Si të aplikoni vajin e terpentinës në trajtimin e nyjeve

Ekzistojnë indikacione dhe kundërindikacione të caktuara për përdorimin e vajit të terapinës. Ilaçi përdoret në mënyrë aktive për bluarje. Ilaçi ndihmon në fazat e hershme të sëmundjeve akute të frymëmarrjes virale. Mjeti lehtëson simptomat e radikulitit, reumatizmit.

Vaji terpentinë përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

Kundërindikimet për emërimin e vajit të terpentinës

Pomadë terpentine gjatë shtatëzanisë dhe laktacionit nuk rekomandohet. Kjo për faktin se nuk janë kryer studime klinike përkatëse. Informacioni mbi depërtimin e substancave aktive të barit përmes barrierës placental mungon.

Në një pacient me një tendencë të theksuar ndaj alergjive, efekte të tilla anësore mund të ndodhin kur aplikoni ilaçin në lëkurë:

Vaji terpentinë nuk përdoret për të trajtuar fëmijët nën moshën dy vjeç. Nëse pacienti ka sëmundje të mëlçisë dhe veshkave, përdorimi i ilaçit duhet të braktiset.

Skema e përdorimit të ilaçit nëse pacienti ka patologji të sistemit muskuloskeletor

Nëse pacienti ka artrit ose reumatizëm, vaji terpentinë lejohet të përdoret në kombinim me qetësues të tjerë. Mjeti zvogëlon procesin inflamator dhe ndihmon në eliminimin e dhimbjes.

Për dëmtimet sportive ose shtrëngimin e muskujve, vaji terpentinë rekomandohet të përdoret gjatë gjithë periudhës së rehabilitimit. Mjet përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtëson dhimbjen.

Në trajtimin e sëmundjeve të sistemit muskulor, agjenti aplikohet në zonën e prekur 2-3 herë në ditë. Një veshje e bërë nga materiale natyrore zbatohet nga lart: pambuku ose leshi.

Lexo artikullin:  Mjeku neurolog që trajton tek të rriturit

Pacientët me reumatizëm ose radikulit rekomandohet të përdorin vajin e terpinës për masazh në shtëpi. Procedura ndihmon për të relaksuar muskujt, për të përmirësuar gjendjen e kockave dhe kërc.

Si ta përdorni ilaçin për të trajtuar kollën?

Me një ftohje, vaji mund të aplikohet në pjesët e mëposhtme të trupit:

  1. Sipërfaqja e përparme e gjoksit. Në këtë rast, zona në të cilën ndodhet zemra duhet të shmanget;
  2. Pjesa e prapme ndërmjet blades;
  3. Këmbët.

Frekuenca e përdorimit të ilaçit ndryshon nga një deri në tre herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit terapeutik në shumicën e rasteve është 5 ditë. Nëse është e nevojshme, vazhdoni trajtimin.

Rekomandimet që duhen ndjekur kur trajtoni kollën tek fëmijët

Ilaçi është i ndaluar për fëmijët nën dy vjeç, pasi që gjasat për spazëm të traktit respirator në këtë kategori pacientësh janë mjaft të larta.

Për të minimizuar rrezikun e komplikimeve të dëmshme kur përdorni një vaj terapeutik, duhet të ndiqni këto rekomandime:

  • Para se të aplikoni ilaçin në zonën e prekur, rekomandohet përzierja e tij me krem ​​për fëmijë në përmasa të barabarta;
  • Para se të përdorni ilaçin, mund të bëni një test të përshtatshëm. Për ta bërë këtë, një sasi e vogël e drogës aplikohet në trup. Nëse skuqje ose edemë shfaqet në vendin e trajtuar, përdorimi i mëtutjeshëm i ilaçit nuk është i mundur. Nëse ndodh një reaksion i rëndë alergjik, shpërlani tërësisht lëkurën e foshnjës me ujë dhe jepini atij një ilaç që ka veti antihistamine.

Në mungesë të një reaksioni alergjik, në vend të kremës për fëmijë mund të përzieni vajin medicinal me mjaltë ose yndyrë të keqe.

Analoge të ilaçit

Ilaçet me një efekt ngrohjeje janë në shitje. Ato ndryshojnë nga vaji i terpentinës në përbërje. Komponentët e mëposhtëm janë të pranishëm në analoge të drogës:

Lexo artikullin:  Ushtrime pas operacionit në gju

Ilaçet që përmbajnë këto përbërës përdoren për të parandaluar dhe trajtuar sëmundjet inflamatore të muskujve dhe nyjeve.

Këto ilaçe përdoren para stërvitjes fizike. Ata rrisin lëvizjen e muskujve, i bëjnë ato më elastike.

Kushtet e ruajtjes për ilaçin

Vaji duhet të ruhet në një dhomë të mbrojtur nga rrezet e diellit direkte në një temperaturë që nuk kalon 25 gradë. Kohëzgjatja e produktit është 2 vjet.

Shqyrtime për ilaçin

Duke gjykuar nga rishikimet, vaji i terpentinës për kollitjen e fëmijëve është një ilaç efektiv. Më shumë se një gjeneratë e prindërve përdor ilaçin.

Tamara, 35 vjeç, Voronezh “Mbaj mend që kabineti i ilaçeve të gjyshes gjithnjë kishte vaj të parfumuar. Tani e përdor për të trajtuar fëmijën tim. Kur ndodhin simptomat e para të një ftohjeje, unë e fërkoj djalin e vogël të një thembra me vaj terpentinë. Mjeti më ndihmon gjithmonë! Me të, shenjat e para të një ftohjeje zhduken papritmas kur u shfaqën. "

Tatyana Semenovna, 56 vjeç, Moskë "Unë kam njohur për përfitimet e vajit të terpentinës për një kohë të gjatë. Unë gjithmonë i fshij gjinjtë e saj me nipin tim të vogël kur kollitet. Ilaçi është i lirë. Ilaçi është gjithmonë në dispozicion në një farmaci të vendosur afër shtëpisë. Përveç kësaj, unë përdor balsamin e Yllit të Artë. Ky ilaç gjithashtu ndihmon në kollitjen në një fëmijë. "

Alina, 25 vjeç, Shën Petersburg “Mami vuan nga osteochondrosis për një kohë të gjatë. Me një përkeqësim të sëmundjes, vaji terpentinë e ndihmon shumë atë. Mami e vendos ilaçin në pjesën e prapme të qafës dy herë në ditë. Mjeti është i lehtë për t’u përdorur. Ilaçi është rubbed me kujdes në lëkurë dhe një fashë ngrohje është aplikuar në krye. "

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri