Trajtimi në shtëpi për kontraktimin e Dupuytren është i mundur apo jo

Arsyet e zhvillimit të kontratës së Dupuytren nuk janë vërtetuar ende. Me kalimin e kohës, tendonet e palmës degjenerohen, plagët formohen në to, gjë që ndikon negativisht në funksionimin e tërë pëllëmbës. Kur diagnostikohet, shkurtimi i tendinave, kufizimi i zgjatjes së një ose disa gishtërinjve, zbulohet zhvillimi i kontraktimit të fleksionit. Në fushën e lezionit, formohet një kordon i dendur i nyjës, i ngjan një kalusi të madh të thatë. Në fazën fillestare të patologjisë, vërehet një kufizim i vogël i shtrirjes së gishtit. Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, ngurtësia e saj zhvillohet, dhe pastaj imobiliteti i plotë.

Trajtimi i kontraktës së Dupuytren në shtëpi është të kryejë veprimtari që përshpejtojnë resorbimin e plagëve, të rrisin gamën e lëvizjes në nyjen e sëmurë. Për ta bërë këtë, përdoren fërkime, ointments, banja me vajra esencial, masazh, aplikime.

Terapia e mjekimit

Nëse një pjesë e tendonit zëvendësohet me ind fibroz të trashë, në shumicën e rasteve kryhet një operacion kirurgjikal. Por nëse pacienti vuri re simptomat e para të zhvillimit të kontraktimit të Dupuytren në kohë, atëherë trajtimi kryhet duke përdorur metoda konservative. Pranimi i barnave farmakologjike nuk praktikohet, vetëm nganjëherë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide janë të përshkruara për lehtësimin e dhimbjes: Ibuprofen, Nise, Ketorol. Gjithashtu zgjidhje të injektuara rrallë të glukokortikosteroideve (Dexamethasone, Diprospan) futen në tendin. Kontraktura e Dupuytren, ose fibromatoza palmar, nuk është një patologji inflamatore. Prandaj, ilaçet hormonale përdoren për sindromën e dhimbjes së vazhdueshme, të cilat NSAID nuk janë në gjendje të eliminojnë.

Aplikimet me preparate që përmbajnë enzima proteolitike janë dëshmuar mirë:

Përgatitjet në pluhur përzihen me zgjidhje izotonike të klorurit të natriumit. Pastaj, një pecetë sterile është lagur në të dhe aplikohet në tendonin e prekur. Fashë është e mbuluar me mbështjellëse plastike, të fiksuar me një fashë. Kohëzgjatja e procedurës së trajtimit është nga 1 deri në 3 orë. Enzimat proteolitike zbutin indet fibroze, duke përmirësuar përkuljen dhe zgjatjen e gishtërinjve.

Relativisht kohët e fundit, ilaçi Xiaflex u shfaq në shitje, përdorimi i të cilit konsiderohet një alternative e denjë për ndërhyrjen kirurgjikale. Substanca e tij aktive është kolagjenaza. Ky është një enzimë që shkatërron lidhjet peptide të kolagjenit patologjik. Xiaflex është menduar për futje direkt në tendin.

Masazh dhe fizioterapi

Masazhi dhe performanca e rregullt e ushtrimeve speciale ndihmojnë në rritjen e elasticitetit të tendinit dhe përmirësojnë përkuljen e gishtërinjve. Traumatologët dhe ortopedët rekomandojnë ndërthurjen e këtyre procedurave terapeutike. Për masazh përdoren vajra kozmetikë ose bimorë: ulliri, fara liri, bajame, nga mikrob gruri dhe kernel kajsi. Vaji i përqendruar i detit të koncentruar ndonjëherë përdoret, por efekti i tij i njollës epidermale duhet të konsiderohet. Produktet natyrore aplikohen në një shtresë të hollë mbi të gjithë pëllëmbën dhe fillojnë t’i fërkojnë ato në lëkurë në lëvizje qarqesh rrethore. Pasi qarkullimi i gjakut të jetë përmirësuar, shkoni në zonën e prekur të tendinit:

 • aplikoni pak më shumë vaj dhe masazhoni zonat fibroze, phalanges, bazën e gishtërinjve;
 • prekni lehtë lëkurën, kryeni lëvizje zbutëse.
Lexo artikullin:  Trajtimi i thembrës së bursitit

Gjatë procedurës, lejohet shfaqja e shqetësimit të vogël. Por nëse shfaqen dhimbje të forta, masazhi duhet të ndërpritet. Ekzekutimi i saktë i të gjitha manipulimeve ndihmon në përmirësimin e funksionit të përkuljes së gishtit. Prandaj, është koha për të kryer ushtrime terapeutike. Mjekët e terapisë ushtrimore rekomandojnë të dëgjojnë ndjesitë që shfaqen gjatë orës së mësimit. Nëse rrotullimi i pëllëmbëve çon në një rritje të gamës së lëvizjes në nyje, atëherë ushtrime të tilla duhet të përsëriten çdo ditë 50-80 herë në disa qasje. E njëjta vlen edhe për përkuljen-zgjatje të gishtërinjve, dhe pastaj grushtat.

Pajisjet shumë të dobishme shiten në barnatore dhe dyqane të pajisjeve mjekësore – zgjerues të butë, topa gome ose plastike me thumba. Ato janë krijuar për të forcuar aparatin ligamentoz-muskulor të dorës. Ju mund të shtrydhni dhe bllokoni zgjeruesit ose topat ndërsa shikoni TV, lexoni një libër, punoni në një kompjuter.

Procedurat fizioterapeutike në shtëpi

Masat fizioterapeutike përdoren në mënyrë aktive në trajtimin e kontraktimit të Dupuytren: terapi me valë shoku, elektroforezë, magnetoterapi, terapi lazer. Procedurat përmirësojnë furnizimin me gjak të tendinit me lëndë ushqyese dhe substanca bioaktive, dhe kontribuojnë në zbutjen e formacioneve fibrotike. Aplikimet në shtëpi ndihmojnë për të forcuar aktivitetin terapeutik. Farë mund të aplikohet në një tendon të sëmurë:

 • balte – blu, jeshile, e kuqe. Produkti është bërë në formën e një pluhuri, së cilës lëngu shtohet në pjesë derisa të formohet një përzierje e trashë viskoze. Shpërndahet në mënyrë të barabartë në zonën e prekur, e mbuluar me një film celofan, fashë është e fiksuar me një fashë dhe lihet 1-2 orë. Balta pihet me vajra bimore ose kozmetikë, kefir me pak yndyrë, ujë mineral. Për të siguruar një efekt ngrohjeje dhe analgjezik, shtohen 2-3 pika vaj esencial të bredhit ose pishës gjatë përzierjes;
 • ozokerite ose parafine. Aplikimet me këto komponime kanë një efekt të fuqishëm ngrohjeje, i cili ndikon pozitivisht në lëvizshmërinë e nyjeve dhe mikroqarkullimin. Ozokerite dhe parafina shiten në formën e përzierjeve të thata, të cilat shkrihen në një banjë uji. Pastaj ftohet në një temperaturë të rehatshme, 5-10 shtresa aplikohen në tendin me një furçë të gjerë dhe lihen 1-3 orë.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Ata përshpejtojnë metabolizmin dhe rrisin elasticitetin e tendinit të aplikacionit me bischofite, një mineral natyral i përbërë nga një kompleks klorur-magnez natriumi. Ai gjithashtu përmban brom, jod, hekur dhe elementë të tjerë gjurmë të nevojshme për nyjet. Në barnatore, bischofite shitet në formë dozimi të lëngshme, tashmë gati për përdorim. Në të, një pecetë sterile është lagur dhe aplikohet në tendinin e sëmurë derisa të thahet plotësisht. Bischofite shtohet në ujë të ngrohtë në një raport prej 1: 5 dhe duart mbahen në të për 30-45 minuta. Vaska të tilla janë të përshtatshme për përdorim të përditshëm.

Fërkim dhe vaj i bërë në shtëpi

Një nga metodat më efektive për të trajtuar kontraktimin e Dupuytren me mjete juridike popullore është fërkimi dhe vaji i vajit. Efekti i tyre terapeutik bazohet në ngrohjen dhe zbutjen e tendinit, përmirësimin e përkuljes dhe zgjatjen e gishtërinjve. Shëruesit tradicionale rekomandojnë përgatitjen e bluarjeve sipas recetave të tilla:

Lexo artikullin:  Si ta trajtoni skoliozën te fëmijët në shtëpi

 • 10-15 frutat e gështenjës së kuajve janë lëvruar dhe tokë. Pjesët që rezultojnë vendosen në një enë qelqi të errët me një vëllim prej 0,5 l dhe derdhen vodka ose 96% alkool etilik përmes qafës. Vendosni enët në një vend të errët për 1-2 muaj, tundeni plotësisht çdo ditë. Fërkohet në tendinin e prekur 2-3 herë në ditë. Për pronarët e lëkurës së thatë dhe të ndjeshme, është më mirë të holloni tretësirën me ujë pak para përdorimit;
 • 3-4 rrënjë të reja të freskëta rrikë zhvishen, grimcohen dhe vendosen në një enë të errët prej 1 litri. Shtohen disa gjethe të mëdha rrikë, të prera në shirita 1-2 cm w>

Në trajtimin e kontratës së Dupuytren, përdoren gjithashtu ointments të bëra në shtëpi. Më e efektshmja është ilaçi me terpentinë çamçakëz. 50 g mjaltë të trashë, gjalpë natyral dhe vazelinë mjekësore vendosen në një llaç. Fërkojeni tërësisht, duke shtuar 3 pika vajra esencial të rozmarinës, bredhit, pishës, një lugë gjelle vaj terpentine dhe bajame kozmetike. Masa aromatike transferohet në një kavanoz dhe ruhet në frigorifer. Fërkohet në tendin nga 2 deri në 5 herë në ditë.

Fasha terapeutike

Në mjekësinë popullore, kompresat përdoren në mënyrë aktive për të eleminuar simptomat e kontraktimit të Dupuytren. Përzierjet e përgatitura janë mbarsur me një fashë sterile të palosur në disa shtresa dhe aplikohen në zonën e tendonit të dëmtuar. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe fiksojeni me një leckë të dendur. Kohëzgjatja e procedurës është nga 2 deri në 5 orë. Healers tradicionale këshillojnë mbajtjen e një kompresë gjatë gjithë natës nëse kjo nuk ndikon negativisht në cilësinë e gjumit. Në trajtimin e fibromatozës palmar (që shpesh quhet "pule e pulës"), këto përzierje përdoren për fasha:

 • të përziera në një llaç prej 30 g mjaltë dhe vodka të trashë, duke shtuar një pikë vaj dëllinje, rozmarinë dhe speca;
 • 3 lugë gjelle. lugë të urtë të thatë pjekim me një gotë ujë të valë, insistojnë për një orë. Filtroni dhe shpërndani një lugë gjelle kripë deti;
 • krijoni një lugë gjelle kamomili 0,5 gota ujë të vluar, lini për disa orë. Filtri, shtoni 3 tbsp. lugë të naftës kozmetike të mikrobeve të grurit. Emulsioni është tronditur plotësisht para përdorimit.

Kompresat nga materialet e freskëta të bimëve kanë një ngrohje dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut në tendin. Nga gjethet e rrikë, lakra, gjethe delli, prerë në copa me madhësi të përshtatshme dhe i zieni pak. Aplikoni mjaltë të trashë, aplikoni një tendë për pacientin, mbuloni me një film, rregulloni me një fashë elastike ose suva ngjitëse. Kohëzgjatja e procedurës së trajtimit është 1-3 orë. Për trajtimin e kontraktorit përdoret gjithashtu ngrohja e thatë. Ato ndihmojnë për të eleminuar ndjesitë e dhimbshme, forcojnë efektin e farmaceutikëve dhe mjeteve të tjera popullore. Një qese prej liri me lidhëse është e mbushur me kripë deti të nxehtë ose fara liri dhe aplikohet në tendin dhe nyjet e gishtërinjve për 30-40 minuta.

Pije të dobishme

Specialistët në mjekësinë zyrtare dhe tradicionale rekomandojnë përdorimin e një sasie të madhe të lëngjeve në trajtimin e ndonjë sëmundjeje të aparatit ligament-tendin. Pirja e bollshme ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, eliminimin e toksinave dhe komponimeve toksike. Ndikon pozitivisht në gjendjen e përgjithshme të shëndetit, ndihmon në mobilizimin në luftën kundër patologjisë. Shtë e dobishme për pacientët me kontraktimin e Dupuytren të pinë shumë ujë të pastër, ujë mineral të pangopur, lëngje perimesh dhe frutash. Pijet e mëposhtme forcuese kanë një efekt restaurues dhe tonik:

 • shtrydhur lëng nga një gotë me manaferra të freskëta ose të ngrira boronicë, derdhur në një tas të veçantë. Në mbetjen e thatë shtoni 0,5 l ujë të nxehtë dhe 3-4 lugë gjelle. lugë sheqer, ziej për 3-5 minuta. Ftoheni, filtroni, përzieni me lëng dhe merrni 0,3 gota 2-3 herë në ditë pas ngrënies;
 • Sillni një gotë qumësht në një çiban, shtoni një majë propolisi, mbajeni në zjarr edhe për 10 minuta të tjera. Ftohtë, shtoni një lugë gjelle mjaltë, pijeni gjatë ditës.

Teaaji jeshil me rigon, balsam limoni, urtë ndihmon në përmirësimin e mirëqenies. Mjalti, manaferrat e egër dhe frutat me feta i shtohen infuzionit të nxehtë për shije.

Trajtimi i kontraktimit të Dupuytren në shtëpi është efektiv vetëm me një nivel të ashpërsisë së sëmundjes, kur në tendin kanë ndodhur ndryshime të vogla. Mënyra më efektive për të mposhtur patologjinë është një operacion kirurgjik me heqje të zonave fibroze.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri