Tofarë duhet të bëni nëse gjuri është i fryrë pa një fryrje dhe dëmton diagnozat dhe metodat e trajtimit

Me ënjtje të gjurit në indet e buta ose direkt në zgavrën e përbashkët, grumbullohet një sasi e tepërt e lëngut. Kjo është një nga simptomat kryesore të zhvillimit të patologjisë inflamatore ose degjenerative-distrofike. Nëse ënjtja e nyjës shoqërohet me dhimbje gjatë ecjes, kur është e përkulur dhe e pangopur, atëherë duhet të konsultoheni me një ortoped. Sa më shpejt që të bëhet trajtimi, aq më të mëdha janë shanset e pacientit për një shërim të plotë.

Mjeku do të përcaktojë shkakun e shkeljes së rrjedhjes së lëngjeve dhe dhimbjes me ndihmën e një numri studimesh instrumentale – radiografi, CT, MRI, artroskopi. Pas diagnostikimit të patologjisë, pacienti përshkruhet ilaçe lokale, sistemike me efekte anti-inflamatore, antiexudative, analgjezike. Ushtrimet e fizioterapisë, masazhit, fizioterapisë ndihmojnë në eliminimin e edemës, zvogëlimin e ashpërsisë së dhimbjes.

Pse gjuri fryhet dhe dëmton

Nëse gjuri është i fryrë pa lëndime, atëherë faktori që provokon patologjinë duhet të identifikohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Mjekët nuk përjashtojnë një përbërës alergjik. Edemë e indeve të buta formohet pas ngrënies së produkteve të reja ose marrjes së përgatitjeve farmakologjike. Dhimbja në këtë rast ndodh për shkak të kompresimit të mbaresave nervore të ndjeshme nga lëngu i akumuluar. Shtë e lehtë të heqësh qafe ënjtje – duhet të përmbaheni në dietën tuaj të zakonshme, të merrni ilaçe më pak toksike ose të rregulloni regjimin e dozave.

Një shkak natyror i edemës, dhimbjes në gju është rritja e aktivitetit fizik. Kjo gjendje shfaqet te njerëzit e pa trajnuar që vendosin të luajnë sport ose të bëjnë një shëtitje të gjatë. Pushimi i gjatë, një kompresë e ftohtë do të ndihmojë të heqni qafe ënjtje dhe dhimbje. Por ia vlen të bëni një takim me ortopedin nëse shqetësimi në gjunjë ndihet më shpesh sesa një herë në muaj. Kjo tashmë është një shenjë e një procesi të ngadaltë inflamator të provokuar nga infeksioni i nyjes, shkatërrimi i kërcit të hialinës ose prishja e sistemit imunitar.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Osteoarthritis

Sëmundje degjenerative-distrofike, kurs i përsëritshëm i rrezikshëm. Për dallim nga artriti, ai nuk shoqërohet me një proces inflamator në nyjen e gjurit. Ndërsa zhvillohet osteoartriti, indet kartilaginoze që rreshtojnë kokat e eshtrave janë shkatërruar, duke siguruar qetësinë e tyre. Për të stabilizuar nyjen, pllakat e eshtrave rriten patologjikisht, formohen osteofitet. Ato kompresojnë indet e buta, ligamentet dhe tendinat, duke shkaktuar procesin inflamator. Në këtë fazë, shfaqen manifestimet e para klinike – ënjtje në mëngjes, ngurtësi e lëvizjeve, dhimbje, e rënduar me ngritjen e një objekti të rëndë.

Lexo artikullin:  Crunch në gjunjë sesa për të trajtuar

artrit

Sëmundja mund të jetë reumatoid, përdhes, psoriatik. Artriti për të mitur prek nyjet e fëmijëve ose adoleshentëve. Patologjitë janë natyra sistemike, domethënë jo vetëm që gjunjët fryhen dhe dëmtojnë, por edhe nyjet e tjera. Me përdhes, nyjet e vogla të gishtërinjve në këmbë ose krahë dëmtohen më shpesh. Dhe artriti psoriatik shoqërohet me manifestime të jashtme të lëkurës – papula, pllaka. Sëmundjet po përparojnë me shpejtësi, duke u përhapur në kërc të shëndetshëm, ind kockor. Në fazën e lëshimit, një person vuan nga ënjtje të vazhdueshme të gjurit, lëvizje kufizuese. Dhe me relapsa, shfaqet dhimbje akute e shpimit.

sinoviti

Ky është emri për pezmatimin e membranës synoviale të nyjës së gjurit, si dhe indeve të buta ngjitur, ligamentet dhe tendinat. Ekudati patologjik grumbullohet në të, duke provokuar edemë në gju, dhimbje në pushim, kur ecni. Shkaqet e synovitit janë të shumëllojshme – relapsa të osteoartritit, artritit, dëmtim të mëparshëm. Shpesh, inflamacioni zhvillohet në përgjigje të depërtimit të baktereve patogjene nga fokat kryesore në zgavrën e përbashkët. Sinoviti mund të ndodhë pas infeksioneve të zorrëve ose të frymëmarrjes. Do të kërkojë një kurs të antibiotikëve ose përdorimin e glukokortikosteroideve, NSAIDs.

Ju duhet të jeni të kujdesshëm, nëse jo vetëm gjuri bymehet dhe dhemb, por gjithashtu shfaqen shenja të dehjes së përgjithshme të trupit – temperatura rritet, tretja dhe peristaltika janë të mërzitur. Kjo gjendje kërkon ndalimin e procesit inflamator, marrjen e ilaçeve për të rivendosur ekuilibrin ujë-elektrolit.

Trajtimi i sinovitit me birë:

Bursit

Për këtë sëmundje, si dhe për sinovitin, inflamacioni i membranës synoviale është karakteristik. Por me bursit, patologjia është e lokalizuar dhe nuk shtrihet përtej çantës së përbashkët. Simptomat kryesore janë edema e vogël e gjurit, skuqja e lëkurës, dhimbja gjatë ecjes, ngurtësia e lëvizjeve. Por sëmundja ka një simptomë specifike. Nëse e ndjeni gjurin, mund të gjeni një vulë të vogël, me presion mbi të cilën ka një lëvizje të lëngut në të (luhatje). Lëkura mbi vulë është zbutur, bëhet tepër elastike.

Lexo artikullin:  Farë bën që lëngu të grumbullohet në gju

Bursiti i gjurit mund të shoqërohet me simptoma të dehjes së përgjithshme. Pas diagnostikimit të patologjisë, ortopedi do të bëjë një birë të nyjës së gjurit. Me një mjet të veçantë, ai shpon qesën sinoviale dhe nxjerr ekstratin e grumbulluar. Pastaj ajo shpëlan zgavrën me zgjidhje antiseptike dhe aplikon një fashë fiksuese.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Ligamentiti dhe tendoniti

Këto janë patologji inflamatore që ndikojnë në strukturat e indit lidhës të nyjës së gjurit. Me ligamentit, ligamentet dëmtohen, dhe me tendinit – tendinat. Shkaqet e patologjisë janë infeksionet e indeve, çrregullimet metabolike, relapset e artritit, osteoartriti. Gjuri duket i fryrë, lëkura kthehet në të kuqe për shkak të rrjedhjes së gjakut në të. Dhimbja intensifikohet kur përpiqeni të ndjeni nyjen, ndërsa lëvizni dhe pushoni. Mund të marrë një karakter “të mpirë” gjatë natës, duke prishur gjumin e një personi. Disordersrregullimet neurologjike – lodhja, dobësia, apatia bashkohen në manifestimet fizike të patologjive. Një tipar tjetër karakteristik i ligamentitit dhe tendonitit është paaftësia për të përkulur plotësisht dhe unbenduar nyjen.

Ndihma e parë

Nëse gjuri është i fryrë pa një fryrje, ajo dhemb shumë, atëherë menjëherë duhet të bëni një takim me një ortoped për të vendosur shkakun e gjendjes patologjike. Mjekët nuk i rekomandojnë pacientët të marrin analgjezikë, NSAID, diuretikë, ose të përdorin ointments ose anti-inflamatorë ose xhel para këshillimit. Kjo në mënyrë të konsiderueshme shtrembëron pamjen klinike dhe e bën diagnozën të vështirë. Këshillohet që të përmirësohet mirëqenia në dhimbje akute ose në mungesë të mundësisë së një vizite të shpejtë te një mjek. Shouldfarë duhet të bëhet në raste të tilla:

  • shtrihuni, shmangni çdo ngarkesë statike ose dinamike;
  • ngrini një këmbë të lënduar duke e vendosur atë në një rul ose jastëk;
  • me dhimbje të forta, merrni pilulën e Nise, Ketorol, Ibuprofen.

Kompresat e ftohta përdoren për të eleminuar edemën. Qesja plastike duhet të mbushet me akull të grimcuar, të mbështjellë me një leckë të dendur, të aplikuar në nyjën e lënduar për 10 minuta. Procedura duhet të kryhet çdo orë derisa të zgjidhet ënjtja. Ortopedistët rekomandojnë të aplikoni një fashë në gju, duke mbështjellur një fashë elastike rreth tij disa herë. Lidhja nuk duhet të shtrydhur tepër – kjo do të rrisë vetëm ashpërsinë e edemës për shkak të shtrëngimit të enëve të gjakut.

Farë nuk mund të bëhet

Derisa të mos vendoset shkaku i dhimbjes dhe ënjtja, është rreptësisht e ndaluar të kryhen procedura të ngrohjes. Ju nuk mund të përdorni pads për ngrohje, copë piper, produkte transdermal Ketonal dhe Nanoplast Forte, suva të mustardës. Preparationsdo përgatitje për ngrohjen me ekstraktin e specit të kuq, helmin e gjarprit dhe bletëve, terpentinë, vajin e mustardës janë absolutisht të kundërindikuar. Menovazin, një produkt i njohur për trajtimin e përbashkët, është gjithashtu i përfshirë në këtë grup. Edemë është formuar në sfondin e inflamacionit të indeve. Nën ndikimin e nxehtësisë, ajo intensifikohet, përhapet në strukturat e shëndetshme të përbashkët. Elsefarë tjetër nuk mund të bëhet para se të kontaktoni një mjek:

  • masazhoni gju;
  • përpiquni të largoni dhimbjen me ushtrime;
  • ngrini pesha, ecni shumë.
Lexo artikullin:  Trajtimi i artrozës së gjurit në fasha të shtëpisë dhe terapi ushtrimore

Ndalohet përdorimi i mjeteve juridike popullore për dhimbje në nyje, për shembull, tretësirë ​​alkooli nga lulet e gështenjës ose lëng rrepkë i zi me mjaltë. Nën veprimin e vajit të mustardës dhe alkoolit etilik në nyje, temperatura rritet, duke provokuar një rritje të edemës, ashpërsinë e dhimbjes.

Preparate farmakologjike

Në varësi të sëmundjes së diagnostikuar, pacientit do t'ju përshkruhet një trajtim kompleks. Ai konsiston në marrjen e medikamenteve, përdorimin e manipulimeve fizioterapeutike, edukimin e rregullt fizik. Artriti dhe osteoartriti ende nuk janë shëruar plotësisht. Të gjitha përpjekjet e mjekëve kanë për qëllim arritjen e një relaksimi të qëndrueshëm, parandalimin e shkatërrimit të mëtejshëm të kërcit hialin.

Gjatë periudhave të relapsit, pas ushtrimit të tepruar fizik, një ndryshimi të mprehtë të motit, përkeqësimit të patologjive të tjera kronike, gjuri mund të fryhet dhe të dëmtojë. Ilaçet e jashtme anti-inflamatore josteroide të jashtme ndihmojnë në eleminimin e këtyre simptomave:

Xhel-venoprotektorët – Lioton, Troxevasin, Troxerutin – mund të përballojnë mirë edemën. Përgatitjet e kombinuara të jashtme Dolobene (dimetil sulfoksid, heparin, dexpanthenol) dhe Indovazin (indomethacin, troxerutin) janë dëshmuar mirë. Të gjitha ointments aplikohen 2-3 herë në ditë në zonën e dhimbjes derisa simptomat të zhduken plotësisht. Nëse pas 3-4 ditësh trajtimi mirëqenia e personit nuk përmirësohet, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek. Ai do të zëvendësojë ilaçet me analoge me substanca të tjera aktive ose do të rregullojë regjimin e dozave.

Ekziston një mënyrë për të parandaluar ënjtjen e dhimbshme të gjurit, ndërsa përmirësohet funksionimi i saj. Ai konsiston në përdorimin e vazhdueshëm të kondroprotektorëve (Arthra, Teraflex) për disa muaj, dhe nganjëherë me vite. Ortopedistët rekomandojnë përdorimin e ointments, për shembull, Artro-Active nga vija blu, Balsami i Dikul ose Sophia me kondroitinë dhe glukozaminë, krem ​​Teraflex, ointments Kondoksid, Chondroitin-Akos. Kondroprotektorët grumbullohen në zgavrat artikulare, duke stimuluar rigjenerimin e kërcit. Pas 2-3 javësh, aktiviteti i tyre analgjezik dhe dekompestues fillon të shfaqet.

Në shumicën e rasteve, dhimbja, edema e gjurit lindin për shkak të zhvillimit të patologjive artikulare. Këto janë reagimet kryesore mbrojtëse të trupit ndaj efekteve të faktorëve negativë të brendshëm. Ato nuk mund të injorohen, duke hequr pilulat. Sëmundja duhet të diagnostikohet, të vazhdojë me kohë trajtimin e saj. Kjo do të shmangë humbjen e performancës dhe paaftësinë.

ExpertNews Shqipëri