Këputja e ligamentit anësor kryqëzues të gjurit shkakton, simptoma dhe metoda të trajtimit

Ligament anësor kryqëzues i nyjës së gjurit zakonisht prishet kur bie ose në një ndikim të drejtpërdrejtë, të drejtuar. Në kohën e lëndimit, viktima ndjen dhimbje shpuese. Shtë aq e fortë sa mund të eleminohet me ilaçe. Trajtimi konservativ kryhet vetëm me dëmtim të vogël të fibrave. Një këputje e plotë e ligamentit anësor kryqëzues kërkon ndërhyrje kirurgjikale.

Fiziologji e këputjes së ligamentit anësor kryqëzues anësor të nyjës së gjurit

Një nga pikat e lidhjes së ligamentit anësor kryqëzues është pjesa e sipërme e sipërme e sipërfaqes së brendshme të kondilit të jashtëm. Nga kjo zgjatje kockore e femurit, një kordon i qëndrueshëm i indit lidhës drejtohet përmes zgavrës së nyjes së gjurit dhe është ngjitur në skajin tjetër në pjesën e përparme të fosës ndërkondilare të tibisë. Funksionet kryesore të ligamentit janë mbajtja e kondilit të jashtëm të tibisë dhe stabilizimi i nyjes së gjurit. Ajo parandalon këmbën e poshtme nga lëvizja e panevojshme përpara, duke siguruar kështu lëvizjen e duhur të personit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Happensfarë ndodh me nyjën

Ligamenti anësor i kryqëzimit anterior është i shqyer nën veprimin e një force që drejtohet në sipërfaqen e pasme të nyjës së gjurit. Dëmtimi ndodh nëse këmbën e poshtme është e përkulur dhe njëkohësisht kthehet nga brenda. Lëndimet e izoluara diagnostikohen rrallë – zakonisht zbulohet tresha e Turner. Ky term i referohet këputjeve të njëkohshme të meniskës së brendshme, kryqëzimit anterior dhe ligamenteve anësore të brendshme.

Lexo artikullin:  Mjetet juridike popullore për trajtimin e artrozës së gjurit

Shpesh lëndime të kombinuara gjenden, për shembull, baza ndërkondilare është e prishur. Dhe nganjëherë ligamenti fiket së bashku me pllaka kockore që shërbejnë si bazë për lidhjen e tyre.

Degrees

Në procesin e diagnostikimit, shkalla e dëmtimit të ligamentit zbulohet domosdoshmërisht. Ky është kriteri kryesor që përcakton taktikat e trajtimit.

Shkalla e këputjes së ligamentit anësor kryqëzues anësor të gjuritKarakteristikat
tendosjeEkziston një shkelje e integritetit të një numri të vogël të fibrave. Dhimbja ndihet vetëm në kohën e këputjes, dhe pastaj intensiteti i saj shpejt zvogëlohet
TearRreth 50% e fibrave janë të dëmtuara. Simptomat shprehen – viktima ndjen dhimbje të forta, por mund të përkulet plotësisht në këmbë
Ndarje e plotë nga baza e kockaveDëmtimi i më shumë se 50% të fibrave ose ndarja e plotë e kordonit të indit lidhës nga kocka. Dhimbja është aq e fortë sa që një person ndonjëherë humbet vetëdijen, theksi në këmbë është i pamundur

Dëmtimet si shkaqet kryesore

Ligamenti prishet kur bie, duke kërcyer, goditur, përkulje jofiziologjike të këmbës gjatë aktiviteteve sportive. Në rrezik janë futbollistët, hokejistët, basketbollistët, gjimnastët, skiatorët. Nëse dëmi ka ndodhur në jetën e përditshme ose gjatë një stërvitje sportive, atëherë zakonisht është i izoluar. Dhe në një aksident trafiku ose një rënie nga një lartësi, përveç një çarje të ligamentit, shpesh diagnostikohet një dëmtim i thyer i barkut, një dëmtim i kokës, fraktura të ekstremiteteve dhe kockave të legenit.

Përkufizimi i simptomave

Në momentin e lotimit të pjesës më të madhe të fibrave, dëgjohet një tingull i mprehtë që i ngjan tufës së një shkopi të thatë të trashë të thyer. Intensiteti i sindromës së dhimbjes varet drejtpërdrejt nga ashpërsia e dëmtimit. Me sprains, manifestimet klinike zhduken shpejt. Dhe me lot dhe shkëputje të forta, pas rreth një dite, formohet edema inflamatore në fushën e dëmtimit. Shtrihet në mbaresa nervore të ndjeshme, gjë që çon në dhimbje të shtuar.

Lexo artikullin:  Artroza e mjekut të trajtimit të përbashkët të gjurit

Edemë mund të përhapet në këmbën e poshtme, dhe nganjëherë edhe kyçin e këmbës. Pas resorbimit të saj, formohet një hematoma me ngjyrë të ndritshme blu-vjollce. Gradualisht, qelizat e gjakut shpërbëhen, kështu që ngjyra e lëkurës bëhet e gjelbër-verdhë.

Pasojat dhe komplikimet

Shpesh me lëndime të kombinuara zbulohet hemarthrosis – akumulimi i gjakut në zgavrën e nyjes së gjurit. Kjo mund të provokojë inflamacion të membranës synoviale (sinovitit) me një humbje të mëtejshme të forcës së kërcit dhe strukturave të kockave. Ka pasur raste të zhvillimit të një procesi infektiv në zgavrën e gjurit për shkak të depërtimit të mikroorganizmave patogjenë në të, më shpesh stafilokokët.

Ndonjëherë viktimat vlerësojnë gabimisht ashpërsinë e lëndimit dhe nuk kërkojnë ndihmë mjekësore. Si rezultat, ndodh një bashkim inferior i ligamentit anësor kryqëzues. Në këtë gjendje, kyçja nuk është në gjendje të funksionojë siç duhet. Për të mos e ngarkuar atë, një person transferon peshën e trupit në këmbën tjetër. Nxiten jo vetëm ndryshimet në ecje, por edhe proceset shkatërruese-degjeneruese që mund të shkaktojnë zhvillimin e osteoartritit deformues.

Si kryhet diagnostifikimi?

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Simptoma e "sirtarit të përparme" është shenja kryesore diagnostikuese e këputjes së ligamentit anësor kryqëzues të gjurit. Traumatologu e zbulon atë duke lëvizur me kujdes këmbën e poshtme përpara. Nëse ligamenti është i shqyer, atëherë këmba e poshtme shtrihet në mënyrë të panevojshme. Por një simptomë e tillë nuk është gjithmonë informuese. Me një dëmtim kronik, indi yndyror formon në zonën e dëmtimit. Ai stabilizon pjesërisht nyjen e gjurit, gjë që e bën të vështirë diagnostikimin.

Një numër studimesh instrumentale u caktohen domosdoshmërisht viktimave, përfshirë identifikimin e dëmtimeve shoqëruese:

  • radiografi për të përjashtuar frakturat intartartikulare;
  • MRI, CT për të vlerësuar gjendjen e ligamenteve që ndodhen afër indeve të buta, enëve të gjakut, nervave.

Artroskopia (një hyrje në zgavrën e përbashkët të një artroskopi me një aparat fotografik) përdoret vetëm nëse është e nevojshme.

Trajtime të mundshme

Kur shtrihet, përdoren vetëm metoda konservative të trajtimit. Terapia e lotëve varet nga ashpërsia e dëmtimit dhe profesioni i viktimës. Për shembull, atletët ose valltarët kryejnë menjëherë një operacion për riparimin e ligamenteve. Hendeku i saj i fortë ose ndarja e plotë nga kocka është gjithashtu baza për ndërhyrjen kirurgjikale.

Lexo artikullin:  Si të trajtojmë osteokondrozën e shtyllës lumbare të shkallës 1

Mjekim

Përgatitjet farmakologjike përdoren vetëm për të eleminuar dhimbjen, ënjtjen dhe fryrje. Sindromi akut i dhimbjes zakonisht ndalet me injeksion intramuskular të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) – Ortofen, Movalis. Praktikohen edhe bllokadat mjekësore me anestetikë, glukokortikosteroide. Për të ulur intensitetin e dhimbjes me ashpërsi të butë ose të moderuar, pacientët përshkruhen NSAID në tableta ose ointments (Diclofenac, Nimesulide, Ibuprofen).

Ju mund të shpëtoni nga puffiness dhe mavijosje duke aplikuar xhel me troxerutin ose heparin (Troxevasin, Lyoton, Trombless).

Ndërhyrja operative

Indikacionet për thurje ose operacione plastike të ligamenteve janë të freskëta, lotë të plotë dhe paqëndrueshmëri të nyjës së gjurit pas terapisë konservatore.

Rindërtimi i vonuar (pas 1-1,5 muajsh) kryhet me zbrazje të gjurit, mosfunksionim të këmbës. Në raste të tilla, qepja e ligamenteve është e padobishme – si një shartim, merret një pjesë e ligamentit patellar ose materialeve artificiale.

Korrigjimi ortopedik

Për të zvogëluar ngarkesën në nyje, pacientëve u tregohet veshur pajisje ortopedike – fashë elastike, orthoses të ngurtë ose gjysmë të ngurtë. Mund të aplikohet edhe një hedh suva, duke imobilizuar me siguri gjurin. Për shkak të fiksimit të bashkimit, zhvendosja e strukturave të saj eliminohet, dhe restaurimi i kordonit të indit lidhës është shumë më i shpejtë.

Ushtrime të fizioterapisë dhe masazh

Pas shkrirjes së plotë të ligamentit anterior të gjurit, pacientëve u rekomandohet terapi fizike ditore dhe gjimnastikë, masazhe klasike, akupresurë ose vakum. Masat e shërimit ndihmojnë në forcimin e muskujve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, mikrocirkulimin.

ethnoscience

Barnat pa recetë nuk përdoren në trajtimin e këputjes së ligamenteve. Përdorimi i tyre mund të shtrembërojë pamjen klinike dhe madje të provokojë zhvillimin e procesit inflamator. Efekti i dobët analgjezik i mjeteve juridike popullore shpesh çoi në ngjitje të pahijshme të fibrave për shkak të mungesës së ndërhyrjes mjekësore.

Riaftësim

Në varësi të ashpërsisë së dëmtimit, rehabilitimi mund të zgjasë deri në 3-4 muaj. Gjatë periudhës së rimëkëmbjes, pacienti tregohet i veshur me fashë, procedura fizioterapeutike (aplikime me parafinë dhe ozokerite, magnetoterapi, terapi lazer), terapi të rregullt fizike për funksionimin optimal të gjurit.

ExpertNews Shqipëri