Fizioterapi për artrozën e llojeve të gjurit, teknikat, efektivitetin

Fizioterapia për artrozën e nyjës së gjurit është një nga metodat kryesore të trajtimit. Metodat e saj mund të përdoren si në mënyrë të pavarur, ashtu edhe në kombinim me trajtimin e drogës. Doesfarë përfshin kursi i fizioterapisë? Cilat janë rezultatet e pritura?

Karakteristikat e sëmundjes

Osteoartriti i nyjes së gjurit është një sëmundje akute degjenerative, gjatë së cilës ndodh një deformim gradual, dhe më pas shkatërrimi i plotë i kërcit. Kjo patologji ka një kurs progresiv me shenja të vazhdueshme të procesit inflamator.

Gratë mbi moshën dyzet vjeç janë më të ndjeshme ndaj sëmundjes. Nëse pacienti nuk shkon me kohë tek mjeku, nuk fillon me ilaçe dhe fizioterapi, atëherë pas disa vitesh nyja e saj mund të jetë plotësisht e imobilizuar, dhe fizioterapia në këtë gjendje thjesht nuk do të ndihmojë. Mënyra e vetme për të rivendosur artikulacionin normal do të jetë kirurgjia e zëvendësimit të gjurit.

Kryesisht ndryshime negative me zhvillimin e artrozës ndodhin në nivelin biokimik; inflamacioni gradualisht ndikon në vetitë fizike të kërcit.

Si rezultat i kësaj, kërcet bëhen më të hollë, bëhen të plasaritura dhe bëhen të prirur për prishje. Në gjendje të lënë pas dore, kërc bëhet shkatërrim i plotë, i cili ekspozon plotësisht kockën, e bën atë të ndjeshëm ndaj shumë lëndimeve dhe sëmundjeve.

Arsyet kryesore të zhvillimit:

 1. Lëndimi i hershëm i gjurit: bruizë, frakturë, zhvendosje, dëmtim i meniskut, i cili shpesh vërehet tek atletët. Për trajtimin e traumës, përdoret fiksimi i përkohshëm i bashkimit, i cili kontribuon në përkeqësimin e qarkullimit të gjakut – kjo është arsyeja kryesore për zhvillimin e artrozës.
 2. Barra e tepërt në gju. Especiallyshtë veçanërisht e rrezikshme të kryeni trajnime të vështira për të moshuarit, nyjet e të cilëve janë më të prirur për deformim. Mikrotrauma gjithashtu provokon këtë sëmundje.
 3. Problemi i mbipeshes. Kilogramë shtesë vetë nuk ndikojnë drejtpërdrejt në zhvillimin e artrozës, por ato çojnë në traumë në menisk, gjë që kontribuon në një rikuperim të gjatë dhe inflamacion. Nëse jeni mbipeshë, është mbi gjunjë që vendoset ngarkesa më e madhe.
 4. Sëmundje të ndryshme të nyjeve. Kjo mund të jetë artriti progresiv, reumatizmi ose onkologjia, të cilat provokojnë inflamacion të indeve, zhvillimin e ngadaltë të sëmundjes.
 5. Disordersrregullime të rënda metabolike. Për shkak të mungesës së elementëve të dobishëm në gjurmë, indi i kërcit nuk do të marrë sasinë optimale të “ushqimit”.

Rritni rrezikun e artrozës:

 • prania e sëmundjeve të rënda kronike;
 • theksoj;
 • punë e lidhur me qëndrimin e zgjatur;
 • zakone të këqija;
 • mungesa e kalciumit.

Nëse më parë një person pësoi një thyerje të meniskut, dhe ai iu nënshtrua operacionit për të hequr këtë element të nyjes, atëherë në 95% të rasteve, pas disa vitesh, një pacient i tillë do të ketë artrozë. Këto statistika zhgënjyese vërehen gjithnjë e më shumë nga traumatologët.

Manifestimi i artrozës së gjurit

Simptomat tipike të një sëmundje në zhvillim:

Lexo artikullin:  Këputja e ligamentit anësor kryqëzues të gjurit shkakton, simptoma dhe metoda të trajtimit

Karakteristikat e zhvillimit dhe natyrës së kursit

Lloji i simptomës
sëmundshmëriDhimbja zhvillohet papritmas. Mund të vërehet te njerëzit me vite, duke u përkeqësuar në mënyrë periodike. Dhimbja intensifikohet gjatë ushtrimit (vrapimi, hedhja). Natyra e dhimbjes: e mprehtë, e mprehtë, e djegur
Akumulimi i lëngjeve në gjuNë mungesë të trajtimit, kjo simptomë provokon një kist Baker, i cili eliminohet vetëm kirurgjikal
PërtypjeZakonisht shoqërohet me parehati. Shkaktuar nga lëvizshmëria e tepruar e kyçeve
Rënia e lëvizjes së përbashkëtShtë e vështirë për një person të ecë, lirshëm të përkulet / të heqë këmbën e tij. Të gjitha përpjekjet kontribuojnë në shfaqjen e dhimbjes së tmerrshme
NxehtësiNjë simptomë zhvillohet si një reagim i trupit ndaj një procesi akut inflamator dhe dehje.
Deformimi i gjuritSimptoma është e natyrshme në fazat e avancuara të artrozës. Në këtë gjendje, edhe vetë pacienti do të jetë në gjendje të dallojë ndryshime të dukshme në pamjen e gjurit

Shpesh pacientët kanë frikë nga trajtimi, duke praktikuar terapi në shtëpi, duke përdorur mjete të ndryshme popullore: locione, fasha, analgjezikë. Kjo qasje në trajtimin e artrozës gjithmonë çon në komplikime me kalimin e sëmundjes në një formë më të rëndë. Kjo është arsyeja pse mjekët nuk e rekomandojnë vetë-mjekimin.

Qëllimi dhe efekti i fizioterapisë

Trajtimi fizioterapeutik i artrozës është i popullarizuar për shkak të efekteve terapeutike të tilla si:

 1. Normalizimi i qarkullimit të gjakut.
 2. Largimi i procesit inflamator dhe edemës.
 3. Përmirësimi i lëvizshmërisë së përbashkët.
 4. Normalizimi i metabolizmit.
 5. Eleminimi i dhembjes.
 6. Rivendosja e indeve të dëmtuara dhe promovimi i rigjenerimit të tyre.
 7. Pasurimi i indeve me elementë të dobishëm gjurmë.

Llojet e fizioterapisë

Secila metodë ka karakteristikat e veta të sjelljes, kundërindikacioneve dhe rezultateve.

Fizioterapia për artrozën e nyjës së gjurit praktikohet në kombinim. Nëse ka kundërindikacione, mjeku zgjedh terapinë individualisht.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Ushtrimi terapeutik

Terapia e ushtrimeve lejohet të përshkruhet ekskluzivisht për artrozën primare jo të filluar, kur procesi inflamator nuk ka arritur ende të dëmtojë rëndë indet. Ushtrimi ditor ndihmon në forcimin e muskujve në zonën e nyjës së gjurit.

Shtë e nevojshme të kryeni terapi ushtrimore tre herë në ditë. Kohëzgjatja e një mësimi është të paktën 20 minuta. Për pacientët e moshuar ekziston një paketë trajnimi e lehtë.

Masazh

Masazhi me artrozë praktikohet shpesh, pasi ndihmon në eliminimin e spazmës së muskujve dhe përmirësimin e lëvizshmërisë së përgjithshme të nyjeve.

Masën mund ta kryeni vetë në shtëpi, por është më mirë që kjo procedurë të kryhet nga një specialist i cili i njeh të gjitha metodat e trazimit, fërkimit dhe goditjes së indeve të sëmura. Për hidratimin gjatë masazhit, përdoren ointments terapeutike ose vajra të rregullt.

Terapi SUV

Trajtimi ultravjollcë me valë të mesme është i përshkruar për të lehtësuar dhimbjen dhe kryhet duke ekspozuar nyjen e prekur në dritën e një llambë ultravjollcë. Kursi i trajtimit është 5-7 procedura. Rezultatet e terapisë janë eleminimi i dhimbjes gjatë ushtrimit fizik, zvogëlimi i edemës dhe përmirësimi i funksionit motorik.

UHF-terapi

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Terapia UHF mund të përdoret për artroza, osteoartroza dhe artriti. Trajtimi përfshin ekspozimin ndaj një nyje të sëmurë me një rrymë elektrike speciale të frekuencave të ndryshme.

Pacienti duhet të ulet në shtrat dhe të zgjas këmbët në mënyrë të barabartë. Elektrodat janë bashkangjitur në nyjen e sëmurë. Pas ndezjes së pajisjes, furnizohet një rrymë elektrike. Për trajtimin e gjunjëve, zakonisht përdoret një fuqi prej 25-30 watts. Procedura në vetvete tolerohet lehtë, dhimbja e fortë nuk ndihet.

 • eleminimi i edemës;
 • përshpejtimi i riparimit të indeve;
 • përmirësimi i ushqimit të indeve;
 • eleminimi i inflamacionit dhe dhimbjes.

Banja shëruese

Për trajtimin e artrozës, mund të përdoren banjot sulfid hidrogjeni ose radoni. Procedurat lejohen për përdorim në çdo neglizhencë të sëmundjes për të lehtësuar inflamacionin dhe për të përshpejtuar shërimin e përbashkët.

Për të arritur një rezultat të dukshëm, duhet të kaloni një kurs të terapisë – 10 seanca.

Terapia me baltë

Terapia me baltë ka për qëllim përshpejtimin e procesit të rimëkëmbjes së nyjes së prekur me artrozë. Gjatë procedurës, pacienti shtrihet në shpinë. Baltë e ndezur aplikohet në të gjithë zonën e gjurit, dhe në krye është e mbuluar me një film dhe një batanije. Pas gjysmë ore, pacienti duhet të bëjë dush dhe të pushojë për tridhjetë minuta të tjera.

Rezultatet e trajtimit janë të dukshme pas 14-20 procedurave.

Terapia me lazer

Thelbi i kësaj metode të trajtimit është efekti i lazerit në bashkimin e sëmurë, i cili përshpejton procesin e riparimit të indeve. Një lazer me infra të kuqe me frekuencë të lartë eliminon dhimbjen dhe zvogëlon ndjeshmërinë sepse ndikon në mbaresat nervore.

Kohëzgjatja e terapisë me lazer dhe numri i seancave për artrozën zgjidhen nga mjeku individualisht, në varësi të neglizhencës së sëmundjes.

Magnetotherapy

Magnetoterapia për artrozë është e dobishme në atë që rrit tonin vaskular, përshpejton kohën e restaurimit të plotë të nyjes dhe ndihmon në normalizimin e metabolizmit.

Praktikohet magnetoterapi duke përdorur pajisje speciale magnetike. Për të arritur përmirësime, duhet të bëhen të paktën 20 seanca.

Terapia Ozokerite

Ozokeriti është një substancë e veçantë që është e pasur me vajra minerale. Ato ndikojnë në mënyrë të favorshme në gjendjen e nyjës artikulare. Ozokerite përdoret si një mjet për fasha, aplikime, ka një efekt të theksuar ngrohjeje, zvogëlon dhimbjen në gju.

electrophoresis

Thelbi i elektroforezës është futja e ilaçeve nën lëkurë duke përdorur rrymë elektrike. Për shkak të efekteve të rrymës, mjeku mund të injektojë më saktë ilaçin në zonën e dëmtuar.

Procedura do të ndihmojë në një periudhë të shkurtër për të ndaluar dhimbjen.

Cryotherapy

Cryoterapia është një metodë relativisht e re e trajtimit bazuar në efektin e gazit të ftohtë në zonën e përflakur. Ndihmon për të bllokuar receptorët e dhimbjes, zvogëlon tonin e muskujve, eliminon ngërçet.

Këshillat e mjekut

Për efektin terapeutik të fizioterapisë, duhet të zbatoni rekomandimet:

 1. Praktikoni vetëm gjatë periudhave të faljes së sëmundjes; inflamacioni akut mund të eliminohet vetëm me ilaçe.
 2. Për të vlerësuar gjendjen dhe neglizhencën e sëmundjes para emërimit të fizioterapisë, pacienti duhet t’i nënshtrohet një ekzaminimi me ultratinguj, radiografi, të konsultohet me një kirurg me përvojë ortopedike.
 3. Nëse pacienti është më i vjetër se dyzet vjet, atëherë para trajtimit të fizioterapisë ia vlen të kryeni një elektrokardiogram të zemrës.
 4. Pas çdo kursi të fizioterapisë, nuk mund të dilni menjëherë nga zyra e mjekut. Këshillohet që të pushoni për gjysmë ore tjetër në mënyrë që trupi të mund të shërohet pak, dhe personi të mund të shërohet.

Pacientët e moshës së përparuar dhe njerëzit me sëmundje të rënda kronike duhet të zgjedhin procedurat me kujdes.

Kundërindikimet ndaj fizioterapisë

 • periudha e shtatzanisë dhe laktacionit;
 • tuberculosis;
 • patologjitë onkologjike;
 • sëmundje të rënda të gjakut;
 • prania e fokave purulente;
 • koagulim i dobët i gjakut;
 • sëmundje e rëndë e zemrës;
 • një goditje e fundit ose një sulm në zemër;
 • ateroskleroza;
 • hipertension i avancuar;
 • sëmundje akute të frymëmarrjes të shoqëruara nga ethe;
 • epilepsia;
 • sëmundje të rënda të sistemit nervor qendror.

Në prani të të paktën një prej kundërindikacioneve, është e pamundur të praktikohet fizioterapi me artrozë. Mundësia e efekteve anësore nuk përjashtohet.

ExpertNews Shqipëri