Neuroma e Morton – çfarë është ajo Shkaqet, simptomat, trajtimi

Neuroma e Morton është një përhapje e indit lidhës të një natyre beninje, e lokalizuar midis phalanges tarsal të gishtërinjve të tretë dhe të katërt. Rritja që rezulton shtrëngon nervin planar, i cili manifestohet me dhimbje dhe siklet gjatë ecjes. Arsyet kryesore janë qëndrimi i zgjatur, pesha e tepërt dhe veshja e këpucëve të gabuara. Diagnoza konfirmohet me anë të radiografisë dhe ultrazërit. Trajtimi është shpesh konservator, ndërhyrja kirurgjikale kërkohet në raste të rralla.

Përshkrimi i patologjisë

Trashja lokale në nivelin e kalimit të nervit midis kokat e eshtrave metatarsal quhet neuroma e Morton. Në shumicën e rasteve, një neoplazmë patologjike diagnostikohet në gratë.

Kjo është kryesisht për shkak të varësisë ndaj takave të larta. Sëmundja është mjaft e zakonshme në praktikën mjekësore, më shpesh ajo është e njëanshme.

Procesi arsimor

Studimet që shpjegojnë origjinën e neoplazmës vazhdojnë edhe sot. Me sa duket, nën ndikimin e faktorëve provokues, një trashje shfaqet në degën intertarsale të nervit tibial. Në fakt, patologjia është pseudo-neuroma. Neuroma e vërtetë shfaqet në nervin median të tunelit karpal.

Një supozim tjetër është natyra ishemike e përparimit të sëmundjes. Me patologji vaskulare, ngushtohet lumeni i arterieve, të cilat janë përgjegjëse për ushqimin e këmbës. Si rezultat, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar, gjë që kontribuon në shfaqjen e një neuroma.

Sot, shumica e studiuesve janë të angazhuar në teorinë e përfshirjes së traumave të rregullta dhe ngjeshjes së nervit. Pasoja e mikrotraumave është ndarja në fibra të ligamentit tërthor, i cili kalon përgjatë shpinës së këmbës, me formimin e njëkohshëm të edemës. Trashja ndërhyn me rrjedhën e gjakut, e cila çon në isheminë lokale. Në këtë rast, një neuromë shfaqet 1-1,5 cm në gjatësi dhe 0,2-0,7 mm në gjerësi.

Shkaqet

Nxitja kryesore për formimin e neuromës së Mortan-it konsiderohet një ngarkesë e fortë në pjesën e përparme, e cila mund të nxitet nga:

 • veshja e këpucëve me takë mbi 7 cm;
 • shkelje e biomekanikës së këmbës;
 • shëtitje të gjata në këpucë me madhësi të pahijshme dhe plot;
 • me lëshimin e harqeve të këmbës;
 • hallux valgus;
 • ngarkesa të mëdha sportive.

Lëndimet dhe pasojat e tyre çojnë në formimin e patologjisë. Këto mund të jenë fryrje, zhvendosje, shkelje të integritetit të eshtrave, të cilat shoqërohen me dëmtim të trungut nervor, ngjeshje të hematomës. Pas një dëmtimi, flatfoot shpesh shfaqet me uljen e harkut tërthor të këmbës.

Arsyet patologjike përfshijnë:

 • sëmundje infektive të këmbës së largët të një natyre kronike;
 • pezmatimi i çantës sinoviale;
 • sëmundjet vaskulare, si rezultat i të cilave lumeni i enëve arteriale zvogëlohet;
 • tendovaginitis;
 • lipoma në phalanx metatarsal.

Anydo nga faktorët ka një efekt irritues në nervin, membranat e tij dhe strukturat e indit lidhës. Si rezultat, një reagim kompensues shfaqet në formën e trashjes dhe degjenerimit të indeve.

pamje klinike

Në fazën fillestare, kur neuroma e Morton është më pak se 5 mm, patologjia ka një kurs asimptomatik. Një trashje e lehtë nuk ushtron presion të fortë, dhe pacienti mund të ndiejë pak shqetësim pasi të ngarkohet në pjesën e përparme të këmbës distale. Nëse nuk mjekohet, sëmundja përparon, gjë që gradualisht tregohet nga simptoma:

 1. Një dhimbje e mprehtë e një karakteri të djegur, i cili shtrihet në 2, 3 dhe 4 gishta në këmbën e prekur. Shfaqja e dhimbjes shoqërohet më shpesh me veshjen e këpucëve që shtrydhin këmbën. Përveç kësaj, kompresimi i trungut nervor provokon ecjen në gishtërinjtë, squatting. Ndonjëherë dhimbja e bën një person të heq këpucët dhe të fillojë të masazhojë zonën e prekur. Si rregull, dhembja zhduket në pushim, dhe nuk shqetëson natën.
 2. Numësia e gishtit të katërt kundër sfondit të dhimbjes mund t'i atribuohet shenjave karakteristike të neuromës së Morton.
 3. Në pjesën e pasme të këmbës në rajonin e kokat metatarsale prej 2,3,4 gishtërinjëve, mund të vërehet ënjtje.
 4. Gjatë kryerjes së departamentit fizik, zbulohet një ulje e ndjeshmërisë së majave të gishtërinjve të këmbës së lënduar dhe një rritje në perceptimin e dhimbjes së gishtërinjëve të njëjtë, por vetëm në pjesën plantare të tyre.
Lexo artikullin:  Cilat janë avantazhet e drogës Nurofen Express nga Nurofen e zakonshme

Nëse nuk kryhen masa terapeutike, dhimbja bëhet kronike. Acarimi i rregullt i nervit me shtrirje të tepërt të këmbës në zonën e gishtit çon në djegie të ndjesive të dhimbshme që sjellin dhimbje tek pacienti gjatë natës, gjë që mund të çojë në pagjumësi.

Diagnostics

Një ekzaminim i pacientëve me neuromë të dyshuar Morton bëhet nga një ortoped ose podolog. Diagnoza bazohet se bazohet në histori dhe teste provokuese. Mjeku dëgjon ankesat e pacientit, regjistron kohën e fillimit të dhimbjes, natyrën e tyre dhe faktorët provokues në kartën ambulatore.

Pastaj ai fillon të kryejë një ekzaminim vizual dhe palpimi:

 • Simptoma e kanellës: shfaqja e dhimbjes kur prekni kockat metatarsale të gishtërinjve të tretë dhe të katërt;
 • Simptoma e Molderit: me presion të thellë midis gishtërinjve ka një dhimbje të mprehtë që shtrihet në gishtat ngjitur;
 • testi i kompresimit kryhet me konvergjencë të forcës së gishtërinjve, gjë që provokon dhimbje të forta;
 • Squatting me një theks në pararojë, pas së cilës brenda pak minutash shfaqet një reagim i dhimbshëm në zonën e vendndodhjes së neuromës, dhe pas një periudhe të shkurtër kohore dhimbja bëhet djegie dhe rrezaton në planarin e këmbës dhe gishtat ngjitur.

Nga metodat e hulumtimit harduerik, më informatori është ultratingulli, i cili kryhet duke përdorur një sensor linear të aparatit Lloko-5. Në monitor është vizualizuar një vulë, e cila ju lejon të përcaktoni madhësinë e saj për zgjedhjen e një metode trajtimi.

Ekzaminimi me rreze X është përshkruar në dy projeksione. Neoplazma gjatë radiografisë nuk është e dukshme. Në pjesën më të madhe, është e nevojshme një imazh për të konfirmuar rrafshin e tërthor, i cili në shumicën e rasteve shoqëron sëmundjen.

Më parë, ishte kryer terapi rezonancë magnetike, por shpesh kjo teknikë nuk justifikon vetë. Neuroma mund të qëndrojë e thellë dhe jo e dukshme nën shtresat e dermisit, indit lidhës dhe fibrave të muskujve. Prandaj, hulumtimi mund të japë rezultate false false.

Për një diagnozë përfundimtare, diferencimi i neuromës me patologjitë e tjera është i nevojshëm.

Lexo artikullin:  Cili mjek trajton një hernie lumbare

Kjo do të kërkojë konsultë:

 • reumatolog – për të përjashtuar depozitat e kripës;
 • traumatolog – nga një frakturë ose dëmtim i rëndë;
 • flebolog – me trombozë të mundshme të enëve të këmbës;
 • te një neurolog – të konfirmojë acarimin e nervit planar.

Nëse zbulohet një neuromë e madhe, do të nevojitet një ekzaminim shtesë nga një kirurg për të diskutuar nevojën për kirurgji.

Trajtim

Masat terapeutike fillojnë me sigurimin e shkarkimit të këmbës. Kjo është e nevojshme për të penguar procesin patologjik dhe për të parandaluar një sulm të dhimbjes. Fillimisht, rekomandohet të zëvendësoni këpucët e zakonshme me një model ortopedik ose të gjerë me një thembër 2-4 cm.

Për të rivendosur pozicionin e saktë të harkut tërthor të këmbës, zgjidhen shtrojat ortopedike me një jastëk të theksuar metatarsal. Shtë gjithashtu e mundur që të përdoren pelotat, të cilat ndodhen në një prerje nën kokat e eshtrave metatarsal.

 • zvogëloni ngarkesën në pjesën e përparme dhe rivendosni pozicionin fiziologjikisht të saktë të harkut tërthor;
 • zvogëloni kompresionin nervor nga kockat dhe ligamentet;
 • eliminoni infiltrimin inflamator të nervit;
 • për të vendosur vetitë e duhura biomekanike.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapia e mjekimit

Së bashku me emërimin e produkteve ortopedike, trajtimi me ilaçe kryhet:

 1. Me dhimbje të forta, një bllokadë lokale me një analgjezik (Novocaine) ose hormon steroide (Diprospan). Kjo metodë e analgjezisë mund të përdoret rregullisht, 1 herë në muaj.
 2. Glukokortikosteroidet futen në zonën e prekur për të lehtësuar dhimbjen dhe për të eleminuar procesin inflamator – Hydrocortisone, Dexamethasone.
 3. Me një reagim të moderuar të dhimbjes, përshkruhen barna me një efekt analgjezik – Ketoprofen, Nurofen, Baralgin.
 4. Relaksues muskulor – Sirdalud, Midokalm, për të lehtësuar dhimbjet e muskujve.
Lexo artikullin:  Rimëkëmbja pas heqjes së meniskut

Në shumicën e rasteve, një rezultat i qëndrueshëm pozitiv nga terapia e ilaçeve arrihet pas 3 muajsh.

fizioterapi

Për më tepër, neuroma e Morton trajtohet me procedura fizioterapeutike. Përdorimi i teknikave të ndryshme rrit efektin e ilaçeve, përmirëson proceset metabolike në zonën e prekur.

Me neuroma, përshkruhen manipulimet e mëposhtme:

 1. Magnetoterapia – ekspozimi ndaj një fushe magnetike të pulsuar;
 2. Terapia e valës së goditjes;
 3. Elektroforeza me një ilaç (procaine, kortizon);
 4. Akupunkturë – efektet e akupunkturës në pikat biologjike aktive;
 5. Masazh terapeutik – shtrirja: nga pjesa më e ngushtë e këmbës së poshtme (kyçin e këmbës) deri te majat e gishtërinjve.

Kundërindikimet për fizioterapinë:

 • shkelja e integritetit të lëkurës në një rënkim;
 • ulcera dhe probleme të tjera dermatologjike;
 • neoplazmat malinje;
 • sëmundjet sistemike të gjakut;
 • dështimi kardiovaskular në fazën e dekompensimit.

Ndërhyrja operative

Mungesa e një rezultati të duhur nga trajtimi konservativ tregon nevojën për ndërhyrje kirurgjikale.

Ekzistojnë disa metoda të trajtimit kirurgjikal të neuromës së Mortonit:

 1. Reseksioni i trashjes kryhet përmes një prerjeje të vogël nga hapësira tarsale. Rritja është hequr plotësisht, pas së cilës aplikohen qepje kirurgjikale. Masat për të imobilizuar këmbën pas operacionit nuk kërkohen.
 2. Një mënyrë më pak radikale është të ndash ligamentin patologjik në fibra me diseksion. Kjo eliminon efektin e kompresimit në nerv.
 3. Në disa raste, ekspozimi ndaj një lazeri kirurgjik është i disponueshëm. Kjo metodë është më pak traumatike dhe lejon pacientin të lëvizë në mënyrë të pavarur menjëherë pas heqjes.
 4. Ablacioni i kateterit të radiofrekuencës kryhet nën udhëzimin me ultratinguj. Shkatërrimi i neoplazmës kryhet me ngrohje me ndihmën e rrymës elektrike.
 5. Zhvendosja e kockës 4 metatarsale është e përshkruar në raste të jashtëzakonshme, kur përdorni shkelje artificiale të integritetit të saj, kocka zhvendoset. Një manipulim i tillë çliron nervin nga kompresimi. Operacioni kryhet nën mbikëqyrjen e një ekzaminimi me rreze X.

Parandalim

Për të parandaluar një sëmundje të quajtur neuroma të Morton, është e nevojshme të filloni masat parandaluese në kohën e duhur:

 • për veshin e përditshëm, zgjidhni këpucët e duhura me takë të ulët me një këmbë të gjerë;
 • rekomandohet veshja e shtrojave ortopedike, pavarësisht nëse një person ka këmbë të sheshtë apo jo, prania e deformimit ndikon vetëm në zgjedhjen e produktit të duhur;
 • çdo ditë para gjumit është e dobishme të masazhoni këmbët dhe të merrni banjot relaksuese të këmbëve;
 • për gratë gjatë shtatëzanisë ose thjesht kur fitoni peshë të tepërt, veshja e produkteve korrigjuese është e detyrueshme, mungesa e parandalimit do të çojë në mënyrë të pashmangshme në humbjen e harkut tërthor;
 • shmangni qëndrimin e zgjatur;
 • trajtoni me kohë dëmtimet dhe proceset e tjera patologjike të ekstremiteteve të poshtme distale.

Nëse dhimbja ose siklet shfaqen gjatë ecjes, është e saktë që menjëherë të konsultoheni me mjekun, dhe të mos prisni që gjendja të përkeqësohet. Diagnostifikimi i hershëm i neuromës në mënyrë të konsiderueshme rrit shanset për një rezultat të favorshëm dhe shërim të plotë pa përdorur metodat kirurgjikale të trajtimit.

ExpertNews Shqipëri