Mjeku neurolog që trajton tek të rriturit

Sistemi nervor i njeriut është një gjë delikate dhe jo plotësisht e kuptuar; mosfunksionimet ndodhin tek të rriturit dhe fëmijët e gjinive dhe moshave të ndryshme, dhe shpesh shndërrohen në një formë kronike. Neurologu identifikon shkaqet e zhvillimit të shkeljeve dhe eliminimin e tyre.

Neurologjia ekzaminon gjithçka që lidhet me sistemin nervor qendror

Doesfarë trajton një neurolog?

Neurolog ose neurolog – një specialist i cili është i angazhuar në diagnostikimin, trajtimin e sëmundjeve të lidhura me dëmtimin e sistemit nervor. Detyrat e mjekut përfshijnë ekzaminimin e pacientit, përshkrimin e ilaçeve në përputhje me diagnozën, monitorimin e efektivitetit të terapisë, identifikimin e komplikimeve të mundshme. Në takimin e mjekut, ju mund të merrni rekomandime në lidhje me metodat e parandalimit të patologjive, rregullat për parandalimin e relapsit të sëmundjeve.

Cilat sëmundje trajton një neurolog:

 • osteochondrosis – dëmtimi dhe shkatërrimi i disqeve ndërvertebrale provokon kompresim të nervave kurrizorë;
 • patologji të tjera të shtyllës kurrizore – hernia ndërvertebrale, shkelje e nervit kurrizor, radikulit, spondilozë;
 • goditje ishemike, hemorragjike – në sfondin e një shkelje të furnizimit me gjak të neuroneve të trurit, ata vdesin;
 • pagjumësia – më shpesh ndodhin me tendosje nervore, trauma emocionale, shoqërojnë çrregullime mendore, neurozë;
 • encefalopatia – mosfunksionim i trurit;
 • meningjiti, myeliti, poliomieliti;
 • migrenë, nevralgji, sklerozë e shumëfishtë;
 • Sëmundja e Parkinsonit, Alzheimeri;
 • hidrocefalus, presion i rritur intrakranial;
 • myopathy
 • kanceri kurrizor, tumoret në tru.

Migrena shpesh është neurologjike

Në disa klinika, një neuropatolog-epileptolog, specialist në një specializim të ngushtë, kujdeset për epilepsinë, përshkruan ilaçe për të trajtuar sëmundjen, parandaluar relapsin, mëson pacientin dhe të dashurit rregullat e ndihmës së parë gjatë sulmeve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Neurolog i fëmijëve

Një neurolog pediatrik ekzaminon fëmijët menjëherë pas lindjes për të identifikuar anomalitë, për të vlerësuar gjendjen e sistemit nervor. Kur diagnostikon paralizën cerebrale, e vendos fëmijën në regjistër, u jep rekomandime prindërve për tiparet e kujdesit, përshkruan barna, fizioterapi.

Treatfarë trajton një pediatër:

 • Sindromi Daun, fenilketonuria;
 • sëmundjet infektive – encefaliti, meningjiti;
 • çrregullime që ndodhin në sfondin e helmimit të trupit me verdhëza patologjike në një fëmijë;
 • pasojat e dëmtimeve të lindjes së trurit dhe palcës kurrizore;
 • lezione hipoksike.

Kur të kontaktoni një neurolog?

Simptomat e sëmundjeve neurologjike janë mjaft të ndryshme, shumë pacientë marrin një takim me një neurolog pas konsultimit dhe ekzaminimit me një terapist, kirurg, okulist, specialist të ENT.

Arsyet për të parë një mjek:

 • dhimbje e vazhdueshme ose periodike në qafën e një karakteri të dhimbshëm, tërheqës, tërheqës – shfaqet me dëmtim të shpinës së qafës së mitrës ose palcës kurrizore;
 • siklet në pjesën e poshtme të shpinës, pjesën e prapme të sipërme – shfaqet me probleme në shpinë lumbale, kraharore, dhimbja jep pjesën tjetër të trupit;
 • siklet në gjymtyrë – dëmtimi i sinjalit në nervat kurrizorë, periferikë;
 • një ndjenjë e mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, gërvishje gozhdimesh në pjesë të ndara të trupit – parestezia ndodh në fazat fillestare të zhvillimit të shumë sëmundjeve serioze të një natyre neurologjike;
 • humbja e prekjes, dhimbjes, ndjeshmërisë ndaj temperaturës së lëkurës në zona të caktuara – shenjë goditjeje, shkatërrimi i nervit periferik, dëmtim i palcës kurrizore;
 • dobësi e muskujve, humbje e plotë e lëvizshmërisë së ekstremiteteve, shpinë, ngërçe, dridhje e ekstremiteteve – ndodh kur neuronet dëmtohen në tru, trurin e pasmë;
 • marramendje, ligështim;
 • dëgjim i dëmtuar, shije, erë, një përkeqësim i mprehtë i shikimit, qarqe të ndezura para syve, mbyllje periodike e funksioneve vizuale;
 • pagjumësia ose përgjumja;
 • dëmtimi i kujtesës, sulmet e panikut.

Nëse shpesh ndjeheni të marramendur – kjo është një rast për t'u drejtuar te një neurolog

Simptoma më e zakonshme e një sëmundje të sistemit nervor është një dhimbje koke. Nëse shqetësimi shfaqet më shumë se 1 herë në javë, është urgjente të konsultoheni me një neurolog.

Ku merr?

Ekziston një zyrë neurologe ose departamenti neurologjik në spitalet komunale të rrethit dhe qytetit, emërimet dhe konsultimet kryhen në regjistër. Një vizitë e specializuar është falas nëse keni një politikë, por paguhen shumë lloje të diagnostikimit. Ju mund të telefononi një mjek në shtëpi për një pacient në shtrat, qendrat private mjekësore ofrojnë këtë shërbim për të gjithë, por për një tarifë.

Neurologu gjithashtu bën emërime në klinika private, qendra mjekësore diagnostikuese, paguhen shërbime të specializuara, çmimi i një konsultimi fillestar është 1,2-1,8 mijë rubla, një plan individual i trajtimit është 500-2500 rubla, kostoja e trajtimit në spital në departamentin e neurologjisë llogaritet individualisht. Në mënyrë që të mos bëni një gabim me zgjedhjen e një specialisti dhe një institucioni mjekësor, ju duhet të lexoni përshtypjet në faqen e internetit të klinikës, forume.

Doesfarë bën një neurolog gjatë takimit?

Në vizitën e parë te një neurolog, pacienti duhet t’i tregojë mjekut në detaje dhe sinqeritet ankesat e tij, gjë që shqetëson se sa shpesh shfaqen simptoma të pakëndshme. Bazuar në këto të dhëna, mjeku do të hartojë një ide të përgjithshme për gjendjen e përgjithshme të shëndetit, problemet dhe çrregullimet, pas së cilës ai do të përshkruaj testet e nevojshme.

Në pritje, mjeku palpon pjesët e trupit për të identifikuar natyrën e dhimbjes

Si është inspektimi:

 1. Palpimi – palpimi i pjesëve të ndryshme të trupit dhe fytyrës për të identifikuar zonat e dhimbshme.
 2. Percussion – përgjimi ju lejon të vlerësoni gjendjen e ngacmueshmërisë së nervave periferikë.
 3. Matja e temperaturës – një rritje në treguesit tregon praninë e lezioneve infektive të sistemit nervor qendror, meningjitit, encefalitit.
 4. Matja e presionit të gjakut – hipertensioni, hipotensioni shoqërohen shpesh me dhimbje koke, rrisin rrezikun e goditjes në tru.
 5. Prekja me një çekiç neurologjik është një studim i reflekseve të tendinit, natyra e tyre ndryshon me dëmtimin e sistemit nervor qendror ose periferik.
 6. Vlerësimi i dëgjimit duke përdorur një pirun akordimi.
 7. Studimi i lëvizjes së nyjeve të syrit – pacienti rregullon shikimin e tij në një stilolaps ose çekiç, mjeku lëviz objektin në drejtime të ndryshme. Normalisht, qerpikët e syve lëvizin njëkohësisht, pa probleme dhe në mënyrë të barabartë.
 8. Vlerësimi i reagimit ndaj dritës – në mungesë të patologjive të trurit, nxënësit refleksojnë ngushtësisht në dritë të ndritshme.
Lexo artikullin:  Cilat janë avantazhet e drogës Nurofen Express nga Nurofen e zakonshme

Mjeku ekzaminon, vlerëson gjendjen e shtyllës kurrizore, lëkurës, kockave, muskujve, nyjeve, shenjave të atrofisë. Një neurolog kontrollon tonin e muskujve – pacienti ulet, relaksohet, mjeku përkul krahun në dore dhe bërryl, kryen manipulime me gjymtyrën tjetër, përkulet dhe zgjat këmbët në nyjen e gjurit.

Cilat metoda diagnostikuese përdor?

Një nga metodat kryesore për diagnostikimin e sëmundjeve të sistemit nervor – MRI, CT – gjatë ekzaminimit, monitori tregon informacion të detajuar në lidhje me strukturën dhe funksionimin e trurit dhe palcës kurrizore.

MRI shpesh përdoret si një metodë kërkimore.

Studimi i lëngut cerebrospinal – materiali biologjik merret me birë, një birë bëhet në shpinë lumbale nën anestezi lokale. Analiza zbulon praninë e patologjive bakteriale dhe virale, neoplazmat, shenjat e goditjes në tru, rritjen e presionit intrakranial.

Metodat shtesë diagnostikuese:

 • testi klinik i gjakut – për të përcaktuar shkallën e procesit inflamator, përjashtoni aneminë;
 • analiza e përgjithshme e urinës – eliminon sëmundjet e veshkave, traktin urinar;
 • testi i gjakut biokimik – tregon gjendjen e veshkave, mëlçisë, pankreasit;
 • testet e hormoneve;
 • metodat e hulumtimit serologjik mund të përcaktojnë llojin e patogjenëve të proceseve infektive.

Për të vlerësuar punën e trurit, kryhet një ekoencefalografi; nëse dyshohet për goditje në tru, një tumor i trurit kryhet me anë të tomografisë së emetimit pozitron. Angiografia cerebrale ndihmon për të marrë një imazh të qartë të enëve të trurit, për të zbuluar praninë e stenozës, bllokimin e arteries karotide – Skanimi i Dopplerit.

Rekomandimet e neurologut

Sistemi nervor është shumë i prekshëm, faktorë të ndryshëm mund të ndikojnë negativisht në funksionet e tij, prandaj është e nevojshme që rregullisht të angazhohen në parandalimin e patologjive neurologjike.

Si të shmangni sëmundjet nervore:

 • udhëheqin një mënyrë jetese aktive – shëtitjet e gjata, aktivitetet e rregullta sportive kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e enëve të gjakut, funksionimin e trurit;
 • braktisni varësitë – alkooli, nikotina, ilaçet shkatërrojnë lidhjet nervore në tru, përkeqësojnë elasticitetin e enëve të gjakut;
 • hani drejt, minimizoni konsumin e ushqimit të hedhurinave, çajit të fortë, kafesë;
 • eliminojnë stresin, meditimin master dhe teknikat e tjera relaksuese të sistemit nervor;
 • trajtoni me kohë të gjitha sëmundjet infektive.

Për parandalimin e sëmundjeve nervore, keni nevojë për një gjumë të plotë relaksues për 8 orë

Një gjumë i plotë 8-orësh i natës në një dhomë të ventiluar mirë është një nga metodat më të mira për parandalimin e sëmundjeve të sistemit nervor.

Stresi, mungesa e gjumit, një mënyrë jetese e ulur, zakonet e këqija, mungesa e vitaminës janë arsyet kryesore për zhvillimin e sëmundjeve neurologjike. Shtë shumë më e lehtë dhe më e lirë të korrigjoni një mënyrë jetese sesa të trajtoni patologjitë e trurit dhe palcës kurrizore.

Vlerësoni këtë artikull
(2 vlerësime, mesatare 5,00 nga 5)

Doesfarë trajton një neurolog? Me cilat simptoma duhet të kontaktoj një neurolog?

Neurologjia është një seksion në mjekësinë moderne që studion sëmundjet e sistemit nervor – qendror dhe periferik. Një neurolog kryen diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të sistemit nervor, si dhe përshkruan trajtim parandalues.

Struktura e sistemit nervor njerëzor përfshin:

 • Tru
 • Palca kurrizore
 • Tufa nervore
 • Plexus nervor
 • Mbarimet nervore dhe fibrat

  I gjithë sistemi përbëhet nga qelizat nervore të quajtura neurone. Nëse puna e neuroneve fillon të dështojë, atëherë inflamacioni ndodh në sistemin nervor qendror (sistemin nervor qendror), i cili mund të çojë në probleme serioze për të gjithë organizmin.

  Treatfarë trajton një mjek neurolog?

  Lista e sëmundjeve të sistemit nervor është mjaft e gjerë dhe e larmishme. Më shpesh, këto sëmundje bazohen në arsyet e mëposhtme:

 • Rregullimi i funksionimit të qelizave nervore dhe lidhjeve të tyre përreth
 • Inflamacion infektiv i trurit, palcës kurrizore dhe fibrave nervore
 • Inflamacion jo-infektiv

  Arsyeja më e zakonshme për të kontaktuar një neurolog janë dhimbjet e kokës, dhe në veçanti, migrena. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje të forta në lobin përkohor të kokës. Një neurolog gjithashtu trajtohet me sëmundjet ose simptomat e mëposhtme:

 • Tik nervor – kontraktimet e muskujve në fytyrë, të përsëritura me një periodicitet të caktuar.
 • Dridhje – gishta të dridhur
 • paralizë
 • Osteochondrosis – ndryshime në kërc të shtyllës kurrizore që çojnë në mbaresa nervore të pincosura
 • Hernia intervertebrale
 • radiculitis
 • epilepsi
 • Pash
 • Pasojat e dëmtimeve të kafkës dhe shpinës
 • Sëmundja e Parkinsonit dhe sëmundja e Alzheimerit
 • Me marramendje të shpeshtë
 • Me lodhje kronike
 • Me luhatje në presionin e gjakut
 • Me një ndjenjë frike dhe ankthi

  Fatkeqësisht, kjo nuk është lista e tërë e sëmundjeve dhe simptomave, por vetëm shpesh sëmundjet e zakonshme që një neurolog këshillon me një mjek.

  Kostoja e pranimit në një neurolog?

  Emri i shërbimitPricemimi, fshij.)
  Emërimi primar i neurologut1500 rubla.
  Neurologu ju shoh përsëri1000 rubla.

  Me cilat simptoma duhet të kontaktoj një neurolog?

  Shtë e rëndësishme të dini se shqetësimet në funksionimin e sistemit nervor qendror ndodhin ngadalë dhe në mënyrë të konsiderueshme. Për këtë arsye, shumë njerëz nuk janë as në dijeni të rrezikut serioz të zhvillimit të një sëmundjeje të veçantë, të tilla si paralizë, psikozë ose inteligjencë të dëmtuar. Tek njerëzit e moshuar, rreziku i zhvillimit të llojeve të ndryshme të sëmundjeve që lidhen me sistemin nervor rritet ndjeshëm.

  Nëse vëreni një nga simptomat e listuara më poshtë, atëherë menjëherë kontaktoni një neurolog:

 • Sulmet javore të migrenës, të shoqëruara me kërcime në presionin e gjakut, nauze dhe shikim të paqartë
 • Marramendje e rëndë
 • Ngurtësia e lëvizjes së trupit
 • Dridhje e krahëve dhe këmbëve
 • Humbja e shikimit ose vetëdijës afatshkurtër
 • Konfiskime të pavetëdijshme me ngërçe
 • Dhimbje përgjatë shtyllës kurrizore
 • Rritja e dobësisë së muskujve
 • Nuhatje, ndjesi shpimi gjilpërash ose humbje e ndjesisë në zona të caktuara
 • Rënia e kujtesës
 • Të dridhura ose ngrohje
 • Pagjumësia kronike, ose anasjelltas përgjumja e vazhdueshme
 • Cardiopalmus
 • Sulmet e panikut dhe depresioni
 • Orderrregullimi i erës dhe shijes

  Për të shmangur lloje të ndryshme të sëmundjeve të sistemit nervor, ju duhet të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të respektoni rregullat elementare:

 • Flini të paktën 8 orë në ditë
 • Ndaloni abuzimin me cigaren dhe alkoolin
 • Ha shendetshem
 • Kaloni në ajër të hapur të paktën 2 orë në ditë
 • Bëj sport

  Diagnoza e sëmundjeve të sistemit nervor

  Diagnoza e sëmundjeve të sistemit nervor nënkupton një ekzaminim neurologjik të pacientit, gjatë të cilit analizohen vetëdija e tij, orientimi hapësinor, inteligjenca, ndjeshmëria, reflekset, etj. Ndonjëherë një sëmundje neurologjike mund të identifikohet në bazë të treguesve klinikë, por më së shpeshti duhet të drejtoheni në studime të ndryshme mjekësore:

 • Tomografia e llogaritur e trurit dhe MRI (imazhe rezonancë magnetike) mund të zbulojë neoplazma, hemoragji dhe foci të tjera të sëmundjes në trupin e pacientit.
 • Antigrafia dhe ultrazërit mund të zbulojnë çrregullimet vaskulare në trupin e njeriut
 • Punksionimi i mesit, radiografia dhe elektroencefalografia ju lejojnë të diagnostikoni sëmundjet e sistemit nervor
 • Metodat e tjera diagnostikuese përfshijnë biopsinë dhe një test gjaku.
  Bëni një takim me një neurolog

  Ku të bëni një takim me një neurolog në Moskë?

  Në qendrën mjekësore multidisiplinare DoctorStolet gjithmonë mund të bëni një takim me një neurolog. Qendra jonë mjekësore ndodhet midis stacioneve të metrosë Konkovo ​​dhe Belyaevo (South-West District District of Moscow of the metro Belyaevo, Konkovo, Teply Stan, Chertanovo, Yasenevo, Sevastopolskaya, Novye Cheryomushki "And" Sindikata "). Këtu do të gjeni një personel mjaft të kualifikuar dhe pajisjet më të përparuara diagnostikuese. I befasuar këndshëm nga klientët tanë dhe çmime mjaft të përballueshme.

  Lexo artikullin:  Trajtimi bimor i artrozës

  neurolog

  Ka shumë profesione të ndërlikuara në mjekësi, një prej tyre është një neurolog. Ose një neuropatolog, siç quhej ajo më herët. Vështirësia e kësaj specialiteti lidhet kryesisht me fushën që studion. Ky mjek është i angazhuar në diagnostikimin, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të sistemit nervor.

  Funksionimi i këtij sistemi është i organizuar si më poshtë: një shkelje në një pjesë të trupit mund të çojë në ndërprerje në një zonë krejtësisht të ndryshme. Mund të jetë shumë e vështirë të lidhet njëra me tjetrën dhe të tregohet vendndodhja e dëmtimit të indit nervor. Prandaj, një neurolog i mirë duhet ta kuptojë plotësisht anatominë topografike.

  Histori shekullore

  Neurologjia e shkencës – një zonjë e respektuar. Edhe mjekët e Egjiptit të lashtë dhe Greqisë antike përshkruanin simptomat e paralizës dhe epilepsisë. Dhe shëruesit e lashtë kinezë praktikonin me mjeshtëri akupunkturën.

  Kjo shkencë dhe pasuesit e saj u njohën plotësisht në shekullin XIX me ardhjen e Jean Martin Charcot. Shkencëtari ia kushtoi jetën e tij kërkimit të marrëdhënies midis manifestimeve të sëmundjeve dhe vendit të dëmtimit të indit nervor.

  Një tjetër specialist i shkëlqyeshëm i neurologjisë është George Parkinson. Ai zbuloi sëmundjen e Parkinsonit dhe e përshkroi atë në detaje.

  Në Rusi, zhvillimi i Neurologjisë shoqërohet me emra të tillë të shkëlqyeshëm si Sergey Korsakov, Ivan Sechenov, Vladimir Bekhterev, Ivan Pavlov, Alexei Kozhevnikov. Falë shkencëtarit të fundit, neuropatologjia ruse është shfaqur si një disiplinë e veçantë klinike. Për më tepër, Aleksii Kozhevnikov krijoi klinikën e parë neuropatologjike në botë dhe përshkroi manifestimet klasike të konvulsioneve speciale. Më pas, ata morën emrin "epilepsi Kozhevnikovsky".

  Puna e përditshme

  Një neurolog pranon pacientë, dëgjon ankesa, mbledh një histori mjekësore, emëron një ekzaminim dhe, në varësi të rezultateve të tij, zhvillon një regjim trajtimi. Për më tepër, ai është i detyruar të sigurojë ndihmë urgjente dhe ka të drejtë të shkruajë pushim të sëmurë dhe certifikata të tjera.

  Ai u siguron ndihmë pacientëve në poliklinika shtetërore dhe spitale, ekipe të specializuara të urgjencës, qendra diagnostikuese, klinika mjekësore private (ofrimi i shërbimeve me pagesë).

  Si të merrni profesionin e një neurologu

  Para se të filloni të punoni në fushën e neurologjisë, së pari duhet të merrni njohuri dhe aftësi të duhura. domethënë:

  1. Merrni arsim të lartë mjekësor:

  2. Përfundimi i rezidencës në drejtim të “Neurologjisë”

  Për më tepër, aftësia për të "lexuar" rrezet X dhe imazhet tomografike është e nevojshme.

  Terapia manuale dhe aftësitë e osteopatisë janë gjithashtu të mirëseardhura.

  Puna e këtij specialisti kërkon gjithashtu:

  • mentaliteti analitik;
  • kujtesë e mirë;
  • aftësia për të komunikuar me njerëzit;
  • durim, durim dhe durim;
  • gatishmëri për të ndihmuar në çdo kohë;
  • gjendja shpirtërore për “të mësuarit gjatë gjithë jetës”: leximi i artikujve shkencorë, marrja pjesë në konferenca, etj .;
  • stabiliteti emocional;
  • aftësia për të tërhequr emocionalisht dhe për të ruajtur profesionalizmin.

  Specializime

  1. Një specialist i cili punon me fëmijë nën moshën 18 vjeç quhet neurolog pediatrik.

  2. Një neurolog që trajton sëmundjet e nyjeve, kockave dhe muskujve duke vepruar në zona të caktuara të trupit quhet një kiropraktor.

  3. Nëse fokusi kryesor i mjekut është studimi dhe trajtimi i një sëmundje siç është epilepsia, atëherë quhet neurolog-epileptolog.

  Një ekip

  Puna e një neurolog është puna në një ekip me mjekë të specialiteteve të tjera, të tilla si një pediatër, psikoterapist, neurokirurg, etj. Për shembull, nëse një person ka trajtuar dhimbje koke të shpeshta, një neurolog mund t'i japë një referim tek okulisti për të identifikuar patologjitë e fundusit.

  Kur është i nevojshëm mjeku, ose me cilat simptoma duhet të shkoj për një takim

  I njëjti simptomë mund të jetë rezultat i sëmundjeve të ndryshme. Detyra e një neurologu për të identifikuar shkakun e vërtetë. Për shembull, koka mund të sëmuret për shkak të punës së tepërt ose të lodhjes, ose në sfondin e zhvillimit të një patologjie serioze. Prandaj, çdo dhimbje koke, veçanërisht sistematike, ka nevojë për një ekzaminim serioz.

  Metodat e diagnostikimit

  Në mënyrë që të bëni një diagnozë të saktë, së pari duhet të kuptoni figurën klinike të sëmundjes. Prandaj, mjeku fillon studimin me një studim të hollësishëm të pacientit, dhe gjithashtu e udhëzon atë të bëjë teste të ndryshme. Kjo mund të jetë një test i përgjithshëm, biokimik dhe bakteriologjik i gjakut, urinaliza, si dhe analiza për glukozën në gjak, ekzaminim imunologjik, birë të palcës kurrizore.

  Për më tepër, ndihma për gjetjen e shkakut të sëmundjes ofrohet nga metodat moderne të diagnostikimit të pajisjeve. Ky është një skanim me ultratinguj, rreze x, rezonancë magnetike dhe tomografi e llogaritur, encefalografi, neuromiografi, elektrokardiografi.

  Sa më të sakta të jenë rezultatet diagnostikuese, aq më efektive do të jetë terapia. Sëmundjet e sistemit nervor janë të fshehtë. Simptomat e humbura ose trajtimi i pahijshëm mund të çojnë në vdekje ose paaftësi të rëndë.

  Doesfarë trajton një neurolog?

  Ka shumë sëmundje nervore. Nga migrena në epilepsi. Dhe ata gjithashtu manifestohen në mënyra të ndryshme: dhimbje koke të rënda, humbje e ndjesisë, konvulsione.

  Lista e sëmundjeve më të zakonshme që një mjek neurolog trajton:

  • Dhimbje koke të ndryshme, migrene
  • osteochondrosis
  • Sëmundja e Parkinsonit, Alzheimeri
  • Distrregullim i gjumit
  • Dystonia vezosovaskulare
  • nevralgji
  • dhimbje të nervit shiatik
  • Hernia kurrizore
  • pezmatim nervi
  • Meningjit
  • epilepsi
  • encefalit

  Neurologu gjithashtu kryen rehabilitimin pas një goditje në tru.

  Një neurolog merret vetëm me ato patologji të sistemit nervor që nuk shkaktojnë ndryshime në psikikë ose sjellje. Përndryshe, psikiatrit dhe psikoterapistët janë të përfshirë në terapi.

  Canfarë mund të përshkruajë një mjek?

  Pas diagnozës, neurologu përshkruan trajtim. Mund të jetë konservator dhe operacional.

  Trajtimet konservatore përfshijnë:

  1. Përdorimi i drogës

  3. Ushtrime terapeutike

  Secila prej sëmundjeve nervore ka disa faktorë rreziku. Mund të jenë zakone të ndryshme, llojet e punës, situata psikologjike. Neurologu analizon stilin e jetës së pacientit, identifikon këta faktorë dhe jep rekomandime për eliminimin e tyre.

  Me fjalë të tjera, ndryshimet në stilin e jetës së pacientit luajnë një rol shumë domethënës në trajtimin e sëmundjeve nervore.

  E rëndësishme! Indet nervore rigjenerohen ngadalë. Prandaj, neurologët e mirë gjithmonë përpiqen ta ruajnë atë, duke përdorur të gjithë grupin e metodave të trajtimit konservator. Dhe vetëm në rastet më të rënda, neurologu drejton trajtim radikal – operacione.

  Operacionet kryhen nga neurokirurgët.

  Shkaqet e Patologjive Neurologjike

  • Ndryshimet në lidhje me moshën në trup.
  • Shkelja e sistemit të qarkullimit të gjakut.
  • Lëndime dhe mavijosje.
  • Infeksione Një numër i madh i viruseve, baktereve dhe parazitëve mund të ndikojnë në sistemin nervor. Për shembull, virusi i herpesit, lisi i dhenve, toksoplazmoza.
  • Intoksikimi i trupit me substanca të ndryshme (kimike, toksike, narkotike, medicinale)
  • Trashëgim.
  • Ushqimi jo i duhur dhe, si pasojë, mungesa e vitaminave.
  • Tumoret malinje.

  Rekomandime të specialistëve

  Sistemi nervor mund dhe duhet të forcohet. Shtë e thjeshtë dhe brenda fuqisë së çdo personi. Ja çfarë këshillojnë neurologët për të forcuar sistemin kardiovaskular dhe për të parandaluar sëmundjet neurologjike:

  1. Lëvizni! Ushtrimi ka një efekt të dobishëm në shëndetin e të gjithë trupit. Sidomos ekspertët këshillojnë klasat e Pilates. Ata forcojnë muskujt e shpinës dhe nyjeve.

  2. Të notosh! Noti ndihmon për të lehtësuar dhimbjen e shpinës dhe për të çlodhur sistemin nervor, dhe gjithashtu forcon korse muskulore.

  3. Bëni gjumë të mjaftueshëm! Funksionimi normal i sistemit nervor është i mundur vetëm me gjumë të plotë (të paktën 8 orë).

  Lexo artikullin:  Radikuliti lumbosakral çfarë lloj sëmundje Shkaqet, trajtimi

  4. Shëtisni! Ecja në ajër të pastër lehtëson stresin.

  5. Formoni një perceptim pozitiv të jetës! Aftësia për tu gëzuar dhe për të gjetur momente pozitive në gjithçka ndihmon në ruajtjen e nervave dhe shëndetit në përgjithësi.

  6. Vëzhgoni modalitetin! Rutina optimale ditore gjithashtu ka një efekt pozitiv në funksionimin e sistemit nervor.

  7. Mos mjekoni veten dhe mos i injoroni simptomat! Për çdo manifestim neurologjik, bëni një takim me një mjek. Vetëm një mjek mund të bëjë diagnozën e saktë dhe të mbrojë nga pasojat serioze të sëmundjes.

  Neurologjia “Alan Klinikat”

  Të gjithë kanë të drejtë në ndihmë emergjente dhe shumë të kualifikuar! Në qendër të neurologjisë “Alan Klinikat” punojnë neurologë të kategorisë më të lartë me një përvojë të madhe të veprimtarisë profesionale.

  Pritja, ekzaminimi dhe trajtimi kryhen çdo ditë pa ditë pushimi nga ora 8:00 deri në orën 20:00. Secilit pacient i caktohet neurologu i tij. PAGESONI VETM RECEPTIONIN E PAR! Të gjitha ekzaminimet dhe këshillimet e tjera të mjekut neurolog (gjatë rrjedhës së trajtimit dhe brenda gjashtë muajsh pas tij) janë FALAS.

  Në qendrën neurologjike "Alan Klinikat" pacientit i është ofruar ndihmë urgjente për të hequr qafe dhimbjen, të kryejë diagnostikim të saktë dhe të zhvillojë një regjim efektiv të trajtimit.

  Qëllimi ynë kryesor nuk është vetëm të lehtësojmë dhimbjen dhe simptomat e tjera të pakëndshme, por të gjejmë shkaqet dhe ta eliminojmë atë!

  Doktor neurolog: çfarë trajton?

  Shumë njerëz pyesin veten, mjeku është një neurolog: çfarë trajton, cilat simptoma për të trajtuar? Një neurolog ose neuropatolog është një mjek që diagnostikon dhe kuron sëmundjet e sistemit nervor të fëmijëve dhe të rriturve. Neurologët ndahen në fëmijë dhe të rritur, këto janë specializime të ndryshme, pasi sistemi nervor i fëmijëve është shumë i ndryshëm nga i rrituri dhe kërkon metoda më të buta trajtimi.

  Neurolog: çfarë trajton tek të rriturit?

  Ekzistojnë një numër i madh i sëmundjeve të një natyre neurologjike, këtu janë disa prej tyre:

  • dhimbje koke dhe migrene;
  • epilepsi, konvulsione;
  • dhimbje prapa dhe qafë;
  • dëmtimet kurrizore dhe pasojat e tyre;
  • goditja dhe pasojat e saj;
  • Semundja e Parkinsonit;
  • Sëmundja e Alzheimerit;
  • pagjumësi;
  • tension i lartë;
  • dhimbje të shoqëruara me dëmtim nervor;
  • sklerozë të shumëfishtë.

  Cilat simptoma duhet të vizitojnë menjëherë një neurolog të rritur?

  Sëmundjet neurologjike mund të jenë shumë të rrezikshme, kështu që është e rëndësishme që të shihni menjëherë një mjek dhe të bëni një ekzaminim nëse përjetoni dhimbje ose simptomat e mëposhtme:

  • dhimbje koke më shpesh se një herë në javë;
  • marramendje, dobësi, apati;
  • humbje e shikimit afatshkurtër;
  • zbehje, konfiskime;
  • dridhje në gjymtyrë;
  • dhimbje në shpinë, qafë dhe gjymtyrë;
  • dëmtimi i kujtesës;
  • pagjumësia ose përgjumja e tepërt;
  • ngurtësi në trup, dobësi në muskuj;
  • ulje e ndjeshmërisë së pjesëve të caktuara të trupit.

  Cilat sëmundje trajton një neurolog pediatrik?

  Neurolog, çfarë i trajton fëmijët? Ai jo vetëm që trajton sëmundjet, por vëzhgon edhe fëmijët e vitit të parë të jetës për qëllime parandaluese.

  Më poshtë janë sëmundjet që neuropatologu pediatrik specializohet në:

  • lezione neurologjike të një natyre trashëgimore dhe infektive;
  • pasojat e dëmtimeve;
  • epilepsia;
  • paralizë cerebrale;
  • vonesat e zhvillimit;
  • konvulsionet;
  • polio;
  • hiperaktiviteti dhe simptoma e deficitit të vëmendjes;
  • toni i muskujve të fëmijëve;
  • dhimbje koke;
  • hidrocefalus, etj.

  Kur duhet të vizitoj një neurolog pediatrik?

  Një vizitë tek një neurolog pediatrik është i detyrueshëm që nga muaji i parë i jetës, edhe nëse nuk ka simptoma. Vëzhgimi nga një neurolog është i nevojshëm edhe përkundër sfondit të shëndetit të plotë çdo 3 muaj në vitin e parë të jetës. Në vitin e dytë të jetës, një mjek duhet të vizitohet të paktën një herë në 6 muaj.

  Me simptomat e listuara më poshtë, është e nevojshme që menjëherë t'u tregohen fëmijëve një neurolog, dhe nganjëherë është e nevojshme që menjëherë të telefononi një ambulancë pa pritur për një takim specialist.

  Arsyet për të treguar mjekun tek foshnjat:

  • fëmija nuk fle mirë, shpesh zgjohet;
  • fëmija shpesh shtrëngon mjekrën ose krahët, veçanërisht gjatë eksitimit dhe qan.
  • fëmija pështyn me bollëk;
  • fëmija shtrëngon gishtërinjtë ndërsa pushon në këmbë;
  • ngërçet shfaqen në temperaturë të lartë ose në ëndërr;
  • fëmija e goditi kokën;
  • fëmija qan shpesh dhe pa asnjë arsye.

  Arsyet për t'iu referuar një adoleshenti dhe një fëmije më të madh te një neurolog:

  • pagjumësia ose përgjumja;
  • zhvillimi i dëmtuar i motorit ose i të folurit;
  • tronditje;
  • gjakderdhje nga pasazhet e hundës;
  • sëmundje lëvizjeje në transport;
  • përkeqësimi i shikimit;
  • përqendrim i ulët i vëmendjes, lodhje;
  • dhimbje koke dhe zbehje;
  • urinim i pavullnetshëm.

  Pritja fillore. Happensfarë ndodh në zyrën e neurologut?

  Në takimin e parë, mjeku zakonisht interviston pacientin ose prindin e tij dhe bën një anamnezë. Tjetra, një neurolog ekzaminon pacientin, kontrollon reflekset, shikimin, forcën e muskujve dhe koordinimin. Në ekzaminimet parandaluese të fëmijëve, një neurolog pediatrik kontrollon nivelin e zhvillimit të fëmijës, jep rekomandime për parandalimin.

  Në varësi të gjendjes së pacientit, mjeku mund të përshkruaj një ekzaminim të mëtejshëm:

  • ECHO-EG, neurosonografia – ekzaminim ultratinguj i trurit;
  • MRI – imazh i rezonancës magnetike;
  • UZDG – ultratinguj Doppler;
  • EEG – një studim i aktivitetit elektrik të trurit;
  • ENMG – elektroneuromiografi;
  • UES – encefaloskopia tejzanor;
  • CT – tomografia e llogaritur;
  • Testet laboratorike.

  Si të përgatiteni për një neurolog pediatrik dhe të rritur?

  Një histori mjekësore e përpiluar saktë ndihmon mjekun të përshkruajë një ekzaminim të përshtatshëm, të diagnostikojë shpejt dhe shërojë pacientin. Prandaj, duhet të përgatiteni për një neurolog për të kursyer kohën dhe kohën e mjekut tuaj.

  Nëse diçka lëndon, atëherë duhet t'i tregoni mjekut tuaj:

  • intensiteti dhe kohëzgjatja e dhimbjes;
  • si duket dhimbja, thithja apo dhembja;
  • në cilën zonë shfaqet dhimbja dhe sa shpesh;
  • që provokon shfaqjen e dhimbjes.

  Nëse dhimbja shpesh shqetësohet, atëherë nuk do të mbetet keq për të mbajtur një ditar të dhimbjes, në të cilën është e nevojshme të theksohet shpeshtësia, intensiteti i tyre dhe në cilën situatë shfaqen.

  Nëse pacienti pëson konfiskime, konfiskime me humbje të vetëdijes, këshillohet që të sillni një person të dashur në zyrën e mjekut i cili mund të përshkruajë se si sillet pacienti gjatë konfiskimit, nëse ka konvulsione.

  Në takimin e mjekut, duhet të sillni një kartë mjekësore dhe dokumente. Nëse pacienti është ekzaminuar tashmë nga një neuropatolog tjetër, është e nevojshme të grumbullohen të gjitha regjistrimet e tij, rezultatet e testit, shkarkimet nga spitalet, përshkrimi. Shtë më mirë t’i vendosni në rend kronologjik.

  Kur viziton një neurolog pediatrik, prindi duhet të kujtojë gjithçka që është e pazakontë në sjelljen e fëmijëve të tij. Në mënyrë që të mos harroni, është mirë që të regjistrohen të gjitha incidentet e dyshimta në mënyrë që t'i tregoni mjekut rreth tyre.

  Do të jetë shumë e përshtatshme të shkruani paraprakisht të gjitha pyetjet që janë shqetësuese për t'u siguruar që të pyesni mjekun dhe të mos harroni asgjë.

  Si e trajton një neurolog?

  Një neuropatolog mund të përshkruajë një trajtim të ndryshëm, në varësi të gjendjes së pacientit. Mund të jenë ilaçe në formën e tabletave dhe injeksioneve, fizioterapisë, fizioterapisë dhe masazhit. Shpesh pacientit caktohet pushimi dhe pushimi në shtrat për periudhën e përkeqësimit.

  Vizita në një neurolog është e nevojshme kur shfaqen shenjat e para të sëmundjes, sepse sëmundjet në një formë të përparuar janë shumë më të vështira për t'u shëruar. Vizitat e rregullta te një pediatër për qëllime parandaluese mund të shpëtojnë një fëmijë nga sëmundje serioze në të ardhmen. Appointmentdo emërim duhet të bëhet vetëm nga një mjek, mos e vetë-mjekoni, veçanërisht nëse fëmija është i sëmurë.

 • ExpertNews Shqipëri