Artriti i bashkimit të shpatullave shkakton, simptoma dhe trajtim

Artriti i nyjës së shpatullave diagnostikohet dhe trajtohet nga një profesionist i kualifikuar shëndetësor. Patologjia manifestohet në forma dhe lloje të ndryshme, shkaqet e të cilave mund të jenë një numër faktorësh provokues. Format e patrajtuara do të çojnë në palëvizshmëri të nyjës së shpatullave, që është për të parandaluar humbjen e funksionalitetit, në shenjën e parë që ju duhet të kaloni në ekzaminimin e mjekut.

Patogjeneza e artritit të shpatullave

Sëmundja është më e zakonshme tek personat e moshuar, megjithëse rastet nuk përjashtohen në një moshë të re. Statistikat vërejnë se banorët e Evropës dhe Amerikës vuajnë nga kjo patologji shumë më shpesh sesa popullsia e Azisë Qendrore. Kohët e fundit, ka pasur një tendencë drejt një rritje të sëmundshmërisë në masë.

Sëmundja në vetvete është një patologji mjaft e zakonshme artikulare midis një popullate njerëzore. Proceset inflamatore që ndodhin për arsye të ndryshme çojnë në ndryshime të rëndësishme në aftësitë motorike.

Lidhja e skapulës dhe humerusit me një nyje të luajtshme është rregulluar në mënyrë anatomike si nyja më e lëvizshme. Me ndihmën e lidhjes së shpatullave, një person ka aftësinë të lëvizë duart në drejtime të ndryshme:

 • merrni gjymtyrën e sipërme në anën;
 • lëviz dorën përpara dhe prapa;
 • përshkruaj një rreth në ajër.

Heqja e funksionalitetit mbart me vete kufizime të mëdha. Disaktivizimi i shpatullave nuk ju lejon të kryeni veprime themelore të nevojshme për t'i shërbyer vetes.

Sëmundja bazohet në proceset e shkatërrimit të indeve të kyçeve dhe inflamacionit të tyre për shkak të një shkelje të funksionimit normal të sistemit imunitar. Një mosfunksionim i caktuar në trup shkakton qelizat që duhet të mbrojnë trupin për të shkatërruar indet e tyre, duke i zbuluar ato si një proteinë e huaj.

Ky proces i vetë-shkatërrimit çon në inflamacion të qelizave sinoviale, dhe më pas në dëmtim të enëve të gjakut. Lidhja shkatërrohet dhe deformohet, kërc bëhet i hollë, indi kockor humbet strukturën e tij, imponohet dëmtimi i tendinave dhe ligamenteve, duke rezultuar në ankylosis.

Si manifestohet patologjia?

Insidiousness e sëmundjes qëndron në fazën fillestare asimptomatike. Shfaqja e shenjave të theksuara sinjalizon kalimin e procesit në një fazë serioze. Sipas zhvillimit të patologjisë, artriti mund të ndahet në disa shkallë:

 1. Procesi që shfaqet shkakton pak shqetësim me një ngarkesë të rëndë, ndjesitë e dhimbshme shfaqen me lëvizje të zgjatur, por kur një person pushon, shpatulla e tij qetësohet. Një nyje mund t'i përgjigjet ndryshimit të motit me dhimbje të butë dhemb.
 2. Faza tjetër karakterizohet nga ndryshime progresive në strukturën e kërcit, ndërsa kur lëviz krahun lart, një person mund të dëgjojë një klikim me zë të lartë. Dhimbja bëhet konstante me intensitet të ndryshëm. Big ndjen se ai nuk mund të bëjë lëvizje gjithëpërfshirëse.
 3. Me një proces të zgjatur, nyja e shpatullës deformohet vizualisht. Dhimbja po bëhet më e fortë. Funksioni motorik humbet, një person përpiqet të marrë një pozicion të detyruar. Gjendja e përgjithshme përkeqësohet, shfaqen dobësi dhe lodhje.
Lexo artikullin:  Mjeku neurolog që trajton tek të rriturit

Shkaqet

Faktorët e mëposhtëm provokues mund të shkaktojnë fillimin dhe zhvillimin e proceseve të dhimbshme në nyjen e shpatullave:

 • tronditje të forta dhe mikrotraumë në zhvillim pas dëmtimit mekanik në shumicën e rasteve çojnë në këtë sëmundje;
 • ekspozimi ndaj temperaturës së ftohtë, e cila çon në hipotermi të shpatullës;
 • profesione që shoqërohen me një ngarkesë të madhe në lëvizjet e shumta ose monotone të shumta, siç janë ndërtuesit, përfundimtarët, ngarkuesit, punëtorët në inxhinieri dhe fabrikat e tjera;
 • Amatorë dhe atletë profesionistë kalojnë shumë kohë në trajnime: peshëngritje, basketboll, hedhja e një bërthamë, volejbolli;
 • çrregullime të proceseve autoimune;
 • sëmundje infektive që japin një ndërlikim;
 • predispozicion ndaj sëmundjes nga paraardhësit;
 • manifestime alergjike në sfondin e një trupi të dobësuar.

Cila është sëmundja?

Specialistët mjekësorë klasifikojnë patologjinë në lloje dhe forma. Artriti i nyjës së shpatullave është i disa llojeve, në varësi të rrjedhës së sëmundjes:

 1. Osteoartriti është një lloj sëmundje në të cilën efekti shkatërrues i patologjisë ka për qëllim deformimin dhe humbjen e aktivitetit funksional. Kilizat distrofike dhe kokat e eshtrave parandalojnë lëvizjen e kyçit normalisht, sipërfaqet e lëmuara fshihen kundër njëra-tjetrës, duke shkaktuar dhimbje dhe tinguj të çuditshëm. Osteoartriti preket më shpesh nga njerëzit pas moshës pesëdhjetë, me punë të palodhur, si dhe nga atletët.
 2. Artriti post-traumatik në shpatull shfaqet disa kohë pas dëmtimit mekanik të indeve të kapsulës së përbashkët. Mikrokritja më e vogël do të përgjigjet me një përgjigje inflamatore. Shkaku mund të jetë çdo dëmtim nga një frakturë në një rënie të lehtë.
 3. Artriti reumatoid – një lloj patologjie që zhvillohet si rezultat i një mosfunksionimi në sistemin imunitar, mund të shfaqet kryesisht për shkak të një etiologjie të pashpjegueshme, ose si një gjendje e komplikuar, më shpesh pas infeksioneve. Artriti i nyjes së shpatullave të një natyre reumatike karakterizohet nga zhvillimi i poliartritit, në të cilin përfshihen nyjet e të dy shpatullave.
Lexo artikullin:  Osteoartroza e gjurit 2 gradë simptomatologji, shkaqet dhe trajtimi

Trajtimi i këtij lloji të patologjisë do të jetë i gjatë, duhet të bëhet vetëm nën mbikëqyrjen e mjekut që merr pjesë. Veprimet e gabuara të kryera në mënyrë të pavarur mund të ndikojnë negativisht në shëndetin e njeriut.

Një ndërlikim serioz i çdo lloji të artritit brachial mund të jetë shfaqja e suppuration në nyje. Kjo gjendje zhvillohet kur një infeksion sekondar është i bashkangjitur dhe është shumë i rrezikshëm për pacientin. Veprimet terapeutike fillimisht synojnë shkatërrimin e fokusit dhe heqjen e shpejtë të përmbajtjeve purulente.

Secila prej llojeve të sëmundjes zhvillohet në dy forma, duke vazhduar vazhdimisht në zhvillimin e saj:

 • Kursi akut është për shkak të një rasti të vetëm. Sëmundja shfaqet papritur, më shpesh si një ndërlikim pas sëmundjes themelore. Simptomat e formës akute plotësohen nga simptomat karakteristike të inflamacionit: shpatulla e lënduar fryhet, lëkura në nyje bëhet e kuqe dhe bëhet e nxehtë, dhimbja akute e zhurmshme shoqëron gjithë sëmundjen.
 • Forma kronike është pasojë e ndryshimeve që lidhen me moshën që ndikojnë në nyje. Procesi i degjenerimit është i ngadaltë, kështu që kjo formë ndodh me simptoma të buta dhe çon në pasoja të pakthyeshme.

Veprimet terapeutike

Mjeku që konfirmoi diagnozën duhet të përfshihet në përgatitjen e një sërë masash terapeutike. Trajtimi i drogës fillon me përdorimin e NSAIDs që eliminojnë dhimbjen dhe procesin inflamator. Droga të tilla përfshijnë: Dikotfenac, Indomethacin, Movalis.

Ilaçet mund të përdoren si tableta ose injeksione, si dhe si pjesë e ointments dhe gels (Voltaren, Ibuprofen, Dolobene). Mjetet juridike lokale veprojnë përmes lëkurës, direkt në pjesën e lënduar të nyjes. Ointments jo vetëm që eliminojnë dhimbjen, por gjithashtu heqin puffiness dhe lehtësojnë inflamacionin.

Në osteoartritin kronik, përdorimi i kondroprotektorëve është logjik. Don, Alflutop, Teraflex nuk lejojnë që nyja të shembet, me përdorim të vazhdueshëm ata ngadalë rikthejnë strukturën e indeve. Ato përdoren në forma të ndryshme: tableta, zgjidhje për administrim intramuskular ose intartartikular.

Lexo artikullin:  Si të aplikoni vajin e terpentinës në trajtimin e nyjeve

Procedurat fizioterapeutike, përdorimi i pajisjeve të terapisë magnetike, një kurs masazhi dhe ushtrime terapeutike gjithashtu përshpejtojnë procesin e shërimit. Me zbatimin e rekomandimeve dhe koherencë të qartë me mjekun në fazën e parë, mund të arrini rezultate të shkëlqyera.

Procedurat diagnostike

Njohni që sëmundja është e mundur vetëm nga një mjek i kualifikuar. Anamneza dhe analiza e simptomave që shfaqen ju lejon të merrni një pamje fillestare të sëmundjes. Konfirmoni supozimet do të ndihmojnë në caktimin e provimeve të nevojshme:

 • një test gjaku konfirmon inflamacionin në trup nga ESR;
 • X-ray dhe ultratingulli i bashkimit do të tregojë ndryshime në çantën e përbashkët;
 • ekzaminimi i lëngut synovial;
 • Imazhe rezonancë magnetike.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri