Një menu diete e detajuar për artritin reumatoid

Artriti reumatoid është një sëmundje mjaft e rëndë kronike, e cila është një lezion i përgjithësuar autoimune i indeve të nyjeve të duarve ose këmbëve. Trajtimi i kësaj patologjie është mjaft i gjatë dhe domosdoshmërisht kompleks. Ai konsiston në përdorimin e ilaçeve jo steroide që synojnë eliminimin e inflamacionit, citostatikëve dhe agjentëve hormonalë. Një dietë e specializuar për artritin reumatoid përshkruhet domosdoshmërisht.

Ilaçet përshkruhen nga një reumatolog me përvojë. Sipas skemës së tij dhe sipas dozës së treguar nga ai, përdoren ilaçet e përshkruara. Së bashku me ilaçet, duhet të ndiqet dieta e përshkruar nga i njëjti specialist për artritin reumatoid. Ai nuk zëvendëson ilaçet e përshkruara, por e plotëson atë në mënyrë efektive dhe përmirëson seriozisht gjendjen e përgjithshme të pacientit.

Ushqimi i strukturuar si duhet do të rrisë ndjeshëm periudhën e faljes, duke minimizuar mundësinë e ndërlikimeve të rrezikshme për njerëzit.

Manifestimet e Artritit

Kjo sëmundje nuk ka shkaqe dhe shkaqe të identifikuara. Problemi provokohet nga një numër i madh faktorësh. Duke përshkruar tiparet e kësaj sëmundje, vlen të përmendet një numër simptomash karakteristike, ashpërsia e të cilave varet drejtpërdrejt nga niveli i zhvillimit të patologjisë dhe shkalla e dëmtimit të nyjeve.

Masat përmirësuese duhet të merren me simptoma të tilla si:

 • Dhimbje në nyje, si në pushim, ashtu edhe gjatë stërvitjes;
 • Ellingnjtje e nyjeve, rritje e temperaturës lokale, skuqje e lëkurës;
 • Gjendje e dobësuar, djersitje e shtuar;
 • Ngurtësi në mëngjes;
 • Nyjet limfatike të fryra.

Nëse nuk merrni masa të caktuara për të trajtuar patologjinë, ekziston rreziku për të hasur komplikime siç është deformimi i rëndë i përbashkët.

Rregullat kryesore të të ushqyerit

Në mënyrë që të shpëtoni plotësisht nga sëmundja dhe të minimizoni të gjitha simptomat e pakëndshme karakteristike për këtë problem, është e rëndësishme të dini se si të ndërtoni ushqim për artritin e nyjeve, çfarë mund të hani dhe çfarë nuk duhet të konsumoni.

Nëse nuk ndryshoni dietën e përgjithshme, mund të hasni zhvillimin e shpejtë të sëmundjes, në një rritje të konsiderueshme të dhimbjeve dhe proceseve inflamatore. Ushqimi i duhur do të arrijë rezultatet e mëposhtme pozitive:

 1. Parandalimi i alergjive;
 2. Normalizimi i përgjithshëm i metabolizmit;
 3. Ulja e shpeshtësisë së përkeqësimeve;
 4. Mungesa e relapsit;
 5. Remizion i rritur.

Ju nuk mund të gatuani enët e derrit, pasi mishi i yndyrshëm është në gjendje të krijojë një ngarkesë shtesë në sistemin e tretjes, dhe gjithashtu rrit sasinë e kolesterolit në gjak. Për shkak të alergjenitetit të lartë të sëmundjes, ia vlen të kufizoni përdorimin e agrumeve. Equallyshtë po aq e rëndësishme për të hequr qafe dietën tuaj nga "rreziqet" standarde siç janë alkooli, ushqimet e kripura, të skuqura dhe mishi i tymosur të ndryshëm.

Kur ndërtoni një dietë për artritin reumatoid të nyjeve, duhet të ndiqen rregulla të caktuara. Këtu janë ato më themelore.

Përjashtimi i mundshëm i alergjenit

Bazuar në studime, mund të konkludojmë se artriti bëhet akut në prani të një ose një reagimi aktiv alergjik. Kur ndërtoni një dietë për artritin e nyjeve, të gjithë duhet të përcaktojnë se cili produkt është shkaku i alergjisë.

Për këtë qëllim, ju duhet të mbani një dietë speciale eleminimi. Ky është një përjashtim periodik nga dieta e një produkti të caktuar, dhe pastaj prezantimi i tij përsëri. Për shembull, duhet të përjashtoni të gjitha produktet e qumështit në të gjitha opsionet e tij të gatimit për disa javë. Pas ca kohësh, këto produkte futen përsëri në dietë dhe vërehet nëse përkeqësimi i sëmundjes manifestohet.

Kjo procedurë duhet të kryhet me të gjitha produktet potencialisht alergjike. Pasi të përcaktohet një ushqim i tillë, ai duhet të përjashtohet nga dieta. Ndër produktet kryesore që mund të shkaktojnë alergji dhe të çojnë në përkeqësim, mund të dallohen këto:

 • Të gjitha llojet e agrumeve;
 • Qumësht me yndyrë të lartë;
 • Misër, grurë, si dhe rrush të thekur dhe tërshërë;
 • Perimet – jo të gjitha, vetëm patëllxhani, domatet dhe patatet;
 • Kakao dhe çokollatë
 • Derri.
Lexo artikullin:  Simptomat e duarve të artritit dhe trajtimi në shtëpi

It is with them that it is necessary first of all to conduct an elimination diet.

Allowable Dishes

Arthritis nutrition automatically implies a significant increase in the total amount of products of natural plant origin. If it was determined that milk is not the cause of an allergic reaction, you can stick to dairy and vegetable nutrition. Such a scheme for joint arthritis perfectly improves the overall well-being and health status of patients. No less effective is the Mediterranean diet, filled with foods such as:

 1. Red and white fish, as well as seafood;
 2. Fruit;
 3. All possible vegetables;
 4. Plain vegetable oil;
 5. Different types of walnut.

A variety of fruits and vegetables are required to occupy a significant amount in the daily menu. Nutrition for rheumatoid arthritis is based on the fact that 300-500 grams of fresh or boiled vegetables are present, as well as 200-250 grams of different fruits.

The reason for this need is based on the fact that in such products there is a large number of phytochemical nutrients useful for humans with a high analgesic and effective anti-inflammatory effect. They have a variety of healthy vitamins and minerals.

Prohibited products

The disease is eliminated by a fairly long course of taking medications. They affect the mucous membrane, while at the same time they can cause serious dysfunction of the renal and hepatic system. A diet for arthritis of the knee joint should be built so that dishes and a variety of foods that can seriously load the liver and kidneys are excluded. So, what is forbidden to cook and eat with arthritis:

 • Smoked meats, fried, spicy dishes and high fat content;
 • Strong tea, coffee, alcohol;
 • Different canned foods;
 • All possible sweets and chocolate;
 • Severe animal fats for the liver;
 • A large amount of salt.

People suffering from arthritis need to cook all dishes steamed, they are allowed to bake and stew.

Calcium – Special Attention

Dieta për artrit reaktiv përfshin automatikisht përfshirjen në dietën e ushqimeve të ndryshme të mbushura me kalcium. Arsyeja është se ilaçet e marra janë në gjendje ta lajnë këtë element jashtë trupit dhe nga kockat.

Për të parandaluar këtë dhe për të shmangur zhvillimin e osteoporozës së rritur, e cila është baza e drejtpërdrejtë për dëmtimin e eshtrave dhe nyjeve, është e nevojshme të plotësoni dietën me ushqime të pasura me kalcium. Midis tyre janë:

 1. Produkte të qumështit me përmbajtje relativisht të ulët të yndyrës;
 2. Enët e ndryshme të sojës;
 3. Zarzavate pa gjethe.

Ulje peshe

Reumatologët këshillojnë pacientët e tyre të humbin peshë, të heqin qafe paund shtesë. Kjo do të ndihmojë në uljen e stresit në nyjet që tashmë janë të përflakur. Ky është një problem mjaft i zakonshëm, pasi patologjitë me nyje çojnë në njëfarë kufizimi të lëvizshmërisë dhe, rrjedhimisht, në shtimin e peshës. Për ta rikthyer veten në normale, duhet të përjashtoni produkte të tilla si:

 • Karbohidratet dhe sheqernat e shpejta të thjeshta, të cilat përmbajnë në sasi të mëdha në pasta të ëmbla;
 • Yndyrna të tepërta të dëmshme – gjalpë natyral dhe kifle;
 • Alkooli.

Vlen gjithashtu të futet aktivitet fizik i lehtë në regjimin ditor. Nëse problemet shfaqen shumë në mënyrë të ndritshme, do të jetë e mjaftueshme për të hyrë në shëtitjet e përditshme.

Dieta e Dong

Në procesin e trajtimit të kësaj sëmundje, ia vlen të drejtoheni në një skemë ushqyese, e cila njihet si dieta Dong për artritin reumatoid. Menyja këtu është ndërtuar me përjashtim të mishit të kuq. Respektimi i rreptë i rregullave ushqyese ju lejon të ulni shpejt peshën.

Lexo artikullin:  Nëse klikon në gju

Dieta e Dong me artrit reumatoid është e qëndrueshme për 10 javë të plota. Njëkohësisht me mish të kuq, do t'ju duhet të përjashtoni:

 1. çokollatë;
 2. qumësht;
 3. Erëza pikante dhe preservativa;
 4. Uthull tryeze;
 5. E kuqja e vezes;
 6. Alkool

Red meat must be replaced with poultry, but in a relatively small amount. Preference should be given to slices with a minimum amount of fat.

Many people wonder if it is possible to eat tomatoes with arthritis. There is a categorical ban. It is due to the presence of solanine alkaloids in the composition, which can provoke an exacerbation. This substance, but to a lesser extent, is present in potatoes and in eggplant.

Protein diet

In the presence of such a pathology as rheumatoid arthritis, you do not need to follow a protein-free diet. This can cause not very good changes in the tissues, reduce appetite, disrupt the composition of the blood, and also worsen the general condition of the body.

To avoid this, the patient is recommended enhanced nutrition with an optimal ratio of fat, a decrease in carbohydrates and an increased amount of protein. If you want to restore your appetite, occasionally you can carry out special processing of dishes that can increase appetite.

After reducing the severity of acute symptoms, you can use protein. You can get it by eating meat, various vegetable, as well as fish soups. Different drinks are allowed – natural juices, not very strong tea and coffee. In a relatively small amount, you can eat rice, borsch, as well as condensed milk.

Eat small meals four to five times. Thanks to this, the body will be much better at absorbing the nutrients present in the products without rebooting the entire digestive system.

Diet №10

To maximize the balance of nutrition, doctors often prescribe diet number 10. This is the best option to quickly overcome all the negative symptoms of the disease. To understand the essence of this scheme, it is worth studying the approximate diet for a day:

 1. The first breakfast is in the oven a baked apple, but without sugar and honey;
 2. Lunch – scrambled eggs or buckwheat, tea with milk;
 3. Extra breakfast – baked apple again;
 4. Lunch – vegetable broth soup, boiled meat with noodles, diet fruit jelly;
 5. Snack – rosehip broth;
 6. Dinner – baked fish, boiled potatoes, tea;
 7. Just before bedtime, kefir.

During the day you need to eat 100 g of bread, not more. If you follow the nutritional rules specific to this scheme, you can quickly get a positive effect. All unpleasant symptoms go away, the articular tumor is completely eliminated, mobility is restored. At the same time, the weight of the patient is reduced and overall health is significantly improved.

Nutrition during remission and during exacerbation

Everything is elementary here – during an exacerbation of the disease, nutritional rules should be as strict as possible. As the condition improves, you can gradually include allowed dishes.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

At an exacerbation

In exacerbating arthritis, it is important to follow a strict diet. It is necessary to exclude inflammation-provoking dishes that are characterized as fatty, excessively salty and fried. At this time, the total amount of protein in the foods consumed is reduced.

Lexo artikullin:  Inflamacioni i periosteumit të trajtimit të nyjeve të bërrylit

In order to guaranteedly avoid serious health problems due to the lack of proteins, it is worth paying special attention to them. When building a diet for arthritis, you need to pay attention to proteins of exclusively animal origin:

Ndonjëherë mund të skuqni pak ushqime të gatuara paraprakisht.

Sasia e yndyrës së konsumuar nuk është më shumë se normale, domethënë jo më shumë se një gram për kilogram peshë. Në të njëjtën kohë, të paktën 15% e të gjitha yndyrave duhet t'u jepen vajrave vegjetal.

Me acarim, është e dëshirueshme që të kufizohen karbohidratet. Extremelyshtë jashtëzakonisht e papranueshme të prezantohen produkte të tilla si:

 1. Honey;
 2. Të gjitha llojet e bllokimit;
 3. sheqeri;
 4. Një larmi shurupesh.

Sasia e kripës së konsumuar është disi e kufizuar. Nuk duhet të jetë më shumë se tre gramë në ditë. Një rregull i rëndësishëm këtu është leja për të shtuar kripë në ushqim vetëm pas gatimit, dhe jo gjatë gatimit.

Kur shfaqet relapsi, duhet të merrni shumë kalium. Gjendet në fruta, perime dhe barishte të ndryshme. Këshillohet që të konsumoni shumë produkte të qumështit të fermentuar, kalciumi është i pranishëm në to. Skema ushqyese e pacientit duhet të përfshijë krunde, hikërror dhe zarzavate. Prej tyre mund të merrni vitamina të tilla të rëndësishme si PP, B, B6, B2, B1, P, C.

Në falje

Ndërsa inflamacioni zvogëlohet, gradualisht mund të ndizni enët me qumësht të thartë, mish të ligët dhe peshk. E gjithë kjo duhet të piqet ose të zihet. Ndër produktet e lejuara për artritin reumatoid janë:

 • Shpendët dhe mishi i bardhë;
 • Drithëra dhe djathë qumështi;
 • Bollgur dhe hikërror;
 • 200 gram thekër të pjekur në ditë;
 • Enët e perimeve, manaferrat dhe frutat e shumtë;
 • Kafe me qumësht, çaj të ëmbël të dobët, komposto dhe lëngje.

Në procesin e rimëkëmbjes ose me fillimin e faljes, lejohen enët të tilla si supa e lëpirë dhe supa me lakër, supat jeshile, qullja e thjeshtë orizi, havjar dhe puddings të ndryshme.

Duke përmbledhur

Pavarësisht nga cila regjim ushqimi u zgjodh, ai kurrë nuk duhet të depresionojë pacientin. Këshillohet të gjeni mënyra të ndryshme për të diversifikuar skemën e ushqimit, si dhe të ndryshoni mundësinë e servirjes së pjatave të gatuara. Ju duhet të stimuloni oreksin tuaj në çdo mënyrë të mundshme. Një rezultat i ngjashëm mund të arrihet duke bërë shëtitje në natyrë, ju duhet të ventiloni dhomën sa më shpesh që të jetë e mundur, dhe gjithashtu të sillni të paktën aktivitetin fizik minimal në rutinën tuaj të përditshme. Pajtueshmëria me këto rregulla, si dhe ruajtja e një gjendje shpirtërore të mirë do të ndihmojë për të rikthyer shpejt shëndetin e përbashkët.

Respektimi i kujdesshëm i dietës në këtë sëmundje do të zvogëlojë dozën e barnave të marra, si dhe kohën totale të marrjes së tyre. Nëse ndiqni rekomandimet e mjekut, gjendja e pacientit automatikisht do të përmirësohet, dhimbja do të zhduket dhe nyjet do të rimarrin lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin.

ExpertNews Shqipëri