Artroza e mjekut të trajtimit të përbashkët të gjurit

Rheumatolog Evdokimenko Pavel Valerievich, chiropractor, psikofiziolog, Akademik i Akademisë Ruse të Shkencave Mjekësore. Autori i shumë librave, artikujve dhe teknikave të shërimit.

Ai punoi për shumë vite në qendrën e artritit në Moskë (MGAC).

Ai i konsideron stresin dhe emocionet negative shkakun e të gjitha sëmundjeve.

Në një gjendje negative, anijet bëhen më të ngushta për shkak të të cilave rrjedha e oksigjenit dhe e lëndëve ushqyese në organet tona është e kufizuar.

Dhe hormoni i stresit të lëshuar shkatërron indin kërc në nyjen e gjurit.

Aktualisht, Evdokimenko është duke punuar në një klinikë në Moskë – "Shëndeti është baza e gjithçkaje".

Shenjat e sëmundjes nga Dr Evdokimenko

"Shenjat karakteristike të artrozës janë një zhvillim gradual i sëmundjes, për disa vjet, kur në fillim personi pëson shqetësime të buta, atëherë gjendja përkeqësohet, dhimbja shfaqet në gjunjë kur ecën.

Dhimbja kur ecni është një shenjë karakteristike e sëmundjes, veçanërisht kur ecni lart shkallëve, dhe në pushim dhimbja largohet!

Nëse keni simptoma të tilla, atëherë ka shumë të ngjarë që është artriti.

Sigurisht, kjo diagnozë duhet të konfirmohet nga rrezet x.

Dhe gjithashtu bëni teste gjaku për t'u siguruar që nuk keni procese inflamatore në nyjet e gjurit, se acidi urik është normal, domethënë për të përjashtuar përdhes.

Nëse të gjithë këta indikatorë janë normale për ju – nuk ka proteinë të ngritur C-reaktive, ROE dhe faktori reumatoid i acidit urinar është normal, atëherë ne diagnostikojmë gonarthrosis dhe fillojmë trajtimin. "

Evdokimenko rreth gjimnastikës mjekësore

"Kur trajtoni artrozën e gjurit, është e nevojshme të mbani mend, ndoshta, gjëja më e rëndësishme për shërim – kjo është zbatimi i ushtrimeve fizike terapeutike.

Unë gjithmonë u them pacientëve të mi – “në përgjithësi mund të mos merrni pilula, thjesht bëni gjimnastikë dhe do të jeni më mirë!

Pa stërvitje, ka shumë pak shanse për kurimin e gjurit!

Prandaj, një parakusht për të hequr qafe një sëmundje të tillë janë ushtrimet terapeutike për nyjet e gjurit. "

Evdokimenko në lidhje me injeksione intraartikulare

“Tema më e rëndësishme është injeksione intraartikulare.
Ekzistojnë dy grupe kryesore të injeksioneve për injeksion në nyjen e gjurit – këto janë përgatitje të acidit hialuronik dhe hormone glukokortikosteroide, të cilat kanë një efekt anti-inflamator.

Drugsfarë ilaçesh për të vënë dhe kur?

Nëse gjuri është i fryrë dhe i përflakur, do të thotë që në të është grumbulluar shumë lëng dhe nuk keni nevojë të shtoni lubrifikant shtesë në formën e acidit hialuronik!

Në këtë rast, është e nevojshme të prezantohen hormonet glukokortikosteroide anti-inflamatore Kenalog, Diprospan, Hydrocortisone dhe të lehtësohen inflamacioni.

Dhe kur të prezantoni lubrifikuesin për nyjet e gjurit? Vetëm kur ka mbetur pak lubrifikant natyral në gju, por nuk është i fryrë ose i përflakur kur ka dhimbje nga fërkimi i thatë në gjunjë.

Përkatësisht, në këtë rast, përgatitjet e acidit hialuronik janë të nevojshme dhe më efektive!
Zgjedhja e këtyre fondeve në treg është e madhe, ju mund të zgjidhni në çdo portofol, por ato nuk janë të lira. Këto janë Ostenil, Sinokrom, Giastan dhe shumë të tjerë.

Në shkallët 2 dhe 3 të sëmundjes, zakonisht është e nevojshme të bëhen 3-4 injeksione në secilën nyje të gjurit. Ne vendosëm një injeksion, shikojmë rezultatin. Pas 2 javësh, bëjmë një injeksion të dytë dhe pas 2 javësh edhe një të tretën. E katërta, unë zakonisht rekomandoj të bëj vetëm 3-4 javë pas së tretës.

Në fazën 1, mjafton të vendosni 2-3 injeksione. Tani ka ilaç në shitje që shkojnë nën emrin e markës "+", këto substanca mund të hidhen një herë në gjashtë muaj. "

Evdokimenko në lidhje me kondroprotektorët

“Futja e kondroprotektorëve, besoj, është pika e dytë e rëndësishme në trajtim.

Këto janë ilaçe për restaurimin e kërcit artikular. Asortimenti i tyre i madh është në shitje, më të zakonshmet janë Don, Teraflex, Arthro.

Doza terapeutike që pacienti duhet të marrë është 1000 miligram glukozaminë dhe kondroitinë sulfate në ditë.

Shumë polemikë dhe diskutime bëhen rreth këtyre ilaçeve, disa prezantues TV në kanalet qendrore thonë se: “. chondroprotectors janë të padobishëm, është pothuajse një placebo. "

Por jam i bindur, dhe 20 vjet praktikë e konfirmojnë këtë – ilaçet vërtet ndihmojnë, ato funksionojnë.
Kur zgjedhim, ne tërheqim vëmendjen për dy rrethana – besueshmërinë e prodhuesit dhe dozën.

Kondroprotektorët janë të dehur me kurse. Kursi standard për artrozën e fazave 1 dhe 2 është 3 muaj, pastaj një pushim prej 6 muajsh dhe një përsëritje e kursit.

Me artrozën e fazës 3, këto ilaçe, për fat të keq, tashmë nuk janë shumë efektive, dhe për të rritur rezultatin që duhet të merren më gjatë, mesatarisht gjashtë muaj, me të njëjtin interval.

Avantazhi i kondroprotektorëve është se ata praktikisht nuk shkaktojnë efekte anësore.

fizioterapi

Nëse jeni diagnostikuar me gonarthrosis, atëherë ajo ndihmon. Nëse keni artrit ose ndonjë proces tjetër inflamator, atëherë nuk ju rekomandoj fizioterapi, pasi mund të provokojë një përkeqësim.
Për gonarthrosis, unë zakonisht përshkruaj magnetoterapi, baltë shëruese dhe terapi lazer.

Dr. Evdokimenko në lidhje me ointments.

“Një metodë tjetër trajtimi e dashur nga shumë pacientë është ointments.
Nuk mund të them që ointments ndihmojnë në kurimin e artrozës së nyjeve të gjurit, por ato lehtësojnë gjendjen.
Zgjedhja e vajit është një çështje thjesht individuale. Vajrat anti-inflamatore ndihmojnë dikë, dhe të tjerët i ngrohin ato.
Kjo tashmë është e njohur në praktikë, nga e cila ndjeheni lehtësim, atëherë përdorni. "

Evdokimenko në lidhje me dietën

"Dhe sigurisht, duhet të thuhen disa fjalë në lidhje me dietën e artritit. Pacientët shpesh më pyesin – "a ka ndonjë dietë të veçantë që mund ta shërojë këtë sëmundje?"

Unë do të them me siguri që dietat nuk mund të kurojnë sëmundjen, por ka produkte konsumi i të cilave duhet të zvogëlohet.

Para së gjithash, kjo vlen për kripën.

Duhet të konsumohet sa më pak të jetë e mundur, sepse është një ngacmues për nyjen dhe mban lëngun e tepërt në të.

Dhe më, ndoshta, gjëja kryesore – ju duhet të hani më pak se çdo produkte gjysëm të gatshme, të tilla si salcice dhe salcice, salcice, dhe është më mirë t'i braktisni plotësisht ato.

Kjo do të thotë, mos hani ato ushqime që përmbajnë konservues.

Preservatives dihet se janë një lloj irritues për nyjet.

Nëse nuk mund të refuzoni plotësisht sallamrat, atëherë në vend që t'i blini këto produkte në dyqane, është më mirë ta bëni këtë pjatë vetë në shtëpi.

Piqni në furrë një copë mishi, me erëza, hani atë me rrikë, mustardë. dhe më të shëndetshëm dhe më të shijshëm.

Disa fjalë për domatet.
Për disa arsye, ata janë bërë shpesh të akuzuar për faktin se ata supozohet se kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të nyjeve të gjurit.
Në fakt, kjo nuk është kështu! Nëse domatet rriten në kopshtin tuaj, dhe jo disa kimikate të blera në dyqane, hani ato me qetësi dhe me kënaqësi! "

Si përfundim, lajmi i mirë nga mjeku është "në shumicën e rasteve, artriti i nyjeve të gjurit ose mund të kurohet nëse keni fazën 1, ose të ndaloni dhe madje të hidheni përsëri nëse keni fazat 2 dhe 3."

Osteoartriti i gjurit: trajtimi dhe simptomat

Inflamacioni, shkatërrimi dhe deformimi i indit kartilaginoz të gjurit është artroza (osteoartroza deformuese). Sëmundja ka një natyrë kronike degjenerative dhe shoqërohet me sindromat e dhimbjes me forcë të ndryshme. Nëse patologjia nuk trajtohet, atëherë mund të vini në humbjen e funksionalitetit të gjurit dhe imobilizimin e plotë të tij.

Lexo artikullin:  Sëmundja Osgood-Schlatter e simptomave të nyjeve të gjurit, trajtimi, një përshkrim i plotë i

Farë është artroza e gjurit

Një sëmundje ka disa emra që karakterizojnë thelbin e saj. Termi "gonarthrosis" përdoret për të lokalizuar procesin patologjik direkt në gju. Diagnoza e "artrozës deformuese" pasqyron gjendjen e kërcit të gjurit me ndryshime para-ekzistuese në sipërfaqen e tij, në ligamente, muskuj. Konfigurimi ndryshon në to, fillojnë proceset atrofike.

Bazuar në sa më sipër, artriti i nyjës së gjurit është një rrallim i kërcit. Ai plasaritet, humbet vetitë e saj jastëk dhe parandalon fërkimin midis gjurit dhe trupit gjatë lëvizjes. Deformimi i nyjes së gjurit zhvillohet gradualisht. Pacienti kalon në tre shkallë të sëmundjes. Për të shmangur paaftësinë në të ardhmen, është e rëndësishme të konsultoheni me mjekun në simptomat e para dhe të filloni trajtimin.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Shkallë 1

Ky lloj i patologjisë karakterizohet nga një kurs i butë, prognozë pozitive për kurë. Osteoartriti i shkallës së gjurit 1 nuk ndodh në një ditë. Një sëmundje e gjurit të djathtë ose të majtë zhvillohet me kalimin e viteve, dhe njerëzit shpesh atribuojnë simptomat e para në lodhje. Gonarthrosis ndodh për shkak të humbjes së elasticitetit të kërcit. Në fazën e parë, vërehet një ngushtim i boshllëkut të përbashkët, mprehje e skajeve, zbutje e indit të kërcit, një kufizim i lehtë i lëvizshmërisë.

Gradë 2

Në fazën e dytë, pacientët tashmë kanë filluar trajtimin, sepse simptomat e hershme zakonisht injorohen. Osteoartriti i nyjes së gjurit të shkallës së 2-të karakterizohet nga shkatërrimi i ndjeshëm i kërcit, formimi i rritjeve të kockave, prania e lëngut intartartikular. Fotografia me rreze X tregon ngushtimin e hendekut intraartikular, ngjeshjen e indit kockor, shkeljen e strukturës së përbashkët. Shtë e vështirë të injorohet gonarthrosis e gjurit të fazës së dytë, sepse ngurtësia e mëngjesit shfaqet dhe mbetet për një kohë të gjatë, në të cilën tashmë është e vështirë të përkulësh një këmbë të lënduar.

Shkallë 3

Me gonarthrosis të fazës së tretë, gjuri i sëmurë kthehet i kuq, bymehet dhe duket i deformuar. Ky fakt tregon pakujdesinë e pacientit, pasi trajtimi kompleks i patologjisë së fazave 1 dhe 2 çon në shërim pa pasoja. Artriti i shkallës 3 të gjurit gjithashtu mund të shërohet, madje edhe me përparim të shpejtë. Sëmundja manifestohet me dhimbje akute në pushim, gjymtyrë, këmba ndalon përkuljen. Imazhet me rreze X tregojnë se hendeku artikular mungon plotësisht, zonat e kërcit preken nga skleroza, dhe është shfaqur depozitimi i kripës.

Shkaqet e artrozës së gjurit

Nuk ka asnjë arsye të vetme për shfaqjen e sëmundjes. Gonarthrosis e gjunjëve zhvillohet për shkak të një kombinimi të faktorëve që çojnë në dëmtimin e kërcit. Mekanizmat e përkeqësimit të patologjisë ndahen në parësore, që dalin nga plakja natyrale e indeve, dhe sekondare, e cila shfaqet pas lëndimeve. Shkaqe të tjera të artrozës së gjurit:

 • operacioni i meniskut;
 • metabolizëm i pahijshëm;
 • pesha e tepërt;
 • artriti;
 • ngarkesë e rëndë në gjunjë;
 • zhvendosjet, frakturat ose bruizimet e rënda të gjurit.

Simptomat

Shenja e parë e patologjisë është një dhimbje e lehtë në gju kur ecni. Pa trajtim, artriti i gjurit e bën veten të ndjehet me dhimbje pas uljes së zgjatur, ënjtjes, shtypjes gjatë lëvizjes. Këmbëza deformuese fillon të kriset gjatë ecjes, është e vështirë për pacientin të përkulë gjymtyrën. Me hiperartrozë (një patologji progresive), dhimbja bëhet e fortë, duke lokalizuar brenda gjurit. Simptomat kryesore të artrozës së gjurit:

 • ndryshime inflamatore në membranën sinoviale, të cilat çojnë në edemë dhe një rritje të kërcit;
 • ulje e lëvizshmërisë së gjurit;
 • dhimbje të forta.

Trajtim

Nuk ka asnjë mënyrë për të kuruar sëmundjen sipas ndonjë skeme të vetme. Kur planifikoni taktikat terapeutike, mjeku duhet të marrë parasysh gjendjen dhe moshën e pacientit, fazën dhe ashpërsinë e sëmundjes, shkallën e deformimit të kërcit. Trajtimi efektiv i artrozës së nyjes së gjurit është një proces i gjatë, që përfshin ilaçe dhe terapi manuale, dietë, akupunkturë, masazh, ushtrime terapeutike, fizioterapi, metoda jo tradicionale (hirudoterapi, ozokerite dhe të tjerët). Mjekët vetëm në rastet më ekstreme përshkruajnë një operacion. Trajtimi për artrozën e gjurit është:

 • ulje në ngarkesën e gjurit me pads ortopedike të gjurit, kallamave;
 • përdorimi i drogave: NSA>

Chondroprotectors

Një mënyrë efektive për të kuruar osteoartritin është riparimi i kërcit të dëmtuar. Kjo mund të bëhet duke përdorur ilaçe të grupit të kondroprotektorëve. Ato përmbajnë glukozaminë dhe kondroitinë sulfate, të cilat janë përbërës aktivë. Glukozamina është një substancë e domosdoshme për sintezën e kërcit, ka një efekt anti-inflamator dhe heq ënjtjen.

Kondroitina përmirëson metabolizmin fosfor-kalcium, për shkak të të cilit indi i përbashkët është i pajisur me elasticitet. Barnat për trajtimin e artrozës së nyjeve të gjurit janë në dispozicion në tableta, ointments, gels, pluhurat, injeksione për injeksione. Ato duhet të trajtohen për të paktën gjashtë muaj, dhe rezultatet pozitive shfaqen jo më herët se pas 3 muajsh. Ilaçet më të mira në këtë grup: Teraflex, Chondroxide, Structum.

Mjetet juridike popullore

Nëse artroza e gjurit nuk është shumë e përparuar, atëherë mund të përpiqeni ta kuroni atë me metoda alternative. Si ta trajtojmë artrozën e gjurit me receta popullore? Mjet i testuar nga koha – magnet ferrite. Shtë e lehtë për të hequr nga radio dhe masazhuar vendin e lënduar për 20 minuta 2 herë në ditë. Pas një terapie të tillë, shumë pacientë ndalojnë të kenë dhimbje pa antibiotikë dhe ilaçe të tjera. Trajtimi i artrozës së gjurit me mjete juridike popullore mund të kryhet duke përdorur:

  Mollë c>

Osteoartriti i gjurit – trajtimi në shtëpi

Nëse diagnoza identifikoi një patologji të shkallës së parë ose të dytë, atëherë terapia mund të kryhet në shtëpi. Trajtimi i artrozës së nyjes së gjurit fillon në shtëpi me korrigjimin e ushqyerjes, një seri ushtrimesh terapeutike (terapi stërvitje), masazh dhe fasha. Për të qetësuar dhimbjen, mjeku mund të përshkruajë ilaçe anti-inflamatore. Njerëzit deri në 50-60 mund të mbështeten në një kurë të plotë. Ndryshimet shkatërruese të lidhura me moshën te të moshuarit 70-90 vjeç nuk mund të ndalen.

Masazh në shtëpi

Zbutni dhimbjet dhe lehtësoni tensionin e muskujve në gju me masazh. Ajo kryhet nga disa teknika: shiatsu, ruse, finlandeze. Ju mund të bëni në mënyrë të pavarur masazh në gju për artrozën pasi të merrni rekomandime nga një masazhues me përvojë. Masazhi duhet të jetë 25 minuta në ditë:

 • uluni në shtrat, drejtoni një këmbë të lënduar;
 • godisni gjurin në drejtime të kundërta me të dy duart;
 • fërkoni me gishtat sipërfaqet anësore të nyjës së gjurit;
 • fërkoni pëllëmbët përpara dhe me radhë në anët e gjurit;
 • me pads e gishtërinjve, fërkoni pjesët anësore të gjurit në një lëvizje rrethore;
 • gatuaj, duke shtypur thellë me gishtat unazë, të mesëm dhe tregues;
 • në fund, butësisht dhe butësisht goditni gjunjët.

Për të mbajtur nyjet në gjendje pune, është e nevojshme të balanconi mineralet, mikroelementet dhe BJU që hyjnë në trup. Dieta për artrozë përfshin refuzimin e ushqimit të shpejtë, mishin e tymosur, produktet e mishit yndyror, yndyrnat shtazore. Shtë e nevojshme të zvogëlohet konsumi i çokollatës, muffins, produkteve gjysëm të gatshme të mishit, supave në supën e mishit. Në dietën tuaj që ju nevojitet:

 • gjizë, djathë e fortë;
 • supa me pure këpurdhash perime;
 • perime, fruta të freskëta;
 • peshk, produkte të qumështit;
 • gjalpë, vaj vegjetal;
 • të gjitha drithërat përveç bollgur dhe oriz të bardhë.

Parandalim

Për të shmangur veshin e përbashkët, duhet të bëhet rregullisht ushtrimi. Ecja, çiklizmi, noti janë të përshtatshme. Parandalimi i peshës i përket parandalimit të artrozës, sepse kile shtesë rrisin mundësinë e zhvillimit të një sëmundjeje. Përparimi i gonarthrosis lehtësohet nga veshja e këpucëve të pakëndshme (stilettos, thembra të larta të paqëndrueshme).

Osteoartriti i gjurit: gradë, simptoma dhe metoda të trajtimit

Arthoza e nyjes së gjurit është shumë e zakonshme – ajo përbën 25% të të gjitha rasteve të artrozës [1]. Sëmundja është shumë e fshehtë, dhe pa terapi madje mund të çojë në paaftësi. Pse zhvillohet kjo patologji, a mund të shërohet dhe si ta parandalojmë?

Cila është diagnoza e "artrozës së nyjës së gjurit"?

Kjo është një sëmundje në të cilën kërc është deformuar dhe shkatërruar. Kërc, duke qenë një ind i dendur, luan rolin e një amortizuesi në çdo nyje, është e nevojshme për lëvizjen e saj. Kur indi i kërcit shkatërrohet, kyçja gradualisht humbet lëvizshmërinë, dhe nëse sëmundja nuk mjekohet, ajo plotësisht pushon së punuari. Sidoqoftë, në fazat e hershme, arthrosis i jep mirë trajtimit me ilaçe dhe fizioterapi.

Gratë vuajnë nga artroza më shpesh sesa burrat [3]. Atletët gjithashtu janë në rrezik – stërvitja aktive dhe mikrotrauma e kërcit shpesh çojnë në lëvizje të kufizuar të përbashkët në një moshë të re. Ekzistojnë prova që ekziston një predispozitë e caktuar gjenetike për artrozën. Nëse keni pasur ndonjë rast të kësaj sëmundje në familjen tuaj, duhet të monitoroni me kujdes gjendjen e nyjeve.

Shkaqet e sëmundjes

Ka shumë arsye për zhvillimin e artrozës së nyjës së gjurit. Kjo perfshin:

 • dëmtimet e nyjeve dhe mikrotraumat;
 • mbipesha është një ngarkesë shtesë në nyjen e gjurit;
 • çrregullime metabolike, në të cilat indet e kërcit i mungojnë lëndët ushqyese thelbësore;
 • ngarkesa të pabalancuara gjatë punës fizike ose stërvitjes tepër intime;
 • keqfunksionime të sistemit të qarkullimit të gjakut, në të cilin shqetësohet ushqimi i indit të kërcit;
 • spazma e zgjatur e enëve të këmbëve.

Shkalla e artrozës së gjurit dhe simptomat

Osteoartriti i nyjes së gjurit zhvillohet gradualisht. Prandaj, dallohen disa shkallë të kësaj sëmundje.

1 shkallë. Në këtë fazë, ndryshimet janë ende të parëndësishme dhe madje mund të përcaktohen dobët gjatë ekzaminimeve instrumentale. Simptoma të tilla si ngurtësi e lehtë e kyçit pas një imobiliteti të gjatë (shpesh në mëngjes) dhe një ngërç në nyje me lëvizje të papritura tregojnë zhvillimin e artrozës. Zakonisht nuk ka dhimbje të forta, kështu që njerëzit shpesh injorojnë këto shenja dhe shkojnë te mjeku vetëm kur artriti i gjurit arrin në fazën e 2-të.

Klasa 2 Bashkimi është deformuar; ngushtimi i hapësirës së përbashkët dhe deformimi i kërcit janë të dukshme në rrezet X. Simptomat bëhen të theksuara – pacientët ankohen për dhimbje të vazhdueshme, e cila intensifikohet në fillimin e lëvizjes, kufizim i lëvizshmërisë, ngurtësi e shënuar në mëngjes. Përpjekjet e vogla (si ngritja e ngarkesave) gjithashtu shkaktojnë dhimbje. Ndonjëherë lëkura mbi nyje bëhet e kuqe, bymohet pak dhe bëhet e ngrohtë në prekje – kjo tregon zhvillimin e procesit inflamator. Me artrozën e nyjës së gjurit të shkallës 2, pacientët vërejnë dhimbje të shtuar kur ndryshon moti ose pas hipotermisë.

3 shkallë. Arthoza e rëndë e nyjës së gjurit karakterizohet nga dhimbje të forta me çdo lëvizje, çmenduri, ndonjëherë – një shkurtim i dukshëm i gjymtyrëve. Zona e përbashkët është e fryrë, dhe në mëngjes një person thjesht nuk mund të dalë nga shtrati – nganjëherë duhet të prisni gjysmë ore para se lëvizja të rivendoset pjesërisht. Në shkallën e tretë të artrozës së nyjes së gjurit, kërc është dukshëm më i hollë, dhe në disa vende është shkatërruar plotësisht, në mënyrë që kockat të jenë në kontakt me njëra-tjetrën.

4 shkallë. Shkatërrim i plotë i kërcit, dhimbje e padurueshme dhe palëvizshmëri – kjo është ajo që mund të merrni nëse injoroni shenjat e artrozës deri në fund. Hendeku i përbashkët zhduket dhe fillon deformimi i kockave.

Diagnoza si faza e parë e trajtimit

Nëse dyshoni për një sëmundje, menjëherë duhet të bëni një takim me një ortoped, i cili do të bëjë diagnozën.

Diagnoza e artrozës përfshin metoda laboratorike dhe instrumentale. E para përfshin një test të përgjithshëm dhe biokimik të gjakut, si dhe një urinalizë. Këto teste ju lejojnë të përjashtoni sëmundjet autoimune që çojnë në dëmtim të nyjeve, për të përcaktuar praninë e inflamacionit.

Nga metodat instrumentale për diagnostikimin e artrozës, radiografia e thjeshtë në dy projeksione, ultrazërit, tomografia e llogaritur dhe imazhet e rezonancës magnetike përdoren më shpesh.

Metodat e trajtimit të artrozës së gjurit

Osteoartriti i nyjes së gjurit trajtohet, por prognoza do të jetë më e favorshme nëse terapia fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur, në fazën 1-2 të sëmundjes. Ka shumë metoda të trajtimit, por vetëm trajtimi kompleks jep rezultatin e dëshiruar. Metodat efektive përfshijnë valën e shokut, terapinë e ilaçeve, tërheqjen e nyjeve, administrimin intra-artikular të barnave, myostimulimin dhe terapinë ushtrimore (terapi ushtrimore).

Terapia e ilaçeve

Ndihmon në luftimin vetëm me simptomat e sëmundjes. Ilaçet jostoidale anti-inflamatorë lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjen. Kondroprotektorët stimulojnë ushqimin artikular të kërcit. Si një shtesë, ointments dhe gels me një efekt anestezik janë përdorur gjerësisht, si dhe agjentë të jashtëm për të lehtësuar inflamacionin dhe për të përmirësuar mikrocirkulimin e gjakut.

Terapia e valës së goditjes është një metodë në të cilën efekti terapeutik arrihet me veprimin e valëve të tingullit në indet e ndryshuara të nyjeve. Kjo është një fizioterapi relativisht pa dhimbje, e cila megjithatë ju lejon të arrini rezultate mbresëlënëse – për të lehtësuar dhimbjen, shkatërruar dhe zbutur depozitat e kalciumit (osteofitet), përmirësoni proceset metabolike në inde, normalizoni rrjedhën e gjakut dhe lehtësoni ënjtjen, duke përdorur gjuhën e njerëzve të zakonshëm, për të "Pastroni" nyjen. Efektiviteti i trajtimit arrin 90% [4].

Terapia fizike është një pjesë thelbësore e trajtimit të artrozës së gjurit. Kinesitherapy është një ushtrim i veçantë me një ngarkesë të llogaritur me kujdes, dhe mekanoterapia është një ushtrim i kryer me ndihmën e simuluesve të veçantë mjekësorë. Terapia e ushtrimeve ju lejon të rivendosni lëvizshmërinë e nyjeve, të përmirësoni furnizimin e tij me gjak, të zhvilloni dhe forconi aparatet ligamentoze.

Zgjatje e përbashkët

Tërheqja, ose tërheqja e nyjeve, kryhet në një aparat special ortopedik. Kjo metodë shtrin bashkimin dhe zgjeron hendekun e përbashkët, duke rezultuar në zvogëlimin e fërkimit të sipërfaqeve artikulare dhe nyja e sëmurë është e pa shkarkuar. Një efekt pozitiv vërehet në 80% të rasteve [5].

Injeksione intraartikulare

Isshtë realizuar si për pompimin e lëngjeve të tepërta synoviale, ashtu edhe për futjen e ilaçeve – anti-inflamatorë, qetësues për qetësimin e sëmundjeve dhe përmirëson furnizimin me gjak të kërcit artikular, etj.

Vlen të flitet për një metodë të tillë si injektimi i vetë plazmës së pacientit në çantën e përbashkët – faktorët e rritjes që janë të përfshira në plazmë. Ata përshpejtojnë restaurimin dhe rigjenerimin e kërcit artikular të dëmtuar. Avantazhi i plazmolifikimit është se nuk ka alergji ndaj plazmës tuaj, është një stimulues i sigurt biologjik i rigjenerimit. 2-3 muaj pas rrjedhës së ngritjes së plazmës, pacientët vërejnë se dhimbja dhe ngurtësia u zvogëluan përgjysmë, dhe lëvizja e kyçeve u përmirësua.

Miostimulation

Një metodë trajtimi bazuar në stimulimin e muskujve nga mikrokurret. Me artrozën e nyjës së gjurit, ndodh atrofia e muskujve të kofshëve, furnizimi i tyre i gjakut është i shqetësuar. Kjo rrit ndjeshëm ngarkesën në nyje. Miostimulimi ju lejon të forconi këta muskuj, duke hequr në këtë mënyrë stresin nga nyja, të përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe të krijoni një kornizë të besueshme për kyçin.

Ndërhyrja kirurgjikale

Debridement artroskopik. Një metodë që synon heqjen nga elementët e përbashkët të kërcit të shkatërruar, pjesën fibroze të meniskit. Operacioni kryhet nën kontrollin e kamerës video.

Endoprosthetics. Nëse nyja shkatërrohet plotësisht, atëherë mund të zëvendësohet vetëm me një artificiale. Endoprostetika përdoret vetëm në rastet më të rënda – në fazën e tretë ose të katërt të sëmundjes. Bashkimi i ri do të zgjasë 12-15 vjet.

Për diagnostikimin në kohë të artrozës së nyjës së gjurit, është e rëndësishme të mos vononi deri në të fundit dhe të mos shtyni një vizitë te mjeku, të vetë-mjekoni dhe përdorni ilaçe pa recetë. Arthoza zhvillohet gradualisht, por në disa njerëz, vetëm disa vite kalojnë midis shenjave të para të sëmundjes dhe momentit kur vetëm operacioni mund të shpëtojë nyjen – gjithçka varet nga karakteristikat individuale të trupit. Në shumicën e rasteve, diagnoza e hershme dhe një qasje e integruar ndaj trajtimit mund të ndalojnë simptomat e artrozës dhe të rivendosin nyjen.

Licenca Nr. LO-77-01-008730 e datës 06 Gusht 2014 është lëshuar nga Departamenti i Shëndetit në Moskë.

Pa një kurs të duhur dhe të duhur të terapisë, artroza mund të çojë në dhimbje të forta, çmenduri dhe madje shkatërrim të kërcit. Kjo mund të shmanget pa përdorur operacionin.

Administrimi intra-artikular i ilaçeve mund të ndihmojë në luftën kundër dhimbjeve të mprehta dhe ënjtjes.

Me dëmtimet e nyjeve, është e rëndësishme jo vetëm për të eleminuar sindromat e dhimbjes, por edhe për të lehtësuar inflamacionin dhe për të filluar proceset e rigjenerimit të indeve.

Si një procedurë ndihmëse për të forcuar tonin e muskujve, elektromostimulimi mund të përshkruhet.

Kurse të terapisë rehabilituese të sistemit muskuloskeletor zhvillohen në spitale dhe përshkruhen individualisht, duke marrë parasysh karakteristikat e sëmundjes dhe gjendjen e përgjithshme të trupit të pacientit.

Atletët dhe njerëzit që kanë kapërcyer shenjën 50-vjeçare duhet të vizitojnë rregullisht një reumatolog dhe të kontrollojnë gjendjen e nyjeve të gjurit. Stresi serioz dhe ndryshimet në lidhje me moshën në metabolizmin ndikojnë në gjendjen e indit të kërcit, duke shkaktuar shkatërrimin e tij. Inspektimi është gjithashtu i nevojshëm për ata që kanë pësuar një dëmtim të përbashkët – artroza mund të jetë një nga pasojat e saj afatgjata.

Artroza e trajtimit të nyjeve të gjurit

Sëmundja në të cilën ndodh shkatërrimi i kërcit quhet artroza deformuese. Ndikon në nyje të ndryshme. Sipas statistikave, një në gjashtë njerëz në botë vuan nga artroza, kështu që mjekët e quajnë atë epidemi të shekullit 21. Subjekt i kësaj sëmundje, si rregull, janë njerëz të moshës së përparuar. Por rastet e kësaj patologjie regjistrohen tek adoleshentët, dhe madje edhe tek fëmijët. Sot është e pamundur të heqësh qafe plotësisht artrozën e nyjës së gjurit, dhe trajtimi nënkupton vetëm eliminimin e manifestimeve kryesore dhe ngadalësimin e zhvillimit të sëmundjes.

Simptomat dhe trajtimi i artrozës së gjurit

Ekzistojnë tre shkallë të sëmundjes. Do fazë e artrozës së gjurit karakterizohet nga simptoma të veçanta, trajtimi përshkruhet në varësi të tyre. Në fazën e parë, shënimet e mëposhtme shënohen:

 • dhimbje mesatare
 • siklet në zonën e prekur;
 • zbutja e kërcit;
 • ënjtje periodike.

Me shkallën e dytë, dhimbja bëhet më e fortë, ka një krizë në nyjen e prekur, çarje dhe lot të vegjël. Ka vështirësi në lëvizje. Nëse i injoroni simptomat dhe nuk merreni me trajtimin, atëherë sëmundja kalon në fazën e tretë. Karakterizohet me kufizim të plotë në lëvizje, si dhe deformim të nyjes. Cistat dhe nënshkrimet subkondrale shfaqen në lëkurë. Zhdukni artritin e tillë të përparuar të gjurit me anë të trajtimit kirurgjik Operacioni përfshin një zëvendësim të pjesshëm ose të plotë të bashkimit kërc-kockor të prekur.

Shkaqet e artrozës së gjurit

Sëmundja prek kategori të ndryshme moshe. Meqenëse artriti në shumicën e rasteve ndodh si pasojë e stresit shumë në nyje, atletët janë në rrezik. Gjithashtu, njerëzit pas 50 vjetësh janë të ndjeshëm ndaj sëmundjes. Kjo është për shkak të faktit se me kalimin e viteve të jetës, nyjet e kërc-kockave lodhen. Këta pacientë më shpesh se të tjerët mendojnë se si të trajtojnë në mënyrë konservatore artritin e nyjës së gjurit. Për më tepër, ekzistojnë një numër arsyesh:

 • predispozita trashëgimore;
 • obeziteti;
 • zhvillimi i dobët i muskujve;
 • lezione traumatike;
 • problemet metabolike.

Duke dyshuar në artrozën e nyjës së gjurit, trajtoni me kujdes simptomat, trajtimi në masë të madhe varet prej tyre. Vetëm një mjek mjaft i kualifikuar mund të përcaktojë burimin e sëmundjes. Sidoqoftë, para se të bëni një takim me të, mund të kaloni vetë-diagnostikimin në internet. Ky test i thjeshtë, i cili përbëhet nga disa pyetje, do t'ju lejojë të zvogëloni ndjeshëm listën e sëmundjeve të mundshme dhe të kuptoni shkakun e pretenduar të sëmundjes. Ai do t'ju tregojë se cilin mjek duhet të shkoni për të parë. Vetë-diagnostikimi është në dispozicion lirshëm në Internet. Kalimi i testit nuk do t'ju marrë shumë kohë.

Cili mjek trajton artrozën e gjurit?

Edhe pasi kanë zbuluar të gjitha simptomat karakteristike të sëmundjes, shumë njerëz nuk janë me nxitim në spital. Kjo për faktin se ata thjesht nuk e dinë se cili mjek trajton artrozën e gjurit. Para së gjithash, terapisti juaj do të merret me problemin tuaj. Shtë ai që do të bëjë ekzaminimin fillestar dhe marrjen në pyetje dhe t'i referohet një mjeku me fokus më të ngushtë. Specialistët e mëposhtëm janë të përfshirë në trajtimin e artrozës së gjurit:

Para fillimit të trajtimit, mjeku do të kryejë një ekzaminim fillestar dhe marrjen në pyetje. Specialisti do të interesohet për mirëqenien e pacientit. Shtë e rëndësishme t'i përgjigjeni pyetjeve sa më të hollësishme dhe të sakta të jetë e mundur, pasi ato do të ndihmojnë mjekun të kuptojë etiologjinë e sëmundjes. Zakonisht, një specialist zbulon:

 1. Sa kohë është shqetësuar pacienti nga simptomat e sëmundjes?
 2. A ka një predispozitë gjenetike ndaj sëmundjes?
 3. Lifestylefarë jetese drejton pacienti?
 4. A keni pasur dëmtime në të kaluarën?
 5. Pushtimi i pacientit (atletët profesionistë janë në rrezik).
 6. Cila është natyra e dhimbjes?

Në disa institucione të mëdha mjekësore, një artrozë është e përfshirë në artrozën e gjurit, dhe ky mjek do t'ju tregojë se si ta trajtoni sëmundjen. Ky është një specialist në orientimin kirurgjikal, ai merret vetëm me problemet e nyjeve të kërc-kockave. Sidoqoftë, jo çdo klinikë ka një mjek të tillë, dhe arritja në emërimin e tij është mjaft e vështirë.

Në disa raste, një ortoped është i përfshirë në trajtimin e artrozës. Si rregull, ata i drejtohen ndihmës së tij kur metodat konservatore nuk japin efektin e dëshiruar. Në raste të tilla, ortopedi kryen një nga dy llojet e ndërhyrjes kirurgjikale. E para përfshin operacione për ruajtjen e organeve. Ata synojnë të rivendosin nyjen e dëmtuar, të lehtësojnë dhimbjen dhe në të njëjtën kohë të kursejnë sa më shumë inde. Kur nuk ka kuptim në trajtimin e artrozës së gjurit, mjeku zëvendëson nyjen e dëmtuar me endoprostetikë. Ky operacion do të lejojë që pacienti të ecë përsëri pa vështirësi.

Si ta trajtoni artrozën e gjurit në shtëpi?

Completelyshtë plotësisht e pamundur të heqësh qafe artrozën, të gjitha procedurat janë të përqendruara në eliminimin e simptomave dhe lehtësimin e dhimbjes. Pas konsultimit me një mjek, pacientët pyeten se si të trajtojnë në mënyrë efektive artritin e gjurit në shtëpi. Të gjitha metodat duhet të bien dakord me një specialist, pasi disa prej tyre mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Trajtimi në shtëpi është zakonisht ilaç, kështu që mjeku përshkruan ointments dhe gels duhur. Ju gjithashtu mund të aplikoni fasha. Sidoqoftë, duhet të theksohet se një rezultat pozitiv mund të arrihet vetëm me përdorim sistematik. Ato zvogëlojnë ënjtjen, dhimbjen, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në kërc dhe përshpejtojnë metabolizmin dhe riparimin e indeve.

Si ekzaminohet pacienti

Mjeku do të jetë në gjendje të izolojë simptomat që sinjalizojnë saktësisht për artrozën e gjurit dhe të përshkruajnë trajtimin e duhur vetëm pas një seri ekzaminimesh. Para së gjithash, specialisti bën një ekzaminim fizik, një studim dhe ekzaminon historinë mjekësore. Në këtë kohë, është shumë e rëndësishme që pacienti të mbajë mend të gjitha detajet e shfaqjes së sëmundjes dhe t'i paraqesë ato në detaje te mjeku. Pas diagnozës paraprake, përshkruhen metoda instrumentale që ju lejojnë të hartoni një pamje të detajuar klinike të sëmundjes. Metodat kryesore të ekzaminimit përfshijnë ekzaminimin histologjik të sinovisë, analizën e gjakut, radiografinë, analizën e lëngut synovial, ekzaminimin me ultratinguj të nyjeve të prekura, tomografinë e llogaritur.

Vlen të thuhet se këto metoda mund të caktohen si në komplekse ashtu edhe në mënyrë individuale. Vetëm pasi të kryhen, ju mund të zbuloni me saktësi shkaqet e artrozës së gjurit, dhe të kuptoni se si ta trajtoni atë. Kostoja e procedurave diagnostikuese varet nga reputacioni i institucionit mjekësor në të cilin do të bëhet ekzaminimi. Gjenerimi i pajisjeve dhe kualifikimet e personelit gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në çmimet. Kostoja e diagnostikimit të artrozës së gjurit ndryshon nga rreth 720 në 9000 rubla. Më buxhetorët janë testet e gjakut dhe ekzaminimi histologjik i sinovisë.

Mjetet juridike popullore

Përveç farmaceutikëve, mund të përdorni metodat e mjekësisë tradicionale. Sidoqoftë, nuk duhet të mbështeteni vetëm tek ata. Mjetet juridike të tilla popullore veprojnë si terapi ndihmëse. Ato shpesh rekomandohen nga mjekët. Ju mund të mbledhni vetë tarifat e drogës ose të blini të gatshme në farmaci. Mjetet e tilla meritojnë vëmendje:

Ka një efekt anti-inflamator.

Duhet të përdoret për 5-7 ditë. Infuzioni në mënyrë efektive lehtëson dhimbjen.

Përdoret në formën e fasha. Heq puffiness.

Ka një efekt terapeutik dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në nyje.

ExpertNews Shqipëri