Dhimbje të mprehta shpatullash

Më poshtë do të flas shkurtimisht për tiparet dalluese të atyre sëmundjeve të shpatullave që zënë disa nga linjat kryesore të "vlerësimit" tonë dhe janë mjaft të zakonshme.

1. Periartriti i tehut të shpatullave

Kjo sëmundje zakonisht fillon pas një lëvizjeje të pasuksesshme të dorës, pasi flini në një pozitë të pakëndshme, ose pasi mbingarkoni duart me punë fizike të pazakontë.

Në rast të periartrititit të shpatullave të shpatullave, një shpatull mund të sëmuret – djathtas ose majtas. Por ndodh shpesh që të dy krahët të skuqen menjëherë.

Simptoma kryesore e periartritit brachiocephalic është një kufizim i konsiderueshëm i lëvizjeve të caktuara në krah.

Për shembull, dora nuk rrotullohet mirë rreth boshtit të saj në drejtim të akrepave të orës ose kundër saj, është e vështirë të fryhet pas shpinës dhe ngrihet dobët përmes anës lart. Kur provoni lëvizje të tilla, mund të ndodhin dhimbje shumë të mprehta në shpatull.

Ndonjëherë lëvizshmëria e një dore me periarthritis zvogëlohet aq shumë sa që një i sëmurë nuk mund të ngrejë dorën pas shpinës, nuk mund të ngrejë dorën, të kreh flokët ose të vendosë dorën në mëngën e një këmishë ose xhakete.

Dhimbja në shpatull me periartritritin e shpatullave të shpatullave mund të jetë e mprehtë, e dhembshme. Por shpesh dhimbjet janë shumë të rënda. Mund të ndodhin edhe gjatë natës, dhe me format më të rënda të periartritit, dhimbja e shpatullave vetëm gjatë natës bëhet plotësisht e padurueshme.

2. Dhimbje të shpatullave të shkaktuara nga dëmtimi ose një hernie në shpinë të qafës së mitrës

Më shpesh, dhimbja nga qafa qëllon vetëm në njërën anë – në të djathtë ose të majtë. Në të dy duart, dhimbja në qafë rrallë qëllon. Dora e dytë ose nuk dëmton fare, ose dhemb më pak dhe në zona të tjera.

Në të njëjtën kohë, një dorë e sëmurë shpesh "qëllohet" jo vetëm në shpatull, por edhe përgjatë gjithë gjatësisë së saj – deri në majat e gishtërinjve.

Dhimbja në shpatull me një dhimbje shpine nga qafa mund të jetë mjaft e rëndë. Për më tepër, në disa njerëz dora e dëmtuar dhemb gjatë ditës, kur lëviz. Dhe të tjerët lëndojnë natën, në mes të gjumit.

Një tipar kryesor i lumbagos: në kontrast me periartritin e shpatullave të shpatullave ose artrozën e shpatullave, në këtë rast lëvizshmëria normale e krahut mbahet pothuajse gjithmonë. Vetëm nganjëherë aftësia për të ngritur një krah të lënduar mbi kokë dhe për ta zgjatur plotësisht lart lart është pakësuar.

3. Artroza e nyjeve të shpatullave

Shumica e njerëzve mbi moshën 45 vuajnë nga artrosis. Shpesh burra të sëmurë që kanë punuar për shumë vite në punë të vështirë fizike: ndërtues, bravandreqës, farkëtarët. Dhe gjithashtu – atletë profesionistë: peshëngritës, tenistë, gjuajtës për qëllime, etj.

Ndjesitë e dhimbjes me artrozën e nyjeve të shpatullave zakonisht janë shumë të dobëta, mjaft të tolerueshme. Dhe këto dhimbje lindin vetëm kur lëvizin.

Kur lëvizni në një nyje artriti, dëgjohet një krizë. Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrozë është zvogëluar, por jo shumë.

Shfaqja e nyjeve të sëmura të shpatullave me artrosis është praktikisht e pandryshuar. Gjendja e përgjithshme e pacientëve dhe temperatura e trupit mbesin normale.

Lexoni më shumë rreth artrozës së nyjeve të shpatullave "materiali po përgatitet.

4. Inflamacioni i nyjeve të shpatullave me artrit

Nga të gjitha artritet, pezmatimi i nyjeve të shpatullave më së shpeshti zhvillohet me spondilit ankilozues dhe artrit reumatoid, më rrallë me reumatizëm artikular dhe artrit psoriatik, shumë rrallë me përdhes.

Një tipar dallues i inflamacionit të nyjeve të shpatullave me artrit: zakonisht disa nyje të tjera bëhen të përflakura së pari. Për shembull, gjunjët ose këmbët, ose gishtat ose gishtërinjtë. Dhe vetëm atëherë shpatullat sëmuren.

Artriti fillon mjaft rrallë me nyjet e shpatullave – megjithëse ndonjëherë.

Dhimbja në shpatulla me artrit është më e theksuar në pushim, natën vonë ose në mëngjes, por zhyt në pasdite dhe në mbrëmje. Kur lëvizni ose pas një ngrohje të lehtë, dhimbja e tillë më së shpeshti zvogëlohet dukshëm.

Lëvizshmëria e nyjeve të shpatullave me artrit zvogëlohet pothuajse gjithmonë në mëngjes, por deri në mesditë, veçanërisht pas një ngrohje të lehtë, sfera e lëvizjes në shpatulla mund të rikuperohet plotësisht (përveç në rastet e artritit kronik).

Gjendja e përgjithshme e pacientëve me artrit shpesh është e pakënaqshme – pacienti mund të ketë ethe, dobësi, të dridhura, dhimbje trupi.

5. Shkaqe të tjera, më të rralla të dhimbjes së shpatullave, në artikull – 3 sëmundje për të cilat shumica e mjekëve nuk dinë rreth

Një video me gjimnastikë për trajtimin e dhimbjes së shpatullave mund të shihet këtu.

Kërkesë! Kur kopjoni dhe ribotoni materialet, tregoni burimin:
Të gjitha artikujt, lajmet dhe kapitujt nga librat janë të mbrojtur nga të drejtat e autorit nga Evdokimenko ©

Ju mund të jeni të interesuar për:

Të gjitha artikujt e Dr. Evdokimenko

Përmbajtja e artikullit
 1. dhimbje sup
 2. Farë i bën shpatullat të lëndohen?
 3. Kindfarë dhimbje?
 4. Si të kuptoni cilat janë shkaqet e shqetësimit në shpatull?
 5. Si trajtohet dhimbja e shpatullave në Lindje?
 6. A duhet të mjekohem?
 7. Si të shmangni dhimbjet e shpatullave?
 8. Dhimbje drithëruese në nyjen e shpatullës së djathtë
 9. Kushtet relativisht të sigurta për shëndetin e njeriut
 10. Kushtet që kërkojnë kujdes mjekësor dhe trajtim
 11. Sëmundjet e shtyllës kurrizore
 12. Sëmundjet e organeve të brendshme
 13. Trajtim i përbashkët i shpatullave
 14. Pse dhembet shpatullat
 15. Llojet e dhimbjes së shpatullave
 16. Dhimbje e fortë
 17. Dhimbje kronike
 18. Dhimbje gjatë lëvizjes
 19. Shtë një dhimbje e shurdhër
 20. Dhimbje të pasqyruar
 21. Reagime për trajtimin
 22. Diagnostics
 23. Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave
 24. Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave
 25. Shpatulla dhemb dhe jep në krah – shkaqet dhe trajtimi
 26. tendonitis
 27. Bursit
 28. arthrosis
 29. V> Procesi inflamator i shkaktuar nga infeksioni i indeve, hemorragjitë në nyje, reumatizmi, përdhes, alergjitë ose sëmundjet autoimune. Dhimbja në shpatull me artrit është shumë e fortë, madje as në pushim, një person nuk mund të ngrejë dorën, kyçja deformohet për shkak të ënjtjes, bëhet e nxehtë në prekje, dhe temperatura e përgjithshme e trupit gjithashtu rritet. Inflamacioni i kyçeve trajtohet me antibiotikë, në raste të vështira, kirurgjikale.
 30. Kapsulë
 31. Sëmundjet e shtyllës kurrizore
 32. Tendosja e shpatullave pas stërvitjes
 33. Dhimbje të pasqyruar
 34. Ndodhja e dhimbjes në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë: shkaqet, metodat e trajtimit
 35. Canfarë mund të provokojë shfaqjen e ndjesive të dhimbshme?
 36. Sëmundjet inflamatore të nyjes së shpatullave
 37. Masat diagnostikuese
 38. Metodat e trajtimit

dhimbje sup

 • Ne trajtojmë dhimbjet akute të shpatullave pa ilaçe
 • Relief në vetëm 1-3 seanca!
 • Kursi i plotë 7-10 trajtime

Dhimbja e shpatullave është nga më të bezdisshmet. Lidhja e shpatullave është vazhdimisht në lëvizje. Detyra më e thjeshtë – të derdhni çaj për veten tuaj dhe të uleni për të punuar – bëhet shumë e vështirë, sepse duhet të merrni një filxhan (punon me shpatulla), të ngrini dorën dhe të dilni nga dollapi një kuti çaji (përsëri ai), derdh, mbaj, tërheq karrigen. Të gjitha këto procese janë të përfshira në shpatulla, dhe nëse dëmtojnë, edhe gjërat e zakonshme bëhen mbingarkuese. Tani do t'ju tregojmë se si të identifikoni shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave, çfarë trajtimi mund të përshkruajë mjeku dhe si të shmangni siklet në këtë pjesë të trupit.

Farë i bën shpatullat të lëndohen?

Shpatulla është nyja më e lëvizshme në trupin e njeriut: askush tjetër nuk është në gjendje të sigurojë lëvizje në kaq shumë drejtime. Lidhja sferike e shpatullës vazhdimisht "ecën" përgjatë kërcit të rreshtuar, lëvizja e tij kontrollohet nga muskujt, ligamentet dhe fijet nervore që marrin sinjale si nga truri, ashtu edhe nga pjesët ngjitur të trupit.

“Minus” i nyjës së shpatullave – nuk është projektuar për një ngarkesë të madhe. Në kushte normale, shpatulla funksionon ashtu siç duhet, por nëse jeni të përfshirë profesionalisht në sport, shpesh ngrini peshat ose, përkundrazi, lëvizni pak, mbingarkesat ose dëmtimet çojnë në zhvillimin e proceseve inflamatore dhe dhimbje. Shpatulla karakterizohet gjithashtu nga “dhimbje e reflektuar” – kur shkaqet e ndjesive të pakëndshme shtrihen, për shembull, në shpinë ose zemër.

Nëse një marrëdhënie shkak-pasojë nuk shtron pyetje me lëndime (ai ra – goditi, ngriti pesha – "tërhoqi" shpatullën), atëherë me sëmundjet është më e ndërlikuar. Shumë muskuj, ligamente, tendina funksionojnë në shpatull, dhe inflamacioni mund të fillojë në secilin prej tyre. Në këtë rast, dhimbja lokalizohet në nyje, dhe mund të përhapet më e lartë ose më e ulët. Ne renditim disa sëmundje që mund të shfaqin siklet në shpatull.

 • Artriti dhe artroza e nyjes së shpatullave. Kërc është shkatërruar në nyje – kjo mund të jetë për shkak të veshin (pleqëri, stres i vazhdueshëm), inflamacion ose dëmtim; zakonet e këqija dhe kequshqyerja gjithashtu luajnë një rol. Zhvillimi i sëmundjes varet gjithashtu nga cila dorë po udhëheq: nëse pacienti është i dorës së djathtë, më shpesh ndodh artriti i dorës së djathtë.
 • Periarthritis. Një sëmundje e zakonshme që ndryshon nga artriti në atë që prek indet përreth nyjes. Deri në 80% të pacientëve që ankohen për dhimbje shpatullash marrin një diagnozë të periartritit.
 • Osteochondrosis. Dhimbja shfaqet për shkak të proceseve degjeneruese dhe inflamacionit në kërc. Aktiviteti fizik i tepërt, si dhe i pamjaftueshëm, çon në zhvillimin e sëmundjes. Atletët, lëvizësit dhe dashamirët e pjesës tjetër të "shtratit" vuajnë nga siklet në shpatull të shkaktuara nga osteochondrosis.
 • Myalgia, dhimbje muskulore. Ndodh me mbivlerësim, stres, ushtrime të rënda fizike, sëmundje infektive.
 • Infarkti miokardial. Nëse dhimbja e fortë në shpatullën e majtë shoqërohet me dhimbje në gjoks, dhe ju e dini që keni një tendencë për sëmundje kardiovaskulare – telefononi një ambulancë.
 • Tumoret. Siklet mund të shkaktohet nga një tumor beninj ose malinj.
 • Sëmundja e mëlçisë. Një shembull tjetër i dhimbjes së reflektuar: problemet me mëlçinë mund të shfaqen si shqetësim në shpatullën e djathtë.

Dhimbja mund të ketë gjithashtu sfond gjenetik. Mutacionet e gjeneve çojnë në lëvizje të tepruar të nyjeve ose ndryshime të tjera në të, si rezultat i të cilave zhvillohet një sindromë dhimbjeje.

Kindfarë dhimbje?

Dhimbja mund të klasifikohet jo vetëm nga intensiteti (i fortë, i mprehtë, i mprehtë, i dhimbshëm, i dobët), por edhe nga lokalizimi (në shpatullën e djathtë, në të majtë, i jep bërryl, shpinë, qafë, dorë). Në varësi të kësaj, mjeku do të përcaktojë shkaqet e problemit dhe do të ofrojë trajtim.

 • “Shpatulla e ngrirë” – dhimbja ndjehet kur krahu zhvendoset në anën dhe ngrihet lart, ndërsa rrotullohet. Lëvizjet janë të vështira, natyra e dhimbjes po dhemb, pastaj e mprehtë; vështirësi lindin edhe me veprime të thjeshta që kërkojnë ngritjen e duarve. Simptoma të tilla tregojnë praninë e periartritit. Dhimbja ndihet veçanërisht fort gjatë natës. Në raste të përparuara, shpatulla nuk mund të lëvizet, dora nuk mund të ngrihet, të merret prapa ose të kthehet; një vulë ndjehet në nyje.
 • Dhimbje muskulore, të rënduara nga shtypja, lëvizja, dobësia e muskujve. Të gjitha këto janë shenja të llojeve të myalgjisë: fibromyalgia, myositis, polymyositis. Për këto sëmundje, dhimbja e kokës dhe nauze janë gjithashtu karakteristike.
 • Nëse lodheni shpejt, dhimbja në nyjen e shpatullave përkeqësohet në pushim, dëshironi të shtypni shpatullën më afër gjoksit, lëvizjet e krahut janë të vështira, lëkura në shpatull është më e ftohtë dhe më e butë se kudo – kjo është osteokondroza. Ndryshimet e mundshme në presionin e gjakut, një krizë dëgjohet në nyje.
 • Dhimbjet e shpatullave dhe "goditjet", dora shkon mpirë deri në dorë, ushtrimi fizik rrit siklet – si plexiti, dëmtimi i plexusit nervor. Shtë e nevojshme të filloni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur, përndryshe sëmundja do të prekë edhe nervat optikë, dhe në fazën përfundimtare, paraliza e krahut është edhe e mundur.
 • Dhimbje akute, e cila bëhet më intensive me lëvizje dhe me kalimin e kohës – tendonit, dëmtim i tendinave.
Lexo artikullin:  Dhimbje në gju sesa trajtoni

Me ushtrimin fizik, shumë sëmundje përparojnë më shpejt, kështu që dhimbja shpesh lokalizohet në nyjen e shpatullës së djathtë – pasi që shumica e njerëzve përdorin dorën e djathtë më shpesh sesa e majta. Por ka sëmundje për të cilat dhimbja në një shpatull të caktuar është karakteristike.

 • Dhimbja në nyjen e shpatullës së majtë mund të jetë një shenjë e infarktit të miokardit, nëse gjendja e përgjithshme përkeqësohet: dhimbje të forta, dridhje, aritmi, zbehje është e mundur. Nëse dhemb në të njëjtën kohë në shpatullën e majtë dhe gjoksin, dhimbja intensifikohet me ushtrime fizike dhe qetësohet gjatë pushimit – kjo është angina pectoris, zemra nuk merr oksigjen të mjaftueshëm, duhet të konsultoheni me një kardiolog.
 • Dhimbja në shpatullën e djathtë mund të "raportojë" në lidhje me patologjinë e mëlçisë: kolecistiti, kolelithiaza. Në këtë rast, siklet ndihet edhe në hipokondriumin e duhur.

Ndjesitë e pakëndshme në nyjen e shpatullave në mungesë të lëndimeve dhe proceseve inflamatore tregojnë sëmundje të organeve të brendshme. Nëse ekzaminimi fillestar nuk tregoi patologji të vetë nyjeve të shpatullave, është e nevojshme të vazhdoni procedurat diagnostikuese, pasi dhimbja është një sinjal i qartë se diçka nuk është në rregull në trup.

Si të kuptoni cilat janë shkaqet e shqetësimit në shpatull?

Përcaktoni se ku dhimbja është e lokalizuar, pavarësisht nëse është e përqendruar në nyjen e shpatullave ose përhapet drejt qafës, bërrylit, gjoksit. Whatfarë lloj dhimbjeje ndjeheni – të mprehta, të mprehta, të shtënat, shpimi? A dëmton diçka tjetër bashkë me shpatullën time? A është ngritur temperatura? Ky informacion do t'ju ndihmojë përafërsisht të imagjinoni se çfarë trupi juaj ka hasur, por duhet të këshilloheni me një mjek për një diagnozë të saktë.

Një specialist do t'ju ekzaminojë, do t'ju dëgjojë ankesat tuaja, do t'ju dërgojë për një test gjaku, MRI dhe ekzaminime të tjera për të identifikuar shkaqet e sikletit, dhe vetëm atëherë të përshkruaj trajtim. Shtë më mirë të përmbaheni nga vetë-diagnostikimi.

Si trajtohet dhimbja e shpatullave në Lindje?

Specialistët e mjekësisë orientale përdorin një qasje të integruar: ata lehtësojnë dhimbjen me ndihmën e akupunkturës dhe injeksioneve të ilaçeve homeopatike, qetësojnë muskujt e tensionuar dhe heqin pincat nervore me anë të masazhit dhe terapisë manuale, ngrohin ato me gur dhe moxoterapi, dhe nëse është e nevojshme, aplikojnë hirudoterapinë – trajtimi me shushunjat mjekësore. Mjekët e klinikës sonë po përpiqen të bëjnë pa ilaçe të fuqishme, duke ndihmuar trupin të përballojë sëmundjen më vete, por nëse ndihma mjekësore është me të vërtetë e nevojshme, do të merrni të gjitha recetat e nevojshme. Pas vizitave të para në klinikë, dhimbja do të largohet, dhe më pas shkaqet e saj do të largohen.

A duhet të mjekohem?

Në shtëpi, vetëm efektet e sëmundjes mund të trajtohen. Ngrohja, kompresimi, masazhi mund të zvogëlojnë dhimbjen dhe ënjtjen, por nëse procesi inflamator ka filluar, ai do të vazhdojë. Terapia simptomatike ka kuptim kur trupi është mjaft i fortë për të përballuar sëmundjen më vete. Edhe në këtë rast, është më mirë të kontaktoni mjekët, në mënyrë që të mos harxhoni energji kot. Ju do të keni nevojë për burimet e trupit në mënyrë që të punoni në mënyrë të frytshme dhe të keni një pushim të mirë, dhe mjeku përshkruan më mirë trajtimin.

Si të shmangni dhimbjet e shpatullave?

Shikoni aktivitetin tuaj fizik. Nëse është monotone ose nuk është aspak – bëni pushime dhe ngroheni, shtrini, përpiquni të mos kaloni shumë kohë në të njëjtën pozë. Nëse jeni të përfshirë në sport, këshillohuni me një trainer se si ta planifikoni stërvitjen tuaj në mënyrë që krahët dhe shpatullat të mos vuajnë nga të njëjtat ushtrime monotone. Shikojnë pozicionin tuaj. Kur është e mundur – zëvendësoni çantën me një shpinës që shpërndan në mënyrë të barabartë ngarkesën në supet. Jastëku ku jeni duke fjetur duhet të jetë i rehatshëm. Këto rregulla të thjeshta nuk do t'ju shpëtojnë nga dhimbja e mundshme e shpatullave, por do të zvogëlojnë mundësinë e shfaqjes së saj.

Dhimbje drithëruese në nyjen e shpatullës së djathtë

Ndjesitë e pakëndshme, intensiteti i të cilave mund të ndryshojnë nga një shqetësim i lehtë deri në dhimbje të forta që shkel mënyrën e zakonshme të jetës dhe privon pacientin nga mundësia për të pushuar normalisht, gjithmonë tregojnë një telashe në trup. Në rastin kur pacienti thotë se nyja e shpatullave dhemb në pushim ose dhimbje ndodh kur përpiqen të lëvizin, shkaku i këtij fenomeni mund të jenë të dy proceset patologjike që ndikojnë në vetë bashkimin e shpatullave dhe ndryshimet që ndodhin në strukturat ngjitur. Ne nuk duhet të harrojmë se dhimbja në rajonin e nyjës më të madhe të gjymtyrëve të sipërme mund të shpjegohet me sëmundje të organeve të brendshme.

Kjo është arsyeja pse arsyet që shpjegojnë shfaqjen e dhimbjes mund të ndahen me kusht vetëm në relativisht të sigurt (ato kalojnë edhe pa ndërhyrje nga jashtë dhe një lloj trajtimi) dhe manifestime të proceseve që domosdoshmërisht kërkojnë trajtim.

Një tipar i sëmundjeve që prekin strukturat e nyjës së shpatullave mund të konsiderohet fakti që kjo nyje mund t’i rezistojë ngarkesave mjaft të dukshme dhe t’i kompensojë ato pa humbur funksionin e gjymtyrëve të sipërme, por vetëm në një farë mase, pas së cilës ekziston një ankesë që nyja e shpatullave dhemb dhe pyetja është se çfarë duhet të bëni në këtë situatë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Kushtet relativisht të sigurta për shëndetin e njeriut

Dhimbja në nyjen e shpatullave mund të ndodhë edhe tek personi më i shëndetshëm i cili është dashur të kryejë një sasi të pazakontë të ushtrimeve fizike, duke ngarkuar këtë zonë të trupit. Në rast të dëmtimit të prangos rrotulluese të nyjës së shpatullave, një ankesë për një krah të lënduar në nyjen e shpatullave lind shumë shpesh ditën kur pikturoni tavanin ose korrni nga pemët e larta në kopsht. Në këtë rast, personi duhet të punojë me duart e ngritura lart dhe kokën e hedhur mbrapa, gjë që prish qarkullimin normal të gjakut nga ky trup shpesh, por dhimbja e shpatullave shfaqet vetëm ditën tjetër. Kjo gjendje zakonisht largohet vetvetiu – pas 2-3 ditësh të gjithë shkalla e zakonshme e lëvizjeve kthehet gradualisht, por për të përmirësuar gjendjen, mund të rekomandoni përdorimin e nxehtësisë së thatë, ointments për ngrohjen, masazh.

Kapsuliti është një gjendje që është shumë e rrallë me inflamacion të izoluar të elementeve të kapsulës së nyjes së shpatullave. Në këtë rast, pacienti ankohet se shpatulla e tij dhemb, por aftësia për të lëvizur krahët në anë është më e dëmtuar. Kjo gjendje shpesh ndodh tek gratë – pacientët ankohen për vështirësi kur veshin vetë sendet e veshjet, por ndryshimet përparojnë ngadalë. Një ekzaminim rekomandohet për të përjashtuar një patologji serioze të nyjës së shpatullave (radiografi, studime klinike dhe biokimike, konsultime të një reumatolog dhe një neurolog), pas së cilës mund të përshkruhen fizioterapi, masazh, refleksologji për të trajtuar dhimbjen në nyjen e shpatullave.

Kushtet që kërkojnë kujdes mjekësor dhe trajtim

Me pezmatimin e tendinave (tendonitit), një person ankohet se shpatulla e tij dhemb menjëherë në kohën e ngarkesës maksimale. Shkaku i dhimbjes janë proceset e fërkimit që ndodhin midis tendinave të muskujve dhe strukturave të kockave. Dhimbjet e lindura intensifikohen kur përpiqeni të lëvizni, si dhe kur shtypni muskujt, dhe me acarim të zgjatur bëhen kronikë. Bursiti quhet inflamacion i kapsulës së nyjës së shpatullave – kjo është një gjendje që zhvillohet njëkohësisht me tendonitin, e manifestuar me ënjtje të nyjes së prekur, formimin e efuzionit në të.

Nëse në këtë rast dhimbja ndodh në shpatull, rekomandohet trajtimi nën mbikëqyrjen e një kirurgu ortopedik – ngarkesa në nyjen e prekur është e kufizuar, në periudhën akute, akulli mund të aplikohet dhe një fashë fiksuese mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjen , ndërsa përdorimi i procedurave të ngrohjes rekomandohet gjatë periudhës së rehabilitimit. Për të lehtësuar gjendjen dhe për të eleminuar dhimbjen, mjeku mund të rekomandojë përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore, kondroprotektorë, ilaçe që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në indet e nyjeve, trajtim fizioterapeutik.

Artriti i nyjes së shpatullave ndodh kur agjentët infektivë hyjnë në strukturën e tij. Në këtë rast, nuk ka vetëm dhimbje të dhimbshme në nyjen e shpatullave, por edhe edemë e saj, kufizimi i funksionit, skuqje e lëkurës dhe kufizim i funksionit të gjymtyrëve të prekura. Shkaku më i zakonshëm i artritit të nyjeve të shpatullave është artriti reumatoid dhe spondiliti ankilozues (spondiliti ankilozues).

Arthoza e nyjes së shpatullave është një variant i procesit degjenerues-distrofik që prek indin e kërcit – simptomat e tij janë shumë të ngjashme me manifestimet e artritit, por nuk ka shenja të një reaksioni inflamator.

Trajtimi i artritit dhe artrozës, pavarësisht nga shkaku i shfaqjes së tyre, duhet të trajtohet nga një reumatolog i kualifikuar. Për t'iu përgjigjur pyetjes – pse nyjet e shpatullave dëmtojnë, është e nevojshme të ekzaminoni pacientin, i cili do të përfshijë studime imunologjike dhe hormonale, radiografi dhe tomografi.

Pas një dëmtimi, pacientët pothuajse gjithmonë ankohen se shpatulla e tyre dhemb me një gamë të kufizuar të lëvizjes, hemoragjitë në indin përreth. Përveç dhimbjes, është e mundur një ndryshim në gjatësinë e gjymtyrëve të sipërme – shkurtimi dhe zgjatja e tij, shfaqja e lëvizshmërisë patologjike në nyjen e shpatullave. Nëse nyja e shpatullave dhemb pas një dëmtimi, çfarë duhet të trajtoni dhe çfarë të bëni duhet të përshkruhet nga një traumatolog. Menjëherë pas lëndimit, rekomandohet të aplikoni të ftohtin në vendin e dëmtimit dhe të rregulloni dorën në lagje për të zvogëluar dhimbjen.

Lexo artikullin:  Shkaqet e krizës së këmbës tek të rriturit dhe fëmijët, metodat e eleminimit

Sëmundjet e shtyllës kurrizore

Në disa raste, dhimbja në nyjen e shpatullave shoqërohet me ndryshime në shpinë të qafës së mitrës. Pacienti ankohet se nyja e shpatullës së majtë dhemb, këto simptoma janë përkeqësuar nga lëvizjet e papritura të kokës ose kthesat e trupit, ajo shoqërohet me mpirje në duar. Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës dhe komplikimeve të tij duhet të trajtohet nga një specialist i kualifikuar – një ortopedist, vertebrolog, neurolog.

Measuresdo masë komplekse e terapisë përshkruhet vetëm pas ekzaminimit!

Sëmundjet e organeve të brendshme

Në disa raste, dhimbja bëhet simptome e sëmundjeve të organeve të brendshme. Dhimbja në nyjen e shpatullës së djathtë mund të ndodhë me zhvillimin e kolecistititit akut ose përkeqësimit të inflamacionit kronik të fshikëzës së tëmthit dhe biliare, ndërsa kur shfaqet angina e paqëndrueshme ose infarkti i miokardit, dhimbja shfaqet në nyjen e krahut të majtë. Kjo simptomë mund të ndodhë edhe në sfondin e pneumonisë së rëndë, tumoreve të gjoksit, pleurit.

Më shpesh, është e pamundur të përcaktohet në mënyrë të pavarur se çfarë shkaktoi shfaqjen e parehati në nyjen e shpatullave, prandaj kërkohet konsultim dhe ekzaminim i mjekut të kualifikuar për të sqaruar diagnozën dhe trajtimin.

 • Si të trajtojmë zhvendosjen e rruazave të qafës së mitrës dhe mesit?
 • Simptomat dhe trajtimi i frakturës së Jefferson
 • Skolioza e qafës së mitrës dhe metodat e trajtimit të saj
 • Qëndrimi korrekt me 4 ushtrime të thjeshta
 • Ku ndodhet nervi shiatik tek një person?
 • Arthrosis dhe periarthrosis
 • Dhimbje
 • Video
 • Hernia kurrizore
 • Dorsopathy
 • Sëmundje të tjera
 • Sëmundjet e palcës kurrizore
 • Sëmundjet e nyjeve
 • kyphosis
 • mioziti
 • nevralgji
 • Tumoret kurrizore
 • Osteoarthritis
 • osteoporosis
 • osteochondrosis
 • zgjatje
 • radiculitis
 • sindroma
 • Scoliosis
 • spondylitis
 • Spondylolisthesis
 • Produkte për shpinë
 • Dëmtime kurrizore
 • Ushtrime për shpinë
 • Është interesante
  Shkurt 27 2019

  A do të ndihmojë Almag me artritin reumatoid?

  Shkurt 27 2019

  Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, i jep këmbës dhe mollaqe – cila mund të jetë arsyeja?

  Trajtim i përbashkët i shpatullave

  • Llojet e dhimbjes së shpatullave
  • Dhimbje e fortë
  • Dhimbje kronike
  • Dhimbje gjatë lëvizjes
  • Shtë një dhimbje e shurdhër
  • Dhimbje të pasqyruar
  • Diagnostics
  • Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave
  • Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave

  Bëni një takim

  Pse dhembet shpatullat

  Lidhja jonë e shpatullave është e ndjeshme. Ai nuk i reziston abuzimit për një kohë të gjatë dhe i përgjigjet me dhimbje dhe funksion të dëmtuar. Shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave janë të larmishme – punë e vështirë fizike, stërvitje intensive në palestër dhe sëmundje virale. Shpatulla mund të dëmtojë për shkak të një mavijosje, zhvendosjeje ose frakture. Dhimbja e vazhdueshme në shpatullën e majtë ose të djathtë është një rast për t'u këshilluar me një mjek. Kjo do të parandalojë zhvillimin e sëmundjes dhe do të parandalojë që ajo të bëhet kronike.

  Dhimbja në nyjen e shpatullave është në rrezik për njerëzit që:

  • shtrëngoni, mos monitoroni pozicionin;
  • lëviz pak gjatë ditës;
  • kryejnë punë të rënda fizike;
  • të përfshirë profesionalisht në sport.

  Llojet e dhimbjes së shpatullave

  Shpatullat shpesh fillojnë të lëndojnë për shkak të mbingarkesës. Duke luajtur intensivisht sport, duke ngritur pesha, ne provokojmë shfaqjen e dhimbjes. Mund të jetë një simptomë e sëmundjeve të ndryshme. Konsideroni se çfarë sëmundjesh çfarë lloji i dhimbjes së shpatullave shkakton.

  Dhimbje e fortë

  Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Dhimbja i jepet krahut dhe intensifikohet kur koka kthehet. Forconi natën dhe bëhuni të patolerueshëm. Në raste të përparuara, një person nuk ngre dorën.

  Artriti është një inflamacion i nyjes. Me artrit, krahu i djathtë ose i majtë është shumë i lënduar.

  Arthrosis është një shkak i zakonshëm i dhimbjes akute në nyjen e shpatullave. Më e zakonshme tek njerëzit e moshuar. E dëmton një person të ngrejë dorën dhe të kryejë një lëvizje tjetër. Arthrosis mund të shkaktojë bruises, dislocations, fraktura, sprains.

  Neuriti i nervit brachial. Ajo është shkaktuar nga proceset inflamatore, tumoret, dëmtimet. Një person papritmas ndjen një dhimbje të mprehtë në nyjen e shpatullave.

  Tenobursiti – inflamacion i qeses së përbashkët. Ajo shkaktohet nga depozitat e kripërave të kalciumit. Tendobursiti karakterizohet nga dhimbje akute në të gjithë krahun nga qafa deri te majat e gishtërinjve. Shtë e vështirë për pacientin të lëvizë dorën.

  Humbjen e prangos rrotulluese të shpatullës. Lëvizjet jo standarde të duarve, si pikturimi i tavanit, shkaktojnë sëmundje. Ditën pas pikturës, një person mund të ndiejë një dhimbje të mprehtë në shpatull.

  Kapsuliti i nyjes së shpatullave. Sëmundja shkakton muskuj të ngurtë në brezin e shpatullave. Një person ka një dhimbje të fortë në shpatullën e djathtë ose të majtë, ai nuk mund të ngrejë dorën lart, ta heqë anash ose ta vendosë pas shpinës.

  Lëndimet e shpatullave – fraktura, sprains, dislocations. Lëndimet duhet të trajtohen, përndryshe ato do të çojnë në dëmtim të vazhdueshëm të funksionit të shpatullave dhe do të bëhen kronike.

  Dhimbje kronike

  Tendonitis. Kjo është një inflamacion i tendinave që rrethojnë nyjen e shpatullave. Tendoniti zakonisht shfaqet për shkak të stresit të shtuar. Me punë të rëndë fizike, tendonët fshij kundër sipërfaqes së bashkimit. Kjo shkakton dhembje kronike.

  Tendiniti biceps. Kjo është një inflamacion i tendonit të muskujve të pjesës së brendshme të shpatullës. Shpatulla e një personi dhemb vazhdimisht. Dhimbja intensifikohet me lëvizjen e krahut dhe palpimin e muskujve. Kur këputet tendoni i bicepsit, shfaqet një fryrje në formën e një topi.

  Bursit. Ndodh me një ngarkesë të tepruar në nyje, pas dëmtimeve të çantës ose tendinave periartikulare. Një person përjeton dhimbje të mprehtë, edemë i bashkohet asaj. Shtë e pamundur të flemë mbi supin e prekur.

  Dhimbje gjatë lëvizjes

  Sindromi i përplasjes. Sëmundja shkakton depozitimin e kripërave të kalciumit. Dhimbja shfaqet befas, kur ngrihet një dorë, është intensiv dhe konstant. Sindroma më shpesh prek njerëzit e moshës 30-50 vjeç.

  Mbivendosja e ligamenteve të shpatullës. Ky problem është i njohur për bodybuilders. Sprain shkaktojnë ushtrime të rënda fizike. Dhimbja intensifikohet me lëvizjen ose palpimin e muskujve, shfaqet mavijosje.

  Shtë një dhimbje e shurdhër

  Hernia ndërvertebrale e shpinës së qafës së mitrës. Shkakton dhimbje të dhimbshme ndërprerëse në nyjen e shpatullave dhe qafës. Dhimbje koke dhe marramendje i bashkohen asaj. Me zhvillimin e sëmundjes, situata përkeqësohet. Dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe e padurueshme.

  Periartriti i tehut të shpatullave. Dhimbja po digjet, dhemb dhe pushkaton. Fillon gradualisht, pa ndonjë arsye të dukshme. Shpesh “zgjohen” natën, ndërsa duart ngrijnë. Lëvizjet shkaktojnë dhimbje në nyje. Në raste të përparuara, funksionet e furçës janë të prishura, duart shkojnë të mpirë.

  Mialgjia. Sëmundja shkaktohet nga mbingarkesa fizike, hipotermia, infeksionet virale. Një person ndjen dhimbje, nganjëherë dhimbje të mprehtë në muskuj, nuk mund t'i lëviz krahët me forcë të plotë.

  Dhimbje të pasqyruar

  Një person ka një dhimbje në shpatull, por problemi është në një pjesë tjetër të trupit. Dhimbja e reflektuar e shpatullave shfaqet për shkak të sëmundjes së zemrës, sëmundjes së mëlçisë, infarkt miokardit, anginës pectoris, pneumonisë, radikulitit të qafës së mitrës dhe tumoreve të gjoksit. Me një sulm në zemër, një person ka plagë krahu nga shpatulla deri në bërryl. Pacienti ndjen rëndësi dhe tkurrje në gjoks, shfaq marramendje.

  Reagime për trajtimin

  Unë do të doja të them një falënderim të madh për Alexander Chukaev. Tashmë ka kaluar gjysmë viti pas trajtimit, por vazhdimisht mendoj vazhdimisht se sa e mirë është ajo që i mora atij! Unë erdha ta shoh në dëshpërim. Në atë kohë, unë isha 25 vjeç dhe isha ashpër për shkak të dhimbjes në kofshën e brendshme për 1,5 vjet. Unë jo vetëm që mund të përfshihesha në një lloj aktivitetesh aktive (vrapim, ndonjë lojë në natyrë në natyrë, etj), por edhe thjesht të ecja normalisht. Kam vizituar 5 mjekë para tij, përfshirë klinikën, 122 njësi mjekësore, ku kam arritur në krye të departamentit të traumatologjisë, dhe 3 klinika të paguara. Kam kaluar nëpër të gjitha ekzaminimet (MRI, ultratinguj, x-ray) dhe NOBODY mund të më tregonte se cila ishte çështja. Të gjithë ranë dakord: "kjo nuk është e përbashkët". Të gjithë kanë shkruar disa rekomandime, por nuk ka asgjë konkrete. Kam pasur një kurs të magnetoterapisë, injektova një bllokadë, ilaçe të përshkruara, por asgjë nuk dha as një efekt afatshkurtër. Aleksandri menjëherë përcaktoi diagnozën, shpjegoi gjithçka me detaje të shkëlqyera dhe tregoi në fotografi, u përgjigj të gjitha pyetjeve të mia pa kuptim, përshkroi një trajtim që monitorohej vazhdimisht, dhe pas 2 muajsh pata mundësi të ecja pa u shqetësuar! Tani për të gjitha pyetjet vetëm atij :)

  Diagnostics

  Lidhjet e shpatullave dëmtojnë për shumë arsye, kështu që bërja e diagnozës së duhur nuk është e lehtë. Nëse keni dhimbje, këshillohuni me një specialist me përvojë. Përshkrimi juaj i hollësishëm i simptomave do të ndihmojë mjekun të bëjë diagnozën e saktë. Duke përdorur një ekzaminim gjithëpërfshirës, ​​mjekët në Punëtorin e Shëndetit do të përcaktojnë me saktësi shkakun e dhimbjes së shpatullave. Ne përdorim metodat e mëposhtme të diagnostikimit:

  Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave

  Mjekët në klinikat e seminarit shëndetësor në Shën Petersburg trajtojnë metoda jo kirurgjikale për trajtimin e dhimbjeve të shpatullave. Trajtimi konservativ ndalon zhvillimin e sëmundjes dhe shëron trupin.

  Specialisti ynë do të përshkruaj një kurs individual të trajtimit për pacientin, duke marrë parasysh shkaqet e dhimbjes, moshës, gjinisë dhe karakteristikat e trupit. Trajtimi do të zgjasë maksimalisht një muaj e gjysmë. Pacienti do t’i nënshtrohet procedurave 2-3 herë në javë. Dhimbja në shpatulla do të kalojë pas javës së parë të trajtimit. Kursi i trajtimit përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

  Kursi i trajtimit të dhimbjes në nyjet e shpatullave lehtëson inflamacionin, përmirëson qarkullimin e gjakut në krahun e lënduar, normalizon metabolizmin dhe rrit sasinë e lëngut intraartikular. Metodat konservatore normalizojnë ushqimin e nyjeve dhe forcimin e tyre.

  Pas kursit, mjekët tanë do të këshillojnë se çfarë të bëni nëse një shpatull dhemb.

  Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave

  • Mos fle në një jastëk të fortë të fortë. Më mirë vendosni një rrotull elastik nën kokën tuaj.
  • Mbajeni çantën tuaj nga njëra anë më rrallë. Mundohuni të shpërndani në mënyrë të barabartë ngarkesën në të dy palët.
  • Shikojeni pozicionin tuaj, mos e mbytni.
  • 3-5 herë në ditë, qëndroni afër murit në mënyrë që thembrat, mollaqet, tehët e shpatullave dhe nape të prekin atë. Qëndroni atje për disa minuta.
  • Mos bëni lëvizje të papritura të kokës.
  • Visheni për motin, mos u ftohni.
  • Në mëngjes bëni ushtrime: kthesat dhe rrotullimet e kokës, rrotullimi i krahëve dhe i duarve, torzës, mbledhjeve, kërcimeve, ushtrime për shtypin.
  • Bëni një kompleks për të forcuar shpatullat tuaja: ngrini supet 20 herë, shtrëngoni secilën shpatull me radhë, rrotulloni shpatullat tuaja mbrapa dhe me radhë.
  • Mos shkoni në stilettos. Lartësia optimale e thembra – deri në 5 centimetra.

  5 fazat e trajtimit në klinikat "Punëtoria e shëndetit"

  ose na telefononi në +7 (812) 309-82-03

  Konsulenti mjekësor do të pyesë në lidhje me simptomat, do të zgjedhë mjekun e duhur, t'ju tregojë për koston e procedurave dhe të bëjë një takim.

  Mjeku do t'ju ekzaminojë dhe marr në pyetje. Nëse tashmë keni rezultatet e një MRI, ultratinguj dhe rreze X, ajo do të analizojë imazhet dhe do të bëjë një diagnozë. Nëse jo, ai do të shkruajë udhëzimet e nevojshme.
  Gjatë rrjedhës së trajtimit, emërimet e përsëritura nga mjeku pjesëmarrës janë të pakufizuara dhe falas.

  Shpatulla dhemb dhe jep në krah – shkaqet dhe trajtimi

  Dhimbja në shpatullën e majtë, që shtrihet në dorë, dorë ose kokë, ndonjëherë ndodh në shumë njerëz për arsye të ndryshme. Ky simptomë më së shpeshti manifestohet në sëmundje të vetë nyjes dhe muskujve përgjegjës për lëvizjet e saj. Por ka shumë arsye më të vërteta, dhe disa sëmundje në të cilat manifestohet dhimbja e shpatullave janë shumë të rrezikshme.

  Lëvizshmëria e lartë e nyjës së shpatullave është për shkak të formës së saj sferike. Kyçja është në kontakt me një zgavër të cekët artikulare dhe mbahet në vend nga kërc, ligamentet dhe muskujt (deltoidi, nënkapullor, supraspinatus, rrumbullak i vogël dhe infraspinatus).

  Dhimbja në shpatull mund të shoqërohet me vetë mekanizmin artikular, duke përfshirë indet lidhës, dhe mund të jetë me origjinë ekstrartikulare, dhe pastaj shkaku i sëmundjes duhet të kërkohet në sëmundjet e organeve fqinje dhe të mjekohet.

  tendonitis

  Tendoniti është një sëmundje e atyre që kryejnë shumë lëvizje identike të duarve me stres të madh (atletët, lëvizësit, ndërtuesit).
  Karakterizohet nga dy tipare: dhimbja shfaqet papritur dhe është më e theksuar gjatë natës.

  Bursit

  Bursiti zhvillohet si rezultat i traumës ose acarimit të vazhdueshëm mekanik të nyjës së shpatullave dhe karakterizohet nga mbushja e një qese sinoviale me eksudat. Agjenti shkaktar mund të jetë gjithashtu një lezion bakterial i trupit. Bursiti është akut, subakut dhe kronik.
  Me bursitin, një ënjtje formohet në zonën e nyjës së prekur – e nxehtë në prekje dhe e kuqërremtë në pamje. Pacienti ka një dhimbje të fortë në shpatull, dhe dhimbja rrezaton në krah, veçanërisht kur e zhvendos mbrapa. Trajtimi i bursitit përfshin terapi me antibiotikë, ilaçe anti-inflamatore jo-hormonale, fasha të ftohta, në raste më të rënda, përdoret birë për të hequr lëngun, injeksione hormonale ose heqje nga ënjtja.
  Pa trajtim, bursiti mund të zhvillohet në osteomielit ose artrit, në rastin më të rëndë sepsë (helmim nga gjaku) ka të ngjarë.

  arthrosis

  Simptomat kryesore të kësaj sëmundje janë:

  • një ngërç në nyjen e shpatullave kur lëviz me një dorë;
  • ulje e lëvizshmërisë së përbashkët;
  • dhimbje me çdo lëvizje të dorës i jep shpatullës, tehut të shpatullave dhe kolumbonit;
  • mungesa e dhimbjes kur lëvizni nyjen;
  • është shumë e dhimbshme të ngrini peshat me këtë dorë.

  Shkaku i artrozës është më shpesh ndryshimet degjeneruese në kërc me origjinë të lidhura me moshën. Trajtimi përfshin terapi mbështetëse gjatë gjithë jetës.

  V> Procesi inflamator i shkaktuar nga infeksioni i indeve, hemorragjitë në nyje, reumatizmi, përdhes, alergjitë ose sëmundjet autoimune.
  Dhimbja në shpatull me artrit është shumë e fortë, madje as në pushim, një person nuk mund të ngrejë dorën, kyçja deformohet për shkak të ënjtjes, bëhet e nxehtë në prekje, dhe temperatura e përgjithshme e trupit gjithashtu rritet. Inflamacioni i kyçeve trajtohet me antibiotikë, në raste të vështira, kirurgjikale.

  Kapsulë

  Inflamacioni i kapsulës së përbashkët zbulohet kur përjashtohen sëmundje më serioze. Shpesh, kapsuliti zhvillohet ngadalë në sfondin e pasivitetit. Me këtë sëmundje, dhimbja në shpatull ju pengon të ngrini krahun lart ose ta çoni pas shpinës.

  Sëmundjet e shtyllës kurrizore

  Tendosja e shpatullave pas stërvitjes

  Dhimbja në shpatull pas stërvitjes mund të japë në krah, por vetëm kur lëviz. Një gjendje jo e rrezikshme që kërkon pushim për një gjymtyrë, aplikim të akullit, dhe pas një dite – ngrohje të thatë të zonës së lënduar, por vetëm ashtu siç drejtohet nga mjeku. A është e mundur të luani sporte, nëse dhimbja vazhdon – jo, nëse nuk doni të lëndoni veten.

  Dhimbje të pasqyruar

  Ato ndodhin me sëmundje të organeve të brendshme dhe indeve të buta shumë shpesh, kjo është arsyeja pse edhe mjekët me përvojë ndonjëherë përshkruajnë trajtimin e gabuar.

  • Pectoris pectoris mund të shkaktojë dhimbje të reflektuar në shpatullën e majtë, e cila i jep krahut dhe ndodh edhe kur ecni, por ulet në pushim. Shpesh dhimbja në shpatullën e majtë ndodh me infarkt të miokardit, por nuk është një simptomë domethënëse në fotografinë e përgjithshme.
  • Inflamacioni i pankreasit shkakton dhimbje të forta në shpatull dhe simptoma të tjera, dhe nëse lëndohet djathi dhe shpatulla e djathtë, kjo është një nga simptomat e kolecistitit.
  • Me pneumoni, dhimbja në shpatull nga mushkëritë e prekura është një nga simptomat kryesore, ndërsa dhimbja mund të mos i jepet krahut, por bëhet e vështirë të marrësh frymë.
  • Gjithashtu, të gjitha llojet e tumoreve në gjoks mund të shkaktojnë dhimbje në shpatull, e cila shtrihet në krah, skapula, kokë dhe trajtimi këtu, natyrisht, duhet të jetë specifik.

  Nëse mbështeteni në veten tuaj dhe njollosni një vend të lënduar me menovazinë, por akoma dhemb, është më mirë të mos prisni, por të konsultoheni me një mjek.

  Ndodhja e dhimbjes në nyjen e shpatullave të dorës së djathtë: shkaqet, metodat e trajtimit

  Lidhjet luajnë një rol të rëndësishëm në sistemin muskuloskeletor të një personi, duke marrë një pjesë aktive në kryerjen e çdo lëvizjeje. Prandaj, ngarkesa maksimale bie në nyjet e gjymtyrëve të sipërm të një personi, kryesisht dora e djathtë. Por jo vetëm që mbingarkesa është shkaku i dhimbjes, ato mund të ndodhin në sfondin e proceseve inflamatore, pas traumës, lëvizjes së pasuksesshme, stresit të zgjatur statik dhe për shumë arsye të tjera.

  Dhimbja mund të jetë shqetësuese edhe në anën e majtë. Por për shumicën e popullsisë, dora kryesore është, përkatësisht, dhe problemet shpesh lindin pikërisht nga kjo anë.

  Canfarë mund të provokojë shfaqjen e ndjesive të dhimbshme?

  Dhimbja në nyjen e shpatullave manifestohet jo vetëm gjatë proceseve të ndryshme patologjike në trup, por edhe kundër sfondit të shëndetit të plotë nën ngarkesa në të cilat përfshihet krahu kryesor.

  Njerëzit që nuk janë të përfshirë në sport, të cilët udhëheqin një mënyrë jetese joaktive, kur përballen me ngarkesa në duar (riparime, në sezonin e verës – vjelje nga pemët, etj.) Zbulojnë se pas punës fizike marrin shqetësim, dhimbje me ashpërsi të ndryshme në nyja e krahut të zonës së dorës së djathtë. Një ngarkesë e vogël, për shembull, kur luani tenis, gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje dhe lodhje në brezin e shpatullave, të cilat kërkojnë trajtim me përdorimin e mjeteve speciale.

  Por ka edhe situata në të cilat dhimbja shkaktohet nga një sëmundje serioze ose dëmtimi. Në këtë rast, një ekzaminim i detyrueshëm nga një specialist i kualifikuar kërkohet të përshkruajë masat e nevojshme diagnostikuese dhe trajtimin e saktë.

  Sëmundjet inflamatore të nyjes së shpatullave

  Shkaqet kryesore të dhimbjes:

  1. Tendoniti është një lezion inflamator-distrofik i indeve tendin-ligamentoze të nyjes. Dhimbja provokohet nga ngarkesa të konsiderueshme në brezin e shpatullave të një natyre dinamike ose statike. Shkaku i sindromës së dhimbjes është një humbje e elasticitetit dhe një rënie në funksionin e amortizimit të ligamenteve dhe tendinave të shpatullës.
  2. Artriti – dhimbjet janë dhemb në natyrë; sëmundja zhvillohet si rezultat i procesit inflamator kur infeksioni depërton në zgavrën e përbashkët. Simptomat shoqëruese janë ënjtje dhe hiperemia e indeve periartikulare, një person nuk është në gjendje të bëjë lëvizje të plotë të krahut.
  3. Periartriti i gjëndrës së shpatullave është një sëmundje inflamatore që përfshin dëmtimin e nyjës së shpatullave me sekuestrim të indeve periartikulare. Shkaku i zhvillimit të patologjisë mund të jetë ngarkesa e tepërt në brezin e shpatullave, dëmtime të ndryshme të shpatullave. Ekziston dhimbje në zonën e nyjës së shpatullës kur ngrihet krahu lart, lëviz në>>

  Masat diagnostikuese

  Nëse ka dhimbje në nyjet e shpatullave, duhet të kontaktoni një specialist i cili, pasi të ekzaminoni dhe të zbuloni shkakun, do të zgjidhni trajtimin e duhur. Për të filluar, duhet të konsultoheni me një terapist lokal për masat diagnostikuese, pas së cilës është e mundur të përjashtohen ose konfirmohen sëmundje të rrezikshme: kolecistiti, infarkti i miokardit, pneumonia, angina pectoris dhe të tjerët.

  Në prani të sëmundjeve të organeve të brendshme, terapisti i referohet specialistit përkatës ose shtrimit në spital.

  Në mungesë të sëmundjeve të brendshme, pacienti referohet për ekzaminim te një ortoped – traumatolog, i cili, pasi të ekzaminojë dhe të kryejë studime motorike me ngritjen dhe abstraksionin e një dore të sëmurë, do të përshkruajë diagnostifikimin e mëposhtëm:

  • radiografia e nyjes së prekur, si dhe rajoni i qafës së mitrës dhe kraharorit të shtyllës kurrizore: do të zbulojë thyerje dhe zhvendosje të mundshme;
  • ultratinguj i brezit të shpatullave: të identifikoni një proces të mundshëm inflamator, lot ose shenja shtrirje të ligamenteve dhe tendinave;
  • CT e brezit të shpatullave dhe kolonës kurrizore: në raste ekstreme, me mos informatizëm të metodave të tjera të ekzaminimit.

  Nëse nuk ka patologji si rezultat i masave diagnostikuese, pacienti është referuar për konsultim te një specialist – një neuropatolog, i cili pas ekzaminimit do të dërgojë për një ultratinguj me dopplerografi të enëve të brezit të qafës, kokës dhe shpatullave.

  Metodat e trajtimit

  Si të trajtoni dhimbjen në krah përcaktohet nga një specialist pasi të përcaktojë shkakun kryesor që provokoi siklet në nyjen e shpatullave.

  Për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar procesin inflamator, përdoren ointments medicinale dhe xhel të mëposhtëm: diklofenak, ibufen, voltaren. Vaji aplikohet ekskluzivisht në zonën e prekur të trupit, me kusht që ndjesitë e dhimbshme shfaqen gjatë periudhës së aktivitetit motorik.

  Përveç anestezisë lokale, rekomandohet gjithashtu të merrni ibuprofen ose diklofenak, të cilët kanë një efekt analgjezik dhe anti-inflamator.

  Para fillimit të trajtimit dhe kontaktit me një specialist, nëse dhimbja në nyjen e shpatullave ndodh kur ngrihet krahu, rekomandohet të imobilizoni gjymtyrën: krahu i sëmurë duhet të përkulet dhe të shtypet në trup.

  Pas dëmtimit gjatë stërvitjes sportive ose pas ushtrimit të tepërt, duhet të bëni imobilizimin e dorës dhe të merrni ilaçe për dhimbjen. Kompresat e akullit, të cilat përdoren vetëm në 24 orët e para pas lëndimit, do të ndihmojnë në lehtësimin e ënjtjes dhe dhimbjes çdo 3 orë për 15 minuta. Në ditën e dytë, nxehtësia e thatë aplikohet në zonën e dëmtuar në formën e një jastëku ngrohjeje (mund të përdorni një llambë blu) deri në tre herë në ditë, jo më shumë se 20 minuta.

  Ndalohet rreptësisht të aplikoni në mënyrë të pavarur recetat e mjekësisë tradicionale, të kryeni ushtrime gjimnastikore dhe masazh pa u konsultuar fillimisht me një specialist trajtues. Vetë-mjekimi mund të përkeqësojë gjendjen e një personi dhe të shkaktojë komplikime.

  Eleminimi i plotë i dhimbjes në bashkimin e shpatullës së dorës së djathtë mund të arrihet vetëm me kontakt me kohë me një institucion mjekësor për ekzaminim dhe sqarim të shkakut rrënjësor.

ExpertNews Shqipëri