Spërkatje nën gju

Tendoni hamstring është shfaqja e çarjeve mikroskopike të fibrave të tendinit me tension të panatyrshëm në muskujt e gjurit. Si rezultat i lëvizjes së pakujdesshme, fibra e muskujve zgjat sa më shumë që të jetë e mundur dhe ndodh shenja kryesore e humbjes nga ligamentet e pronës elastike – sindromi i dhimbjes.

Shtrirja e tendinit është e ndarë në tre lloje, në varësi të ashpërsisë së dëmtimit:

 1. Tendosje 1 shkallë ose tendosje e lehtë. Diagnoza e dëmtimit të seksioneve të vogla të fibrave të muskujve (trauma te mikrofibrat). Funksionaliteti i këmbës nuk humbet, dhe ndjesitë e dhimbjes i japin pacientit siklet të lehtë. Isshtë e mundur për të kuruar këtë shkallë të shtrirjes brenda një jave.
 2. Shtrirje 2 shkallë ose shtrirje e moderuar. Gjatë ekzaminimit, pacienti zbulon një dëmtim të pjesshëm të ligamenteve, gjë që më pas çon në përparimin e procesit inflamator. Pacienti ka dhimbje të forta, ënjtje të vendit të lezionit dhe shfaqje të hemoragjisë nënlëkurore (hematoma). Procesi i trajtimit për shtrirje të moderuar do të zgjasë të paktën 20 ditë.
 3. Rainarje 3 shkallësh ose spërkatje e rëndë. Diagnostifikohet me një shkelje të plotë të funksionalitetit të nyjes si rezultat i një këputje të plotë të fibrës së muskujve. çon në shfaqjen sistematike të relapseve, ënjtje të rëndë të zonës së prekur dhe deri në dhimbje të forta. Kohëzgjatja e procesit të rimëkëmbjes është 40 ditë.
Përmbajtja e artikullit
 1. Simptomat
 2. Shkaqet e patologjisë
 3. Ndihma e parë
 4. Masat e gabuara të ndihmës së parë:
 5. Trajtimi i traumës
 6. Video e dobishme
 7. Karakteristikat e zgjedhjes së fashës
 8. Rimëkëmbja e shtrirjes
 9. Parandalim
 10. Video e dobishme
 11. Treatmentfarë trajtimi do të ndihmojë me shpërthimin e nyjës së gjurit?
 12. Si mund të dëmtohen ligamentet?
 13. Së pari a>
 14. Si trajtohet këputja e legamentit?
 15. Mjekim
 16. Metodat kirurgjikale të trajtimit
 17. Trajtimi i sprain me metoda popullore
 18. Kompresë e ftohur e patates së grirë
 19. Kompresion qepësh
 20. Kompresim balta
 21. Locion Elderberry
 22. Locion bimor
 23. Rehabilitimi pas shpërthimit
 24. Shtrirja në nyjen e gjurit: metodat e diagnostikimit dhe trajtimit
 25. Shkaqet
 26. Simptomat
 27. Degrees
 28. Cili mjek trajton një fryrje në gju?
 29. Diagnostics
 30. Trajtim
 31. Procesi i rehabilitimit
 32. Parandalim
 33. E dobishme v>
 34. Causesfarë shkakton një fryrje të gjurit? [redaktoni | modifikoni kodin]
 35. Shenjat e fryrjes së gjurit [redakto | modifikoni kodin]
 36. Diagnostifikimi [redakto | modifikoni kodin]
 37. Trajtimi me Spray i gjurit [redakto | modifikoni kodin]
 38. Rehabilitimi [redakto | modifikoni kodin]
 39. Si mund të parandalohet shtrirja? [redaktoni | modifikoni kodin]
 40. Spray gju
 41. > Gju është një bashkim kompleks që ka disa lloje të ligamenteve. Këto janë ligamente kolaterale dhe kryqëzuese, vetë ligament i tyre i gjurit. Në varësi të llojit të dëmtimit, vetëm një ligament ose disa mund të dëmtohen në të njëjtën kohë, si dhe strukturat e tjera të përbashkët (menisk, tendons, etj).Gypi i përbashkët është me ashpërsi të ndryshme:
 42. Së pari a> Nëse ka një fryrje të ligamenteve të gjurit, personi duhet të vendoset menjëherë, të ngrihet dhe këmba të fiksohet. Aplikoni të ftohtë në gjymtyrin e sëmurë duke mbështjellur së pari akullin në një peshqir për të shmangur ngrirjen në lëkurë. Kjo jo vetëm që do të zvogëlojë dhimbjen, por edhe do të parandalojë shfaqjen e edemës dhe hematomës.
 43. Faqja Mjekimi
 44. Medikamente
 45. Riaftësim

Simptomat

 • si rezultat i shpërthimit, pacienti ndjen dhimbje të forta të lokalizimit të pasigurt, i cili shfaqet 3-4 orë pas dëmtimit;
 • shfaqet edema, e cila mund të shoqërohet me hemoragji (hematoma);
 • pacienti nuk është në gjendje të lëvizë në mënyrë të pavarur, për shkak të ngurtësisë së muskujve;
 • pacienti ndjen një tension të vazhdueshëm të muskujve në gju;
 • kur përpiqeni të qëndroni në këmbë të dhembshme, ndodh marrja e saj e pavullnetshme.

Shkaqet e patologjisë

Hamstring shtrihet si rezultat i një lëvizje të mprehtë në tejkalim të amplituda natyrore të lëvizjes. Shpesh shtrirja diagnostikohet me ngrohje të pamjaftueshme të masës muskulore para aktiviteteve sportive. Përveç këtij faktori, shkaqet e sprains hamstring përfshijnë:

Shkaqet e spërkatjes

 • përdorimi i këpucëve të pakëndshme, gjë që çon në zgjatje të pahijshme të këmbës;
 • lëvizje e gjatë në terrene shkëmbore;
 • mosha – forca e indit lidhës është e dëmtuar;
 • prania e patologjive që zvogëlojnë elasticitetin dhe forcën e fibrave të muskujve (parathenotiti, tendiciti);
 • një goditje e mprehtë në pjesën e përparme, anësore ose të pasme të gjurit.

Ndihma e parë

Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme të sigurohet ndihma e parë për pacientin pas marrjes së një dëmtimi popliteal. Cilat veprime duhet të ndërmerren:

Shtrirja e Ndihmës së Parë

 1. për të zvogëluar dhimbjen dhe për të parandaluar zhvillimin e ënjtjes, si dhe hematomat, një locion i ftohtë ose një qese e veçantë ftohëse mjekësore duhet të aplikohet në zonën e dëmtuar;
 2. një gjymtyrë e dëmtuar duhet të fiksohet duke përdorur një fashë ose fashë të ngushtë për gju;
 3. është e dëshirueshme që ta zhvendosni pacientin në një pozicion horizontal dhe të siguroni lëvizje të plotë;
 4. për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në vendin e lezionit, është e nevojshme të përdorni ointments dhe krem ​​që zvogëlojnë formimin e mpiksjes së gjakut (Troxevasin, Troxerutin, Lyoton);
 5. për të eleminuar sindromën e dhimbjes dhe për të zvogëluar rrezikun e inflamacionit, pacientit duhet t'i jepet një ilaç i grupit NSAID (Nimesil, Ibuprofen, Ksefokam).

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Masat e gabuara të ndihmës së parë:

 • në ditën e parë pas lëndimit, fshij lezionin me ointments të ngrohjes ose bëni lëvizje masazhi;
 • aplikoni fasha ngrohëse;
 • jepni pacientit pije alkoolike;
 • lëviz këmbën e prekur.

Trajtimi i traumës

Siç u përmend më herët, ekzistojnë tre lloje shtrirjes. Në rast të distancës së butë, pacienti do të ketë nevojë vetëm për aplikimin e përditshëm të një fashë fiksuese ose fashë. Ju lutem vini re se fashë ose fashë nuk duhet të shtrydhë këmbën, duke prishur qarkullimin e gjakut. Pas një dëmtimi, duhet të vëzhgoni pushimin në shtrat për 2-3 ditë.

Nëse pacienti diagnostikohet me shtrirje mesatare deri të rëndë, atëherë përveç fashës mjekësore, mjeku përshkruan qetësues dhe ilaçe anti-inflamatore në formën e tabletave dhe ointments (gels). NSAID-të më të përshkruara janë:

Përgatitjet në formën e një vaji ose xhel:

Për të përshpejtuar rigjenerimin e indeve të prekura, pacienti duhet të marrë komplekse vitaminash (Alfabeti, Triovit, Selmevit, Undevit) dhe të përdorë shirit – një shirit indi ngjitës që ndihmon në rregullimin e tendinit, duke zvogëluar dhimbjen.

Video e dobishme

Nga kjo video do të mësoni se si të rregulloni hamstring duke përdorur majë.

Karakteristikat e zgjedhjes së fashës

Për të parandaluar shtrirjen e përsëritur gjatë stërvitjes dhe për të siguruar imobilitet të nyjës së gjurit gjatë periudhës së trajtimit, duhet të përdoret një mbajtëse (orthosis). Funksionet që ka një ortozë për gju:

 • fiksim i besueshëm i zonës së shtrirjes;
 • arritja e kufizimit të plotë të lëvizshmërisë së përbashkët;
 • ulur ngarkesën në zonën e dëmtuar.

Industria ortopedike ofron një gamë shumë të gjerë të pads gju. Kur zgjatni hamstrings, është e nevojshme të përdorni një fashë kompresimi ose ortozë fiksimi në nyjen e gjurit.

Orthoza e fiksimit mbron me siguri zonën e prekur, stabilizon pozicionin e këmbës dhe kufizon aktivitetin motorik. Përdorimi i një ortoza të tillë ju lejon të përshpejtoni procesin e shërimit të indeve, të zvogëloni ënjtjen e zonës nën gju dhe të eliminoni ndjeshëm dhimbjen.

Nëse funksionaliteti i këmbës është rikthyer, dhe pacienti nuk ndjen siklet gjatë lëvizjes, atëherë këshillohet të zëvendësoni mbajtësen e fiksimit me një shtrëngim ngjeshjeje të bërë nga indi elastik dhe të ngushtë. Një fashë e tillë përdoret për qëllime parandaluese.

Rimëkëmbja e shtrirjes

Disa ditë pas një shtrirje të tendinit, masat terapeutike janë përshkruar për të rikthyer funksionimin e fibrave të muskujve. UHF është metoda më efektive e fizioterapisë, e cila bazohet në efektin e një fushe elektromagnetike në zonën e prekur të këmbës. Falë kësaj procedure, pacienti ka një shërim të shpejtë të fibrave të dëmtuara, një rënie të edemës, stimulim të qarkullimit normal të gjakut, një rënie në zhvillimin e procesit inflamator dhe eliminimin e dhimbjes.

Gjithashtu, mjeku mund të përshkruajë fasha duke përdorur ozokerite, masazh terapeutik, elektroforezë, magnetoterapi dhe ultratinguj.

Parandalim

Për të mbrojtur veten dhe të dashurit nga shtrirja e tendinave, është e rëndësishme të ndiqni rregulla të caktuara. Rekomandohet që të shtrini dhe të kryeni ushtrime për forcimin e muskujve të paktën tre herë në javë, duke ruajtur tonin dhe elasticitetin e tyre. Për sportin është e rëndësishme të zgjidhni këpucët e duhura. Mundësia më e mirë do të ishin atlete me dantella me një ngritje të lehtë dhe një fiksim të besueshëm të këmbës.

Fiksimi i këmbëve para stërvitjes

Gjatë ushtrimeve që janë krijuar për të ngritur peshat, zonat e prekshme duhet të mbështillen me një fashë elastike ose të përdorin një fashë.

Gjërat për të kujtuar:

 1. Para një stërvitje, është e nevojshme të bëni një ngrohje, dhe pas një stërvitje – një vështirësi;
 2. mos luani sporte për më shumë se një orë, pasi gjatë lodhjes rreziku i dëmtimit rritet;
 3. duhet të shmangen nga lartësitë dhe rëniet;
 4. për drejtimin, duhet të zgjidhni një sipërfaqe të sheshtë pa pengesa;
 5. aderimi në një dietë të ekuilibruar është çelësi për shëndetin, durimin e muskujve dhe forcën e kockave.

Video e dobishme

Në këtë video ju do të mësoni se si të forconi hamstring tuaj duke përdorur ushtrime.

Treatmentfarë trajtimi do të ndihmojë me shpërthimin e nyjës së gjurit?

Spray i nyjes së gjurit kërkon trajtim në kohë. Një traumatolog mund të përcaktojë ashpërsinë e patologjisë bazuar në ekzaminimin dhe ekzaminimin radiografik të nyjes.

Si mund të dëmtohen ligamentet?

Ka ligamente anësore dhe kryqëzuese në gju. Me lëndime të ndryshme, ato mund të zgjaten ose këputen. Sëmundje të tilla shpesh ndodhin nëse një person kryen veprimet e mëposhtme:

 1. Ai e përkul këmbën ashpër, për shembull, për kërcim ose gjatë vrapimit.
 2. Kthen këmbën në një drejtim atipik për një bashkim të caktuar.
 3. Ai merr një goditje të drejtpërdrejtë tek patella, pavarësisht nga cila anë (mund të jetë një rënie).

Spray në gju mund të ndodhë si një sëmundje e pavarur, ose të jetë një shenjë e një sëmundje më serioze, për shembull, zhvendosje e nyjes së gjurit.

Lexo artikullin:  Rivendosja e kërcit të nyjes së gjurit është e mundur apo jo

Simptoma e parë që shfaqet me një ligament të spërkatur të gjurit do të jetë dhimbja. Mundësia për të lëvizur në mënyrë të pavarur së pari ruhet. Disa kohë pas dëmtimit, shfaqet ënjtje e gjurit dhe hematoma. Në të njëjtën kohë, bëhet gjithnjë e më e vështirë për një person të ecë. Simptomat e mbetura varen nga sa e rëndësishme janë pasojat e dëmtimit. Në varësi të kësaj, dallohen 3 shkallë të ashpërsisë së dëmtimit dhe simptomave:

 1. Shkalla e parë është këputja e një numri të vogël të fibrave të ligamentit, integriteti dhe funksionimi i tyre nuk cenohen. Edemë dhe hematoma janë të vogla ose mungojnë. Ndjesitë e dhimbjes me intensitet mesatar.
 2. Shkalla e dytë është një thyerje e konsiderueshme e fibrave, integriteti është thyer. Ekziston një ënjtje e madhe dhe hematoma. Dhimbja është mjaft e rëndë.
 3. Shkalla e tretë është këputja absolute e ligamentit ose ndarja e saj nga kocka, siç është patella. Dhimbje e padurueshme. Kyçja është i palëvizshëm ose, anasjelltas, vërehet hipermobiliteti i tij. Ky rast trajtohet vetëm me operacion.

Metoda e trajtimit dhe kohëzgjatja e periudhës së rimëkëmbjes varet nga sa e rëndë është dëmtimi i ligamenteve.

Interesante! Simptomat e sferave në gju të shkallës së parë janë të ngjashme me ato të muskujve të spërkatur.

Së pari a>

Në rast të dëmtimit të gjurit, është e nevojshme të imobilizoni gjymtyrën e viktimës dhe të thërrisni ekipin e ambulancës. Shtë më mirë të mos përpiqeni ta sjellni të dëmtuarin në spital në tuaj, pasi lëvizja e tij mund të përkeqësojë situatën.

Për të qetësuar dhimbjen, ftohti duhet të aplikohet në nyjen e prekur. Sidoqoftë, çdo send akulli duhet të mbështillet në leckë. Nuk duhet të aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë, pa një shtresë materiali.

Si trajtohet këputja e legamentit?

Rregullat e përgjithshme që duhet të ndiqen gjatë trajtimit të sprain në nyjen e gjurit të ashpërsisë së parë dhe të dytë:

 1. Shtë e nevojshme të siguroni pushim të plotë në bashkimin e dëmtuar. Sidoqoftë, herë pas here duhet të ndryshoni pozicionin e këmbës në mënyrë që të jetë pak më i lartë se niveli i trupit.
 2. Për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen, mund të bëni kompresa të ftohta për 15-25 minuta katër herë në ditë.
 3. Një fashë ose fashë e bërë nga një fashë elastike ndihmon në përshpejtimin e shërimit të ligamenteve, pasi kufizon lëvizjen e nyjes dhe nuk dëmton përsëri ligamentet e saj.

Nëse fasha lehtëson dhimbjen pak, mund të merrni një ilaç që lehtëson dhimbjen, për shembull, Analgin. Ilaçet anti-inflamatore josteroide si Ibuprofen ose Diklofenac janë gjithashtu të përshkruara.

E rëndësishme! Në ditët e para, kur edema dhe hematomat janë akoma shumë të theksuara, ngrohja e nyjeve kundërindikohet, përfshirë në banjë (banjë).

Për të kuruar aparatin e ligamentit të shtrirë, duhet të bëni shumë përpjekje dhe të shpenzoni më shumë se një ditë në të.

Mjekim

Për çdo ashpërsi të shpërthimit, nuk përcaktohen vetëm qetësuesit e ilaçeve dhe ilaçet anti-inflamatore, por edhe grupet e tjera të barnave:

 1. Venotonics (Troxevasin, Detralex) – rrisin tonin e enëve venoze.
 2. Decongestantët (Wobenzym) ndihmojnë në uljen e ënjtjes.
 3. Mjetet për përmirësimin e aftësisë restauruese të indeve të kërcit. Këto janë vitamina (D, E) dhe përgatitje të kalciumit. Kondroprotektorët gjithashtu janë të nevojshëm.

Për të trajtuar ligamentet e nyjës së gjurit, përdoren ointments që janë të ndryshme në efektin e tyre:

 1. Për të ftohur gjurin, përdoren ointments që përmbajnë mentol.
 2. Për të ngrohur nyjen, ointments me kamfur dhe acid nikotinik janë të përshtatshme.
 3. Lehtësoni ënjtjen e vajit të bazuar në heparin.
 4. Ointments që përmbajnë troxerutin mbrojnë enët.
 5. Për lehtësimin e inflamacionit, përdoren ointments anti-inflamator jo-steroide.

Në disa raste, ekziston nevoja për të përdorur hormonet steroide. Pastaj përshkruhen ointments hidrocortisone ose ointments prednisone. Por më efektivët janë ilaçet e kombinuara. Për shembull, një pomadë kur shtrihet, Apizartron ka jo vetëm një pronë analgjezike, por edhe një ngrohje, vazodiluese.

Metodat kirurgjikale të trajtimit

Trajtimi kirurgjikal i një ligamenti të nyjes së gjurit me dëmtim të shkallës së tretë kryhet nga një traumatolog. Operacioni mund të jetë prej 3 llojeve dhe varet nga natyra e dëmtimit:

 1. Artroskopia Një aparat fotografik futet përmes një vrimë të vogël në zgavrën e përbashkët, e cila transmeton imazhin në ekran. Mjetet futen në punksionin e dytë. Me ndihmën e tyre, kirurgu heq grimcat e vogla të kërcit ose indit kockor dhe qep ligamentet e grisura.
 2. Transplantimi i ligamenteve ose tendinave të tyre në vendin e dëmtuar. Më shpesh merret nga rajoni popliteal.
 3. Transplantimi i ligamenteve donatore. Kjo metodë shfrytëzohet nëse dëmtohen ligamentet dhe tendinat në disa nyje. Në këtë rast, ekziston mundësia e refuzimit të fibrave të transplantuara.

Cilado qoftë metoda e operacionit, për shërim më të mirë, pushoni në ditët e para dhe aktivitet fizik të moderuar në vijim dhe përdorimi i pads speciale të gjurit janë të nevojshme.

Trajtimi i sprain me metoda popullore

Tendosja e vogël e ligamenteve të gjurit mund të trajtohet me mjete juridike popullore, pa përjashtuar ilaçet. Ato gjithashtu mund të përdoren gjatë periudhës së rehabilitimit pas dëmtimeve më serioze.

Healers popullore në pyetjen se si ta trajtoni nyjen e gjurit përgjigjen pothuajse unanimisht – me fasha dhe locione. Pjesa kryesore e recetave përmban një komponent bimor.

E rëndësishme! Do ilaç mund të përdoret vetëm nëse pacienti nuk është alergjik ndaj përbërësve të tij.

Kompresë e ftohur e patates së grirë

Për përgatitjen e saj, është e nevojshme të kaloni patatet nëpër një rende, të ftoheni pak, të aplikoni në gju dhe të rregulloni me një film. Qepët e grirë dhe lakrën mund të shtohen këtu. Ju mund të mbani një kompresë të tillë në gju tuaj jo më shumë se 20 minuta. Veprimi i kompresës është të zvogëlojë intensitetin e dhimbjes.

Kompresion qepësh

Do t'ju duhet një qepë e pjekur dhe një lugë sheqer. Pritini qepën, përzieni me sheqer dhe aplikojeni në gju. Fiksoni përzierjen me polietileni dhe izoloni me një shall. Pas 25 minutash, hiqni fashën dhe shpëlajini mbetjet me ujë. Një kompresë e tillë gjithashtu ka një efekt analgjezik.

Kompresim balta

Gatimi është mjaft i thjeshtë. Për ta bërë këtë, ju duhet të holloni balte të bardhë ose blu me uthull molle. Dhe aplikoni përbërjen që rezulton në një vend të lënduar. Kjo do të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe anestezimin e nyjes.

Locion Elderberry

Për të përgatitur supën që ju nevojitet, derdhni një çerek filxhan barishte 200 ml ujë. Silleni në një çiban, fikni nxehtësinë dhe lëreni të ftohet. Në përbërjen që rezulton, njomet indin dhe aplikoni për 25 minuta në nyje. Efektive për të zvogëluar ënjtjen dhe fryrje.

Locion bimor

Supë mund të përgatitet nga kamomili, elecampane ose bimë të tjera të dobishme. Aplikoni materialin e njomur në supë në gju për 10-20 minuta tre herë në ditë. Ju lejon të lehtësoni inflamacionin.

Lexoni këtu për polartartritin dhe simptomat e tij.

Përveç këtyre metodave, ligamentet e shtrira trajtohen me fërkim të lëngut të aloes. Do ditë, ju mund të fërkoni lëngun e kësaj bime në një gju që dhemb. Por lëvizjet duhet të jenë të lehta, duke goditur për të shmangur dëmtimin shtesë të ligamenteve.

Fact! Shtë e pamundur të kurohet sprain vetëm me metoda popullore, ato duhet të jenë përveç trajtimit kryesor.

Me rëndësi të madhe është procesi i rivendosjes së të gjitha funksioneve të nyjës pasi të eliminohen simptomat dhe të përfundojë trajtimi.

Rehabilitimi pas shpërthimit

Për shkak të faktit se këmba në cast ose fashë është e fiksuar në një pozicion, mund të ndodhë një mosfunksionim i sistemit muskulor. Për të rivendosur funksionimin e tij normal, është e nevojshme të kryeni një seri ushtrimesh të thjeshta:

 1. Ulur në një karrige, përkul këmbën në gju dhe unbend.
 2. Zhvendosni gjymtyrët në anën.
 3. Rrëshqitni këmbët në dysheme.
 4. Ngrini një këmbë të përkulur në gju.
 5. Shtrihuni në stomak, përkulni dhe mosbindni këmbët.

Nëse ushtrimet kryhen si duhet, atëherë muskujt dhe ligamentet do të shtrihen gradualisht, që është shumë më mirë sesa ngarkesa e tyre e mprehtë. Isshtë gjithashtu e dobishme që gradualisht të tendosni dhe relaksoni muskujt e këmbës.

Ligamentet e dëmtuara do të dëmtojnë më pak, dhe periudha e rikuperimit do të jetë më e shpejtë nëse të gjitha rekomandimet ndiqen rreptësisht dhe nyja nuk është e mbingarkuar. Vlen të vendoset për një periudhë rehabilitimi 2 deri në 3 muaj, pasi kërkon kohë për të rivendosur të gjitha fibrat.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

Shtrirja në nyjen e gjurit: metodat e diagnostikimit dhe trajtimit

Trajtimi për spërkatjet e gjurit duhet të fillohet në kohën e duhur dhe të kryhet plotësisht në mënyrë që funksioni i përbashkët të rikthehet.

Shkaqet

Ligamentet – tufa të indit lidhës të dendur, pjesë e nyjeve. Ato kontribuojnë në fiksimin e besueshëm të strukturave artikulare, lëvizjet e tyre në vëllimin fiziologjik dhe në drejtimin e duhur.

Sprucimi i nyjes së gjurit shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:

 • lëvizje të tepërta ose atipike në gju, për shembull, një kthesë e mprehtë e këmbës jashtë;
 • ndryshim i papritur i drejtimit, mbledhje e mprehtë;
 • goditje e gjurit;
 • bie në këmbë.

Ndonjëherë këto rrethana mund të çojnë në marramendje ose shqyerje të ligamenteve të gjurit.

Lëndime të tilla merren nga lojtarët e futbollit, lojtarët hokej, sportistët e përfshirë në atletikë, patinazhi në figura. Gjithashtu, sprains mund të ndodhë kur ngritni pesha të rënda, e cila shpesh vërehet në jetën e përditshme dhe kur bëni peshëngritje.

Shtrirja e muskujve dhe ligamenteve nën gjurin e pasëm ndodh gjatë një përkeqësimi të osteoartrozës kronike. Rritja e peshës së trupit, një histori e dëmtimeve të nyjeve kontribuojnë në shfaqjen e dëmtimit të aparatit ligamentoz.

Ato lehtësojnë shtrirjen patologjike të muskujve dhe fibrave të tendinit të sëmundjes së indit lidhës, osteoporozën, artritin dhe një ulje të mbrojtjes imune.

Shtrirja e muskujve në këmbë shpesh provokohet nga prania e një kisti intartartikular, venat me variçe të theksuara të këmbëve. Arsyeja e shpërthimit nën gju mund të jetë një lëvizje e vështirë, një mavijosje kur bie në rrethana shtëpiake.

Simptomat

Simptomat kryesore të shpërthimit të gjurit:

 • dhimbje gjatë traumës;
 • ënjtje e gjurit;
 • prania e hemorragjisë nënlëkurore;
 • lëvizjet në nyje janë të dhimbshme dhe të kufizuara në mënyrë të mprehtë, shpesh të shoqëruara nga një ngërç;
 • palpimi i gjurit është i dhimbshëm;
 • mbështetja e këmbëve është e vështirë ose e pamundur.

Simptomat ndryshojnë në varësi të mekanizmit të dëmtimit dhe vendndodhjes së dëmtimit.

Pra, me zgjatjen e ligamenteve kryqëzuese, ka ënjtje të tërë nyjes së gjurit, lëvizja në të cilën është mprehtësisht e dhimbshme. Për shkak të veçorive anatomike, ligamenti anësor kryqëzues anterior (PCA) dëmtohet më shpesh.

Lotët e ligamenteve të kryqëzuara përjashtojnë lëvizshmërinë e nyjes dhe çojnë në mpirje të lëkurës mbi të. Kur ligamenti lateral i nyjës së gjurit është shtrirë, edema, hematoma dhe epiqendra e dhimbjes janë të vendosura në anën e jashtme ose mediale të gjurit. Një dëmtim i ligamentit lateral të brendshëm çon në dhimbje të mprehtë kur përpiqeni të hiqni shin nga jashtë. Ligamentet anësore të jashtme janë më të qëndrueshme, kështu që ato dëmtohen më rrallë.

E veçanta e shtrirjes së ndonjë ligamenti të gjurit është që simptomat shfaqen pas 1-2 orësh, ënjtja dhe hemorragjia në rajonin periartikular rritet gradualisht. Prandaj, njerëzit i drejtohen me kujdes traumatologëve, gjë që është e mbushur me komplikime.

Lexo artikullin:  Trajtimi i artrozës së gjurit në fasha të shtëpisë dhe terapi ushtrimore

Shtrirja e muskujve të nyjes së gjurit karakterizohet nga përhapja e puffiness në këmbën e poshtme ose kofshën, skuqje të lëkurës, dhimbje të saj kur preken. Me një këputje të tendinit të muskujve në zonën e gjurit, lëvizjet në të bëhen të pamundura, dhe dhimbjet bëhen të padurueshme.

Shenjat e një fryrje nën gju në pjesën e prapme përfshijnë:

 • sindromi i moderuar i dhimbjes;
 • edema lokalizohet në fosën popliteal;
 • dhimbja intensifikohet kur ngjit shkallët.

Dëmtimi i lehtë nën gju në pjesën e prapme shpesh largohet vetë në disa ditë.

Degrees

Ashpërsia e klinikës dhe taktikat terapeutike varen nga shkalla e dëmtimit:

 • Mikrofraktimet e fibrave të tendinit. Dhimbje me ngarkesa të lehta, varg lëvizjeje të kursyer. Ka një fryrje të lehtë.
 • Lot i ligamenteve të nyjës së gjurit. Edemë, hematoma në zonën e gjurit, lëvizjet janë të dhimbshme dhe të kufizuara.
 • Një pushim i plotë. Dhimbje e vazhdueshme intensive, ënjtje e rëndë, hemorragjia zë një pjesë të këmbës së poshtme. Lëvizja në bashkim është e pamundur, gjendja e përgjithshme shpesh shqetësohet.

Cili mjek trajton një fryrje në gju?

Spërkatja e ligamenteve të gjurit kërkon një ekzaminim nga një traumatolog në dhomën e urgjencës ose spitalin. Mjeku do të kryejë të gjitha ekzaminimet e nevojshme, të zgjidhë çështjet e shtrimit në spital dhe zgjedhjen e regjimit të trajtimit.

Nëse dëmtimi është i ndërlikuar nga një këputje e ligamenteve, nevojitet ndihma e një kirurgu të traumës.

Diagnostics

Possibleshtë e mundur të identifikohet fryrja e nyjës së gjurit pas një sqarimi të plotë të rrethanave të dëmtimit, natyrës së ankesave dhe shkallës së rritjes së tyre.

Traumatologu ekzaminon pacientin, duke përfshirë, përveç vizual, palpimin e nyjës, kontrollimin e vëllimit të lëvizjeve të mundshme në të, ruajtjen e ndjeshmërisë së lëkurës dhe forcën e muskujve. Zakonisht zbulohen edemë, hemorragji, abrazione në zonën e gjurit.

Për të përjashtuar zhvendosjen ose frakturën, merret një rreze x. Për të vendosur praninë e një loti të ligamenteve të gjurit, kryhet një skanim me ultratinguj, në raste të diskutueshme, përdoret rezonancë magnetike bërthamore ose MRI.

Trajtim

Trajtimi i gërvishtjes së gjurit fillon me ndihmën e parë. Ai përbëhet nga veprimet e mëposhtme:

 • aplikimi i ftohtë në gju;
 • fiksim i përbashkët;
 • mjete qetësuese>

Kjo do të zvogëlojë ndjeshëm ënjtjen, madhësinë e hematomës dhe do të shpejtojë rikuperimin. Më tej, dëmtimi trajtohet nën mbikëqyrjen e një kirurgu të traumës ortopedike. Terapia varet nga ashpërsia e dëmtimit, dhe jo nga vendndodhja e dëmtimit të gjurit. Metodat konservatore janë të mundshme vetëm me shtrirje të muskujve të gjurit dhe heqje minimale të ligamenteve. Lëndimet e buta mund të kurohen brenda disa javësh, lëndimet komplekse dhe lotët mund të mjekohen me muaj.

Kërkohet trajtim simptomatik:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (Diclofenac, Movalis);
 • anestetikë (Baralgin, Pentalgin);
 • bllokadë intraartikulare me futjen e anestetikëve dhe hormoneve.

Imobilizimi i gjymtyrëve është i detyrueshëm – një gjatësi 10–14 ditore, orthoses, fashë e ngushtë. Këmba duhet të ngrihet.

Në rast të dëmtimit të lehtë, mjekët rekomandojnë vetëm disa ditë pushim në shtrat. Ecja lejohet pas disa ditësh duke përdorur një fashë elastike ose jastëk gju.

Një komponent i rëndësishëm në trajtimin e sprains të nyjes së gjurit është ekspozimi lokal. Përdoren vajra, xhel, balsam që përmbajnë substancat e mëposhtme:

 • diklofenak, ibuprofen – për të lehtësuar inflamacionin;
 • prednizon, hidrokortizon – për të ulur shpejt dhimbjen dhe ënjtjen;
 • vajrat thelbësorë, helmet e bletëve ose gjarprit, piper i nxehtë – për të ngrohur, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe efektin shpërqendrues;
 • mentol – për ftohje dhe anestezi;
 • vazoaktive dhe decongestantë (Venoruton, Troxevasin).

Një lot në ligamentet e nyjes së gjurit mund të shoqërohet me një akumulim të gjakut në zgavrën e përbashkët. Në raste të tilla, birë intraartikulare kryhet për të hequr gjakun dhe administrimin pasues të antibiotikëve.

Operacioni është i nevojshëm për këputje të ligamenteve. Bëhet qepje ose plastikë e strukturave të dëmtuara.

Procesi i rehabilitimit

Për të rivendosur funksionalitetin e nyjës, është e nevojshme që rregullisht të kryeni një kompleks të ushtrimeve terapeutike. Ushtrime të thjeshta si përkulja dhe zgjatja e nyjës kur shtrini ose uleni, "biçikleta", forcimi i muskujve të këmbës së ulët dhe kofshës janë efektive. Ato duhet të kryhen, duke shmangur punën, por duke rritur gradualisht ngarkesën.

Tearja e ligamenteve të nyjes së gjurit kërkon një rehabilitim më të gjatë se gërvishtja. Do të kërkohen procedurat e mëposhtme fizioterapeutike:

 • elektro- dhe fonoforezë me zgjidhje të anestetikëve dhe ilaçeve anti-inflamatore;
 • trajtimi i baltës;
 • banja terapeutike;
 • aplikim lazer;
 • masazh me elemente të zhvillimit të nyjës së gjurit.

Metodat jo-tradicionale përdoren si ndihmës: akupunkturë, hirudoterapi.

Parandalim

Për të parandaluar fryrjen në gju, duhet të ndiqni rregulla të thjeshta:

 • përdorimi i këpucëve të rehatshme, veçanërisht kur luani sport;
 • përjashtim i punës së tepërt dhe mbingarkesës fizike;
 • kryerja e një ngrohje për të ngrohur muskujt e këmbëve para stërvitjes;
 • përdorimi i pads gju kur praktikoni sporte potencialisht të rrezikshme;
 • kontrolli i peshës së trupit;
 • trajtimi në kohë i patologjisë së përbashkët akute dhe kronike.

Spërkatjet e ligamenteve të gjurit duhet të trajtohen menjëherë, përndryshe mund të ndodhin rikthim të sëmundjes dhe probleme të lëvizjes. Në procesin e rehabilitimit, aktiviteti fizik duhet të rritet gradualisht. Edhe dëmtimet e lehta të gjurit duhet të merren seriozisht dhe duhet të ndiqen të gjitha rekomandimet mjekësore.

Postuar nga Olga Shchepina, Doktor,
posaçërisht për Ortopediya.pro

E dobishme v>

Spërkatja e ligamenteve të gjurit ndodh në rastet kur një ose më shumë ligamente në gju i nënshtrohen stresit të tepërt, janë të tepërta ose të shqyer.

Funksioni i ligamenteve është mbajtja e eshtrave së bashku, në këtë rast aparati ligamentoz shërben si lidhje lidhëse midis femurit dhe eshtrave të këmbës së poshtme. Ato sigurojnë stabilitet në nyjen e gjurit, duke ndihmuar gjatë ecjes, përkuljeve, mbledhjes dhe lëvizjeve të tjera. Dallohen katër ligamente, të cilat janë përgjegjëse për integritetin e nyjës së gjurit: dy anësore dhe dy kryqëzime, gjithashtu sekretojnë Shën patellën. Spërkatja e gjurit më së shpeshti ndodh për shkak të stërvitjes ose dëmtimeve sportive. Koha e trajtimit dhe rikuperimit varet nga lloji dhe shkaku i dëmtimit.

Causesfarë shkakton një fryrje të gjurit? [redaktoni | modifikoni kodin]

 • Lëvizjet që shkaktojnë tension në gju: Spray mund të shkaktohet nga lëvizjet që nuk janë normale për gju. Këto lëvizje përfshijnë situata gjatë sportit kur ju duhet të përkulni shpejt këmbën në gju, përdorni pesha të mëdha, ndalesa të vrapuara dhe të papritura ose ndryshime në drejtim, kërcime dhe ulje, si dhe çdo veprim që shkakton përkulje të shpejtë ose të papritur të gjurit. Do lloj aktiviteti fizik që shkakton tension në nyjen e gjurit gjithashtu mund të çojë në shtrirje. Një boshllëk i pjesshëm haset më shpesh në sporte si futboll, basketboll, hokej dhe ski, më rrallë në bodybuilding dhe ngritje të energjisë. Shumë më e zakonshme në atletikë është dëmtimi i nyjeve. Lexoni artikujt kryesorë: dhimbje në gju në pjesën e jashtme dhe dhimbje në gju në pjesën e përparme.
 • Goditje e drejtpërdrejtë e gjurit: Ndarja e pjesshme e ligamenteve mund të shkaktohet nga një goditje në pjesën e përparme, anësore ose të pasme të gjurit. Shtrirja gjithashtu mund të shkaktohet nga një rënie në gju. Ndonjëherë lëndimet ndodhin në përplasje gjatë vrapimit, duke shkelur rregullat në futboll, basketboll dhe sporte të tjera.

Shenjat e fryrjes së gjurit [redakto | modifikoni kodin]

 • Vështirësi në lëvizje në bashkim. Ju mund të ndjeni që gjuri juaj të bëhet më i ngurtë ose aspak duke lëvizur, me një pushim të plotë.
 • Dhimbje dhe dhimbje në palpimin e gjurit.
 • Klikime të dhimbshme dhe shtypje që mund të dëgjoni ose ndjeheni kur lëvizni.
 • Ellingnjtje ose fryrje. Ato nuk ndodhin menjëherë, por gjatë orëve të para pas shpërthimit. Së bashku me këputjen e fibrave të ligamenteve, integriteti i enëve është i shqetësuar, kështu që indet përreth mund të jenë të ngopura me gjak.
 • Paqëndrueshmëria e gjurit. Ju mendoni se gjuri juaj është i shtrënguar ose anasjelltas, ju ndjeheni "të lirshëm" ose "duke rënë" kur ecni – kjo mund të tregojë një shkallë të rëndë të dëmtimit (përfshirë një pushim të plotë).

Diagnostifikimi [redakto | modifikoni kodin]

Kur ekzaminon një gju, mjeku pyet në detaje nën cilat rrethana është marrë lëndimi, dhe më pas kryen një ekzaminim dhe teste që përcaktojnë ashpërsinë dhe tregojnë dëmtimin e një ligamenti të veçantë. Për të sqaruar diagnozën, e cila është e nevojshme për të hartuar planin e duhur të trajtimit për sprijat e ligamentit të gjurit, mund t'ju nevojiten rreze x ose imazhe me rezonancë magnetike (MRI). Këto metoda diagnostikuese përcaktojnë me saktësi gjendjen e eshtrave dhe indeve të nyjës së gjurit. Mjeku juaj mund të urdhërojë këto teste për të zbuluar nëse ka një frakturë ose dëmtim të indit të butë.

Trajtimi me Spray i gjurit [redakto | modifikoni kodin]

Para së gjithash, trajtimi përfshin pushim në ditët e para pas dëmtimit, dhe më pas një program rehabilitimi, i cili përbëhet nga një grup ushtrimesh që synojnë rivendosjen e funksionit të përbashkët, forcimin e ligamenteve, masazh dhe aplikimin e një fashë. Trajtimi për shtrëngimin e gjurit mund të zgjasë nga disa javë deri në disa muaj, është e nevojshme në mënyrë që të kthehen plotësisht në nivelin fillestar të aktivitetit sportiv. Plani i trajtimit zakonisht përfshin (me një pushim të pjesshëm):

Rajs: Ky program përfshin katër pika kryesore, përkatësisht: pushim, aplikim akulli, një fashë fiksuese dhe ngritje të gjurit për të ulur ënjtjen.

 • Relaksimi. Pjesa më e rëndësishme e trajtimit të një dëmtimi në gju është bërja e numrit minimal të lëvizjeve në ditët e para pas dëmtimit. Mundohuni të mos e transferoni peshën e trupit në gjurin tuaj të dëmtuar gjatë ecjes. Pushimi ndihmon në uljen e ënjtjes dhe ju lejon të kuroni shpejt dëmtimin tuaj. Kur dhimbja qetësohet, mund të filloni të bëni lëvizje të ngadalta të ngrohjes, duke rritur gradualisht amplituda dhe kompleksitetin e ushtrimeve. Nëse dhimbja nuk shfaqet, atëherë mund të jepni një ngarkesë shtesë në gju.
 • Ice. Ftohtë shkakton shtrëngim të enëve të gjakut, gjë që ndihmon në uljen e inflamacionit (ënjtje, dhimbje dhe skuqje). Vendosni akullin e grimcuar në një qese plastike ose përdorni një qese me perime të ngrira ose produkte të tjera nga frigorifer. Vishni atë në një peshqir të lagur dhe aplikojeni në gju për 15-20 minuta tre deri në katër herë në ditë. Ndiqni këtë procedurë për dy deri në tre ditë ose derisa dhimbja të largohet. Mos flini me akull në gju dhe mos e lini për një kohë të gjatë, sepse rrezikoni të merrni ngrica.
 • Fashë (fashë). Për stabilizimin shtesë të bashkimit, një fashë duhet të aplikohet duke përdorur një fashë elastike. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e nyjes së dëmtuar nga lëvizjet e panevojshme gjatë periudhës së rikuperimit. Ju mund të lironi ose shtrëngoni fashën elastike për ta bërë atë më të rehatshme. Sidoqoftë, veshja duhet të jetë mjaft e ngushtë për të siguruar mbështetje të mjaftueshme. Por nuk duhet të jetë aq i ngushtë sa të shkaktojë mpirje të gishtërinjve. Nëse vishni një fashë elastike, fashë atë të paktën një herë në ditë. Shikoni teknikën e mbivendosjes së videos.
 • Pozicioni i ngritur. Ndërsa pushoni, shtrihuni në shtrat dhe ngrini gjurin tuaj mbi nivelin e zemrës për të zvogëluar ënjtjen.
 • Barnat jostoidale anti-inflamatore: Ibuprofen, Diclofenac, Ketanov – këto ilaçe mund të ndihmojnë në uljen e dhimbjes dhe inflamacionit (edemë). Disa NSAID gjithashtu mund të përdoren për të ulur ethet. Këto ilaçe mund të blihen pa recetën e mjekut. Mbani në mend se përdorimi i tyre afatgjatë mund të çojë në një numër efektesh anësore. Gjithmonë lexoni me kujdes udhëzimet dhe ndiqni udhëzimet e tij kur përdorni ilaçe të tilla.
 • Aditivë për ligamentet dhe nyjet.
 • Braçe: Ju mund të keni nevojë të vishni një mbajtëse për të mbrojtur gjurin tuaj nga lëvizjet e panevojshme gjatë trajtimit. Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të fenerave. Përdorni ato siç udhëzohet nga mjeku juaj. Ju mund ta hiqni mbajtësin gjatë procedurave të ujit, duke e rikthyer sa më shpejt që të jetë e mundur pas përfundimit. Sigurohuni që të lëvizni gishtat e këmbëve dhe këmbët disa herë në orë për të parandaluar një ulje të lëvizshmërisë së përbashkët.
 • Paterica: Patericat mund të përshkruhen derisa të jetë e mundur të pushoni në një këmbë të dëmtuar pa dhimbje gjatë ecjes.
 • Nxehtësia: Pas dy deri tre ditësh, mund të provoni trajtime të nxehtësisë për të zvogëluar dhimbjen dhe ngurtësinë e gjurit. Ju mund të përdorni një shishe plastike me ujë të nxehtë, jastëk ngrohje, vaskë të nxehtë ose kompresë të lagësht të ngrohtë. Për të bërë një kompresë, njomet një leckë të pastër në ujë të ngrohtë, duke e nxjerrë jashtë dhe shtrojeni në gju për 15-20 minuta. Përsëriteni këtë procedurë tre deri në katër herë në ditë.
 • Vetë-masazh – shiko videon

Rehabilitimi [redakto | modifikoni kodin]

Mjeku juaj mund të rekomandojë marrjen e terapisë fizike. Fizioterapisti mund të bëjë procedura dhe ushtrime të veçanta që do të ndihmojnë në trajtimin e gjurit dhe përmirësimin e lëvizshmërisë së tij. Një mjek ose fizioterapist mund t'ju mësojë ushtrime të veçanta që mund të bëni vetë në shtëpi. Këto ushtrime duhet të fillojnë sa më shpejt që dhimbja dhe ënjtja të zvogëlohen. Ushtrimi është i rëndësishëm për të parandaluar ngurtësinë, zvogëlimin e ënjtjes, ato ndihmojnë në rivendosjen e funksionit normal të motorit të gjurit. Ushtrime të tilla kryhen dy ose tre herë në ditë.

Me trajtimin e vazhdueshëm, ushtrimet e reja do të shtohen për të ndihmuar në forcimin e gjurit. Mund të përdoren pajisje speciale, përfshirë pajisjet e stërvitjes, biçikletat e stërvitjes dhe treadmills për të ndihmuar muskujt që rrethojnë gjurin më të fortë. Duke bërë këtë, ju ndihmoni ligamentet të mbështesin gjurin dhe ta mbroni atë nga dëmtimi. Pas kalimit të rehabilitimit, do të jetë e mundur të ktheheni në aktivitete sportive normale.

 • Heqja e lëngut të tepërt nga kyçja (shpimi): Mjekët mund të përdorin një gjilpërë speciale për të hequr lëngun nga gjuri. Kjo mund të kontribuojë në shërimin më të shpejtë. Lëngu mund të dërgohet në laborator për të kontrolluar infeksionin në të.
 • Ndërhyrja kirurgjikale: nëse ligamenti i gjurit është i shqyer, atëherë operacioni mund të jetë i nevojshëm. Gjatë operacionit, mjekët mund të përdorin një shartim (ind lidhës nga donatorët ose nga trupi juaj) për të zëvendësuar një ligament të dëmtuar.

Si mund të parandalohet shtrirja? [redaktoni | modifikoni kodin]

Spërkatjet e gjurit janë mjaft të vështira për t'u parashikuar dhe parandaluar, megjithatë, duke ndjekur këto udhëzime mund të zvogëloni rrezikun e lëndimeve të përsëritura:

 • Gjithmonë dëgjoni me kujdes instruktorin tuaj përpara se të filloni stërvitjen tuaj. Gjatë stërvitjes së rëndë, gjeni një ndihmës. Mos e filloni stërvitjen derisa asistenti thotë se është gati për sigurim. Nëse filloni të stërviteni shumë shpejt pas një dëmtimi, mund të dëmtoni gjurin edhe më shumë. Kjo mund të çojë në probleme kronike dhe të pakthyeshme.
 • Nëse sapo filloni të ushtroheni, rritni gradualisht ngarkesën tuaj të punës, intensitetin dhe kohën e trajnimit. Një rritje e papritur e ngarkesës mund të çojë në dëmtim të përsëritur të gjurit.
 • Pyesni instruktorin tuaj nëse rekomandohet veshja e një shtrëngimi në mënyrë që ai të mbështesë dhe mbrojë gjurin gjatë stërvitjes.
 • Kryeni një ngrohje dhe shtrirje përpara se të bëni ushtrimet. Eachdo stërvitje duhet të fillojë me një ngrohje duke ecur ose me një biçikletë stërvitje. Ndonjëherë kërkohet ngrohja shtesë e trupit. Kjo ndihmon për të çlodhur muskujt dhe për të zvogëluar ngarkesën në gju. Kryeni një problem pas një stërvitje.
 • Pomponi mbi muskujt e këmbëve, duke bërë ushtrime të veçanta. Muskujt e fortë të këmbëve ndihmojnë në përkrahjen e gjurit. Mjeku mund të bëjë një program të veçantë për të forcuar muskujt e këmbëve dhe t'i mbajë ato në gjendje të mirë.
 • Vishni këpucë që mbështesin këmbët tuaja. Mos vraponi ose bëni stërvitje me këpucë të veshura. Për bodybuilding dhe ngritjen e energjisë, përdorni atlete me një të vetëm të sheshtë. Gjeni nëse kërkohen shtrojë të veçantë këpucësh. Ato mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e thembra dhe pjesëve të tjera të këmbës, në mënyrë që të pozicionohet siç duhet në këpucë. Ushtrimi në sipërfaqet e nivelit.
 • Vishni pajisje speciale mbrojtëse (pajisje për ngritjen e energjisë). Nëse jeni të përfshirë në një sport traumatik, atëherë vishni llojin e duhur të veshjeve mbrojtëse.
 • Mbani një peshë të shëndetshme. Obeziteti shkakton mbingarkesë të nyjeve të këmbëve. Ndiqni një dietë për humbje peshe nëse jeni mbipeshë.

Spray gju

Spërkatja e nyjës së gjurit është një traumë e zakonshme që shfaqet tek atletët dhe tek njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese aktive. Ajo lind si rezultat i lëvizjeve të papritura, ngarkesës së tepërt, tronditjes, rënies dhe faktorë të tjerë.

> Gju është një bashkim kompleks që ka disa lloje të ligamenteve. Këto janë ligamente kolaterale dhe kryqëzuese, vetë ligament i tyre i gjurit. Në varësi të llojit të dëmtimit, vetëm një ligament ose disa mund të dëmtohen në të njëjtën kohë, si dhe strukturat e tjera të përbashkët (menisk, tendons, etj).

Gypi i përbashkët është me ashpërsi të ndryshme:

  1 shkallë (e lehtë). Karakterizohet nga një shtrirje e lehtë e indeve ose këputje e pjesshme e tyre (indiv>)
  Shtrirja e gjurit shfaqet menjëherë pas dëmtimit. Shenja e parë është dhimbja, e rënduar nga lëvizja ose palpimi. Një person nuk mund të qëndrojë në këmbë, sfera e lëvizjes në nyje është e kufizuar ose e pamundur. Kur ecni, ka klikime dërrmuese dhe të dhimbshme.

Disa orë pas dëmtimit, shfaqet ënjtje e indeve. Nëse dëmtohen enët e gjakut, formimi i hematomës është i mundur.

Në raste të rënda, me shtrirje të njëkohshme ose edhe me këputje të disa ligamenteve, "lëvizja" ose "humbja" e bashkimit shfaqet kur ecni. Kjo është për shkak të paaftësisë së aparatit ligamentoz për të ruajtur integritetin e gjurit si rezultat i dëmtimit të rëndë.

Së pari a>
Nëse ka një fryrje të ligamenteve të gjurit, personi duhet të vendoset menjëherë, të ngrihet dhe këmba të fiksohet. Aplikoni të ftohtë në gjymtyrin e sëmurë duke mbështjellur së pari akullin në një peshqir për të shmangur ngrirjen në lëkurë. Kjo jo vetëm që do të zvogëlojë dhimbjen, por edhe do të parandalojë shfaqjen e edemës dhe hematomës.

Duhet të thirret një ekip ambulance për të përcaktuar ashpërsinë e lëndimit. Specialisti do të jetë në gjendje të zgjidhë çështjen e nevojës për të transportuar pacientin në dhomën e urgjencës. Në të vërtetë, shtrirja e rëndë dhe këputja e ligamenteve të nyjes së gjurit kërkon ekzaminim shtesë (radiografi, CT, MRI), aplikimin e gipsit (boshllëqet), apo edhe kirurgjinë në nyje.

Faqja Mjekimi


Nëse gjendra nën gju është e lehtë, trajtimi special nuk kryhet. Ditët e para, duhet të vëzhgoni pushimin në shtrat, të kurseni këmbën e lënduar sa më shumë dhe të siguroni imobilitetin e tij.

Gju duhet të jetë i palëvizshëm. Për ta bërë këtë, përdorni një fashë elastike ose një fashë speciale (shtrëngim) në bashkim. Ecja është e padëshirueshme, vetëm nëse është e nevojshme, duke përdorur paterica. Kjo do të shmangë ngarkesën në gjymtyrën e sëmurë. Kohëzgjatja e pushimit funksional është deri në 7-10 ditë.

Me ashpërsi të moderuar, gipsi aplikohet për 2-4 javë. Në dëmtimet e rënda, trajtimi kirurgjikal bëhet me përdorimin pasues të gipsit për disa muaj.

Medikamente

Spray i ligamentit popliteal shoqërohet me dhimbje të forta. Prandaj, qetësuesit e qetësuesve duhet të përdoren për të zvogëluar sikletin. Për këtë qëllim, përdoren barna nga grupi NSAID që kanë një efekt kompleks. Ata jo vetëm që lehtësojnë dhimbjen, por gjithashtu zvogëlojnë ënjtjen, shfaqin efekte anti-inflamatore. Këto përfshijnë Nimesil, Ketonal, Diclofenac, etj.

Me dhimbje të forta, këshillohet përdorimi intramuskular i barnave me një kalim të mëtejshëm në format e tabletave. Përveç kësaj, Baralgin, Analgin, etj. Përdoren nga qetësuesit e qetësuesve.

Një qasje e integruar do të kurojë shpejt shtrirjen. Për ta bërë këtë, përdorni grupet e mëposhtme të barnave:

  Glukokortikostero> Trajtimi në shtëpi për dëmtimet në tendinat e nyjës së gjurit përfshin përdorimin e metodave alternative. Mjetet më të njohura dhe të përballueshme:

 1. Patate të papërpunuara. Grind disa zhardhokët dhe ftohim për 10-20 minuta. Vendoseni masën në bashkimin e sëmurë, mbuloni me një qese plastike ose letër dylli në majë, rregulloni atë. Pas 20-25 minutash, pije përzierjen e patates. Procedura për të bërë 2 ditët e para pas lëndimit.
 2. Lëng aloe. Agave karakterizohet nga vetitë anti-inflamatore. Për trajtim, ju duhet të merrni 2-3 gjethe të poshtme të bimës, bluajeni dhe shtrydhni lëngun. Thith një copë pëlhure pambuku, shtrojeni mbi gju, mbuloni me polietileni dhe mbështilleni. Kohëzgjatja e përdorimit të produktit është 4-6 orë, kështu që është më mirë të bëni aplikimin gjatë natës.
 3. Qepë e pjekur. Përdoret nga 3-4 ditë pas dëmtimit, ka një efekt ngrohjeje dhe absorbues. Për trajtim, 1 qepë duhet të pjeket në furrë, të copëtuar me një pirun ose blender, të përzier me 1 tbsp. l Sahara. Përdorni masën për të aplikuar një kompresë.

Riaftësim


Spray nën gju shqetëson viktimën për disa muaj. Për të shkurtuar periudhën e rimëkëmbjes, duhet t'i nënshtroheni rehabilitimit, i cili bazohet në ushtrime të terapisë fizike. Duhet të fillohet jo më herët se 2-2,5 javë pas dëmtimit, në varësi të natyrës së dëmtimit. Gjatë kësaj kohe, hemoragjitë zgjidhen, fibrat e dëmtuara rriten së bashku.

Një grup i përshtatshëm i ushtrimeve zgjidhet nga një specialist i terapisë së ushtrimeve personalisht për secilin pacient. Në stërvitje, duhet të përdorni një fashë të veçantë në gju për të mbrojtur nyjen. Klasat fillojnë me ngarkesa të vogla, duke rritur gradualisht numrin dhe gamën e lëvizjeve. Në asnjë rast nuk duhet të kryeni ushtrime përmes forcës, duke kapërcyer dhimbjen.

Për të rivendosur nyjën, rekomandohet të bëni ushtrime mbi përkuljen dhe zgjatjen e këmbëve në gjunjë ndërsa shtrirë në shpinë dhe në stomak, për të ngritur këmbët e përkulura në gjunjë nga pozicioni i shpinë. Rezultate të mira merren duke alternuar tensionin dhe relaksimin e muskujve të këmbës dhe kofshës së poshtme, duke stërvitur me biçikletë stërvitje.

Ushtrimet e fizioterapisë do të lejojnë jo vetëm që të rivendosin funksionin e dëmtuar të nyjeve në një kohë të shkurtër, por edhe të ruajnë tonin e muskujve të këmbës së ulët dhe kofshës gjatë pushimit të detyruar.

ExpertNews Shqipëri