Receta efektive dhe rregulla për përdorimin e bimës Zhivokost

Larkspur ose comfrey është një bimë e mrekullueshme shëruese, cilësitë e dobishme të së cilës janë të njohura që nga kohërat e lashta. Shtrirja kryesore e përdorimit të gastrocostis përfshin patologjitë dhe dëmtimet e indeve të eshtrave, ligamenteve dhe muskujve.

Informacione të përgjithshme

Kulmi i popullaritetit të bimës bie në shekullin e 16-të, deri në fund të shekullit të 18-të u përdor në mënyrë aktive në mjekësinë popullore dhe tradicionale. Atëherë ata e harruan atë për një shekull e gjysmë, por në mesin e shekullit të 20-të, bagëtitë ishin përsëri të njohura.

Përkthyer nga Latinisht, emri i bimës do të thotë – të rritemi së bashku. Dihet gjithashtu një emër tjetër latin për comfrey, që do të thotë të forcohet. Të dy emrat pasqyrojnë plotësisht qëllimin e kockës së stomakut – çdo proces patologjik që ndodh në sistemin kockor dhe kockor. Ekzistojnë shumë lloje të comfrey, por të gjitha ato janë të ngjashme në efektin e tyre në trupin e pacientit.

Pamja dhe habitati

Comfrey është një bimë që mund të rritet në territore të gjera. Kërcelli është me flokë, i gjatë rreth 120 cm. Pllakat e gjetheve janë heshtak, të pikturuara vjollcë me një nuancë të kuqe. Nëse bluajeni gjethen në duar, do të shfaqet era e kastravecit të freskët. Inflorescences në formë i ngjajnë kambanave të bardha me një nuancë të verdhë. Comfrey lulëzon gjatë gjithë verës. Sistemi rrënjësor është i fortë, formon një gungë komplekse, të ndërthurur.

Larkspur është shumë çudibërës ndaj kushteve në rritje; në një komplot personal është më mirë ta mbillni pranë gropës së plehrash.

Në kushte të egra, bima preferon zona me lagështi – brigjet e pellgjeve, kanaleve, pyjeve të vendosura përgjatë lumenjve, livadheve në ultësira.

Larkspur u përhap me shpejtësi në të gjithë Evropën, kjo u lehtësua nga:

 1. Informacione teorike dhe fakte për cilësitë e tij shëruese;
 2. Një korrje bujare;
 3. Përmbajtje e lartë e proteinave – në këtë tregues, bima është superiore ndaj sojës.

Comfrey është e pasur me lëndë ushqyese, por përqendrimi i tyre maksimal në rizomë.

Ju mund të gjeni një bimë në të gjithë Rusinë, përveç Veriut të Largët.

Duke përdorur comfrey

Healers antike kanë përdorur me sukses comfrey për të trajtuar më shumë se njëqind patologji. Gjithashtu, bagëtia përdoret me sukses në kozmetologji – produktet me përmbajtjen e saj rivendosin strukturën dhe pamjen e shëndetshme të lëkurës. Comfrey është shtuar në mikshet thelbësore të banjës.

Zhivokost – një gome e njohur. Ka fakte kur gjermanët në vitet e luftës u përpoqën ta rritnin atë për përpunim dhe prodhim të mëtutjeshëm të gomës.

Cilësitë medicinale dhe mjetet juridike bimore

Bima ka një përbërje të pasur kimike. Ai përmban alkaloide, të cilat kanë një efekt relaksues në muskujt skeletorë, ndalojnë dhimbjen.

Përveç kësaj, comfrey ka një efekt kompleks:

 • Heq inflamacionin;
 • Shkatërron mikroflora patogjene dhe parazitët;
 • Posedon një efekt ekspektentues.

Balms dhe ointments përdoren nga jashtë, ato eliminojnë shpejt dhe në mënyrë efektive simptomat e reumatizmit, inflamacionit në kocka dhe nyje. Me ndihmën e kockës së stomakut, ata trajtojnë dhimbjen e dhëmbit.

Fushëveprimi i comfrey:

 1. Proceset patologjike në nyje dhe sistemin muskuloskeletor;
 2. Gjakderdhja – e jashtme dhe e brendshme;
 3. Bronkiti kronik – bima ka një efekt ekspektentues, heq inflamacionin;
 4. Patologjia e traktit gastrointestinal – laparotumi ka një veprim rrethues dhe astringent, eliminon inflamacionin;
 5. Tuberkulozi i kockave trajtohet me ekstrakt të qumështit të comfrey, por përfshihet në terapinë komplekse;
 6. Edema dhe qepjet pas operacionit trajtohen me vaj të bazuar në vaj – është veçanërisht i efektshëm për trajtimin e plagëve që nuk shërohen.

Nën emrin Symphytum, ata lëshojnë një ilaç homeopatik me bazë comfrey.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Zierje dhe infuzione

Për gatim, do t'ju duhet të gjitha pjesët e bimës – rrënja, inflorescences, shoots dhe gjethet. Shtë e rëndësishme të përgatisni siç duhet ilaçet bimore dhe t'i merrni ato si duhet.

Lexo artikullin:  Trajtimi i simptomave të hernisë së rritur

Algoritmi për përgatitjen e infuzionit:

 • 5 g lëndë të parë të grimcuar;
 • Shtoni 0,5 l ujë të valë;
 • Lëreni për 8 orë.

Infuzion merret për patologji të stomakut dhe shkelje në funksionimin e mëlçisë. Regjimi tradicional i trajtimit është gjysmë gotë dy herë në ditë.

Për trajtimin e sëmundjeve të mushkërive, veshkave, sklerozës, dhimbjeve të shpinës, një zierje dhe comfrey janë përgatitur:

 • Do të duhen 5 g gjethe dhe 400 ml ujë të nxehtë;
 • Përzierja ziehet për një çerek ore;
 • Merrni një zierje prej 5 ml (lugë çaji) tre herë në ditë.

Kursi i terapisë është dy javë. Nëse shija e zierjes është e pakëndshme, mjalti mund t'i shtohet asaj.

Një infuzion i rrënjëve të bimëve të thata është përgatitur gjithashtu:

 • 40 g lëndë të parë të grimcuar derdhen në një termos, derdhen 0,5 l ujë të valë;
 • Përzierja injektohet për një çerek ore në një termos të hapur, pastaj ena mbyllet dhe infuzohet për pesë orë të tjera.

Produkti i përfunduar duhet të filtrohet dhe të merret me gastrit dhe ulçerë, kapsllëk. Regjimi i trajtimit: gjysmë gotë gjysmë ore para vaktit. Kohëzgjatja e kursit është një muaj e gjysmë, pushimi është dy muaj.

Një zierje e veçantë ndihmon për të rivendosur shëndetin e përbashkët. Për përgatitjen e tij, do të kërkohen 100 g rrënjë, ato derdhen me një litër ujë, të zier për një çerek ore. Përzierja e përfunduar filtrohet. Teaaji bimor përdoret për procedurat e jashtme – fasha dhe locione. Fusha e aplikimit:

 • Dëmtimi i ligamenteve;
 • Dhimbje të përbashkët me origjinë të ndryshme;
 • Thyerje.

Përveç kësaj, zierje ndihmon me gjakderdhje. Një pecetë e zhytur në supë aplikohet në zonën e dëmtuar. Ditët e para kompresat duhet të jenë të freskëta, dhe më pas ngrohja. Një efekt pozitiv ndodh pas 7-9 procedurave.

Lexo artikullin:  Ligament i brendshëm i gjurit

Tinkturë e alkoolit

Mjeti është veçanërisht i efektshëm për fraktura dhe dhimbje në nyje. Për përgatitje, keni nevojë për një rrënjë të thatë të bimës, të grimcuar në pluhur, – 100 g dhe 0,5 l vodka. Përzierja insistohet për 2-3 javë.

Merrni tretësirë ​​sipas skemës së mëposhtme: shtoni 40 pika të drogës në gjysmë gotë ujë. Pini 30 minuta para ngrënies.

Tinktura është veçanërisht e efektshme në kombinim me vajin.

Rrënjët e freskëta janë të nevojshme për gatim, ato duhet të grimcohen në mënyrë të tillë që të ruajnë lëngun. Një bazë e yndyrshme, për shembull, lardha, i shtohet hollimit të përgatitur. Përzierja nxitet dhe inkubohet për 24 orë, enët vendosen në një vend ku drita nuk depërton. Pastaj përzierja transferohet në një enë qelqi dhe ruhet në frigorifer.

Kjo vaj i keq ndihmon në çdo problem me sistemin muskulor dhe skeletik.

Ointment mund të përgatitet nga lëndët e para të thata. kërkohet:

 • Rrënjët e thatë të gastrocosts – 100 g;
 • Inflorescences e gështenjës së kuajve – 200 g.

Komponentët janë në tokë, shtohen 100 ml vodka ose alkool, të gjithë përbërësit janë të përzier.

Më vete, yndyra e derrit është shkrirë – 400 g dhe përzihet me përzierjen e përgatitur barishtore. Vaji mbahet në furrë për tre orë. Pastaj balsami është zier për 5 minuta, filtrohet dhe transferohet në një enë qelqi. Përdoret për ulcerat trofike, trajtoni zonat e prekura dhe mbështjellësin.

Banjë, shpëlarje dhe fasha

Me suppuration kronike dhe procese të hapura ulcerative, ndihmojnë larjet dhe banjot me supë të laparotomisë. Proceset patologjike kronike shpesh gjenden tek të moshuarit, tek njerëzit që lëvizin pak, tek duhanpirësit. Në këtë rast, ekspertët rekomandojnë një zgjidhje të plotë – banjot me supë, shpëlarje dhe fasha.

Për të gjitha procedurat, përgatitni një zierje. Nevojitet një gotë lëndë e parë e grimcuar – rrënjët e bimës, ato derdhen me dy litra ujë. Përzierja është zier për dhjetë minuta, insistohet për gjysmë ore dhe filtrohet. Kur supë ftohet në një temperaturë të rehatshme, këmbët ose e gjithë këmba ulet në të. Pjesët e tjera të trupit lahen plotësisht për 5-10 minuta.

Larja mund të jetë e dhimbshme. Në këtë rast, ju duhet të merrni një peshqir, njomet atë tërësisht në një zierje dhe ngjitur në zonën e prekur. Një kompresë e tillë duhet të fiksohet dhe hiqet pas gjysmë ore. Pas kompresës, zona e prekur duhet të lubrifikohet me vaj të bazuar në calendula dhe përsëritet kompresa nga supë me comfrey.

Procedurat duken të vështira, por pas një kohe të shkurtër pacienti do të ndjejë lehtësim dhe do të shpëtoj përgjithmonë nga plagët që nuk shëroheshin më parë.

Kompresoni nga rrënjët e gastrocost

Injuriesdo dëmtim që dëmton tendinet, nyjet dhe muskujt mund të trajtohet me një kompresë të rëndë nga rrënja e comfrey. Procedura tregohet për zhvendosje, thyerje, mavijosje dhe sprains. Kompresa gjithashtu ndihmon në proceset inflamatore që ndodhin në muskuj dhe tendona.

Algoritmi i gatimit është si më poshtë. Do të marrë nga 50 deri në 100 g pluhur rrënjë komfrey – sasia e saj përcaktohet nga zona e zonës së prekur. Lëndët e para derdhen në enët, derdhen me ujë të valë dhe shtohen 3-4 pika vaj vegjetal. Rezultati është një përzierje paste. Derisa pasta të jetë ftohur, ajo aplikohet në zonën e prekur dhe mbulohet me një leckë të fibrave natyrale, dhe më pas me një peshqir të mprehtë. Kompresa duhet të fiksohet dhe të lihet për disa orë ose gjatë natës, ka dhimbje të forta. Pasta është e lehtë për t’u shpëlarë, pas kompresës, zona trajtohet me pomadë bazuar në kocka të gjalla.

Lexo artikullin:  Osteokondroza e trajtimit lumbosakral

Larkspur për sëmundje të ndryshme

Në rast të osteoporozës, trajtimi kryhet sipas skemës së mëposhtme:

 • Gjysmë lugë çaji bagëti të grimcuar derdhet me ujë dhe insistohet për një ditë, pastaj hollohet me gjysmë litër qumësht. Përzierja mbahet në furrë për tre orë, pastaj filtrohet dhe pihet një lugë çaji e gjysmë pas çdo vakt (tre herë në ditë). Kursi i terapisë është një javë.
 • Pas një jave, një lugë gjelle gjizë ose mjaltë shtohet në supën e qumështit nga bagëtia (një përzierje nga receta e parë). Përzierja hahet tre herë në ditë. Ruajeni ilaçin në frigorifer.

Me përdhes, siklet në nyje, reumatizëm dhe artrit, përgatitet një pomadë. Do të kërkojë rrënjë të freskët të comfrey, yndyrë derri dhe dimexide në përmasat e mëposhtme – 1 pjesë, 2 pjesë dhe 0,5 pjesë, përkatësisht. Mjeti është fërkuar në zonën e prekur tre herë në ditë, i mbështjellë në majë me një batanije të ngrohtë.

Për inflamacionin e kyçeve, përdoret balsami me bazë comfrey. Në farmaci, mund të blini një produkt të gatshëm, kur e përdorni, duhet të studioni me kujdes udhëzimet. Mund ta përgatisni vetë balsamin:

 • Do të marrë një lugë çaji me rrënjë të rehatshme të comfrey;
 • Lëndët e para janë të përziera me 10 lugë çaji yndyre (derri i çdo kafshe);
 • Përzierja insistohet për dhjetë ditë, pas së cilës ilaçi mund të përdoret.

Përdorimi i rregullt i vajit ju lejon të heqni qafe sindromën e dhimbjes – dhimbje prapa, me hernie ndërvertebrale, me patologji të përbashkët. Dylli i bletës mund të shtohet në vaj dhe të përdoret për të luftuar dhimbjen e dhëmbit, shërimin e plagëve, djegiet.

Për përgatitjen e tij, nevojiten inflorescences dhe rrënjët e bimëve. Si rezultat i marrjes së tinkturave, proceset metabolike normalizohen, kështu që pesha normalizohet.

 • 50 g rrënjët dhe inflorescences e gastropodit janë të mbushura me gjysmë litër vodka ose alkool të holluar;
 • Përzierja injektohet për dy javë në një vend të mbrojtur nga drita e drejtpërdrejtë.

Merrni ilaçin dhjetë pika dy herë në ditë. Në ditën e parë, pini 4 pika, pastaj shtoni çdo ditë dozën me 1 pikë dhe sillni sasinë në dhjetë pika. Përveç normalizimit të peshës, pacienti ndjen një efekt të fortë terapeutik, simptomat e sëmundjeve të mëlçisë, stomakut dhe mushkërive zhduken.

Mjalti Comfrey ndihmon me tuberkulozin, si dhe patologjitë e meshkujve dhe femrave. Për ta përgatitur, keni nevojë për një rrënjë të freskët të bimës, ajo është grirë dhe përzihet me mjaltë në një raport 1: 2. Përzierja merret në një lugë çaji dy herë në ditë. Kursi i trajtimit është dy javë.

Gjatë shtatëzënësisë, përdorimi i përgatitjeve të comfrey është i ndaluar. Substancat biologjike aktive mund të ndikojnë negativisht në zhvillimin e fetusit. Përdorimi i jashtëm i balms dhe ointments është i mundur në rast të shqetësimit në gjunjë dhe shpinë. Një tjetër kundërindikacion për marrjen e comfrey është fëmijët nën 12 vjeç.

Masa sigurie

Bima ka një gamë të gjerë të pronave të dobishme dhe cilësive shëruese, për shkak të kësaj ajo përdoret në mjekësinë popullore dhe tradicionale. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se bima ul presionin e gjakut, prandaj hipotensioni është kundërindikuar. Reagimet alergjike dhe ndjeshmëria e tepruar ndaj përbërësve individualë të ilaçit janë gjithashtu të mundshme.

ExpertNews Shqipëri