Trajtimi alternative për artrozën e nyjës së hip është i mundur apo jo

Lidhja e hip është përgjegjëse për ruajtjen e peshës, qëndrimit, siguron lëvizje. Për të përmbushur plotësisht qëllimin e tij natyror, gjendja e një nyje të madhe të artikuluar duhet të jetë e qëndrueshme. Kjo pronë siguron një sistem të fortë muskulor, një kapsulë të fortë fibroze dhe depërtim të thellë të kokës në zgavrën artikulare. Këta faktorë nuk janë të rëndësishëm kur shfaqet artroza e nyjës së hip. Simptomat dhe trajtimi me mjete juridike popullore janë ende objekt debati midis ortopedëve. Emërimi tek mjeku kërkohet.

Shenjat e sëmundjes

Shenjat e coxarthrosis ngjajnë në shfaqjen e disa patologjive të tjera të sistemit muskuloskeletor menjëherë, dhe për këtë arsye kërkohet diagnoza diferenciale.

Simptomat e mëposhtme tregojnë zhvillimin e artrozës së nyjës së hip:

 1. Dhimbje në ijë. Në 9 nga 10 raste, dhimbja kalon poshtë këmbës, duke prekur sipërfaqen anterolaterale të kofshës, rrezatimi në rajonin gluteal është më pak i zakonshëm. Diagnoza e ankesës së pacientit është ekskluzivisht me dhimbje në gju. Përhapja e dhimbjes përgjatë sipërfaqes artikulare laterale në 95% të rasteve tregon zhvillimin e bursitit trokhanterik sekondar.
 2. Arthoza shfaqet me ngurtësi të nyjës së hip pas një periudhe të shkurtër pushimi.
 3. Lëvizshmëria e gjymtyrëve të prekura është e kufizuar. Vihet re vështirësi në marrjen e këmbës në anën e saj. Extremelyshtë jashtëzakonisht e pakëndshme që pacienti të tërheq këmbën në gjoks, të veshë këpucë, të përhapë gjerësisht këmbët. Së pari, ka një rënie në vëllimin e rrotullimit të brendshëm. Ndërsa sëmundja përparon, mundësia e rrotullimit të jashtëm dhe këndi i rrëmbimit të këmbëve zvogëlohen.
 4. Në raste të rënda klinike, krepatimi dëgjohet (jo i palpuar) brenda nyjes gjatë krepitimit.
 5. Nëse nuk trajtohet, deri në fazën 3-4 të patologjisë, pacienti bëhet i çalë. Simptoma është për shkak të migrimit të kokës së femurit dhe shkurtimit pasues të këmbës. Me zhvillimin e artrozës bilaterale te pacienti, mund të vëzhgohet e ashtuquajtura ecja e duck. Për më tepër, ndodh atrofia e muskujve gluteal dhe të femurit. Duke u përpjekur të mbështetet në këmbën e prekur, legeni i pacientit ul. Fenomeni përcaktohet si një shenjë e Trendelenburgut.

Lezioni dypalësh manifestohet nga dhimbja në radhë të parë e njërës nyje: tensioni dhe siklet në nyjen e dytë zhvillohet pas 2-3 javësh, veçanërisht në mungesë të një trajtimi adekuat.

Disordersrregullimet neurologjike (pagjumësia, përkeqësimi i mirëqenies së përgjithshme, nervozizmi) janë pasojat e dhimbjeve të keq.

Diagnoza dhe zgjedhja e terapisë

Qëllimi i diagnozës është që të ndërlidhet vlerësimi i dhimbjes, shkalla e kufizimit të lëvizshmërisë artikulare, ashpërsia e sinovitit në pacientët me artrozë të nyjës së hip, sipas shkallëve dhe testeve të ndryshme. Para së gjithash, ekspertët vlerësojnë ashpërsinë e dhimbjes: për këtë qëllim përdoren peshore të thjeshta analoge vizuale.

Lexo artikullin:  Tregimet e shtrirjes së shtyllës kurrizore, efektiviteti, ushtrimet më të mira

Avantazhi i përdorimit të shkallës TUAJ është thjeshtësia e zbatimit të tij, komoditeti i interpretimit të rezultateve. U konfirmua një lidhje e ngushtë midis treguesit TUAJ dhe nivelit të katekolaminave në gjak. Ana negative e JUAJ është një-dimensionale e saj: në këtë shkallë, pacienti vëren vetëm ashpërsinë e dhimbjes. Një gabim domethënës në treguesin tuaj është bërë nga aspekti psiko-emocional i dhimbjes.

Në të gjithë pacientët, radiografitë e nyjeve të hip në projeksionet anteroposterior dhe anësore kryejnë një vlerësim me rreze x për sa i përket ashpërsisë së koksartrozës.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Shenjat e mëposhtme të një ekzaminimi me rreze X i nënshtrohen analizës:

  lartësia e hapësirës së përbashkët (5 mm (korrespondon me normën); Trajtimi i artrozës së nyjës së hip me mjete juridike popullore

Coxarthrosis është një patologji serioze që nuk mund të ndalet nga mjekësia tradicionale. Meqenëse është e vështirë të imagjinohet që një sëmundje që trajtohet, duke përfshirë administrimin intra-artikular të barnave hormonale, mund të eliminohet vetëm me supë, banja dhe fasha.

Përdorimi i metodave të mjekësisë tradicionale do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes, lehtësimin e tensionit, ndikimin pjesërisht në procesin e shkatërrimit të kërcit dhe largimin e pacientit nga siklet.

Tabela tregon fondet që janë më efektive për sa i përket përmirësimit të mirëqenies me artrozë të rënduar të nyjës së hip.

Emri i procedurës terapeutikeRecetë, veçoriQëllimi i procedurës
Fërkimi i ngrohjesPërgatitni zgjidhjen e bluarjes si më poshtë:
 1. Përzieni 200 ml vajguri dhe 250 ml çdo vaj vegjetal.
 2. Pritini 3 speca të kuq.
 3. Shtoni piper në përzierjen e përgatitur, përzieni mirë.
 4. Lëreni të insistoni për 10 ditë.
 5. Fërkoni intensivisht zgjidhjen e përgatitur në bashkimin e prekur para gjumit.
 6. Lani lëkurën në mëngjes.
Ngrohja e zonës së prekur. Normalizimi i furnizimit me gjak në zonën e problemit
RastiraniePërgatitni zgjidhjen si më poshtë:
 1. Përzierje tërësisht 100 g etanol me përqendrim të ulët, 25 g mustardë.
 2. Shtoni 30 ml kamfor, 4 të bardhat e vezëve dhe përzieni përsëri.
 3. Aplikoni në zonën e bashkimit para gjumit.
 4. Kohëzgjatja optimale e kursit terapeutik është 9-10 ditë
Përmirësimi i furnizimit me gjak në inde, duke siguruar një efekt tërheqës duke ngrohur zonën e prekur
Përzierje për administrim oralMjetet për të gatuar si më poshtë:
 1. 3 limonë të mesëm, 50 g hudhra, 300 g rrënjë selino copëtuar imët, pastaj përzieni.
 2. Derdhni përzierjen në një kavanoz prej 3 litrash.
 3. Shtoni ujë të valë në qafë.
 4. Kohëzgjatja e infuzionit të produktit është të paktën 12 orë.
 5. Merrni 2 tbsp. lugë për 3 muaj
Sigurimi i veprimit antioksidant. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut. Ngopja e trupit me lëndë ushqyese. Parandalimi i depozitimit kripe intraartikulare. Përmban një përqendrim të lartë të acidit askorbik, i cili është i përfshirë në prodhimin e kolagjenit dhe mbajtjen e kërcit në një gjendje të plotë.
Përfundojë lakër mjaltiGrease me kujdes gjethet e lakrës me mjaltë. Vendoseni kompresën në bashkimin e prekur, rregulloni atë në mënyrë të sigurt. Vendosni një film celofan në 2-3 shtresa në majë, pastaj mbuloni me një shall ose shall të ngrohtë. Ju duhet të bëni terapi në mënyrën e konsideruar për të paktën 30 ditë. Meqenëse gjethet e lakrës thahen shpejt, ato duhet të ndryshohen dy herë në ditë – në mëngjes dhe para gjumitHeq inflamacionin, ngroh, ushqen nyjen e prekur
Lexo artikullin:  Rregulla për të veshur një jakë ortopedike të Shants me osteochondrosis qafës së mitrës

Një ilaç efektiv në drejtim të restaurimit të indit artikular njihet si pelte. Receta për përgatitjen e saj është e njohur për të gjithë. Rekomandohet të hani çdo ditë, madhësia e porcionit është të paktën 200 g.

Recetat e mëposhtme të provuara ndihmojnë në përmirësimin e mirëqenies në fazën fillestare të artrozës së nyjës së hip:

 • 0,5 litra vodka hidhni 3 lugë gjelle. lugë rrënjë elekampani e thatë. Këmbëngulni në errësirë ​​për 1 javë. Merrni 30 pika, duke pirë shumë ujë;
 • Gjethet e Hogweed përdoren për qetësimin e dhimbjes. Ata duhet të grimcohen mirë, pastaj të mbështillen me një turne garzë të prerë dhe të mbështjellin bashkimin e problemit;
 • pres fidaneve të rinj të bredhit: sasia e përgjithshme e lëndëve të para nuk duhet të kalojë gjysmën e gotës. Hidh 1 litër ujë të valë, mbulojeni dhe prisni për ftohje. Merrni 3 lugë. për 1 muaj;
 • shtypni gjethet e rrikë në një konsistencë pulpë. Pastaj aplikojeni atë në leckë prej liri dhe bashkojeni atë në një bashkim të lënduar. Prisni 10 minuta. Hiqeni kompresën, shpëlajeni mirë lëkurën nga mbetjet e produktit, pastaj ngrohni bashkimin e prekur. Metoda ka për qëllim përmirësimin e qarkullimit të gjakut në zonën e problemit;
 • mënyra më elementare është përdorimi i kripës së detit të nxehtë. 1 tbsp. ngrohni lëndët e para në një tigan, mbushni qesen e indeve me kripë dhe, pa pritur ftohjen, bashkëngjitni bashkimin e përflakur të hip. Metoda ndihmon në lehtësimin e edemës, e cila shoqërohet me artrozë. Përsëriteni procedurën mundësisht çdo ditë. Shtë më mirë të blini kripë deti jo në një dyqan, por në një farmaci, duke i dhënë përparësi një produkti pa ngjyra dhe aromat;
 • Lëvorja e shelgut (30 g) derdh 2 litra ujë të valë. Pa insistuar të pini, vlim për gjysmë ore. Merrni 2 tbsp. lugë çdo ditë;
 • 3-5 kg ​​hithër të rinj hidhni 5 litra ujë dhe vlim për 40 minuta. Kur planifikoni të bëni një banjë, shtoni supën e gatuar (këshillohet që të përsërisni procedurën 1 f. / 2 ditë).
Lexo artikullin:  Artroza e mjekut të trajtimit të përbashkët të gjurit

Përkundër vetive të dobishme të mjeteve juridike bimore dhe një bollëk recetash që sugjerojnë përdorimin e tyre të duhur, është e nevojshme të trajtoni patologjinë artikulare vetëm pasi të këshilloheni me një mjek.

përfundim

Arthroza e hipit është një patologji me të cilën përballen njerëzit e seksit dhe moshave të ndryshme. Sëmundja është e rëndë, e shoqëruar me dhimbje të forta, humbje të aftësisë funksionale të nyjeve, e çon shpejt pacientin në paaftësi. Shtë e mundur të minimizohet gjasat e një sëmundjeje me kushtin që dëmtimet të parandalohen, osteonekroza zbulohet në kohën e duhur, dhe artriti (veçanërisht forma reumatoid) trajtohet siç duhet. Këta faktorë rrisin mundësinë e zhvillimit të coxarthrosis. Një vlerësim objektiv i gjendjes së shëndetit, monitorimi i përgjigjes së trupit ndaj trajtimit është baza e vendimeve të marra për të siguruar një kujdes të kualifikuar mjekësor.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri