Gjimnastikë terapeutike me periartritit humeroskapular sipas Bubnovsky

Periartriti i tehut të shpatullave është 100% i shërueshëm. Shtë e nevojshme të angazhoheni vazhdimisht në shëndetin tuaj dhe me çdo mjet për të arritur restaurimin e aktivitetit motorik të nyjës së shpatullave.

Zakonisht, trajtimi përbëhet nga një sërë masash:

Njerëzit mbi 45 vjeç janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjes. Por për fat të keq, në vend që të trajtojnë një shpatull të lënduar, shumë fillojnë të bëjnë gjithçka me dorën tjetër dhe mbingarkojnë një shpatull të shëndetshëm, duke e bërë kështu vetveten më keq.

Vlera e terapisë stërvitore për periartritin brachiocephalic është e vështirë të mbivlerësohet. Parimet e terapisë së ushtrimeve bazohen në shumë teknika të pronarit.

Gjimnastikë Popov

Kompleksi i ushtrimeve të mjekut rehabilitues Pyotr Aleksandrovich Popov bazohet në përsëritjet e lëvizjeve me një amplitut gradualisht në rritje. Kjo do të thotë, me përsëritjen e së njëjtës lëvizje, muskujt ngrohen, dhe së shpejti ata mund t'i rezistojnë ngarkesave gjithnjë e më shumë.

Rekomandohet të respektoni disa rregulla:

 • Lëvizjet duhet të kryhen pa shkaktuar ndjesi të pakëndshme.
 • Dhimbja nuk duhet të jetë, prandaj të gjithë duhet të angazhohen sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Sigurohuni që të relaksoni muskujt e brezit të shpatullave pas çdo ushtrimi.
 • Fryma është e qetë, në kohë me lëvizjet.

Gjimnastika terapeutike sipas Popov përbëhet nga disa lloje ushtrimesh:

 • Ulur në një karrige.
 • Ulur në një karrige me një top.
 • Qëndrimi

Me një diagnozë të "periartritit" të shpatullave të shpatullave ", grupi i ushtrimeve duhet të zgjidhet në mënyrë që një shtrirje graduale të japë një efekt të drejtuar në indet e buta dhe të forta të nyjes. Kjo është pikërisht detyra që kryen gjimnastika e Dr. Popov dhe metoda e Dr. Bubnovsky.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ushtrimet

Movementdo lëvizje zgjat afërsisht një minutë. Nëse ka siklet ose dhimbje, atëherë mund të kaloni stërvitjen dhe të shkoni në tjetrën. Pas një kohe, ia vlen të përpiqeni ta ekzekutoni përsëri.

Një nga ushtrimet më universale sipas Popov është ulur në një karrige. Për më tepër, baza është "Ecja" e ulur në një karrige. Për ta bërë këtë, uluni në një karrige, vendosni duart në gjunjë. Merrni pozicionin e duhur të drejtë të trupit dhe shpinë, dhe me lëvizje të qetë, të njëtrajtshme (jo të lëkundshme), filloni të ecni ndërsa jeni ulur – ngrini çorapët nga ana e këmbëve të djathta dhe të majta.

Duart e shtrirë në gjunjë lëvizin përgjatë vitheve për shkak të lëvizjes së gjunjëve. Ju mund ta përdorni këtë dhe të lëvizni pëllëmbët përgjatë vitheve, sepse në të njëjtën kohë, supet tuaja ngrohen mirë, pa dhimbje.

Shtë e rëndësishme të ndjeheni me vetëdije punën e shpatullave. Atëherë do të keni mundësi të ndjeni se si nyja e shpatullave fillon të ngrohet. Si rezultat, ju mund të kryeni ushtrime më të vështira.

“Të ecësh” gjatë uljes në karrige është ushtrimi kryesor në gjimnastikën e Popov, dhe në të ardhmen do të jetë relaksues pas çdo stërvitje të re.

Exercisesfarë ushtrimesh të tjera zhvilloi Popov:

 1. Ulini duart, relaksohuni, shpinë drejt, këmbët në dysheme. Me lëvizje të lehta, lëvizni në mënyrë të alternuar shpatullat tuaja përpara, prapa. Shtë e nevojshme të ndjeni "ngarkesën" në pjesën e poshtme të duarve, dhe është gjithashtu e dëshirueshme që të bëni njëkohësisht drejt, pastaj të relaksoheni mesit. Lëvizni shpatullat tuaja për të drejtuar, pak mbështetur dhe anasjelltas. Kjo do të thotë, nëse shtyni shpatullat përpara, pushoni shpinën e ulët. Ju gjithashtu duhet të tërheqni butësisht supet, duke bërë lëvizje rrethore me shpatullat. I gjithë trupi funksionon në valë.
 2. "Tetë". Lëvizjet e lehta me supet figura tetë. Së pari, disa herë përpara, dhe pastaj prapa. Mund të devijoni pak nga anët. Bëni ngadalë në ritmin e lavjerrës. Kur supet ngrihen, shpina drejtohet, dhe kur ulet dhe tërhiqet, relaksohet dhe përkulet pak. Lidhja e hip gjithashtu ngrihet dhe bie.

Mos bëni asnjë ushtrim përmes forcës. Sapo të shfaqet dhimbja – shkoni tek tjetra.

Streamers, "Vala"

Ka ushtrime të tjera – të ashtuquajturat shenja shtrirje. Ato nuk janë më pak të dobishme se sa më sipër. Por duhet të mbani mend se kjo gjimnastikë përfshin zbatimin e "Relaksimit" dhe "Ecjes".

 1. Duart poshtë. Hapni pëllëmbët, ngrini duart nëpër anët në nivelin e shpatullave. Palmat kthehen poshtë. Duart poshtë, duke prekur pjesën e jashtme të pëllëmbës së vitheve tuaja. Shtylla kurrizore është e drejtë, dhe krahët shtrihen poshtë, duke shtrirë muskujt. Përsëri mbrapa.
 2. Duart poshtë. Përndryshe, duke përkulur pak krahët, ngrini dhe ulni duart para jush. Për të komplikuar: ngrihet në nivelin e shpatullave, përkulja në bërryl. Njëra dorë është një frymë, tjetra është një frymë. Njëra dorë është trupi përpara, tjetra mbrapa. Brezi i shpatullave, pjesa lumbare po funksionojnë.

Ushtrimi “Vala” është si vijon: duart në bravë në nivelin e gjoksit. Ngrini njërën shpatull, bërryl, duar dhe tjetrën sa më të qetë. Pastaj duart mbyllni, por bëni vetëm lëvizje rrethore me furça, pastaj duke përfshirë edhe shpatullat. Tani shtrini krahët në bravë përpara dhe ktheni pëllëmbët e jashtme për t'u ulur poshtë.

Ju mund të bëni sa më poshtë: duart poshtë. Përdorni shpatullat tuaja për të shtrënguar rrotullimin (theksi në nyjen e shpatullave) disa herë mbrapa, pastaj përpara.

Kompleksi i Popovit duhet të kryhet çdo ditë. Ndoshta do të ketë dhimbje të pakëndshme në zonën e shpatullave – kjo është normale. Tensioni i muskujve duhet të kalojë pas mësimit të dytë.

Metoda Bubnovsky

Kinesiterapia sipas sistemit të Sergei Mikhailovich Bubnovsky do të forcojë ligamentet, tonifikojë muskujt, do të zhvillojë nyje, do të mobilizojë forcat e brendshme të trupit. Trajtimi konsiston në përsëritjen e lëvizjeve të caktuara me dhe pa një imitues. Kompleksi zhvillohet individualisht për secilin.

Ushtrime themelore për periartriti:

 1. Me shtangë. Merrni një shtangë të lehtë. Ngrini lart kur nxjerrni. Nxjerrja duhet të jetë aktive "x-ha". Përsëriteni deri në 20 herë. Puna e duarve jep një rritje të qarkullimit të gjakut në nyjet e shpatullave. Nëse pësoni siklet pas stërvitjes, mund të aplikoni akull në shpatull – lehtëson dhimbjen. Nëse dëshironi, mund ta komplikoni detyrën tuaj – ta bëni këtë ushtrim me një shtangë dore më të rëndë.
 2. "Mill". Ndërsa qëndroni në këmbë, bëni lëvizje të gjerë lëkundëse rrethore me krahë të drejtë (alternuar djathtas, majtas). Së pari, disa herë përpara, pastaj mbrapa. I gjithë trupi duhet të funksionojë. Filloni me lëvizje të ngadalta, duke përshpejtuar gradualisht dhe rritur hapësirën. Mund të bëni deri në 20 herë.

Shpatulla trajtohet për një kohë të gjatë, kështu që gjëja kryesore nuk është të ndalet. Ushtrimet e fizioterapisë duhet të bëhen çdo ditë. Muskujt, nyjet duhet të funksionojnë, jo atrofia. Në rast dhimbjeje, aplikoni të ftohtin në muskuj.

Lexo artikullin:  Nervi i shtypur në nyjen e bërrylit

Trajtimi përmes lëvizjes ka ndihmuar shumë pacientë të dëshpëruar. Por, duke kombinuar një kurs të terapisë së ilaçeve me ushtrime terapeutike, ju mund të shpejtoni procesin e shërimit disa herë.

Terapia e ushtrimeve për periartritin humeroskapular: ushtrime të Popov dhe Bubnovsky

Ndonjëherë ka sëmundje në zonën e shpatullave që ndalojnë ritmin e zakonshëm të jetës, ndërhyjnë në punën aktive dhe pushimin. Shpresoni se do të dëmtojë dhe lëshojë, ju po kërkoni shkakun në një draft ose në punë, por në 80% të të gjitha rasteve të ndjesive të dhimbshme të nyjës së shpatullave, diagnoza është "sindromi i shpatullave të shpatullave të periartritit".

Periartriti e ndjen veten me dhimbje në shpatull, ngurtësi. Shtë e vështirë të ngresh dorën tënde për të krehur flokët, të veshësh një pallto ose thjesht ta vendosësh dorën pas shpinës. Dhimbja intensifikohet gjatë natës dhe me presion në nyjen e shpatullave.

Trajtim

Periartriti i tehut të shpatullave është 100% i shërueshëm. Shtë e nevojshme të angazhoheni vazhdimisht në shëndetin tuaj dhe me çdo mjet për të arritur restaurimin e aktivitetit motorik të nyjës së shpatullave.

Zakonisht, trajtimi përbëhet nga një sërë masash:

Njerëzit mbi 45 vjeç janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjes. Por për fat të keq, në vend që të trajtojnë një shpatull të lënduar, shumë fillojnë të bëjnë gjithçka me dorën tjetër dhe mbingarkojnë një shpatull të shëndetshëm, duke e bërë kështu vetveten më keq.

Vlera e terapisë stërvitore për periartritin brachiocephalic është e vështirë të mbivlerësohet. Parimet e terapisë së ushtrimeve bazohen në shumë teknika të pronarit.

Gjimnastikë Popov

Kompleksi i ushtrimeve të mjekut rehabilitues Pyotr Aleksandrovich Popov bazohet në përsëritjet e lëvizjeve me një amplitut gradualisht në rritje. Kjo do të thotë, me përsëritjen e së njëjtës lëvizje, muskujt ngrohen, dhe së shpejti ata mund t'i rezistojnë ngarkesave gjithnjë e më shumë.

Rekomandohet të respektoni disa rregulla:

 • Lëvizjet duhet të kryhen pa shkaktuar ndjesi të pakëndshme.
 • Dhimbja nuk duhet të jetë, prandaj të gjithë duhet të angazhohen sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Sigurohuni që të relaksoni muskujt e brezit të shpatullave pas çdo ushtrimi.
 • Fryma është e qetë, në kohë me lëvizjet.

Gjimnastika terapeutike sipas Popov përbëhet nga disa lloje ushtrimesh:

 • Ulur në një karrige.
 • Ulur në një karrige me një top.
 • Qëndrimi

Me një diagnozë të "periartritit" të shpatullave të shpatullave ", grupi i ushtrimeve duhet të zgjidhet në mënyrë që një shtrirje graduale të japë një efekt të drejtuar në indet e buta dhe të forta të nyjes. Kjo është pikërisht detyra që kryen gjimnastika e Dr. Popov dhe metoda e Dr. Bubnovsky.

ushtrimet

Movementdo lëvizje zgjat afërsisht një minutë. Nëse ka siklet ose dhimbje, atëherë mund të kaloni stërvitjen dhe të shkoni në tjetrën. Pas një kohe, ia vlen të përpiqeni ta ekzekutoni përsëri.

Një nga ushtrimet më universale sipas Popov është ulur në një karrige. Për më tepër, baza është "Ecja" e ulur në një karrige. Për ta bërë këtë, uluni në një karrige, vendosni duart në gjunjë. Merrni pozicionin e duhur të drejtë të trupit dhe shpinë, dhe me lëvizje të qetë, të njëtrajtshme (jo të lëkundshme), filloni të ecni ndërsa jeni ulur – ngrini çorapët nga ana e këmbëve të djathta dhe të majta.

Duart e shtrirë në gjunjë lëvizin përgjatë vitheve për shkak të lëvizjes së gjunjëve. Ju mund ta përdorni këtë dhe të lëvizni pëllëmbët përgjatë vitheve, sepse në të njëjtën kohë, supet tuaja ngrohen mirë, pa dhimbje.

Shtë e rëndësishme të ndjeheni me vetëdije punën e shpatullave. Atëherë do të keni mundësi të ndjeni se si nyja e shpatullave fillon të ngrohet. Si rezultat, ju mund të kryeni ushtrime më të vështira.

“Të ecësh” gjatë uljes në karrige është ushtrimi kryesor në gjimnastikën e Popov, dhe në të ardhmen do të jetë relaksues pas çdo stërvitje të re.

Exercisesfarë ushtrimesh të tjera zhvilloi Popov:

 1. Ulini duart, relaksohuni, shpinë drejt, këmbët në dysheme. Me lëvizje të lehta, lëvizni në mënyrë të alternuar shpatullat tuaja përpara, prapa. Shtë e nevojshme të ndjeni "ngarkesën" në pjesën e poshtme të duarve, dhe është gjithashtu e dëshirueshme që të bëni njëkohësisht drejt, pastaj të relaksoheni mesit. Lëvizni shpatullat tuaja për të drejtuar, pak mbështetur dhe anasjelltas. Kjo do të thotë, nëse shtyni shpatullat përpara, pushoni shpinën e ulët. Ju gjithashtu duhet të tërheqni butësisht supet, duke bërë lëvizje rrethore me shpatullat. I gjithë trupi funksionon në valë.
 2. "Tetë". Lëvizjet e lehta me supet figura tetë. Së pari, disa herë përpara, dhe pastaj prapa. Mund të devijoni pak nga anët. Bëni ngadalë në ritmin e lavjerrës. Kur supet ngrihen, shpina drejtohet, dhe kur ulet dhe tërhiqet, relaksohet dhe përkulet pak. Lidhja e hip gjithashtu ngrihet dhe bie.

Mos bëni asnjë ushtrim përmes forcës. Sapo të shfaqet dhimbja – shkoni tek tjetra.

Streamers, "Vala"

Ka ushtrime të tjera – të ashtuquajturat shenja shtrirje. Ato nuk janë më pak të dobishme se sa më sipër. Por duhet të mbani mend se kjo gjimnastikë përfshin zbatimin e "Relaksimit" dhe "Ecjes".

 1. Duart poshtë. Hapni pëllëmbët, ngrini duart nëpër anët në nivelin e shpatullave. Palmat kthehen poshtë. Duart poshtë, duke prekur pjesën e jashtme të pëllëmbës së vitheve tuaja. Shtylla kurrizore është e drejtë, dhe krahët shtrihen poshtë, duke shtrirë muskujt. Përsëri mbrapa.
 2. Duart poshtë. Përndryshe, duke përkulur pak krahët, ngrini dhe ulni duart para jush. Për të komplikuar: ngrihet në nivelin e shpatullave, përkulja në bërryl. Njëra dorë është një frymë, tjetra është një frymë. Njëra dorë është trupi përpara, tjetra mbrapa. Brezi i shpatullave, pjesa lumbare po funksionojnë.

Ushtrimi “Vala” është si vijon: duart në bravë në nivelin e gjoksit. Ngrini njërën shpatull, bërryl, duar dhe tjetrën sa më të qetë. Pastaj duart mbyllni, por bëni vetëm lëvizje rrethore me furça, pastaj duke përfshirë edhe shpatullat. Tani shtrini krahët në bravë përpara dhe ktheni pëllëmbët e jashtme për t'u ulur poshtë.

Ju mund të bëni sa më poshtë: duart poshtë. Përdorni shpatullat tuaja për të shtrënguar rrotullimin (theksi në nyjen e shpatullave) disa herë mbrapa, pastaj përpara.

Kompleksi i Popovit duhet të kryhet çdo ditë. Ndoshta do të ketë dhimbje të pakëndshme në zonën e shpatullave – kjo është normale. Tensioni i muskujve duhet të kalojë pas mësimit të dytë.

Metoda Bubnovsky

Kinesiterapia sipas sistemit të Sergei Mikhailovich Bubnovsky do të forcojë ligamentet, tonifikojë muskujt, do të zhvillojë nyje, do të mobilizojë forcat e brendshme të trupit. Trajtimi konsiston në përsëritjen e lëvizjeve të caktuara me dhe pa një imitues. Kompleksi zhvillohet individualisht për secilin.

Ushtrime themelore për periartriti:

 1. Me shtangë. Merrni një shtangë të lehtë. Ngrini lart kur nxjerrni. Nxjerrja duhet të jetë aktive "x-ha". Përsëriteni deri në 20 herë. Puna e duarve jep një rritje të qarkullimit të gjakut në nyjet e shpatullave. Nëse pësoni siklet pas stërvitjes, mund të aplikoni akull në shpatull – lehtëson dhimbjen. Nëse dëshironi, mund ta komplikoni detyrën tuaj – ta bëni këtë ushtrim me një shtangë dore më të rëndë.
 2. "Mill". Ndërsa qëndroni në këmbë, bëni lëvizje të gjerë lëkundëse rrethore me krahë të drejtë (alternuar djathtas, majtas). Së pari, disa herë përpara, pastaj mbrapa. I gjithë trupi duhet të funksionojë. Filloni me lëvizje të ngadalta, duke përshpejtuar gradualisht dhe rritur hapësirën. Mund të bëni deri në 20 herë.

Shpatulla trajtohet për një kohë të gjatë, kështu që gjëja kryesore nuk është të ndalet. Ushtrimet e fizioterapisë duhet të bëhen çdo ditë. Muskujt, nyjet duhet të funksionojnë, jo atrofia. Në rast dhimbjeje, aplikoni të ftohtin në muskuj.

Trajtimi përmes lëvizjes ka ndihmuar shumë pacientë të dëshpëruar. Por, duke kombinuar një kurs të terapisë së ilaçeve me ushtrime terapeutike, ju mund të shpejtoni procesin e shërimit disa herë.

Komplekset terapeutike të ushtrimeve për periartritit humeroskapular

Parimet e ushtrimeve terapeutike

Gjimnastika terapeutike me periartritit brachiocephalic, nëse kryhet si duhet, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar gjendjen. Efekti i procedurave qëndron në efektet e dobishme terapeutike të manipulimeve të synuara të kryera gjatë gjimnastikës. Ndikimi pozitiv i zbatimit të tyre është si më poshtë:

 • shkelja e mikrocirkulacionit në zonën e patologjisë;
 • eliminimi maksimal i mundshëm i manifestimeve të patologjisë;
 • normalizimi i ushqimit të qelizave të indeve të dëmtuara;
 • ngurtësimi i ligamenteve;
 • relaksim i muskujve;
 • normalizimi i funksionit motorik.

Sidoqoftë, në mënyrë që terapia e stërvitjes me një periartritit të shpatullave të shpatullave të jepni një rezultat të duhur, është e nevojshme të zgjidhni saktë algoritmin e ushtrimit. Për më tepër, të gjitha manipulimet kryhen nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Lexo artikullin:  Metodat alternative të trajtimit të artrozës së këmbës

Indikacionet dhe kundërindikacionet

Anydo grup ushtrimesh për periartritrin e shpatullave të shpatullave ka indikacionet dhe kundërindikimet e veta. Në mënyrë tipike, komplekset e një plani të tillë kanë indikacionet e mëposhtme:

 • prania e dhimbjes në zonën e prekur;
 • natyra e përsëritur e këtyre dhimbjeve;
 • shkelja e lëvizjeve;
 • gjatë trajtimit, mund të ndodhë siklet i tolerueshëm. Nëse është intensiv, atëherë trajnimi terapeutik ndalet.

Kundërindikimet për një gjimnastikë të tillë janë:

 • periudha akute e zhvillimit të patologjisë;
 • siklet të rëndë me dhimbje;
 • patologji qarkulluese e një natyre kronike;
 • hipertension arterial;
 • temperaturë e lartë e trupit;
 • gjakderdhje etj.

Gjatë zbatimit të ndonjë kompleksi të trajnimit terapeutik, frekuenca e ngarkesave duhet të rritet në faza. Ndalohet përdorimi i qasjeve të forcës nëse elementët e bashkimit nuk janë të përgatitur.

Teknika e Popovit

Shumë shpesh ushtrimet e fizioterapisë organizohen sipas Popov. Ky algoritëm minimizon mundësinë e shqetësimit ose dhimbjes. Gjatë ekzekutimit të tij, manipulime të thjeshta kryhen, të cilat përbëhen nga qasje rrokullisëse-rrotulluese.

Teknika e Popovit për periartritin brachiocephalic përfshin:

 • ngritjen dhe uljen e shpatullave duke kryer një goditje të shpatullave përgjatë "tetë";
 • thithja e rruazave ndërsa mban shpatullën në pozicionin më të ngritur për disa sekonda dhe me ulje maksimale vijuese;
 • lëvizje e qetë e duarve me "gërshërë";
 • në mënyrë të alternuar ngritjen e duarve. Ajo kryhet me një përhapje simetrike të të gjithë trupit;
 • ngritje e butë e krahut të përkulur në bërryl;
 • duke kaluar furça përpara jush në kështjellë dhe duke kryer një lëvizje "valë".

Ushtrimi i fizioterapisë i zhvilluar nga Popov përmendet gjithashtu si algoritmi "goditje e vogël". Ajo tregon përparim të dobishëm vetëm me qasje të rregullt, sistematike.

Me periartritin brachial, ju lejon të:

 • zvogëloni dhimbjen në zonën e shpatullave;
 • ushtroni muskuj fiksues;
 • për të zhvilluar gamën e lëvizjes;
 • ndërtoni potencialin e tkurrjes së muskujve duke ruajtur aktivitetin e muskujve.

Siç mund ta shihni, ushtrimet e Popov janë të lehta për tu realizuar, gjë që u lejon atyre të bëjnë në shtëpi. Seti i ushtrimeve të Dr. Popov përdoret vetëm kur procesi inflamator zbehet. Përndryshe, do të jetë shumë e dhimbshme. Nëse pacienti është diagnostikuar me "periartritit të shpatullave të shpatullave", atëherë një grup i veçantë ushtrimesh nga Popov lejon të rivlerësohen aftësitë funksionale të gjymtyrëve të dëmtuara.

Teknika Bubnovsky

Me periartritin e nyjës së shpatullave, shpesh përshkruhen ushtrime fizioterapie, të cilat Bubnovsky i zhvilloi. Vlen të përmendet se kompleksi i periartritit të kraharorit-shpatullave të ushtrimeve Bubnovsky shërohet në mënyrë efektive. Një trajnim i tillë i efekteve terapeutike na lejon të normalizojmë manovrimin e nyjeve, si dhe funksionet e lidhura. Kjo arrihet duke korrigjuar elasticitetin e muskujve përkatës.

Ju duhet të dini se Dr. Bubnovsky zhvilloi disa lloje të ushtrimeve terapeutike. Whatfarë lloj komplekse do të kryhet, mjeku përshkruan. Në të njëjtën kohë, ushtrimet e terapisë së ushtrimeve duke përdorur këtë teknikë janë të thjeshta, nuk kërkojnë shumë kohë dhe mund të kryhen në shtëpi. Nëse periartriti i shpatullave të shpatullave nuk ka komplikime, kompleksi Bubnovsky kryhet sipas procedurës standarde.

Kompleksi nga Alexander Saraev

Pacientët që vuajnë nga periartrititi shpatullor-shpatull shpesh bëjnë gjimnastikë sipas Alexander Sarayev. Këtu, manipulimet mjekësore duhet të zbatohen në 2 grupe në ditë. Gjatë terapisë, numri i klasave mund të rritet deri në 3 herë. Do manipulim ka 2-3 qasje.

Në total, kohëzgjatja e edukimit fizik me këtë metodë nuk duhet të kalojë 15 minuta. Kjo gjimnastikë terapeutike organizohet nga disa ushtrime. Ushtrimi i parë bëhet gjatë qëndrimit në këmbë. Barku këtu është thithur, dhe shpina është e barabartë. Në të njëjtën kohë, këmbët janë të përkulura dhe të vendosura në të gjithë gjerësinë e shpatullave. Të dy krahët straighten njëkohësisht, duke u ngritur dhe duke mbajtur një shkop gjimnastikor.

Tani ju duhet të përkuleni pak, duke mbajtur frymën tuaj. Në të njëjtën kohë, nyjet janë zgjatur. Dhe këtu duhet të dëgjoni nyjën: nëse shpatulla është e sëmurë, atëherë mësimi ndalet dhe amplituda e lëvizjeve të mëtejshme zvogëlohet. Ky manipulim përsëritet 15 herë.

Manipulimi i dytë supozon qëndrimin origjinal është saktësisht i njëjtë me rastin e parë. Sidoqoftë, këtu furçat janë të vendosura në të gjithë gjerësinë e shpatullave. Në dalje, krahu i majtë duhet të tërhiqet prapa. Këtu shkopi gjimnastik do të luajë rolin e një leve. Në të njëjtën kohë, dora e djathtë duhet të jetë e përkulur në bërryl. Në fazën e mbytjes, duart kthehen.

Sido që të jetë ushtrimi i kryer nga kjo teknikë, ai duhet të kryhet pa probleme. Nëse dhimbja shfaqet gjatë ekzekutimit, varg i tyre i veprimit zvogëlohet. Përsëriteni këtë qasje 15 herë, duke rritur gradualisht intensitetin. Një edukim i tillë fizik me patologji të shpatullave duhet të përshkruhet nga një specialist. Për trajtimin e periartritit humeroskapular, është e rëndësishme që të kryhen saktë të gjitha manipulimet që formojnë kompleksin terapeutik.

Si të merreni me dhimbjet akute

Shpesh ka situata kur nyja e shpatullave me periarthritis reagon me dhimbje të forta. Kur trajtoni në këtë gjendje, trajnimi terapeutik bëhet shtrirë në shpinë (vetëm në aeroplan të vështirë). Në këtë pozicion, kryhen manipulimet e mëposhtme:

 • përkulja dhe zgjatja e gishtërinjve, si dhe ngjitja e tyre në grusht. Kryer në 8-10 qasje;
 • duke shtrydhur, si dhe rrotullimin e kyçit të dorës. Parakrahët duhet të përkulen në kënde të drejta. Pas përfundimit të procedurës, duart mbahen në një pozicion të lirë dhe të qetë. Atyre u jepet pushim;
 • atëherë duart bëjnë një lëvizje rrotulluese. Në të njëjtën kohë, duart lëvizin në mënyrë alternative pëllëmbët e tyre në majën e sipërme;
 • pas kësaj, parakrahët janë të përkulur dhe duart vendosen në shpatull. Inhalimi duhet të bëhet me një vonesë prej tre sekondash. Kur nxjerr, duart tuaja bien në dysheme. Operacione të tilla duhet të kryhen 7-10 herë;
 • atëherë duart janë të vendosura përgjatë trupit dhe përkulen, duke i lëvizur butësisht në s>

Kjo gjithashtu përfshin operacionin kur gjymtyrët e sipërme janë drejtuar dhe ndarë. Ata mund të kryejnë një goditje rrotulluese. Në këtë rast, duart janë të fiksuara në një rresht nga supi në duar. Gjatë të gjitha procedurave terapeutike, është jashtëzakonisht urgjente të mos e çoni çështjen në lodhje, dhe aq më tepër në dhimbje të forta.

Gjithashtu, mos u përfshini në vetë-trajtim. Të gjitha komplekset kërkohet të caktojnë një ekspert pas një ekzaminimi të plotë. Kursi i trajnimit terapeutik duhet të përfshijë zbatimin e manipulimeve me faza dhe sekuenciale.

Periudha e dhimbjes akute

Nëse vërehet dhimbje akute, është e nevojshme që gradualisht të zhvillohet zona e shpatullave. Gjëja kryesore këtu është që të relaksoheni muskujt, si dhe të minimizoni siklet akute të dhimbshme. Nëse gjithçka është e organizuar në mënyrë korrekte, atëherë pothuajse gjithmonë lëvizshmëria e dorës mund të përmirësohet. Këtu manipulimet terapeutike mund të kryhen gjatë uljes (briskat e shpatullave shtypen domosdoshmërisht në pjesën e pasme të karriges), në këmbë (me tehe të fiksuara / jo të fiksuara të shpatullave), si dhe shtrirë në shpinë. Të gjitha operacionet në këtë rast duhet të kryhen nën mbikëqyrjen e një specialisti në një zyrë speciale.

Ushtrime të lëshimit

Kur dhimbja dobësohet (lëshimi), nyja e shpatullave duhet të trajtohet me kujdes të veçantë.

Gjatë kësaj periudhe, gjimnastika mjekësore përballet me detyrën e rivendosjes së aktivitetit të lëvizjeve, rritjen e tonit dhe forcës së muskujve. Ushtrimet që janë caktuar gjatë kësaj periudhe kryhen në këmbë (mundeni pranë murit Suedez) ose ulur. Komplekset e kryera në anën e pasme janë gjithashtu të rëndësishme. Në fazën e faljes, përshkruhen ushtrime që kontribuojnë në shtrirjen dhe relaksimin e muskujve. Përveç kësaj, sistemet e energjisë janë gjithashtu të detyrueshme. Shtë e rëndësishme që gjatë stërvitjes tehu i supit të pacientit të mbetet i fiksuar (në disa lloje ushtrimesh).

Për të arritur efektin e dëshiruar, pacienti kryen manipulime terapeutike duke përdorur pajisje speciale sportive. Mund të jenë topa, klub, shkop gjimnastikor, shtangë dore, blloqe, etj. Një trajtim efektiv për një person me periarthritis të nyjës së shpatullave është i mundur vetëm kur i është caktuar një grup i veçantë ushtrimesh. Prandaj, çelësi për trajtimin e suksesshëm të sëmundjes është një vizitë në kohë te një mjek. Përzgjedhja e llojit të gjimnastikës terapeutike duhet të bëhet nga një rehabilitolog ose mjek i terapisë ushtrimore. Në këtë rast, pacienti duhet të shohë se si kryhet kjo ose ajo veprim në mënyrë që në të ardhmen të mund ta përsërisë saktë.

Mjeku përcakton jo vetëm listën e ushtrimeve, por edhe kohëzgjatjen e një mësimi dhe të gjithë kursin, si dhe intensitetin e ngarkesës. Përzgjedhja e kompleksit kryhet në bazë të karakteristikave individuale të pacientit dhe karakteristikave të rrjedhës së sëmundjes. Me qasjen e duhur ndaj terapisë fizike, periartriti humeroskapular trajtohet mjaft me sukses.

Video "periartriti i shpatullave"

Në këtë video do të shihni një grup ushtrimesh për trajtimin e periartritit të shpatullave të shpatullave.

Ushtrime për periartritit shpatullor-shpatull

Ushtrimet terapeutike për periartritin humeroskapular kontribuojnë në zhvillimin efektiv të brezit të shpatullave, zvogëlojnë dhimbjen dhe simptomat e tjera dhe eliminojnë kontraktimet. Akuzimi duhet të zgjidhet nga mjeku në mënyrë rigoroze individuale, duke marrë parasysh shkallën e përparimit të patologjisë, moshën e pacientit dhe shumë parametra të tjerë. Shumë metoda janë zhvilluar për kryerjen e ushtrimeve, dhe nëse kombinoni terapinë e ushtrimeve me fizioterapi dhe ilaçe, mund të përshpejtoni restaurimin dhe funksionalitetin e nyjes.

Përfitimi dhe efikasiteti

Periartriti i shpatullave të shpatullave është një sëmundje e një natyre degjenerative-inflamatore, në të cilën tendonët e vendosur në nyjen e shpatullave përfshihen në procese patologjike. Edhe pse inflamacioni nuk shtrihet në strukturat e tjera të përbashkëta të shpatullave, sëmundja ende konsiderohet e rrezikshme sepse shkakton pasoja negative dhe komplikime që janë më të vështira për t'u trajtuar.

Gjimnastika terapeutike ka për qëllim parandalimin e përparimit të patologjisë dhe përshpejtimin e proceseve rigjeneruese.

Kompleksi i terapisë stërvitore për periartritit humeroskapular do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në zonën e prekur, vendosjen e ushqimit. Falë këtij efekti, do të jetë e mundur të arrihet:

 • zvogëlojë dhimbjen dhe siklet;
 • relaksim i muskujve në nyjen e shpatullës dhe krahut-bërryl;
 • normalizimi i funksionimit të bashkimit të prekur;
 • rritje në masën muskulore të torzës së sipërme.

Indikacionet dhe kundërindikacionet

Ushtrimet stërvitore janë të nevojshme për artritin, artritin, osteokondrozën. Gjimnastika terapeutike përshkruhet gjatë periudhës së rehabilitimit pas frakturave, zhvendosjeve, mavijosjeve. Për trajtimin e periartritit humeroskapular, gjithashtu është zgjedhur një grup ushtrimesh që do të ndihmojnë në largimin e simptomave të pakëndshme. Sidoqoftë, në raste individuale, klasat janë kundërindikuar. Nëse një person ka të paktën një nga shkeljet e mëposhtme, terapia e ushtrimeve është e ndaluar:

 • patologjia e sistemit kardiovaskular;
 • hipertension arterial;
 • periartriti, duke vazhduar në formë akute me inflamacion dhe dhimbje të fortë;
 • hemofili;
 • rritje e temperaturës së trupit;
 • infeksione virale në formë progresive;
 • Sëmundja e CNS;
 • shkelja e qarkullimit cerebral.

Parimet e përgjithshme

Në mënyrë që kompleksi i ushtrimeve për periartritit humeroskapular të sjellë përfitim dhe efektivitet maksimal, është e rëndësishme të respektoni rregullat e mëposhtme:

Pacienti duhet t'i tregojë mjekut që merr pjesë për dhimbjen gjatë ushtrimit.

 • Të gjitha klasat duhet të kryhen në falje, me përkeqësim, ju mund të përkeqësoni gjendjen.
 • Nëse dhimbja shfaqet gjatë stërvitjes, duhet të informoni mjekun tuaj për të. Nëse është e nevojshme, ai do të ndryshojë qasjet.
 • Intensiteti i ngarkesës duhet të rritet gradualisht.
 • Në periudhën fillestare të rimëkëmbjes, ushtrimet kryhen shtrirë, pastaj stërvitjet zgjerohen dhe shtohen qasje të reja, më të ndërlikuara.
 • Gjimnastika me periarthritis humeroskapulare duhet të kryhet rregullisht, përndryshe, efekti i duhur nuk mund të arrihet.

Komplekset e ushtrimeve për periartritit shpatullor-shpatull

Trajnimi Popov

Karikimi nga kjo teknikë kryhet pa probleme, të gjitha ushtrimet kanë për qëllim shtrirjen dhe rifillimin e lëvizshmërisë së nyjës së shpatullave. Rekomandohet të kryeni grupin e mëposhtëm të ushtrimeve:

Pacienti duhet të marrë kthesa për të ngritur supet.

 • Uluni në një karrige, shpina duhet të jetë e barabartë, nyjet e shpatullave janë të relaksuara dhe ulur. Përndryshe, së pari ngrini një shpatull të shëndetshëm, pastaj pacientin.
 • Në të njëjtin pozicion, bëni lëvizje rrotulluese në vetë nyjet, ndërsa duart duhet të ulen.
 • Shtrihuni në shpinë, ngrini duart lart. Kryeni ngadalë lëvizjet, gërshërë imituese.
 • Në të njëjtin pozicion, ngrini gjymtyrën, përkuluni në bërryl, drejtojeni dhe uleni. Përsëriteni në të njëjtën mënyrë me dorën tjetër.
 • Për tu bërë drejt, atëherë ngadalë ngjitni torzën, përpiquni të tërhiqni veten tek këmbët tuaja dhe të prekni shpatullat deri në gjunjë.
 • Në këmbë, ngrini dorën e djathtë lart, kthejeni djathtas, pastaj bëni të njëjtën gjë, duke u kthyer në të majtë.

Ushtrimet e Popov janë të thjeshta, por në fazën fillestare ato duhet të kryhen nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Ndihma për dhimbje

Metodologjia e Dr. Popov u mor si bazë për një seri ushtrimesh kundër simptomave luftarake, të cilat u zhvilluan nga Muslim Jamaldinov. Gjatë orëve të mësimit, është e rëndësishme të lëvizni ngadalë dhe pa probleme, për të mos bërë lëvizje të papritur, ndërsa muskujt e nyjeve të shpatullave të djathtë dhe të majtë do të stërviten në mënyrë efektive. Ushtrimet e fizioterapisë për periartrosis humeroskapulare kryhen në një pozicion ulur, ndërsa është e rëndësishme të kontrolloni frymëmarrjen:

Pacienti duhet të imitojë procesin e ecjes ndërsa është ulur në një karrige dhe të kthehet duke fërkuar gjunjët me duar.

 • Uluni në buzë të karriges dhe imitoni duke ecur, duke i vendosur duart në gjunjë dhe duke i goditur, duke “ngrohur” brezin e shpatullave.
 • Kapni pëllëmbët, ndërsa thithni, ngadalë shtrirë lart, përqendroni ngarkesën në pjesën e sipërme të trupit.
 • Vendoseni dorën e djathtë në shpatullën tuaj të majtë dhe mbështetuni majtas. Bëni të njëjtën gjë me anën tjetër.
 • Ulur me një shpinë të sheshtë, lëkundni në anët si një lavjerrës, duke rritur gradualisht amplituda.

Nga Evdokimenko

Ushtrimet për periarthrosis shpatullore-shpatullore të zhvilluara nga Dr. Evdokimenko kryhen me kujdes, pa tension dhe kërcitje të papritura. Kjo teknikë do t'ju lejojë të ngrohni muskujt sa më efikas sa të jetë e mundur, ndërsa rrezja e lëvizjes së gjymtyrëve do të jetë minimale. Kompleksi trajnues i zhvilluar nga Dr. Evdokimenko duhet të kryhet 3-5 herë. Karikimi kryhet ndërsa është ulur:

 • Nëse dhimbja është e përqendruar në nyjen e shpatullës së djathtë, duhet të qetësohet. Rrethoni dorën tjetër pas kokës, duke u përkulur pak në anën e majtë dhe duke ndjekur ndjesitë.
 • Vendosni një dorë të sëmurë në shpatullën e kundërt, dhe ndihmoni për të mbajtur të shëndetshëm në këtë pozicion për 5-7 sekonda, pastaj relaksohuni, pushoni për 20 sekonda, përsërisni afrimin.
 • Për t'i rikthyer të dy duart, me një dorë të shëndetshme, tërhiqni me kujdes pacientin.

Një grup ushtrimesh për shërim

Për të rivendosur funksionimin e nyjeve, rekomandohet të kryhet trajnimi i Alexander Sarayev, i cili është një metodolog në qendrën Dikul. Terapia e ushtrimeve për periartriti i nyjës së shpatullave përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme:

 • Për t'u ngritur në këmbë, kapni shiritin në duar dhe ngrini ato, duke u përkulur mbrapa dhe duke përqendruar ngarkesën në pjesën e sipërme të torzës. Mbajeni për 10-15 sekonda., Kthehuni në pozicionin fillestar, relaksohuni.
 • Merrni pozicionin e gjysmës së mbledhjes. Ngrini dorën e djathtë, duke u mbështetur në drejtim të kundërt. Pastaj ndryshoni gjymtyrët.
 • Duke qëndruar drejt, kapeni shiritin në një dorë të sëmurë, ngrini dhe mbajeni për 15-20 sekonda. Një gjymtyrë e shëndetshme duhet të jetë e vendosur më poshtë. Prandaj, ndërroni duart.
 • Në të njëjtin pozicion, njëkohësisht shtrini krahët drejt me shiritin përpara jush.

Sipas Bubnovsky

Dr. Bubnovsky zhvilloi gjimnastikë për nyjen e shpatullave, me qëllim zhvillimin e nyjës dhe rivendosjen e funksioneve të saj. Falë kompleksit të ushtrimeve të tilla, do të jetë e mundur të përmirësoni elasticitetin e muskujve, të lehtësoni dhimbjen, të shpëtoni nga siklet. Rekomandohet të përdorni kompleksin e mëposhtëm të trajnimit të Dr. Bubnovsky:

 • Merrni në një dorë të lënduar një ngarkesë që peshon jo më shumë se 200 g. Ngrini një gjymtyrë, mbajeni për 3-5 sekonda dhe uleni. Përsëriteni 20-30 herë.
 • Në një pozicion në këmbë, alternuar me duart tuaja bëni lëkundje të gjera, së pari përpara, pastaj mbrapa.

Sa efektive është joga me këtë diagnozë?

Grupi themelor i trajnimit për periartritit humeroskapular:

Pacienti duhet të ngrihet, të ngrihet duart lart dhe t'i arrijë ata.

 • Uluni në dyshek, përkulni krahët në nyjen e bërrylit dhe përpiquni të mbyllni pëllëmbët pas shpinës. Në fillim, mund të mos jetë e mundur të lidhni pëllëmbët së bashku, por ndërsa zhvillohet fleksibilitet, ushtrime të tilla mund të kryhen pa probleme.
 • Merrni në të katër anët. Tërhiqeni shpatullën e lënduar dhe përpiquni të prekni krahun e kundërt me të. Pastaj përsërisni qasjen, por nga ana tjetër.
 • Uluni në dysheme "në turqisht". Vendosni duart pas shpinës, mbyllni pëllëmbët me gishtat lart, pastaj ulni ato.
 • Në një pozicion në këmbë, ngrini gjymtyrët dhe përpiquni të arrini në tavan sa më shumë që të jetë e mundur.

Terapia e yogës ka kohë që e ka vendosur veten si një teknikë efektive dhe e dobishme që synon të rivendosë të gjitha organet dhe sistemet. Por është e rëndësishme të mbani në mend se performanca e pahijshme e asanas mund të dëmtojë shëndetin dhe të përkeqësojë më tej gjendjen. Prandaj, në fazën fillestare, kur një person akoma imagjinon në mënyrë të paqartë se çfarë është joga, rekomandohet të stërviteni nën mbikëqyrjen e një mjeshtri i cili di për diagnozën. Ai do të marrë ushtrime të dobishme dhe do të mësojë se si t'i kryejë ato në mënyrë korrekte. Kur parimi bëhet i qartë, dhe një person mund të kontrollojë ngarkesën pa ndihmën e jashtme, ju mund të bëni vetë yoga.

ExpertNews Shqipëri