Artroza e ekstremiteteve të poshtme – simptomat dhe trajtimi, shkaqet e sëmundjes

Arthoza e ekstremiteteve të poshtme zhvillohet në mënyrë të konsiderueshme. Kërc dhe indi lidhës i nyjeve të këmbëve deformohen dhe shkatërrohen gradualisht, të shoqëruara nga simptoma të vogla dhimbjeje në fazën fillestare.

Llojet e artrozës së ekstremiteteve të poshtme

Kjo sëmundje mund të prekë njërën dhe të dy këmbët. Klasifikohet në varësi të lezionit.

 1. Coxarthrosis. Lokalizohet në nyjen e hip. Shkaku i lezioneve që çojnë në varfërim dhe degjenerim të mëvonshëm të kërcit dhe ndryshime në sipërfaqen e artikulacionit kockor është ushqimi i pamjaftueshëm i përbashkët dhe një ngarkesë e gjatë e jashtëzakonshme në këmbë.
 2. Gonarthrosis ndikon në nyjen e gjurit. Ndryshimet degjenerative-distrofike pësojnë mbulesën hyaline të nyjës, ngushtohet hendeku i përbashkët. Indet e eshtrave deformohen dhe rindërtohen me formimin e thonjve – osteofiteve. Shkel lëvizshmërinë e gjurit.

Arthoza në ekstremitetet e poshtme, duke pasur simptoma të ngjashme, zhvillohet në disa faza dhe ndryshon sipas vendndodhjes.

Shenjat e artrozës

 • Simptoma e dhimbjes. Lokalizimi dhe forca e të cilit manifestohet në varësi të llojit dhe fazës së zhvillimit të artrozës: dhimbja rrezaton në kofshë, gju, kyçin e këmbës.
 • Loaddo ngarkesë në nyje shoqërohet me siklet, ngurtësi të nyjeve.
 • Kufizimi i amplituda e lëvizjes, deri në palëvizshmëri, dhembje, dhimbje të padurueshme në nyjet e këmbëve, të shoqëruara nga një ngërç.
 • Ndryshime vizualisht të dukshme në nyje, ënjtje, nyje. Difraksioni me rreze X tregon shkallën e deformimit të qeses intraartikulare dhe ndryshimet: ndryshime në densitetin e kockave, kërc, rrjedhje të gripit synovial>

Fazat e Osteoartritit

Faza e parë me të gjitha llojet e artrozës ka pothuajse të njëjtat manifestime. Intensiteti i dhimbjes është i papërfillshëm. Siklet ndodh kryesisht me ngarkesë të rritur në këmbë dhe kalon në pushim. Aftësia e kufizuar nuk është e dëmtuar, një simptomë dhimbjeje manifestohet me përkulje dhe shtrirje të nyjeve të prekura, ënjtje vërehet në kyçin e këmbës dhe këmbën.

Lexo artikullin:  Inflamacion i qeses së përbashkët të nyjës së shpatullave

Fazat pasuese kanë karakteristikat e tyre, sipas të cilave klasifikohet lloji i artrosis.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Coxarthrosis

 • Etapa II. Dhimbja e moderuar lokalizohet përgjatë sipërfaqes së kofshës deri në gju. Lëvizja e ngritjes, lëvizja e moderuar dhe e mprehtë shkakton siklet dhe dhimbje, bëhet e vështirë të ecësh lart shkallëve. Aftësia e kufizuar është ruajtur.
 • Etapa III. Edhe lëvizjet e vogla shoqërohen me dhimbje të padurueshme në nyjen e hip. Një person nuk mund të ecë vetë; ai lëviz me ndihmën e patericave. Aftësia e kufizuar humbet, caktohet aftësia e kufizuar I ose shkalla II.
Lexo artikullin:  Sport që mund të bëni me artroza

Arthrosis e këmbës

 • Etapa II. Dhimbja bëhet e vazhdueshme, lëvizjet e këmbëve shoqërohen nga një krizë dhe janë të kufizuara. Sipërfaqet margjinale artikulare deformohen (zgjerohen).
 • Etapa III. Lëvizja është pothuajse e pamundur për shkak të dhimbjes së mprehtë në këmbë në lëvizjen ose ngarkesën më të vogël. Indet e eshtrave po rriten.

gonartroze

 • Etapa II. Ngurtësi në mëngjes dhe lëvizje e kufizuar e gjurit, duke shkaktuar dhimbje që zhyten në pushim. Dobësia shfaqet kur ecni dhe hipotrofia e muskujve.
 • Etapa III. Dhimbje e fortë, e mprehtë kur lëviz në gju. Vizualisht, vërehen ndryshime në zonën e nyjeve të gjurit: dalje joestetike me deformim hallux valgus ose zhvillim jonormal me deformim varus të gjurit.

Shkaqet e artrozës dhe faktorët e rrezikut

Kocka dhe indi kockor, pa marrë lëndët ushqyese të nevojshme, pëson ndryshime: kërc bëhet më pak elastik, duke humbur proteoglikane, kocka deformohet dhe shkatërrohet nga fërkimi.

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

 1. Sëmundja metabolike.
 2. Mosbalancimi hormonal.
 3. Mbipeshë.
 4. Disordersrregullimet e qarkullimit të gjakut, sëmundjet e sistemit hematopoietik.
 5. Trashëgimia, patologjia në zhvillimin e fetusit.
 6. Age.
 7. Aktivitetet profesionale të shoqëruara me stres të shtuar ose qëndrim të zgjatur.
 8. Dëmtimet.
 9. Sëmundjet inflamatore të nyjeve.
 10. Sëmundjet autoimune dhe infektive.

Diagnostics

Sindroma e dhimbjes nuk mund të jetë simptoma përfundimtare në diagnostikimin e artrozës. Testet laboratorike nuk janë të mjaftueshme.

Për një diagnozë të saktë dhe një trajtim të suksesshëm, bëhet një diagnozë gjithëpërfshirëse, e cila përfshin:

 • diagnostifikimi laboratorik;
 • Rreze-X;
 • Imazhe të rezonancës së llogaritur dhe magnetike;
 • ultrosonografi;
 • pushtimi nga dirigjenti LED i rajonit artrit.

Trajtim

Për shkak të faktit se në fazën fillestare të artrozës, pakkush i drejtohet mjekut, diagnoza bëhet kur sëmundja shkon në fazën e dytë ose të tretë dhe gjymtyrët e poshtme janë pjesërisht ose plotësisht të imobilizuara. Trajtimi në këtë rast supozohet të jetë kompleks dhe i gjatë, i cili përfshin:

 1. Eleminimi ose zvogëlimi i dhimbjes (lehtësim i dhimbjes).
 2. Ushqimi i përbashkët.
 3. vasodilation
 4. Rehabilitimi dhe parandalimi i përsëritjes së sëmundjes.
Lexo artikullin:  Cili është ndryshimi midis sëmundjeve të tilla si zgjatja dhe hernia

Gjatë trajtimit, të gjitha përpjekjet duhet të drejtohen për të eliminuar shkakun e artrozës, dhe jo për të luftuar simptomat. Sa më shpejt të bëhet diagnoza e saktë, aq më pak nyje do të pësojnë dhe funksionet e tyre do të rikthehen më shpejt. Arthrosis shoqërohet me sëmundje shoqëruese të nyjeve dhe indeve ngjitëse të gjymtyrëve, trajtimi i të cilave kërkon përdorimin e ilaçeve shtesë. Në fazat e fundit të zhvillimit, duhet të përdorësh ndërhyrje kirurgjikale.

Trajtimi fillon me qetësimin e dhimbjes me ilaçe anti-inflamatore dhe analgjezikë jo-steroide (ointments, tableta, injeksione).

 • restaurimi i indit të kërcit të ekstremiteteve me preparate që përmbajnë kondroitinë dhe sulfate glukozamine (kondroprotektorë);
 • restaurimi i sasisë së nevojshme të gripit intartartikular>

Pas trajtimit spitalor, duhet të mbahet mend se rikuperimi është një proces i gjatë, ai përfshin jo vetëm trajtim mjekësor, por edhe terapi rehabilitimi duke përdorur procedurat e mëposhtme:

Në fazat fillestare të zhvillimit të artrozës në ekstremitetet e poshtme dhe gjatë periudhës së rehabilitimit, mund të përdoren mjete juridike popullore që kanë të bëjnë me rregullimin e ushqimit në drejtim të produkteve të ngrënies që përmbajnë grupin e nevojshëm të ushqyesve.

Një rol të rëndësishëm në parandalimin e përsëritjes së sëmundjeve të gjymtyrëve të poshtme luhet nga kontrolli i peshës së dikujt. Ai duhet të mbahet normal ose brenda treguesve më të ulët të tabelës së indekseve të rritjes së peshës trupore. Kufizimi i ngritjes së peshës.

ExpertNews Shqipëri