Tenis bërryl çfarë është ajo Shkaqet, simptomat, trajtimi

Inflamacioni në zonën e lidhjes së muskujve të parakrahit në epikondilën anësore quhet "bërryl i një tenisti" (epikondiliti). Patologjia mori emrin e saj për shkak të përhapjes së përhapur në mesin e tenistëve. Shkaku i sëmundjes është një mbingarkesë e vazhdueshme e muskujve të parakrahut. Ekziston një sëmundje e dhimbjes në pjesën e jashtme të bërrylit gjatë lëvizjeve në bërryl dhe në kyçin e kyçit. Ilaçet anti-inflamatore dhe pjesa tjetër përdoren për të trajtuar fazën akute, e ndjekur nga ushtrime të terapisë ushtrimore.

Përshkrimi i sëmundjes

Epikondiliti lateral ("bërryl i tenistit", "bërryl i tenisit") – inflamacion i tendinit të muskujve ekstensororë të dorës në zonën e lidhjes së tyre me një zgjatje të vogël kockore në pjesën e jashtme të bërrylit (epicondyle). Procesi patologjik provokon overstretching dhe trauma në indin lidhës të tendinit në kohën e lëvizjes.

Më shpesh, sëmundja zhvillohet në individë, aktivitetet e përditshme të të cilave shoqërohen me lëvizje të shumta monotone të gjymtyrëve të sipërme, të kryera përgjatë një trajektore. Grupi i rrezikut përfshin atletë profesionistë dhe përfaqësues të profesioneve të caktuara (piktorë, muratorë, paketues dhe të tjerë).

Sipas fiziologjisë, aftësia motorike e nyjës për të bërë lëvizje në drejtime të ndryshme sigurohet nga muskujt, të cilët janë bashkangjitur në indin e kockave duke përdorur një tendë. Në kohën e lëvizjes, indi elastik i tendinit tenton të shtrihet. Me shtrirje të tepruar, mikrobet formohen në fijet, të cilat më pas bëhen vendi i inflamacionit.

Procesi patologjik në rajonin e bërrylit mund të ketë dy lokalizime:

 • në fushën e epikondilit të jashtëm – epikondiliti lateral ose bërryl tenisi;
 • në zonën e epikondilit të brendshëm – epikondiliti medial ose bërryl i golfit.

Shkaqet e patologjisë

Sëmundja bazohet në ndryshime destruktive në tendin. Zhvillimi i degjenerimit promovohet nga ngarkesa të mëdha dhe procese përfshirëse te njerëzit e moshuar.

Faktorët kryesorë predispozues përfshijnë:

 1. Trajnimi sportiv, përfshirë lëvizjet e mprehta në nyjen e bërrylës (kur përdorni topa të lagësht të lagur, një rekord i zgjedhur në mënyrë jo të duhur me një dorezë të madhe dhe vargje të shtrira tepër, shkelje e teknikës së topit);
 2. Kryerja e detyrave profesionale në lidhje me mbingarkesën e energjisë në muskujt e parakrahut (teknikat e vidhosjes dhe kapjes me përpjekje);
 3. Dobësi e muskujve të nyjeve të shpatullave dhe kyçeve;
 4. Pabarazia muskulare e ekstensorëve dhe fleksorëve të parakrahut, kur shqetësohet koordinimi në punën e dy grupeve të muskujve.

Me lëvizje të përsëritura shpesh me aplikimin e përpjekjeve të caktuara në tendin, shfaqen mikrokritje. Me kalimin e kohës, një proces inflamator shfaqet në zonat e dëmtuara. Në përgjigje të acarimit, qelizat nekrotike fillojnë të prodhojnë enzima aktive që prishin rrjedhën normale të proceseve metabolike në nivelin qelizor. Pas shtypjes së inflamacionit në zonat e prekura, rritet një shtresë e re qelizore.

Lexo artikullin:  Trajtimi i osteoporozës me mjete juridike popullore dhe ushqim të duhur

Për shkak të acarimit të vazhdueshëm, ndryshimet degjeneruese ndodhin në indet e tendinit.

Përveç mbingarkesës, shkaku i degjenerimit janë ndryshimet në lidhje me moshën, të shoqëruara me një rënie të metabolizmit dhe mungesë të komponimeve të nevojshme për të ruajtur indin lidhës në një gjendje funksionale.

pamje klinike

Bërryl tenisi karakterizohet nga zhvillim i vazhdueshëm. Simptoma e parë është një dhimbje e lehtë dhe siklet në bërryl kur përpiqeni të rregulloni kyçin e dorës, duke kapërcyer përpjekjen. Në këtë rast, vëllimi i motorit në nyjen e bërrylit mbetet plotësisht i njëjtë. Në ekzaminim, edema nuk është zbuluar, vërehet tension dhe dhimbje e muskujve gjatë palpimit në shtojcën në epikondilën e jashtme.

Me mosveprim, sëmundja vazhdon të përparojë, dhe sindromi i dhimbjes bëhet më i theksuar. Hidhërimi përhapet përgjatë muskujve në anën e jashtme të parakrahut, me kalimin e kohës, edhe kryerja e manipulimeve të përditshme mund të çojë në dhimbje të forta. Pas kalimit në fazën kronike, pacienti ankohet për dhimbje të vazhdueshme të dhimbjes, e cila intensifikohet me lëvizje të papritura.

Në mënyrë të pavetëdijshme, një person përpiqet të mos ngarkojë një bërryl të sëmurë, i cili gradualisht çon në dobësim të indeve të muskujve. Për shkak të kësaj, mikrocirkulacioni dhe ushqimi i qelizave janë të dëmtuara. Këto ndryshime kontribuojnë në ndryshime distrofike në tendin, ndjeshmëri të dëmtuar, shfaqjen e djegies, ndjesi shpimi gjilpërash, duke u shtrirë nga bërryli në pjesën e mesme të parakrahut.

Diagnostics

Diagnostifikimi i “bërrylit të tenisit” kryhet nga një ortoped. Diagnoza bazohet në inspektimin vizual, ankesat e pacientëve dhe rezultatet e testeve provokuese të dhimbjes. Për të konfirmuar inflamacionin, mjeku kthen parakrahun e pacientit, ndërsa heq dore nga kyçi i dorës. Kur shfaqet një impuls i dhimbjes, testi konsiderohet pozitiv. Shtë karakteristike që gjatë lëvizjeve ekstensore në nyjen e kyçit të dorës, dhimbja shfaqet pak poshtë nyjës së bërrylit, në pjesën e jashtme të saj.

Studimet instrumentale me këtë diagnozë nuk kryhen, pasi ndryshimet destruktive në këtë fazë nuk vërehen. Ekzaminimi me rreze X të nyjës së bërrylit përcaktohet me qëllim të diagnozës diferenciale me qëllim që të përjashtohen kushtet patologjike të mëposhtme:

 • osteokondropatia (nekroza aseptike e kokës së kockave);
 • artriti i nyjës së bërrylit;
 • ngjeshja e kompresionit të nervit radial;
 • radikulopatia në qafë.

Për të vlerësuar gjendjen e trungjeve nervore dhe përfundimet e tyre, këshillohet një neurolog, i cili, nëse është e nevojshme, përshkruan elektromografi dhe radiografi të shpinës së qafës së mitrës.

Për të përjashtuar inflamacionin dhe faktorin reumatologjik, bëhet një test laboratorik i gjakut.

Trajtimi konservativ

Në bërrylin e një tenisti, masat terapeutike hartohen duke marrë parasysh dy faza të njëpasnjëshme të trajtimit. Faza e parë përfshin terapi pushimi dhe anti-inflamator, në periudhën e dytë – fizioterapi në kombinim me ushtrime forcuese.

Lexo artikullin:  Trajtimi i mjekësisë zyrtare të nyjeve të gishtërinjve dhe metodave alternative

Në dhimbje akute, mënyra e aktivitetit fizik ndryshon. Për këtë, ngarkesat janë të kufizuara, për shkarkimin e muskujve në zonën e epikondilit lateral, emërohet një fashë ortopedike, e cila është një rrip i ngushtë me material të ulët elastik, të fiksuar pak poshtë nyjës së bërrylës. Për të rritur efektin, përveç kësaj, mund të vendosni një fashë të butë në bërryl, i cili siguron kompresim dhe mikromasazh në zonën e përflakur.

Në ditët e para, tregohet përdorimi i fasha të ftohta për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar inflamacionin. Si i ftohtë, ju mund të përdorni një jastëk ngrohjeje të mbushur me akull, produkte të ngrirë nga frigorifer ose një paketë hipotermike, e cila mund të blihet në çdo farmaci. Ftohtë aplikohet në pjesën e jashtme të bërrylit për 10 minuta disa herë në ditë. Për të parandaluar hipoterminë, lënda duhet të mbështillet me një leckë të hollë.

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore (Indomethacin, Diclofenac) përfshihen në trajtimin e ilaçeve për të lehtësuar reagimin inflamator dhe për të ndaluar sindromën e dhimbjes. Për ekspozimin lokal, mund të përdoren xhel pa një efekt ngrohjeje: Xhel Nise, Dolobene, Bystrumgel. Nëse trajtimi me ilaçe jo-hormonale është i paefektshëm, injeksione me një ilaç glukokortikosteroid (Cortisone) kryhen në fushën e inflamacionit.

Ushtrime terapeutike shtrirjeje

Pas qetësimit të dhimbjes akute, trajtimi i "bërrylit të tenisit" vazhdon me ushtrime fizike. Në fazën fillestare, kryhen ushtrime shtrënguese të muskujve të lehta. Possibleshtë e mundur ta bëni këtë vetë në shtëpi. Klasat mbahen dy herë në ditë, në një seancë duhet të bëni dhjetë përsëritje.

Për të kryer ushtrimin, është e nevojshme që të kapni të shëndetshëm dorën e sëmurë dhe ta përkulni, ndërsa rregulloni dorën, derisa të ndjeni një tension të lehtë pa dhimbje të mprehta. Mbajeni dorën në këtë pozicion, duke llogaritur në tridhjetë. Ushtrimi i rregullt do të ndihmojë në fillimin e periudhës së rikuperimit dhe zvogëlimin e dhimbjes.

Procedurat fizioterapeutike përshkruhen në periudhën akute dhe subakute. Për të rritur efektin terapeutik të terapisë së ilaçeve në fazën akute:

 • ekspozimi ndaj rrymës magnetike të pulsuar;
 • electroanalgesia;
 • rrezatimi me rrezet infra të kuqe;
 • terapi diadinamike.

Në një periudhë pa dhimbje, terapia e valës së shokut tregon efikasitet të lartë. Ndikimi i valëve akustike në zonën e nyjes së bërrylit zvogëlon dhimbjen, zgjidh indin nekrotik, stimulon rigjenerimin e qelizave të reja. Administrimi transdermal i Papainit nga rryma direkte ka një efekt të ngjashëm. Enzima bimore zbërthen qelizat e vdekura, shkakton procese metabolike.

Bërryli i tenisit mund të mjekohet vetëm në raste të rënda, kur terapia konservatore është e paefektshme dhe dhimbja nuk ndalet nga ilaçet. Kirurgjia kryhet brenda mureve të departamentit ortopedik ose kirurgjikal nën anestezi lokale ose të përgjithshme.

Lexo artikullin:  Trajtimi i osteokondrozës së shpatullave në shtëpi

Për trajtimin e “bërrylit të tenisit” përdoren disa metoda të ndërhyrjes kirurgjikale:

 • Prerje e tendinit të Geymann;
 • heqja e pjesëve të modifikuara të tendinit me ngjitjen e saj të mëvonshme në epikondilën kockore;
 • zgjatja e tendinit;
 • ekscizioni i bursës dhe ligamentit anular.

Pas operacionit, krahu është i fiksuar me një suva të llaçit ose fashë plastike. Ushtrimet e para të terapisë së ushtrimeve me ushtrime të rezistencës lejohen një muaj pas trajtimit kirurgjikal. Periudha e rehabilitimit zakonisht zgjat rreth gjashtë muaj. Pas një periudhe shërimi të plotë, dobësia e muskujve të mbetur mund të zhvillohet. Në përgjithësi, prognoza pas trajtimit është e favorshme, në më shumë se 85% të pacientëve, vërehet rikuperimi dhe kthimi i vëllimit të aftësive motorike.

Parandalim

Parandalimi i një sëmundjeje siç është bërrylja e një tenisti përfshin përdorimin e fashave parandaluese ose fashave elastike për të parandaluar tejkalimin e tendinit. Nëse është e mundur, zvogëloni kohëzgjatjen e punës së vazhdueshme me duart tuaja. Atletët që zotërojnë tenisin, punojnë saktësinë e goditjes dhe zgjedhin pajisje që plotësojnë parametrat individualë. Shfaqja e parehati ose dhimbje në nyjen e bërrylit duhet të shërbejë si një arsye për të kontaktuar një mjek për diagnostikimin dhe trajtimin në kohë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri