Rivendosja e kërcit të nyjes së gjurit është e mundur apo jo

Integriteti i kërcit në nyjen e gjurit është i dëmtuar për arsye të ndryshme. Tek të moshuarit dhe të moshuarit, kjo është për shkak të një rënie në prodhimin e kolagjenit dhe kondrociteve, njësive strukturore të kërcit hialin. Në pacientët e rinj, patologjitë e gjurit diagnostikohen pasi dëmtohen si rezultat i gungave, bruizimeve të rënda dhe ushtrimeve serioze fizike. Por shkaku më i zakonshëm i rrallimit, copëtimit të indeve të kërcit është patologjia artikulare. Këto janë gonarthrosis, gouty, reumatizmale, artriti psoriatik, sinoviti.

Metodat konservative përdoren për të rivendosur kërc në nyjen e gjurit në ortopedi dhe traumatologji. Ky është një kurs i gjatë i kondroprotektorëve, ushtrime të rregullta me amplituda të ulët dhe një dietë të butë terapeutike. Nëse ato janë joefektive, pacienti është i përgatitur për operacion për të transplantuar graftet e kërcit ose për të implantuar kërcin e rritur.

Efektiviteti i terapisë konservatore

Para rivendosjes së kërc në nyje, kërkohet diagnoza e kujdesshme për të vendosur shkakun e ndryshimeve destruktive-degjeneruese. Radiografia më informuese. Në pamjet e marra, të gjithë elementët artikularë janë qartë të dukshëm: kërc, çantë sinoviale, sipërfaqe të kockave. Ostofitet e formuara (skajet e mbivendosura të pllakave të eshtrave) zakonisht tregojnë zhvillimin e një patologjie të rëndë të gjurit – gonarthrosis. Diagnostifikuesi vlerëson gjendjen e kërcit hialin. Me gonarthrosis me 1 ose 2 ashpërsi, restaurimi i pjesshëm i indeve është i mundur. Nëse pacienti ka një sëmundje të fazës 3 ose 4, kërc nuk do të rigjenerohet. Në këtë rast, shartimet e kërc-kockave transplantohen ose kryhen endoprostetikë.

Pacientët shpesh pyesin ortopedistët nëse kërcit në nyjen e gjurit po restaurohet. Deri më tani, asnjë ilaç nuk është sintetizuar, përdorimi i të cilave do të kthejë sëmundjen. Por një rikuperim i pjesshëm është i mundur nëse ndiqen të gjitha rekomandimet mjekësore, përfshirë ato që lidhen me ndryshimet në mënyrën e zakonshme të jetës. Për të rritur aktivitetin funksional të nyjës së gjurit, duhet të plotësohen kushtet e mëposhtme:

 • u zbulua shkaku i veshjes së kërcit dhe u krye trajtimi për ta eleminuar atë. Disa patologji degjeneruese, për shembull, artriti reumatoid, ende nuk janë shëruar plotësisht. Por marrja e drogës ndalon sëmundjen deri në një falje të qëndrueshme;
 • aktiviteti fizik dozohet rreptësisht. Mjekët rekomandojnë të shmangni nyjet e mprehta, traumatike të dobësuara, ushtrimet, kryerjen e lëvizjeve të shpeshta me amplituda minimale. Në trajtimin e gonarthrosis, komplekset gjimnastike të zhvilluara nga Bubnovsky dhe Gitt kanë punuar mirë;
 • kripë, ushqime të pasura me yndyrë dhe karbohidrate të thjeshta janë të përjashtuara nga dieta. Shumica e menusë ditore duhet të jenë perime dhe fruta të freskëta, mish të ligët, drithëra. Në mungesë të kundërindikacioneve, të paktën 2 litra ujë të pastër akoma duhet të konsumohen çdo ditë.

Në mënyrë që kondrocitet të prodhohen në sasi të mjaftueshme, shumë lëng viskoz duhet të prodhohen në kapsulën sinoviale. Shtë e nevojshme të sigurohet rrëshqitje e qetë e sipërfaqeve të kockave. Lëngu synovial furnizon strukturat e përbashkëta me oksigjen molekular, lëndë ushqyese dhe substanca biologjikisht aktive. Mënyra më efektive dhe buxhetore për të rritur prodhimin e saj është që të angazhohen rregullisht në terapi fizike.

Lexo artikullin:  Farë është ajo dhe si ta trajtoni atë artrozën unovertebrale

Chondroprotectors

Ky është grupi i vetëm i barnave në listën e indikacioneve të të cilave tregohet rigjenerimi i indeve të kërcit. Kondroprotektorët u përshkruhen pacientëve me patologji të sistemit muskuloskeletor. Përdorimi i tyre rekomandohet në fazën e rehabilitimit pas një dëmtimi të gjurit (frakturë, zhvendosje, këputje të ligamenteve ose tendinave) ose operacionit (arthrodesis, artroplasty).

Rivendosja kondroprotektive e gjurit zgjat disa muaj ose vite. Kështu që përqendrimi maksimal terapeutik i përbërësve aktivë është vazhdimisht në zgavrën e përbashkët, 1-2 kapsula ose tableta duhet të merren çdo ditë. Pas 2-3 muaj trajtimi, duhet të bëni një pushim 2-javor dhe përsëri të filloni të merrni kondroprotektorë.

Substancat aktive të këtyre agjentëve janë kondroitina sulfat, glukozamina sulfat ose hidroklorur, acidi hialuronik dhe kolagjeni. Dy komponentët e parë kanë një bazë të gjerë provash të veprimtarisë rigjeneruese. Në qendrat mjekësore vendase dhe të huaja, shumë vite kërkime u kryen me pjesëmarrjen e vullnetarëve. Rezultatet e diagnozës me rreze x konfirmuan efikasitetin klinik të glukozaminës dhe kondroitinës – dimensionet e hendekut të përbashkët u ulën.

Por nuk mund të shkoni vetëm në farmaci dhe të blini ndonjë kondroprotektor. Si të rivendosni kërcin e gjurit në një kohë të shkurtër dhe të mos dëmtoni shëndetin tuaj:

 • trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt të jetë e mundur, me shfaqjen e dhimbjeve të shurdhër të dhimbshëm pas ushtrimit fizik: ngritje peshe, ecje e zgjatur. Terapia, e realizuar në një fazë të hershme të artrozës, do të rigjenerojë plotësisht kërcin hialin;
 • duhet të zgjidhni kondroprotektorët, të cilët përfshijnë kondroitin dhe glukozaminë. Përbërësit rritin dhe zgjasin veprimin e njëri-tjetrit, duke rritur ndjeshëm efektivitetin e trajtimit. Prania e kolagjenit, acidit hialuronik, vitaminave dhe mineraleve nuk duhet të bëhet një faktor vendimtar kur zgjidhni një ilaç. Ata janë shtuar më shumë për të tërhequr vëmendjen e blerësve sesa për të rritur efektin terapeutik;
 • për rigjenerimin e kërcit, rreth 1,5 g glukozaminë dhe 1,0 g kondroitinë duhet të merren çdo ditë. Për njerëzit, nyjet e të cilëve janë nënshtruar stresit të rëndë çdo ditë, këto doza mund të rriten nga një mjek 1,5-2 herë. Shtë më mirë të blini kondroprotektorë me një frekuencë të ulët të marrjes ditore – 1-2 herë në ditë;
 • kondroprotektorët efektivë nuk mund të jenë të lirë. Karakteristikat terapeutike të barit varen nga cilësia e përbërësve. Përbërja e tabletave ose kapsulave me efektivitet të provuar përfshin chondroprotektorë të marrë nga peshq të specieve të ndryshme. Drogat e lira përmbajnë komponentë më pak të kualitetit të lartë të marra në mënyrë sintetike. Në raftet e farmacive mund të shihni ilaçe me kondroitinë bimor. Zakonisht preferohen nga vegjetarianët;
 • Përgatitjet farmakologjike ose aditivët bioaktivë me cilësi të lartë duhet të preferohen vetëm me kondroitinë dhe glukozaminë, duhet t'i kushtohet vëmendje sasisë së tyre në përbërje. Ekzistojnë shumë shtesa dietike në shitjen e farmacisë, të cilat, përveç kondroprotektorëve, përfshijnë fitotekstrakte, vitamina, ekstrakte vaji. Pricemimi i tyre rrallë tejkalon 150-250 rubla, dhe cilësia lë shumë për të dëshiruar. Përbërësit shtesë rrisin barrën farmakologjike në veshkat, mëlçinë, traktin gastrointestinal;
 • efekti terapeutik do të rritet nëse përdorni njëkohësisht kondroprotektorë sistemik dhe lokal, për shembull, tableta Teraflex dhe krem ​​Teraflex.
Lexo artikullin:  Trajtimi i gonoartrozës dhe administrimi i dhimbjes

Në fillim të trajtimit, pacientëve u rekomandohet një kurs 20-ditor i administrimit parenteral të kondroprotektorëve: Alflutop, Rumalon, Dona, Chondrolon, Mucosate. Pastaj terapia kryhet në formë tabletash. Pacientët përshkruhen Teraflex, Teraflex Advance (me ibuprofen), Structum, Chondroxide, Glukosamine-Maximum.

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Rreth 2-3 javë pas marrjes së ilaçeve, përbërësit e tyre aktiv fillojnë të zvogëlojnë ashpërsinë e simptomave. Ato kanë efekte anti-inflamatore, analgjezike, dekompestuese. Kjo ju lejon të zvogëloni ndjeshëm dozën e NSAIDs, analgjezikëve, relaksues të muskujve.

Protetikë e lëngshme

Nëse administrimi oral i acidit hialuronik (HS) nuk është mjaftueshëm efektiv, atëherë administrimi i tij intra-artikular është efektiv për restaurimin e nyjeve. Qëllimi i procedurës së trajtimit është të përmirësojë karakteristikat reologjike të sinovisë dhe të stimulojë metabolizmin e kërcit. Terapia lokale me përgatitjet e acidit hialuronik shpesh përdoret si trajtimi kryesor për osteoartritin e gjurit, veçanërisht i ndërlikuar në mënyrë periodike nga synoviti (inflamacion i membranës synoviale). Në ortopedinë dhe traumatologjinë, administrimi intartartikular i HS praktikohet për të zvogëluar dozat e glukokortikosteroideve dhe NSAID që përdoren duke rritur aktivitetin funksional të gjurit. Pas depërtimit të këtij kondroprotektori në zgavrën e përbashkët, ai ka një efekt terapeutik për disa muaj. Pacientët janë përshkruar ilaçe në një nga dy grupet që ndryshojnë në vetitë fiziko-kimike dhe biologjike:

 • do të thotë me hialuronat natriumi. Përbërja kimike përbëhet nga zinxhirë polimer të drejtpërdrejtë në të cilat N-acetilglukozaminat dhe acidi glukuronik alternojnë në formën e disakarideve;
 • gilans. Përbërësi aktiv i ilaçit përbëhet nga molekula hialuronate të ndërlidhura. Grupet karboksil dhe acetil janë në një gjendje të lirë, të tretshëm në ujë, i cili përcakton strukturën në formë xhel të përgatitjeve.

Acidi hialuronik është një përbërës i lëngut synovial, duke siguruar viskozitetin dhe vetitë e saj jastëk. Nëse nuk kishte HA në sinovium, atëherë do të ishte një dializat plazmatik i zakonshëm. Gjendet gjithnjë në sipërfaqe artikulare dhe përdoret nga kondrocitet për biosintezën e proteinoglikaneve, material ndërtues i kërcit të nyjes së gjurit.

Në trajtimin e sinovitit dhe gonarthrosis, Synvisc, Hyaloform Intraject, Hyastat, Viscosil, Ostenil, Sinocrom, Fermatron, Suplazin përdoren më shpesh. Kostoja e drogave është nga 2000 në 30000 rubla. Reumatologët rekomandojnë një kurs standard të trajtimit për pacientët: 3-5 injeksione intraartikulare çdo javë. Nëse është e nevojshme, administrimi parenteral përsëritet pas rreth gjashtë muajsh. Synvisc është e mjaftueshme për të përdorur vetëm 1 ose 3 herë për 6 muaj.

Lexo artikullin:  Dhimbje të përbashkët, shkaqet dhe trajtimi, analiza e plotë e problemit

Kirurgji

Rivendosja e nyjeve me gonarthrosis 3 ose 4 të fazës radiologjike me anë të metodave konservatore është e pamundur. Pacienti i nënshtrohet endoprostetikës ose zëvendësimit të nyjës së gjurit me një protezë. Por në disa vende të Evropës dhe Azisë, operacionet kirurgjikale kryhen për të futur kërc artificial në sipërfaqet e kockave. Si të rivendosni nyjet me teknologjinë më të fundit dhe të shmangni endoprostetikën:

 • transplantim. Gjatë operacionit, indi i kërcit të vetë pacientit transplantohet, merret nga nyje të shëndetshme, ose përdoret kërc i hialinës i marrë nga qelizat e kultivimit;
 • Mjekimi – kirurgji endoskopike. Mjeku akcizon zonat e dëmtuara të nyjes, lustron strukturat e mbetura. Operacioni ndalon përparimin e sëmundjes dhe stimulon metabolizmin e kërcit.

Metoda më komplekse dhe efektive është një trajtim i veçantë i sipërfaqeve artikulare, pas së cilës shfaqen çarje mikroskopike mbi to. Depërtimi i qelizave të gjakut dhe qelizave burimore përmes tyre promovon formimin e indeve të reja, të shëndetshme të kërcit. Struktura që rezulton është e brishtë, lehtësisht e dëmtuar me pak ushtrime fizike. Prandaj, periudha e rehabilitimit zgjat disa vjet.

Rivendosja e kërcit të nyjes së gjurit me mjete juridike popullore është e pamundur. Mjekësia tradicionale sugjeron të hani kërc të pulës dhe një numër të madh enësh me xhelatinë në formën e pelte, pelte, fruta dhe pelte. Megjithë përmbajtjen e lartë të kolagjenit në to, ai nuk hyn në zgavrat artikulare, prandaj nuk rigjeneron kërcin hialin.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri