Hallux valgus çfarë është halus valgus dhe si ta trajtoni atë

Lakimi mund të jetë i lindur ose i fituar. Në rastin e parë, problemi është tashmë i dukshëm në muajin e parë të jetës së fëmijës.

Shkaku i shfaqjes së këmbëve kongjenitale të valgusit tek fëmijët është çrregullime intrauterine e formimit të këmbës.

Shkaqet e deformimit të valuar të sheshtë të këmbës:

 • devijime në zhvillimin e sistemit muskuloskeletor;
 • hipotonia e muskujve;
 • pazhvillimi i aparatit ligamentoz tendin;
 • sëmundjet shoqëruese, për shembull, rakitat, polneuropatia, paralizat cerebrale, miodistrofia, poliomieliti, osteomieliti, dysplasia e hip, osteoporoza;
 • dëmtimet e ligamenteve, tendinave, muskujve, eshtrave;
 • predispozicion gjenetik.

Hallux valgus mund të zhvillohet në mes të mbipeshes dhe sëmundjeve endokrine. Në të rriturit, shkaku i lakimit të këmbës është aktiviteti profesional, i cili shoqërohet me stres mekanik të vazhdueshëm në nyje.

Artriti, përdhes dhe osteoartriti deformuese kontribuojnë në shfaqjen e gungave në këmbë. Lakimi i këmbëve mund të ndodhë për shkak të veshjes së këpucëve të ngushta me takë të lartë. Përveç deformimit të përbashkët, shfaqen gunga dhe misra.

Deformimi i valvusit të këmbës Hallux manifestohet me faktin se një pjesë e këmbës së poshtme zhvendoset përbrenda, d.m.th., gjymtyrët e poshtme ngjajnë me shkronjën "x". Në këtë rast, një distancë deri në 5 cm lind midis këmbëve, dhe gjunjët shtypen fort kundër njëri-tjetrit.

Më shpesh, lakimi valgus i këmbëve ndodh në fëmijëri, kur prindërit e vendosin fëmijën në këmbë para afatit. Përveç këtij lloji të deformimit, mund të ndodhin edhe varietete të tjera.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Kyçin e këmbës

Deformimi Hallux valgus çon në zhvillimin e lakimit të sheshtë-valgus. Në këtë formë, thembra devijon nga jashtë, dhe këmba bie brenda.

Flatfoot quhet gjithashtu deformim i sheshtë i valgusit. Ky është lloji më i zakonshëm i deformimit të këmbës tek një fëmijë. Në këtë rast, këmba devijon nga boshti i saj me një rënie të mëvonshme në harqet e saj.

40-80% e fëmijëve nën moshën 5 vjeç me anomali në zhvillimin e këmbëve kanë instalim të sheshtë valgus të këmbëve.

Devijimi i këmbës në anën e boshtit të tij mund të shihet tek foshnja pas mbushjes së 1 viti. Thërrima gjatë ecjes përdor vetëm sipërfaqen e brendshme të këmbës. Tashmë në këtë moshë, duhet të konsultoheni me një mjek.

Simptomat e një këmbë të valuar në një fëmijë:

 • veshja e foshnjës bëhet e vështirë;
 • degjimi degjohet gjate ecjes;
 • dhimbja shfaqet në këmbën e poshtme;
 • foshnja shpejt lodhet, nuk mund të qëndrojë në këmbë për një kohë të gjatë.

Deformimi Hallux valgus tek fëmijët është katër shkallë. Në fazat 1 dhe 2, është shumë më e lehtë për të eleminuar lakimin e gjymtyrëve.

Gishti i madh

Valvusi hallux më i zakonshëm gjendet tek gratë pas moshës 30 vjeç. Ky problem quhet gjithashtu një gungë në këmbë. Shtë pasojë e këmbëve të sheshta tërthore, në të cilat ka një devijim të gishtit të parë.

Ndërsa vendndodhja natyrale e gishtit të madh ndryshon, kjo çon në një zhvendosje drejt gishtërinjve të tjerë.

Mekanizmi i zhvillimit të deformimit është si më poshtë:

 1. Funksionimi i dëmtuar i ligamenteve, tendinave dhe muskujve.
 2. Shfaqja e ndryshimeve në kocka dhe nyje.
 3. Rritja e këndit të devijimit të gishtit të parë.
 4. Shfaqja e një gungë në nyjen metatarsophalangeal.
 5. Zhvendosja e jashtme e gishtit të parë, e ndjekur nga lakimi i pjesës tjetër dhe fiksimi i tyre në pozicion të gabuar.
Lexo artikullin:  Dhimbje në shpinë tek burrat - shkaqe, një përshkrim i plotë i problemeve të mundshme

Ekzistojnë disa shkallë deformimi, këndi i devijimit mund të jetë deri në 15˚, nga 15 në 20˚, nga 20 në 30˚ dhe më shumë se 30˚.

Simptomat

Lakimi i këmbëve çon në ndryshime në nyjet e gjurit, dhe më pas në rrafsh-valgus të sheshtë. Hallux valgus shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • përplasje në nyjen e prekur, ënjtje dhe skuqje mund të shfaqen;
 • ndryshimi në vendndodhjen dhe formën e gishtërinjve (lakimi i çekiçit);
 • dhimbje me qëndrim të zgjatur në këmbë;
 • lodhje e gjymtyrëve.

Kocka do të rritet ndërsa sëmundja përparon, lindin probleme me zgjedhjen e këpucëve.

Cili mjek trajton hallux valgus?

Nëse ka një patologji në një fëmijë, duhet të kontaktoni një ortoped pediatrik. Ndonjëherë kërkohet një konsultë e neurologut. Një pacient i rritur duhet të konsultohet me një ortoped.

Diagnostics

Ortopedi do të ekzaminojë këmbën dhe gishtat. Për të bërë një diagnozë të saktë dhe për të identifikuar shkakun e patologjisë, pacienti duhet t'i nënshtrohet metodave të ekzaminimit kompjuterik.

Diagnostika duket si kjo:

 • radiografi (bëj një fotografi në 3 projeksione);
 • plantography;
 • podonometry;
 • Ultratinguj i nyjeve.

Trajtim

Vetëm faza fillestare e hallux valgus mund të trajtohet në mënyrë konservatore. Në raste të avancuara nuk mund të bëhet pa operacion.

Në të rriturit

Një grup i procedurave të trajtimit për të luftuar këmbët e sheshta përfshin veshjen e këpucëve ortopedike, përdorimin e gomave të natës, insoles dhe gaskets midis gishtërinjve. Sigurohuni që të ushtroni terapi dhe fizioterapi.

Për të zvogëluar procesin inflamator, përdoren ilaçe hormonale që injektohen në hapësirën e përbashkët. Ky ilaç është Diprospan dhe Hydrocortisone.

Heqja e halus valgus është e mundur në mënyra të ndryshme. Ekzistojnë më shumë se 100 teknika operative. Më të zakonshmet janë osteotomia (heqja e një pjese të phalanx të gishtit ose kockës), restaurimi i ligamenteve, ekzostektomia (ekscizioni i një pjese të kokës së kockës metatarsale), vendosja e implantit, transplantimi ose heqja e tendinave.

Lexo artikullin:  Shqyrtime të Carapazine në lidhje me trajtimin e hernisë

Fëmijë

Për të kuruar sëmundjen, keni nevojë për një qasje të integruar:

 • Terapia e ushtrimeve;
 • masazh;
 • banjë këmbësh;
 • not;
 • procedurat fizioterapeutike – terapi parafine, aplikime baltë, elektroforezë, magnetoterapi, stimulim elektrik i muskujve, IRT.

Si të trajtojmë deformimin e lindur? Do të kërkohet fiksimi i këmbës me kasta suva. Sigurohuni që të vishni vetëm këpucë të veçanta ortopedike.

Vetëm në 7% të rasteve nuk është e mundur të korrigjohen lakimi me metodën konservatore, atëherë mjekët i drejtohen ndërhyrjes kirurgjikale.

komplikimet

Trajtimi i deformimit të hallux valgus të këmbës duhet të bëhet në kohë. Me 3 dhe 4 gradë të sëmundjes, zhvillohen ndërlikimet e mëposhtme:

 • dëmtimi i lëkurës së këmbës në formën e misrave dhe kaluseve, të cilat japin dhimbje;
 • rritja e thonjve;
 • shkurtimi i gjymtyrëve;
 • artroza dhe osteokondroza e nyjeve të gjurit dhe kyçin e këmbës;
 • skolioza, deformimi i legenit.

Komplikimet lindin për shkak të ngarkesës së pabarabartë në pjesë të ndryshme të këmbës. Nëse nuk i kushtoni vëmendje këmbëve të sheshta, atëherë zhvillohet bursiti kronik dhe sëmundja e Deutchlender.

Parandalim

Masa kryesore parandaluese është një ekzaminim nga një kirurg ortoped. Për të parandaluar shfaqjen e sëmundjes, duhet të ndiqni këto rekomandime:

 • vishni këpucë të rehatshme, mundësisht ortopedike, duhet të jetë pa çorape të ngushta, stilettos (thembra jo më të larta se 7 cm);
 • vëzhgoni regjimin e punës dhe pushimin, nëse puna shoqërohet me qëndrim të zgjatur në këmbë;
 • përdorni shtrojë ortopedike.

Ju duhet të monitoroni shëndetin e sistemit muskuloskeletor që nga fëmijëria. Fëmija nuk mund të vihet në këmbët e tij para datës së caktuar, të jetë i sigurt për të dhënë vitaminë D për parandalimin e sëmundjes së eshtrave.

Prognoza për shërim është e favorshme vetëm në rast të trajtimit në kohë. Atëherë është e mundur të rivendosni pamjen dhe funksionimin normal të nyjeve të këmbës. Nëse shfaqen komplikime, atëherë dhimbja mund të vazhdojë edhe pas operacionit.

ExpertNews Shqipëri