Trajtimi i përdhes me mjete juridike popullore – receta efektive

Efektiviteti i kursit të trajtimit nuk varet gjithmonë nga ilaçet moderne të shtrenjta. Metodat antike, duke hequr shekuj me radhë njerëzit për problemet e sistemit muskuloskeletor. Dhe tashmë 2,5 mijë vjet para sot, njerëzit ishin në gjendje të përdorin trajtimin e përdhes me mjete juridike popullore, vetëm me përdorimin e përbërësve natyrorë. Cila nga këto receta ka mbijetuar, si janë përmirësuar këto teknika dhe si t'i zbatoni ato në mënyrë korrekte, lexoni përmbledhjen e trajtimeve më të mira për përdhes.

Përshkrimi dhe shkaqet e përdhes

Përdhes është një patologji kronike e nyjeve të ekstremiteteve të poshtme dhe të sipërme, me dhimbje akute shpuese. Më shpesh sëmundja manifestohet në nyjet e ekstremiteteve të poshtme, dhe kjo veçori reflektohet qartë në përkthimin e sëmundjes. Tingëllon në gjuhën e lashtë greke si një "kurth për këmbët".

Kjo sëmundje është karakteristike për njerëzit e moshës 45-60 vjeç dhe më të vjetër. Përdhes në vetvete është një pasojë e një sëmundje tjetër – një çrregullim i proceseve metabolike dhe funksioneve të tretjes së trupit.

Në procesin e metabolizmit të dëmtuar, kripërat e acidit urik lëshohen, dhe nëse këto dhe elementë të tjerë nuk shpërndahen si duhet, shumica e tyre depozitohen në kapsulën e përbashkët. Kristalet e acidit urik lokalizohen, zakonisht në hendekun ndër-artikular midis nyjeve. Duke u rritur në vëllim, ato krijojnë presion mbi kërc, fascia, tendin. Në këtë rast, skajet e mprehta të kristaleve të kripës dëmtojnë strukturën e këtyre indeve, duke shkaktuar dhimbje të forta.

Simptomat dhe efektet e përdhes

Në të njëjtën kohë, nën ndikimin e këtyre kripërave në eshtrat e nyjeve, formohen rritje në formë kon – tofuse. Ato krijojnë siklet shtesë, rritin dhembjen dhe provokojnë përhapjen e indeve. Si rezultat i kësaj, ndodh deformimi i të gjitha elementeve artikulare, dhe vetë kyçja fryhet dhe rritet në vëllim.

Kjo sëmundje, ndryshe nga patologjitë e tjera të sistemit muskuloskeletor, ka një shenjë karakteristike – manifestohet në mënyrë periodike. Ndonjëherë dhimbjet bëhen të gjata dhe pothuajse të padurueshme, pas së cilës vjen një periudhë qetësie – falje. Në këtë kohë, edhe shenjat klinike të dukshme bëhen më pak të dukshme, dhe pothuajse nuk ndjehen.

Simptomat karakteristike të përdhes janë:

 • Një rritje në vëllimin e tërë bashkimit;
 • Një rritje e temperaturës në vendin e sëmundjes;
 • Në periudhën e rëndimit – një çarje karakteristike në nyje;
 • çalim;
 • Skuqje e lëkurës në nyjen e prekur;
 • Hidhërim.

Një tipar dallues është dhimbja me përdhes – ajo ndërtohet gradualisht dhe shpejt. Natyra e dhimbjes – akute, prerje dhe shpuese, mund të jepet në indet fqinje të gjymtyrëve. Dhimbja shkaktohet shpesh nga faktorë të tillë si hipotermia, marrja e tepërt e ushqimeve të yndyrshme, ushqimet e skuqura, erëzat e erëzave dhe alkooli. Një rrezik i veçantë janë përbërësit që përmbajnë një sasi të madhe të komponimeve purine, nga të cilat kripërat e acidit urik lëshohen më shpesh. Produkte të tilla përfshijnë, para së gjithash, mishin dhe disa lloje yndyrore të peshkut.

Përveç kësaj, sëmundja mund të shoqërohet me pagjumësi, nervozizëm, ethe, dispepsi.

Një mënyrë jetese e ulur, sistemi endokrin i dëmtuar dhe trakti tretës kontribuojnë në konfiskimet. Në sfondin e kësaj sëmundje, artriti me shenja të një procesi inflamator mund të zhvillohet.

Metodat alternative për trajtimin e përdhes

Meqenëse shumica e pacientëve në fazat fillestare të sëmundjes nuk i kushtojnë rëndësi të veçantë për shkak të mungesës së shenjave të rënda dhe të dhimbshme, veprimet e tyre të para janë përpjekjet për të aplikuar recetat e mjekësisë tradicionale.

Ky vendim është drejtuar edhe nga pacientë të cilët janë të privuar nga mundësia për të blerë ilaçe të shtrenjta dhe të vizitojnë një spital ditor për t'i nënshtruar procedurave.

Dhe shpesh, trajtimi alternative për përdhes jep një efekt të lartë, duke shmangur kurse serioze dhe të zgjatura të trajtimit me metoda klasike. Në të njëjtën kohë, metodat alternative të terapisë rekomandohen nga ortopedët dhe reumatologët, si pjesë e terapisë komplekse të kësaj sëmundjeje së bashku me fizioterapinë, terapinë e ushtrimeve dhe trajtimin e ilaçeve.

Lexo artikullin:  Pse gjuri është i fryrë dhe shkakton dhimbje, diagnozë dhe trajtim

Trajtimi më i rëndësishëm për përdhes me mjete juridike popullore janë:

 • fasha;
 • Banja për nyje;
 • decoctions;
 • tinctures;
 • vajra;
 • Kripë deti;
 • Ushqim dietik.

Përveç kësaj, është e dëshirueshme të ekuilibroni dietën, duke përjashtuar prej saj enët me yndyrë, të skuqur dhe pikante.

Trajtimi alternative i përdhes me masazh dhe disa ushtrime gjimnastike ndihmon shumë.

Efektiviteti i metodave alternative manifestohet në mënyra të ndryshme gjatë periudhave të rëndimit me periudha dhimbjeje dhe gjatë faljes. Para se të përdorni mjete juridike popullore, sigurohuni t'i koordinoni ato me mjekun tuaj.

Masat e trajtimit për sulmet

Gjatë një periudhe të përkeqësimit të mprehtë të përdhes, është e rëndësishme që të lehtësoni me kohë dhimbjen në nyje. Ujë i ftohtë i thjeshtë dhe fasha nga gjethet e lakrës së ftohtë lehtësojnë dhimbjen për një kohë të shkurtër. Përdorimi i fasha që përbëhen nga pjesë të barabarta të argjilës së kuqe dhe 9% uthull ose acid acetik kontribuojnë në të njëjtin qëllim.

Me sulme të shpeshta, rekomandohet të përdorni sa më shumë ujë të pastër në një sasi të pakufizuar. Një minimum prej 3-3,5 lëngjeve në ditë ndihmon në shpërndarjen e depozitave të kripës, me kusht që ato të merren rregullisht çdo ditë. Lëngu i limonit dhe portokallit dhe kompostot e frutave të freskëta janë të shkëlqyera.

Përdorimi i bollshëm i qumështit të freskët dhe produkteve të qumështit ndihmon – ato ndikojnë në dekompozimin e kripërave të acidit urik dhe prishjen e kristaleve të tyre në nyje.

Ilaçet gjatë periudhës së lehtësimit të dhimbjes

Trajtimi dhe parandalimi afatgjatë i përdhes rekomandon që së pari të bëni një listë të produkteve të përshtatshme. Në të njëjtën kohë, mjetet e përdorimit të jashtëm mund të përdoren gjithashtu për përdorim të brendshëm.

Për të hequr qafe plotësisht sëmundjen, duhet të alternohen metoda të ndryshme të trajtimit alternative të përdhes, duke ndryshuar në mënyrë periodike recetat dhe përbërësit. Përdorimi i stërvitjes do të jetë efektiv. Lakimi i shpeshtë i nyjeve, lëvizjet rrethore të gjymtyrëve, squats, ecja, noti – këto masa tradicionale kanë gjithmonë një efekt pozitiv.

Sidoqoftë, ia vlen të kujtojmë se entuziazmi i tepërt për terapi fizike, aktivitete të palodhur dhe intensitetin e tyre të shpeshtë mund të çojnë në ndryshime drastike në çantën e përbashkët. Kristalet e acidit urik do të bëhen të lëvizshëm, do të fillojnë të lëvizin brenda nyjes, dhe në këtë mënyrë të japin dhimbje. Prandaj, është e nevojshme që gradualisht të rritet intensiteti i klasave, dhe të koordinohet grupi i ushtrimeve me ortopedin që merr pjesë.

Mjetet juridike të jashtme për trajtimin e përdhes

Kjo kategori e recetave popullore përfshin ointments, krem, infuzione, fasha, banja. Ato mund të përdoren në kombinim me agjentë për administrim oral, duke rritur kështu efektivitetin e kursit të trajtimit. Ato tregohen gjithashtu për përdorim kompleks me ilaçe, ilaçe për lehtësimin e sulmeve të dhimbjes.

Përmasa të barabarta të kripës së detit dhe thekës së zakonshme ose miellit të grurit duhet të hollohen me ujë derisa të formohet një brumë i njëtrajtshëm. Nuk duhet të jetë shumë i trashë. Përbërja që rezulton është mbështjellë me një pin kodrina, dhe pastaj formohet në një copë buke.

Për të përdorur këtë mjet, duhet të prerë një pjesë të vogël të brumit të miellit me kripë dhe ta lidhni fort në bashkimin e prekur. Pas kësaj, vendi i trajtimit është i mbështjellë në inde të ngrohta për disa orë.

Një kompresë e tillë mund të bëhet 1-2 herë në ditë për aq kohë sa duhet për të eliminuar plotësisht dhimbjen.

Një recetë tjetër tregon gjithashtu një efekt të shpejtë dhe të besueshëm.

Për ta përgatitur atë, duhet të merrni:

 • 6 lugë kripë deti;
 • Gjysma e një gote qymyri, mundeni – farmaci, e aktivizuar;
 • 3 lugë gjelle liri.

Të gjithë përbërësit duhet të hollohen me ujë të ngrohtë derisa të merret një pastë homogjene. Përzierja e përfunduar duhet të aplikohet në mbrëmje para se të shkoni në shtrat në një nyje të lënduar, dhe të mbështilleni me një leckë të ngrohtë. Kursi i aplikimit të vajit nga kripa e detit për përdhes sipas kësaj recete është 5-6 javë ose derisa dhimbja në nyje të ndalet.

Lexo artikullin:  Teknikat kryesore të tundjes për dysplasia hip në të sapolindurit

Për të përgatitur një dozë ditore të këtij produkti, duhet të derdhni një lugë gjelle rrënjë të thatë në një formë të grimcuar me një gotë ujë dhe të ziejë për 10 minuta. Hapi tjetër është injektimi i supës për 40 minuta.

Duhet të aplikohet në formën e një komprese – një leckë e ngrohtë e lagur ose garzë vendoset në disa shtresa dhe laget me një zgjidhje të rodheve. Kompresa aplikohet brenda natës. Me këtë trajtim, kursi zgjat 20-30 ditë.

Për këtë metodë, do t'ju duhet disa fileta me peshk të papërpunuar të lumit ose liqenit. Pjesë të vogla peshqish duhet të jenë të ngrira në pako të ndara. Pas ngrirjes së një pjese, filetoja mbivendoset në bashkim me përdhes dhe mbështillet fort në një fashë garzë. Një terapi e tillë e jashtme kryhet deri në fund të sulmit të sëmundjes.

Hudhra, si një mjet për trajtimin e përdhes me mjete juridike popullore, përdoret për lehtësimin e procesit inflamator, zvogëlimin e ënjtjes dhe ka një efekt antibakterial dhe antiseptik.

Për përdorimin e saj, është e nevojshme të grumbullohen 3 koka të mesme të hudhrës dhe 0,5 l uthull 9%. Qëndroni përzierjen që rezulton në një vend të errët dhe mundësisht të freskët për 3 javë.

Pas kësaj, infuzioni i hudhrës përdoret për të lubrifikuar bashkimin e përdhesit të prekur dy herë në ditë – në mëngjes dhe gjatë natës. Rekomandohet të përdorni këtë recetë për njëzet deri në tridhjetë ditë.

Për të stimuluar rrjedhën e gjakut në nyjen e prekur dhe për të aktivizuar dekompozimin e kripërave, përdoret infuzion i luleve të kamomilës dhe pleqërave. Këto dy përbërës derdhen në përmasa të barabarta me ujë dhe sillen në një çiban. Pas ftohjes në një temperaturë prej rreth 40 gradë, aplikohet një kompresë garzë e lagur me këtë supë. Rekomandohet të përdorni këtë ilaç për përdhes një herë në ditë për dy deri në tre javë.

Për të përgatitur një zierje të sherebelës, 50 g të kësaj barishte duhet të derdhet me ujë të ngrohtë (një litër e gjysmë) dhe të zihet për 10 minuta. Këmbëngulni përzierjen që rezulton duke shtuar edhe 1,5 litër ujë të ftohtë të zier në të.

Për të mbajtur nyjet e sëmura në një banjë të tillë për gjysmë ore, kursi i të gjithë trajtimit është 25-30 ditë.

Menjëherë para përdorimit, në 3 litra ujë ju duhet të shpërndani 10-12 pika të një zgjidhje alkooli mjekësor të jodit dhe të shtoni 5 lugë sode tavoline atje. Në këtë zgjidhje, mbajini nyjet e prekura për pesë minuta.

Mjetet për administrim oral

Efektive do të jetë trajtimi i mjeteve juridike popullore që synojnë eliminimin e shkaqeve të sëmundjes dhe eliminimin e faktorëve provokues.

Pluhuri nga farat e mustardës me përdhes ka një efekt ngrohjeje, duke ndihmuar për të hequr qafe dhimbjen dhe zvogëluar ënjtjen e nyjes. Ekzistojnë disa receta efektive për lehtësimin e shpejtë të dhimbjes dhe trajtimin sistematik afatgjatë të përdhes.

Ilaçi i parë përfshin, përveç vetë mustardës, manaferrat dhe gjethet e trëndafilit të egër, barin e elekampanit, motherwort dhe wort e Shën Gjonit. Të gjithë përbërësit janë të përzier në pjesë të barabarta në formë të grimcuar. Për një lugë gjelle të kësaj përbërje, nevojitet 1 gotë ujë i zier i pastër. Zgjidhja do të jetë gati pas 10 minutash ftohje.

Shtë e nevojshme të merrni një ilaç të tillë brenda 6-8 herë gjatë ditës, 50 ml secila. Kursi i marrjes së tinkturave është disa ditë, derisa simptomat e përdhes të zhduken.

Receta e dytë kërkon përbërësit e mëposhtëm:

 • 20 gram pluhur mustardë dhe gjethe luleshtrydhe në formë pluhuri;
 • 40 gram hithër dioekoze – gjethet e saj të copëtuara do të kërkohen;
 • 100 g farë liri.

E gjithë kjo derdhet me një gotë ujë të vluar dhe futet në një vend të mbrojtur nga rrezet e diellit për 2-3 orë. Pas ftohjes, mund të merrni 2 gota në ditë në ditën kur zgjidhja të jetë gati.

Në formë të freskët, rekomandohet të merrni 2-3 gota me sapun të thuprës gjatë gjithë ditës. Bettershtë më mirë ta bëni këtë në pranverë, kur lëngu po mblidhet dhe ai është i disponueshëm i freskët pa ruajtje.

Lexo artikullin:  Trajtimi i artritit të duarve mjetet juridike popullore

Ky mjet ka veti pastruese të gjakut dhe promovon dekompozimin e kristaleve të kripës në kapsulën e përbashkët.

Ziej farat e lirit në sasinë e 2 lugë çaji në 1,5 gota ujë për 15 minuta. Supë të gatshme për tu pjekur për 20-25 minuta.

Duhet të merret një lugë gjelle katër herë në ditë derisa simptomat të zhduken plotësisht.

Receta të mjekësisë bimore

Disa mjekë rekomandojnë mjete bimore për përdhes.

 1. Gjethet e arrës së zakonshme që peshon 200-250 gram ziejnë për 10 minuta në dy litra ujë. Supë që rezulton lahet në nyje të prirura për përdhes dy herë ose tre herë në ditë.
 2. Geranium livadh përdoret për pirjen e tinkturave. 2 lugë gjethe piqen në dy gota ujë dhe ftohen për 8 orë. Infuzion i gatshëm për të marrë disa gllënjka gjatë ditës.
 3. Për të eleminuar dhimbjen, rrënjët dhe rrjedhat e ilaçeve medicinale insistojnë në alkool në një raport prej 1: 5 për pesë ditë. Pasi të jetë gati, ky produkt përdoret për të fërkuar nyjen e prekur në lëkurë.
 4. Bari i vargut në sasinë e dy lugë vlon në gjysmë litër ujë për pesë minuta. Pasi të ftoheni dhe insistoni për 12 orë, merrni zgjidhjen e përfunduar në gjysmë gotë tre herë në ditë.
 5. 1 gotë gjethe të rrushit të kopshtit të zi duhet të mbushet me 500 ml ujë të valë dhe insistohet për dy orë. Pasi të keni tendosur, merrni gjysmë gote tre deri në katër herë në ditë.

Një verë e kuqe 50 ml e kombinuar me lëng të një limoni mund të shërbejë si recetë e dobishme për trajtimin popullor për përdhes. Një mjet i tillë duhet të merret një herë në ditë, 20 minuta para një vakt.

Ushqimi i duhur dhe parandalimi i përdhes

Dieta, në parim, është një pjesë integrale e masave parandaluese, por në të njëjtën kohë, përzgjedhja e produkteve është e rëndësishme në trajtimin e përdhesit alternative në të gjitha fazat.

Chocolateokollata e zezë përjashtohet rreptësisht nga përdorimi. Kafe, mish të tymosur, mish të skuqur. Ushqimet yndyrore dhe alkooli gjithashtu duhet të lihen mënjanë. Do të duhet të shmangni turshitë dhe perimet e konservuara, mallrat e konservuar dhe erëzat e nxehta.

Përkundrazi, duhet të përfshini manaferrat e freskët, frutat, qumështin, lëngjet nga përbërës natyralë dhe enët me avull në dietën tuaj.

Për të parandaluar që ngarkesa në nyje të jetë e kufizuar, rekomandohet të shmangni hipoterminë dhe dëmtimin.

Në total, të gjitha këto metoda dhe mjete të trajtimit të përdhes me mjete juridike popullore do të bëjnë të mundur mbrojtjen e nyjeve që funksionojnë ligjërisht, të rivendosin funksionalitetin e të gjithë sistemit muskulor dhe të harrojnë dhimbjet e padurueshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri