Cilin mjek duhet ta trajtoj me përdhesin e këmbës

Akumulimi i acidit urik në trup çon në depozitimin e tij në nyje dhe shfaqjen e përdhes. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje të forta në zonën e nyjës së dëmtuar, skuqje të lëkurës, ënjtje në vendin e inflamacionit. Në rast dyshimi për një sëmundje të tillë, duhet të kontaktoni disa mjekë. Në thelb, patologjia është natyrë reumatike, kështu që ju duhet të vizitoni një reumatolog. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë keni nevojë për një terapist i cili është i disponueshëm në çdo spital ose mjek i përgjithshëm, kirurg, ortoped.

Kur është e nevojshme të shihni një mjek?

Shtë një koncept i gabuar që përdhes prek gratë që veshin këpucë të pakëndshme me takë të lartë. Grupi i rrezikut përfshin njerëz që vuajnë nga mbipesha, presioni i lartë i gjakut ose nga dëmtimet e nyjeve. Sëmundja fillon në mënyrë të konsiderueshme, në fazat e hershme probabiliteti i diagnozës së tij është i ulët. Ndërsa sëmundja zhvillohet, një person vuan nga periudha të dhimbjes në nyjen e prekur gjatë natës dhe në mëngjes. Një sindromë e tillë dhimbjeje është një rast për të shkuar te mjeku. Dallohen simptomat e mëposhtme të përdhes:

 • skuqje dhe ethe në zonën e nyjës së dëmtuar,
 • dhimbje të mprehta në palpim,
 • rritja e madhësisë së përbashkët
 • i rëndë
 • ënjtje në vendin e lezionit.

Sëmundja ka pasoja negative, prandaj, në shenjat e para të përdhes, duhet të shihni një mjek.

Cilët mjekë trajtojnë përdhes?

Përdhesi shkaktohet nga një shkelje e proceseve metabolike në trup. Terapia për të lehtësuar simptomat e sëmundjes kërkon një qasje të integruar. Zgjedhja e saktë se kujt do t'i drejtohet mjeku varet nga shenjat e sëmundjes dhe prania e specialistëve të ngushtë në klinikë. Një reumatolog, terapist, ortoped ose kirurg do të ndihmojë në zgjidhjen e problemit të përdhes. Në varësi të pranisë së problemeve të tjera shëndetësore, mjekë të tjerë marrin pjesë në terapinë komplekse: nutricionist, gastroenterolog, nefrolog. Gjatë ekzaminimit të parë, çdo mjek zbulon tiparet e stilit të jetës së pacientit. Pacienti duhet të përshkruajë më saktë simptomat e sëmundjes. Terapia e kombinuar konsiston jo vetëm në përshkrimin e ilaçeve, por edhe në ndjekjen e një diete speciale.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Kush është një reumatolog?

Një mjek me profil të ngushtë që trajton artritin, artrozën dhe sëmundjet e tjera të nyjeve dhe indit lidhës. Gjatë dozës së parë, një reumatolog vendos një diagnozë paraprake dhe përshkruan një sërë masash diagnostikuese:

 • analiza biokimike dhe e përgjithshme e gjakut dhe urinës,
 • Radioskopi
 • birë,
 • Ultratinguj.

Mbledhja e rezultateve të ekzaminimit jep një panoramë të plotë të shkallës së sëmundjes, ndihmon në përshkrimin e terapisë efektive dhe zhvillimin e ushtrimeve motorike. Pacientët me përdhes akut vendosen në një spital derisa të lehtësohet gjendja. Në fazën e remisionit, trajtimi kryhet në shtëpi nën mbikëqyrjen e një reumatolog.

Terapist për përdhes

Ky është një specialist i përgjithshëm që kryen një ekzaminim gjithëpërfshirës të trupit të pacientit. Shtë e rëndësishme të kontaktoni atë menjëherë pas sulmit të parë të guutës. Mjeku përshkruan një ekzaminim, dhe nëse diagnoza është përdhes, ai mund të referohet te një reumatolog ose specialist tjetër, në varësi të karakteristikave të sëmundjes. Terapia për përdhes konsiston në ilaçe me ilaçe për të zvogëluar sasinë e acidit urik në trup dhe për të ndjekur një dietë të rreptë. Për këtë, terapisti i referohet pacientit te një nutricionist.

Si trajtohet një ortoped?

Përdhesi karakterizohet nga një ndryshim në formën e këmbës. Një gungë karakteristike rritet në këmbë, ndryshon ecja. Me këtë patologji, terapisti shkruan një referim tek një ortoped. Ai cakton një ekzaminim shtesë për të përcaktuar shenja të tjera të sëmundjeve të sistemit muskulor dhe skeletit. Në raste komplekse, përdhes në këmbë trajtohet me zëvendësim të nyjeve.

Kirurg: tiparet e trajtimit

Terapisti dhe reumatologu në praktikën e tyre ndërveprojnë me kirurgun. Ky është një specialist që merret me trajtimin përmes operacioneve kirurgjikale. Nëse pacienti nuk shkoi me kohë tek mjeku dhe lejoi akumulimin e acidit urik në nyje – tofus, ata hiqen nga indet e buta me operacion. Kjo është një masë kardinal, e cila shoqërohet nga një proces i gjatë shërimi.

përfundim

Diagnoza në kohë e përdhes parandalon zhvillimin e komplikimeve. Në shenjat e para të sëmundjes, duhet të shihni një mjek për të vendosur një diagnozë dhe të përshkruani terapi. Profili i specialistit duhet të zgjidhet në varësi të simptomave, por në fillim të sëmundjes, një mjek i përgjithshëm ose një reumatolog do të ndihmojë për të kryer një ekzaminim gjithëpërfshirës.

Kush trajton përdhes, me cilin mjek duhet të kontaktoj?

Kur shfaqen simptomat e para të përdhes në këmbë, lind pyetja me cilin mjek duhet të këshillohet. Sipas rregullave, trajtimi i çdo sëmundjeje fillon me një vizitë te terapisti. Ai kryen një ekzaminim fillestar, mbledh një anamnezë të sëmundjes (ankesat) dhe e drejton atë në një konsultë me specialistë të ngushtë.

Mund të kontaktoni direkt me ndonjë nga mjekët. Por shumë pacientë nuk e dinë se cili mjek trajton përdhesin. Disa njerëz refuzojnë të kërkojnë ndihmë mjekësore. Një neglizhencë e tillë për shëndetin e një personi mund të shkaktojë përparimin e përdhes dhe komplikime që mund të ndodhin.

Simptomatologjia e sëmundjes

Përdhesi në këmbë karakterizohet nga një numër simptomash. Ju duhet të konsultoheni me një mjek me këto shenja:

 • Dhimbje në këmbë ose gishtërinj të një karakteri dhemb që shfaqet gjatë natës;
 • inflamacion;
 • Formimi i tofusit të përdhes (konëve);
 • Lidhja e sëmurë është e kufizuar në lëvizje.

Një shenjë integrale e përdhes është një sulm i përdhes, i cili manifestohet si një dhimbje e mprehtë në nyje. Nga jashtë, nyja duket e fryrë dhe e kuqe. Nga simptomat e përgjithshme të pacientit, dhimbja e kokës, ethet deri në 38-39 ° C janë shqetësuese.

Ndonjëherë sulmet e përdhes largohen vetë, por kjo nuk është një shenjë e rikuperimit. Sulmet e përdhes përsëriten përsëri, pas një kohe (nga 6 muaj në 1 vit). Për të parandaluar përparimin e sëmundjes, është e nevojshme të vizitoni një mjek që trajton përdhesin në kohën e duhur.

Me cilin mjek duhet të kontaktoj

Shumica e pacientëve që përvojën e parë me përdhes do të shohin një mjek mjeku ose familjar për një takim. Mjeku merr në pyetje pacientin, ekzaminon dhe ekzaminon nyjen e prekur.

Në vizitën e parë, terapisti bën një diagnozë paraprake. Pas kësaj, pacienti është referuar për konsultim nga një reumatolog, i cili përshkruan një numër studimesh laboratorike dhe instrumentale për të sqaruar diagnozën, dhe gjithashtu përcakton taktikat e terapisë.

Kujdesi mjekësor në kohë i një reumatologu do të ndihmojë në shmangien e komplikimeve dhe përparimin e procesit patologjik.

Specialist i përdhes

Një specialist i përdhes është një reumatolog i kualifikuar. Ai zhvillon diagnozë diferenciale, përcakton diagnozën e saktë, zgjedh terapinë e duhur. Për këtë, një numër studimesh janë të përcaktuara:

 • Testi i përgjithshëm i gjakut – ju lejon të përcaktoni praninë ose mungesën e një procesi inflamator;
 • Testi biokimik i gjakut – përcakton përmbajtjen e acidit urik në gjak;
 • Urinaliza – tregon praninë e devijimeve karakteristike të përdhes;
 • Radiografia – ju lejon të vlerësoni gjendjen e bashkimit, shkallën e dëmtimit, deformimin;
 • Punksioni i përbashkët – ndihmon për të zbuluar praninë e urinës së natriumit në indet e nyjes;
 • Ultratingulli është një test i detyrueshëm i veshkave që ndihmon për të përjashtuar ose konfirmuar akumulimin e kripërave të acidit urik në tubulat renale.
Lexo artikullin:  Si të identifikoni dëmtimin e këmbës

Bazuar në rezultatet e studimeve instrumentale dhe laboratorike, vendoset një diagnozë përfundimtare dhe përcaktohet trajtimi.

Terapia kolegjiale

Për terapi komplekse kërkon bashkëpunimin e disa mjekëve. Trajtimi i parë i përbashkët kryhet nga një reumatolog dhe terapist. Ata monitorojnë pacientin gjatë rëndimit fillestar të përdhes, zgjedhin terapinë e përshtatshme. Nëse nuk ka reumatolog, terapisti drejton pacientin vetë.

Kur një pacient ka sëmundje të njëkohshme ose zhvillimi i komplikimeve të përdhes ka filluar, ai do të duhet të këshillohet me mjekë të tjerë:

 • Ortopedi përshkruan një sërë masash terapeutike në rast të komplikimeve në sistemin muskuloskeletor;
 • Kirurg – në faza të rënda të sëmundjes, mjeku kombinon metodat konservative dhe kirurgjikale të terapisë;
 • Nutricionisti përcakton dietën individuale për një pacient të veçantë, përjashton ushqimet e ndaluara dhe i zëvendëson ato me analoge të sigurta;
 • Urologu ndihmon në zgjedhjen e ilaçeve që janë të sigurt për veshkat, por efektive për sekretimin e kripës ure;
 • Një kardiolog mund të eliminojë komplikimet e mundshme me sistemin kardiovaskular ndërsa merr ilaçe të caktuara që mund të ndikojnë negativisht në funksionimin e zemrës.

Teknika e trajtimit të përdhes

Mjeku trajton përdhesin në këmbë në faza. Terapia varet nga ashpërsia e procesit patologjik. Trajtimi kryhet me ndihmën e ilaçeve, fizioterapisë, ushtrimeve të fizioterapisë (terapi ushtrimore), dietë.

Faza I – heqja e dhimbjes

Gjatë një sulmi përkeqësimi ose përdhes, një dhimbje që digjet ndihet në zonën e nyjes së prekur. Për të lehtësuar gjendjen, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAID).

Më e mira nga këto është kolchicina. Ky ilaç zvogëlon kohën e dhimbjes në 2 ditë.

Faza II – terapi kryesore

Qëllimi i terapisë themelore është përdorimi i ilaçeve që ulin nivelin e kripës së acidit urik në trup. Këto ilaçe përfshijnë:

 • Barnat urikodepresive – ngadalësojnë formimin e acidit urik të tepërt (Tiopurinol, Allopurinol);
 • Ilaçet urikozike – kontribuojnë në heqjen e ure nga trupi (Sulfinpyrazone).

Zgjedhja e barit dhe doza e tij vendoset vetëm nga mjeku! Vetë-mjekimi mund të çojë në pasoja të rënda.

Faza III – metoda shtesë të trajtimit

Përveç ilaçeve në farmaci, terapia komplekse përfshin edhe metoda të tjera të trajtimit. Kjo perfshin:

 • fizioterapi;
 • fizioterapi;
 • Massotherapy;
 • Trajtimi i banjës.

Gjithashtu një komponent i rëndësishëm që ndihmon në kurimin e përdhes në këmbë është terapia dietike dhe pajtueshmëria me një regjim të veçantë ujor. Gjatë gjithë kursit të trajtimit, pacienti duhet të pijë të paktën 2-3 litra ujë në ditë. Terapia dietike përfshin rekomandimet e mëposhtme:

 • Të minimizohet konsumi i ushqimeve yndyrore në mish;
 • Braktisni plotësisht alkoolin, kafenë, kakaon, çajin e fortë, çokollatën;
 • Rritja e konsumit të produkteve të qumështit;
 • Pasuroni dietën me produkte bimore.

Trajtimi i përdhes nuk rekomandohet. Sëmundja kërkon një qasje efektive të integruar. Duke ditur se cili mjek duhet të kontaktojë me përdhes në këmbë, nuk duhet të vonojë dhe të fillojë një kurs të trajtimit kompleks sa më shpejt të jetë e mundur. Mjeku individualisht do të zgjedhë metodat e duhura të trajtimit. Kjo është mënyra e vetme për të përballuar këtë sëmundje.

Me cilin mjek mund të kontaktoj për përdhes

Specialistë të ndryshëm janë të përfshirë në sëmundje të ndryshme: neurologët trajtojnë sëmundjet e sistemit nervor, kardiologët studiojnë problemet e zemrës dhe otolaringologët merren me sëmundjet e nazofaringit. Por, sa më shpejt që një person të ketë probleme me nyjet, pak njerëz e dinë se kujt saktësisht duhet të adresohen. Whatfarë lloj mjeku trajton përdhes dhe çfarë lloj specialistësh do të ishte mirë të kalonim përveç kësaj?

Disa fjalë për përdhes

Para se të përgjigjeni në pyetjen, me cilin mjek duhet të kontaktoni përdhes, duhet të zbuloni se çfarë është kjo sëmundje. Përdhes është një sëmundje e përbashkët në të cilën, si rezultat i metabolizmit të pahijshëm, kripërat e uratit depozitohen në indet e kyçit. Në këtë rast, nyja bëhet e përflakur, dhe më e rëndësishmja, anatomia e saj normale është deformuar. Nga ana e jashtme, duket e shëmtuar: kockat individuale fryhen dukshëm, dhe lëkura në këtë vend bëhet e kuqe, shtrihet dhe dhemb.

Sëmundja diagnostikohet më së shpeshti në ekstremet, dhe vitet e fundit ka pasur një rritje të numrit të pacientëve me përdhes të këmbëve. Kjo është më e vërtetë për gratë, pasi këmbët e tyre janë në rrezik. Pse po ndodh kjo? Gratë shpesh zgjedhin një palë këpucësh jo me lehtësi ose jastëk, por se si (e bukur apo jo) këpucët ulen në këmbën e saj. Takë, këpucë të ngushta, një këpucë e pakëndshme – e gjithë kjo mund të bëhet një faktor provokues për zhvillimin e përdhes.

Tek burrat, përdhes zhvillohet midis dashamirëve të mishit, ushqimeve të yndyrshme dhe të skuqura. Enët e tilla janë të pasura me komponime purine, të cilat në trup shndërrohen në acid urik, dhe më pas – në kripërat e tij. Kjo sëmundje është kronike, vazhdimisht po përparon, dhe madje edhe me metodat moderne të trajtimit nuk është gjithmonë e mundur të heqësh qafe plotësisht manifestimet e përdhes.

Kush është i përfshirë në trajtim?

Duket se kjo është një sëmundje e përbashkët, dhe për këtë arsye mund të shkoni me siguri në një konsultë me një ortoped, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Anatomia e kockave duhet të ekzaminohet nga një traumatolog, si dhe nga një kirurg.

Por përveç këtyre specialistëve, ka edhe një të tillë që shumë njerëz harrojnë. Meqenëse përdhes shfaqet si rezultat i çrregullimeve metabolike, pacienti duhet të vizitojë një reumatolog.

Në disa qendra mjekësore të vendbanimeve të vogla, specialistë të tillë të ngushtë si reumatolog nuk janë gjithmonë në dispozicion. Shouldfarë duhet të bëjë pacienti në këtë rast?

Sigurisht, ju mund të kërkoni ndihmën e një terapisti, kirurgu ose ortopedisti, por nëse është e rëndësishme që një person të ruajë cilësinë e tij të jetës dhe të rivendosë lëvizshmërinë e mëparshme të nyjeve, atëherë është më mirë të gjesh një mundësi për t'u konsultuar me një reumatolog, edhe nëse duhet të vini në një qendër të madhe rajonale për këtë.

Veprime të tilla sigurisht që do të kenë një efekt pozitiv në shëndetin e nyjeve. Me deformime të konsiderueshme, metodat tradicionale të trajtimit të propozuar nga reumatolog mund të jenë të padobishme. Në këtë rast, operacioni tregohet. Kirurgët trajtojnë përdhes duke hequr acidin urik (tofus) nga indet e buta.

Fatkeqësisht, një operacion i tillë është i zakonshëm vetëm në vendet e zhvilluara perëndimore, dhe madje mjekët vendas mund të dërgohen atje, pasi ato nuk kanë kualifikime të mjaftueshme. Trajtimi atje do t'i kushtojë pacientit më shumë se 1000 njësi në valutë të huaj. Për fat të keq, pavarësisht nga të gjitha avantazhet e operacionit, ajo jo gjithmonë jep një rezultat të përjetshëm, dhe pas disa kohësh tofuza mund të fillojë të formohet përsëri.

Specialistë shtesë

Kush tjetër e trajton sëmundjen? Përdhesi është një sëmundje e nyjeve, por sëmundja mund të zhvillohet në sfond dhe si rezultat i sëmundjeve të tjera. Pra, shumë sëmundje seksualisht të transmetueshme, në veçanti sifilizi, çojnë në pasoja kaq të pakëndshme. Sifilisi është i rrezikshëm jo vetëm për organet gjenitourinare, por edhe për të gjithë organizmin. Ky virus ndryshon plotësisht funksionimin normal të të gjitha organeve dhe sistemeve, disa më herët, disa më vonë.

Nëse pacienti trajton përdhes në këmbë dhe nuk i kushton vëmendje manifestimeve të forta të sifilisit, atëherë ai vepron jashtëzakonisht i paarsyeshëm. Një terapi e tillë ka më shumë të ngjarë të përmirësojë aktivitetin e sifilizit. Rezulton se përdhes i shkaktuar nga sifilisi duhet të trajtohet së bashku me një venereolog. Nëse përdhes është shkaktuar nga një dietë e pahijshme (dhe kjo është ajo që ndodh shpesh), atëherë rekomandimet do të përfshijnë një vizitë të detyrueshme te një mjek që është përgjegjës për një dietë të shëndetshme, një nutricionist.

Nëse përdhes është zhvilluar si rezultat i shqetësimeve të tjera metabolike, atëherë të dy këta probleme duhet të zgjidhen së bashku, paralelisht. Pra, nëse shkaku kryesor i përdhes është një shkelje e metabolizmit të karbohidrateve – diabeti, atëherë pacienti do të ketë terapi afatgjatë me një endokrinolog. Për fat të keq, është jashtëzakonisht e rrallë të përballosh diabetin përgjithmonë, veçanërisht nëse është kongjenitale në një person.

Njerëz të tillë duhet të monitorojnë nivelin e sheqerit të tyre dhe të injektojnë insulinë në kohën e duhur gjatë gjithë jetës së tyre. Nëse nuk i tejkaloni normat e lejuara të konsumit të karbohidrateve "të shpejta", atëherë nuk do të ketë rritje të krizës në nivelin e karbohidrateve, dhe sëmundjet e njëkohshme, duke përfshirë manifestimet e përdhes, gjithashtu do të hyjnë në fazën e recensionit. Kohëzgjatja e saj varet nga vetë pacienti.

Ekzistojnë dëshmi të një lidhje të qartë midis përdhes dhe psoriasis. Kjo sëmundje autoimune ka manifestime të jashtme dermatologjike, por në fakt tabloja klinike është shumë më e thellë nga sa mendojnë vetë pacientët. Psoriasis prish proceset metabolike, përkeqëson funksionin rigjenerues, si rezultat i të cilit të gjitha organet dhe sistemet janë nën sulm.

Cili do të jetë saktësisht objekti i një goditje të tillë, askush nuk mund ta parashikojë. Sipas statistikave, në prani të simptomave psoriatike, mundësia e zhvillimit të përdhes në pacientë është një e gjysmë herë më e lartë. Nëse deformimi i përbashkët tashmë është shfaqur, atëherë duhet të trajtohet së bashku me një reumatolog, dermatolog dhe specialist të sëmundjes infektive.

Lexo artikullin:  Të përbashkët në gishtin tregues të dorës së djathtë dhemb

Më në fund, do të jetë e dobishme të vizitoni një alergolog. Fakti është se përdhes nuk ka të ngjarë të paraqitet në një person me imunitet të mirë, edhe nëse ai thyen të gjitha rregullat dhe tejkalon të gjitha kufijtë përtej të cilave shëndeti përfundon. Por, sapo një lloj efekti irritues i jashtëm të fillojë të minojë mbrojtjen e imunitetit, atëherë gjithçka mund të dështojë. Faktorë të tillë të jashtëm përfshijnë kërpudhat në gozhdë, alergjitë ndaj polenit të pranverës, etj.

Fakti është se trupi shpenzon një pjesë të burimeve të tij të brendshme në luftën kundër një sulmi të jashtëm, dhe thjesht nuk mbetet për të kontrolluar proceset e brendshme të forcave. Në përgjithësi, terapia me një alergolog nuk mund të quhet një trajtim i plotë. Rathershtë më tepër një ndryshim i mënyrës së jetesës që do t'i lejojë një personi të qëndrojë në një zonë rehatie, duke iu nënshtruar të gjitha rekomandimeve.

Mjeku që ndjek pacientin për përdhes është një reumatolog, por shumë shpesh sëmundja vazhdon në sfondin e një bande të diagnozave të tjera që duhet të trajtohen me specialistë të tjerë. Vetëm një qasje e tillë e integruar në çështjen e shëndetit të një personi mund të çojë në një kthim në një jetë normale aktive dhe të parandalojë komplikimet e mundshme.

Isfarë është përdhes?

Përdhes është një sëmundje e karakterizuar nga shenja të artritit në mes të niveleve të rritura të acidit urik dhe kripërave të tij (hiperuricemia) në trup. Jo në të gjitha rastet, një rritje në nivelin e acidit urik në gjak çon në zhvillimin e përdhes, por me kalimin e moshës, rreziku i formimit të sëmundjes rritet ndjeshëm. Deri më tani, incidenca e përdhes është 3 raste për 1000 persona. Shtë vërtetuar se përdhes është shumë më e zakonshme tek burrat (rreth 20 herë), megjithatë, në gratë në vitet e fundit ka pasur një rritje të incidencës. Dallimi ndër-gjinor në incidencën pas 50 vjetësh është zvogëluar.

Përdhesi mund të ndikojë në çdo nyje: gishtërinjtë, duart, bërrylat, gjunjët, por më shpesh nyjet e gishtërinjve të këmbës, veçanërisht gishti i madh, vuajnë nga përdhes, e cila shoqërohet me një tendencë më të madhe për ndryshime degjenerative-distrofike në indin e tyre kërc. .

Historia e përdhes

Përdhesi ishte përshkruar tashmë në shekullin e pes para Krishtit. Hipokrati, por ishte vetëm një përshkrim i simptomave. Në fund të shekullit të kaluar, shkencëtarët gjetën një rritje të gjakut, dhe pastaj në lëng intraartikular në pacientët me përdhes, përmbajtja e kripërave të acidit urik. Një studim i hollësishëm i patogjenezës së përdhes dhe zhvillimi i trajtimit të drogës daton që nga mesi i shekullit XX.

Teori të ndryshme janë kurioze, që lidhin mundësinë e zhvillimit të përdhes me karakteristika të ndryshme jetese dhe cilësi personale. Për shembull, qysh nga Mesjeta, përdhes u quajt "sëmundja e shumë", pasi njerëzit e tij jashtëzakonisht të pasur ishin të sëmurë. Më vonë, kjo u shpjegua nga lidhja midis zhvillimit të përdhes dhe gëlltitjes së një sasie të madhe të proteinave dhe pjesëmarrjes së alkoolit në patogjenezën e tij. Një teori tjetër ishte të identifikonte varësinë e shpeshtësisë së sëmundjes nga niveli i inteligjencës dhe suksesi i përgjithshëm i një personi. Shumë personalitete të famshme (Franklin, Newton, Darwin, etj.) Vuanin nga përdhes, gjë që dha arsye për të supozuar një lidhje të tillë.

Patogjeneza e përdhes

Hyperuricemia mund të shoqërohet me një sërë arsyesh, nga ushtrimi fizik intensiv dhe gabimet dietike, deri tek sëmundjet e rënda të veshkave ose onkologjia. Karakteristika komplekse e simptomave të përdhes nuk është formuar gjithmonë. Kjo diagnozë bëhet kur ka shenja të inflamacionit të nyjeve (artritit), që është rezultat i depozitimit të kripërave të acidit urik (uratet) në indet e kyçit. Kristalet e acidit urik kanë një efekt irritues në indet, duke rezultuar në inflamacionin dhe përhapjen e tyre kronike aseptike me formimin e "koneve" të mentës. Tofusi mund të jetë i vendosur në organet e brendshme (për shembull, valvulat e zemrës). Tofusi në vetvete është pa dhimbje, dhimbja shoqërohet me inflamacion në çantat periartikulare (bursitin) ose në tendinat (tendovaginitis). Procesi inflamator bëhet shkaku i dhimbjes së fortë dhe lëvizjes së kufizuar të nyjes.

Shkaqet e përdhes

Faktorët e rrezikut për formimin e përdhes përfshijnë të gjitha kushtet që rrisin nivelin e acidit urik në gjak. Kjo mund të jetë një rritje në marrjen e saj, për shembull, kur hani një sasi të madhe të proteinave, veçanërisht mishin e kuq. Acidi urik mund të jetë endogjen, domethënë ai formohet nga indet e trupit tuaj, për shembull, gjatë terapisë antitumor, proceset autoimune. Nëse procesi patologjik zhvillohet si rezultat i ndonjë sëmundjeje ose terapie të tij, ata flasin për përdhes sekondare.

Hyperuricemia mund të rezultojë nga një shkelje e eleminimit normal të urateve në sëmundjet e veshkave të ndërlikuara nga dështimi i veshkave. Ka situata kur një rritje në prodhimin e acidit urik shoqërohet me një shkelje të sekretimit të tij – në rast të kushteve të shokut, konsumimi i alkoolit. Për këtë arsye, nuk rekomandohet kombinimi i përdhes dhe alkoolit.

Predispozitë e vërtetuar dhe e trashëguar ndaj përdhes, që konsiston në veçoritë e metabolizmit të purinës. Përdhesi i përcaktuar gjenetikisht quhet idiopatik. Shtë mjaft e rrallë, duke përbërë afërsisht 10% të të gjitha rasteve të përdhes primare (pjesa tjetër e 90% shoqërohet me sekretim të acidit urik).

Predispozita e trashëguar për përdhes

Burimi i acidit urik në trupin e njeriut janë bazat purine (adenina dhe guanina), të cilat janë pjesë e acideve nukleike, dhe nukleozidet purine (një përbërës strukturor i ATP). Acidet nukleike hyjnë në trup me ushqim ose sintetizohen në mënyrë endogjene (kryesisht). Disa enzima janë të përfshira në metabolizmin e bazave purine; defektet në strukturën e dy prej tyre janë treguar për të përmirësuar sintezën e acidit urik: një mangësi e transferazës së fosforibosilozës hipoksantin-guanine (HCGFT) dhe aktivitetit të rritur të 5-fosforibosil-1-sintetazës. Në prani të këtyre transformimeve, zhvillimi i përdhes në fëmijë është i mundur. Të dyja këto enzima kontrollohen nga gjenet e lidhura me kromozomin X, prandaj më shpesh meshkujt vuajnë nga përdhes trashëgimore.

Faktorët provokues

Një sulm i përdhes zakonisht paraprihet nga ndikimi i faktorëve provokues:

 • marrja e alkoolit (mekanizmi mund të shoqërohet me një rritje të formimit të uratit për shkak të prishjes intensive të ATP kur alkooli hyn në trup, si dhe një rritje në përmbajtjen e acidit laktik, i cili prish ekskretimin e urateve nga veshkat );
 • ndryshimet në ushqim, ndërsa një sulm i përdhes mund të provokojë edhe overeating (veçanërisht mish yndyror ose peshk), dhe uria;
 • trauma ose mbingarkesa e nyjes (për shembull, me ecje të gjatë);
 • marrja e medikamenteve të caktuara, veçanërisht diuretikët.

Shenjat e përdhes

Depozitimi i kristaleve të acidit urik nuk çon menjëherë në dhimbje. Në fazën fillestare asimptomatike, sëmundja diagnostikohet jashtëzakonisht rrallë, megjithëse pothuajse gjysma e pacientëve ka sulme të dhimbje barku në veshka para shfaqjes së dhimbjes në nyje – urolithiasis është formuar më herët se përdhes.

Më shpesh, diagnoza e përdhes është bërë pas sulmit të parë të artritit. Lidhja e prekur bymehet, lëkura sipër saj bëhet hiperemike dhe e nxehtë, shfaqen dhimbje të forta që kufizojnë lëvizshmërinë në nyje. Simptomat e përdhes varen nga vendndodhja e lezionit. Më shpesh, gjendet monoartriti i izoluar i nyjes metatarsofalangeal (deri në 65% të rasteve), nyjet e tjera të këmbëve (përdhes në gju, kyçin e këmbës dhe nyje të tjera të këmbës) kanë shumë më pak të ngjarë të preken. Përdhesi në duar është jashtëzakonisht i rrallë, i cili shoqërohet me tiparet strukturore të kërcit.

Farë lloj mjeku trajton përdhesin

Pyetja, cili mjek trajton përdhes, fillon të emocionojë një person kur ai ka ndryshime të kyçeve, dhe kockat shfaqen në këmbët e tij. Forma e ndryshuar e këmbëve i jep pacientit shumë shqetësime dhe shqetësime të dhimbshme kur zgjedh dhe vesh këpucë. Nëse problemi nuk zgjidhet, atëherë mund të çojë në një numër komplikimesh në të ardhmen.

Si mund të ndihmojë një mjek?

Kockat në këmbë rriten me kalimin e kohës, jo vetëm që shkaktojnë siklet në një person, por ndonjëherë i shkaktojnë atij dhimbje të forta. Kjo ndodh sepse përdhes nuk është vetëm një deformim i nyjeve, por edhe një proces inflamator, si dhe depozitimi i kripërave dhe kristaleve urinar, gjë që gradualisht çon në shkatërrimin e nyjes. Prandaj, në shenjat e para të sëmundjes, duhet të bëni një takim me mjekun. Specialisti identifikon shkallën e inflamacionit të nyjeve dhe përshkruan trajtimin e nevojshëm.

Specialistsfarë specialistët trajtojnë përdhes

Midis mjekëve pacienti mund të kontaktojë: një terapist, një ortopedist me përvojë, një reumatolog profesionist, traumatolog dhe kirurg. Por kjo listë nuk është e plotë, sepse shkaku i përdhes është shpesh kequshqyerja. Kjo do të thotë që pacienti duhet të vizitojë edhe një nutricionist.

Testsfarë testesh drejton mjeku?

Një specialist me përvojë identifikon përdhes pas ekzaminimit të parë vizual, por për të marrë një pamje shteruese të sëmundjes, mjeku drejton pacientin drejt një diagnoze që përfshin disa lloje studimesh. Para së gjithash, ju duhet të dhuroni gjak për biokiminë, të bëni një ekzaminim të përgjithshëm dhe me rreze x të nyjeve, të bëni një ultratinguj të veshkave.

Lexo artikullin:  Simptomat e osteokondrozës torakale, trajtimi, shkaqet, fazat

Diagnoza më e saktë që konfirmon praninë e përdhes në një pacient është arthrocentesis – testimi i përbërësit artikular sinovial, duke zbuluar sasinë e acidit urik. Kjo metodë nuk zbatohet nëse pacienti ka një ënjtje ose skuqje të zonës së prekur.

Farë mund të emërojë

Për të hequr qafe përdhes, duhet të përdoret një qasje e integruar ndaj trajtimit, e cila varet nga faza e artritit.

Ka disa mënyra për të luftuar sëmundjen:

  Terapia e barnave, e cila përfshin emërimin e jo-stero>

Ilaçet kanë një efekt të shpejtë dhe të fuqishëm, por efektet anësore nuk përjashtohen kur pacienti mund të pësojë dëme në veshka. Nefropatia e përdhes, e cila zhvillohet gjatë trajtimit, ndonjëherë çon në vdekje, kështu që është kaq e rëndësishme të ekzaminoni veshkat dhe të ndiqni në mënyrë rigoroze të gjitha rekomandimet e mjekut.

Nëse sëmundja u shfaq në një grua shtatzënë dhe laktante, droga mund të dëmtojë sesa të përfitojë. Në raste të tilla, specialisti përshkruan një trajtim alternative, duke përfshirë përdorimin e kondroprotektorëve. Këto ilaçe riparojnë qelizat dhe indet e dëmtuara, duke i rigjeneruar dhe stimuluar ato, duke rikthyer funksionet e humbura të nyjeve.

Si një element i terapisë shoqëruese me një formë të pakomplikuar të sëmundjes, lejohet të përdoren metoda të mjekësisë tradicionale, ndër të cilat:

 1. Një vaj i bazuar në gjalpë me shtimin e vodkës ose alkoolit në një raport 1: 1. Pas përzierjes së përbërësve, substanca ndizet derisa alkooli të jetë avulluar plotësisht dhe të aplikohet në zonat e prekura derisa dhimbja të zhduket.
 2. Gjysma e një gote karboni të pluhurit të aktivizuar përzihet me 1 s. l fara liri, shtoni pak ujë dhe përdorni si kompresë të aplikuar gjatë natës.
 3. Tabaka me jod, duke zvogëluar depozitat e kripës. 3 lugë është marrë në 3 l ujë. sode dhe 9 pika jod.
 4. Bluarje me jod (10 ml) dhe Aspirin (5 tableta, pluhur). Pas trajtimit, çorapët e ngrohtë duhet të vishen në këmbë.
 5. Vepron në mënyrë efektive një zierje të limonit me hudhër. Produktet janë grimcuar, derdhen me ujë të valë, insistojnë ditën dhe pinë 3 herë në ditë për 2 lugë gjelle. l
 6. Infuzion i gjetheve të thuprës ose lingonberry, lëng hithre dioica.

Ndër rekomandimet e tjera, këshillat e një dietologu mund të ndihmojnë, gjë që do ta bëjë pacientin një menu të plotë që ndihmon për të përmirësuar mirëqenien e tij. Nga produktet e lejuara për përdorim:

  ndonjë pornografi>

Më poshtë duhet të përjashtohet nga përdorimi:

 • salcice, mish të tymosur;
 • ushqime të konservuara;
 • kafe e fortë, çaj;
 • bishtajore, bizele;
 • çokollatë, kakao;
 • peshk i skuqur dhe mish;
 • pije alkolike;
 • yndyrë;
 • kripë;
 • erëza dhe erëza;
 • kërpudha.

Trajtimi i artritit të përdhes është një proces i gjatë, për periudhën e së cilës është e nevojshme të rezervoni durimin, sepse një rezultat i menjëhershëm është i pamundur këtu. Për të eliminuar procesin inflamator dhe për të hequr qafe dhimbjen, terapia është e nevojshme për 4-5 muaj, dhe në raste komplekse procesi vonohet me vite. Administrimi në kohë i ilaçeve dhe respektimi i rreptë i dietës janë kushte të domosdoshme për shërimin e plotë të pacientit.

Isfarë është përdhes?

Përdhes është një sëmundje e karakterizuar nga shenja të artritit në mes të niveleve të rritura të acidit urik dhe kripërave të tij (hiperuricemia) në trup. Jo në të gjitha rastet, një rritje në nivelin e acidit urik në gjak çon në zhvillimin e përdhes, por me kalimin e moshës, rreziku i formimit të sëmundjes rritet ndjeshëm. Deri më tani, incidenca e përdhes është 3 raste për 1000 persona. Shtë vërtetuar se përdhes është shumë më e zakonshme tek burrat (rreth 20 herë), megjithatë, në gratë në vitet e fundit ka pasur një rritje të incidencës. Dallimi ndër-gjinor në incidencën pas 50 vjetësh është zvogëluar.

Përdhesi mund të ndikojë në çdo nyje: gishtërinjtë, duart, bërrylat, gjunjët, por më shpesh nyjet e gishtërinjve të këmbës, veçanërisht gishti i madh, vuajnë nga përdhes, e cila shoqërohet me një tendencë më të madhe për ndryshime degjenerative-distrofike në indin e tyre kërc. .

Historia e përdhes

Përdhesi ishte përshkruar tashmë në shekullin e pes para Krishtit. Hipokrati, por ishte vetëm një përshkrim i simptomave. Në fund të shekullit të kaluar, shkencëtarët gjetën një rritje të gjakut, dhe pastaj në lëng intraartikular në pacientët me përdhes, përmbajtja e kripërave të acidit urik. Një studim i hollësishëm i patogjenezës së përdhes dhe zhvillimi i trajtimit të drogës daton që nga mesi i shekullit XX.

Teori të ndryshme janë kurioze, që lidhin mundësinë e zhvillimit të përdhes me karakteristika të ndryshme jetese dhe cilësi personale. Për shembull, qysh nga Mesjeta, përdhes u quajt "sëmundja e shumë", pasi njerëzit e tij jashtëzakonisht të pasur ishin të sëmurë. Më vonë, kjo u shpjegua nga lidhja midis zhvillimit të përdhes dhe gëlltitjes së një sasie të madhe të proteinave dhe pjesëmarrjes së alkoolit në patogjenezën e tij. Një teori tjetër ishte të identifikonte varësinë e shpeshtësisë së sëmundjes nga niveli i inteligjencës dhe suksesi i përgjithshëm i një personi. Shumë personalitete të famshme (Franklin, Newton, Darwin, etj.) Vuanin nga përdhes, gjë që dha arsye për të supozuar një lidhje të tillë.

Patogjeneza e përdhes

Hyperuricemia mund të shoqërohet me një sërë arsyesh, nga ushtrimi fizik intensiv dhe gabimet dietike, deri tek sëmundjet e rënda të veshkave ose onkologjia. Karakteristika komplekse e simptomave të përdhes nuk është formuar gjithmonë. Kjo diagnozë bëhet kur ka shenja të inflamacionit të nyjeve (artritit), që është rezultat i depozitimit të kripërave të acidit urik (uratet) në indet e kyçit. Kristalet e acidit urik kanë një efekt irritues në indet, duke rezultuar në inflamacionin dhe përhapjen e tyre kronike aseptike me formimin e "koneve" të mentës. Tofusi mund të jetë i vendosur në organet e brendshme (për shembull, valvulat e zemrës). Tofusi në vetvete është pa dhimbje, dhimbja shoqërohet me inflamacion në çantat periartikulare (bursitin) ose në tendinat (tendovaginitis). Procesi inflamator bëhet shkaku i dhimbjes së fortë dhe lëvizjes së kufizuar të nyjes.

Shkaqet e përdhes

Faktorët e rrezikut për formimin e përdhes përfshijnë të gjitha kushtet që rrisin nivelin e acidit urik në gjak. Kjo mund të jetë një rritje në marrjen e saj, për shembull, kur hani një sasi të madhe të proteinave, veçanërisht mishin e kuq. Acidi urik mund të jetë endogjen, domethënë ai formohet nga indet e trupit tuaj, për shembull, gjatë terapisë antitumor, proceset autoimune. Nëse procesi patologjik zhvillohet si rezultat i ndonjë sëmundjeje ose terapie të tij, ata flasin për përdhes sekondare.

Hyperuricemia mund të rezultojë nga një shkelje e eleminimit normal të urateve në sëmundjet e veshkave të ndërlikuara nga dështimi i veshkave. Ka situata kur një rritje në prodhimin e acidit urik shoqërohet me një shkelje të sekretimit të tij – në rast të kushteve të shokut, konsumimi i alkoolit. Për këtë arsye, nuk rekomandohet kombinimi i përdhes dhe alkoolit.

Predispozitë e vërtetuar dhe e trashëguar ndaj përdhes, që konsiston në veçoritë e metabolizmit të purinës. Përdhesi i përcaktuar gjenetikisht quhet idiopatik. Shtë mjaft e rrallë, duke përbërë afërsisht 10% të të gjitha rasteve të përdhes primare (pjesa tjetër e 90% shoqërohet me sekretim të acidit urik).

Predispozita e trashëguar për përdhes

Burimi i acidit urik në trupin e njeriut janë bazat purine (adenina dhe guanina), të cilat janë pjesë e acideve nukleike, dhe nukleozidet purine (një përbërës strukturor i ATP). Acidet nukleike hyjnë në trup me ushqim ose sintetizohen në mënyrë endogjene (kryesisht). Disa enzima janë të përfshira në metabolizmin e bazave purine; defektet në strukturën e dy prej tyre janë treguar për të përmirësuar sintezën e acidit urik: një mangësi e transferazës së fosforibosilozës hipoksantin-guanine (HCGFT) dhe aktivitetit të rritur të 5-fosforibosil-1-sintetazës. Në prani të këtyre transformimeve, zhvillimi i përdhes në fëmijë është i mundur. Të dyja këto enzima kontrollohen nga gjenet e lidhura me kromozomin X, prandaj më shpesh meshkujt vuajnë nga përdhes trashëgimore.

Faktorët provokues

Një sulm i përdhes zakonisht paraprihet nga ndikimi i faktorëve provokues:

 • marrja e alkoolit (mekanizmi mund të shoqërohet me një rritje të formimit të uratit për shkak të prishjes intensive të ATP kur alkooli hyn në trup, si dhe një rritje në përmbajtjen e acidit laktik, i cili prish ekskretimin e urateve nga veshkat );
 • ndryshimet në ushqim, ndërsa një sulm i përdhes mund të provokojë edhe overeating (veçanërisht mish yndyror ose peshk), dhe uria;
 • trauma ose mbingarkesa e nyjes (për shembull, me ecje të gjatë);
 • marrja e medikamenteve të caktuara, veçanërisht diuretikët.

Shenjat e përdhes

Depozitimi i kristaleve të acidit urik nuk çon menjëherë në dhimbje. Në fazën fillestare asimptomatike, sëmundja diagnostikohet jashtëzakonisht rrallë, megjithëse pothuajse gjysma e pacientëve ka sulme të dhimbje barku në veshka para shfaqjes së dhimbjes në nyje – urolithiasis është formuar më herët se përdhes.

Më shpesh, diagnoza e përdhes është bërë pas sulmit të parë të artritit. Lidhja e prekur bymehet, lëkura sipër saj bëhet hiperemike dhe e nxehtë, shfaqen dhimbje të forta që kufizojnë lëvizshmërinë në nyje. Simptomat e përdhes varen nga vendndodhja e lezionit. Më shpesh, gjendet monoartriti i izoluar i nyjes metatarsofalangeal (deri në 65% të rasteve), nyjet e tjera të këmbëve (përdhes në gju, kyçin e këmbës dhe nyje të tjera të këmbës) kanë shumë më pak të ngjarë të preken. Përdhesi në duar është jashtëzakonisht i rrallë, i cili shoqërohet me tiparet strukturore të kërcit.

ExpertNews Shqipëri