe aparatit të tij ligamentoz.

Meqenëse trupi është i ekspozuar ndaj rrezatimit gjatë rrezeve X, ky studim mund të mos bëhet për të gjitha kategoritë e pacientëve (shtatzënia dhe laktacioni janë kundërindikacione mjekësore për rrezet X).

tomography

Arthroscopy

Këputja e tendinit të shpatullave – trajtim

Terapia për dëmtimet e tendinit të nyjës së shpatullave është komplekse. Ai përfshin emërimin e barnave, masave konservative jo-drogore, ndërhyrjen kirurgjikale, si dhe masat rehabilituese.

Të gjitha fazat e masave terapeutike janë të alternuara, secila fazë pasuese zakonisht fillon pas asaj të mëparshme. Zgjedhja e taktikave terapeutike kryhet nga një mjek bazuar në rezultatet e një diagnoze objektive.

Terapi konservatore

Ndërhyrja kirurgjikale

Operacioni përshkruhet nga mjeku me një këputje të plotë të tendinave, si dhe me joefektivitetin e terapisë konservatore. Bazuar në ashpërsinë e dëmtimit, si dhe aftësitë teknike të objektit mjekësor, ndërhyrja kirurgjikale mund të kryhet në mënyrën e zakonshme (një lloj operacioni më traumatik që kërkon rehabilitim afatgjatë) ose duke përdorur një artroskop.

Artroskopia është një teknikë e zgjedhur, sepse duke e përdorur atë minimizon traumën e indeve, si dhe kohëzgjatjen e periudhës pas operacionit dhe rehabilitimit. Nëse është e nevojshme, implantimi në sfondin e dëmtimit të theksuar të kombinuar kryhet kirurgji e hapur. Thyerja e tendinit të shpatullave pas operacionit është rikthyer shumë më mirë, pasi fibrat plastike të indit lidhës kontribuojnë në shkrirjen e tyre të mëvonshme.

Këputja e tendinit – dëmtimi i nyjes së shpatullave

Lidhja e shpatullave është elementi më i lëvizshëm i sistemit muskuloskeletor të trupit të njeriut. Në këtë drejtim, ai është më i prekshëm ndaj llojeve të ndryshme të lëndimeve dhe dëmtimeve të tilla si gërvishtja, thyerja e tendinit dhe të ngjashme. Fijet ligamentoze të kësaj nyje shërbejnë si mbajtës dhe lidhës të eshtrave të skapulës, shpatullës dhe kollonës me njëra-tjetrën. Së bashku, këto struktura formojnë nyjen brachial. Ligamentet rregullojnë kockat në nyje dhe në të njëjtën kohë u sigurojnë atyre lëvizshmëri, dhe tendonët transmetojnë përpjekje nga kontraktimet e muskujve në kocka.

Podet e kyçeve nuk janë në gjendje të shtrihen si ligamentet, për shkak të strukturës së tyre. Tendonët përbëhen kryesisht nga kolagjeni dhe marrin formën e curls karakteristike. Nën tension të vogël, fijet spirale drejtohen, por nuk dëmtohen. Nëse ndodh një tension i fortë, atëherë ato këputin dhe dëmtojnë nyjen e shpatullës.

Më shpesh, dëmtimet e tendinave të tillë të nyjës së shpatullave diagnostikohen si:

 1. sternoclavicular;
 2. shpatullës-bregdetar;
 3. akrominalisht klavikulare;
 4. tendonet e kapsulës së përbashkët.

Këputja shoqërohet me dhimbje akute dhe simptoma të tjera karakteristike.

Etiologji

Shkaqet e dëmtimit më së shpeshti shoqërohen me ngarkesë të madhe pune dhe punë të rëndë fizike. Përveç kësaj, faktorët e mëposhtëm janë të aftë të shkaktojnë një këputje të tendinit të nyjës së shpatullave:

 • duke rënë mbi një krah të shtrirë;
 • rrotullim i mprehtë, gjymtyrë jerking;
 • gunga dhe goditje të forta në zonën e shpatullave;
 • dëmtimet për shkak të përfshirjes në sporte në natyrë;
 • dobësimi i ligamenteve në sfondin e një organizmi të plakjes;
 • ngritja e ngarkesave të rënda.

Varësia e nikotinës është gjithashtu një nga faktorët predispozues, pasi pirja e duhanit dobëson ndjeshëm të gjithë trupin, përfshirë indin lidhës të sistemit muskulor dhe skelet, duke i bërë ata më të prekur.

Shenjat e dëmtimit

Shkëputja e tendinit të nyjes së shpatullave mund të përcaktohet vetëm nga një traumatolog specialist me përvojë, pasi simptomat e një dëmtimi të tillë janë gjithashtu karakteristikë të sprains, dislokimin dhe subluxation, kështu që është mjaft e vështirë për të bërë një diagnozë në shikim të parë. Kërkohet diagnostifikimi, i cili do të sigurojë një pamje të qartë dhe do të lejojë të vlerësoni gjendjen reale të nyjës brachial.

Shenjat kryesore të këputjes së tendinit janë:

 • një përhapje e tumorit në zonën e dëmtimit të indeve;
 • njollë e lëkurës (skuqje);
 • dhimbje të forta në palpimin e shpatullës;
 • kufizim ose mungesë e plotë e lëvizshmërisë së përbashkët;
 • rritje lokale e temperaturës.

Simptomat mund të kenë ashpërsi dhe intensitet të ndryshëm, në varësi të shkallës së dëmtimit. Shpesh këputja e tendinit të nyjes së shpatullave ndodh si rezultat i shpërthimit të ligamenteve dhe muskujve, dislokimit, subluxation, frakturë.

Ekzistojnë disa shkallë të ashpërsisë së këputjes së venave:

 • Dëmtime të vogla në indin lidhës. Dhimbja është e butë, edema mund të mungojë krejtësisht ose mund të shfaqet vetëm si një ënjtje e lehtë.
 • Lot i pjesshëm i tendoneve dhe ligamenteve. Ka dhimbje akute, formohen hematoma dhe bruizione, zona e prekur është shumë e fryrë.
 • Këputje e rëndësishme e venave dhe fibrave ligamentoze. Në këtë rast, ekziston një mungesë e fiksimit të nyjes, dhimbje të forta, hemorragji, ënjtje dhe ethe në zonën e lëndimit.

Pacientët me fazën e fundit menjëherë shtrohen në spital dhe i nënshtrohen operacionit për të rikthyer stabilitetin e përbashkët.

Diagnostics

Bërja e një diagnoze të saktë është jashtëzakonisht e rëndësishme në një situatë kur strukturat e nyjës së shpatullave dëmtohen. Nëse bëni një gabim dhe përshkruani një trajtim të gabuar, gjendja mund të komplikohet në mënyrë të konsiderueshme dhe të kërcënojë me pasoja të rënda. Një ekzaminim i jashtëm me lëndime të tilla nuk është i mjaftueshëm, është e nevojshme të kryhet një diagnozë gjithëpërfshirëse, e cila përfshin procedurat e mëposhtme:

 • X-ray – ju lejon të përjashtoni ose konfirmoni faktin e një frakture kockore.
 • Angiografia – kryhet duke përdorur një agjent kontrasti, i cili futet në zonën e prekur. Falë kësaj teknike, është e mundur të hetohet trauma në projeksione të ndryshme dhe të merrni një pamje të qartë, e cila është e nevojshme për emërimin e mëtutjeshëm të trajtimit.
 • Ultrasonografia – zbulon praninë e sëmundjeve ortopedike shoqëruese që mund të komplikojnë rrjedhën e procesit inflamator me lëndime në indet e kyçeve. Në disa raste, një diagnozë e tillë nuk kryhet nëse pacienti ka një sindrom të theksuar të dhimbjes.
 • Imazhe rezonancë magnetike – studion gjendjen e indeve të dëmtuara dhe eshtrave të kompleksit.

Trajtim

Një lot i lehtë ose thyerje e tendinit të nyjës së shpatullave në shumicën e rasteve mund të eliminohet duke përdorur teknika konservatore. Një shkallë e rëndë korrigjohet duke fiksuar fibrat e grisura, e cila kryhet gjatë operacionit.

Në rast të dëmtimit të butë deri të moderuar, masat e nevojshme të ndihmës së parë merren pacientëve. Para së gjithash, nyja e shpatullës çlirohet nga veshja, duke e prerë me kujdes atë. Pastaj një kompresë e ftohtë aplikohet në zonën e prekur, një qese akulli. Procedura e krioteriumit duhet të përsëritet deri në 4 herë në ditë për 3 ditët e para pas lëndimit. E gjithë kjo periudhë, shpatulla dhe gjymtyrët e sipërme duhet të fiksohen me një salcë të veçantë imobilizuese. Për të lehtësuar simptomat e dhimbshme, pacientëve u besohet të marrin analgjezikë dhe NSAID.

Gjatë periudhës së rehabilitimit, është e nevojshme të merrni pjesë në procedurat fizioterapeutike që do të ndihmojnë në forcimin e indeve të dëmtuara dhe rivendosjen e funksioneve të përbashkëta. Në mungesë të kundërindikacioneve, pacientëve u përshkruhet edhe masazh terapeutik.

Nëse gjatë procesit të diagnostikimit u zbuluan dëme serioze të ligamenteve dhe këputje të tendinit të nyjës së shpatullave, atëherë në këtë rast kryhet një operacion për thurjen dhe ribashkimin e indeve. 6 javë pas operacionit, pacientëve u është besuar trajtimi konservator i përdorur për dëmtimin e strukturave të kompleksit me ashpërsi të butë dhe të moderuar.

Trajtimi i këputjes së tendinit të shpatullave – nyje

Pse këputjet e ligamenteve të shpatullave janë shumë më të zakonshme?

Lidhja e shpatullave përbëhet nga pjesë të tilla si: klavikulë, humerus dhe tehe të shpatullave. Pranga rrotulluese lejon që tehja e supit dhe humerus të lidhen, dhe ajo formohet nga tendons nga muskujt e mëposhtëm: supraspinatus, infraspinatus, raund i vogël dhe subcapularis. Muskujt janë ngjitur në kockat e shpatullave duke përdorur tendona.

Sprains nuk duhet të ngatërrohet me dëmtimet e tendinit, pasi këto të fundit çojnë në ndarjen e klavikulës. Në zgavrën e skapulës, emri i dytë i të cilit është glenoid, koka e kockës së shpatullave është e fiksuar me ndihmën e këtyre muskujve. Zgavra glenoid në vetvete është e sheshtë në formë dhe mjaft e cekët.

Kapsula e përbashkët është një qese e mbyllur e indit lidhës, vendndodhja e së cilës është rreth skajeve artikulare të eshtrave, dhe zgavra e saj është e mbushur me lëng sinovial. Ky bashkim kryen funksionin e hidratimit të sipërfaqeve të nyjeve, dhe nga jashtë forcohet nga ligamentet.

Shpatulla ka disa ligamente kryesore, të cilat shpesh dëmtohen:

 1. Ligamenti që lidh sternumin dhe klavikulën është sternoklavikulari. Më shpesh, ky ligament dëmtohet kur bie.
 2. Një kapsulë e përbashkët që përfshin disa ligamente që rrethojnë shpatullën.
 3. Lidhja e shpatullave të shpatullave mbështetur ekskluzivisht nga muskujt

Anydo muskul ose tendin që lejon lëvizjen e nyjës së shpatullave dhe sigurimin e stabilizimit mund të dëmtohet së bashku me dëmtimin e shpatullës.

Muskujt kryesorë janë të vendosur në rajonin e shpatullave:

 • trapezoidal;
 • gji
 • latissimus dorsi
 • trekëndësh
 • biceps triceps
 • ingranazhet e përparme

Frakturat, zhvendosjet, lotët dhe rrjedhjet e ligamenteve të shpatullave – këto lëndime ndodhin gjatë gjithë kohës, por kjo nuk është për shkak të një predispozicioni gjenetik ose kushteve të vështira të punës, por në karakteristikat anatomike dhe fiziologjike.

Kështu ndodhi në mënyrë evolucionare që në nyjen e shpatullave mund të kryejmë gamën më të madhe të lëvizjeve dhe çmimi për këtë është një aparat shumë i dobët ligamentoz.

Pra, koka e humerusit është shumë më e madhe se sipërfaqja artikulare e skapulës, ndërsa fiksimi midis tyre kryhet, nga dhe në masë të madhe, vetëm nga kapsula artikulare. Ekzistojnë gjithashtu tre ligamente (të sipërme, të mesme dhe të poshtme artikulare-brachiale), por roli i tyre nuk është i madh.

Pra, tendosja e ligamentit brachial – këto janë lotët minimale të kolagjenit dhe fibrave elastike, të karakterizuara nga lëvizshmëri e dëmtuar në dhimbje të nyjeve dhe të mprehtë. Kështu, diferenca midis marramendjes dhe spërkatjes është vetëm në shkallën e dëmtimit.

Kujdes! Shumë shpesh, pacientët ngatërrojnë një këputje të pjesshme të ligamenteve të nyjes së shpatullave dhe këputje të tendinave. Këto janë lëndime krejtësisht të ndryshme. Pra, ligamentet lidhin kocka të ndryshme, dhe tendoni është një zgjatje e muskujve.

Dua të vërej gjithashtu se është pothuajse e pamundur të dallohen dëmtimet e kapsulës, tendinave dhe ligamenteve të nyjeve, pasi që të gjitha këto lëndime kanë manifestime klinike të zakonshme.

Lexo artikullin:  Hallux valgus çfarë është halus valgus dhe si ta trajtoni atë

Shtë më e rëndësishme të dalloni lotët dhe spërkatjet në nyjen e shpatullave nga zhvendosjet dhe frakturat.

Shkaqet dhe mekanizmat e këputjes së fibrave të ligamentit

Shkaqet kryesore të këputjes së fibrave të ligamenteve përfshijnë:

 1. Dëmtimet. Këputja traumatike e fibrave të fillesave shoqëron një frakturë të hapur të kockave, si rezultat i një rënie nga një lartësi në një gjymtyrë të sipërme të zgjatur dhe të tërhequr. Dhe gjithashtu me një ushtrim të rëndë fizik midis peshëngritësve, notarëve, volejbollistëve, basketbollistëve dhe tenistëve. Lëndimi në shpatull dhe ligamentet mund të kenë njerëz që mbajnë pesha të rënda, siç janë ngarkesat.
 2. Ndryshimi degjenerues në lidhje me moshën në indin lidhës. Në njerëzit e moshuar, rezistenca e fibrave ligamentoze zvogëlohet për shkak të shfaqjes së osteofiteve – rritjeve të eshtrave, qarkullimit të dobët të gjakut, që do të thotë: ushqimi dhe shpërndarja e oksigjenit të freskët në inde, gjë që përkeqëson proceset metabolike.

Shtë e rëndësishme të dini. Me gjymtyrët e sipërme të dobësuara, madje edhe pambuku mbi shpatullën e një personi të moshuar mund të shkaktojë një këputje të pjesshme të ligamenteve.

Mund të lëndoheni në mënyra të ndryshme, mekanizmi i shtrirjes është mjaft individual, por ekspertët identifikojnë disa modele të përgjithshme:

 1. Ju mund të merrni një fryrje si rezultat i një lëvizjeje të fortë mërzitëse ose rrotullimit të krahut jashtë.
 2. Lëndimi gjithashtu mund të rezultojë nga një goditje në pjesën e përparme të shpatullës, si rezultat i zhvendosjes, mund të ndodhë shpërthim i ligamenteve.
 3. Sprains në nyjen e shpatullave mund të rezultojë në një rënie në pjesën e sipërme të shpatullës ose një rënie në krahun e shtrirë.
 4. Një tërheqje e mprehtë e dorës është gjithashtu e rrezikshme (mund të merrni një subluksim).

Ligamentet e përbërjes së shpatullave përmbajnë një numër të madh kolagjeni dhe fije elastike që forcojnë nyjen dhe kryejnë funksione jastëk.

Për shkak të shtrirjes së tepërt, fibrat mund të shpërthejnë, si rezultat i së cilës zhvillohet një proces inflamator. Ekudati edematoz kompreson mbathjet nervore, duke rezultuar në dhembje.

Në 40% të rasteve, këputja e ligamenteve të nyjës së shpatullave ndodh tek atletët:

 • ngritja e peshave të mëdha;
 • lëvizje të mprehta;
 • hit.

Gjithashtu, një dëmtim i tillë shpesh vërehet në kushte të vështira pune, në shtëpi dhe më shumë.

Në varësi të ashpërsisë së dëmtimit, është zakon të dalloni tre shkallë të këputjes së ligamenteve:

 • 1 shkallë – dhimbje minimale;
 • 2 shkallë – edemë dhe lëvizshmëri e dëmtuar;
 • Shkalla 3 – dhimbje e fortë dhe kufizim i lëvizjes për shkak të një pushimi të plotë.

Shtrirja e shpatullave

Për të parandaluar shtrirjen dhe këputjen e ligamenteve të shpatullave, duhet të mbahen mend rregullat e mëposhtme:

Shkelje e plotë e integritetit të ligamenteve. Ky opsion supozon praninë e një hendeku të plotë me dëmtimin e të gjitha fibrave të ligamentit, ose një ndarje absolute të ligamentit nga vendi në të cilin ishte fiksuar;.

Balta e lumenjve dhe uthulla e mushtit të mollës janë të përziera me konsistencën e salcë kosi dhe aplikohen në zonat e dëmtuara derisa të shërohen. Ekzistojnë tre shkallë të ashpërsisë: një goditje në pjesën e përparme të shpatullës (mund të shkaktojë fryrje si rezultat i zhvendosjes); Etiologji.

Shpesh, për të rregulluar një tendin të shqyer, kërkohen 2-3 pajisje fiksuese të përmendura nga ne. Kjo shul përbëhet nga spiranca dhe fije.

Spiranca është ngjitur në kockë, dhe tendoni, nga ana tjetër, është e qepur me fije. Zgjedhja e një lloji specifik të shtrëngimit të ankorimit kryhet nga kirurgu operativ, por në përgjithësi, pacienti gjithashtu duhet të informohet se cila shul është planifikuar për t'u përdorur në rastin e tij.

Ne rekomandojmë përdorimin e ndeshjeve të klasit botëror që janë krijuar prej kohësh. FASTIN®, PANALOK, VERSALOK, BIOKNOTLESS, GII, HEALIX ™ nga DePuy Mitek (një ndarje e Johnson dhe Johnson), PushLock® Knotless Anchor nga Arthrex dhe TWINFIX ™ nga Smith

Trajtimi i këputjes së ligamenteve dhe tendoneve të nyjes së shpatullave

Lidhja e shpatullave ka një strukturë komplekse, lëvizjet në të janë të pamundura pa punën e koordinuar të tendons dhe ligamenteve. Këto inde të buta rrethojnë nyjen, sigurojnë lëvizshmëri maksimale në nyje.

Shtrirja dhe këputja e ligamenteve të nyjes së shpatullave çon në një humbje të funksionit të këtij elementi të sistemit muskuloskeletor. Shtë e rëndësishme të përcaktoni sa më shpejt praninë e dëmtimit dhe të filloni një trajtim të plotë dhe në kohë.

Shkaqet

Shtrirja dhe këputja e ligamenteve të nyjës së shpatullave ndodhin sipas të njëjtit mekanizëm. Sidoqoftë, në rastin e parë, ngarkesa në tendinat nuk i tejkalon aftësitë e tyre kompensuese, ndodhin ekskluzivisht mikrotraumet, dhe integriteti anatomik i indeve nuk cenohet.

Një këputje e ligamenteve të nyjes së shpatullave zakonisht shoqërohet me një ngarkesë ekstra të rëndë, e cila çon në dëmtim të madh të tendons. Kjo shkel integritetin anatomik të indeve, gjë që kërkon një qasje të veçantë në terapi.

Cilët faktorë mund të çojnë në shtrirje dhe këputje të tendinave? Arsyet kryesore janë:

Këta faktorë janë baza për zhvillimin e dëmtimit. Në këto kushte, dëmtimi ka shumë më shumë të ngjarë të ndodhë. Sidoqoftë, shkaku i menjëhershëm i shtrirjes dhe këputjes janë:

 • Pika në gjymtyrë të shtrirë në nyje.
 • Një goditje e drejtpërdrejtë në nyjen e shpatullave.
 • Tendosje e mprehtë gjatë lëvizjeve të hedhjes.

Këto ngjarje në shumicën e rasteve janë shkaqet e dëmtimeve të tendinit dhe ligamentit.

Simptomat

Zbulimi i hershëm i dëmtimit lejon diagnostikimin dhe trajtimin në kohë. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve, kushtojini vëmendje simptomave të para të dëmtimit të ligamenteve.

Shenjat kryesore të shtrirjes dhe lotimit përfshijnë:

 1. Dhimbje e papritur e mprehtë në projeksionin e nyjes kur lëndohet.
 2. Nëse prishet, ju mund të ndjeni një klik.
 3. Pas marrjes së dëmtimit, lëvizjet e mundshme në nyje kufizohen menjëherë.
 4. Palpimi i nyjes zbulon një dhimbje të mprehtë në indet përreth.
 5. Shpesh ka hemorragji në indet që rrethojnë shpatullën.
 6. Përgjigja inflamatore çon në skuqje të lëkurës së nyjes dhe ënjtje të indeve.

Për shkak të lëshimit të adrenalinës në minutat e para pas lëndimit, simptomat mund të zbuten, disa plotësisht mungojnë.

Në këtë kohë, pacienti shpesh nuk është mjaft serioz në lidhje me gjendjen e tij, refuzon kujdesin mjekësor. Sidoqoftë, disa orë pas dëmtimit, tabloja klinike e sëmundjes bëhet e qartë.

Degrees

Si të bëhet dallimi midis gërvishtjes dhe këputjes së ligamenteve? Ekzistojnë kritere të qarta që theksojnë shkallën e dëmtimit të indeve të buta të nyjës së shpatullave. Sipas këtyre kritereve, dallohen 3 shkallë të dëmtimit:

 1. Sprain – dëmtimi i indit të butë të nyjës së shpatullave ndodh vetëm në nivelin mikro. Nuk ka humbje të integritetit anatomik, enët e gjakut dhe nervat ruhen. Edemë dhe hematoma në zonën e kyçeve mungojnë ose shprehen dobët. Simptoma e vetme e dëmtimit është dhimbja dhe rënia e gamës së lëvizjes. Shërimi i plotë pas një dëmtimi të tillë zgjat 7-14 ditë.
 2. Thyerje e pjesshme – në këtë rast, dëmtimi çon në dëmtimin e shumicës së tendinave. Integriteti mekanik është i prishur, por një ndërprerje e plotë nuk ndodh. Ellingnjtja e indeve është e rëndësishme, hemoragjia shpesh vërehet. Dhimbja e fortë dhe lëvizja e kufizuar shoqërojnë gjithashtu këtë traumë. Këputja e pjesshme trajtohet për një periudhë prej një deri në një muaj e gjysmë.
 3. Prishja e plotë e ligamentit ose e tendinit. Me këtë lloj dëmtimi vërehen dhimbje të forta dhe një hematoma. Nëse kyçja është anestetizuar, zbulohet lëvizshmëria patologjike e indeve të nyjes për shkak të integritetit të dëmtuar të ligamenteve. Trajtimi ndodh brenda dy muajve, por koha ndryshon në varësi të taktikave të zgjedhura.

Pasojat më të rënda të dëmtimit vërehen në lëndimet e shkallës 2 dhe 3. Shtë e nevojshme për të trajtuar lëndime të tilla në kohë dhe me ndihmën e terapisë të zgjedhur në mënyrë racionale.

Diagnostics

Trajtimi i sëmundjes paraprihet nga procesi i diagnostikimit të saj. Pasi pacienti kërkon ndihmë mjekësore, mjeku fillon të ekzaminojë pacientin sipas një plani të caktuar.

Inspektimi dhe palpimi i nyjes, si dhe mbledhja e saktë e historisë mjekësore dhe ankesave do të sugjerojnë praninë e një shpërthimi ose këputjeje. Një specialist me përvojë ka nevojë për metoda diagnostike instrumentale vetëm për të konfirmuar diagnozën.

Ndonjëherë, për të përjashtuar zhvendosjen e nyjes së shpatullave dhe frakturës, mjeku anestezon nyjet dhe kryen një studim të diapazonit të lëvizjes në nyje.

Diagnostifikimi i mëtejshëm bazohet në përdorimin e metodave diagnostikuese instrumentale:

 1. X-ray e bashkimit – përjashton frakturat e eshtrave që formojnë nyjen.
 2. Imazhe rezonancë magnetike – ju lejon të zbuloni një hendek dhe të përcaktoni shkallën e tij.
 3. Artroskopia – futja e kamerës në zgavrën e përbashkët është metoda më e saktë, por invazive diagnostikuese. Përdoret në rast vështirësish.

Studime të tjera janë shumë më pak të zakonshme. Metodat e listuara janë mjaft të mjaftueshme për një diagnozë të plotë.

Trajtim

Trajtimi për këputje të ligamenteve të nyjes së shpatullave duhet të fillojë menjëherë pas dëmtimit. Ndihma e parë përbëhet nga pikat e mëposhtme:

 • Sigurimi i pushimit për një gjymtyrë të dëmtuar.
 • Ftohtë në vendin e dëmtimit – ju lejon të arrini spazmin e enëve të gjakut, kjo zvogëlon intensitetin e inflamacionit dhe hemoragjisë në nyje.
 • Ngjitësit e dhimbjeve – analgjezikët dhe ilaçet jo-steroide do të zvogëlojnë dhimbjen në periudhën akute.

Këto aktivitete kryhen si ndihma e parë. Trajtimi i mëtutjeshëm duhet të bëhet nga mjeku që merr pjesë.

Ndërsa aplikohen metodat e ekspozimit:

 1. Medikamente
 2. Imobilizimi terapeutik.
 3. Fizioterapi dhe masazh.
 4. Kirurgjisë.
 5. Metodat popullore.

Metoda e fundit e trajtimit duhet të përdoret sipas rrezikut dhe rrezikut tuaj. Lëndimet e indeve të buta duhet të trajtohen nën mbikëqyrjen e një specialisti. Metodat e mjekimit tradicional të pakontestuar mund të shkaktojnë komplikime dhe ngadalësojnë procesin e rehabilitimit.

Mjekim

Ilaçet për trajtimin e shpërthimit dhe këputjes së ligamenteve përdoren ekskluzivisht për qëllime simptomatike. Për trajtim përdoren:

 1. Ilaçet anti-inflamatore josteroide (nimesulide, ibuprofen, diklofenak, meloxicam) – këto ilaçe zvogëlojnë ënjtjen, dhimbjen dhe inflamacionin në fushën e dëmtimit. Në sfondin e marrjes së tyre, lëvizshmëria në nyje rritet dhe masat e rehabilitimit bëhen të mundshme.
 2. Analgjezikë (lidokainë, Analgin) – këto ilaçe nuk ndikojnë në mekanizmin e inflamacionit, por ato eliminojnë në mënyrë efektive dhimbjen e nyjeve.
 3. Glukokortikosteroidet – përdoren rrallë. Injeksione intra-artikulare kryhen me një kombinim të traumës dhe një sëmundje ekzistuese inflamatore të nyjeve.
 4. Vitaminat dhe mikroelementet – komplekset multivitamine lejojnë normalizimin e metabolizmit në indet e buta të dëmtuara. Mjeku juaj mund të këshillojë ilaçet më të përshtatshme.

Baza e trajtimit për dëmtimet e indeve të buta nuk janë ilaçet, por metodat e tjera të terapisë.

Trajtimi konservativ

Baza e trajtimit konservator në periudhën akute të traumës është imobilizimi i gjymtyrëve të dëmtuar. Kyçja vendoset në një pozicion fiziologjik dhe fiksohet duke përdorur suva ose një salcë të butë.

Mjeti më i mirë për imobilizimin terapeutik në kushte moderne janë ndërtimet e ortozës. Fashat rregullojnë në mënyrë të besueshme bashkimin dhe lejojnë që ligamentet të rikuperohen pa bezdi që shoqërohet me aplikimin e suvasë.

Një rol ndihmës luhet me metodat e fizioterapisë:

 • Ekspozimi ndaj magnetëve.
 • Terapia UHF.
 • Electrophoresis.
 • Phonophoresis.

Pasi të ketë kaluar periudha akute e traumës, simptomat e inflamacionit do ta shqetësojnë pacientin më pak, ia vlen të vazhdohet në trajtim me ushtrime të terapisë ushtrimore. Gjimnastika ju lejon të rivendosni indet dhe të krijoni ngarkesën e duhur në ligamente. Klasa e ushtrimeve duhet të përshkruhet nga mjeku që merr pjesë, i cili do të vlerësojë gatishmërinë e pacientit për stres.

Metodat e masazhit duhet të përdoren me kujdes dhe vetëm gjatë periudhës së rikuperimit. Kontrolloni procedurat e tilla një personi të kualifikuar.

Kirurgji

Me këputje të plotë të ligamenteve, si dhe me shfaqjen e komplikimeve, kryhet trajtimi kirurgjik i dëmtimit. Gjatë operacionit, rivendoset integriteti anatomik i të gjithë elementëve të dëmtuar të nyjës, përfshirë nervat dhe enët e gjakut.

Pas trajtimit, është përshkruar një kompleks i masave rehabilituese, i cili përfshin:

 • Anestezia dhe imobilizimi në periudhën akute.
 • Fizioterapi dhe LKF për rikuperim funksional.
 • Terapia me baltë, balneoterapi dhe spa-terapi.

Me trajtimin e duhur dhe në kohë, dëmtimi i ligamenteve rrallë çon në pasoja të rënda. Në simptomat e para të dëmtimit, këshillohuni me një specialist.

ExpertNews Shqipëri