Ortozë kyçin e këmbës, si të zgjidhni, klasifikimi, indikacione për përdorim

Ortozë të butë, gjysmë të ngurtë dhe të fortë për nyjen e kyçit të këmbës përdoren për ta mbrojtur atë nga ngarkesat e rritura. Veshja e pajisjeve të tilla ortopedike promovon shërimin e shpejtë të ligamenteve të shqyer dhe tendinave, dhe shkrirjen e eshtrave dhe kërcit. Përdorimi i ortozave për kyçin e këmbës është një nga metodat efektive për trajtimin e sëmundjeve dhe parandalimin e acarimeve të tyre.

Orthoza e këmbës – përshkrimi dhe qëllimi

Një orthosis e këmbës është një produkt ortopedik i bërë nga pëlhura natyrale ose sintetike, silikoni, plastika ose lidhjet metalike. Përveç bazës për vendosjen e këmbës dhe pjesën e poshtme të këmbës së poshtme, dizajni ka një sistem të fiksimit. Mund të jenë rripa, butona, vdes, grepa, butona, dantella, fasteners Velcro. Disa modele kanë dhoma ajri, varet, jastëkë xhel.

Fashë është ngjitur fort në kyçin e këmbës, nuk lejon që ajo të lëvizë kur ecni, përkulni ose zgjatni nyjen. Veshja e saj ju lejon të mos keni frikë nga dëmtimi i kërcit dhe indit të eshtrave me ndonjë lëvizje të vështirë, jashtëzakonisht të fortë.

Indikacionet për përdorim

Në traumatologji, përdorimi i fiksuesve nuk shmanget me trajtimin e dislokimeve, subluksacioneve, spërkatjeve të muskujve, çarjeve të ligamenteve ose tendinave. Shpesh, shiritat përdoren për thyerje në vend të një gize suva. Orthozat kanë disa hapje, hiqen lehtësisht për procedura mjekësore ose higjenike.

Veshja e tyre tregohet gjatë relapsave të artritit, duke deformuar osteoartrozën për të zvogëluar ashpërsinë e simptomave. Pacientët me bursit kronik, sinovit, tendonit, tenosynovitis rekomandohet të përdorin fashë elastike për të parandaluar relapsin.

Llojet dhe materialet për prodhim

Kllapat e kyçit të këmbës klasifikohen sipas qëllimit. Ato mund të jenë mjekësore dhe rehabilituese, funksionale, parandaluese, dinamike. Pajisjet ortopedike ndryshojnë në shkallën e ngurtësisë, formave, madhësive, materialeve që janë përdorur në prodhimin e tyre.

Orthoza është një rast pëlhure që mbulon kyçin e këmbës dhe një pjesë të këmbës. Nga pamja e jashtme, ajo ngjan me një çorape të shkurtër pa çorap, dhe nganjëherë një thembër. Fashë të buta të bëra nga materiale natyrore zakonisht përdoren për qëllime parandaluese. Nëse ato janë bërë prej leshi deve ose dele, atëherë kyçja jo vetëm që është e fiksuar, por edhe e ngrohur, gjë që çon në një përmirësim të qarkullimit të gjakut në të.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Gjysmë i ngurtë

Fiksimi gjysmë i ngurtë i këmbës sigurohet nga fashë elastike. Dizajni i tyre mund të përfshijë futje plastike ose metalike në formën e pllaka, unaza, spirale. Produktet rregullojnë në mënyrë të besueshme kyçin e këmbës, parandalojnë ekspozimin ndaj ngarkesave të rritura. Ortozat gjysmë të ngurtë në formën e një çorape elastike të vendosjes së ngushtë përdoren nga atletët për të parandaluar dëmtimin e muskujve, ligamenteve dhe tendinave.

Lexo artikullin:  Tenis bërryl çfarë është ajo Shkaqet, simptomat, trajtimi

Mbajeni fort

Orthozat e bëra prej plastike ose metali kufizojnë ashpër lëvizjen dhe, nëse është e nevojshme, imobilizojnë plotësisht nyjen. Pjesa e tyre e brendshme është bërë nga materiale natyrore që kalojnë mirë ajrin dhe thithin lagështinë. Produktet e ngurtë përdoren pas operacionit dhe dëmtimit të këmbës, si dhe gjatë relaksimeve të patologjive të shoqëruara nga dhimbje akute. Kur veshin pajisje të tilla, pacientëve zakonisht u shfaqet gjysmë shtrati ose pushimi në shtrat.

i rregullueshëm

Kllapat me rregullatorët e ngurtësisë përdoren gjatë periudhës së rehabilitimit pas thyerjeve, zhvendosjeve, dëmtimeve serioze të aparateve ligament-tendin. Në fazën fillestare, sfera e lëvizjes është pothuajse plotësisht e kufizuar për bashkimin e kërcit, kockave, strukturave të indit lidhës. Gradualisht, forca e kompresimit zvogëlohet për të parandaluar atrofinë e muskujve.

Për këmbët e varura

Në rast të sindromës "këmbë të varur", pacientëve u rekomandohet të përdorin një ortozë të veçantë të përbërë nga dy pjesë të pavarura. Ata janë të lidhur vetëm nga një kabllo elastike, gjatësia e së cilës është e rregullueshme. Qëllimi kryesor i kësaj pajisje është ngritja e këmbës ndërsa lëviz për të përkulur siç duhet nyjën e këmbës.

Klipet e fëmijëve për funksionalitetin dhe qëllimin nuk ndryshojnë nga të rriturit. Ato ndryshojnë në cilësinë e materialeve të përdorura në prodhim. Nga plastika, lidhjet metalike, sintetika, bëhet vetëm pjesa e jashtme. Dhe sipërfaqja e brendshme është bërë plotësisht nga materialet e tyre natyrore hypoallergenic. Clips për fëmijë të ndritshme, me vizatime. Një dizajn i ngjashëm e largon fëmijën nga sëmundja, përmirëson gjendjen shpirtërore, e cila ndikon pozitivisht në shpejtësinë e shërimit.

Zgjidhni një shul

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Lexo artikullin:  Rivendosja e kërcit të nyjes së gjurit është e mundur apo jo

Edhe fashat për veshjen parandaluese duhet të zgjidhen nga një mjek – një ortoped, reumatolog, traumatolog. Do të marrë parasysh ashpërsinë e sëmundjes, peshën, moshën e pacientit. Me emërimin e mjekut, duhet të kontaktoni një farmaci ose sallon ortopedik. Konsulenti do të ofrojë një zgjedhje të disa modeleve që ndryshojnë si në çmim ashtu edhe në cilësi.

Madhësia e një pajisjeje

Produktet ndryshojnë në vargjet e madhësive. Prandaj, para se të vizitoni sallonin ortopedik, duhet të matni dhe regjistroni grykët e pjesës më të ngushtë të këmbës, këmbës së poshtme dhe këmbës nën kockat e zgjatura. Kur zgjidhni një ortozë vëllimore me dizajne komplekse, do të kërkohet madhësia e këpucëve.

Nëse vlerat e fituara janë diku në mes të rrjetës dimensionale, atëherë zgjidhni opsionin më të vogël. Fiksimi i tij mund të rregullohet duke përdorur sistemin e fiksimit. Një fashë më e madhe do të lëvizë, duke shkaktuar tension të tepruar të muskujve.

Tofarë duhet të kërkoni kur zgjidhni

Një pajisje ortopedike cilësore ka qepje të qetë, një sipërfaqe pa vrazhdësi, pabarazi. Shtë i përshtatshëm për të hequr dhe veshur, dhe kur vishen, ndjesi të dhimbshme nuk ndodhin. Shumë dyqane lejohen të provojnë orthoses dhe të ecin nëpër dhomë.

Përdorimi i kapëseve të përdorura

Kostoja e disa fiksuesve të dizajnuara për të imobilizuar kyçin e këmbës shpesh tejkalon disa mijëra rubla. Pas 2-3 muajsh, pas rikuperimit, ato mund të hidhen në shitje me një çmim të ulur. Kur blini, është e nevojshme të kontrolloni integritetin e ortozës, veçanërisht sistemet e fiksimit, të cilat lodhen më shpejt.

Mund ta bëj vetë

Nëse ka një prerje të gomës së shkumës, neoprene ose leshi, mund të bëni një fashë vetë, duke i dhënë materialit formën e një mbulesë. Por një produkt i bërë në shtëpi nuk do të sigurojë shkallën e nevojshme të fiksimit. Prandaj, mjekët rekomandojnë blerjen e fashave të bëra në fabrikë. Për më tepër, kostoja e modeleve të butë rrallë tejkalon 300-400 rubla.

Lexo artikullin:  Cilin mjek duhet ta trajtoj me përdhesin e këmbës

Si të vishni

Mënyra e veshjes së ortozave të kyçit të këmbës përcaktohet nga mjeku. Montimi i parë i një dizajni kompleks për fiksim të fortë kryhet në zyrën e tij. Rregullon shkallën e kompresimit, e rrit ose e zvogëlon atë kur pacienti ankohet për siklet që shfaqet gjatë ecjes, lakimit ose përkuljes së nyjes.

Mësoni të vendosni dhe vishni një pajisje

Shulja duhet të vishet në një pozicion ulur në një çorap të hollë pambuku pa qepje, dhe pastaj të ecni pak rreth dhomës. Siklet i lehtë gjatë përdorimit të parë është i natyrshëm – muskujt përshtaten me stresin në rritje. Por shfaqja e dhimbjes tregon një fiksim tepër të ngurtë. Ju duhet të lehtësoni pak sistemin e montimit dhe të ecni përsëri.

Sa kohë mund të ecni në ortozë

Pas dëmtimit të këmbës ose operacionit, fiksuesit e fortë përdoren rreth orës për disa javë derisa riparimi i indeve të jetë i plotë. Ato hiqen pas ekzaminimit nga një mjek, trajtimi i lëkurës me antiseptik, injeksioni intra-artikular i zgjidhjeve injeksionale. Ndërsa ligamentet dhe tendoni i Akilit shërohen, shkalla e fiksimit zvogëlohet. Pacientët u lejohet të heqin shkurtimisht orthozat për të bërë masazh ose për të kryer lëvizje izometrike.

Kohëzgjatja e veshjes së produkteve më pak të ngurtë – nga 2 deri në 10 orë në ditë. Atletët i veshin ato vetëm gjatë stërvitjes, dhe pacientët me artrit dhe artrosis rregullojnë kyçin e këmbës gjatë relaksimeve.

Kundërindikimet dhe efektet anësore

Shfaqja e njollave të kuqe pas heqjes së fiksuesit është mjaft fiziologjik për shkak të ngjeshjes së lëkurës. Ata zhduken 15-20 minuta pas një masazhi të lehtë. Por nëse skuqja nuk shkon larg për një kohë të gjatë, e shoqëruar me kruajtje, formimin e skuqjeve, atëherë kjo tashmë është një klinikë e theksuar e një reaksioni alergjik ndaj materialit të ortozës. Mjeku që merr pjesë duhet të informohet për këtë. Pas ekzaminimit, ai do të rekomandojë një metodë tjetër të fiksimit.

Pajisjet ortopedike për kyçin e këmbës nuk përdoren për lezione kërpudhore, virale, bakteriale të lëkurës. Veshja e tyre është kundërindikuar në rast të ënjtjes së rëndë të këmbëve, pranisë së çarjeve, gërvishtjeve, djegieve.

Markat dhe kostoja popullore

Shpesh rehatia e veshjes përcaktohet nga çmimi. Kyçja e një kosto më të lartë do të zgjasë më gjatë. Pas blerjes së tij, lëshohet një çertifikatë cilësie dhe një kartë garancie. Prania e këtyre dokumenteve do të lejojë kthimin e produktit në rast të thyerjes. Mjekët rekomandojnë blerjen e fashave nga prodhuesit e njohur për shërim më të shpejtë.

ExpertNews Shqipëri