Cili mjek trajton nyjet e gishtërinjve

Dhimbja e kyçeve zakonisht shoqërohet me sëmundje të të moshuarve. Sidoqoftë, kjo nuk është mjaft e vërtetë. Ka shumë sëmundje që mund të shkaktojnë këtë simptomë në një moshë mjaft të re. Tofarë duhet të bëni nëse nyjet e gishtave lëndohen, dhe çfarë e shkakton atë?

Anatomi

Në të gjithë sistemin muskuloskeletor ka më shumë se 300 nyje. Disa janë të përfshirë në lëvizjet njerëzore vazhdimisht, të tjerët funksionojnë më rrallë. Më të lëvizshmet janë nyjet e gishtërinjve. Përveç kësaj, ato janë mjaft të vogla, gjë që rrit mundësinë e humbjes së tyre në më të vogël të ngarkesës.

Një nyje është një kryqëzim i eshtrave që rrethojnë:

  Gripi synovial>Anatomia e furçës

Patologjia e ndonjë prej strukturave të mësipërme çon në sëmundje të ndryshme që reflektohen në të gjithë nyjen dhe provokojnë dhimbje.

dhimbje Finger

Do gisht ka 3 kocka dhe 3 nyje. Shkaku i dhimbjes mund të jetë inflamator ose traumatik.

Më poshtë janë sëmundjet kryesore në të cilat mund të shfaqen dhimbje të nyjeve në krah.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

artrit

Kjo është një sëmundje e etiologjisë inflamatore. Mund të ndodhë, në mënyrë akute dhe kronike. Vetë bashkimi dhe indet ngjitur janë të përflakur.

Simptomat e artritit:

 • Dhimbje kur lëvizni ose në pushim;
 • Edemë lokale;
 • Skuqja dhe rritja e temperaturës lokale;
 • përtyp;
 • Lëvizshmëri e kufizuar;
 • Ndryshimi i formës.

Artrit rheumatoid

Indi lidhës bëhet i përflakur, dhe simptomat më shpesh shqetësohen në mes dhe gishtin e parë. Karakteristikat karakteristike janë simetria e lezionit në të dy duart dhe dhimbja e shtuar gjatë natës.

Nëse nuk mjekohet, sëmundja nga nyjet e vogla mund të përhapet në ato më të mëdha.

Ndodh për shkak të çrregullimeve metabolike, në veçanti, purines. Akumulimi i kripërave në të përbashkët provokon procesin inflamator, dhimbjen dhe kufizimin e lëvizshmërisë.

Fillon, si rregull, në gishtin e madh, dhe pastaj përhapet në nyje të tjera. Kockat e përflakura dhe të zmadhuara fryhen dhe pjeken shumë. Përkeqësimi mund të zvarritet deri në disa javë.

Inflamacion psoriatik

Humbja nuk është simetrike. Whining të gjitha kockat në gisht. Sëmundja çon në deformim të nyjeve, si rezultat i së cilës, gishtat e dy duarve duken ndryshe.

Kur infeksioni futet në kocka ose elementë të tjerë strukturorë të nyjes, shfaqet artriti infektiv. Si të trajtoni një sëmundje të tillë varet nga natyra e patogjenit dhe vendndodhja e lezionit.

Patologji të ngjashme shoqërohen me simptoma shtesë:

 • Dehje e përgjithshme;
 • Ethe;
 • Shkelja e pacientit.

Ligamentiti stenozues

Ndodh kur ligamenti është i dëmtuar. Dhimbja shfaqet në të gjithë gishtat e dorës përveç gishtit të vogël. Pacienti ankohet për djegie dhe mpirje, cianozë dhe ënjtje janë vizualisht të dukshme. Në këtë sëmundje, knuckles nuk përkulet mirë. Simptomat kryesisht shqetësohen në mëngjes. Inflamacioni i ligamentit të gishtit të madh është quajtur sëmundja e De Querven.

Osteoarthritis

Kjo është gjendja kur indi i kërcit është shkatërruar. Pse po ndodh kjo? Arsyet mund të fshihen në çrregullimet hormonale ose metabolike, predispozicionin gjenetik, stresin në rritje të zgjatur.

Pacienti shqetësohet:

 • Kufizimi i lëvizjes;
 • përtyp;
 • Në mëngjes, nyja dhemb dhe nuk përkulet;
 • Disshtë rritur siklet gjatë ushtrimit.

Kur nyja e gishtit të madh në krah dhemb, është e mundur rizizoza, e cila është gjithashtu një sëmundje degjenerative. Nëse gishti i madh është nën stres të vazhdueshëm, gjasat e një problemi rriten.

osteomielit

Shkaku është bakteret që shkaktojnë një proces purulent-nekrotik në nyje dhe indet e buta. Simptomat e përgjithshme bashkohen me simptomat lokale – ethe, dhimbje koke, keqtrajtim.

Rezultati mund të jetë kocka e kërrusur dhe nyje të ngurta.

Bursit

Inflamacioni lokalizohet në çantat e bashkimit, ku lëngu fillon të grumbullohet. Ju mund të vini re se gishti është i fryrë, nuk përkulet, dhe palpimi shkakton dhimbje të mprehtë. Procesi mund të bashkojë një infeksion sekondar dhe fillimin e bursitit purulent.

Çrregullime vaskulare

Nëse dhimbja shoqërohet me ndryshime të caktuara në lëkurë (cianozë, ftohje, dhe pastaj skuqje), mund të supozohet një krizë angiospastike e anijeve periferike.

Nevropati

Një dëmtim i kyçit të kyçit të dorës së majtë provokon dhimbje në gishtat e kësaj dore. Në faza të përparuara, nyjet janë shumë të vështira për tu përkulur dhe unbenduar. Sindroma e Raynaud është gjithashtu një shkelje e përcjelljes së nervave, kur gjatë ndjesive të pakëndshme majat e gishtave bëhen të bardha, pasi ato nuk marrin gjak.

Ngjyra e bardhë në majë të gishtave është një simptomë dalluese e një gjendjeje që është mjaft e rrezikshme për shkak të probabilitetit të lartë të nekrozës së indeve.

Osteokondroza e qafës së mitrës

Dhimbja në gjuajtje, si një shkarkesë e rrymës, përshkon pacientin nga nyjet e parakrahut deri te phalanges e gishtërinjve. Zakonisht dhemb pasi ngarkon shtyllën kurrizore.

Një simptomë shtesë është një shkelje e lëvizshmërisë në disa pjesë të shtyllës kurrizore dhe dhimbje kur koka është e përkulur.

plagosje

Zhvendosja e kontuzionit të përbashkët ose të rëndë të phalanx mund të shkaktojë dhimbje të mprehtë. Si rregull, vetë pacienti e di se ku goditi.

Simptomat e dukshme mund të jenë fryrja e nyjës së gishtit të madh apo për shembull, gishti i vogël, skuqja, rritja e temperaturës lokale.

Sëmundja vibruese

Ndodh për shkak të punës së shpeshtë me mekanizmat e dridhjes. Në fillim manifestohet me parehati periodike, duke u shqyer më shpesh se gishti i mesëm ose unaza e dorës së djathtë. Pastaj paresthesia bëhet e përhershme dhe shkon në humbje të ndjesisë dhe zbardhjes së fangjazave nga baza tek këshilla.

Lexo artikullin:  Artroza e ekstremiteteve të poshtme - simptomat dhe trajtimi, shkaqet e sëmundjes

Sindromi i tunelit

Shtë mjaft e zakonshme në botën moderne, megjithëse shumë pak e dinë se çfarë është. Arsyeja është puna e gjatë në kompjuter, si rezultat i së cilës nervi ngjitet, duke çuar nga kyçet e dore tek gishti i madh, indeksi, gishti i mesëm dhe unazë.

Karakteristikat e dhimbjes

 • Ndonjëherë natyra e dhimbjes ka të ngjarë të tregojë shkakun. Për shembull, dhimbja në mëngjes me fleksion ka shumë të ngjarë një simptomë e inflamacionit në nyje, në veçanti të artritit;
 • Nëse nyjet janë fryrë dhe kthesë gjatë shtatëzanisë, atëherë dhimbjet shoqërohen me çrregullime hormonale. Kjo mund të jetë zbutje e ligamenteve ose, për shembull, mangësi e kalciumit. Shpesh dhimbjet e nyjeve dhe pas lindjes;
 • Nëse gishtat përkulen dobët pas gjumit, kjo mund të jetë për shkak të patologjisë vaskulare dhe ënjtjes;
 • Ndjesitë e pakëndshme pas ushtrimit fizik tregojnë gjithashtu probleme me anijet. Të dhemb jo vetëm që të shtrëngosh grushtin, por mpirjet dhe ngërçet janë gjithashtu të mundshme.

Kush është i prirur ndaj sëmundjeve të kyçeve?

Mundësia e problemeve me nyjet e gishtërinjve varet nga disa faktorë predispozues:

 • Sëmundje të shpeshta infektive;
 • Rritja e ngarkesës dhe veshja e parakohshme e nyjeve;
 • Mosha mbi 40 vjeç;
 • Disordersrregullime hormonale dhe metabolike;
 • Hipotermia dhe dëmtimi.

Diagnostics

Metodat e mëposhtme do të ndihmojnë në diagnostikimin pse nyjet filluan të lëndohen.

Roentgenography. Ai bën të mundur studimin e strukturës së eshtrave, përcaktimin me saktësi të vendndodhjes së lëndimeve dhe tumoreve;

 • Tomography. Rezultati përpunohet në kompjuter, mund të merrni një fotografi të seksioneve kryq në fushën e patologjisë;
 • Electrospondylography. Një metodë e ekzaminimit të shtyllës kurrizore, e cila identifikon problemet në zonën përgjegjëse për punën e duarve. Në këtë mënyrë, ju mund ta identifikoni problemin në fazën fillestare;
 • Ultratinguj Përdoret më rrallë, pasi imazhi nuk është aq i qartë sa me rrezet X;
 • Birë. Punksioni i bashkimit dhe nxjerrja e lëngut synovial për ekzaminim pasues.
 • Për më tepër, mjeku mund të përshkruajë një provë të urinës dhe gjakut.

  Cili mjek trajton sëmundjet e kyçeve?

  Në ankesat e para për kthesë dhe dhimbje në kocka, duhet të konsultoheni me një terapist, i cili më pas do t'i referohet një specialisti më të ngushtë. Në varësi të shkakut të patologjisë, mund të jetë një ortopedist, neurolog, kirurg, traumatolog dhe reumatolog.

  Trajtim

  Baza e terapisë është grupi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (Diklofenac, Movalis, Nimesil). Në shumicën e sëmundjeve, ato ndihmojnë në eliminimin e vetë shkakut dhe siklet (kur nyjet e vogla ose të mesme kthesohen dhe lëndohen).

  Me efikasitet të dobët, ata kalojnë në ilaçe hormonale (Dexamethasone, Metipred)

  Me ndryshime degjenerative, të cilat janë veçanërisht të dukshme në gishtin e vogël dhe gishtin tregues, duhet të përshkruhen kondroprotektorë (Don, Structum, Chondroxide).

  Shumë ilaçe kanë efekte anësore, kështu që ato duhet të zgjidhen vetëm nga një mjek pasi të përcaktohet shkaku i saktë i sëmundjes.

  Metodat tradicionale të trajtimit

  Nëse nyjet kthehen përmbys dhe dhimbja ul cilësinë e jetës, pacienti mund të përdorë mjete juridike popullore paralelisht me ilaçet:

  • Lehtësimi i dhimbjeve në nyjet e bërrylave dhe duarve do të ndihmojë locione nga një përzierje e vodka, mjaltë dhe aloe;
  • Infuzion i manave dhe gjetheve lingonberry – ata e pinë atë>

  Trajtimi në klinikën tonë:

  • Këshillim mjekësor falas
  • Eleminimi i shpejtë i dhimbjes;
  • Qëllimi ynë: restaurimi i plotë dhe përmirësimi i funksioneve të dëmtuara;
  • Përmirësime të dukshme pas 1-2 seancave; Metoda të sigurta jo kirurgjikale.

  Sëmundjet inflamatore të nyjeve të duarve dhe këmbëve janë më të zakonshme tek njerëzit e rinj dhe të moshës së mesme. Por ndryshimet degjeneruese në indet e kërcit janë shumë të moshuar që kanë kapërcyer kufirin 45-vjeçar të jetës së tyre. Në rastet e para dhe të dyta, trajtimi në kohë me zgjedhjen e duhur të një mjeku që trajton nyjet e krahëve dhe këmbëve, një rikuperim i plotë është i mundur pa humbje të aftësisë së kufizuar të aktivitetit motorik.

  Cili mjek trajton nyjet e duarve në një klinikë të qytetit?

  Si rregull, emërimi dhe ekzaminimi fillestar kryhet nga një mjek, i cili, në bazë të të dhënave të marra nga laboratori, mund të caktojë një konsultë të një neurolog, kirurg, ortoped dhe reumatolog. Këta specialistë do të rekomandojnë në mënyrë rutinore trajtimin simptomatik, pasi që ilaçet farmakologjike më përparimtare, të cilat, në thelb, duhet të rivendosin strukturën e kërcit, të veprojnë jashtëzakonisht të dobët dhe selektive.

  Në thelb, veprimi i kondroprotektorëve mund të aktivizohet vetëm me administrim intra-artikular të ilaçit. Ky manipulim mjekësor nuk garanton një rezultat pozitiv, ndërsa është shumë traumatik dhe i rrezikshëm për sa i përket inflamacionit septik pas infeksionit.

  Trajtime të tjera konservatore për nyjet e krahëve dhe këmbëve përfshijnë:

  1. kufizimi i lëvizshmërisë – çon në një përkeqësim edhe më të madh të furnizimit me gjak të kërcit;
  2. përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide – lehtëson dhimbjen, por në të njëjtën kohë kanë një efekt negativ në traktin tretës dhe shkaktojnë një shkelje të eritropoezës me aneminë pasuese;
  3. bllokada e novokainës – janë ekskluzivisht masa simptomatike që bllokojnë dhimbjen vetëm për një kohë të shkurtër;
  4. administrimi brendaartikular i ilaçeve steroide – zvogëloni inflamacionin dhe ndaloni dhimbjen, por në të njëjtën kohë kontribuoni në rrjedhjen e shpejtë të kalciumit nga kockat, për shkak të së cilës përparon deformimi i osteoartrozës.

  Gjithashtu në arsenalin e mjekut ka procedura të ndryshme fizioterapie që mund të mos kenë pasoja plotësisht të parashikueshme në formën e një rreziku të neoplazmave beninje dhe malinje, shkatërrimit të kërcit dhe indit kockor, një sfond të rritur të ekspozimit të pacientit dhe shumë faktorëve të tjerë patologjikë të ndikimit.

  Në këtë rast, askush jo vetëm që nuk garanton, por nuk premton. Sipas standardeve të mjekësisë zyrtare, të gjitha sëmundjet e nyjeve të duarve dhe këmbëve i përkasin patologjive të pashërueshme, të cilat mund të trajtohen vetëm nga artroplastika e pjesshme ose e plotë. Në përputhje me rrethanat, i gjithë trajtimi është i drejtuar vetëm në eliminimin e dhimbjes. Shkaku i patologjisë nuk merret parasysh. Përjashtim janë proceset reumatoid, në të cilat përdoret terapi antibiotike.

  Shtë shumë e rëndësishme për të kuptuar dhe ditur se cili mjek trajton nyjet e duarve dhe këmbëve me një garanci për shërim dhe pa rrezik për shëndetin e pacientit. Ne do të flasim për këtë më tej.

  Për cilin mjek për të bërë një takim

  Si është patologjia e nyjeve të duarve dhe këmbëveCilin specialist trajton
  Dhimbje, ënjtje, skuqje e lëkurës rreth nyjesKiropraktori (në klinikën e qytetit terapist ose reumatolog)
  Përplasje në lëvizje, kufizim i lëvizshmërisëOsteopat ose ortoped
  Tërheq muskujt, duke lëvizur me dhimbje krahun apo këmbënNeurolog (në klinikën e qytetit – një neuropatolog)
  Më dhemb të bësh këmbë ose të ngresh një dorë lart, ndihet ngurtësia e lëvizjeveKiropraktori, ortopedi, osteopati ose neurologu

  Cili mjek i trajton nyjet e këmbëve dhe duarve në mënyrë më efektive?

  Ne kemi folur tashmë se si trajtimi i nyjeve të mëdha dhe të vogla të krahëve dhe këmbëve ndodh në planin e mjekësisë zyrtare, e cila nuk ka mjete efektive për këtë proces në arsenalin e saj. Si rregull, njerëzit mbeten të paaftë dhe detyrohen të drejtohen në operacion për të rikthyer aktivitetin e tyre fizik. Por, çfarë lloj mjeku trajton nyjet e këmbëve dhe duarve në mënyrë më efektive dhe të sigurt për shëndetin e njeriut, le të flasim tani.

  Në klinikën tonë të terapisë manuale çdo vit qindra e mijëra pacientë i nënshtrohen një trajtimi të suksesshëm rehabilitimi të patologjive të ndryshme të nyjeve të krahëve dhe këmbëve. Në fushën tonë të kompetencave ekzistojnë patologji si:

  • artriti dhe artriti i nyjeve të gjurit, bërrylës, shpatullave, ijëve, kyçeve dhe kyçit të këmbës;
  • tenosynoviti dhe bursiti;
  • sprains e aparatit ligamentous dhe lot mikroskopik të indeve të muskujve;
  • deformimi i osteoartritit;
  • coxalgia.

  Për të gjitha llojet e patologjisë, për trajtim të suksesshëm është e nevojshme të krijohen kushte të favorshme për rigjenerimin e brendshëm të indeve të trupit. Për këtë qëllim, është e rëndësishme të sigurohet furnizim fiziologjik i gjakut në inde – kjo arrihet përmes masazhit terapeutik, edukimit fizik dhe ekspozimit manual. Shtë gjithashtu e rëndësishme të eliminoni kompresimin e indeve të buta, gjë që shkakton dhimbje të forta. Osteopatia përdoret gjithashtu për këtë. Forcat mbrojtëse dhe rigjeneruese të trupit stimulohen nga efektet e akupunkturës në pikat biologjike aktive në trupin e njeriut.

  Cili mjek trajton nyjet e këmbëve dhe duarve në klinikën tonë? Ju mund të mësoni përgjigjen e saktë të kësaj pyetjeje gjatë një konsultimi paraprak individual, gjatë së cilit specialisti do të njihet me historinë tuaj mjekësore dhe do të rekomandojë një regjim të përshtatshëm trajtimi. Konsultimet fillestare ofrohen absolutisht falas.

  Mos harroni! Vetë-mjekimi mund të jetë i rrezikshëm! Shikoni një mjek

  Cili mjek trajton nyjet e gishtërinjve

  Artriti i Gishtit – Njohni simptomat e artritit.

  Shumë njerëz i kushtojnë pak vëmendje duarve të tyre, nëse ka një siklet të lehtë në nyje, ata nuk shkojnë te mjeku. Por më kot – kjo mund të jetë simptoma e parë e artritit të gishtërinjve.

  Mos harroni! Sa më shpejt të zbulohet sëmundja, aq më efektiv dhe më i shpejtë do të jetë trajtimi.

  Shkaqet e artritit.

  Lidhjet e gishtave janë më të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundje sesa të tjerët. Arsyet janë të shumëfishta:

  – efektet e pafavorshme mjedisore;

  – dështimi i sistemit imunitar;

  – pasojë e sëmundjeve infektive të transferuara;

  – ndërlikimi i sëmundjes (sifili, gonorre, etj.);

  – ndryshime hormonale për shkak të moshës;

  – punë që kërkon ngarkesë të vazhdueshme në duar;

  Më shpesh, artriti zhvillohet jo për shkak të një arsye, por disa.

  Gratë vuajnë nga artriti i gishtërinjve tri herë më shpesh sesa burrat!

  Cilat janë simptomat kryesore të artritit të gishtërinjve?

  Shenjat e sëmundjes, në varësi të llojit të artritit, manifestohen në mënyra të ndryshme. Por ato kryesore mund të dallohen:

  • Ethe;
  • Dhimbje më keq pas pushimit;
  • edemë;
  • Discolorimi i lëkurës;
  • Shtrëngimi i lëvizjeve;
  • Përkeqësimi i gjendjes së përgjithshme të trupit;
  • Crunching kur lëviz me gishta;
  • Zhvendosja e përbashkët.

  Artriti i gishtit mund të zhvillohet në çdo moshë!

  Llojet e artritit.

  Ekzistojnë dy forma të rrjedhës së sëmundjes: akute dhe kronike.

  Lexuesit tanë me sukses përdorin SustaLife për të trajtuar nyjet. Duke parë popullaritetin e këtij produkti, vendosëm ta ofrojmë atë në vëmendjen tuaj.
  Lexoni më shumë këtu.

  Në varësi të shkaqeve të sëmundjes dhe lokalizimit të saj, ato ndahen në (këto janë më të zakonshmet):

  1. Artriti i përdhes është një tepricë e acidit urik në trup dhe, si rezultat, kripë urate natriumi. Karakteristikat e sëmundjes janë sulme akute. Pacienti ndjen dhimbje akute, nyja e fryrjes, ndryshon ngjyra e lëkurës. Ky lloj artriti prek kryesisht burrat.
  2. Artriti psoriatik është pasojë e psoriasis. Veçori e kursit janë dislokimet multidirekcionale, shkurtimi i gishtërinjve, grumbullimi i urateve.
  3. Për shkak të dëmtimit mekanik ose ndërhyrjes kirurgjikale, kafshimit të kafshëve, si dhe fokuseve të ndryshme të infeksionit, një absces mund të provokojë shfaqjen e artritit infektiv. Zhvillohet me shpejtësi në disa orë ose ditë. Tipar – patogjenët hyjnë drejtpërdrejt në rrjedhën e gjakut dhe transferohen prej tij.
  4. Nëse një kockë ose kërc dëmtohet gjatë një dëmtimi, ajo shkakton artrit pas traumatik.
  5. Reagimi i trupit ndaj alergeneve dhe sëmundjeve trupore mund të çojë në artrit sekondar.
  6. Reumatoidi – është një nga shkaqet kryesore të artritit të gishtërinjve. Manifestimi i sëmundjes: shkatërrimi i indit lidhës. Simptomat e para: edemë indesh, dhimbje të forta afatshkurtra, skuqje e lëkurës. Karakteristikat e zhvillimit – ndikon në nyje në mënyrë simetrike.

  Nëse e lini pas dore dhe nuk e trajtoni artritin reumatoid të gishtërinjve – sëmundja do të ndikojë në nyjet më të mëdha.

  Për momentin, shkencëtarët njohin deri në 150 lloje të ndryshme të artritit të gishtërinjve.

  Diagnoza e sëmundjes.

  Për trajtimin dhe diagnostikimin e duhur:

  – Historia e pacientit (ku dhemb, për sa kohë, nëse ka pasur lëndime, etj.),

  – ekzaminim i jashtëm, palpim,

  – sondazhet. Duke përdorur rrezet X, ju mund të përcaktoni se në cilën fazë të sëmundjes.

  Si trajtohen nyjet e gishtërinjve.

  Për të filluar, secili pacient duhet të bindet me bindje udhëzimet e mjekut dhe t'i ndjekë ato. Duart duhet të sigurohen me paqe. Trajtimi përfshin ilaçe dhe fizioterapi.

  Drogat kanë fokusin e mëposhtëm:

  • Ulja e inflamacionit dhe zvogëlimi i dhimbjes. Barnat NSAID: diklofenak, ibuclin, ibuprofen, etj.
  • Restaurimi i përbashkët i kërcit. Ilaçet bazohen në glukozaminë dhe kondroitin sulfat.
  • Përgatitjet për zgjerimin e enëve të gjakut. Kështu që më shumë lëndë ushqyese do të dorëzohen në nyjet e dëmtuara. Trental, theonicol ose actovegil administrohen në mënyrë intramuskulare ose intravenoze.
  • Nëse artriti është infektiv – antibiotikë.
  • Masat për përdorim të jashtëm janë të përshkruara.

  Fizioterapia përfshin procedura të tilla si masazh, akupunkturë, elektroforezë, kuarcizim dhe ultratinguj. Shtë gjithashtu e nevojshme të bëni gjimnastikë për duart, por vetëm gjatë periudhës së faljes. Nëse asgjë nuk ndihmon, protetika është e nevojshme.

  Kujdes! Nëse artriti nuk mjekohet në kohën e duhur, mund të çojë në komplikime – poliartriti, dhe ndoshta paaftësi!

  Artriti reumatoid i gishtërinjve

  Ushqyerja në një sëmundje të tillë duhet të jetë e ekuilibruar. Alkooli, kripa, erëza erëza dhe ushqime të yndyrshme duhet të përjashtohen nga dieta e pacientit. Shtë e nevojshme të jepet përparësi produkteve me një përmbajtje të lartë të proteinave dhe kalciumit: peshk, ushqim deti, produkte qumështi dhe derivatet e tij, perimet, drithërat. Ju duhet të pini shumë ujë, mund të keni lëngje frutash dhe perimesh, zierje, komposto frutash të thata.

  Për parandalimin e artritit të gishtërinjve:

  • përpiquni të mos dëmtoni vetëm gishtat, por edhe furçën;
  • mos filloni sëmundje infektive;
  • shmangni situatat stresuese;
  • udhëheq një mënyrë jetese të shëndetshme;
  • pini vitamina.

  Si të trajtoni artrozën e gishtërinjve

  Njerëzit shpesh pësojnë dhimbje në nyjet e gishtërinjve, dhe në shumicën e rasteve ky është zhvillimi i artrozës. Kur sëmundja përparon, kjo çon në një kufizim të aftësive motorike të dorës, prandaj, me shfaqjen e simptomave të para, duhet të konsultoheni me një mjek. Farë është artroza? Ky është një proces inflamator në nyje, gjë që çon në degjenerimin e tyre dhe shoqërohet me dhimbje gjatë ushtrimit. Si ta trajtoni artrozën e gishtërinjve duhet të dihet për të gjithë njerëzit pas 40 vjetësh, veçanërisht gratë, pasi që sipas statistikave burrat vuajnë nga çrregullime funksionale të duarve shumë më rrallë.

  Metodat e trajtimit të gishtërinjve me artrozë

  Trajtimi i artrozës së gishtit kryhet menjëherë pas diagnozës dhe, si rregull, kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse. Ajo ka për qëllim rigjenerimin e indit kartilaginoz të duarve, rritjen e lëvizshmërisë së nyjeve, rritjen e mikrocirkulacionit të gjakut në enët, lehtësimin e sindromave të edemës dhe dhimbjes. Disa tableta nuk do të jenë në gjendje të përballen me një detyrë kaq të vështirë, kështu që trajtimi i artrozës së gishtërinjve duhet të bëhet në mënyrë gjithëpërfshirëse. Ai zgjat disa muaj, dhe rikuperimi ndodh vetëm nëse pacienti i plotëson rreptësisht të gjitha recetat e mjekut.

  Duhet mbajtur mend se sëmundja nuk formohet në një javë ose një muaj. Arthrosis është një sëmundje kronike që rritet me vite. Sëmundja e gishtit trajtohet në disa mënyra, secila prej të cilave do t'i shqyrtojmë veçmas:

  • mjekim;
  • physiotherapeutic;
  • gjimnastikë mjekësore;
  • masazh special;
  • terapi manuale;
  • mjete juridike popullore;
  • ndërhyrje kirurgjikale.

  Mjekim

  Mjekësia zyrtare njeh metodën mjekësore si trajtimin më të rëndësishëm për artrozën e gishtërinjve. Sëmundja shfaqet për shkak të stresit, traumës, ekologjisë së dobët, ushqimit të pabalancuar, inflamacionit të nyjeve, hipotermisë sistematike. Sëmundja gjithashtu mund të zhvillohet përkundër sfondit të çrregullimeve imune dhe sëmundjeve të tilla si artriti, lupus eritematoz, spondiliti ankiloz, tuberkulozi.

  Për të lehtësuar një simptomë dhimbjeje, mjekët përdorin disa grupe ilaçesh:

  1. NSAIDs dhe NSAIDs janë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Qëllimi i tyre është të lehtësojnë shpejt dhimbjet e forta. Ilaçet përdoren në formën e tabletave, injeksioneve, ointimeve dhe fërkimeve. Kohëzgjatja e kursit të injektimit nuk duhet të kalojë 10 injeksione, përndryshe mukoza gastrointestinale është shkatërruar. Më të famshmit: "Diclofenac", "Voltaren", "gel Fastum", "Piroxicam", "Ibuprofen", "Movalis".
  2. Droga steroide. Këto janë ilaçe anti-inflamatore që kanë një analgjezik të shpejtë dhe përdoren për injeksion intramuskular. Këto janë ilaçe të tilla si Prednisone, Cortisone, Dexamethasone.
  3. Analgjezikët dhe glukokortikoidet janë krijuar për të parandaluar proceset inflamatore në nyjet e gishtërinjve dhe për të rritur qarkullimin e gjakut. Në dispozicion në tableta, ointments, zgjidhje për administrim intramuskular dhe intravenoz. Droga të njohura: Spazmalgon, Nurofen, Hydrocortisone, Sinaflan.
  4. Kondroprotektorët që mund të trajtojnë burimin e sëmundjes janë shkatërruar kërc. Përbërja e tyre është identike me strukturën e kërcit. Por këto ilaçe janë efektive në fazën fillestare të sëmundjes, dhe është e kotë të trajtosh një sëmundje të përparuar me ta. Të famshëm: Trental, Chondroxid, Teraflex.
  5. Relaksuesit e muskujve gjithashtu ndihmojnë që shpejt të merren me dhimbjet. Ato hollojnë enët e gjakut gjatë ngërçeve. Popullor: Midokalm, Baclofen, Sirdalud.

  fizioterapi

  Shtë e pamundur të arrihet një efekt i qëndrueshëm vetëm me ilaçe, prandaj masat fizioterapeutike vijnë në ndihmë të pacientit. Ato jo vetëm që rrisin efektin pozitiv të trajtimit të ilaçeve, por gjithashtu kontribuojnë në rigjenerimin e kërcit artikular, duke stimuluar mbrojtjen e trupit. Fizioterapia kryhet si në shtëpi ashtu edhe në baza ambulatore.

  Trajtimi përfshin:

  1. Ultratinguj. Terapia e valës së goditjes ka për qëllim bllokimin e dhimbjes me ndihmën e pajisjeve speciale. Parimi i ultrazërit është ndikimi në pjesë të caktuara të trupit të një valë tingulli shoku, i cili stimulon riparimin e indeve, i cili kontribuon në shërimin e shpejtë të pacientit.
  2. Magnetotherapy. Ky trajtim bazohet në efektet decongestant, anti-inflamator dhe qetësues. Një fushë magnetike me frekuencë të ulët vepron në kërcjet artikulare të gishtërinjve, prov>

  Gjimnastikë terapeutike (LFK)

  Ushtrimet terapeutike për gishtat me artrozë do të ndihmojnë në rritjen e gamës së lëvizjes, forcimin e aparatit ligamentoz. Ushtrimet duhet të kryhen jo për të dhembur, por sa është e mundur të shtrini gishtat çdo ditë disa herë me secilën dorë.

  1. Ngrohni grushta. Mbyllni duart tuaja në grusht për 30 sekonda, pastaj zhbllokoni, duke përhapur gishtat gjerësisht larg.
  2. Shtrirja e pëllëmbës. Vendosni pëllëmbën tuaj në sipërfaqe në mënyrë që kyçet e dorës dhe gishtërinjve ta prekin atë dhe të rritet mesi. Pastaj drejtoni pëllëmbën tuaj ashpër për ta bërë atë të sheshtë.
  3. Kthetër tigri. Kthejeni pëllëmbën drejt fytyrës, shtrydhni gishtat për t’i ngjasuar kthetrave të një grabitqari dhe mbylleni për 30 sekonda, pastaj kthehuni në pozicionin e fillimit.

  Masazh dore dhe terapi manuale

  Për sëmundjet e kyçeve, terapia manuale dhe masazhi janë efektive. Këto procedura përdoren si pjesë e një trajtimi gjithëpërfshirës rehabilitimi, duke kombinuar mirë me fizioterapinë dhe fizioterapinë. Për trajtimin e artrozës, përdoret akupresura dhe masazhi segmental-refleks, në të cilin kryhet një ndikim në zonat refleksi. Me ndihmën e terapisë manuale, është e efektshme për të trajtuar artrozën e gishtit të madh dhe artrozën e gishtit tregues, madje edhe pa terapi me ilaçe.

  Mjetet juridike popullore

  1. Aplikime me parafinë. Zhyt duart në parafinë të shkrirë për 10 minuta, dhe pastaj mbaji ato në çdo supë bimor për 15-20 minuta. Mos kini frikë të digjni veten – parafina shkrihet në një temperaturë prej +52, shumë ngadalë duke lëshuar nxehtësinë. Kryeni procedurën 2-3 herë në javë.
  2. Ilaçet me origjinë natyrore "Ozokerite" dhe "Bischofite". Këto janë materiale natyrore në të cilat ka shumë elementë gjurmë që kontribuojnë në rigjenerimin e shpejtë të indeve. Aplikoni ilaçe në formën e një komprese në gishta. Aplikoni përgatitjen e ndezur në 35-50 gradë në garzë, vendoseni në furçë, rregulloni atë me një fashë elastike, lëreni brenda natës. Kompresat duhet të bëhen çdo ditë tjetër derisa dhimbja të zvogëlohet.
  3. Mjetet juridike efektive të brendshme përfshijnë infuzion me grurë thekre, i cili përgatitet si më poshtë: merrni 1 kg kokërr, derdhni 7 litra. ujë, silleni në një çiban dhe lëreni të piqet për disa orë. Pastaj tendosim, shtoni 1 kg mjaltë, 200 g alkool dhe ruajeni për 3 javë në një vend të errët. Përdorni tretësirë ​​çdo ditë për 3 lugë gjelle. lugë para ngrënies derisa të mbarojë.

  Ndërhyrja operative

  Trajtimi kirurgjik i artrozës së gishtit konsiston në heqjen e të gjitha rritjeve dhe një nyje të dëmtuar, pas së cilës zëvendësohet me një protezë. Por një operacion i tillë kryhet në rastet më të avancuara. Më shpesh në fazën e dytë, nëse trajtimi i ilaçeve nuk jep rezultate të prekshme, tregohet një operacion artroskopik, në të cilin ka ndërhyrje minimale me disa birë. Një pajisje optike ekzaminon nyjen nga brenda, dhe kirurgu heq edhe shkeljet më të vogla të strukturës anatomike të gishtit.

  Pacientët të diagnostikuar me artrozë u tregohet një dietë me shumë ushqime proteinike, sepse proteinat ndihmojnë në rivendosjen e kërcit. Ato gjenden në produktet e qumështit, gjizën, djathrat e ngurtë, peshqit dhe bishtajoret. Vitamina B nuk është më pak e rëndësishme, kështu që ju duhet të hani më shumë patate, thjerrëza, vezë, banane. Mishi yndyror duhet të përjashtohet plotësisht nga dieta: derri, qengji, patë. Ju nuk mund të overeat me artrosis – ju duhet të hani në pjesë të vogla 4-5 herë në ditë.

  Parandalim

  Për të zvogëluar mundësinë e artrozës së gishtërinjve, nevojiten ngarkesa motorike që përmirësojnë rrjedhën e gjakut. Ata furnizojnë kërc me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Në dimër, mbingarkesa duhet të shmanget, dhe në mot të ftohtë, sigurohuni që të vishni doreza ose dorashka. Kontrolli i vazhdueshëm mbi peshën, mbrojtja e gishtërinjve nga dëmtimet, ushqimi i ekuilibruar do t’i mbajë gishtat lëvizës derisa të jenë shumë të vjetër.

  Cili mjek trajton artrozën e nyjeve të gishtërinjve

  Nëse vëreni dhimbje ose çarje të dyshimta në gishtërinj që nuk ndodhin në sfondin e një dëmtimi, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Të gjitha sëmundjet që lidhen me nyjet trajtohen nga një reumatolog, i cili, pas një ekzaminimi të plotë dhe ekzaminimit të rezultateve të testit, do të bëjë një diagnozë të pakuptueshme, dhe më pas do të përshkruajë një terapi komplekse. Theelësi për trajtimin e suksesshëm të artrozës së gishtërinjve është zbulimi i tij në kohë.

  Video

  Me zhvillimin e artrozës, ndodh çarja e indit të kërcit, i cili me kalimin e kohës do të çojë në probleme të mëdha në jetën e përditshme. Prandaj, vetë-mjekimi nuk ia vlen, por në procesin e trajtimit, i cili është nën mbikëqyrjen e një mjeku, mund të ndihmoni veten për të lehtësuar dhimbjet me ndihmën e banjove, locioneve, masazheve dhe ushtrimeve terapeutike. Shikoni videon se si të bëni ushtrime terapeutike në shtëpi në trajtimin e artrozës së gishtërinjve:

  Gjeti një gabim në tekst?
  Zgjidhni atë, shtypni Ctrl + Enter dhe ne do ta rregullojmë!

  ExpertNews Shqipëri