Metodat alternative të trajtimit të artrozës së këmbës

Arthrosis quhet procese degjenerative-distrofike që ndodhin në nyje nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm. Ndryshimi dhe shkatërrimi gradual i nyjeve çon në faktin se ato deformohen, dhe lëvizjet bëhen të kufizuara. Më shpesh, nyjet preken, në të cilën bie gjithë ngarkesa e peshës së një personi – hip, gju, kyçin e këmbës. Në artikull, ne do të flasim në detaje se si të ngadalësoni dhe ndaloni shkatërrimin e nyjeve duke përdorur ilaçin tradicional. Pra, artroza e këmbëve – trajtimi me mjete juridike popullore, recetat më të njohura, efektive dhe efektive.

Si të mos humbasësh fazën fillestare të sëmundjes

Shumë pacientë, duke ndjerë dhimbje në zonën e këmbës, ia atribuojnë kësaj lodhjes dhe aktivitetit fizik, dhe disa mendojnë se me moshën, ndjesitë e dhimbshme bëhen normë. Por kjo nuk është kështu!

Padyshim, me moshën, shpërndarja e ushqyesve thelbësorë në nyje përkeqësohet, por kjo korrigjohet lehtësisht. Shtë e mjaftueshme për të futur minerale, aminoacide, vitamina, enzima dhe substanca të tjera biologjikisht aktive në dietë. Por artroza e nyjeve të këmbës nuk është një degjenerim pasiv i lidhur me moshën, por një proces aktiv i shkatërrimit të indeve të kyçeve me deformim pasues.

Në mënyrë që trajtimi të jetë efektiv, është e rëndësishme të njihni jo vetëm shkaqet e sëmundjes dhe t'i eliminoni ato, por edhe të ndaloni me kohë procesin e shkatërrimit të përbashkët. Kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë që të kontaktoni një mjek nëse shfaqen shenjat e para të artrozës, të cilat përfshijnë:

 • dhimbje në nyje që shfaqet gjatë ushtrimit fizik dhe intensifikohet ndërsa këto ngarkesa rriten;
 • shfaqja e një ngërçi në këmbë gjatë lëvizjes (madje edhe e parëndësishme);
 • lodhje dhe vështirësi në lëvizje në këmbë kur ecni;
 • shfaqja e misrave ose misrave në të vetmën;
 • dhimbje në gishta (me artrozë të nyjeve të vogla të këmbës).

Nëse ekziston të paktën një nga simptomat e mësipërme, ju duhet të shihni një mjek, dhe mjeti më i mirë për diagnostikimin e hershëm të artrozës është radiografia.

Parimet e trajtimit me mjetet juridike popullore

Gjëja e parë në të cilën mbështetet mjekësia tradicionale në trajtimin e artrozës është një ndryshim në stilin e jetës dhe të ushqyerit. Meqenëse shkaku kryesor i shkatërrimit të nyjeve është një çrregullim metabolik, një dietë për artrozë të nyjës së këmbës është gjendja kryesore dhe e nevojshme për trajtim.

Të gjitha recetat efektive dhe efektive për trajtimin e artrozës së këmbës me mjete popullore kanë parimet e terapisë, të cilat përfshijnë:

 • rritje e tonit të trupit;
 • Përmirësimi i shpejtësisë së rrjedhjes së gjakut dhe rrjedhjes së limfës;
 • rritja e mbrojtjeve (imuniteti);
 • eleminimi i dhimbjes.

Trajtimi i artrozës së këmbës me mjete popullore përfshin përdorimin e disa formave të bazuara në produkte medicinale dhe bimë medicinale:

 • fasha aktuale;
 • bluarje dhe bluarje;
 • mjete për administrim oral.

Mjetet juridike për përdorim lokal

Trajtimi me ilaçin popullor të artrozës së këmbës bëhet më së miri në kombinim, duke përdorur receta për administrim oral dhe fasha (fërkime). Më poshtë janë disa nga mjetet juridike më të njohura lokale për përmirësimin e ushqimit dhe lëvizjes së përbashkët.

 • Marrim shkumësën e shkollës, e bluajmë mirë dhe shtojmë kefir për të marrë një paste homogjene, të cilën e aplikojmë në këmbë natën në formën e një komprese. Përmbajtja e kripërave të kalciumit në shkumës përmirëson rrjedhën e gjakut, lehtëson dhimbjen dhe ënjtjen.
 • Ne i marrim rrënjët e grimcuara të cinquefoil të kënetës me gjalpë, duke i përzier në një raport prej 1:10. Fërkojmë brenda natës në një nyje të lënduar. Gjalpi mund të zëvendësohet me perime.
 • Ne e ngrohim yndyrën e derrit dhe e fërkojmë të nxehtë në nyjet e këmbës, mbulojmë me celofan sipër, bëjmë një fustan të ngrohtë dhe e lëmë gjatë natës.
 • Ne gatuajmë disa lugë të plotë të tërshërës me ujë derisa të përftohet një zierje. Aplikoni natën në këmbë në formën e fasha. Përdorni vetëm qull të freskët, por jo dje!
 • Ne përgatisim një përzierje të bimëve medicinale – lule të lythave të Shën Gjonit, lule të ëmbël tërfili, kone hop (2 lugë secila) dhe shtojmë 50 g çdo vaj. Përzierja aplikohet në këmbë gjatë natës në formën e një komprese.
 • Vlim 2 lugë gjilpëra halore në 100 g ujë për 15 minuta. Supë injektohet për 40 minuta dhe aplikohet ngrohtësisht në nyje.
 • Shtrydhni lëngun e lakrës së freskët dhe vendoseni në këmbë në formën e një komprese. I njëjti efekt analgjezik ka gjethe fier, të këputur dhe të përdorura të freskëta.
 • Ne bëjmë një përzierje me përmasa të barabarta (1 lugë gjelle) të mustardës së thatë, mjaltit dhe vajit të ullirit. Përzierja duhet të zihet dhe të aplikohet e nxehtë për 1-2 orë në këmbë.
 • Ne përgatisim tretësirën e qepës në vodka (1 qepë të copëtuar për 100 g vodka), e mbajmë në një vend të freskët për 2 javë dhe më pas e përdorim si bluarje.
 • Ne përgatisim një zgjidhje komplekse të mjaltit (280 g), lëng rrepkë (350 ml), verë të kuqe të fortifikuar (120 ml), shtojmë 1 lugë gjelle kripë deti në të. Përzierja e përfunduar mund të ruhet në frigorifer për 2 javë. Përdorimi: fërkoni një sasi të vogël në një nyje të lënduar dhe lini nën një salcë të ngrohtë për 30 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Receta për përdorim të brendshëm

Trajtimi i artrozës së nyjeve me metoda alternative nuk ofron një kurë 100%, por është e mundur që të ndalohet procesi degjenerues-distrofik me ndihmën e tyre. Përveç fasha dhe fërkime, gllabërimi i tinkturave dhe zierjeve brenda do të ndihmojë në rivendosjen e qarkullimit të gjakut dhe përmirësimin e ushqimit të përbashkët.

 • Ne përziejmë në përmasa të barabarta (2 tbsp) leh shelg, lule calendula, gjethe thupër, gjethe hithre, derdhim tërë përzierjen me 1 litër ujë të nxehtë, sjellim në një çiban, lërini për 12 orë. Brenda 2 muajsh, pasi kemi përgatitur një infuzion të tillë, marrim 100 g 3-4 herë në ditë.
 • Një metodë e ngjashme për të përgatitur një infuzion të pjesëve të barabarta të ledumit, konëve të hopit, legenit dhe kamomilit të Shën Gjonit lehtëson ënjtjen, zvogëlon dhimbjen dhe përmirëson shpërndarjen e ushqyesve në nyje.
 • Ne përgatisim një përzierje të pjesëve të barabarta të selino dhe limon (0,5 kg secila), e cila duhet të kalohet përmes një mulli mishi. Pastaj shtoni 0,5 kg mjaltë (preferohet maji) në përzierje. Pasi përzierja të injektohet për një javë, duhet 50 g pak para ngrënies.
 • Gjethet e agave të copëtuara të freskëta, të mbushura me alkool (70 °), lehtësojnë mirë dhimbjen, raporti i produkteve është 1:10. Përzierja duhet të insistohet në një vend të errët të errët për 10-12 ditë, dhe pastaj të marrë 20-30 pika para çdo vakt.
 • Një tretësirë ​​e ngjashme për alkoolin përgatitet nga rizomat e copëtuar imët të cinquefoil të kënetës. Nga saberfish është e mundur që të gatuhet në një raport prej 1:10 një zierje të rregullt në ujë, e cila merret 100 g para ngrënies. Merrni tretësirë ​​ose zierje duhet të jetë së paku 2 muaj rresht.
 • Mund të bëni një përzierje të lëngut të 10 limonëve të mëdhenj me 6 vezë të papjekura (së bashku me guaskën). Pjesa e ngurtë e vezës shpërndahet gradualisht, pas së cilës i shtojmë 300 g mjaltë dhe 150 g konjak në infuzion. Përzierja ruhet në frigorifer dhe merret gojarisht 1 lugë ëmbëlsirë pak para ngrënies.
 • Ne përgatisim një zierje të rrënjëve të jamballit në një raport prej 1:10, gatuajmë për 15 minuta dhe insistojmë 30 minuta. Ushqimi vetëm 100 g para çdo vakti përmirëson ndjeshëm rrjedhjen e limfave dhe pastrimin e kyçeve.
 • Marrim 100 g reçel të thatë, derdhim qumësht në sasi prej 800 ml, sjellim në çiban. Ne mbulojmë me një peshqir të ngrohtë dhe lëmë të insistojnë. Një konsum ditor prej 800 ml i këtij infuzioni zvogëlon dhimbjen e këmbës dhe përmirëson rrjedhën e gjakut.
 • Ne përgatisim djathin e kalsifikuar (shtoni 1 lugë kafeje 3% CaCl për 10 litër qumësht të nxehtë), filtrojeni atë, ndani hirrën nga masa e gjizës. Më vete, përgatisim një zierje prej 4 litrave ujë dhe 1 kg rrënjë rrikë të freskëta, të cilat duhet të zihen për 10 minuta. Pasi supë të jetë ftohur, shtoni 500 g mjaltë në të dhe ruajeni në frigorifer. Ju duhet të merrni 1 lugë gjelle gjizë, të larë me 100 g supë disa herë në ditë para ngrënies.
 • Marrim 1 kg kokërr thekre, zhvishem, derdhim 7 litra ujë. Tjetra, vendoseni në zjarr, çojeni në një çiban, pastaj lëreni të piqet për 2 orë. Infuzioni duhet të filtrohet, shtoni 1 kg mjaltë, 200 g alkool 70 ° dhe 3 lugë. rrënjë barberry. Përzierja e përfunduar ruhet derisa të jetë gati në një vend të thatë të ftohtë për 3 javë, dhe më pas merren 3 lugë para ngrënies.
Lexo artikullin:  Kush trajton skoliozën e shtyllës kurrizore tek të rriturit

Përgatitja e recetave të mjekësisë tradicionale kërkon durim dhe saktësi, dhe trajtimi i artrozës me mjete juridike popullore zgjat shumë kohë, të paktën disa javë. Por durimi dhe ndjekja e të gjitha këshillave do të ndihmojë në rivendosjen e lëvizshmërisë së përbashkët dhe rritjen e jetëgjatësisë së tyre. Para se të merrni mjete juridike popullore, sigurohuni që të njoftoni mjekun tuaj!

Trajtimi i osteoartrozës së këmbëve me metoda alternative

Mjekësia tradicionale do t'ju ndihmojë në luftën kundër sëmundjes

Trajtimi i nyjeve me mjete juridike tradicionale dhe popullore do të përmirësojë njëkohësisht parashikimin. Fërkimi, banja, kompresat dhe medikamentet me gojë do të ndihmojnë për të shmangur përdorimin e një numri të madh ilaçesh që ndikojnë negativisht në funksionimin e veshkave, mëlçisë dhe sistemeve të tjera të trupit. Trajtimi i osteoartritit me metoda alternative fillon me një dietë kufizuese, stërvitje dhe vetëm atëherë vetë ilaçet. Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë për të kuruar sëmundjen, kështu që mjekësia moderne dhe tradicionale është e kufizuar në heqjen e simptomave dhe përpjekjen për të ndaluar përparimin e patologjisë degjenerative.

Bluarje efektive dhe fasha

Osteoartroza e gishtërinjëve trajtohet me fërkime dhe fasha. Kjo është një terapi efektive. Gjëja kryesore është që të konsultoheni me mjekun tuaj para përdorimit. Receta e bluarjeve dhe kompresave:

 1. Në të njëjtën sasi, përzieni alkoolin dhe mjaltin, shtoni pak kripë. Vendoseni produktin në nyjet e gishtërinjve, mbështilleni atë me mbështjellës plastike dhe një peshqir në mënyrë që të mos njollosni shtratin. Kompresa lihet brenda natës.
 2. Merrni 25 ml vodka të mirë, 50 gr. pluhur elecampane. Komponentët janë të përzier, vendosen në një vend të errët për 1,5 javë. Formulimet që rezultojnë fërkojnë nyjet e prekura.
 3. Në një enë, përzieni 15 ml mjaltë të lëngshëm dhe 45 ml uthull molle. Ilaçi përdoret si bluarje ose kompresë. Kjo zgjidhje mund të merret me gojë. Kohëzgjatja e trajtimit për osteoartritin e këmbës është 1 muaj.
 4. Merrni 1 fletë me rodhe dhe lakër, pure, në mënyrë që bimët të lënë lëngun. Tani mbështillni nyjet e lënduara të këmbëve me gjethe, pastaj një qese plastike dhe një leckë të ngrohtë. Kompresa duhet të vihet çdo ditë për 60-90 ditë.
 5. Zgjidhni disa gjethe lakre, shtrydhni lëngun. Lagni leckën e leshit në lëngun e lakrës, mbështillni tërë këmbën ose vetëm nyjet e sëmura, fashë atë me një fashë të thjeshtë në majë. Ky mjet ngroh nyjet, zvogëlon dhimbjen. Pas disa orësh, dhimbja zhduket plotësisht.
 6. Merrni gjysmë litër vodka cilësore dhe një gotë zhytje të bletëve. Përbërësit janë të përzier, vendoseni në një tas me një kapak të shtrënguar. Këmbëngul ilaçi për 20 ditë. Fërkoni nyjet për 1 muaj çdo ditë.

Në mënyrë që trajtimi me mjetet juridike popullore të funksionojë, ato duhet të përdoren rregullisht. Për të anashkaluar përdorimi i rasterëve ose kompresave është i padëshirueshëm, në këtë rast efektiviteti zvogëlohet ndjeshëm.

Si të përgatisni banjot terapeutike?

Temperatura e banjës së këmbës për osteoartrit është 37-40 gradë. Banjat përgatiten me vajra esencialë anti-inflamatorë: eukalipt, calendula, wort të Shën Gjonit, trumzë, shtoni vaj squfuri ose dru sandali. Përdorni bimë medicinale. Kundër osteoartritit të këmbës, infuzioneve të rigonit, violetave trengjyrëshe, fidanit të rozmarinës së kënetës, dëllinjës së zakonshme, trumzës, kamomilit dhe një suksesion i shtohen banjave terapeutike. Këtu janë disa receta të tjera për banjot me osteoartritin e këmbëve:

 1. Derdhni ujë të nxehtë në enën e këmbës. Avulloni këmbët pak, pastaj shtoni tubin e artichoke të copëtuar në Jeruzalem, disa degë pishe dhe 1 lugë. terpentinë. Ju mund të shtoni 1 lugë gjelle. l mjaltë të lëngshëm dhe disa kripë të banjës së detit (blini në një farmaci ose dyqan bukurie).
 2. Merrni 40 ml terpentinë, shtoni në ujë të ngrohtë, përzieni mirë produktin, vendosni këmbët tuaja në ujë. Kursi i trajtimit është 12 banjë.
 3. Vlim 3 g në 50 l ujë. gjilpëra ose 10 copë gjethe gjiri për gjysmë ore. Ftoheni ujin në një temperaturë të pranueshme, vendoseni në një lëng. Pas procedurës, vendosni një çorap të leshit të ngrohtë në gjymtyrën e lënduar.

Banjat terapeutike merren para gjumit. Pas procedurës, duhet të bëni një rrjetë jodi, të vendosni një çorap të ngrohtë ose të mbështillni këmbën e prekur me një shall të leshtë. Kohëzgjatja e një procedure është 10-15 minuta. Kursi i trajtimit me artichoke të Jeruzalemit dhe gjetheve të gjirit zgjat 14 ditë. Fillimi i hershëm i përmirësimit nuk do të thotë ndërprerje e procedurave, ju duhet të përfundoni kursin e plotë, dhe pas 2-3 javësh të përsërisni.

Ilaçet e tjera për përdorim të jashtëm

Trajtimi me mjete juridike popullore kryhet në një kompleks, duke përdorur mjete për përdorim të brendshëm dhe bluarje. Barnat më të njohura:

 1. Merrni një kokë qepë indiane dhe alkool. Fërkoni qepën në një rende, përzieni me alkool mjekësor derisa të merret zierje. Përzierja insistohet për 2 javë, atëherë produkti ndahet nga lëngu i tepërt. Zjarri aplikohet në këmbë para gjumit, i mbështjellë me një shall të ngrohtë.
 2. Ngrohni 250 g kripë shkëmbi, derdhni në një qese me ind të dendur, aplikoni në një vend të lënduar, duke u ngrohur në mënyrë periodike sipas nevojës.
 3. Gatuaj disa patate me një lëvozhgë, ajo duhet të jetë e shtypur, shtoni pak shkumës, aplikoni në nyje të dhimbshme.
 4. Lejohet të përdorni suva të mustardës, t'i aplikoni ato në këmbë ose të derdhni mustardë të zakonshëm në çorape.
 5. Merrni 1 lugë gjelle. l kripë, sode, mustardë e thatë, mjaltë. Përzieni, aplikoni në një gjymtyrë të lënduar. Vaji aplikohet para gjumit, lahet në mëngjes. Paralelisht, duhet të merrni pluhur nga rrënjët e luleradhiqes, të larë me shumë ujë. Luleradhiqja nxjerr toksinat nga trupi.
 6. Në osteoartritin e këmbës, trajtimi kryhet duke përdorur rrënjët e kënetës së saberfish dhe gjalpë në proporcione prej 1 deri në 10 (ku 1 saberfish, 10 është gjalpë krem). Ointment është fërkuar gjatë natës.
 7. Vlim për 15 minuta një grusht gjilpërash pishe në 100 ml ujë. Vendoseni ilaçin për 40 minuta në një vend të errët, aplikoni pasi të keni ngrohur tretësirën në formë të ngrohtë në nyjet e sëmura.
Lexo artikullin:  Dhimbje në shpinë tek burrat - shkaqe, një përshkrim i plotë i problemeve të mundshme

Për trajtimin e jashtëm të osteoartritit të këmbës me mjete popullore, lëng rrepkë, tretësirë ​​qepë në vodka, përdoret një përzierje e vajit të ullirit, mjaltit dhe mustardës. Ilaçet rivendosin qarkullimin e gjakut, zvogëlojnë dhimbjen, lehtësojnë ënjtjen.

Infuzione dhe zierje për përdorim të brendshëm

Me osteoartrozën e këmbës së poshtme, përdoren gjithashtu ilaçe të përdorura brenda. Mjetet ndihmojnë në krijimin e ushqimit të përbashkët, rivendosjen e rrjedhës së gjakut nëpër anije. Recetat më të mira:

 1. Përzieni sasi të barabarta të thelpinjve të grimcuar të Shën Gjonit, pavdekshme, kamomil, stigmas misri, kuajt e detit, këndshëm, sytha thupër. Merrni 1 lugë gjelle. l koleksion bimor, derdh 200 ml ujë të valë. Ilaçi insistohet për rreth gjysmë ore. Merrni 100 ml dy herë në ditë. Do ditë, ilaçi përgatitet përsëri, shpejt bëhet i thartë, kështu që mbajeni në frigorifer.
 2. Një lugë gjelle e gjetheve të copëtuara të agave hidh 150 ml alkool mjekësor. Mjeti insistohet në një vend të errët për 12 ditë. Merrni para çdo vakt, mjaftueshëm 20-30 pika.
 3. Merrni 100 g reçel, hidhni 800 ml qumësht. Vendoseni produktin në zjarr, silleni në një çiban. Pas një infuzion gjysmë ore, ilaçi mund të merret. I gjithë vëllimi duhet të pihet në 1 ditë.
 4. Uthull musht molle në sasinë prej 10 lugë. duhet të merret me ushqim. Deri në fund të muajit, dhimbja do të ulet me 75%, mbase do të zhduket plotësisht, nyjet do të bëhen më të lëvizshme.
 5. Merrni një sasi të barabartë mjalti, jod, alkool dhe glicerinë. Përzieni dhe fërkoni përbërësin në nyje të lënduara.

Kur përgatitni një ilaç për përdorim të brendshëm, duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm. Shtë shumë e rëndësishme të vëzhgoni përmasat në mënyrë që të mos provokoni efekte anësore për shkak të një mbidozimi të një bime medicinale.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

Si ta trajtojmë artrozën e këmbëve me mjetet juridike popullore në shtëpi?

Pyetja se si të trajtohet artroza e këmbës në shtëpi, shumë njerëz pyesin veten e tyre. Shumica e tyre janë gra. Cila është arsyeja e kësaj selektiviteti të sëmundjes?

Artroza e këmbës dhe shkaqet e saj

Kjo sëmundje prek kryesisht gishtërinjtë e mëdhenj. Si pasojë e dëmtimit inflamator të nyjeve, gishtat rriten në madhësi, redde dhe shndërrohen, lëvizjet në zonën e këmbës janë të vështira, shfaqet një çarje karakteristike në nyje, temperatura në vendet e inflamacionit rritet, dhe temperatura e tërë trupit ngrihet në fazën akute. Këto shenja shpesh plotësohen nga ndjesi të dhimbshme në këmbë, të rënduara nga ecja.

Duke mos u kujdesur në të kaluarën për komoditetin e këpucëve, një person papritmas e kupton se tani ai duhet të monitorojë me kujdes këpucët, t'i blejë ato një madhësi më të madhe dhe tashmë stilet e tjera.

Cilat janë arsyet e kësaj fatkeqësie? Arthrosis, natyrisht, është një ndëshkim për këpucë të pakëndshme dhe ngarkesë të tepërt në këmbët e poshtme. Këpucë të shpeshta dhe të veshura me këmbë të larta do të ndikojnë herët a vonë në shëndetin e një gruaje. Dhe këtu vetëm artriti i këmbës nuk do të ketë sukses. Përveç mosrespektimit të nevojave të këmbëve tuaja, shkaqet e artrozës përfshijnë:

 • sëmundjet e shtyllës kurrizore, veçanërisht në pjesët e poshtme të saj;
 • sëmundjet e sistemit vaskular (ateroskleroza, tromboflebitis, venat me variçe);
 • çrregullime metabolike;
 • ndryshimet hormonale;
 • mbipesha;
 • sëmundje infektive me komplikime.

Pra, kjo është një sëmundje kryesisht e grave dhe e atyre mbi 40 vjeç. Specifikimi i tillë gjinor i sëmundjes nuk mund të shpjegohet vetëm me pasionin e grave për kanonet e bukurisë të njohura në botë. Sigurisht, ajo shoqërohet me sfondin hormonal dhe peshën e sëmundjeve kronike të grumbulluara gjatë viteve të jetës.

Fazat e zhvillimit të DOA

Proceset patologjike në këmbë zhvillohen në mënyrë progresive, duke treguar vazhdimisht simptoma të reja. Këto faza të përforcimit të shenjave zakonisht ndahen në shkallët e mëposhtme:

 1. Shkalla e parë. Dhimbja periodike shfaqet në pjesën e përparme. Ato rriten me stres të shtuar dhe të zgjatur. Qëndrueshmëria zvogëlohet, lodhja rritet, këmbët fillojnë të lëndojnë edhe me ngarkesa jo shumë të rënda.
 2. Shkalla e dytë. Dhimbja intensifikohet, shfaqet më shpesh, bëhet e qëndrueshme. Gishtërinjtë e mëdhenj trashen dhe skuqen.
 3. Shkalla e tretë. Kjo është faza e deformimit të nyjeve të gishtit të madh dhe të këmbës së përparme. Gishti i madh bie dhe përkulet. Lëvizja bëhet e vështirë dhe vazhdimisht e dhimbshme.

Kështu, të gjitha simptomat e përshkruara tregojnë ashpërsinë e sëmundjes dhe nevojën për të filluar trajtimin në fazat e hershme të saj.

Metodat dhe metodat e trajtimit

Trajtimi i artrozës mund të ndahet në tre pjesë: ndryshimi i ngarkesës në këmbë, eliminimi i proceseve inflamatore dhe rivendosja e gjendjes së indeve të pjesës së përparme.

Sapo u shfaqën simptomat e para të telasheve, është e nevojshme të refuzoni të vishni këpucë të ngushta, përfshirë këpucë me takë të lartë. Shtë më mirë të kaloni në këpucë ortopedike speciale ose të përdorni futje ortopedike.

Arthoza e këmbës është një arsye e mirë dhe nxitje për të humbur peshë. Kjo duhet të bëhet jo përmes agjërimit, por duke ndryshuar dietën. Shtë e nevojshme të ulni ndjeshëm sasinë e ushqimit të mishit yndyror. Yndyrnat e ndara të kafshëve, pasta të ëmbla, mish të tymosur, etj. Duhet të hidhen.

Kërkesa për të zvogëluar ngarkesën në këmbë nuk duhet interpretuar si një rekomandim për të zvogëluar lëvizshmërinë. Edukimi fizik këtu do të ndihmojë vetëm për të përballuar sëmundjen. Hiking, vrapimi i lehtë në distanca të shkurtra është gjithmonë e nevojshme, përveç gjatë periudhave të rëndimit me dhimbje akute.

Trajtimi i artrozës së këmbës me mjete juridike popullore përfshin një gamë të tërë të përgatitjeve të jashtme.

Kompresë vaji i buckthorn. Fërkoni vajin e buckthorn të detit në nyjen e lënduar, mbështilleni atë me polietileni dhe një leckë të ngrohtë në majë. Mbajeni për disa orë.

Fërkim i alkoolit. Tek fërkimi tradicional me alkool ose vodka, mund të shtoni një version të zgjeruar të efektit në nyje:

 • përzieni specin e nxehtë të copëtuar (1 pod) me celandinë (1 lugë gjelle) dhe gjethen e copëtuar aloe (fletë me madhësi të mesme 1), e gjithë kjo derdhet me 0,5 l vodka ose alkool, ju duhet të insistoni për 3 javë, a infuzion i gatshëm është i nevojshëm fshij në nyje të lënduara dhe mbështjellës;
 • zhvishem nga 5 banane duhet të insistohet në vodka (0,5 l) për një muaj, përdoret si bluarje;
 • lulet e gështenjës së kalit (20 g) injektohen me vodka (0,5 l) për 10 ditë, pas së cilës ato përdoren si bluarje;
 • përzieni alkoolin me mjaltin dhe kripën e detit, njomni leckën dhe mbështilleni atë në pjesën e përparme të këmbëve, mbështillni polietileni dhe leckën në majë, mbajeni për disa orë.

Kompresoni nga prova. Shtë e nevojshme të merrni miell gruri të trashë dhe të gatuajeni si brumë të rregullt në të verdhën e vezëve. Rrokullisni brumin në një tortë të hollë dhe mbështilleni bashkimin me të. Mbuloni me polietileni dhe një leckë të ngrohtë.

Rrjet jodi. Natën, i gjithë parakrahu mund të lubrifikohet me jod. Trajton inflamacionin dhe lehtëson ënjtjen. Gjëja kryesore këtu është të mos aplikoni rrjetë shumë të trashë, përndryshe mund të ketë djegie.

Lexo artikullin:  Artroza e ekstremiteteve të poshtme - simptomat dhe trajtimi, shkaqet e sëmundjes

Mjetet juridike popullore konsiderohen gjithashtu banjot e këmbëve nga barërat medicinale. Shtë e nevojshme të përzieni rigonin, dëllinjën, rozmarinë dhe trumzën në përmasa të barabarta. Derdhni ujë të valë mbi to, insistoni për rreth 1 orë. Pastaj derdhni në një enë për banjot. Mbaji këmbët në ujë kaq të nxehtë jo më gjatë se 15 minuta. Mund të përdorni gjithashtu tabaka kripe deti ose sode.

Një mënyrë e mirë për të trajtuar pothuajse të gjitha sëmundjet inflamatore të këmbëve është trajtimi me argjilë dhe rërë. Kompresat mund të bëhen nga balta e holluar dendur në ujë. Ju mund të mjekoheni në plazh, duke gërmuar këmbët në rërën e nxehtë në një verë të nxehtë. E njëjta gjë mund të bëhet në shtëpi në rërë të ngrohur, të pastër dhe të trashë.

Trajtimi i artrozës në shtëpi ju lejon të përdorni metoda dhe receta të ndryshme në kushte të rehatshme, dhe më e rëndësishmja – rregullisht. Ky është çelësi i suksesit në luftën kundër sëmundjes.

Ilaçi dhe qëndrueshmëria – çelësi për trajtimin efektiv të artrozës së këmbës

Pas përfundimit të terapisë së ilaçeve, do të jetë e dobishme të vazhdoni trajtimin e artrozës së këmbës me metoda alternative. Ato kanë shumë më pak efekte anësore dhe nuk do të dëmtojnë mukozën e stomakut, si ilaçe anti-inflamatore. Le të përpiqemi të lundrojmë në shumëllojshmërinë e recetave të ruajtura me kujdes tek njerëzit për këtë rast.

Tabaka për këmbët e lënduara

Duke iu përgjigjur pyetjes se si të trajtoni artrozën e këmbëve, të gjithë që vuajnë prej tyre do të përgjigjen se nxehtësia ndihmon në çdo formë më të mirë. Mënyra më e përballueshme për të ngrohur nyjet e sëmura me ndihmën e banjot nga zierjet e bimëve. Për këto qëllime, merrni dëllinjë, trumzë, rigon, derdhni ujë të valë, vlim për rreth 10 minuta, insistoni dhe kur temperatura e supës të lejojë, zhytni këmbët. Shtë mirë të shtoni në supën shëruese dhe kripën e detit. Për shkak të kësaj, qarkullimi i gjakut përmirësohet, dhimbja zvogëlohet, inflamacioni zvogëlohet. Kohëzgjatja e zakonshme e trajtimit është 10-15 procedura.

fasha

Arthoza e këmbës, trajtimi i të cilave është mjaft i efektshëm me metodat popullore, shpesh trajtohet me fasha. Më shpesh ato bazohen në tinkturat e alkoolit, ndonjëherë nga mjalti dhe kripa. Por ka edhe receta krejtësisht të papritura.

përzieni shkumësin pluhur me kefir, kos ose salcë kosi. Pasta që rezulton lyhet në bashkimin e prekur, mbulohet me një film plastik dhe aplikohet një fashë. Një ilaç i tillë i pazakontë, por shumë efektiv, lehtëson shpejt dhimbjen dhe inflamacionin, dhe gjithashtu përmirëson ndjeshëm qarkullimin e gjakut.

Agjentët bluarës

Në trajtimin e artrozës së këmbës, përdoren me sukses edhe tinkturat e ndryshme të alkoolit që përdoren për fërkim. Një nga mjetet më të njohura është tinkturë eukalipt. Për ta përvetësuar atë, 100 g gjethe të eukaliptit derdhen me gjysmë litër vodka ose alkool. Këmbëngulni rreth një javë në një vend të errët. Ilaçi që rezulton fërkoi këmbët e lënduara gjatë natës.

Agjenti i fërkimit mund të përgatitet edhe nga lule të bardha jargavan. Ju duhet t'i merrni ato në një raport 1:10 me alkoolin. Këmbëngulni në një enë të mbyllur fort për 7-10 ditë. Aplikoni në fërkime dhe fasha.

Përdorimi i sythave jargavan të mbledhura në pranverë është gjithashtu efektive, vetëm ato duhet të merren në një raport të ndryshëm. 2 gota veshkash kërkojnë 0.5 l vodka. Në një vend të errët, insistoni 10 ditë, mori nyje të fshij tretësirë.

Mund të përdoret për bluarjen e hudhrës. Ju duhet të përzieni gjysmë lugë çaji hudhër të grirë me vaj ulliri, të marrë në sasinë prej 1 lugë gjelle. Fërkoni bashkimin e prekur me këtë përzierje.

Phytotherapy

Si ta trajtoni artrozën me mjete juridike popullore pa përdorimin e bimëve, recetat bimore janë një shoqërues i vazhdueshëm i njerëzve që vuajnë nga dhimbje të përbashkët? Rekomandohet të përdorni këtë koleksion për këtë sëmundje:

1 g leh buckthorn merren për 60 litra ujë të valë, shtohen 20 g rrënjë luleradhiqe, gjethe nenexhiku, kopër dhe majdanoz. 2 gota infuzion merren në mëngjes me stomak bosh.

Kjo përmirëson metabolizmin dhe mirëqenien e pacientit.

Efektive dhe koleksioni, i përbërë nga gjethe njësoj hithre, lule plepi, lëvore shelg dhe rrënjë majdanoz. Një lugë gjelle e përbërjes së dhënë piqet me një gotë ujë të valë dhe ziehet në nxehtësi të ulët për disa minuta. Pas ftohjes, merrni 2 gota në ditë. Trajtimi është i gjatë, deri në disa muaj.

Në fund të tij, pacienti, i cili kishte durimin të mbaronte atë që filloi, do të pësojë një përmirësim të rëndësishëm në gjendjen e tij.

Arthoza e këmbës, trajtimi i mjeteve juridike popullore, e cila shpesh kërkon disiplinë dhe durim, shërohet ngadalë por me siguri me ndihmën e saberfishit. Për ta bërë këtë, 100 rrjedh të thatë duhet të derdhni 1 litër vodka. Këmbëngulni të performoni për 3 javë. Merrni 1 lugë gjelle me 50 mg ujë tre herë në ditë. Paralelisht me gëlltitjen, fshij njolla të lënduara me të njëjtën tretësirë. Kursi i trajtimit është një muaj, një pushim është 2 javë. Pra, me ndërprerje, vazhdoni të merrni fonde për një vit.

Bletët trajtojnë

Një metodë e lashtë e shëruesit për trajtimin e artrozës me goditje bletësh është si më poshtë. Bleta e kapur aplikohet në nyjen e sëmurë dhe lejohet të qelbet. Një ditë më vonë, në një distancë të shkurtër nga ky vend, bëhet kafshimi tjetër. Për më tepër, në ditën e dytë të pacientit, 2 bletët duhet të kafshojnë, në bletët e treta-3, dhe kështu me radhë deri në 5. Pastaj pacientit i jepen 1-2 ditë pushim, dhe kafshimet kryhen në renditje të kundërt. Nëse dhimbja vazhdon, kursi tjetër kryhet brenda një jave. Nëse gjithashtu nuk është e mjaftueshme – para vitit të tretë, rregulloni një pushim dy-javor. Një kurs i tretë, si rregull, kërkohet rrallë. Sigurisht, ju mund të blini helm bletësh të gatshme në një farmaci, do të ketë ndonjë rezultat nga ajo, por, më besoni, është plotësisht ndryshe.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri