Brezi i fundit i ilaçeve reumatizmale të artritit

Gjenerata e fundit e barnave, të zhvilluara duke përdorur teknologji moderne farmaceutike, lehtësojnë vuajtjet njerëzore, zvogëlojnë rrezikun e komplikimeve të mëtejshme. Isfarë është artriti reumatoid, cilat janë shkaqet, simptomat, cilat metoda të trajtimit janë të mundshme?

Whatfarë është sëmundja?

Kjo është një patologji sistemologjike neurologjike e shoqëruar me pezmatimin e kërc në nyjen artikulare. Marrëdhëniet kauzale të gjendjes klinike janë të ndryshme. Sidoqoftë, të gjitha ato janë shkaktuar nga problemet në punën e organizatës imunitare mbrojtëse të një personi. Faktori më i mundshëm provokues është një lezion infektiv.

Reagimi ndaj procesit inflamator të infeksionit është një shkatërrim i ngadaltë i indeve lidhës që lidhen me riorganizimin e tyre degjenerues-distrofik.

Nëse trajtimi adekuat nuk bëhet me kohë, atëherë faza tjetër e degjenerimit do të jetë deformimi i sipërfaqes artikulare. Kjo përfshin një kufizim të konsiderueshëm të lëvizshmërisë së segmenteve osteoartikulare të ODA të gjymtyrëve të poshtme.

Shkaqet e mundshme të patologjisë neurologjike:

 • varësia gjenetike;
 • ndikimi i sëmundjeve kronike në segmentet artikulare;
 • veprimi i faktorëve nxitës: hipotermia, dehja, reagimi i sistemit osteoartikular ndaj ilaçeve mutagjene.

Me artrit reumatoid, simptomat e sëmundjes pa terapi të ilaçeve mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë dhe shprehen në manifestimet e mëposhtme:

 • dhimbje në nyje me shkallë të ndryshme të intensitetit, madje edhe me ngarkesa të vogla;
 • prania e ënjtjes, skuqja në vendin e lezionit;
 • shkelja e regjimit të temperaturës si rezultat i një reaksioni inflamator në indin lidhës.

Shenja të tilla simptomatike janë të mundshme me çdo reagim inflamator. Prandaj, para se të trajtoni artritin reumatoid, është e nevojshme të identifikohen shenjat diagnostikuese të sëmundjes.

Një person duhet të shikojë një mjek që, në bazë të historisë së mbledhur mjekësore, testet laboratorike diagnostikuese (ultratinguj, rreze X, MRI, CT), procedurat e tjera specifike diagnostikuese, do të përcaktojnë ashpërsinë e patologjisë neurologjike. Ai do të krijojë një marrëdhënie kauzale të reaksionit inflamator, të përshkruajë ilaçe.

Gjatë trajtimit, kërkohet aktiviteti motorik i segmenteve artikulare. Për këtë qëllim, specialisti këshillues përshkruan procedurat fizioterapeutike, masazh terapeutik, ushtrime gjimnastikore, metodat manuale të ndikimit të patologjisë artikulare.

Video e detajuar në lidhje me natyrën e sëmundjes:

Terapia sistemike e ilaçeve

Një reagim terapeutik terapeutik përfshin përdorimin e pesë grupeve të ilaçeve farmakologjike.

№ f / fKombinime farmakologjikeRecetë e ilaçeve
1Anti-inflamator josteroid (NSAIDs)Menaxhimi i simptomave
2Grupet themelore anti-reumatikeUlja e aktivitetit inflamator, zbutja e shkatërrimit osteoartikular
3GlukokortikoideNormalizimi i funksioneve metabolike, rivendosja e qarkullimit aktiv të gjakut
4Trajtimet biologjikeEleminimi i shkatërrimit enzimatik të nyjeve të indeve të afërta të sipërfaqes artikulare
5Relaksues të muskujvePër t'u çlodhur muskujt skeletorë me një rënie të konsiderueshme të aktivitetit motorik
Lexo artikullin:  Artriti reumatoid dhe shtatzania Përputhshmëria e rrezikshme

Anti-inflamator josteroid

Kur anestezojnë dhe eliminojnë reagimin inflamator, mjekët përshkruajnë ilaçet më të famshme të aktivitetit anti-inflamator jo-steroide – Diclofenac®, Ibuprofen® ose Paracetamol®.

Sidoqoftë, ka trajtime më efektive nga një grup anti-inflamator jo-steroidal me efektin më të vogël anësor të lidhur me organet e sistemit gjenitourinar dhe gastrointestinal.

Ndër kombinimet anti-inflamatore jo-steroide dallon Dexalgin® 25 i prodhuesit gjerman – kompania BERLIN-CHEMIE / MENARINI PHARMA GmbH. Isshtë në dispozicion në formën e tabletave me përbërësin aktiv deksketoprofen, shpërndarë në rrjetin e farmacive vetëm siç përcaktohet nga mjeku. Për shkak të përbërësit aktiv dhe substancave ndihmëse (niseshte misri, celulozë mikrokristaline, etj.), Forma e dozës jo-steroide ka një efekt analgjezik, anti-inflamator dhe antipiretik.

Pas marrjes së farmaceutikës, simptomat kryesore të artritit reumatoid – dhimbje, ënjtje, skuqje – zhduken pas 30-40 minutash. Sidoqoftë, kohëzgjatja e anestezisë është 4-5 orë – dhe vjen një raund i ri i sulmeve të dhimbjes. Doza dhe kursi i trajtimit përcaktohet nga specialisti që merr pjesë duke marrë parasysh moshën, gjininë, karakteristikat individuale të pacientit.

Ilaçi nuk është i përshkruar për gratë shtatzëna, fëmijët nën 12 vjeç, njerëzit e sëmurë me patologji kronike të frymëmarrjes, dështimi i veshkave dhe mëlçisë. Ilaçi nuk është i destinuar për përdorim të zgjatur. Kursi i trajtimit nuk duhet të kalojë 5-7 ditë.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Ilaçi tjetër jo-steroidal anti-inflamator i gjeneratës së re (e fundit) është Voltaren® Acti i prodhuesit rus GlaxoSmithKlein Helsker Sh.A. Ilaçi është në dispozicion në formën e tabletave të bardha. Përbërësi kryesor aktiv është natriumi diklofenak.

Voltaren® Acti ka të gjitha vetitë e agjentëve farmakologjikë të aktivitetit anti-inflamator jo-steroide – antipiretik, analgjezik. Efekti terapeutik ndodh pas 15-20 minutash, gjë që e bën përdorimin e barit efektiv për lehtësimin më të shpejtë të një sulmi dhimbjeje dhe rregullimin e regjimit të temperaturës. Kursi i trajtimit me ilaçin nuk duhet të kalojë 5 ditë. Kundërindikimet: Ulçera e stomakut, fëmijët nën 14 vjeç, renale, mëlçia ose dështimi i zemrës. Merrni atë nuk rekomandohet për njerëzit me sëmundje kronike të frymëmarrjes.

Ndër risitë e industrisë farmaceutike për përdorim të jashtëm është kremi anti-inflamator analgjezik Aertal® i kompanisë spanjolle ALMIRALL SA.

Falë substancës aktive – aceclofenac – përdorimi i formës së dozës këshillohet për inflamacion në nyjet, segmentet e tjera muskulore dhe skeletore të sistemit muskulor.

Përjashtim janë sëmundjet e lëkurës në vendin e veprimit të synuar terapeutik, intoleranca individuale ndaj produktit farmakologjik.

Ilaçet themelore anti-reumatike

Ndër produktet interesante antirheumatike modifikuese të tregut farmaceutik:

 • Azathioprine® është një ilaç pa recetë i prodhuesit rus OJSC "MOSHIMFARMPREPARATY im. NA Semashko ”, prodhuar në formë tabletash. Imunosupresuesi bllokon ndarjen e qelizave, përhapjen (përhapjen) e indeve të dëmtuara në zgavrën e përbashkët. Forma e dozimit nuk ka praktikisht asnjë />
Lexo artikullin:  Simptomat e kondrozës dhe trajtimi

Si dhe si ta trajtoni sëmundjen, mjeku që merr pjesë vendos. Ky grup ilaçesh ka një efekt terapeutik shumë të ngadaltë. Rekomandohet të përdorni trajtimin bazë së bashku me grupet e tjera farmakologjike – ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, glukokortikosteroide.

Glukokortikoide

Ky lloj i përgatitjes farmakologjike është një hormon steroid i sintetizuar nga korteksi i veshkave, i cili ka një efekt fiziologjik të gjithanshëm:

 • anti-inflamator;
 • anti-alergjik;
 • immunoregulatory;
 • anti-shokut;
 • anti-stres.

Ndër agjentët farmakologjikë të përshkruar të gjeneratës së fundit, më efektivët janë:

 • Prednisolone® bufus është një formë dozimi e prodhuesit rus ZAO UPDATE PFK, zgjidhje për injeksion të administrimit intramuskular dhe intravenoz. Një ilaç farmakologjik ka një efekt të theksuar në metabolizmin e yndyrnave, proteinave dhe karbohidrateve. Prednisolone® buffus ka një efekt në indin lidhës të strukturave muskulore, nxit metabolizmin e ujit-elektrolitit dhe qarkullimin e gjakut. Regjimi i dozës përcaktohet nga mjeku që merr pjesë, pasi forma e dozës ka shumë s />

Duke qenë hormoni më i fuqishëm kontra-hormonal, glukokortikosteroidet praktikisht nuk janë të përshkruara për pacientët me diabet mellitus.

Trajtimet biologjike

Me artrit reumatoid, membrana sinoviale fermentohet në zgavrën artikulare, gjë që çon në shkatërrimin e ligamenteve disulfide në indet kockore-artikulare të afërta dhe kërc. Kjo sjell një reagim kaskadë, përkeqëson simptomat klinike të një sëmundje neurologjike. Trupi përgjigjet me një reagim inflamator, i shoqëruar nga prodhimi i citokineve, faktori më i rrezikshëm TNF – nekrozë i tumorit. Kjo gjendje mund t’i sigurojë pacientit një ulje të konsiderueshme të lëvizshmërisë së nyjeve dhe paaftësi fizike.

Prandaj, bllokuesit specialë (frenuesit TNF) ose ilaçet antititonike futen në trajtim kompleks:

 • Remicade® e prodhuesit rus MSD PHARMACYUTICALS LLC është një frenues TNF anti-tumor që provon />

Relaksues të muskujve

Termi mjekësor vjen nga miorelaxantia latine, ku myo është muskul, relaxantis është relaksues. Qëllimi i emërimit të tyre është të zvogëlojë tonin e muskujve në fushën e dëmtimit neurologjik. Forma e dozës klasifikohet si më poshtë (shiko tabelën).

Depolarizues i relaksuesve të muskujveRelaksues të muskujve jo depolarizues
Veprim ultra i shkurtërVeprim i shkurtërVeprim i mesëmDuke vepruar gjatë
Dithilin® – relaksues i muskujve depolarizues me veprim të shkurtërMivacron® – për frenimin afatshkurtër të transmetimit neuromuskularTrakrium® është një formë dozuese konkurruese e veprimit periferik. Komponenti kryesor – atricuria besylate zvogëlon ndjeshmërinë e receptorëve kolinergjikë, duke siguruar pamundësinë e ngacmimit dhe tkurrjes së fibrave të muskujvePavulon® – relaksues i muskujve jo depolarizues të aktivitetit të zgjatur, duke siguruar relaksim të muskujve skeletorë
Lexo artikullin:  Arthroza e trajtimit të kraharorit të kraharorit

Raport mbi temën e trajtimit të drogës:

Parashikim

Një parakusht për një shërim të shpejtë nuk është vetëm përdorimi i kombinimeve farmaceutike të ilaçeve. Në terapi komplekse, është e nevojshme të përfshihen procedurat fizioterapeutike, ushtrimet speciale, masazhi terapeutik, trajtimi në banjë.

Në rast të joefektivitetit të metodave të listuara të terapisë ose me përparimin e simptomave të dhimbjes në segmentin osteoartikular, ofrohet ndërhyrje kirurgjikale:

Ekspertët mjekësorë vërejnë se jetëgjatësia e pacientëve me patologji reumatike zvogëlon jetën e njeriut me një mesatare prej 5-10 vjet.

Sipas studimeve laboratorike të Klinikës Amerikane Mayo (SHBA, Minesota), të kryer në 2005, rreziku i patologjive kardiovaskulare është 2 herë më i lartë në pacientët që vuajnë nga sëmundje reumatike dhe artrologjike. Këto statistika zhgënjyese kryesisht shpjegohen nga faza kronike e artritit reumatoid të sistemit muskuloskeletor.

Përdorimi i trajtimeve biof farmaceutike do të ndihmojë në uljen e rrezikut të patologjive kronike dhe rritjen e jetëgjatësisë. Ato aktivisht ndikojnë në objektet jetike biologjike – gjakun, strukturën e qelizave dhe indin lidhës.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri