Osteoartroza e gjurit 2 gradë simptomatologji, shkaqet dhe trajtimi

Një kompleks i faktorëve të rrezikut çon në zhvillimin e osteoartrozës së nyjes së gjurit. Ju duhet t'i njihni ato në mënyrë që trajtimi të ndikojë në etiologji. Gjithashtu, njohja e shkaqeve të sëmundjes do t'ju ndihmojë të mendoni përmes masave parandaluese për të shmangur komplikimet. Një reagim në kohë ndaj sëmundjes është parimi kryesor i trajtimit të suksesshëm.

Pse zhvillohet osteoartriti i gjurit të gradës 2?

Nuk ka asnjë arsye specifike që çon në osteoartrit. Kjo sëmundje zhvillohet nën ndikimin e një kompleksi faktorësh. Prandaj, patologjia nuk ndodh menjëherë.

Më poshtë janë shkaqet që mund të çojnë në sëmundje:

Ndryshimet në lidhje me moshën në indet artikulare. Për shumicën e rasteve klinike të osteoartritit të gjurit, është karakteristike që pacienti i përket një grupmoshe më të vjetër. Si rregull, është rreth 50-70 vjet, në varësi të karakteristikave individuale. Struktura e kërcit ndryshon me kalimin e viteve – ajo pushon të ruajë lagështinë dhe indi humbet elasticitetin dhe fleksibilitetin e tij. Në një moshë të re, restaurimi i kërcit varet nga kondrocitet, njësitë strukturore qelizore të bashkimit. Por në një moshë më të madhe, këto qeliza pushojnë së funksionuari plotësisht dhe kërc vuan. Proceset e shkatërrimit bëhen të dukshme, dhe rikuperimi, përkundrazi, është më i ngadalshëm.

Ngarkesa të forta dhe dëmtimi i nyjeve gradualisht çojnë në formimin e sëmundjes së nyjeve të gjurit. Patologjia shpesh ndodh tek ata, puna ose aktiviteti i të cilave shoqërohet me një ngarkesë në nyje. Kjo ndodh sepse sipërfaqet artikulare fshihen kundër njëra-tjetrës dhe lodhen. Injuryshtë dëmtim i lehtë dhe i përhershëm i lehtë dhe lëndime të rënda në çast. Pas tyre, kërc është rikthyer për një kohë të gjatë, formohet një seksion i indit lidhës, i cili shkel anatominë e nyjes. Së shpejti pas një dëmtimi, dhe veçanërisht me gabime në trajtim, kjo sëmundje mund të ndodhë.

Hipodinamia dhe ulja e lëvizshmërisë së përbashkët janë gjithashtu të dëmshme. Kjo çon në shqetësime metabolike, ulje të mikrocirkulacionit dhe mungesë të lëndëve ushqyese.

Mbipesha është ngarkesa në sipërfaqet artikulare të gjunjëve. Lëvizshmëria e nyjeve është e kufizuar, gama e lëvizjeve bëhet më e kufizuar, dhe mbaresat nervore dhe enët e gjakut janë të ngjeshura. Si rezultat, metabolizmi është zvogëluar dhe zhvillimi i kërc është i dëmtuar.

Patologjia kongjenitale dhe sëmundjet trashëgimore rrisin ndjeshëm rrezikun e zhvillimit. Lidhjet e dobëta të gjurit nuk i rezistojnë streseve të zakonshme ditore. Nëse një person ka një sëmundje të trashëgueshme të indit lidhës, artriti mund të manifestohet edhe në një moshë të re. Gjithashtu, sipërfaqet artikulare lodhen shpejt dhe lodhen.

Lexo artikullin:  Si ta përdorni mjaltin me kanellë për të trajtuar sëmundjet e përbashkëta receta efektive të mjekësisë tradicionale

Osteoartriti i nyjes së gjurit mund të formohet në sfondin e sëmundjes themelore. Kjo është sëmundja e Paget, patologji të ndryshme infektive, diabeti, patologjitë sistemike. Në këtë rast, sëmundja formohet.

Cili është manifestimi i patologjisë?

Secila shkallë e osteoartrozës së gjurit ka shenjat e veta klinike. Praktikisht nga ky kriter dhe nga të dhënat diagnostikuese sëmundja klasifikohet. Zhvillimi i patologjisë në shkallën e dytë sugjeron që proceset degjenerative shkatërrojnë sipërfaqet artikulare të gjunjëve. Formimi i osteofiteve – rritjet në buzë të indit kockor në buzë të nyjes. Hendeku i përbashkët ngushtohet.

Simptomat

  • Ka dhimbje në nyjen e prekur. Më shpesh, ajo shoqëron aktivitetin fizik dhe pushon së mërzituri pas pushimit. Dhimbja shkaktohet nga deformimi i nyjes – sa më shumë që të jetë, aq më e theksuar është dhimbja. Gjithashtu, lëvizjet shkaktojnë tinguj specifikë – shtypje ose klikim. Shpesh pacientët ankohen për ngurtësi të lëvizjes, është e vështirë për ta që të fillojnë të lëvizin nyjen në mëngjes. Gama e lëvizjes bëhet më e kufizuar.
  • Gjithashtu, ënjtje e sipërfaqes mbi bashkim, mund të vërehet një zonë e vogël e skuqjes ose ënjtjes. Pas ecjes ose ushtrimit të zgjatur, një person ndjen një dobësi të fortë në nyje, e cila zhduket pas pushimit. Mund të vërehet dobësi muskulore në gjymtyrën e prekur.

Në fazën e dytë, nuk ka dhimbje të theksuar të vazhdueshme, pasi forcat kompensuese të trupit akoma veprojnë. Në të njëjtën kohë, osteoartroza e nyjës së gjurit të shkallës 2 është diagnostikuar lehtësisht. Ajo ka shenja karakteristike radiologjike, e cila ju lejon të përcaktoni saktë patologjinë dhe të filloni trajtimin.

Simptomat ndodhin periodikisht, nuk e shqetësoni një person vazhdimisht. Kjo mund të jetë për shkak të një përkeqësimi të patologjisë themelore, një ngarkese të fortë në nyje ose një përkeqësimi të gjendjes së përgjithshme.

Trajtimet moderne

Trajtimi përshkruhet pasi të konfirmohet diagnoza. Për këtë, kryhen një numër studimesh laboratorike dhe instrumentale. Metoda kryesore e hulumtimit është radiografia. Me ndihmën e figurës, mjeku përcakton fazën e dytë të procesit dhe përshkruan masat e duhura terapeutike.

Dalloni midis masave të terapisë me ilaçe dhe jo-ilaçe:

Metodat jo-farmakologjike përfshijnë fizioterapi, masazh, dietë dhe ushtrime terapeutike. Teknikat fizioterapeutike përfshijnë elektroforezën, magnetoterapinë, banjat terapeutike dhe dushet, dhe terapinë me baltë. Kjo rehabiliton nyjen, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në rivendosjen e kërcit. Fizioterapia duhet të përdoret pa përkeqësime kur patologjia është në falje. Procedurat mund të kryhen mbi baza ambulatore në sanatorium.

Lexo artikullin:  Trajtimi i spondilartrozës së shpinës së qafës së mitrës çfarë është

Gjimnastika terapeutike përfshin ushtrime që nuk e ngarkojnë nyjen e gjurit, por përkundrazi e stimulojnë atë, përmirësojnë mikrocirkulimin dhe përbëjnë gamën e lëvizjeve. Ushtrime specifike rekomandohen nga mjeku. Ju duhet t'i kryeni ato rregullisht, si dhe të siguroheni që klasa të mos sjellë siklet.

Në fazën e dytë të osteoartrozës, trajtimi i ilaçeve aplikohet në mënyrë të parregullt. Shtë e mjaftueshme për të eleminuar sulmet e dhimbjes dhe kurset parandaluese të marrjes së kondroprotektorëve.

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore përdoren për të ndaluar dhimbjen e gjurit:

Diclac, nimesulide, ibuprofen, paracetamol, aceclofenac, lornocoxicam. Kondroprotektorët janë ilaçe që përmirësojnë gjendjen e kërcit. Këto përfshijnë glukozaminë, kondroitinë, acidin hialuronik dhe përgatitjet e tij. Nëse bëhet fjalë për sulme të shprehura, përdoren glukokortikoidet, për shembull, deksametazoni, hidrokortizoni. Trajtimi kirurgjikal në fazën e dytë nuk tregohet.

Parandalimi i gjurit

Masat parandaluese synojnë të sigurojnë që sëmundja të mos ndodhë tek ata që janë në rrezik. Nëse patologjia tashmë është shfaqur, parandalimi ka për qëllim parandalimin e komplikimeve dhe përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientit. Masat parandaluese mund të veprojnë në bashkësi në mënyrë indirekte ose të drejtpërdrejtë.

Për parandalimin e osteoartrozës së nyjës së gjurit të shkallës së 2-të, është e nevojshme t'i përmbahen rekomandimeve të tilla:

  1. Shikoni ngarkesën në gjunjë. Ajo duhet të jetë e moderuar. Hipodinamia është po aq e rrezikshme sa mbingarkesa. Aktiviteti i tepërt fizik vetëm sa do të përkeqësojë situatën. Jepini nyjet pushimit: nëse aktiviteti kryesor shoqërohet me ngarkesa, ju duhet të shpërndani në mënyrë të barabartë kohën për pushim dhe punë. Në disa raste, duhet të mendoni për një ndryshim pune;
  2. Rishikoni ushqimin. Duhet të jetë i ekuilibruar dhe i plotë. Kjo përmirëson gjendjen e përgjithshme të trupit dhe ka një efekt të dobishëm në gjendjen e kërcit. Dieta duhet të ketë sasinë e kërkuar të proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve. Gjithashtu, ushqimi duhet të përmbajë vitamina, minerale, elementë gjurmë. Sigurohuni që produktet të jenë me cilësi të lartë dhe të freskëta, të mos përmbajnë konservues ose aditivë kimikë. Veçanërisht e dobishme për nyjet janë kalciumi, vitamina D;
  3. Kufizoni stërvitjen tuaj. Trajnimi duhet të ndihmojë në mbajtjen e trupit të tonifikuar, dhe jo ta kulloni atë. Shmangni ushtrimet që mbajnë stres në nyjet e prekura;
  4. Nëse keni simptoma të pakëndshme nga nyjet, kërkoni ndihmë. Shtë e nevojshme të nënshtrohen procedurave diagnostike në kohë dhe të rregulloni regjimin e trajtimit. Trajtimi i parakohshëm është efekti më i mirë;
  5. Rehabilitimi. Ju mund të përmirësoni gjendjen e nyjeve të gjurit në një sanatorium ose në shtëpi. Për këtë, përdoren gjimnastikë terapeutike, masazh, teknika fizioterapeutike;
  6. Humbje peshe. Kjo është teknika më e mirë, pa të cilën nuk ka kuptim të fillohet mjekimi. Normalizimi i peshës së trupit ndikon pozitivisht në nyje, sepse ngarkesa është zvogëluar dhe metabolizmi normalizohet;
  7. Trajtimi i patologjisë themelore. Ruajtja e trupit në rregull është e nevojshme në mënyrë që kërc të marrë të gjitha substancat e nevojshme. Kjo është e mundur kur bilanci i proceseve metabolike rikthehet, indet dhe organet janë në gjendjen e tyre normale fiziologjike.
Lexo artikullin:  Dhimbje në shpinë tek burrat - shkaqe, një përshkrim i plotë i problemeve të mundshme

Osteoartroza e shkallës 2 është lehtësisht e shërueshme. Gjëja kryesore është kujdesi i rregullt shëndetësor, normalizimi i stilit të jetës dhe besimi në një rezultat pozitiv.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri